Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad pomenu to, evo podataka zaključno sa oktobrom

Mesec202120222023
Januar816966
Februar827759
Mart10710572
April1278861
Maj929463
Jun1199367
Jul948358
Avgust908860
Septembar939157
Oktobar949158
Novembar9397
Decembar107105
Ukupno1,1791,081621
Jan-Okt979879621

Pogledajte prilog 182677
Stambeni krediti, sa podacima iz novembra.
Blagi rast stambenih.


Mesec
2021
2022
2023
Januar816966
Februar827759
Mart10710572
April1278861
Maj929463
Jun1199367
Jul948358
Avgust908860
Septembar939157
Oktobar949158
Novembar939762
Decembar107105
Ukupno1,1791,081621
Jan-Nov1,072976683

1703767669097.png
 
Izašlo je još jedno smeće od teksta gde kao pitaju Milića šta misli, a on lupeta kao na tabletama :)


„Manjak na strani kreditnih kupaca delimično su kompenzovali ‘novi stranci’ na našem tržištu. Dok su prošle godine to bili Rusi i Ukrajinci, ove godine više kapitala za kupovinu došlo je iz Izraela“, objašnjava Đoković.

„Među kupcima stalno kolaju glasine o nekome ko je uspeo neverovatno jeftino da kupi sjajan stan, a niko zapravo ne poznaje takvu osobu“, priča Đoković.

„Iako se prognoza praktično obistinila, moram da kažem da prošle godine nisam znao da će biti izbora. Oni će svakako uticati na kretanja na tržištu nekretnina u poslednjem tromesečju 2023. godine, kroz osetan pad aktivnosti. Takođe, nismo mogli ni da pretpostavimo da će se desiti sukob u Gazi. Nepredvidivi događaji uvek utiču sa pet do deset odsto“, objašnjava Đoković.

„U zavisnosti od kretanja euribora treba očekivati blagi povratak kreditnih kupaca i blagi rast novogradnje, s obzirom na broj izdatih dozvola. Mislim da nije loše vreme za kupovinu jer očekujem da će cene u 2025. godini drastičnije rasti, pošto se takav skok dešava posle svake krize“, zaključuje Đoković.

Dakle, Izraelci masovno kupuju nekretnine u BG, kupci su zaluđeni glasinama o jeftinim stanovima, rat u Gazi utiče na BG tržište stanova, i naravno idealno je vreme za kupovinu jer će cene samo skakati :)
 
Dominiraju sa unosom. Otp. 1/10 uneta na kraju meseca.
 
Kod nas su ograničili kamate do kraja 2024 godine. Ne bi me čudilo da još neke stvari urade nakon toga i da se spase tržište nekretnina i ne daj Bože padnu cene.

Sa jedne strane to deluje kao dobra socijalna mera, država vodi računa o građanima i štiti ih od zlih bankara, a zapravo država štiti mafiju koja zida. Svakako kao i uvek ovde čovek ispadne glup ako ne prati većinu. Ko čeka da tržište reguliše cene, ispada glup. Tako je sa svime bilo, bespravna gradnja - neće ti niko srušiti ništa nego će te častiti legalizacijom, uvezi auto iz Bosne umesto da kupiš nov ili kod nas - dobiješ legalizaciju, ne plaćaš infostan redovno - dobiješ otpis kamate i 20% dela glavnice i plaćaš na rate, a za redovno plaćanje 5% popusta. Itd itd.
 
Kod nas su ograničili kamate do kraja 2024 godine. Ne bi me čudilo da još neke stvari urade nakon toga i da se spase tržište nekretnina i ne daj Bože padnu cene.
ovakva ograničenja uvek donose neke konsekvence na drugom kraju štapa. Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim gde se ovo prelilo, da li na korisnike drugih kredita, na nove korisnike kredita ili će se tek prelivati nakon isteka moratorijuma... Imaj u vidu da je mera za ljude koji su uzeli kredit za nekretninu u prošlosti (pre naznaka ove krize), a ne za sve

Ja verujem da banke, kasnje, neće brzo spustati kamate već će ići veoma postepeno da bi nadoknadile "izgubljeno".

Ovde (US) tj kod mene u firmi se i dalje oprezno gleda na krizu. Neke stvari su se promenile i mislim da neće tako lako više ulaziti u investicije koje nisu baš debelo analizirane. Ne zna se još koliko će trajati, a geo-politička situacija se bespovratno menja i to mora da donese neke promene
 
Tek tamo u U.S se štite bankari, kongresmeni i bogati, a sirotinja se pušta niz vodu. Ova inflacija je bazični primer kako se manipuliše podacima i pravi porez za sirotinju. Pravi nihilistički pristup, gazi sve dok ne dođe nova tura sveže krvi koju treba iscediti.
FED je postao sprdnja, berza više i ne razmatra šta oni odlučuju kad je sve unapred poznato.
 
Ne znam šta da ti kažem, ne razumem se previše u ekonomiju i ove finansije na visokom nivou. Ovde dosta zavisi od države do države, bar kada je u pitanju život ljudi.
Mogu da govorim šta vidim oko sebe i kako je kod nas u firmi i još nekim firmama (sa ljudima sa kojima imam kontakt). Bez obzira na sve naslove, svakodnevni život se nije mnogo promenio, ne mogu ni da tvrdim da li je siromaštvo uzelo maha - jer je ipak i takva država gde dosta dobrostojećih iz drugih država dolazi ovde, a i takva je separacija da možeš provesti ceo život da uopšte ne vidiš te siromašne delove (bukvalno trebaš sa namerom da se informišeš gde se nalaze i da se uputiš tamo).

Uvek je ovde, bio takav sistem da se sirotinja nije previše štedela (pogledaj kako su samo izgrađene države ovde). Iako mnogi isključuju veliku ekonomsku krizu, ja još uvek nemam jasan stav i sliku gde će se ovo sve kretati - mnoge krize u prošlosti su lepo zataškavane i onda su eksplodirale "preko noći".

Ponovo gde smo tu mi - bem li ga, prošlu ekonomsku krizu smo baš osetili (iako su nam servirali ružičaste priče i pričali nam o neverovatnoj šansi). Kako žive siromašniji slojevi stanovništva, koliko ljudi sa zdravstvenim problemima usled stresa imamo?

A kako će sve ovo da utiče na nekretnine, sva ova nagađanja, ko zna. Mene cena nekretnina uopšte ne brine toliko, koliko me brinu svakodnevni troškovi koji sve više rastu u Srb
 
Kod nas su ograničili kamate do kraja 2024 godine. Ne bi me čudilo da još neke stvari urade nakon toga i da se spase tržište nekretnina i ne daj Bože padnu cene.

Sa jedne strane to deluje kao dobra socijalna mera, država vodi računa o građanima i štiti ih od zlih bankara, a zapravo država štiti mafiju koja zida. Svakako kao i uvek ovde čovek ispadne glup ako ne prati većinu. Ko čeka da tržište reguliše cene, ispada glup. Tako je sa svime bilo, bespravna gradnja - neće ti niko srušiti ništa nego će te častiti legalizacijom, uvezi auto iz Bosne umesto da kupiš nov ili kod nas - dobiješ legalizaciju, ne plaćaš infostan redovno - dobiješ otpis kamate i 20% dela glavnice i plaćaš na rate, a za redovno plaćanje 5% popusta. Itd itd.

Ma najbolje da su pustili gomilu ljudi u dubiozu i gomilu stanova na doboš da bi pametnjakovići dočekali pad cena...
 
Kod nas su ograničili kamate do kraja 2024 godine. Ne bi me čudilo da još neke stvari urade nakon toga i da se spase tržište nekretnina i ne daj Bože padnu cene.

Sa jedne strane to deluje kao dobra socijalna mera, država vodi računa o građanima i štiti ih od zlih bankara, a zapravo država štiti mafiju koja zida. Svakako kao i uvek ovde čovek ispadne glup ako ne prati većinu. Ko čeka da tržište reguliše cene, ispada glup. Tako je sa svime bilo, bespravna gradnja - neće ti niko srušiti ništa nego će te častiti legalizacijom, uvezi auto iz Bosne umesto da kupiš nov ili kod nas - dobiješ legalizaciju, ne plaćaš infostan redovno - dobiješ otpis kamate i 20% dela glavnice i plaćaš na rate, a za redovno plaćanje 5% popusta. Itd itd.
Meni je veća vest činjenica da će lik u UK da plaća kamatu na stambeni kredit 8%.

Inače, uvek mi je zanimljivo kada se desi situacija da neko (sada je to lik sa YT) kaže nešto što nije u superlativu u vezi života na zapadu. Odmah se refleksno nađe neko da skrene tu jeresnu temu, i zameni je temom u kojoj je Srbija nešto loša.

Evo još malo zanimljivih pogleda kako se živi u normalnim zemljama.
 
Fasciniran sam forumskom raspravom o ceni stanova i da li će nešto da košta 500 jedinica ili 1000 jedinica u
narednom periodu. Mnogi na forumu još nisu razlučili da je vrednost stanova generalno ista
a da se samo menja cena. Toliko o tome ... moj stan je vredeo manje... ili moj stan će da vredi više.
Stan će možda imati veću cenu ali to nema veze sa većom vrednošću već sa tim koliko
pada vrednost jedinice u kojoj se izražava vrednost nekretnine.
Stvar je prosta, veća vrednost se može dobiti samo dodavanjem vrednosti ... da li
novim liftom, novim krovom, renoviranjem, izradom lokalne infrastrukture (trotoar, ulica, toplovod, vrtić, škola, prevoz...) i sl.
sve ostalo su maloverzacije, zloupotreba i magla.

Svako na sopstvenoj koži može da vidi kolika je bila vrednost plate od 1000e pre nekoliko
godina a kolika je njena vrednost sada. Svi koji to zamagljuju nekom velikom teorijom oko toga
jednostavno ne žele da ljudi vide da su stvari proste i da im je indirektno pala vrednost rada, tj. da im je neko
prosto zavukao ruku u džep. To se dešava globalno pa i kod nas.
Zlato je bilo 37e /g pre 5 god a sada je 60e ... pa sad vidite da li vaš stan, auto, radni sat
više vredi danas nego pre 5 godina.
 
Pa i treba da plaća kredit 8%, to je tvoja loša procena i ti si odgovoran za tu situaciju kada si pravio finansijsku konstrukciju da uđeš u kredit. To što si poverovao da će kamate biti 1.5% ili niske sve vreme otplate, pogrešio si i moraš da snosiš posledice. Ne, mi bismo kapitalizam ali da niko ne može u njemu da doživi bankrot. Da se razuemo, ovo isto treba da važi i za banke, a ne, kada se zaigraju sa špekulacijama i kad zagusti, daj upumpavaj novac, puštaj štampariju, mi smo mnogo bitni, bez nas će doći do katastrofe. Čim imaš te mehanizme da se neko vadi iz govana, ne važi zakon tržišta i prisutno je neko mešetarenje. Zato se ovo sve i dešava sada i sa cenama i sa inflacijom. Verovatno će u nekoj bližoj budućnosti smisliti nešto fundamentalno novo kako bi se uradio reset, verovatno ovo sa CBDC.
 
Pa i treba da plaća kredit 8%, to je tvoja loša procena i ti si odgovoran za tu situaciju kada si pravio finansijsku konstrukciju da uđeš u kredit. To što si poverovao da će kamate biti 1.5% ili niske sve vreme otplate, pogrešio si i moraš da snosiš posledice. Ne, mi bismo kapitalizam ali da niko ne može u njemu da doživi bankrot. Da se razuemo, ovo isto treba da važi i za banke, a ne, kada se zaigraju sa špekulacijama i kad zagusti, daj upumpavaj novac, puštaj štampariju, mi smo mnogo bitni, bez nas će doći do katastrofe. Čim imaš te mehanizme da se neko vadi iz govana, ne važi zakon tržišta i prisutno je neko mešetarenje. Zato se ovo sve i dešava sada i sa cenama i sa inflacijom. Verovatno će u nekoj bližoj budućnosti smisliti nešto fundamentalno novo kako bi se uradio reset, verovatno ovo sa CBDC.
To što nisu oterali te velike banke u stečaj 2008, kao što su Enron i Worldcom nekoliko godina pre toga, već ih stalno čupaju, samo govori da glavešine tih banaka vladaju SAD.

Nikada se do sada nije desilo, ili bar nije zadnjih decenija, da osoba koga te banke predlože za prvog čoveka FED-a, ne bude prihvaćen od strane političara. Oni samo aminuju.

Tramp je u jednom tvitu predložio ukidanje FED-a i odmah je skočio jedan od mladih Rotšilda. Sad neki sudovi zabranjuju Trampu da se kandiduje u već dve države, jer je posumnjao u izbornu krađu.

Jasno je da su ti bankari pokupovali političara, sudija i svih ostalih, maksimalno koliko su mogli.

A mi smo kao orahove ljuske u okeanu kamatnih stopa i monetarnih i ostalih manipulacija tih bankara, i pokušavamo da predvidimo cene nekretnina, a ko zna kakve planove i šeme imaju ti bankari, to jest, da li će da spašavaju dolar ili će da puste inflaciju da prodivlja. I malo potpale neki rat da skrenu pažnju od pravih pitanja.
 
Meni je veća vest činjenica da će lik u UK da plaća kamatu na stambeni kredit 8%.
Ne zna se koliko će plaćati - to je rizik promenljive kamatne stope i sve si to potpisao... Čovek, kada uzima kredit na duži rok, mora pre svega sagledati svoje dugoročne planove.
Jbg, ako ti otplata postane preteška i vodite ka egzistencijalnim problemima - pokupiš stvari i odeš iz tog stana ili pokušaš sa bankom da nađeš neki zajednički jezik. Koliko god ti bilo teško.

To je kapitalizam, tj ona medalja - nema besplatnog ručka. Samo je pitanje da li ćeš ti sam plaćati za svoje poteze ili će se trošak toga preliti ka celom društvu
evo kako je to u US https://www.move.org/states-most-mortgage-free-homeowners/

za celu US, prosek ljudi koji imaju svoju nekretninu je oko 66%, ali procenat njih bez hipoteke je ispod 40% (ovo ponovo varira od države do države).

A u Srbiji :)
 
Ne zna se koliko će plaćati - to je rizik promenljive kamatne stope i sve si to potpisao... Čovek, kada uzima kredit na duži rok, mora pre svega sagledati svoje dugoročne planove.
Jbg, ako ti otplata postane preteška i vodite ka egzistencijalnim problemima - pokupiš stvari i odeš iz tog stana ili pokušaš sa bankom da nađeš neki zajednički jezik. Koliko god ti bilo teško.

To je kapitalizam, tj ona medalja - nema besplatnog ručka. Samo je pitanje da li ćeš ti sam plaćati za svoje poteze ili će se trošak toga preliti ka celom društvu
evo kako je to u US https://www.move.org/states-most-mortgage-free-homeowners/

za celu US, prosek ljudi koji imaju svoju nekretninu je oko 66%, ali procenat njih bez hipoteke je ispod 40% (ovo ponovo varira od države do države).

A u Srbiji :)
Pa tako i treba da bude da većina ljudi ima svoju kuću ili stan i treba da nema poreza na nasledstvo prvog reda. Zapadnjaci to drže zato što znaju da već u trećoj generaciji niko ne bi radio. Ili bi radili 2 dana nedeljno. Kad ti imaš 4-5 stanova zašto da radiš 60 sati nedeljno?! Zašto da živiš u kiši i zimi?!
 
Pa tako i treba da bude da većina ljudi ima svoju kuću ili stan i treba da nema poreza na nasledstvo prvog reda. Zapadnjaci to drže zato što znaju da već u trećoj generaciji niko ne bi radio. Ili bi radili 2 dana nedeljno. Kad ti imaš 4-5 stanova zašto da radiš 60 sati nedeljno?! Zašto da živiš u kiši i zimi?!
Pa na zapadu postoji poreska politika kojom se forsiraju ulaganja a ne rad. Neko ko ima 10 miliona eur investicija placa procentualno manji capital gains tax nego neko ko radi za minimalac. Što se bogatih ljudi tiče, oni već generacijama ništa ne rade, šta je tu novo? Pogledaj galeriste, kolekcionare, humanitarne organizacije po NYC, sve je old money. Samo što naravno 4-5 stanova pod rentom te u današnje vreme ne svrstava u grupu ljudi koji mogu da priušte da nista ne rade.
 
Vrh