Šta je novo?

Cene nekretnina

Da moguce, jer je sve ravno, lako je kretati se biciklom ili peske, a i imaju ovaj metro - a i bulevari su im siroki - barem u delovima grada kroz koji sam ja prolazio - tako da verovatno moze lako da se dodje i autom u bilo koji deo grada.
Ponekad na nekim mestima moze da se naleti na ostatke siromastva iz kojeg su izasli - tipa ruinirane delove grada (objekte), elektricne vodove razvucene po banderama, ima i beskucnika, zrtava tranzicije (ili licne nesposobnosti - kako vam volja). Ali za 10 godina grad ce biti picikato - ima da bude jako blizu Becu - Rumunija bas ima veliki rast - mislim da ce narednih 10 godina imati rast od nekih 4% u proseku - otprilike takva su neka predvidjanja.

Veći su od nasI. Imaju dobru demografiju. Solidne univerzitete.
 
izvini to "sta se desilo veceras" ja ne dozivljavam kao lose vec kao dobro jer imamo kontinuitet i stabilnost. Drugo pominjao sam desavanja posle izbora jer su najavljivali nerede. Ocigledno je da smo sazreli kao demokratsko drustvo i da nikakvih nereda tu nema. Ne znam sta jos drugo da ti kazem (osim da se vidi da si iziritiran). Za cene nekretnina dugorocna stabilnost je bitna.

Ako bi gledao iz svoje licne perspektive meni je bolje da budu nize cene ali za drzavu i za vecinu gradjana je bolje da imamo stabilnost u cenama sa minimalnim rastom od 3-5% godisnje (a ne ludackim kao sto je bilo 30% zbog svetskog stampanja). Mada od 2025. godine pa na dalje se ocekuje jaci rast jer ocigledno planiraju da spustaju visinu kamata.

Ne znam sad koje si političke orijentacije (možda si pro-SNS), ali primarno loša stvar kod ovih izbora je što narod kod nas ne ume da kazni mafijaško-lopovski režim koji jaše 11 godina u kontinuitetu - štaviše, nagrađeni su sa apsolutnom većinom u parlamentu na ovim izborima. U tom smislu smo daleko od zrelih demokratskih društava, imamo samoodrživu političku autokratiju koja može da uradi bukvalno bilo šta u ovom momentu i da ostane nekažnjena u demokratskom procesu.

Zanimljivo je i primetiti da ni Miloševićev SPS nije imao ovoliko dug kontinuitet vlasti koliko ga ima SNS, a čini se u ovom momentu da će ostati na vlasti još bar ovoliko. To je za bilo koje zrelo demokratsko društvo zabrinjavajuće u najmanju ruku.

Što se tiče cene nekretnina, ja nisam očekivao promenu ko god da dođe na vlast.
 
Ne znam sad koje si političke orijentacije (možda si pro-SNS), ali primarno loša stvar kod ovih izbora je što narod kod nas ne ume da kazni mafijaško-lopovski režim koji jaše 11 godina u kontinuitetu - štaviše, nagrađeni su sa apsolutnom većinom u parlamentu na ovim izborima. U tom smislu smo daleko od zrelih demokratskih društava, imamo samoodrživu političku autokratiju koja može da uradi bukvalno bilo šta u ovom momentu i da ostane nekažnjena u demokratskom procesu.

Zanimljivo je i primetiti da ni Miloševićev SPS nije imao ovoliko dug kontinuitet vlasti koliko ga ima SNS, a čini se u ovom momentu da će ostati na vlasti još bar ovoliko. To je za bilo koje zrelo demokratsko društvo zabrinjavajuće u najmanju ruku.

Što se tiče cene nekretnina, ja nisam očekivao promenu ko god da dođe na vlast.
Mislim da se ne mogu porediti dva perioda - SPS i SNS. Za vreme SPSa bili su ratovi svuda, sankcije, bombardovanje, ekonomija katastrofa a plate tipa 2-5DM...
Što god ko rekao, Vučić će da vlada suvereno dok god bude držao zemlju van ratova, sankcija i dok ekonomija bude dobra i dinar stabilan. Pogotovo ja lično cenim stabilnost dinara 12 godina što lično mislim nije se desilo barem od 2. svetskog rata. Čak i DOS vlast koje se klela u stabilan dinar u 12 godina im je tri puta skliznuo ili potonuo sa 60 na 75-77 din pa na 88 pa na 120 i onda se tu zaustavio.
Lično mislim da s ovim izborima cene nekretnina nema da se pomeraju. Iako sam navijao za pad, mislim da će biti stabilne uz sporiji promet i to je to.
 
Deprecijacija dinara za godišnju inflaciju bi bila jako povoljna za domacu ekonomiju. Ovako se samo čuvaju leđa uvozničkom lobiju i dodatno opterećuje i poskupljuju naše usluge i roba proizvedena kod nas.
Za kontinuitet vlasti i stabilnost mogu da se složim da to spolja izgleda dobro, ali za nas koji živimo ovde se vidi da nismo sposobni da demokratski smenimo vlast. Ja ne verujem da su ovi i bilo koji izbori slobodni, dokle god SNS drži okupirane medije i ljudi ne smeju slobodno da biraju bez ucena.
Dok ovo kucam, stiže mi račun iz EPSa na mejl… onako kao šlag na tortu i jedan od svih trikova koje su vlasti primenili pred ove izvore.
 
Veći su od nasI. Imaju dobru demografiju. Solidne univerzitete.
Da, Beogradu preti kolaps demografski.
Populacija koja kupuje stanove od 30-40 godina ce imati enorman pad.
Bukurest je 20-30 godina ispred Beograda, Sofija je nekih 20 godina, oni isto imaju jako dobar i moderan metro.
Ne znam sa kojim gradom bi Beograd mogao da se poredi, mozda Tiranom?
Tirana ce verovatno u jakoj skoroj buducnosti mozda i preteci Beograd po broju stanovnika.
Nakon svega ovoga jasno da Beograd na fekalijama, sa socijalnom gradnjom, pogledom na sajamske favele i cenom od 3500-5000 evra retko ko zeli da kupi.

Belgrade_oblast_population_pyramid_in_2021.svg.png


Sofia_Metro-Map.png
 
Nova vlast u Beogradu ce svakako procesljati papire vezane za korpucionaske projekte SNS-a, od Beograda na vodi do brace Stajic.
Gradjevinski sektor je zlatna koka napredne mafije, sitnije ribe zidaju po Mirijevu, a krupnije prave autoput kroz Banat za 4 milijarde evra.
Srbija 2024. ulazi u veliku politicku krizu i to ce se oseteti u svakoj sferi zivota.
Sto bi rekli ljudi - this aged well..
 
izvini to "sta se desilo veceras" ja ne dozivljavam kao lose vec kao dobro jer imamo kontinuitet i stabilnost. Drugo pominjao sam desavanja posle izbora jer su najavljivali nerede. Ocigledno je da smo sazreli kao demokratsko drustvo i da nikakvih nereda tu nema. Ne znam sta jos drugo da ti kazem (osim da se vidi da si iziritiran). Za cene nekretnina dugorocna stabilnost je bitna.
Složiću se za kontinuitet i stabilnost, dobro je i za privredu i za cene nekretnina (u smislu da će malo sutra da padnu tek tako i značajno) ali da smo sazreli kao demokratsko društvo - NISMO. Na stogodišnjem putu da sazrimo jesmo, ali nismo ni na polovini tog puta. Na vlasti je koalicija raznih stranaka koje nemaju zajednički program već nastupaju kao narodni front. Nastupaju tako jer se bore protiv narodnog neprijatelja koji im je neophodan da bi opravdali postojanje (koji možda i postoji, sve zavisi od lične perspektive i ideologije). Najuspešnija opociziona struktura na jučerašnjim izborima je takođe nastupila kao narodni front. Bućkuriš svega i svačega, i dobrog i lošeg, koji je na telima ubijene dece želeo da predstavi ovog prvog borca za narod kao narodnog neprijatelja (kakav logički nonsens). Bez programa, bez odgovora na ključna pitanja - i dobili su ogroman broj glasova! Socijaldemokrata ima na svim stranama, neofašista takođe. Stranke koje imaju svoju ideologiju su na margini, a neke debelo ispod margine. Naši izbori su kao izbori u reality programu, glasa se za ljude a ne za programe i ideologije. Zato se slažem da je dobro što nema tektonskih poremećaja jer je alternativa identična, samo bez iskustva i akumuliranog znanja. Nekom konkretno ovo mešanja karata bolje, nekom drugom bi bilo bolje drugačije mešanje karata, ali alternativa za opšti bolji život preko noći ne postoji. Decenije i decenije su potrebne za bilo koji značajniji napredak demokratstkog društva, mi jednostavno sad nemamo preduslove za veliki iskorak na tom planu.
 
Bukurest je 20-30 godina ispred Beograda, Sofija je nekih 20 godina, oni isto imaju jako dobar i moderan metro.
Ne znam sa kojim gradom bi Beograd mogao da se poredi, mozda Tiranom?
Tirana ce verovatno u jakoj skoroj buducnosti mozda i preteci Beograd po broju stanovnika.
Nakon svega ovoga jasno da Beograd na fekalijama, sa socijalnom gradnjom, pogledom na sajamske favele i cenom od 3500-5000 evra retko ko zeli
Pogledajte prilog 184198
Ovo je potpuna nebuloza, Bukurešt jeste izgledao dobro pre 40-50 godina kada su građeni velelrpni bulevari, metro i ostali infrastrukturni projekti. U međuvremenu, veliki deo populacije se iz centralnih gradskih delova preselio na perfieriju, tako da u uži centar izgleda prilično skromno sve sa "starim gradom" gde je ponuda sadržaja na nivou Podujeva, a ne jednog velegrada u EU. Naravno, grad je ogroman i ima i lepih kvartova u severnom delu grada, ali reci da je grad ispred Beograda 30 godina je smejurija, uopšte urbani osećaj u centralnim delovima Beograda je kao Mahattan u odnosu na Bukurest. Naravno, značajan deo Beograda nema kanalizaciju, nema preciscavanja otpadnih voda, komunalni problemi itd. Itd. ali to nije nešto što utvrdiš šetajući ulicama nekog grada. U smislu nekog opšteg utiska, Beograd je jako dobar, ljudi iz cele Srbije i okolnih republika žele da žive u centru Beograda, shodno tome i cene. Naravno, prihvatam i da se nekome ne dopada Beograd i život u njemu, ali bojim se da su ovi komentari proizvod sindroma kiselog grožđa za one koji ne mogu da priušte 4-5k eur/m2
 
Poslednja izmena:
Ja samo ne znam kako smo došli do toga da je u svesti potpuno normalno razmišljati da bi promenom vlasti nastupio raspad države i izbio rat?
Kontinuitet države ne sme da zavisi od jednog čoveka.
Ove fore koje su delimično radile pre 15 godina, izgleda da su lepo usavršene i da narod to stvarno pase.
Genijalno
 
Da, Beogradu preti kolaps demografski.
Populacija koja kupuje stanove od 30-40 godina ce imati enorman pad.
Bukurest je 20-30 godina ispred Beograda, Sofija je nekih 20 godina, oni isto imaju jako dobar i moderan metro.
Ne znam sa kojim gradom bi Beograd mogao da se poredi, mozda Tiranom?
Tirana ce verovatno u jakoj skoroj buducnosti mozda i preteci Beograd po broju stanovnika.
Nakon svega ovoga jasno da Beograd na fekalijama, sa socijalnom gradnjom, pogledom na sajamske favele i cenom od 3500-5000 evra retko ko zeli da kupi.

Pogledajte prilog 184197

Pogledajte prilog 184198
Ne znam kad si bio u Sofiji poslednji put? Tamo mi se svođa što imaju planinu na periferiji grada. Imaju metro ali ne vidim da je napredniji grad od Beograda.
 
Ne znam kad si bio u Sofiji poslednji put? Tamo mi se svođa što imaju planinu na periferiji grada. Imaju metro ali ne vidim da je napredniji grad od Beograda.
Beograd i dalje ostavlja bolji opsti utisak od Sofije i Bukurešta, ali zivot je gori. Nemamo metro, kvalitet vazduha je lošiji, plate su manje, veća je nezaposlenost, nemamo fabriku za preradu otpadnih voda itd. Jedino nas vadi urbanisticka ostavstina jugoslavije i to što je Bg bio glavni grad jedne velike države.
 
Beograd i dalje ostavlja bolji opsti utisak od Sofije i Bukurešta, ali zivot je gori. Nemamo metro, kvalitet vazduha je lošiji, plate su manje, veća je nezaposlenost, nemamo fabriku za preradu otpadnih voda itd. Jedino nas vadi urbanisticka ostavstina jugoslavije i to što je Bg bio glavni grad jedne velike države.
Pa to se može reći za bilo koji grad, taj isti Bukurešt je bio glavni grad jedne još veće države nego što je bila Jugoslavija i svi ti infrastrukturni projekti koji su tamo urađeni datiraju iz tog vremena. Isto tako i Budimpešta uživa benefite toga sto je bila glavni grad jedne carevine pre 100+ godina, međutim za poslednjih 20 godina koliko su u EU, vrlo malo toga je urađeno.
 
Nista, sacekacemo koji mesec i implementaciju Solc-Makron plana. Tada cemo videti koliku podrsku zbilja ima gospodin Vucic u srpskom narodu.
 
Ako Bukurest ima duplo bolji standard, ako imaju kapitalne projekte tipa metro i obrada otpadnih voda zavrsene, mi nista od toga nismo ni zapoceli maltene, koliko je onda Bukurest ispred nas, da bi se to dostiglo treba 20 godina.

Istina bio sam u severnom delu grada i odatle se spustio ka centru, mozda sam video bolji deo grada, ali to je ipak pola grada.
Neko moze da ode u Kaludjericu i Borcu i kaze ovo je Beograd.
 
Ovo je potpuna nebuloza, Bukurešt jeste izgledao dobro pre 40-50 godina kada su građeni velelrpni bulevari, metro i ostali infrastrukturni projekti. U međuvremenu, veliki deo populacije se iz centralnih gradskih delova preselio na perfieriju, tako da u uži centar izgleda prilično skromno sve sa "starim gradom" gde je ponuda sadržaja na nivou Podujeva, a ne jednog velegrada u EU. Naravno, grad je ogroman i ima i lepih kvartova u severnom delu grada, ali reci da je grad ispred Beograda 30 godina je smejurija, uopšte urbani osećaj u centralnim delovima Beograda je kao Mahattan u odnosu na Bukurest. Naravno, značajan deo Beograda nema kanalizaciju, nema preciscavanja otpadnih voda, komunalni problemi itd. Itd. ali to nije nešto što utvrdiš šetajući ulicama nekog grada. U smislu nekog opšteg utiska, Beograd je jako dobar, ljudi iz cele Srbije i okolnih republika žele da žive u centru Beograda, shodno tome i cene. Naravno, prihvatam i da se nekome ne dopada Beograd i život u njemu, ali bojim se da su ovi komentari proizvod sindroma kiselog grožđa za one koji ne mogu da priušte 4-5k eur/m2
Pravi analitičar bi se pozabavio podacima , dijagramima i relevantnim poređenjima a ne filozofskim i apstraktivnim poredjenjima.
Dakle Budimpesta je bolja za život iz više razloga.
1. Mercer - sajt koji prati kvalitet življenja i rangira gradove kaže tako.
2.Zatim 2,6% niža stopa nezaposlenosti 6,3%vs8,9%
12,72$ jeftinija mesečna karta za javni prijevoz 18,40$vs31,12$
0,45 miliona stanovnika više 1,83 milionavs1,38 miliona
38,7 milijardi dolara veći BDP (PPP) 54,7 milijardi dolara vs16 milijardi dolara
Ima sistem za dijeljenje bicikala
14 muzeja više 56vs42
0,18$ niža cijena jedne karte za prevoz 0,69$vs0,87$
Stopa kriminala u Bukureštu je prilično niska u poređenju sa drugim evropskim glavnim gradovima, s tim da je broj ukupnih krivičnih dela opao za 51% između 2000. i 2004. godine, i za 7% između 2012. i 2013. Stopa nasilnog kriminala u Bukureštu ostaje veoma niska, sa 11 ubistava i 983 druga nasilna krivična dela koja su se dogodila u 2007. Iako su nasilni zločini u 2013. godini pali za 13% u odnosu na 2012. godinu, 19 ubistava (18 od kojih su osumnjičeni uhapšeni).


3.Poređenje troškova života između Beograda i Bukurešta
Potrošačke cene u Bukureštu su 2,3% niže od Beograda (bez zakupnine)
Potrošačke cene sa zakupninom u Bukureštu su 8,6% niže nego u Beogradu
Cene zakupa u Bukureštu su 25,1% niže nego Beogradu
Cene namirnica u Bukureštu su 0,8% niže nego Beogradu
Lokalna kupovna moć u Bukureštu je 41,8% veća nego u Beogradu
Cena stanaBeogradBukurešt
Cena kvadratnog metra za kupovinu stana u centru grada3,727,37 €
(436,786,60 din)
2.420,38 €
(12.027,59 leja)
-35,1 %
Cena kvadratnog metra za kupovinu stana van centra2.174,10 €
(254.768,41 din)
1.475,47 €
(7.332,06 leja)
-32,1 %
Prosečna mesečna neto plata (nakon oporezivanja)742,52 €
(87,011,34 din)
962,92 €
(4.785,03 leja)
+29,7 %
Komunalne usluge (mesečno)BeogradBukurešt
Osnovni (struja, greanje, hlađenje, voda, smeće) za stan od 85m2148,55 €
(17.407,41 din)
132,59 €
(658,89 leja)
-10,7 %
Mjesečni plan za mobilni telefon s pozivima i 10 GB+ podataka15,90 €
(1863,37 din)
7,63 €
(37,90 leja)
-52,0 %
Internet (60 Mbps ili više, neograničeni podaci, kablovska/ADSL)24,72 €
(2897,12 din)
8,01 €
(39,82 leja)
-67,6 %
Najam po mjesecuBeogradBukurešt
Stan (1 spavaća soba) u centru grada702,18 €
(82,283,76 din)
509,40 €
(2.531,38 leja)
-27,5 %
Stan (1 spavaća soba) Izvan centra429,96 €
(50,384,09 din)
351,40 €
(1.746,23 leja)
-18,3 %
Stan (3 spavaće sobe) u centru grada1,274,77 €
(149,381,80 din)
891,47 €
(4.429,98 leja)
-30,1 %
Stan (3 spavaće sobe) Izvan centra762,08 €
(89,303,30 din)
620,82 €
(3.085,03 leja)
-18,5 %


Po ovim parametrima cene stanova bi trebalo da su duplo niže a i zakupnine u Beogradu.
 
Poslednja izmena:
Vrh