Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako ne mozes prebaciti racune? Naravno da mozes ako sa stanarom imas ugovor o izdavanju ali posto to velika vecina ne praktikuje onda naravno da ne mozes.
Jesi li siguran? Ne kazem da nisi u pravu ali prvi put to cujem. Cak i da je moguce, treba biti obaveza a ne mogucnost. Obaveza stanodavca bi bila placanje poreza na izdavanje a obaveza zakupca prebacivanje racuna na svoje ime.
 
Ja uskoro planiram da izdajem stan i oberucke bih prihvatio da placam porez a da racuni idu na stanare. Manje bih zaradjivao, ali bi mi bila mirnija glava. Drugo, stanari koji prihvate to su verovatno tu na duze.
 
Ja sam sa ugovorom o izdavanju isao u eps da prebace racun, merno mesto i dalje pise vlasnik brojila/stana ali racun glasi na moje ime (preduzetnik), komunalne usluge takodje.
 
Ok, ali to je samo polovicno resenje ako nije moguce prebaciti i sve ostale racune.
 
Cene nekretnina su takve kakve su i na njih sigurno utiče veći broj faktora. Na više nivoa se ne slažem sa diskusijom u kojoj se glasa "za" i "protiv" nekog drakonskog oporezivanja vlasnika više od jednog stana. Pretpostavljam da nam je svima bitno da živimo u boljem i bogatijem društvu, i tu dolazimo do čuvene izreke "Cilj određuje sredstvo" i još jedne "Cilj opravdava sredstvo". Ako su sva sredstva opravdana, hajde da u želji da što jeftinije dodjemo do stana zabranimo posedovanje više stanova: cene će drastično pasti, ili možda da uvedemo porez od npr. dve prosečne plate na drugi stan, tri na treći itd. Zašto da ne udjemo u svaki stan na Vračaru i tačno vidimo kako je sredjen, pa onaj ko ima prvoklasnu keramiku ili osvetljenje ima da plati i duplo veći porez itd. Mislim da ćemo umesto "opravdavanja" ovakvih ideja treba da idemo ka "određivanju" cilja ako nam je cilj bogatije društvo koje ima ekonomski približnu nižu, srednju i višu klasu (nije dobra ova podela ali da ne filozofiram prekomerno) a ne društvo koje ima ekstremno bogatih 2% i siromašnih 98%.

Umesto glasanja po po meni pogrešnom pitanju postaviću drugo pitanje: Zašto je izglasan zakon o planiranju i izgradnju kojim je ukinuta naknada za konverziju zemljišta? (da bi pale cene novogradnje? da bi se "otključale" lokacije za izgradnju? da bi se slio novac od ubrzane gradnje u državnu kasu?)

Da li je moguće da se pravo korišćenja državnog zemljišta a koje je konverzijom bilo moguće uz nadoknadu pretvoriti u pravo svojine, ustvari trebalo samo definisati na drugačiji način tako da se jasno odredi pravo svojine na zemljistu ispod građevinskog objekta i pristupnog puta itd. a ostatak zemljista "otključati" za gradnju tako što će se izvrštiti preparcelacija, tačno definisati spratnost izgled itd. objekata i javnom aukcijom oglasiti parcele na prodaju?
 
Mislim da ćemo umesto "opravdavanja" ovakvih ideja treba da idemo ka "određivanju" cilja ako nam je cilj bogatije društvo koje ima ekonomski približnu nižu, srednju i višu klasu (nije dobra ova podela ali da ne filozofiram prekomerno) a ne društvo koje ima ekstremno bogatih 2% i siromašnih 98%.

Cilj treba da bude motivisanje ulaganja viška novca u ekonomske aktivnosti koje generišu dodatnu vrednost. Prihod od rente nekretnina nije nešto na čemu želiš da ti se zasniva ekonomija.

Znači demotivisati ulaganje u kvadrate, i paralelno motivisati ulaganje u biznis, investicione fondove itd.
 
Ok, ali to je samo polovicno resenje ako nije moguce prebaciti i sve ostale racune.
Koje ostale račune? Struja i komunalije su glavne, telefon i ostalo svakako zakupac može sam da reši ako ti ne želiš.
Ali tebe kao preduzetnika kao pravno lice
A da li je moguće dva fizicka lica kad sklope ugovor o zakupu da računi eps i infostan predju na podstanara za period za koji je sklopljen ugovor
Preduzetnik nije pravno lice po definiciji gledanja stvari. Ne vidim što ne bi moglo fizičko na fizičko.

Osim ugovora o prometu nepokretnosti, osnov za promenu mogu biti i drugi ugovori čije pravno dejstvo podrazumeva pravo korišćenja električne energije, odnosno postojećeg priključka, bez promene vlasnika objekta. Na primer, to može biti ugovor o zakupu. Ali to ne znači da svaki ugovor o zakupu mora da uzrokuje promenu krajnjeg kupca. Nije zabranjeno (ako je tako ugovoreno) da će zakupac izmirivati obaveze za električnu energiju na ime zakupodavca, tako da zakupni odnos ne mora nužno da znači i promenu krajnjeg kupca električne energije.

Uglavnom opcije postoje i koliko Ja znam, i po svom iskustvu moguće je prebaciti račune. E sad, svi znamo zašto se ugovori izbegavaju.
 
Cilj treba da bude motivisanje ulaganja viška novca u ekonomske aktivnosti koje generišu dodatnu vrednost. Prihod od rente nekretnina nije nešto na čemu želiš da ti se zasniva ekonomija.

Znači demotivisati ulaganje u kvadrate, i paralelno motivisati ulaganje u biznis, investicione fondove itd.
Tacno tako, a to ce biti moguce kada iz igre izbacimo one koji su se obogatili od nelegalnih aktivnosti, tek tad ce utakmica postati "postena" i zaradjivace najvise oni koji su napravili nesto korisno. Trenutno mislim je u igrici previse igraca koji koriste "cheat code" - uzeli pare na foru, oprali na foru, ne znaju sta ce sa tom lovom i ulupavaju je u nekretnine.
 
1. Mogu da prebace na zakupce ali kada zakupci ne budu imali za kiriju itekako će prebaciti na sebe.
2. To i jeste "aktivan" prihod, ako kupuješ zbog investiranja i iznajmljivanja znači da želiš da se baviš rentranjem, plati porez. Kao što i na oročenu štednju ima poreza. Prazan ti je stan, plati veći porez na imovinu, pogotovo ako ti je to treći, četvrti.... stan.

Ja bih čak uveo ako živiš u bračnoj zajednici ne možeš da se prijaviš da živiš na dva mesta kao što danas imamo da se jedan stan vodi na ženu, drugi na muža, treći na sina... a unutra stanar koji nije prijavljen, tebi lepo jer niti plaćaš porez na izdavanje, a uz to imaš i popust 50% na porez na imovinu. Normalno da se svako gradi za nekretninu čim malo dodje do para i posle što su cene ovakve.

Ne, aktivni prihod je prihod od rente i to treba da se oporezuje. Ne može ili ne bi trebalo i jedno i drugo. Znači, ako se izdaje i plaća porez na rentu, onda bi trebalo da ide poreski kredit na porez na samu nekretninu. Ako se ne izdaje onda se eventalno plaća porez na nekretninu.

Što se tiče tačke 1. - ne znam gde živiš, ali trenutno je u Beogradu teško naći slobodan stan, a cene izdavanja su već uvećane višestruko. Nije realno da u toj "klasnoj borbi" koja provejava kroz tvoje postove, prevagnu ne-vlasnici kapitala :) To je nemoguće i nikada se nije desilo. Uostalom, taj koncept je već jednom propao kod nas i puno tog "naroda" je izginulo na kraju zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Cilj treba da bude motivisanje ulaganja viška novca u ekonomske aktivnosti koje generišu dodatnu vrednost. Prihod od rente nekretnina nije nešto na čemu želiš da ti se zasniva ekonomija.

Znači demotivisati ulaganje u kvadrate, i paralelno motivisati ulaganje u biznis, investicione fondove itd.
Saglasni smo u potpunosti, s tim što ja smatram da se kod nas i ne zasniva ekonomija na prihodu od rente. Što se tiče ulaganja u biznis imam dosta iskustva sa istim i ne bih previše komentarisao broj i vrstu preduzetnika u Srbiji i ne bih obeshrabrivao druge da ne pokušaju.

Smatram da je veoma bitno pitanje koje je jako vezano za cenu nekretnina pitanje "prava korišćenja" i pitanje naknade za konverziju zemljišta zato što su praktično svi veliki projekti novogradnje vezani za ovo pitanje (ako izuzmemo gradnje pojedinačnih zgrada tj. manje gradnje). Ovo pitanje, zanimljivo nije previše pokretano javno nezavisno od političke opcije itd.

Radi se o privatizaciji propalih fabrika koje su privatizovane da bi se nastavilo poslovanje tih fabrika a ne zbog zemlijišta na kom je postojalo "pravo korišćenja" a koje je bilo u državnom vlasništvu, tj. vlasništvu svih nas - građana republike Srbije.
 
Ko još štedi u dinarima? Normalno je da stimulišu dinar kad ga niko neće. Isto kao što je kod nas benzin jeftiniji, a skoro svuda u svetu skuplji od dizela. Tako i sa stanovima, stimulišu investiciju jer trenutno niko ne plaća porez niti cimaju za to. Investitori tj stanodavci oglašavaju cenu u evrima za izdavanje, a ne u dinarima.

Mislim da pričaš iz svoje očigledno veoma sužene perspektive.
Štednja u dinarima je u ogromnom porastu, jer je dinar već godinama stabilan, poreska stopa na štednju je 0% (za razliku od EUR) i kamate na dinare su preko 5%.

Dok su cene nekretnina bile niže, prinos od rentiranja je bio oko 9% godišnje. Sada je verovatno isplativija štednja u dinarima.

Naravno, najisplativije, ali i najzahtevnije i najrizičnije, je da uložiš u neki biznis, ali za "običan narod" to je misaona imenica.

PS: Svi veliki iznosi se oglašavaju u EUR zbog uporedivosti, jer je tako ostalo od prošlih vremena. Ne oglašavaju se tako zbog nepoverenja u dinar i sl. Uostalom, promet se vrši u dinarima.
 
Poslednja izmena:
Koje ostale račune? Struja i komunalije su glavne, telefon i ostalo svakako zakupac može sam da reši ako ti ne želiš.

Preduzetnik nije pravno lice po definiciji gledanja stvari. Ne vidim što ne bi moglo fizičko na fizičko.



Uglavnom opcije postoje i koliko Ja znam, i po svom iskustvu moguće je prebaciti račune. E sad, svi znamo zašto se ugovori izbegavaju.
Nisu problem samo racuni. Ti kad prijavis nekoga na adresu, sve pokretne stvari na toj adresi se smatraju i njegovim stvarima. Pa ako taj ima neki dug, izvrsitelji mogu da se naplate iz pokretne imovine sa adrese na kojoj je prijavljen.
 
Cilj treba da bude motivisanje ulaganja viška novca u ekonomske aktivnosti koje generišu dodatnu vrednost. Prihod od rente nekretnina nije nešto na čemu želiš da ti se zasniva ekonomija.

Znači demotivisati ulaganje u kvadrate, i paralelno motivisati ulaganje u biznis, investicione fondove itd.
Upravo ljudi koji u biznisu i privredi (pa i poljoprivredi) zarade novac, ulažu u nekretnine jer ne žele da svoj stečen kapital drže u naštampanim papirićima (EUR, USD itd). Ovde kod nas je najgore što ljudi dolaze iz sela i manjih sredina u Beograd, i javlja se taj pritisak na cene nekretnina. Ako bi nekako uspeli da tih do 1.000.000 ljudi zadržimo, na način kao što ljudi žive svugde u EU provinciji, onda bi ljudi bili nezainteresovani da dolaze pošto-poto u Beograd. Putevi, infrastruktura i pre svega da im se ne guli koža sa leđa od toga što proizvode...
 
Mogu, ali ako imaš račune da su stvari tvoje onda nema brige, zato i namešten stan košta više.

Što se tiče tačke 1. - ne znam gde živiš, ali trenutno je u Beogradu teško naći slobodan stan, a cene izdavanja su već uvećane višestruko
Živim u Beogradu, hvala Bogu u svom stanu ;) teško je naći slobodan dobar stan kao i uvek što je bilo, malo su pogurali Rusi ali, doći će do zasićenja kad tad. Ako se sve prebaci na zakupce i visoke kirije postanu još više, manji broj ljudi će moći da ih priušti. Svakako probaj, plaćaj redovno porez, a kiriju digni za iznos poreza pa proveri.

Mislim da pričaš iz svoje očigledno veoma sužene perspektive.
Štednja u dinarima je u ogromnom porastu, jer je dinar već godinama stabilan, poreska stopa na štednju je 0% (za razliku od EUR) i kamate na dinare su preko 5%.
Ako je moja sužena perspektiva to što novac ne lupam u cigle jer ne znam za drugo onda ok :) Nisam ni rekao da štednja u dinarima nije u porastu već da stimulišu štednju u dinarima jer to niko neće. Reci mi, koliko ljudi znaš da su podigli stambeni kredit u dinarima kad je već dinar toliko stabilan i jak? Koji veliki iznosi, 36000din je velik iznos pa da mora da piše 300e? Ne, nonsens, oglašava se u evrima upravo zbog potencijalnih kursnih oscilacija i to svi znaju. Nema potrebe za bajkama "dinar je jak i stabilan samo eto, navika ljudi".
 
Da li neko zna koja je cena gradnje? Juče u nekom gostovanju na RTS je rečeno da je otprilike 700 - 800 EUR solidan kvalitet pa može da ide i do 1200 ali za baš ekstra kvalitetnu gradnju. Neki investitor je rekao da je super platiti i 800EUR po izgrađenom kvadratu (znači računaju se svi kvadrati u zgradi a ne kvadrat zemljišta) u BG što znači da je otprilike sve preko 1600-2000EUR profit? I to ukoliko se zemlijšte plati.. ukoliko se zemljište ne plati nego se dobije na poklon onda je profit naravno veći :)
BTW cena novogradnje naravno vuče cenu starogradnje
 
Pretpostavljam da nam je svima bitno da živimo u boljem i bogatijem društvu
Ne znam samo zasto vlasnici X stanova poistovecuju svoje bogacenje sa bogacenjem drustva.
Ako cene stanova rastu bogate se samo pojedinci.
Ako su cene stanova nize i normalnije, veci broj ljudi moze da priusti stanove i ostaje im vise za druge stvari sem troskova stanovanja.
Ja bih rekao da su ljudi bogatiji u drugom slucaju.
Ne znam kojom logickom gimnasitikom si dosao do ovog nelogicnog zakljucka? On bi bio tacan samo kad bi svi imali stanove.
 
Info iz prve ruke poznanica u Novom Sadu izdaje stan na dan 60m2, lepo sredjen, 8 minuta od centra - novembar profit cist 1200e, poslednjih 6 meseci prosecno oko 1000e mesecno. Sto se gradnje tice neko je spominjao da na Novom Beogradu kad se sve sabere investitora kvadrat kosta 2500e i ne deluje mi da je realno ocekivati veci pad od 10%. Cena zemljista samo dize cenu po m2 za 30-50% a ima jos dosta drugih troskova.
 
Svakako probaj, plaćaj redovno porez, a kiriju digni za iznos poreza pa proveri.
Ako jedan stanodavac podigne ili nekolicina, naravno da samo ne bi uspeo da izda stan za te pare. Ako bi svi stanodavci podigli ili vecina, u praksi je to isto kao u vreme dolaska Rusa- cene izdavanja skocile za 10-30%, i nije se desio nikakav masovni egzodus iz Bga jer su nekretnine postale preskupe.
Kao neko ko je bio podstanar 4 stana u Bgu, mogu da kazem da bih se u tom periodu radije odrekla raznih drugih komfora zarad boljeg stana. Komfor stana i lokacija daje prednosti koje ne daje dodatni odlazak u bioskop, dodatna vecera u restoranu, lep dzemper i sl. sto su stvari koje mogu da se plate od toga sto ustekas za porez. Losiji stan dosta snizava standard zivota. Zato je moje misljenje da bi se cene poreza prelile na vece rente koje bi se i dalje placale.
 
To sad misliš kao novopečeni renterijer ;) Cene izdavanja u vreme dolaska Rusa jesu skočile i mnogi, da mnogi, su bili prinudjeni da traže jeftiniji smeštaj. Ne znam nikog kome je rečeno "e, od sutra ti je kirija duplo" i on rekao "Važi, nema problema". Mislim, naravno da to ne znači da neko tako nije uradio ali koliko se moglo videti dosta ljudi je pribegavalo u čak i jeftinije opštine (eto moja drugarica sa Zelenog venca u Borču, drugi poznanik iz jednog u drugi blok td... treći je sa trudnom ženom bio prinudjen da menja stan). Tako da ne bih to pripisivao "sve će biti ok i sa povećanjem već povećanih kirija". To se ok malom procentu ljudi koji imaju veliku zaradu ali velika većina radi za prosečnu platu ili ispod. Te "rupe" praznih stanova (ljudi koji su morali da napuste stanove zbog velikih kirija) su popunili Rusi sa velikim kirijama, ali kao što rekoh, neće ni oni dolaziti doveka.
 
Mogu, ali ako imaš račune da su stvari tvoje onda nema brige, zato i namešten stan košta više.


Živim u Beogradu, hvala Bogu u svom stanu ;) teško je naći slobodan dobar stan kao i uvek što je bilo, malo su pogurali Rusi ali, doći će do zasićenja kad tad. Ako se sve prebaci na zakupce i visoke kirije postanu još više, manji broj ljudi će moći da ih priušti. Svakako probaj, plaćaj redovno porez, a kiriju digni za iznos poreza pa proveri.


Ako je moja sužena perspektiva to što novac ne lupam u cigle jer ne znam za drugo onda ok :) Nisam ni rekao da štednja u dinarima nije u porastu već da stimulišu štednju u dinarima jer to niko neće. Reci mi, koliko ljudi znaš da su podigli stambeni kredit u dinarima kad je već dinar toliko stabilan i jak? Koji veliki iznosi, 36000din je velik iznos pa da mora da piše 300e? Ne, nonsens, oglašava se u evrima upravo zbog potencijalnih kursnih oscilacija i to svi znaju. Nema potrebe za bajkama "dinar je jak i stabilan samo eto, navika ljudi".

Za poslednje dve godine rente su porasle 40-50% u proseku, a rastu i dalje koliko vidim.

Kakve veze ima stambeni kredit u dinarima sa štednjom u dinarima? Ne razumem o čemu pričaš ovde...

Kojih kursnih oscilacija?
 
Poslednja izmena:
To sad misliš kao novopečeni renterijer ;) Cene izdavanja u vreme dolaska Rusa jesu skočile i mnogi, da mnogi, su bili prinudjeni da traže jeftiniji smeštaj. Ne znam nikog kome je rečeno "e, od sutra ti je kirija duplo" i on rekao "Važi, nema problema". Mislim, naravno da to ne znači da neko tako nije uradio ali koliko se moglo videti dosta ljudi je pribegavalo u čak i jeftinije opštine (eto moja drugarica sa Zelenog venca u Borču, drugi poznanik iz jednog u drugi blok td... treći je sa trudnom ženom bio prinudjen da menja stan). Tako da ne bih to pripisivao "sve će biti ok i sa povećanjem već povećanih kirija". To se ok malom procentu ljudi koji imaju veliku zaradu ali velika većina radi za prosečnu platu ili ispod. Te "rupe" praznih stanova (ljudi koji su morali da napuste stanove zbog velikih kirija) su popunili Rusi sa velikim kirijama, ali kao što rekoh, neće ni oni dolaziti doveka.
Investicione nekretnine se mahom kupuju u centru grada I jedino tako imaju potencijal da donose novac. Sa druge strane, u Beogradu su decenijama ljudi prosečnih ili ispodprpsečnih primanja na ovaj ili onaj način uspevali da žive u centru grada. Mislim da je to vreme proslo, kao što je uostalom slučaj u većini velikih gradova u EU gde je centar nepriuštuv za većinu stanovnika I u mnogo bogatijim I razvijenijim društvima od srpskog. Beograd za grad od 2 miliona stanovnika ima relativno malo urbano jezgro,- Stari Grad, Vračar, Savski venac, delovi Palilule I Zvezdare I ovi centralni blokovi između dve reke su neke pozeljne urbane celine gde postoji velika potražnja i mislim da će to nastaviti da gura cene na gore. 80% teritorije Beograda nije urbanizivano i u raznim Borčama, Ovčama, Altinama i slično moguće da će se dogoditi ovo o čemu ti govoriš.
 
Vrh