Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja ne znam kakva je situacija - ali definitivno nije bas svuda dobro. Mi smo od Poljaka dobili dodatni discount od 10$ po satu po iznajmljenom sw inzenjeru za 2024u godinu. Znaci ove godine moja firma placa 10$ manje za istu uslugu u odnosu na prethodnu
 
Defke aj još jednom i neću više da ti objašnjavam. Inflacija je porez za sirotinju (pa makar radio i za 3-4-5k mesecno). Tebi je kupovna moć pala 30+% minimum za 2 godine ako imaš 3k i više. Za manje iznose veći % pad. Inflacija se računa u odnosu na prethodnu godinu. Primer:
2020- hleb 100rsd
2021- hleb 130 rsd -inflacija 30%
2022- hleb 143 rsd - inflacija 10%
2023-hleb 145rsd - inflacija pala jupi, dole kamate ide bull... E pa ne ide to tako. Sad treba da prodje par godina da se ponovo akumulira kapital.
1. Privatni sektor - Realnost je da privatni sektor nije ispratio inflaciju ni 20-30% i obezvredjena su mu primanja baš. Postojeće firme ne ulažu još uvek i štede.
2. Državni sektor - Jedinu korist je imao državni sektor i to tvoja tabelica pokazuje. Korist u smislu da se država zadužila kako bi održala pad prodaje svega kod koga:
3. Vlasnici kapitala. Oni što su povećali preventivno hleb u primeru 30% iako nije bilo razloga za to. E njih država štiti i da bi održala kupovinu je povećala plate i penzije. Njima se profit sada topi a oni dižu cene i smanjuju tražnju (usladilo se što su iskoristili situaciju 1.5 godinu i misle sada da je to normalno).

A koliko smo mi zapravo u katastrofalnoj situaciji nam govori sam "kvantni skok", gde planiramo da se zadužimo 15 milijardi da bismo oživeli privredu (gradjevinu) i prelili taj novac intresnim grupama da bi se održalo ovo stanje.
 
Srbine, nemaš ti ništa bolji filter da biraš kredibilne izvore niti podatke od bilo koga ovde.Samo biraš svoje.

Ništa mene ne iščuđava ekonomija ima svoje kontrakcije koje niko ne može da predvidi.
Građevinski sektor je u pat poziciji, klacka se. Ako se to dovodi u pitanje onda svaka dalja rasprava gubi smisao.

Tebi Defke i tvojima želim da isto tako bolje živite kao što prosečan građanin ove zemlje živi bolje u zadnje 2 -3 godine. Najiskrenije.
Pa ti otvori neku tabelu pa protumači šta sam ti poželeo.
Ja svoje podatke transparentno iznosim, i obrazlazem svoje razmisljanje. Trudim se da budem vrlo precizan u svojim recenicama (kao npr sada gde poredim poziciju kupca sa pocetka 2023 i 2024, ne rast standarda u poslednje 2-3 godine).
Ne obavijam se velom misterija i 'ekskluzivnih informacija' kojima samo ja imam pristup.
Ne predvidjam samo stvari koje mi idu u prilog (zapravo vecina onoga sto se desava mi ne odgovara).
Ne udaram na patetiku, populizam i opsta mesta.

Cenim svakoga ko ima isti pristup, cak i da su mu zakljucci suprotni mojima.
Sigurno da ima rupa i u mom razmisljanju, ali iz do sada pokazanog, da, imam bolji filter od onih koji na sve ovo gledaju ovako emotivno.
 
Kako se uopste racuna inflacija?
Inflacija na hranu i usluge, tj poskupljenje istoga u Srb je itekako primetno. I ovde su poprilicna poskupljenja - a za to se najvise izdvaja od mesecne plate prosecnog stanovnika Srbije...
 
Defke aj još jednom i neću više da ti objašnjavam. Inflacija je porez za sirotinju (pa makar radio i za 3-4-5k mesecno). Tebi je kupovna moć pala 30+% minimum za 2 godine ako imaš 3k i više. Inflacija se računa u odnosu na prethodnu godinu. Primer:
2020- hleb 100rsd
2021- hleb 130 rsd -inflacija 30%
2022- hleb 143 rsd - inflacija 10%
2023-hleb 145rsd - inflacija pala jupi, dole kamate ide bull... E pa ne ide to tako. Sad treba da prodje par godina da se ponovo akumulira kapital.
1. Privatni sektor - Realnost je da privatni sektor nije ispratio inflaciju ni 20-30% i obezvredjena su mu primanja baš. Postojeće firme ne ulažu još uvek i štede.
2. Državni sektor - Jedinu korist je imao državni sektor i to tvoja tabelica pokazuje. Korist u smislu da se država zadužila kako bi održala pad prodaje svega kod koga:
3. Vlasnici kapitala. Oni što su povećali preventivno hleb u primeru 30% iako nije bilo razloga za to. E njih država štiti i da bi održala kupovinu je povećala plate i penzije. Njima se profit sada topi a oni dižu cene i smanjuju tražnju (usladilo se što su iskoristili situaciju 1.5 godinu i misle sada da je to normalno).

A koliko smo mi zapravo u katastrofalnoj situaciji nam govori sam "kvantni skok", gde planiramo da se zadužimo 15 milijardi da bismo oživeli privredu (gradjevinu) i prelili taj novac intresnim grupama da bi se održalo ovo stanje.
Dzaba ti njemu objašnjavaaš kad svoju vizuru forsira i ne može biti subjekt objektivne rasprave. Ne gubi vreme idi radi nešto korisno za sebe.
 
Kako se uopste racuna inflacija?
Inflacija na hranu i usluge, tj poskupljenje istoga u Srb je itekako primetno. I ovde su poprilicna poskupljenja - a za to se najvise izdvaja od mesecne plate prosecnog stanovnika Srbije...
Inflacija se računa u odnosu na prethodnu godinu i tu je caka. Naveo sam primer
 
Ja svoje podatke transparentno iznosim, i obrazlazem svoje razmisljanje.
Lepo je pozivati se na zvanicne podatke, ali da li oni uvek oslikavaju realnost. Da li su objektivni i podaci o rezultatima izbora?
Hrana poskupela 50%, novi Mercedes zadrzao cenu, prosecna inflacija 10%, plate povecane 10% - Tvoj zakljucak je da je rast plate pratio inflaciju?

Evo recimo prosle godine je inflacija bila 10+%, a inflacija hrane 20+% (https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-65951141).
Mozda je minimalac povecan i mozda su manje plate rasle, ali vece plate stagniraju.
U proseku, kasirki je isto, onima koji zaradjuju malo vise je gore (nestaje srednja klasa), i u proseku svima je gore.
 
Poslednja izmena:
Cenim svakoga ko ima isti pristup, cak i da su mu zakljucci suprotni mojima.
Sigurno da ima rupa i u mom razmisljanju, ali iz do sada pokazanog, da, imam bolji filter od onih koji na sve ovo gledaju ovako emotivno.
Wow, kad ovo kažeš deluje kao da nemaš ozbiljan diskusioni invaliditet.

Ista priča, ko pre, '''ja gledam objektivno, tranparentno, relano ostalo je emotivn, rekla, kazala, ostraščeno, emotivno''.

Druže, čim ti stvaraš dualizam u diskusiji ti nisi ozbiljan učesnik u raspravi.
Svakako ne koristan.
 
@Defke
I iz ove tabele vidimo da je jedino javni sektor zabeležio koliko toliko praćenje inflacije i poskupljenja, privatni sektor sa manje od 17% i ne baš, što je i normalno, troškovi i porezi povećani da bi se gurao javni sektor i privatnici ne mogu da isprate, a neki i ne žele. Bilo kako bilo ženina tetka iz Italije počela da donosi hranu ovde kad dolazi, kaže jeftinije tamo :) Osnovne životne namirnice su nerealno skočile u odnosu na inflaciju i plate.
 
@Defke
I iz ove tabele vidimo da je jedino javni sektor zabeležio koliko toliko praćenje inflacije i poskupljenja, privatni sektor sa manje od 17% i ne baš, što je i normalno, troškovi i porezi povećani da bi se gurao javni sektor i privatnici ne mogu da isprate, a neki i ne žele. Bilo kako bilo ženina tetka iz Italije počela da donosi hranu ovde kad dolazi, kaže jeftinije tamo :) Osnovne životne namirnice su nerealno skočile u odnosu na inflaciju i plate.
Podignut je minimalac zbog inflacije. Eventualno ko je zakačio 2 puta po 5% ili jedne 10tak% je ekstra prošao za 3 godine. Samo treba da se tumače tabele na odgovarajući način.
Monetarna masa u Srbiji i veštački što držimo evro na 117 da nam se spoljni dug ne poveća 🙂. A deficit u razmeni 5 milijardi za 3 godine. Mani to Defke
 
Podignut je minimalac zbog inflacije. Eventualno ko je zakačio 2 puta po 5% ili jedne 10tak% je ekstra prošao za 3 godine. Samo treba da se tumače tabele na odgovarajući način.
Monetarna masa u Srbiji i veštački što držimo evro na 117 da nam se spoljni dug ne poveća 🙂. A deficit u razmeni 5 milijardi za 3 godine. Mani to Defke
Cuveni ‘vestacki kurs’ koji se vestacki drzi evo vec skoro deceniju.

Pa ide ono standardno:

Kako to da devizne rezerve rastu ako je kurs ‘vestacki’?

‘Pa zato sto se previse zaduzujemo’

Kako onda to da je odnos BDP/dug konstantan?

‘Pa zato sto je kurs vestacki’

I tako u krug.
 
Poslednja izmena:
Cuveni ‘vestacki kurs’ koji se vestacki drzi evo vec skoro deceniju.
Pa ide ono standardno:
Kako to da devizne rezerve rastu ako je kurs ‘vestacki’?
‘Pa zato sto se previse zaduzujemo’
Kako onda to da je odnos BDP/dug konstantan?
‘Pa zato sto je kurs vestacki’
I tako u krug.
Traznja za dinarima postoji zato sto je dinar zvanicno sredstvo placanja.
Kad IT-jevac unese novac u zemlju mora da kupi dinare.
Kad se nesto proda u inostranstvu u zemlju udju evri ali se i oni moraju pretvoriti u dinare.
Kad neko iz inostranstva posalje novac u zemlju mora da kupi dinare.

I umesto da neko ko unese novac u zemlju na taj nacin dobije 200 RSD koliko je mozda realna vrednost, neko se setio da mu za to da 120 RSD. Matematicki je izvodljivo sve ovo sto deluje nelogicno a ti smatras normalnim, samo neko placa cenu za to, a iz ovog primera ti je jasno ko.
 
Vidi da je veštački jeste ali nije ništa apokaliptično. 15-tak%. Zdraviji bi bio rast da je tako
 
Podignut je minimalac zbog inflacije. Eventualno ko je zakačio 2 puta po 5% ili jedne 10tak% je ekstra prošao za 3 godine. Samo treba da se tumače tabele na odgovarajući način.
Turska je podigla minimalac za 50% i sad je skoro 500e. Sve zemlje su podigle minimalac, da im radnici prezive inflaciju. I to podizanje se vidi u statistici kao povecana prosecna plata. A i "vise plate" su takodje nekima rasle. Ne kao pre mozda, ali nisu ni smanjivane, makar da sam ja cuo, tako da i u segmentu "visih plata" postoji makar blago povecanje. Sve se to vidi u statistici, indexirano u dinarima i evrima. Da li moze da se kupi manje dobara za prosecnu platu danas u odnosu na - kupovinu 2021e sa prosecnom platom 2021e je druga tema.
@Defke
Bilo kako bilo ženina tetka iz Italije počela da donosi hranu ovde kad dolazi, kaže jeftinije tamo :)
Pa da, ne bi me cudilo za zapadni proizvodjaci peglaju minuse i inflaciju u svojim zemljama tako sto podignu cene u manje bitnim zemljama, nista novo. Barila testenine kostaju u Srbiji 400 din, a domace brendirane 60-120 dinara. Obe cene su direktne posledice poslovnih odluka proizvodjaca i prodavnica.
 
Traznja za dinarima postoji zato sto je dinar zvanicno sredstvo placanja.
Kad IT-jevac unese novac u zemlju mora da kupi dinare.
Kad se nesto proda u inostranstvu u zemlju udju evri ali se i oni moraju pretvoriti u dinare.
Kad neko iz inostranstva posalje novac u zemlju mora da kupi dinare.

I umesto da neko ko unese novac u zemlju na taj nacin dobije 200 RSD koliko je mozda realna vrednost, neko se setio da mu za to da 120 RSD. Matematicki je izvodljivo sve ovo sto deluje nelogicno a ti smatras normalnim, samo neko placa cenu za to, a iz ovog primera ti je jasno ko.
A kako smo izracunali tih ‘realnih’ 200? Zasto ne 700? Svaka valuta je sredstvo placanja u svojoj zemlji i za svaku vazi ovo sto si naveo. Sta je tu specificno za dinar?

Vidi da je veštački jeste ali nije ništa apokaliptično. 15-tak%. Zdraviji bi bio rast da je tako
Kako smo dosli do tih 15%?
 
@Defke
I iz ove tabele vidimo da je jedino javni sektor zabeležio koliko toliko praćenje inflacije i poskupljenja, privatni sektor sa manje od 17% i ne baš, što je i normalno, troškovi i porezi povećani da bi se gurao javni sektor i privatnici ne mogu da isprate, a neki i ne žele. Bilo kako bilo ženina tetka iz Italije počela da donosi hranu ovde kad dolazi, kaže jeftinije tamo :) Osnovne životne namirnice su nerealno skočile u odnosu na inflaciju i plate.
Koji je to porez povećan privatnom sektoru? Jedino raste maksimalna osnovica za doprinose, i to zato što je gura rast plata. Sve ostalo je kao što je i bilo već duži niz godina.
 
A kako smo izracunali tih ‘realnih’ 200? Zasto ne 700? Svaka valuta je sredstvo placanja u svojoj zemlji i za svaku vazi ovo sto si naveo. Sta je tu specificno za dinar?


Kako smo dosli do tih 15%?
Spoljnotrgovinski deficit i robna razmena
Pokrivenost uvoza izvozom je oko 80%. Zato kazem oko 15% (manje od 20% zbog kumulativa itd)
 
Turska je podigla minimalac za 50% i sad je skoro 500e. Sve zemlje su podigle minimalac, da im radnici prezive inflaciju. I to podizanje se vidi u statistici kao povecana prosecna plata. A i "vise plate" su takodje nekima rasle. Ne kao pre mozda, ali nisu ni smanjivane, makar da sam ja cuo, tako da i u segmentu "visih plata" postoji makar blago povecanje. Sve se to vidi u statistici, indexirano u dinarima i evrima. Da li moze da se kupi manje dobara za prosecnu platu danas u odnosu na - kupovinu 2021e sa prosecnom platom 2021e je druga tema.

Pa da, ne bi me cudilo za zapadni proizvodjaci peglaju minuse i inflaciju u svojim zemljama tako sto podignu cene u manje bitnim zemljama, nista novo. Barila testenine kostaju u Srbiji 400 din, a domace brendirane 60-120 dinara. Obe cene su direktne posledice poslovnih odluka proizvodjaca i prodavnica.
Bila jednom jedna rečenica naših političara "Kod nas je hrana skuplja da ne bi ljudi iz susednih zemalja kupovali kod nas". Veze sa logikom nema, pa da kupuju kod nas veći promet bi imali plus bi prosečnom stanovniku bilo lakše kupiti osnovne namirnice. POgledaj npr koliko koštaju naši proizvodi u susednim zemljama.
Koji je to porez povećan privatnom sektoru? Jedino raste maksimalna osnovica za doprinose, i to zato što je gura rast plata. Sve ostalo je kao što je i bilo već duži niz godina.
Zavisi od posla, uvedene su mnoge takse i licence koje nisu bile ranije, mnoge obaveze koje takodje nisu postojale, a postojane povećane. Obećavali su da će povećanjem minimalca povećati neoporezivi deo pa se i to nije desilo samo su uveli dodatne stvari koji treba da plaćaš. Svake godine izmisle neki novi zakon i naravno nešto novo što moraš da imaš i plaćaš.
 
Defke prosto troluje. Ne znam kako drugacije da objasnim njegove izjave.
"Ko ima para da kupi meso moze da jede i makarone. Usluga u prodavnicama mesa nije nista bolja od usluge u prodavnici makarona."
Nemojte vise da quotujete defketa, na ignore listi mi je pa jedino tako vidim njegove postove. Nemojte mi to raditi ljudi molim vas
Ma nemate vi pojma, defke kaze da nije balon, da je tržište zdravo, da se investitori muce da zarade koru hleba i da ih je sve manje jer svi izbegavaju građevinski biznis. Ja mu verujem.
Cek vama defke i dalje nije na ignore listi?
Ček ovde još ima ljudi koji čitaju Defektove postove i ulaze sa njim u diskusiju i nije im na ignore/block listi? Ok.
Ček, ovde još ima ljudi koji ulaze u diskusiju sa Defektom umesto da im je na ignore listi? Ok... Samo nemojte da ga quotujete jer onda i nama koji smo ga odstranili iz života opet ulazi u vidokrug.

Rent-free :D

 
Vrh