Šta je novo?

Cene nekretnina

Za realno stanje prometa najbolje sačekati februar, a januar baciti u vodu. Biće slabiji mesec, ali od februara očekujem vraćanje na prosek od oko 1000-1100 jedinica kao što je bilo prethodnih 6 meseci.
To je isto... Promet od 850 u jamuaru u principu znači da možemo da očekujemo to što si napisao od februara na dalje. 1000-1100.
 
To je isto... Promet od 850 u jamuaru u principu znači da možemo da očekujemo to što si napisao od februara na dalje. 1000-1100.
Tako je i 2024. blag rast i dostizemo ATH, 2025. rast se ubrzava, 2026. rast spakuje na najvisi nivo i 2027. ludnica.
(cena a ne broj prodaja, koga briga za broj prodaja. Broj prodaja moze da bude i jako mali ako se i prodavci overhypuju plus je i BNV presao na predugovore pa je samim tim podatak o broju prodaja nepotreban. Sve dok podatak nema ukljucene i predogove moze da se izbaci iz upotrebe).
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Tako je i 2024. blag rast i dostizemo ATH, 2025. rast se ubrzava, 2026. rast spakuje na najvisi nivo i 2027. ludnica.
(cena a ne broj prodaja, koga briga za broj prodaja. Broj prodaja moze da bude i jako mali ako se i prodavci overhypuju plus je i BNV presao na predugovore pa je samim tim podatak o broju prodaja nepotreban. Sve dok podatak nema ukljucene i predogove moze da se izbaci iz upotrebe).
Dok je Srbija treca u evropi sto se tice inflacije, ja se ne bih radovao tom rastu. Kako mislis da ce srednja klasa imati bilo kakve sanse u takvom okruzenju? Taj scenario bi doveo do skoro nemoguceg zivota u gradu. Navijas za scenario koji jako podseca na ono sto Dubai ima sada, srednja i niza klasa van grada a bogati da zive u gradu. Jedina stvar koja ce drzati ljude u gradu je sto imamo veliki broj ljudi koji poseduje neku nekretninu.
Ovo je neodrzivo stanje i mislim da nam sledi poslednji bull market ako se pre toga ili nakon toga ne desi neka katastrofa.
 
Dok je Srbija treca u evropi sto se tice inflacije, ja se ne bih radovao tom rastu. Kako mislis da ce srednja klasa imati bilo kakve sanse u takvom okruzenju? Taj scenario bi doveo do skoro nemoguceg zivota u gradu. Navijas za scenario koji jako podseca na ono sto Dubai ima sada, srednja i niza klasa van grada a bogati da zive u gradu. Jedina stvar koja ce drzati ljude u gradu je sto imamo veliki broj ljudi koji poseduje neku nekretninu.
Ovo je neodrzivo stanje i mislim da nam sledi poslednji bull market ako se pre toga ili nakon toga ne desi neka katastrofa.
Ja ne kazem da je dobro nego sta ce da se desi. Nisam ni jednom rekao WOW sto je to dobroo nego si ti naveo "navijas". Moguce da tebi to tako deluje. Ja sam dao prognozu. To ti je isto kao i sa izborima ja kazem SNS ce da razvali odmah krecu a ne ti si bot isto tako i ti. Procena-prognoza nema veze sa navijanjem. Kada bi se radilo onako kako ja navijam-zelim svima bi bilo mnogo drugacije a i bolje. Ovde samo dajem svoju PROCENU sta ce da se desi. Bull market kome je pik 2027. godina. Ide regionalni bull zbog prekomernih investicija do 2027. godine + nenormalan broj turista sto zbog brze pruge do Budimpeste sto zbog aerodroma koji ce biti na rekordnom nivou. Na sve to ide spustanje kamata. Tako da 1+1=2. To je moja prognoza a ostavljam ogradu da mogu i da pogresim.

Svoju prognozu dajem da neko mozda procita i drugacije misljenje pa da moze izbalansirano da ima a ne samo da bude "ma sve propada" "ma to je sve puklo" i slicno. Nista drugo nije razlog.
 
Ja ne kazem da je dobro nego sta ce da se desi. Nisam ni jednom rekao WOW sto je to dobroo nego st ti naveo "navijas". Moguce da tebi to tako deluje. Ja sam dao prognozu. To ti je isto kao i sa izborima ja kazem SNS ce da razvali odmah krecu a ne ti si bot isto tako i ti. Procena-prognoza nema veze sa navijanjem. Kada bi se radilo onako kako ja navijam-zelim svima bi bilo mnogo drugacije a i bolje. Ovde samo dajem svoju PROCENU sta ce da se desi. Bull market kome je pik 2027. godina. Ide regionalni bull zbog prekomernih investicija do 2027. godine + nenormalan broj turista sto zbog brze pruge do Budimpeste sto zbog aerodroma koji ce biti na rekordnom nivou. Na sve to ide spustanje kamata.
Tako da 1+1=2. To je moja prognoza a ostavljam ogradu da mogu i da pogresim.
Neko te je već pitao, kad se iz ekonomske propale Amerike seliš u “advanced economy” odnosno u Srbiju?
 
Neko te je već pitao, kad se iz ekonomske propale Amerike seliš u “advanced economy” odnosno u Srbiju?
Nisam video :) a i vec sam odgovorio barem dva puta. Kad mi se izgradi stan i skola u BNV.
Zelja mi je zicara i jarbol ali to nije uslov doci cu i bez toga posto vidim da ce da fail na tom obecanju.
 
Izgleda je kriza i pad cena u NL gotov i kreće ponovo rast cena!

Slično izgleda možemo očekivati i u Srbiji do kraja godine. Mada kod nas nije došlo do pada kad su ovde pale cene. Zanimljiva godina počinje!
Живиш у Холандији, дакле свестан са да је та држава по свим социо-економским параметрима сушта супротност Србији, посебно од брегзита од када Амстердам преузима од Лондона улогу европске пословне престонице. Чак им је и енглески постао други званични језик. Уз то, Холандија има позитиван природни прираштај чак и без миграната. А иначе воде и генијалну мигрантску политику где високо образовани кадар из целог света привлаче пореским олакшицама и мање-више најздравијим економским окружењем у свету. И када у то урачунамо деценијама ниске камате, одлично организовани транспорт и генерално све градове долазимо да вероватно највеће тражње некретнина од стране средње и високоплатежног становништва уз ограничене просторне ресурсе за нову градњу на нивоу целе Европе.

И онда како за бога милога очекујеш исте процесе у Србији?
 
Svako tržište nekretnina je po prirodi lokalno, zato je nezahvalno upoređivati čak i dva grada u istoj zemlji, jer različite stvari utiču na tražnju i ponudu. A kad vidim da se upoređuju zemlje, tu tek prevrćem očima.
 
Nisam video :) a i vec sam odgovorio barem dva puta. Kad mi se izgradi stan i skola u BNV.
Zelja mi je zicara i jarbol ali to nije uslov doci cu i bez toga posto vidim da ce da fail na tom obecanju.
Ne razumem, zašto ne odeš pod kiriju? Ko zna kad će biti škola gotova, a ti ćeš propustiti blagostanje i bull koji najavljuješ da počinje sledeće godine.
 
Ima tu mnogo faktora. Politika je jedan od glavnih. Očigledno je vladajuća struktura bila ubeđena u pobedu na izborima. Šta će se desiti kada budu računali na poraz? Da li će se većina njih odlučiti za exit iz srpskih nekretnina da ne kažem exit iz države? I šta će onda biti sa cenama?

Do 2027. može svašta da se desi. Ne bih se usudio da prognoziram. Da je suprotno išao bih "all in" na neku od opcija.
 
Svako tržište nekretnina je po prirodi lokalno, zato je nezahvalno upoređivati čak i dva grada u istoj zemlji, jer različite stvari utiču na tražnju i ponudu. A kad vidim da se upoređuju zemlje, tu tek prevrćem očima.
Na nekretnine uticu razne stvari ali evo primera.
Mikro lokacija (na primer mikro lokacija, izgradnja metroa na primer ili neki veci objekat ili neko vece renoviranje)
Grad (na nivou grada ako grad privuce veci broj turista na primer Cajetina/Zlatibor (sa najduzom gondolom na svetu) ili neki slican projekat).
Drzava (ako drzava privuce veci broj investicija ili se zaduzi ili nastampa ili uradi neki nenormalan stimulans u okviru drzave ili npr NBS spusti referentnu kamatnu stopu).
Migracije (ako se desi povratak dijaspore u vecem broju (juzna Afrika?, Izrael i slicno se vec desilo i to nedavno ali je tu bio mali broj nasih) ali ako prsne neka drzava gde ima veci broj nasih?
Politika (rizici su ogromni po pitanju Kosova)

NA SVE TO (a po meni najvise)
Utice sta se desava sa FED-om i ECB-om. Njihove odluke uticu na sve drzave i na svakoga. Ako spuste kamatu svuda po svetu ce biti stimulans koji se nece podjednako odraziti na sve drzave ravnomerno. Jedan od razloga je zato sto ovi prethodni parametri uticu na kretanje. Tako da ako smo mi brzi u razvoju od neke druge drzave naravno da ce kod nas cene vise da skoce a negde u manjem procentu ili sporije.

Ja se kladim na to da ce da spuste kamatu ili da urade novi QE a da ce kod nas da bude bull na nivou grada i drzave zbog investicija koje ce da se dese.
AKo se jedno od ova dva ne obistini onda ce biti neki blag rast.
 
Poslednja izmena:
Ja ne kazem da je dobro nego sta ce da se desi. Nisam ni jednom rekao WOW sto je to dobroo nego si ti naveo "navijas". Moguce da tebi to tako deluje. Ja sam dao prognozu. To ti je isto kao i sa izborima ja kazem SNS ce da razvali odmah krecu a ne ti si bot isto tako i ti. Procena-prognoza nema veze sa navijanjem. Kada bi se radilo onako kako ja navijam-zelim svima bi bilo mnogo drugacije a i bolje. Ovde samo dajem svoju PROCENU sta ce da se desi. Bull market kome je pik 2027. godina. Ide regionalni bull zbog prekomernih investicija do 2027. godine + nenormalan broj turista sto zbog brze pruge do Budimpeste sto zbog aerodroma koji ce biti na rekordnom nivou. Na sve to ide spustanje kamata. Tako da 1+1=2. To je moja prognoza a ostavljam ogradu da mogu i da pogresim.

Svoju prognozu dajem da neko mozda procita i drugacije misljenje pa da moze izbalansirano da ima a ne samo da bude "ma sve propada" "ma to je sve puklo" i slicno. Nista drugo nije razlog.
Ok, posteno. I ja mislim da ce bull biti jer nemaju izbora nego da stampaju samo sve to nekako gledam sa tacke obicnog coveka koji ne prati sta se desava i pomisljam kakav ce onda zivot biti. Kada citam tvoje post-ove, deluju nekako kao da navijas za taj razmak izmedju bogatih i siromasnih ali ok, poruke su poruke i mogu se zakljuciti na 100 nacina. Hvala na objasnjenju svakako.
 
Ok, posteno. I ja mislim da ce bull biti jer nemaju izbora nego da stampaju samo sve to nekako gledam sa tacke obicnog coveka koji ne prati sta se desava i pomisljam kakav ce onda zivot biti. Kada citam tvoje post-ove, deluju nekako kao da navijas za taj razmak izmedju bogatih i siromasnih ali ok, poruke su poruke i mogu se zakljuciti na 100 nacina. Hvala na objasnjenju svakako.
U redu. Treba da shvatis to ovako "otvaram ljudima oci sta ce da se desi" posto iz moje perspektive mnogi ne vide dobro :)
Ja kad kazem bice beskucnika od Knez Mihailove do Slavije sa sve satorima to ne znaci da ja zelim da bude zilijardu beskucnika kao u ovim zapadnim gradovima nego prosto ukazujem sta ce da se desi i sta nas ceka. Migranti & beskucnici i povecanje broja stanovnika.
 
Koji su trenutno najatraktivniji projekti novogradnje u Beogradu? Uzecu kao primer Marinu Dorcol i King’s circle. Postoji li nesto slicno po pitanju cene / lokacije? Koliko se secam Kaca Lazarevic je pominjala pre nekog vremena da ce biti nekog projekta u Tresnjinog cveta, ali koliko vidim nista od toga. Taj kraj kod hotela YU je meni najbolji za zivot, steta sto su malo upropastili blok 11 sa onim zgradama gde je svaka u svom stilu, ali ne u dobrom smislu.
 
Izasao je core inflation za USA (koji FED inace najvise gleda), ispod ocekivanja. Izgleda da se zbog m2 ubrzava spustanje inflacije ka delfaciji zbog m2. Trziste naravno ovo sada slavi.
1706276695452.png


Trueflation isto pokazuje da pada
1706276841378.png
 

Prilozi

  • 1706276673727.png
    1706276673727.png
    6,6 KB · Pregleda: 41
@Dilpllmirani ekonomista

ECB će spustiti za 0.25% u martu/aprilu, a da do kraja godine ide do 3%. To su trenutne procene analitičara. Čitao sam da si ranije pisao da nece spuštati stopu pre Amerike. Tako jeste bilo ranije, ali ovoga puta nema šanse. Mnogo veći problem sa inflacijom ima Evropa.

Ja sam ovo pisao ovde pre par meseci, pola od vas me je ispljuvalo (verovatno polovina koja čeka da padnu cene stanova).
 
Procene analitičara su često poruka očekivanja koju banksri šalju centralnoj banci... Videćemo da li će ECB izdržati pritisak?
 
Nisu to neki tamo tralala analitičari, to su ozbiljne analize koje se prave na osnovu izjava zvaničnika, insajderskih informacija...
ECB je između redova sve to i poručila, samo nije eksplicitno rekla.
Naravno, uvek može da se desi neka krupna stvar (ratovi i krize izbijaju kao na traci). Ali prema trenutnim analizama, ECB stopa ide dole, i nastavlja pad i u 2025.
EURIBOR se već dosta korigovao na dole (uključio je buduća očekivanja promene monetarne politike).
 
Vrh