Šta je novo?

Cene nekretnina

Imaš i malih investitora koji grade kvalitetno.
Znam. Čak su najluksuznije novogradnje izgradjene od malih investitora. Ali tu je dijapazon jako širok. Od najvećeg krša do najluksuznijih perverzija. Kod kompleksa je to dosta standardizovano kao neki "viši srednji" nivo gradnje. S ogromnom prednošću što veliki imaju pravi nadzor, konstrukcija se izvodi po projektu, dok mali gledaju da sve što prije otaljaju i smandrljaju i često kvalitet i oprema budu lošiji od obećanih dok kod velikih imate i primjer stana kako će sve izgledati i nerijetko već izgrađenu lameli gdje sve možete vidjeti svojim očima.
 
Slažem se ali i kod malih uglavnom ne plaćaš 3% manji stan :) Specifikacija materijala može da se definiše ugovorom, nema pokaznog stana jbg al nekad ne budu svi stanovi odmah prodati pa se može pogledati i zgrada i stan. Gledaju i veliki da otaljaju što pre, uglavnom pri završetku zgrade, nije da baš ne fušerišu i oni.
 
Pomislio bi čovek lep popust 12%, dok ne pogleda stan 😂
IMG_8079.png
 
A sta znaci ta cuvena kontrola porekla imovine? Kako bi izgledao taj mehanizam konkretno kad je kupovina stanova u pitanju.

To je jos jedan od magicnih izraza koji resava sve probleme a sustinski nijo nema pojma kako bi se sproveo i sta bi znacio.

Takodje, koji procenat kupaca cine stranci? Jel se misli na nasu dijasporu ili bas strance strance?
Baš na strance strance. Oni koji nisu nosioci drzavljanstva Srbije.

Mehanizam bi izgledao da umesto da kupis nekretninu i izdajes ili samo stoji prazna da moras npr da platis 40,50,60% poreza na novac za koji nemas objasnjenje odakle ti za nekretninu koju si kupio. Kao npr CH. Zivis tamo i radis a vozis auto za koji nemas primanja, objasni ili ti naplacujemo porez. Smanji se onda siva zona, pranje para, pritisak na nekretnine, drzava se manje zaduzije, bude zdraviji sistem itd. Dovoljno je samo 50-tak inspektora zaposliti za celu Srbiju ali da se sprovodi zakon
 
Baš na strance strance. Oni koji nisu nosioci drzavljanstva Srbije.

Mehanizam bi izgledao da umesto da kupis nekretninu i izdajes ili samo stoji prazna da moras npr da platis 40,50,60% poreza na novac za koji nemas objasnjenje odakle ti za nekretninu koju si kupio. Kao npr CH. Zivis tamo i radis a vozis auto za koji nemas primanja, objasni ili ti naplacujemo porez. Smanji se onda siva zona, pranje para, pritisak na nekretnine, drzava se manje zaduzije, bude zdraviji sistem itd. Dovoljno je samo 50-tak inspektora zaposliti za celu Srbiju ali da se sprovodi zakon
Lepo zvuci, ja sam totalno za ali mislim da nije tako jednostavno kao sto se predstavlja.
 
Nije jednostavno, jer domaca vlast verovatno zivi od ovih koje niko ne sme da pita odakel im lova. Da ne ponavljam ko papagaj sve sumnjive trgovine.
 
Nije jednostavno, jer domaca vlast verovatno zivi od ovih koje niko ne sme da pita odakel im lova. Da ne ponavljam ko papagaj sve sumnjive trgovine.
Ti od kojih zivi vlast su se bojim se dobrano legalizovali u ove dve i po decenije poslednje preraspodele kapitala u nas.
Sa druge strane imas i obican narod koji nije bas vican racunovodstvu i vodjenju knjiga i koje bi takvi zakoni mogli dobrano da potkace.
Lako je u Svajcarskij gde se svaki franak prati 400 godina utvrditi ko ispada iz sablona.
 
Određeni agenti su rekli da procenat učešća dijaspore i regiona na tržištu BG ide do 50%.
u gradovima po unutrasnjosti uzimaju samo ljudi koji su iz tih krajeva, vrv... Posto sam sada i sam u tom "sosu", naravno da je pametnije da se uzme apartman na planini/banji - jer kad dolazim u Srb to je mahom kada sam na odmoru i ne zelim da taj isti provedem u gradu, a zelim da posetim Srbiju.
E sad problem sa dijasporom je sledeci, tj bice u buducnosti - mene dosta toga veze za Srbiju, ali moji cerku nece nista toliko vezivati kada odraste. Pa vrv cemo ja i supruga i dalje da dolazimo, a ona tesko osim na neki veoma kratak period samo da se formalno vidi sa rodjacima.
To je vec problem sa dijasporom koju su duze vreme u inostranstvu i tamo dobili decu/unuke. Ovi iz Evrope ce doci jednom godisnje, a ovi malo dalje slabije i to...

Na zalost i medju onima koji bastine ocuvanje tradicije i nasledja (https://www.serb-fest.com) ima dosta njih koji nikada nisu otisli u Srb :(

I po meni je to veliki problem, jer imate dosta njih (starije generacije) koji kupuju nekretnine i te nekretnine stoje prazne, ali bukvalno se ne izdaju. Kupili pa neka stoji, a to samo pravi probleme na trzistu (i u smislu kupovina, ali pre svega na trzistu podstanara/rentiranja stanova)
Ako je do 50% BG kupaca dijaspora i ako je Kaća Lazarević upravu, onda se tih 700-ak miliona evra ove godine može preliti u unutrašnjost Srbije i planine. Autoputevi se grade pa će uskoro sve biti na 1 do 1,5 sat od Beograda, tako da će imati opravdanja uzeti van grada plus ako se uzme nešto sa sadržajima.
Uh, shvatam ovo sa potomcima u inostranstvu, i to može stvarno biti tužna tema, ali čini se da je tu jedini lek da se 1. U kući priča isključivo srpski i 2. Slavska ikona ponese i zakači na glavni zid. Jedino to može očuvati kod dece osećaj za pripadnost svom rodu i veri

Takođe uočljivo je ali i tužno da deca više ni za zemlju nisu zainteresovana, ali eto možda ih neki lepi turistički centar više privuče, bar zbog zdravlja i prirode...i to im stvarno može biti lepa veza sa otadžbinom. Plus naravno ako može da donese i neki profit kada vlasnici nisu tu onda stvarno ima smisla...

A glavno pitanje ostaje, da li bi to moglo oboriti neke cene u Beogradu, ili bar na onaj kvalitativan način koji potenciram već neko vreme, recimo ako je premijum kvalitet gradnje negde, primera radi oko Crvenog Krsta, da cena bude preko 3500 a ako se tu usudi da jeftino gradi i škrtari da ga kupci kazne sa 1800, odnosno da kvalitet zgrade i stana bude jače merilo od same lokacije...jesmo li uopšte sazreli i napredovali kao kupci da to tražimo?
 
Kako se toliko razlikuju podaci o procentualnom rastu / padu kod vas dvojice?
 
Promet se stabilizovao na 1000-1100 jedinica mesečno i tako i cene kako se meni čini. I decembar isto je skoro gotov ali je u rangu novembra. Nekih većih pomeranja po meni za sada nema. Samo i na novembar i decembar treba dodati dve zgrade BW (Nika i Rima) koje su prodane a nema ih još.
Ujedno i par novih projekata na NBG uopšte nema još a stanovi prodani... Tako da je sigurno i veća prodaja. No to će se pokazati za mesec ili dva. Pad u odnosu na zlatnu 2022, ali daleko od dramatičnog. Za "popuste" ne moramo ni da pitamo, s ovim prometom sve je rešeno.
 
Ma jasno, ali nešto mi opet previše čudno velika razlika.
 
Vec se stidljivo javljaju projekti naselja koji su van Beograda, a gravitiraju ka Beogradu.
Ako bi bilo potrebno 30-40 minuta do grada i ako ne mora svaki dan da se bude u kancu. ovo mi deluje kao dobra opcija.
Plus je zivot u ovakvim naseljima mnogo humaniji - manje zagadjenja, guzve, buke, prljavstine, vise zelenila i prirode, boravka na otvorenom, ljudi su verovatno vise povezani itd...
 
Promet se stabilizovao na 1000-1100 jedinica mesečno i tako i cene kako se meni čini. I decembar isto je skoro gotov ali je u rangu novembra. Nekih većih pomeranja po meni za sada nema. Samo i na novembar i decembar treba dodati dve zgrade BW (Nika i Rima) koje su prodane a nema ih još.
Ujedno i par novih projekata na NBG uopšte nema još a stanovi prodani... Tako da je sigurno i veća prodaja. No to će se pokazati za mesec ili dva. Pad u odnosu na zlatnu 2022, ali daleko od dramatičnog. Za "popuste" ne moramo ni da pitamo, s ovim prometom sve je rešeno.
Nije dovoljno 1000 prodatih stanova da bi se odrzala cena.
Ovo je grafik napravljenih novih stanova po godinama, ako je 2022. bilo 30.000, barem je 15.000 u Bg-u. Znaci mora da se proda barem 1250 novih stanova da ne bi doslo do gomilanja novogradnje.

1705609385164.png
 
Vec se stidljivo javljaju projekti naselja koji su van Beograda, a gravitiraju ka Beogradu.
Ako bi bilo potrebno 30-40 minuta do grada i ako ne mora svaki dan da se bude u kancu. ovo mi deluje kao dobra opcija.
Plus je zivot u ovakvim naseljima mnogo humaniji - manje zagadjenja, guzve, buke, prljavstine, vise zelenila i prirode, boravka na otvorenom, ljudi su verovatno vise povezani itd...
Pa sad baš da je 30-40min po gužvi i nije ali deluje interesantno za nekog ko ne mora svaki dan u grad. Koja je neka cifra po m2, zna li se šta?
 
Nije dovoljno 1000 prodatih stanova da bi se odrzala cena.
Ovo je grafik napravljenih novih stanova po godinama, ako je 2022. bilo 30.000, barem je 15.000 u Bg-u. Znaci mora da se proda barem 1250 novih stanova da ne bi doslo do gomilanja novogradnje.

Pogledajte prilog 186574
I kada će taj famozan pad? Bile su visoke kamatne stope, pa posledično pad prodaje, prošlo je više od godinu dana od tog peak-a u Q4 22. i opet ništa. U narednom periodu se očekuje smanjenje kamatnih stopa, povećava se broj građevinskih dozvola, tako da je izvesno da će se od '25. graditi još više nego sada, tako da nema indikacije o bilo kakvom gomilanju novogradnje baš suprotno od toga, većina stanova u novogradnji se prodaje PRE nego što bilo kakva gradnja krene. Sada vidimo da ovi sto su najavljivali kolosalni pad govore kako će se pad desiti kada padne vlast i kada se okonča gradnja BW, što nije izvesno da se dogodi u narednih 5+ godina. Niko ne zna sta budućnost dolazi, ali suština je da ko god se kladio na pad ceba proteklih par godina, nije dobro prošao time što je čekao.
 
Vrh