Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo to. Stanovi koji se prodaju pre nego sto se oglase, pored toga sto su dobri, obicno imaju i povoljne cene. Dobih i skupih (preskupih za ono sto nude, iako su dobri) imas koliko hoces i oni stoje mesecima ili godinama. Dobrih i povoljnih ima jako malo, i takvi odu za max dan-dva.
 
Poslednja izmena:
Jedna zgrada kada sam Ja bio da pitam dok sam tražio stan je pravljena samo za izdavanje od strane investitora, a druga pored je bila za prodaju. Ne želi svako da se bavi izdavanjem, prodaš, zaradiš i ideš dalje. To je kao da si pitao zašto postoje placevi automobila za prodaju umesto za rentiranje.
Koja je to zgrada/investitor?
 
Upravo to. Stanovi koji se prodaju pre nego sto se oglase, pored toga sto su dobri, obicno imaju i povoljne cene. Dobih i skupih (preskupih za ono sto nude, iako su dobri) imas koliko hoces i oni stoje mesecima ili godinama. Dobrih i povoljnih ima jako malo, i takvi odu za max dan-dva.
Gde su ti dobri a povoljni stanovi? Kad kažem dobri, pre svega mislim na lokaciju, kvalitet zgrade, pogled, prirodno osvetljenje. Niko nije lud da daje stan ispod cene, narucito na centralnim gradskim lokacijama gde je potražnja suludo. Može neko da ima udlovmo rečeno dobar stan u Mirijevu ali ako je zacepio cenu, onda logično da je teško prodati.
 
Gde su ti dobri a povoljni stanovi? Kad kažem dobri, pre svega mislim na lokaciju, kvalitet zgrade, pogled, prirodno osvetljenje. Niko nije lud da daje stan ispod cene, narucito na centralnim gradskim lokacijama gde je potražnja suludo. Može neko da ima udlovmo rečeno dobar stan u Mirijevu ali ako je zacepio cenu, onda logično da je teško prodati.
Pa ne mozes da ih vidis u oglasima ih jer se brzo prodaju :) Ne kazem da se prodaju ispod cene nego po nekoj ceni mnogo realnijoj od onih koje vidimo u oglasima. Kad vidis stan prodat po nekoj ceni na nekoj lokaciji, verovatno je vecina tih stanova dobra i povoljna s obzirom na stanje i lokaciju/mikrolokaciju na kojoj se nalaze. A to sto neko raspalu starogradnju oglasava na istoj toj lokaciji po istoj toj ceni "jer se toliko prodaje u kraju", to je APP.
 
Ako Kaća L. kaže da je dijaspora odustala od kupovine stanova u Beogradu i okrenula se planinskim centrima Kopu i Zlatiboru, ako pojedini članovi ovde potvrđuju da dijaspora čini oko 50% kupovine BG stanova i ako znamo da deo dijaspore i dalje kupuje samo projekat BW koji nije osetio nikakvu krizu prodaje, onda bi možda trebalo ispitati koliki udeo u prodaji celog BG tržišta čini BW...da li neko možda ima tu informaciju?
Možda bi uz još neke faktore mogli doći do trenda cena u BG u ovoj godini...
 
Ako Kaća L. kaže da je dijaspora odustala od kupovine stanova u Beogradu i okrenula se planinskim centrima Kopu i Zlatiboru, ako pojedini članovi ovde potvrđuju da dijaspora čini oko 50% kupovine BG stanova i ako znamo da deo dijaspore i dalje kupuje samo projekat BW koji nije osetio nikakvu krizu prodaje, onda bi možda trebalo ispitati koliki udeo u prodaji celog BG tržišta čini BW...da li neko možda ima tu informaciju?
Možda bi uz još neke faktore mogli doći do trenda cena u BG u ovoj godini...
Pa imas ove sajtove za pracenje prometa, lako mozes da vidis koji deo prometa cini BgH2O. Ako gledamo samo novogradnju BgH2O cini reda velicine oko 10% prometa
 
Pošto možemo da već osnovano pretpostavimo da su upisali sve transakcije za decembar, prema podacima sa Wolfovog sajta, kad uporedimo Q4 2022 i 2023. vidimo sledeće:

  • Rast prosečne cene kvadrata starogradnje je 8.3%
  • Rast prosečne cene stana starogradnje je 6.6%
  • Pad broja prometa starogradnje je 26.7%
  • Pad obima prometa starogradnje je 23.3%
  • Prosečna cena kvadrata u starogradnji se stabilizovala 3 kvartala uzastopno na oko 2160 EUR/m2
  • Obim prometa starogradnje u poslednja 4 kvartala je dosta stabilan.

Sve ovo me vraća na ono što sam ranije rekao već, a to je da je šansa da prosečna cena starogradnje padne zbog pada tražnje nikakva dok ne padne cena novogradnje, a prema zadnjim podacima koje imamo na ovoj temi, nijedan investitor ni ne pomišlja da spušta cene, a retki su čak mislim i podigli u odnosu na prošlu godinu.

Srećna nam svima kupovina :)
 
Ako je neko odlucio da proda X kvadrata starogradnje da bi kupio Y kvadrata novogradnje, i ako moze da ceka, on nece sigurno spustati cenu dok ne pojeftini novogradnja, to se slazem. Cene tih stanova su "zakljucane" za novogradnju i tu nema mrdanja. Ali sta kad naslednici hoce da podele stan koji su nasledili, a placaju kiriju? Sta kad nekom treba novac jer je recimo odlucio da se preseli u inostranstvo? Ima tu jos milion slucaja. Ne mogu svi da cekaju. Oni koji mogu da cekaju nisu pravi prodavci, oni koji ne mogu da cekaju ce spustiti cenu. Kada i koliko, zavisi.
 
Ako je neko odlucio da proda X kvadrata starogradnje da bi kupio Y kvadrata novogradnje, i ako moze da ceka, on nece sigurno spustati cenu. Cene tih stanova su "zakljucane" za novogradnju i tu nema mrdanja. Ali sta kad naslednici hoce da podele stan koji su nasledili, a placaju kiriju? Sta kad nekom treba novac jer je recimo odlucio da se preseli u inostranstvo? Ima tu jos milion slucaja. Ne mogu svi da cekaju. Oni koji mogu da cekaju nisu pravi prodavci, oni koji ne mogu da cekaju ce spustiti cenu. Kada i koliko, zavisi.

Zato sam napisao prosečna cena. Najveći broj prodavaca nije pritisnut nekim teškim okolnostima da moraju da prodaju.
 
Zato sam napisao prosečna cena. Najveći broj prodavaca nije pritisnut nekim teškim okolnostima da moraju da prodaju.
Ne moraju da budu teske okolnosti. Bas sam zato naveo primer nekog gde nije u pitanju problem sa otplatom dugova ili kupovina leka, nego neke skroz neutralne ili cak pozitivne zivotne situacije. Taj ko hoce da proda a "nije pritisnut" da proda za mene nije pravi prodavac, to su sve APP oglasi/cene.
 
Ako je neko odlucio da proda X kvadrata starogradnje da bi kupio Y kvadrata novogradnje, i ako moze da ceka, on nece sigurno spustati cenu dok ne pojeftini novogradnja, to se slazem. Cene tih stanova su "zakljucane" za novogradnju i tu nema mrdanja. Ali sta kad naslednici hoce da podele stan koji su nasledili, a placaju kiriju? Sta kad nekom treba novac jer je recimo odlucio da se preseli u inostranstvo? Ima tu jos milion slucaja. Ne mogu svi da cekaju. Oni koji mogu da cekaju nisu pravi prodavci, oni koji ne mogu da cekaju ce spustiti cenu. Kada i koliko, zavisi.
Na zalost ja nikako da naletim na takve, svi naslednici i svi drze oglase mesecima i eventualno smanje oglašenu cenu za 3-4% nakon 6 meseci pa opet ništa.
 
Na zalost ja nikako da naletim na takve, svi naslednici i svi drze oglase mesecima i eventualno smanje oglašenu cenu za 3-4% nakon 6 meseci pa opet ništa.
Pa ocigledno im nije hitno.
I onaj ko je spreman da spusti uvek ce prvo pokusati da izvuce maksimum.
Samo sto ce pravi prodavci tokom vremena korigovati cenu kad vide da prodaja ne ide, a oni sa APP cenama koji mogu da cekaju ce drzati cene i dalje dok god mogu.
A ovi koji su spremni da spuste cene, cak i kad spuste cenu, vrlo cesto se spusti za nekog poznanika.
Dobar stan po povoljnoj ceni je moguce naci, ali treba dosta cekati i traziti i juriti kad takav naidje.
 
Jako prometna ulica, ja sam juče popodne prošao tuda i iznenadio sam se količinom vozila koji prolaze kroz ulicu, ali eto zbog autoputa to je tako. Verujem da je u špicu jezivo proći tuda. Isto, nisam bio svestan do juče veličine romskog naselja na kraju ulice.

Zgrada kao zgrada deluje kvalitetna gradnja i znam da je investitor dobar, ali to je trenutno oko 2600 sa PDV-om, deluje mi malo prejako za tu mikrolokaciju.
2600 za tu lokaciju! Ma daj nemoguće, ko je tu lud! LOL! Ta mikrolokacija jako loša i to najblaže rečeno. Da se ispravim nije tik nego na stotinak metara odnosno manje od 2 minuta hoda od mostića strave i užasa iznad rupe. Pomenuti mostić sa jedne strane i sama ulica sve do Prvomajske sa druge su jedine 2 veze sa civilizacijom. Ako ne grešim najbliže autobuske stanice su tek u Prvomjaksoj ili Tošinom, skoro kilometar daleko. Ceo kraj deluje odsečeno.
Teško je očekivati da će se ovde nešto više ulagati u narednim decenijama jer prosto nema potencijala, ne vidim kako može da se razvije ona rupa. Nažalost realnije je da će prerasti u deponiju nego u park.
Za pomenutu cenu po kvadratu može da se razmišlja o stanu u Savskim blokovima na primer (i to u pristojnom stanju). Za 10-15 godina i jedno i drugo će biti starogradnje ali će ova u Savskim blokovima i dalje biti u zelenilu pored šetališta i Save a ona i dalje pored rupe i vrlo verovatno nehigijenskog naselja ili deponije.
 
2600 za tu lokaciju! Ma daj nemoguće, ko je tu lud! LOL! Ta mikrolokacija jako loša i to najblaže rečeno. Da se ispravim nije tik nego na stotinak metara odnosno manje od 2 minuta hoda od mostića strave i užasa iznad rupe. Pomenuti mostić sa jedne strane i sama ulica sve do Prvomajske sa druge su jedine 2 veze sa civilizacijom. Ako ne grešim najbliže autobuske stanice su tek u Prvomjaksoj ili Tošinom, skoro kilometar daleko. Ceo kraj deluje odsečeno.
Teško je očekivati da će se ovde nešto više ulagati u narednim decenijama jer prosto nema potencijala, ne vidim kako može da se razvije ona rupa. Nažalost realnije je da će prerasti u deponiju nego u park.
Za pomenutu cenu po kvadratu može da se razmišlja o stanu u Savskim blokovima na primer (i to u pristojnom stanju). Za 10-15 godina i jedno i drugo će biti starogradnje ali će ova u Savskim blokovima i dalje biti u zelenilu pored šetališta i Save a ona i dalje pored rupe i vrlo verovatno nehigijenskog naselja ili deponije.
Sta reci sem lol. Neki ljudi su bas delulu u procenama.
 
Evo kako izgleda mikrolacija gde se nalazi Residence 7+ pa proceni da li bi živeo ovde i da li bi platio 2600€/m2.
Defke, nadam se da ne zameraš što sam ti ukrao sliku.

E07E3906-A85E-4CE0-B3E7-407FEF1C1AA1.jpeg
 
Pa ne mozes da ih vidis u oglasima ih jer se brzo prodaju :) Ne kazem da se prodaju ispod cene nego po nekoj ceni mnogo realnijoj od onih koje vidimo u oglasima. Kad vidis stan prodat po nekoj ceni na nekoj lokaciji, verovatno je vecina tih stanova dobra i povoljna s obzirom na stanje i lokaciju/mikrolokaciju na kojoj se nalaze. A to sto neko raspalu starogradnju oglasava na istoj toj lokaciji po istoj toj ceni "jer se toliko prodaje u kraju", to je APP.
Ok, ali ovo je totalno mlacenje prazne slame. Nema povoljnih stanova u oglasima jer se odmah prodaju. A gde da gledam stanove? Ili da se sprijateljim sa nekim ko hoće da ide u inostranstvo i kome se žuri, pa da mi proda stan ispod cene. Zapravo ne ispod cene, nego po realnoj ceni koja uzima u obzir da smo ekonomski tigar i da je prosečna plata u Srbiji 800 eur! (Medijalna je bliže 500 eur). Ako ti imaš takve kandidate, slobodno ih prosledi, bio bih zahvalan. I naravno, last but not the least, usamljene penzionere bez naslednika, po mogućstvu 90+ sa salonskim petosobnim stanom u vlasništvu. Sa takvima bih rado zaključio ugovor o dozivotnom izdržavanju. Samo ne znam gde da ih nađem, ovo sto viđam u oglasima mahom nude nezavršenu kuću u Maloj Mostanici u zamenu za izdržavanje, očigledno gledam pogrešne oglase.
 
Evo kako izgleda mikrolacija gde se nalazi Residence 7+ pa proceni da li bi živeo ovde i da li bi platio 2600€/m2.
Defke, nadam se da ne zameraš što sam ti ukrao sliku.

Pogledajte prilog 186863
Mozete slobodno i na temi o projektu da nastavite, ima jos dosta slika, i iz sireg ugla, kao i detaljne rasprave o svim prednostima i manama.

Covek je trazio predlog po jasno definisanim uslovima, i naveo sam ono sto se uklapa u te uslove. Nisam video mnogo drugih konkretnih predloga.

Nisam preterano zainteresovan da reklamiram pprojekat, svakako je skoro rasprodat niti ja imam ista od toga. Jos manje sam zainteresovan da se ubedjujem sa ljudima koji bi Dedinje po ceni Altine iz 2016. pa su besni jer toga nema ni na vidiku.
 
Ne znam koliko je stanova ostalo. Pre neki dan sam proveravao za trosobne, imaju sva 4 tipa dostupna i dalje, ne baš na svakom spratu sve, ali može da se komotno izabere.

Taj projekat mi je zanimljiv zbog blizine NBG i autoputu, zato sam i prolazio tuda da bacim pogled pre neki dan, ali mislim da ću ipak propustiti. Da je manja cena za 10% mislim da bih ga ozbiljno razmatrao jer, da se ne lažemo, trenutna ponuda na oglasima je apsolutno bedna.
 
Rece neko skoro ovde da je 30% ostalo, a ima jos oko 4 meseca do useljenja. Mozda ostane toliko slobodno do kraja ali sumnjam.
 
Realno, lokacija, cena i kvalitet gradnje Defketove zgrade su top 🤩. Nikad nisam video više hejta oko neke zgrade, mora da valja.
 
Realno, lokacija, cena i kvalitet gradnje Defketove zgrade su top 🤩. Nikad nisam video više hejta oko neke zgrade, mora da valja.
Realno lokacija i cena ne da su "top" nego su i "u fulu", "sve sem kože"!
Ko ne veruje okačena slika govori više od reči.
 
Ok, ali ovo je totalno mlacenje prazne slame. Nema povoljnih stanova u oglasima jer se odmah prodaju. A gde da gledam stanove? Ili da se sprijateljim sa nekim ko hoće da ide u inostranstvo i kome se žuri, pa da mi proda stan ispod cene. Zapravo ne ispod cene, nego po realnoj ceni koja uzima u obzir da smo ekonomski tigar i da je prosečna plata u Srbiji 800 eur! (Medijalna je bliže 500 eur). Ako ti imaš takve kandidate, slobodno ih prosledi, bio bih zahvalan. I naravno, last but not the least, usamljene penzionere bez naslednika, po mogućstvu 90+ sa salonskim petosobnim stanom u vlasništvu. Sa takvima bih rado zaključio ugovor o dozivotnom izdržavanju. Samo ne znam gde da ih nađem, ovo sto viđam u oglasima mahom nude nezavršenu kuću u Maloj Mostanici u zamenu za izdržavanje, očigledno gledam pogrešne oglase.
Ajde mi samo recite ko to ide u INOSTRANSTVO i mora da prodaje stan?! Gde se taj neko seli na Kubu?! Pa ako ide u inostranstvo ide da zaradi još 1 ili 2 stana a ne da proda i što ima?! Pa čak i da ide u Ukrajinu ide da se okoristi?! Ko ide u inostranstvo a proda sve u Srbiji da bi otišao je očigledno promašio smisao života?! S konja na mrava (ne ni na magarca)!!!
 
Vrh