Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne moras da znas sve detalje da bi video sustinu. Ako ti neko ukrade novcanik iz dzepa da li je bitno ko i kojim mehanizmom ti je ukrao?
Uglavnom, tema o cenama u prodavnicama je offtopic, sustina je da nas pljackaju svuda, ukljucujuci i na cenama nekretnina.
A kad je rec o prodavnicama, pljackaju nas svi, pogotovo ovi veliki lanci, i domaci i strani, i lanci hrane, i lanci tehnike,..., imaju dogovore i seme da drze naduvane cene, zato ja uvek gledam da kupujem u onim radnjama gde je jeftinije.
Udjem u IDEA, milka (nije na akciji) od 100grama kosta 199.99 din, u MAXI 229.99, STRASNO kolike su im marze.. ista milka u malim prodavnicama (vlasnik drzi 1 ili 2 radnje) u kraju kosta 110,120 dinara... kod nas ne funkcionisu normalni zakoni trzista, da onaj se GIGANTSKIM prometom (LANCI sa 1000radnji u srbiji) koji realno naravno jeftinije dobavljaju tu robu sa popustom na ogromnu kolicinu, mogu da ponude jeftinije robu od malenog privatnika, oni to mogu, ali nece, ako mali privatnik prodaje Milku za 110,120din, logicno marza mu je 30% a MAXI za 230din, onda je njegova marza (racunajuci i slicnu a kamoli naravno nizu nabavnu cenu) bar 200%, sto je suludo, ali tako je, kod nas vlada OLIGOPOL (termin u ekonomiji kad par ogromnih kljucnih igraca drzi ogroman deo marketa, tj kontrolisu bukvalno sve, se udruze i umesto da su jedni drugima konkurencija da obaraju cenu, oni zajedno diktiraju cenu koju hoce, izivljavaju se, gore od zelenasa, i hiperbogate na kicmi ovog naroda..
Nazalost narod opet ide po tim radnjima, jer su velike, izbor je veliki, pa i ja iako sam svestan svega, i razlike u ceni, idem i ja sa porodicom, cesce tu nego u maloj radnji, ali kupujem samo ono sto je na akciji, jer tad je cena koliko toliko priblizna normalnoj, ono sto nije na akciji skoro nikad ne uzimam, hvala Bogu mogu da priustim da kupim sta hocu, ali iz principa necu da im prepunjavam dzepove... strasno je koliko se dere koza naroda..
Poenta je PLJACKAJU NAS DRAKONSKIM CENAMA.. mogu da pozdravim i vradovica koj pljuje ameriku a ipak nekim cudom kaze da zivi u njoj, moj rodjeni mladji brat sa kojim pricam svakodnevno, slucajno dugo godina zivi u americi i poseduje Americki pasos! Ne znam dal vradovic ima pasos ili ne, voleo bih da iskreno kaze, mogao sam puno puta da repliciram na njegove podatke i price za ameriku ali jednostavno najcesce nemam vremena, ali u Chicagu je recimo nas cuveni Takovo Eurokrem (da li na akciji bio ne secam se) bio JEFTINIJI u Chicagu nego ovde u sred nase srbije u Ideji/maxiju itd, pa ljudi moji da ne ulazim u troskove koji treba da se plate da bi dospeo taj nas proizvod u radnji u Americi i takodje neuporedivo skuplja radna snaga u njihovoj prodavnici u odnosu na nasu itd itd, vidite koliko to nase cene nisu normalne i koliko je ovaj nas narod je*an i on samo cuti i trpi...
 

Prilozi

  • IMG-b79e1e7309e2662f50350747c40729f9-V.jpg
    IMG-b79e1e7309e2662f50350747c40729f9-V.jpg
    237,9 KB · Pregleda: 85
Poslednja izmena:
Jesi li ti jedan od onih koji kada ožedni na ulici ne kupuje vodu na kiosku jer se loše oseća da da 90 dinara za pola litra vode, već radije izbojkotuje i trpi žeđ dok ne dođe kući? Naravno da svi deru gde stignu, od kioska do investitora stanova, ali to nije unikatno za Beograd već je odraz šireg drustveno-ekonomskog poretka. Mnogo toga je nepriustivo običnom čoveku, ali ne vidim razlog konstatne ozlojađenosti i opsesija kako sprečiti da nas sistem crpi. Mozda je ovo lifestyle koji bi tebi bio blizak : https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mark_Boyle_(Moneyless_Man)
Trosim ja novac, imam i kola i kompjuter i mobilni i putujem,..., Ali da, ako sam zedan na ulici necu kupiti pola litra vode na trafici, vec za manje novca litar i po u nekoj prodavnici.
 
Promenio si temu o cenama o prodavnicama, koju si ti započeo. Ne vidim da si objasnio ko tačno pljačka Srbe u prodavnici. Ali nazirem da hoćeš da kažeš da su strane prodavnice ti koji pljackaju Srbe.
Sigurno niko ne pljačka.
Eto ti si to čisto teorijski ekonomski objasnio da je stvar u veličini tržišta i objasnio da je najnormalnije da su stvari ovde skuplje nego u Nemačkoj jer ih ima 10x više.
Onda ti je naveden primer Crne Gore koja je jelte 10x manje tržište od Srbije i na kom ne važe ti principi o veličini tržišta. Tamo je ino tržište gde se firme bore za isto.

Da, strane firme isto pljačkaju kao i domaće, pa bude svejedno da li je Maxi domaći ili belgijski (za dobavljače je višestruko bolje da je strani vlasnik).

Odgovor na pitanje ko pljačka je svi, jer je sistem napravljen da bude pljačkaški. Stranci imaju zaštite svojih ambasada dok iza domaćih igrača stoje stranke.
 
Ko god podrzava povećanje kursa očigledno nije živeo 90-ih! Najbolje za obične ljude je fiksan kurs! To nema cenu! Kako BIH može držati kurs fiksan 30 godina. Kako Makedonija može. Konačno imamo vlast koja drži kurs 12 godina fiksnim. To je po meni jedan ond najvećih uspeha ove vlasti!
Srbija nema fiksiran kurs, već ga veštački održava na manje-više istom nivou, a to košta. Pošto je uvoz jači od izvoza, više se kupuje Evro, i ima tendenciju da jača u odnosu na dinar. Da bi se ta tendencija amortizovala, NBS izlazi na berzu i prodaje devize iz rezervi i tako drži kurs stabilnim.

Medjutim, iz nekog razloga, inflacija nije zafiksiranana nivo kao u EU. Kod nas je, kao što znamo, mnooogo veća!

Vama i svima koji zaradjuju u Evrima i Dolarima praktično država Srbija najviše čini štete time - Vi onog momenta kad unesete devize u Srbiju, već podpadate pod dinarsku inflaciju, iako imate Evro u rukama... ko god je čuvao Evro u slamarici isto je prošao kao i onaj ko je čuvao dinar... isto su obezvredjeni.

Ja bih evo voleo da spuste kurs na 30 npr kao što je bilo tamo negde 2003-04 ako se dobro sećam, a plata u dinarima nek ostane ista. I nijedan lokacija u BG a bogami i šire, ne bi delovala skupo :)
 
Srbija nema fiksiran kurs, već ga veštački održava na manje-više istom nivou, a to košta. Pošto je uvoz jači od izvoza, više se kupuje Evro, i ima tendenciju da jača u odnosu na dinar. Da bi se ta tendencija amortizovala, NBS izlazi na berzu i prodaje devize iz rezervi i tako drži kurs stabilnim.
I pored toga devizne rezerve rastu.

Medjutim, iz nekog razloga, inflacija nije zafiksiranana nivo kao u EU. Kod nas je, kao što znamo, mnooogo veća!

inflacija nije ujednacena ni medju clanicama evrozone. A trenutno kod nas nije ni bas mnoogo veca. Eto Slovacka je npr u evrozoni a ima tek 1.6% nizu inflaciju nego mi. Blizi su nama nego proseku Euro zone.

 
Srbija nema fiksiran kurs, već ga veštački održava na manje-više istom nivou, a to košta. Pošto je uvoz jači od izvoza, više se kupuje Evro, i ima tendenciju da jača u odnosu na dinar. Da bi se ta tendencija amortizovala, NBS izlazi na berzu i prodaje devize iz rezervi i tako drži kurs stabilnim.

Medjutim, iz nekog razloga, inflacija nije zafiksiranana nivo kao u EU. Kod nas je, kao što znamo, mnooogo veća!

Vama i svima koji zaradjuju u Evrima i Dolarima praktično država Srbija najviše čini štete time - Vi onog momenta kad unesete devize u Srbiju, već podpadate pod dinarsku inflaciju, iako imate Evro u rukama... ko god je čuvao Evro u slamarici isto je prošao kao i onaj ko je čuvao dinar... isto su obezvredjeni.

Ja bih evo voleo da spuste kurs na 30 npr kao što je bilo tamo negde 2003-04 ako se dobro sećam, a plata u dinarima nek ostane ista. I nijedan lokacija u BG a bogami i šire, ne bi delovala skupo :)
Mi smo karakteristično tržište jer imamo veliki broj ljudi koji žive van zemlje i to braća burazeri odlično koriste. I kroz cene stanova a poslednjih godina svega
Šta zapravo znači prividno fiksni kurs i koje implikacije ima:
- Cene su kao da je kurs oko 150rsd
- Rsd je samo platno sredstvo u Srbiji a ne štednja
- Zbog većih cena naši gastosi ili ljudi koji rade sa inostranstvom mogu manje stvari da kupe tj evro im manje vredi.
- menjaju evro za rsd kao platno sredstvo i raste potražnja za dinarima (povećavaju se rezerve)
Ko je tu kolateralna šteta. Pa domaće stanovništvo
Iskreno to je sada dostiglo nivo pljačke i gastosi to naravno primećuju.
Ovo stanje je moguće samo zbog doznaka iz inostranstva.
Razmena sa inostranstvom je katastrofalna. Deficit:
2020 - 7 milijardi
2021- 7 milijardi
2022 - 11 milijardi
2023 - 7 milijardi

Ovo su bačene pare zbog nepostojeće monetarne politike. Da prevedem za 4 godine smo imali deficit od 32 milijarde usd. Svakog građanina ove zemlje 100e mesecno.
Kao naš kompletan dug zemlje. Kao dve lažne investicije od 15 milijardi u expo. Kao 60% glavnog grada Egipta što se gradi za 7 miliona stanovnika.
Eto bacili smo npr jedan Beograd za protekle 4 godine. Ne mora Beograd, neka budu 2 Kragujevca, ali skroz novih, u bgh20 stilu. I sad neko kaže kurs nije bitan, dobro je za stanovništvo to što nemamo monetarnu politiku 😂
 
Da se umešam sa pitanjem vezanim za temu - koliko od vas koji kupuju dobija od agenata info o stanovima koji još nisu izašli na oglase?

Meni svaki agent šalje ono što je već okačeno. Za to mi i ne treba agent, vidim ja dobro na oglasima šta se već nalazi. Šta je svrha agenta ako on može samo da me uputi na oglase?
 
Da se umešam sa pitanjem vezanim za temu - koliko od vas koji kupuju dobija od agenata info o stanovima koji još nisu izašli na oglase?

Meni svaki agent šalje ono što je već okačeno. Za to mi i ne treba agent, vidim ja dobro na oglasima šta se već nalazi. Šta je svrha agenta ako on može samo da me uputi na oglase?
Ma to su retke situacije samo ako je agent brzi od oglasa a to je bas retko.

Price kao premijum stanovi ne idu u oglse je isto patka iz mog iskustva. Idu i te kako. Samo neke scam agencije mogu te price da prodaju. Ja bi to zaobilazio. Samo oglasi i transparentno.
 
Kretanje kursa EUR/RSD poslednjih 5 godina:

Screenshot 2024-01-30 at 08.58.06.png


Nije nemoguće da uskoro probijemo psihološku granicu od 117.00 i padnemo na 116.XX. Do 2027. ako stvarno izvedu plan investicija u infrastrukturu kako je najavljivano, nije nemoguće da ide i ispod 116.

Pošto je uvoz jači od izvoza, više se kupuje Evro, i ima tendenciju da jača u odnosu na dinar. Da bi se ta tendencija amortizovala, NBS izlazi na berzu i prodaje devize iz rezervi i tako drži kurs stabilnim.

Mislim da si ovde malo izvrnuo stvari. Više uvozimo nego što izvozimo, to je tačno. Nizak kurs odgovara svima kojima je plata indeksirana u dinarima (državnim činovnicima), i svima koji uvoze, i to je tačno. Ali ne treba zaboraviti i da svi krediti za razvoj infrastrukture kao i sve green/brown-field investicije prave pritisak da se EUR/RSD odnos smanji, tj. da dinar ojača. Kad se angažuju strane kompanije za infrastrukturalne radove, taj pritisak se smanji, i tako... Uglavnom, NBS već duže vreme brani da RSD ne ojača previše, to je transparentan podatak. To se zovu devizne intervencije čiji je jedini cilj da se ublaže prekomerne kratkoročne oscilacije. Ako ne veruje da je dinar stabilan, evo ti i dodatan podatak - NBS je povećala opticaj dinara u 2023. godini, M1 masa je povećana za ~22%. M2 je povećan "samo" za 21.5% što je suprotno trendovima na zapadu (gde je M2 rastao relativno u odnosu na M1 iako je u apsolutnom iznosu pada). Nisam našao podatak o M0 masi. Uglavnom, povećanje M1 i M2 dosta govori o očekivanjima tržišta kapitala u Srbiji. M1 EUR je smanjen za ~10% a M2 EUR za ~2.5% za to vreme. M1 USD smanjen za ~7.5%, M2 USD za ~1.7%.

Evo jedan jednostavan misaoni eksperiment - šta bi se desilo sa kursom da je npr. 10% dinara doštampano u 2023. godini a da nije bilo pokrića u prilivu deviza?

Ja dok čekam da mi dođe na naplatu ostatak stana koji sam kupio (indeksiranog naravno u EUR), držim 55% novca koji sam spremio za ostatak otplate u dinarima. Nije finansijski savet, neka radi ko kako hoće.

Nisam odgovarao na ovoj temi na mnoge pogrešne analize kako se kreće ukupan novac u opticaju na zapadu, evo korisnog videa, lepo je sve objašnjeno:

 
Mislim da je zvanična stopa inflacije u Srbiji pouzdana koliko i birački spisak.

Najpouzdanije su kafanske price naravno.

Imamo i inflaciju hrane, gde recimo u ovom trenutku jedna clanica evrozone (Grcka) stoji gore od Srbije:


Naravno treba gledati ceo grafik i kako se inflacija kretala poslednjih dve godine. Srbija jeste bila u vrhu poslednjih godinu dana ali je nas pik dosao nesto kasnije u odnosu na vecinu.
 
@Salev85
Loše je po koje stanovništvo? Ove što rade za evre i dolare ili većinsko stanovništvo koje radi za dinare? I ti si u onoj grupi da "isteramo kasirke iz Srbije"? :)
 
@Salev85
Loše je po koje stanovništvo? Ove što rade za evre i dolare ili većinsko stanovništvo koje radi za dinare? I ti si u onoj grupi da "isteramo kasirke iz Srbije"? :)
Generalno za sve je loše. Po državu je loše. Ako već živimo ovde gledamo šta će ostati i iza nas. Da ode kurs 15% ništa se ne bi dogodilo sa cenama jer svakako sa ovim cenama tražnja pada mesecima (u realnom, ne nominalnom iznosu) . Sada je stopiran pad zbog povećanja državnom sektoru. Samo bi se smanjile marže tj greedflation i više novca bi ostalo u zemlji. Ali to su fantazije jer status quo ne sme biti narušen 🙂. Tu kasirku iz maksija svakako košta mesečno više od 100e sve što kupuje za svoju platu od 500e u odnosu na kasirku sa 4x većom platom u inostranstvu.
 
Da ode kurs 15% ništa se ne bi dogodilo sa cenama jer svakako sa ovim cenama tražnja pada mesecima (u realnom, ne nominalnom iznosu)
Pa sto onda cene ne padaju vec sad? Ako je vec pokazano da NBS stampa dinare ko lud, a kurs je 'vestacki nizak' kako to da kurs nije otisao na gore?
Tvoja konstatacija da se 'nista ne bi dogodilo' se ne bazira ni na cemu, na unutrasnjem osecaju. Cene itekako mogu jos gore ako kurs oslabi. Dovoljno je pogledati Tursku.

Ispalo je da su kafanske priče Stamatovića pouzdanije od zvaničnog biračkog spiska.
Pa i nisu. Uostalom i opozicija koristi taj isti biracki spisak za dokazivanje manipulacija.
 
Za sve ove koji zagovaraju pad dinara evo samo jedan vrlo slikovit primer. SVE cene stanova su indeksirane u eurima čak se i ugovori sastavljaju u eurima. SVI hipotekarni krediti su indeksirani u eurima (ili barem 98% da se ogradim).
Sada je prosečna plata oko 800 eura. Da npr. dinar padne duplo na 240 din = 1 euro. To bi odmah značilo da bi prosečna plata pala na 400eura. Da li bi cene stanova pale? Ne. Već bi samo još manjem broju ljudi bili dostupni.
Već sam rekao, a i ponoviću, Vučić nije ništa drugo uradio što Tuđman nije uradio 90-ih u Hrvatskoj - duplirao plate i duplirao troškove. Ništa drugo. Ali lepo zvuči kad vam neko kaže prosečna plata je 800e a ne 350 ili 400. To što možeš isto nije važno.
Još moram da se nadovežem oko cena - pa pogledajte Švajcarsku, duple i troduple cene svega u odnosu na okolne zemlje i plate su duple tačno. Ali lepo zvuči opet da je minimalac 4000e skoro. Svi misle e da je meni taj minimalac šta bi ja s njim?! A kad živiš u CH i plaćaš sve u CH onda vidiš da je to minimalac!!! I da ne možeš ništa više od onog kako se i zove. Minimalac! A samo 10km dalje (u Nemačkoj ili Austriji je minimalac 1200e).

Lično mislim da moglo bi se administrativno dići i u Srbiji plate 50% svima linearno uključujući i minimalac i da se ništa značajnije ne bi desilo jer već imamo skoro punu zaposlenost.
Pad dinara NIKOM ne ide u prilog osim možda šačici ljudi koji bi znali za pad pa da se zaduže max u dinarima kupe neke fabrike i onda na brzinu vrate sve kredite...
Ova tema oko dinara i kursa je skroz off topic.
 
Iskreno kada su manja primanja - manji troskovi ima prednosti. Kada ostanes bez posla a treba da placas 3000 CHF stan dok ne nadjes drugi ima da izludis. Za 6 meseci dok trazis drugi posao ti mozes da akumuliras i minuscinu od 50k eura. Vala kod nas neces toliko sigurno, snacices se nekako, cak i da prezivljavas na nekoj nularici ili blagom minusu dok ne vidis sta ces.
 
Da se umešam sa pitanjem vezanim za temu - koliko od vas koji kupuju dobija od agenata info o stanovima koji još nisu izašli na oglase?

Meni svaki agent šalje ono što je već okačeno. Za to mi i ne treba agent, vidim ja dobro na oglasima šta se već nalazi. Šta je svrha agenta ako on može samo da me uputi na oglase?
Ista situacija i kod mene
 
Da se umešam sa pitanjem vezanim za temu - koliko od vas koji kupuju dobija od agenata info o stanovima koji još nisu izašli na oglase?

Meni svaki agent šalje ono što je već okačeno. Za to mi i ne treba agent, vidim ja dobro na oglasima šta se već nalazi. Šta je svrha agenta ako on može samo da me uputi na oglase?

agent je bukvalno reket, nista vise.
ja sam imao kao "agenta", preporuka od prijatelja, ima kao konekcije u odredjenim blokovima gde sam trazio stan.
na kraju sam ja nasao oglas (koji nije bio na halooglasi jer izgleda da samo to cesljaju!?) za stan koji samsam kupio. i cela ta prica mi imamo stanove kojih nema na oglasima bla bla bla. mozda su oni u pravu da je nekada tako bilo jer je sada losa ponuda, ali nikada vise agent
 
Da se umešam sa pitanjem vezanim za temu - koliko od vas koji kupuju dobija od agenata info o stanovima koji još nisu izašli na oglase?

Meni svaki agent šalje ono što je već okačeno. Za to mi i ne treba agent, vidim ja dobro na oglasima šta se već nalazi. Šta je svrha agenta ako on može samo da me uputi na oglase?

Meni je agent pomogao da kupim stan koji sam želeo. Bukvalno je ostao jedan jedini te strukture koji se nije prodao, ali nije bio ni na prodaju mesecima. Na prodajnom danu je bio moj, nije dospeo u oglase. 3 meseca sam čekao, u međuvremenu tražio druge kombinacije, ali sam na kraju eto dočekao. Tj. još uvek čekam da se izgradi :) Svi prethodni te kvadrature i orijentacije su takođe prodati u istom danu kad su bili slobodni za prodaju. Nijedan nije video oglas.
 
Meni je agent pomogao da kupim stan koji sam želeo. Bukvalno je ostao jedan jedini te strukture koji se nije prodao, ali nije bio ni na prodaju mesecima. Na prodajnom danu je bio moj, nije dospeo u oglase. 3 meseca sam čekao, u međuvremenu tražio druge kombinacije, ali sam na kraju eto dočekao. Tj. još uvek čekam da se izgradi :) Svi prethodni te kvadrature i orijentacije su takođe prodati u istom danu kad su bili slobodni za prodaju. Nijedan nije video oglas.
Mislim da se pitanje odnosilo na starogranju, gde mozda i ima nekog smisla angazovati agenta (mada u 99% slucajeva nema). Za novogradnju ti apsolutno nije potrebna agencija.
 
Eto ti si to čisto teorijski ekonomski objasnio da je stvar u veličini tržišta i objasnio da je najnormalnije da su stvari ovde skuplje nego u Nemačkoj jer ih ima 10x više.
Postoji jedna stvar koja je u Nemackoj (tj Zapadnoj Evropi) mnogo jaka - i od koje se svi plase koliko/toliko. A to je sindikalno organizovanje ili generalno organizovanje naroda za postizanje nekog cilja. Pogledaj sindikate po Nemackoj, primer su i ovi protesti poljoprivrednika.
Tamo sindikati imaju jako ozbiljnu organizaciju koja ima profi menadzment i imaju i svoje pravne timove koje stite radnike i bore se za prava. Organizuju se veoma ozbiljno kada je nesto za njihov interes pa mogu preko noci paralisati zemlju ili deo zemlje (strajkovi u zeleznici) ili mogu bojkotovati lanac marketa ili samo neke proizvode i to se tako sprovodi da se itekako oseti.

Kod nas je to suzbijeno skroz, zadnji koji su uspeli kako-tako da se organizuju jesu postanski radnici kojima je skroz dogorelo - jbt drze ih na bednim platama i satro Posta nema para, a placali redizajn logoa 2 milki eur-a (za drugu boju logo-a, za sta se ne bi ni saznalo u javnosti da nije bilo tog strajka - koji je maksimalno sabotiran u masovnim medijima)
 
Postoji jedna stvar koja je u Nemackoj (tj Zapadnoj Evropi) mnogo jaka - i od koje se svi plase koliko/toliko. A to je sindikalno organizovanje ili generalno organizovanje naroda za postizanje nekog cilja. Pogledaj sindikate po Nemackoj, primer su i ovi protesti poljoprivrednika.
Meni je sve to antipaticno. Sistem koji napako stiti prava radnika i neradnika je naopak. Zamisli da si poslodavac, pa ne mozes da das otkaz nekome ko ti potkopava posao. Pa se onda nalaze alternativna resenja, poput mobinga i slicnih anomalija. Hocu da kazem da je mnogo pravedniji sistem u kome su poslodavac i zaposleni ravnopravni sa pravima, moze ko god zeli da raskine ugovor kada god zeli. A tek blokiranje puta mi je nenormalno, jer se nekome i dalje ore zemlja, a ostatak zemlje ga novcano podrzava, jer mu je posao neisplativ.
Kod nas je to suzbijeno skroz, zadnji koji su uspeli kako-tako da se organizuju jesu postanski radnici kojima je skroz dogorelo - jbt drze ih na bednim platama i satro Posta nema para, a placali redizajn logoa 2 milki eur-a (za drugu boju logo-a, za sta se ne bi ni saznalo u javnosti da nije bilo tog strajka - koji je maksimalno sabotiran u masovnim medijima)
Apsolutno nemam pojma sta se desava u vezi tog posla, ali mislim da je svuda pogresno shvatanje. Rebrendiranje ne znaci crtanje novog logoa, vec zamena svih logoa na svim postama, automobilima, uniformama i slicno. Kada to isto BMW uradi, onda je to postignuce.
 
Meni je sve to antipaticno. Sistem koji napako stiti prava radnika i neradnika je naopak. Zamisli da si poslodavac, pa ne mozes da das otkaz nekome ko ti potkopava posao. Pa se onda nalaze alternativna resenja, poput mobinga i slicnih anomalija. Hocu da kazem da je mnogo pravedniji sistem u kome su poslodavac i zaposleni ravnopravni sa pravima, moze ko god zeli da raskine ugovor kada god zeli. A tek blokiranje puta mi je nenormalno, jer se nekome i dalje ore zemlja, a ostatak zemlje ga novcano podrzava, jer mu je posao neisplativ.

To postoji u USA, i najefikasnije je za ekonomiju, ali zato je radnicima najgore. Problem je što postoji sistemska asimetrija između radnika i vlasnika, pa ako nema zakonske zaštite radnika, sistem postane kapitalistička eksploatatorska distopija.
 
Vrh