Šta je novo?

Cene nekretnina

Nema puno smisla bacati pare za preko 4. sprata jer pogled i nije neki na tim projektima pa nece puno da mu poveca kiriju. Ali ono sto hoce su plocice, nadam se da nisu neke socijalne jer za te pare kod nas bi mogli i zlatom da premazu.
 
Iz razloga niže cene?
Iz razloga ako nestane struje ili budu neke nepredviđene okolnosti da mogu peške do stana. Možete me nazvati staromodnim ali tako je.
Zato i kažem pisati o cenama i rasponu je dosta nezahvalno. Moj drug obožava severnu stranu da mu nije vruće. Ja sever ne mogu ni da smislim... Tako da. 100 ljudi 100 ćudi i 100 različitih cena.
 
Nema puno smisla bacati pare za preko 4. sprata jer pogled i nije neki na tim projektima pa nece puno da mu poveca kiriju. Ali ono sto hoce su plocice, nadam se da nisu neke socijalne jer za te pare kod nas bi mogli i zlatom da premazu.
Socijalne nisu to sam video. Zidne su 60x60cm, podne su 30x60 u većini slučajeva. Ja ne znam što tebi toliko cena smeta. Smetala je i meni. Ali jednostavno imaš izbor - prihvati cene i plati ako hoćeš, ako nećeš poljubi i ostavi. Ja sad mogu i kristalnu kuglu da vadim i da gatam da li će da padne ili ne. Ja sam napisao moje viđenje situacije, moje mišljenje. Koje opet može biti skroz pogrešno. Evo ja prvi priznajem da sam mislio da će pasti cene 10% (možete videti i moje prethodne postove) ali nakon sagledavanja situacije na terenu kažem da neće. Barem za ove projekte koje sam ja nabrojao. Svako zna svoju situaciju pa nek sam odluči. Dugoročno gledano (20 i više godina) cena će sigurno rasti. Zato ne kupujem sveže mleko pa da znam da će se pokvariti za 10 dana već stan u novogradnji. Ako pogrešim opet pogrešio sam ja sa mojim parama...
 
Joe, sve moze da se razume, ali BW centar svih dešavanja ??
Pa ja sam napisao zašto to mislim. Naravno da ima ljudi koji misle da to nije tako. Skroz to uvažavam. Moja je preporuka informišite se na Forumu, kao što sam i ja. Možete 100x da gledate i google maps i street view ali MORATE da odete fizički i prošetate oko celog kompleksa da vidite zapravo kako to izgleda, kakva je okolina i da li je to nešto za vas. Renderi su jedno a realnost je drugo. BW se forsira od strane vlasti i to se vidi i oseća. Sve aktivnosti su prebačene tamo kao što sam i napisao. Mogu vam reći da 95% gastarbajtera koji dođu idu tamo. Opet to možda zavisi od mog kruga. Npr. Pera Ždera sigurno ne ide jer nema divljine i šuma kao u Švedskoj. Ali eto svako traži nešto.
 
Iz razloga ako nestane struje ili budu neke nepredviđene okolnosti da mogu peške do stana. Možete me nazvati staromodnim ali tako je.
Zato i kažem pisati o cenama i rasponu je dosta nezahvalno. Moj drug obožava severnu stranu da mu nije vruće. Ja sever ne mogu ni da smislim... Tako da. 100 ljudi 100 ćudi i 100 različitih cena.
Ako stan kupuješ investicijski zašto su ti bitne te stvari što navodiš, plus si naveo izbor orijentacije kao bitnu stavku?

Investicijski kao, kupiću stan pa nek on stoji i za 10-15 vredeće više i živeću u njemu tada?
 
Jedan od razloga sto je potrebno jos dosta vremena pre nego sto se traznja bitno smanji:

IMG_7893.jpeg
 
Iz razloga ako nestane struje ili budu neke nepredviđene okolnosti da mogu peške do stana. Možete me nazvati staromodnim ali tako je.
Zato i kažem pisati o cenama i rasponu je dosta nezahvalno. Moj drug obožava severnu stranu da mu nije vruće. Ja sever ne mogu ni da smislim... Tako da. 100 ljudi 100 ćudi i 100 različitih cena.

Znaš da sve novije zgrade imaju rezervne agregate za struju za liftove? A ima i dodatna prednost ako kupiš preko 20. sprata, možeš odmah da dokupiš i opremu za base jumping i tako se spasiš eventualnog požara u budućnosti :)
 
Napisati da NBGD ima manje stanovnika sada nego pre 33 godine može samo neko ko nikada nije bio na Novom Beogradu.
Ljudi veruju u popis stanovnistva a mnogi iz moje zgrade nisu popisani jer nikako da nalete na osobu koja radi popis a na broj telefona ne odgovara.
Osim toga 90% mojih kolega koji zive na NBG se vode u svom gradu jer im je prebivaliste van Bga.
 
Ako stan kupuješ investicijski zašto su ti bitne te stvari što navodiš, plus si naveo izbor orijentacije kao bitnu stavku?

Investicijski kao, kupiću stan pa nek on stoji i za 10-15 vredeće više i živeću u njemu tada?
Zato što ti je cena slična a imaš mogućnost izbora. U krajnjem slučaju ipak je to moj stan i ako mogu da biram biraću...
 
Pored ovih par linkova što sam postavio mislim da bi bilo korisnije da opišem moje iskustvo u zadnjih 10-tak dana oko razgledanja stanova u BGu.
Pre svega želim da kažem da sam gledao novogradnju ili neku starogradnju (kao K-distrikt) koji su još neuseljeni stanovi. Pa da krenem redom.
Prvo starogradnja - obišao sam samo 1 stan u K-distriktu i mogućnost oko pregovaranja za cenu je max 2%! Da dobro ste pročitali prodavac je voljan da spusti cenu 2%:)) Tako da posle toga iskustva sam skroz eliminisao svu starogradnju jer su cene veće od novogradnje sa PDV-om. Tako da je bezpredmetno uopšte i ići gledati stanove gde morate u startu da spustite min 10%, a u većini slučajeva i oko 30% da bi se uopšte isplatilo gledati starogradnju. Moja situacija je specifična zato što imam pravo povrata PDVa tako da barem što se mene tiče starogradnja je isključena i iz razmatranja u budućnosti.

E sada novogradnja.
1.) Beograd na Vodi (BW) - bio sam u prodajnom salonu. Svi su u fazonu "uzmi ili ostavi". Ako hoćeš popust onda gledaj akcije i to je to. Kvalitet stanova i ostalo, zavisi od zgrade do zgrade ali one zgrade koje su obične, su po meni OK kvaliteta (nižeg od drugih projekata). Ali opet ako želite malo bolji kvalitet za iste ili manje pare onda idite na druge projekte. Velika, ali stvarno velika prednost BW je što su sva dešavanja u BW. Znači Zimska čarolija za decu, doček Nove Godine i sva ostala dešavanja su tamo. I sve je turbo sređeno, trava podšišana, savršeno. Grad unutar grada. Tu krize nema!
2.) Lastavice - po kvalitetu gradnje su bolji od BW, skoro su gotovi s gradnjom tako da ko želi brzo da se useli onda je super. Pregovora oko cene - NEMA!! Ono što je bilo za Black Friday je bilo. Da li će biti ne znaju. Ako i bude kažu to je SAMO za odabrane stanove a ne da ti biraš koji ćeš. Ko hoće da je skroz sve okolo sređeno, onda bolje da traži neke druge projekte. S južne strane - koja mi je i omiljena strana sveta - gleda na Toplanu. Nije toliko to problem. Bio sam čak ujutro oko 10h i NIŠTA se ne čuje rad Toplane. Pošto Toplane rade na gas, zagađenje je isto kao i bilo gde (da ne kažem nema zagađenja jer će mnogi da me prozivaju, ali tako ispada). Veći problem od pogleda na Toplanu je nesređeno sve okolo tamo barem po meni...
Severna strana koja gleda na Delta City po meni je isključena jer je sever. Sunca nema NIKAD! Tako da daju kvadrat i za 1000 nisam zainteresovan.
3.) Wellport - Sve je lepo sređeno, povezano s Airport Cityjem sa Westom 65. Pregovora oko cene NEMA! Svi su u fazonu, radimo manje, prodaje se sporije ali ide i sve se proda. Vrlo dobar projekat i lepa okolina, blizina svega.
4.) Soul64 - Iako su pored The One-a i Wellporta, oni traže veću cenu oko 20% i pregovora opet NEMA. "Mi nudimo mnogo više sadržaja i ko to prepozna platiće!"
5.) Airport Garden - Slična situacija kao i Lastavice, mnogo neprodanih stanova, kvalitet dobar ali cena ni din na dole. Hoćeš, nećeš...
6.) The One - druga faza - još nemaju građevinsku dozvolu, prodaja ide "dobro". Znači prodali su oko 25% a bez građevinske... Popusta NEMA! Prednost kupovine sada je što imate mogućnost izbora stana koji vam najviše odgovara. To izgleda svi imaju tu priču.
7.) Pupinova Palata - Još čekaju građevinsku dozvolu iako su već trebali da je dobiju. Rezervacije su kod njih za DŽ! Da dobro ste pročitali rezervacije su besplatne. I ja sam više puta pitao da li sam dobro čuo. Ali tako je. E sad koliko će tih "rezervacija" da otpadne, to ćemo da vidimo kad počne stvarno potpisivanje ugovora...
Pregovora oko cene NEMA. možeš jedino izabrati niži sprat ili lošiju poziciju stana i niži sprat...

Ukratko:
1.) Pregovora oko cene NEMA!!
2.) Ako želite da ste u središtu svih dešavanja onda BW je najbolji.
3.) Ako želite da ste u središtu poslovnog sveta i blizine aerodroma onda su projektu oko i u blizini Airport City-ja najbolji.

Moje mišljenje oko cena u 2024. Barem što se tiče ovih većih projekata da cene neće da spuste ni malo! Iako sam se nadao da će ići 10% dole, posle ovih obilazaka zadnjih 10-tak dana skroz sam promenio mišljenje.
Pošto sam i ja kupac i to investicioni, kupiću uskoro (u narednih 3-4 meseca) stan u nekom od ovih gore pomenutih projekata - samo novogradnju jer stvarno sa starogradnjom na sličnim lokacijama nema poente razgovarati.
Svi prodavci su u fazonu - radimo manje, a zarada je ista. Što i razumem, prodaja ide sporije a opet dovoljno da više nego lepo živiš...
Eto Forumaši moji ovo su vam iskustva s terena...
Ovo nije nista neocekivano, barem za mene, jednostavno se i na samom pocetku ove krize (kako god nazvali ovo trenutno ekonomsko stanje) ocekivalo da jednostavno gradjevinski sektor uspori i da na taj nacin pokusa da zadrzi visoke cene.
Pogotovo ti veliki investitori koji drze najjace lokacije, obicno imaju i najvise kesa, zasto bi spustali cene ako ne moraju? Mogu da ti eventualno daju par % popusta ili neke akcije cisto da bi kupio kod njih, a ne kod nekog drugog investitora i to je to.
Mislim da ovi manji investitori nude vece popuste, ali i to je malo.
Takodje, cak i fizicka lica kao prodavci znaju da drze cene dok god im ne gori pod nogama.
Pitanje je samo dokle ce moci da se na taj nacin "kupuje" vreme.
Investitori koji su se nafatirali i imaju puno kesa mozda mogu da sebi dozvole luksuz da prodaju sporije.
Pitanje je sta ce raditi agenti za nekretnine jer njima zarada direktno zavisi od prometa. Mislim, nece oni propasti, ali ce neko od zaposlenih u agencijama za nekretnine imati manju platu ili ostati bez posla.
Mnogima treba kes da bi nesto zavrsili koji takodje ne mogu da cekaju mnogo.
Tako da je sve ovo samo igra sa vremenom.
Ako se kriza bude produbila ili produzila, cene nemaju gotovo nikakav potencijal za dalji rast u narednom periodu, mogu samo da stagniraju ili padaju (kad, kojim tempom i koliko, to je pitanje). Ako se bude krenulo sa nekim stampanjem para onda imamo drugu matematiku, ali to niko ne moze da predvidi jer niko ne moze da zna koliko ce novca odstampati.
Obaranje kamatnih stopa moze malo poboljsati situaciju, ali ne moze imati isti efekat kao stampanje para koje smo imali tokom korone niti kao dolazak Rusa.
Mislim da je jos uvek rano za zakljucivanje o tome u kom ce se pravcu kretati cene, jer to sto se nesto jos uvek nije desilo ne znaci da se nece desiti (a ne znaci ni da hoce)
 
Da citiram samog sebe:
Uzeti u obzir reklamirani popust 5-7% kao relevantan za bilo kakav trend moze samo neko ko nema iskustva sa kupovinom. Svaka cena, na svakom projektu je predmet pregovora i nije cudno spustiti cenu za neki procenat, posebno u pocetnim fazama projekta - ovo govorim iz svog i iskustva par prijatelja koji su kupovali novogradnje.

Pomisliti da to odreduje trend je kao kada bi za vikend popust u Tempu pomislili da je znak prestanka inflacije

Hvala G.I.Joe na potvrdi
 
Ja sam pre par nedelja napisao da je par stanova u BW Kings Park imalo sniženu cenu, izgleda da je to bila greška u unosu na ovim sajtovima koji se trude da imaju ažurnu ponudu (a koji očigledno ručno prekucavaju cene sa čuvenih tableta Beograda na vodi). Po cenama sa Katastra iz decembra, izgleda da su realizovane cene za par hiljada veće od onih oglašenih na sajtovima Kadene i Krediuma. Kings Park i Queens Park su specifični sa zilion struktura stanova i omogućavaju praktično 1:1 mapiranje koji je stan prodat kada...
 
Ovo nije nista neocekivano, barem za mene, jednostavno se i na samom pocetku ove krize (kako god nazvali ovo trenutno ekonomsko stanje) ocekivalo da jednostavno gradjevinski sektor uspori i da na taj nacin pokusa da zadrzi visoke cene.
Pogotovo ti veliki investitori koji drze najjace lokacije, obicno imaju i najvise kesa, zasto bi spustali cene ako ne moraju? Mogu da ti eventualno daju par % popusta ili neke akcije cisto da bi kupio kod njih, a ne kod nekog drugog investitora i to je to.
Mislim da ovi manji investitori nude vece popuste, ali i to je malo.
Takodje, cak i fizicka lica kao prodavci znaju da drze cene dok god im ne gori pod nogama.
Pitanje je samo dokle ce moci da se na taj nacin "kupuje" vreme.
Investitori koji su se nafatirali i imaju puno kesa mozda mogu da sebi dozvole luksuz da prodaju sporije.
Pitanje je sta ce raditi agenti za nekretnine jer njima zarada direktno zavisi od prometa. Mislim, nece oni propasti, ali ce neko od zaposlenih u agencijama za nekretnine imati manju platu ili ostati bez posla.
Mnogima treba kes da bi nesto zavrsili koji takodje ne mogu da cekaju mnogo.
Tako da je sve ovo samo igra sa vremenom.
Ako se kriza bude produbila ili produzila, cene nemaju gotovo nikakav potencijal za dalji rast u narednom periodu, mogu samo da stagniraju ili padaju (kad, kojim tempom i koliko, to je pitanje). Ako se bude krenulo sa nekim stampanjem para onda imamo drugu matematiku, ali to niko ne moze da predvidi jer niko ne moze da zna koliko ce novca odstampati.
Obaranje kamatnih stopa moze malo poboljsati situaciju, ali ne moze imati isti efekat kao stampanje para koje smo imali tokom korone niti kao dolazak Rusa.
Mislim da je jos uvek rano za zakljucivanje o tome u kom ce se pravcu kretati cene, jer to sto se nesto jos uvek nije desilo ne znaci da se nece desiti (a ne znaci ni da hoce)
Stavi se u polozaj nekog ko je uložio novac i silno profitirao iz te investicije u protekle 2-3 godine. Da ne veruju da ima prostora za dalji rast rasprodali bi to što je preostalo čak ispod cene za brzi izlazak i kapital preusmereli u nešto drugo, tako makar nalaže zdrav razum, niko normalan ne sedi na "mrtvom" kapitalu u anticipaciji krize...medjutim, mi imamo situaciju da investitori uveliko prodaju stsnove u zgradama gde ne da nije zaboden ašov, već još nije dobijena ni građevinska dozvola. Pri tome, broj zahteva za dobijanje građevinskih dozvola je višestruko povećan, dakle ono što tek treba da se sazida i isporuči 25, 26 i 27 daleko prevazilazi obim gradnje tokom dosadasnjeeg peak-a 21, 22 i 23. Niko ne poseduje magičnu kuglu da predvidi budućnost, ali ovi pokazatelji ne ukazuju sa se investitori pribojavaju neke krize, već naprotiv da još više grade i očekuju povećanu traznju.
 
A jel gleda neko starogradnju?
Gledam ja, staru starogradnju. Nazalost to je tek prica za sebe, i pored svega, jedino tu ocekujem ozbiljniju korekciju u neko dogledno vreme.
Ponuda je izuzetno losa, i cene su tu u najvecem paradoksu. Uglavnom vecina stanova je zrela minimum za menjanje stolarije iz Jugoslavije, a u najgorem slucaju za celokupnu rekonstrukciju, od poda do plafona. Stalno mi prodje kroz glavu kako ljudi zive u tome, a cene preko 2k eur.
Ko je renovirao, taj je dodao cuveno srpsko LUX i digao cenu na 5% manju od novogradnje u blizini.
U svakom slucaju, gledam i dalje, i obilazim, ali videcemo kome ce prvo da dogori pod nogama.
Vec sam jednom uspeo da uzmem stan u "pravo vreme", videcemo da li me intuicija sluzi opet.
 
E sada novogradnja.
1.) Beograd na Vodi (BW) - bio sam u prodajnom salonu. Svi su u fazonu "uzmi ili ostavi". Ako hoćeš popust onda gledaj akcije i to je to. Kvalitet stanova i ostalo, zavisi od zgrade do zgrade ali one zgrade koje su obične, su po meni OK kvaliteta (nižeg od drugih projekata). Ali opet ako želite malo bolji kvalitet za iste ili manje pare onda idite na druge projekte. Velika, ali stvarno velika prednost BW je što su sva dešavanja u BW. Znači Zimska čarolija za decu, doček Nove Godine i sva ostala dešavanja su tamo. I sve je turbo sređeno, trava podšišana, savršeno. Grad unutar grada. Tu krize nema!
...

Ukratko:
1.) Pregovora oko cene NEMA!!
2.) Ako želite da ste u središtu svih dešavanja onda BW je najbolji.

Ako su Zimska čarolija i doček Nove godine u ogradjenom blatnjavom kavezu ispod Starog savskog mosta sa preteranim vatrometom dogadjaji koji BW kristališu kao centar zbivanja onda ok. Porazgovaraj s nekom ko tu zapravo živi koliko mu u životu znače Zimska čarolija i gužve koje nastaju oko Vudro Vilsona jer apsolutno svi parkiraju sa obe strane ulice u desnim trakama i prave se veliki čepovi vikendom, posebno na velikoj raskrsnici kod Galerije, bukvalno mora da se ide ka autobuskoj stanici pa na Savsku da bi se izašlo iz BW npr ka autoputu. Takodje, kada god je neka manifestacija tipa dočeka NG, koncerta Karleuše ili samo Predsednik dovodi Orbana/šeika ili kakvog random gosta u posetu ovom kraju - zatvore se ulice i ljudi bukvalno ne mogu da izadju ni iz svojih garaža, ovo je najkritičnije u Hercegovačkoj. Pitaj nekoga ko živi na tom potezu kako je zadovoljan sa ovim dogadjajima. Takodje svi stanovi oko Hercegovačke koji su okrenuti ka Starom mostu imaju veliki problem sa bukom od prelaska tramvaja (stara priča), ja iskreno ne znam kako ljudi iz zgrada koje su najbliže mostu uopšte mogu da žive tamo, to je nepodnošljivo. OK, biće uradjen novi most nekad, ali kada je to i koliko još godina buke će se trpeti... Takodje zgrade okrenute ka trenutnim i budućim gradilištima (npr. u Vudro Vilsona pošto je tamo sada gro dešavanja) su u problemu sa bukom od mašina (24h) a o prljavštini da ne pričam, terase koje gledaju na Vudroa su potpuno neupotrebljive a prozor eventualno može da se otvori noću. Sve ovo pričam iz prve ruke jer sam živeo nekoliko meseci u zgradi koja gleda ka Savskoj u VV i radovi su tek bili u početnoj fazi - od 2 terase nijednu nisam koristio, kad se obriše prašina sa nameštaja na terasi posle tipa pola sata već je sve belo od novog sloja. Mislim da bukvalno niko te terase ne koristi u VV. Ista priča sa otvaranjem prozora. OK, završiće se nekad izgradnja preostalih zgrada i izmestiće se autobuska stanica (da ne pričam o doprinosu autobuščina buci i zagadjenju) ali do tad treba preživeti, a to je još 2-3-4 godine npr.

Da ne bude da samo kudim, jesu ok sredjeni prostori oko zgrada, uredno je zelenilo, trava, kocke i pločnici su odradjeni profesionalno i kvalitetno a ne kao na Trgu ili u Karadordjevoj, ima ogradjenih dečjih igrališta blizu svake zgrade, takodje strateški položaj lokacije je nepobediv - autoput je na dohvat ruke, ka NBG 3 mosta, nije daleko ni centar i kad se sve ulice probiju biće još bolja situacija. Investiciono svakako je dobro rešenje jer mislim da se svaki stan koji se pojavi odmah i izda, ko je tu privremeno njemu većina navedenih stvari ne smeta toliko, ali ko bi kupovao stan da živi morao bi dobro da istraži kraj i odabere i zgradu i orjentaciju stana da se ne bi posle kajao.
 
mislim koliki su cesti ti dogadjaji da je to problem u bwu ili je samo recency bias? meni deluje da ceo bg ima problem sa guzvom cele godine
 
To je to što smo i pričali i očekivali. Zamrznuće ponudu i pokušati da održe trenutne cene. Inače mi od avgusta mi imamo manje od 30 prodatih novogradnji mesecno na NBG što pokazuje trenutnu situaciju a to je da je tražnja pri trenutnim cenama mizerna. To ne znači da će cena odmah pasti jer su investitori baš lepo zaradili I mogu ovako mogu da drže još godinu-dve bez problema pa makar bilo samo par stanova prodatih mesečno. Igra živaca dok poslednji ne kupe rekao bih.
U uslovima ovoliko ograničenog tržišta, risk to reward je bas nizak i obesmisljuje investicionu kupovinu. Rasta svakako neće biti do q1 25. Nakon toga ćemo videti sve jasnije šta će biti sa ekonomijom.
Cujemo se krajem 24. Pozz
 
Napisati da NBGD ima manje stanovnika sada nego pre 33 godine može samo neko ko nikada nije bio na Novom Beogradu.
To sto ima vise automobila ne znaci fa je više ljudi... 90ih je u blokovima bilo 40% stanova/porodica ima 1 auto... A danas 40% porodoca ima 3 auta (muz sluzbe i, zena sluzbeni, i privatni).... Zivi se komfornije... Jer se 90ih zivelo sa dedom koji je dobio stan od SIZ-a....
Tako da izjava nije dalo od istine... Dont kil a mesindžer ;)
 
@G.I.Joe gledao si projekte, za koje još uvek neće doći do bilo kakve korekcije - jer su to trenutno jedni od najtraženijih na traženim lokacijama (skroz podrška za te lokacije sa aspekta investiranja). Tu će doći do korekcije samo ako im se neki stanovi kasnije razvlače duže neprodati (loš raspored, nepopularna spratnost itd itd...) i od toga naprave "akciju" :)
Pad se može očekivati recimo u Žarkovu (Banovo Brdo residences :D ), a teško da će centalni Bg i NBg da padnu osetno
Što da se smanjuju cene za lokacije, koje će kad-tad prodati, a dok je u izgradnji investitora (ako je obezbedio finansije za projekat) nešto mnogo i ne pogađa - tek ako im ostanu stanovi nakon izgradnje i dobijanja upotrebne

edit: i trudi se da izdaš stan što pre. Nikada nemoj ostavljati stan "u prazno" da se "čuva", jer je to samo nepotreban trošak.
Imaš taj luksuz, trenutno, da možeš birati kome ćeš izdati stan i nije teško naći normalne ljude. Ne samo zbog rente, već što se neke nepravilnosti i kvarovi u stanu detektuju od strane podstanara, a mogu da izazovu veliku štetu (i pored osiguranja nekretnine).
 
Poslednja izmena:
@G.I.Joe gledao si projekte, za koje još uvek neće doći do bilo kakve korekcije - jer su to trenutno jedni od najtraženijih na traženim lokacijama (skroz podrška za te lokacije sa aspekta investiranja). Tu će doći do korekcije samo ako im se neki stanovi kasnije razvlače duže neprodati (loš raspored, nepopularna spratnost itd itd...) i od toga naprave "akciju" :)
Pad se može očekivati recimo u Žarkovu (Banovo Brdo residences :D ), a teško da će centalni Bg i NBg da padnu osetno
Što da se smanjuju cene za lokacije, koje će kad-tad prodati, a dok je u izgradnji investitora (ako je obezbedio finansije za projekat) nešto mnogo i ne pogađa - tek ako im ostanu stanovi nakon izgradnje i dobijanja upotrebne

edit: i trudi se da izdaš stan što pre. Nikada nemoj ostavljati stan "u prazno" da se "čuva", jer je to samo nepotreban trošak.
Imaš taj luksuz, trenutno, da možeš birati kome ćeš izdati stan i nije teško naći normalne ljude. Ne samo zbog rente, već što se neke nepravilnosti i kvarovi u stanu detektuju od strane podstanara, a mogu da izazovu veliku štetu (i pored osiguranja nekretnine).
Baš tako kao što si i rekao da za te lokacije koje sam ja i gledao teško da će doći do pada cene. To sam i ja zaključio. Zato sam i rekao da se to odnosi na projekte koje sam gledao. Da li će dolaziti do korekcija kod malih investitora ili u Žarkovu ili na Kumodražu to ne znam - moguće ali niti me to interesuje niti sam gledao pa ne bi bilo u redu da komentarišem.
 
Vrh