Šta je novo?

Cene nekretnina

Zato
Zasto onda ne dignemo kurs na 300 i postanemo izvoznicka velesila?
Uvek ti sa ekstremima. Ispadaš smešan.
Zato što nismo velika zemlja, nezavisna sa resursima, vojna supersila nego bedna mala zemlja u razvoju. Uvozničkom lobiju ne odgovara promena kursa. Da prevedem, mi plaćamo u rsd uvozne stvari kao da je kurs 140-150rsd a nije. Razlika ide kao ekstra profit uvoznicima. Sa povećanjem kursa, ne bi mogli da naprave toliku razliku u ceni jer tražnje ne bi bilo.
 
Zato
Uvek ti sa ekstremima. Ispadaš smešan.
Zato što nismo velika zemlja, nezavisna sa resursima, vojna supersila nego bedna mala zemlja u razvoju. Uvozničkom lobiju ne odgovara promena kursa. Da prevedem, mi plaćamo u rsd uvozne stvari kao da je kurs 140-150rsd a nije. Razlika ide kao ekstra profit uvoznicima. Sa povećanjem kursa, ne bi mogli da naprave toliku razliku u ceni jer tražnje ne bi bilo.
Ko god podrzava povećanje kursa očigledno nije živeo 90-ih! Najbolje za obične ljude je fiksan kurs! To nema cenu! Kako BIH može držati kurs fiksan 30 godina. Kako Makedonija može. Konačno imamo vlast koja drži kurs 12 godina fiksnim. To je po meni jedan ond najvećih uspeha ove vlasti!
 
Svi smo videli šta se dešava i kad mudraci upale mašine u ECBu i FEDu. Isto što se desilo u Srbiji 90-ih. Ljudi su počeli da "beže" u sirovine, pa su svi počeli na globalnom nivou da kupuju stanove, aute, sirovine, zlato, itd... Nema razlike da li se ta valuta zove dinar, euro ili dolar! Niko neće da da konkretnu robu za šareni papir kako god da se zvao. Ko god počne da sprovodi "mudru politiku našeg predsednika Slobodana Miloševića" (moram da citiram RTS) pa makar to bila i ECB svi znamo kako se završi.
 
Ko god podrzava povećanje kursa očigledno nije živeo 90-ih! Najbolje za obične ljude je fiksan kurs! To nema cenu! Kako BIH može držati kurs fiksan 30 godina. Kako Makedonija može. Konačno imamo vlast koja drži kurs 12 godina fiksnim. To je po meni jedan ond najvećih uspeha ove vlasti!
Te 90 te su rezultat trošenja nečega decenijama što nemaš. Onda izazoveš hiperinflaciju, pokupiš sve devize i pokupuješ sve firme.
Kada nemaš monetarnu politiku onda ne možeš da kreiraš ekonomske prilike. Nije suština prodaj sve što imaš i diži kredite. Nasuprot, to je najgore što država može da uradi. Favorizuje ino firme i izvlačenje para narodu kroz intresne grupe koje su glavne za uvoz
 
Zato
Uvek ti sa ekstremima. Ispadaš smešan.
Zato što nismo velika zemlja, nezavisna sa resursima, vojna supersila nego bedna mala zemlja u razvoju. Uvozničkom lobiju ne odgovara promena kursa. Da prevedem, mi plaćamo u rsd uvozne stvari kao da je kurs 140-150rsd a nije. Razlika ide kao ekstra profit uvoznicima. Sa povećanjem kursa, ne bi mogli da naprave toliku razliku u ceni jer tražnje ne bi bilo.
Resavanje problema uvoznickog lobija dizanjem kursa je resavanja problema glavobolje odsecanjem glave.

Gomilu robe vec placamo preskupo i sad treba da je ucinomo jos skupljom? Izvini ali ja automobil, laptop, belu tehniku, telefon, patike, gorivo itd kupujem jer mi trebaju, ako mi ih ucinis jos skupljim i dalje cu ih kupovati jer moram. Nije kao da mi imamo domacu alternativu za vecinu stvari koje uvozimo pa ce to da se ispegla.

Upravo to sto kazes, nismo mi Kina pa da mozemo da dumpujemo svoju robu vec mala zemlja koja nema alternativu za vecinu stvari koje uvozi a nije da bas ne stizemo da izvezemo sve sto proizvedemo.

Uvoznicki lobi resavas olaksavanjem ulaska u uvoznicku pricu, a ne tako sto ces oboriti narodu plate i jos mu dici cene na pola robe koju kupuje.
 
Zar nisi bas ti tvrdio da su cene nekretnina tokom prosle krize pale samo zbog slabljenja dinara, sto znaci da je ipak nesto pojeftinilo kad je kurs dinara oslabio :)
Rekao sam da nominalno u dinarima nisu pale toliko, ne znam kako se to moze tumaciti da su pale samo zbog slabljenja dinara.
 
Rekao sam da nominalno u dinarima nisu pale toliko, ne znam kako se to moze tumaciti da su pale samo zbog slabljenja dinara.
Pa to ja isto pričam i za ostale proizvode. Suludo je da npr Nemac plaća neki uređaj 60e a mi u Srbiji 100e itd. Ok, veći troškovi transporta i nabavke ali daleko je od te cene. Ali to nije dobro za politiku zar ne. Ne možeš da kažeš da imaš xy plate. E sad što možeš da kupiš 30% manje proizvoda za istu količinu evra to je druga stvar 🙂
 
Pa to ja isto pričam i za ostale proizvode. Suludo je da npr Nemac plaća neki uređaj 60e a mi u Srbiji 100e itd. Ok, veći troškovi transporta i nabavke ali daleko je od te cene. Ali to nije dobro za politiku zar ne. Ne možeš da kažeš da imaš xy plate. E sad što možeš da kupiš 30% manje proizvoda za istu količinu evra to je druga stvar 🙂
Obaranjem kursa bi doveo do toga da taj uredjaj kosta 120e a tebi plata jos manja. Nije mi jasno kako mislis da bi se dogodilo suprotno.

Vec smo 2008-2012 doziveli scenario koji prizeljkujes (devalvaciju dinara) i dobili smo jos gore stanje.
 
Ček, ovde još ima ljudi koji ulaze u diskusiju sa Defektom umesto da im je na ignore listi? Ok... Samo nemojte da ga quotujete jer onda i nama koji smo ga odstranili iz života opet ulazi u vidokrug.
Kralju nisam se vise nasmejao od kad sam na ovom forumu evo skoro 2 godine, imas pice za ovo kad se vidimo😀
 
Ne vredi tebi pričati 🙂. Sve pokušaš da izvrneš. Pa mi već plaćamo premijum cene svega 20-40%🙂. To bi dovelo do apsurdnosti i to nije moguće. Čak su i domaći proizvodi jeftiniji u inostranstvu
Sta izvrcem? Sta nije tacno? To sto si napisao nema smisla, mozda mozda i imas neku poentu u glavi ali u formi kojoj si je predstavio ovako sa poluformiranim tezama se ona ne vidi.

Ako imas 'uvoznicki lobi' nije problem kurs, vec 'uvoznicki lobi'. Mozes dizati/spustati kurs koliko hoces, problem ostaje, a to je da su neki uvoznici de facto monopolisti za neki tip robe. Kada imas takav monopol ti mozes povecati cene za njih ali to ce se samo preliti na stanovnistvo. Pogotovo za robu koja i nema domacu alternativu.

Tvoja ideja je da ce ljudi samo prestati da kupuju gorivo, tehniku, stranu garderobu, i da ce se desiti sta? Pocecemo sve da pravimo sami?
 
Pa to ja isto pričam i za ostale proizvode. Suludo je da npr Nemac plaća neki uređaj 60e a mi u Srbiji 100e itd. Ok, veći troškovi transporta i nabavke ali daleko je od te cene.
Pa te cene formiraju prodavnice, koji su uglavnom strane firme, pitanje treba njima postaviti. Ali mislim da je odgovor relativno jednostavan.

Ako ne ides u Metro, svrati nekad. Videces da puno artikala pise cena za npr 1 komad, pa 10 komada, 40 komada. Ako se kupuje 40 komada, dobije se popust od npr 20-30% u odnosu na 1 komad. Eto velikog dela objasnjenja zasto je nesto skuplje u Srbiji nego u Nemackoj i slicnim bogatim zemljam. Kada je brzi obrt, za godinu dana se proda X puta vise robe. Cena rentanja police u marketu kosta puno, kolicina koja se transportuje, nabavna cena, duzina ugovora i jos ko zna koji faktori, medju kojima su mozda i politicki. Na primer, ako je trziste u svetu tako slobodno i cene se formiraju slobodno, zasto su sve Tesle koje se otpisu zavrsile u Ukrajini. Ima li jos neka zemlja kupce koja bi mozda ponudili koji dolar vise od Ukrajinaca?


 
Pa te cene formiraju prodavnice, koji su uglavnom strane firme, pitanje treba njima postaviti. Ali mislim da je odgovor relativno jednostavan.

Ako ne ides u Metro, svrati nekad. Videces da puno artikala pise cena za npr 1 komad, pa 10 komada, 40 komada. Ako se kupuje 40 komada, dobije se popust od npr 20-30% u odnosu na 1 komad. Eto velikog dela objasnjenja zasto je nesto skuplje u Srbiji nego u Nemackoj i slicnim bogatim zemljam. Kada je brzi obrt, za godinu dana se proda X puta vise robe. Cena rentanja police u marketu kosta puno, kolicina koja se transportuje, nabavna cena, duzina ugovora i jos ko zna koji faktori, medju kojima su mozda i politicki. Na primer, ako je trziste u svetu tako slobodno i cene se formiraju slobodno, zasto su sve Tesle koje se otpisu zavrsile u Ukrajini. Ima li jos neka zemlja kupce koja bi mozda ponudili koji dolar vise od Ukrajinaca?


Kako onda Crna Gora ima nize cene nego Srbija, cak i za proizvode iz Srbije? Kako je tamo brzi obrt nego ovde? :) Jednostavno nas pljackaju, i to je cinjenica.
 
Delimicno se slazem. Ali, nisam te razumeo ako mozes da pojasnis ko pljacka Srbe? Belgijski Delez, Hrvatska Idea i Nemacki Lild?

Ako je pljacka kako kazes prisutna, onda je lagan zadatak za nekoga ko ima par miliona eur i preduzetnicki duh, da napravi svoj lanac prodavnica i da ponudi cene kao u Nemackoj i da zatvori Delez i Ideu. Za par godina bi mu lanac vredeo 500 miliona. Nije li tako?

A to za proizvode iz Srbije u Cg i po evropi, ima vise objasnjenja. Zasto ne bi smo poceli od najjednostavnijeg? Borba je za ino trziste, pa je najbolji nacin ici sa nizom cenom. Privatne firme prave privatne proizvode, prodaju privatnim lancima koje kupuju od privatnih uvoznika. Nema tu magije.
 
Delimicno se slazem. Ali, nisam te razumeo ako mozes da pojasnis ko pljacka Srbe? Belgijski Delez, Hrvatska Idea i Nemacki Lild?

Ako je pljacka kako kazes prisutna, onda je lagan zadatak za nekoga ko ima par miliona eur i preduzetnicki duh, da napravi svoj lanac prodavnica i da ponudi cene kao u Nemackoj i da zatvori Delez i Ideu. Za par godina bi mu lanac vredeo 500 miliona. Nije li tako?

A to za proizvode iz Srbije u Cg i po evropi, ima vise objasnjenja. Zasto ne bi smo poceli od najjednostavnijeg? Borba je za ino trziste, pa je najbolji nacin ici sa nizom cenom. Privatne firme prave privatne proizvode, prodaju privatnim lancima koje kupuju od privatnih uvoznika. Nema tu magije.
Ti kao da ne znas u kojoj zemlji zivis. Kako se niko ne bori za nase trzista pa da malo spusti cene? Zna se ko u ovoj zemlji sme da gradi, ko sme da uvozi i sta da uvozi,... Probaj recimo da otvoris perionicu kola i javi mi da li si uspeo. Jednostavno je sistem napravljen tako da nas pljackaju i da najprofitabilnije poslove gde najvise moze da se pljacka dobijaju podobni. Ostali strani igraci samo prihvataju pravila igre, a i nemaju razloga da se bune, Lidl u Srbiji ostvaruje najvece profite.
 
Promenio si temu o cenama o prodavnicama, koju si ti započeo. Ne vidim da si objasnio ko tačno pljačka Srbe u prodavnici. Ali nazirem da hoćeš da kažeš da su strane prodavnice ti koji pljackaju Srbe.
Ostali strani igraci samo prihvataju pravila igre, a i nemaju razloga da se bune, Lidl u Srbiji ostvaruje najvece profite.
 
Promenio si temu o cenama o prodavnicama, koju si ti započeo. Ne vidim da si objasnio ko tačno pljačka Srbe u prodavnici. Ali nazirem da hoćeš da kažeš da su strane prodavnice ti koji pljackaju Srbe.
Ne moras da znas sve detalje da bi video sustinu. Ako ti neko ukrade novcanik iz dzepa da li je bitno ko i kojim mehanizmom ti je ukrao?
Uglavnom, tema o cenama u prodavnicama je offtopic, sustina je da nas pljackaju svuda, ukljucujuci i na cenama nekretnina.
A kad je rec o prodavnicama, pljackaju nas svi, pogotovo ovi veliki lanci, i domaci i strani, i lanci hrane, i lanci tehnike,..., imaju dogovore i seme da drze naduvane cene, zato ja uvek gledam da kupujem u onim radnjama gde je jeftinije.
 
Srbine, nemaš ti ništa bolji filter da biraš kredibilne izvore niti podatke od bilo koga ovde.Samo biraš svoje.

Ništa mene ne iščuđava ekonomija ima svoje kontrakcije koje niko ne može da predvidi.
Građevinski sektor je u pat poziciji, klacka se. Ako se to dovodi u pitanje onda svaka dalja rasprava gubi smisao.

Tebi Defke i tvojima želim da isto tako bolje živite kao što prosečan građanin ove zemlje živi bolje u zadnje 2 -3 godine. Najiskrenije.
Pa ti otvori neku tabelu pa protumači šta sam ti poželeo.
A na koje se ti podatke oslanjas kada treba da doneses neku finansijsku odluku?
Ako dobro razumem, dosta vas smatra da se treba osloniti na iskustva ljudi iz neposredne okoline, ali zasto mislite da je bas taj uzorak oko vas reprezentativan?
 
Pa nadje se, bitno je biti uporan da nadjes jeftinije i negovati kulturu bojkota :)
Jesi li ti jedan od onih koji kada ožedni na ulici ne kupuje vodu na kiosku jer se loše oseća da da 90 dinara za pola litra vode, već radije izbojkotuje i trpi žeđ dok ne dođe kući? Naravno da svi deru gde stignu, od kioska do investitora stanova, ali to nije unikatno za Beograd već je odraz šireg drustveno-ekonomskog poretka. Mnogo toga je nepriustivo običnom čoveku, ali ne vidim razlog konstatne ozlojađenosti i opsesija kako sprečiti da nas sistem crpi. Mozda je ovo lifestyle koji bi tebi bio blizak : https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mark_Boyle_(Moneyless_Man)
 
Vrh