Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako je bilo prethodnih godina u januaru/februaru? Januar je vazda bio za stezanje kaisa kao najduzi mesec od svih 12 :)
Slicno je izgledao grafik i tad:

IMG_7835.jpeg


Ono sto se primecuje je da su poskupljenja robe generalno stala, barem je to neki moj utisak, neke stvari koje redovno kupujem imaju ostu cenu vec pola godine, a u prvoj polovini mi se cinilo da je svaki put kada odem u prodavnicu nova cena.
 
Slicno je izgledao grafik i tad:

Pogledajte prilog 184052

Ono sto se primecuje je da su poskupljenja robe generalno stala, barem je to neki moj utisak, neke stvari koje redovno kupujem imaju ostu cenu vec pola godine, a u prvoj polovini mi se cinilo da je svaki put kada odem u prodavnicu nova cena.
Poskupljenje će se nastaviti nakon izbora, verovatno od januara.
 
Ovo što pretenduju na vlast u Beogradu obećavaju 1000 stanova za mlade u BW :)
 
Logično je ovo što pišeš ali opet, novca ima, država će ih vaditi. Pričaju kako Nemačka posrće a sve se svodi na neki mali pad GDP-a.
I dalje se kupuju novi automobili, iPhone telefoni, skupa letovanja itd Ne verujemo da će se bilo šta dramatično desiti 2024.
Ako se ovo desi da puste glavne naštampane valute da klizaju lagano na dole, tek onda kreće kupovina stvari koje najduže drže vrednost, to je možda glavni smisao, ne toliko uobičajena potrošnja. Čak i za auto je poznato da izgubi 15% vrednosti čim izađe iz salona. Tako da nam ostaju nekretnine kao najsigurniji vid da zaštitimo svoje štedne uloge.
Sad u kojoj meri će se to dešavati odnosno kojim tempom, verovatno zavisi od njihove procene pada ekonomije i gubitaka radnih mesta.
 
Ja ne vidim logiku u padu cena ako dođe Đilas na vlast, jel može neko da mi nacrta odakle ta ideja?
 
Zeleno-levi (koji su u koaliciji sa Djilasom) imaju u programu da se ogranici cena izdavanja i da se uvede neka vrsta "priustivog stanovanja". Mada mislim da od toga nema nista, cak i kada bi doslo do smene vlasti, pa tu ideju na forumu pripisujem wishful thinking-u
 
I ne samo to, kafici, restorani, pogotovo luks, prepuni vikendom, radnim danima u vreme rucka. Jedno od vecih sokova mi je bilo kad sam usla na neku stranicu koja grupise doceke Ng na raznim mestima u Bgu po cenama. Matinei po 40, 60 evra, a posle uvece cene doceka koje idu od 100-500 evra. Prijatelji probali da rezervisu, kazu mnoge opcije vec nedostupne, imaju ful buking. Nokti i kozmeticke usluge se cekaju ko magnetna rezonca. Majstore mi molimo da dodju, po visokim cenama, da nam renoviraju stan, zauzeti su stalno drugim renoviranjima. Zato mi je nepojmljivo da se poredi prethodna i ova kriza.
Matine u Square 9 300 eur po glavi, full rasprodat 🙃
 
Matine u Square 9 300 eur po glavi, full rasprodat 🙃
Stvarno neverovatne stvari. Cak postoje i neke opcije za matinee gde se sam ulaz placa 40-50e, a pice nije ni ukljiceno ako sam dobro shvatila.
I ja ne kazem da ne postoji brdo ljudi koje grca u ovakvim uslovima. Ali moj utisak je da je prethodna kriza zahvatala vise ljudi i slojeva.
Mnogo je tu ljudi, makar u Bgu i NSu koji zive dobro, rade u privatnim firmama koje imaju godisnja povecanja plate koja prate u nekoj meri inflaciju, a nude i lepe bonuse.
Ne mislim da ce ijedna vlast pustiti evro niz vodu. Mislim da je kurs zakucan koja god vlast da bude, jer kupuje drustveni mir, omogucava lakse poslovanje, pouzdanije i stabilnije trziste za strane investicije.
Isto tako ne mislim da ce euribor ici na gore, vec da ce stagnirati jos neko vreme pa krenuti da pada, jer visok jako steti privredi vec sada. A to nijednoj vlasti ne odgovara ni sa populisticke ni sa ekonomske strane. Drzave zele da im se porezi slivaju u drzavne kase i da nezaposlenost opada.
Ono kako ja vidim da pad nekretnina moze da se desi je masovna legalizacija objekata i stvaranje i reklamiranje alternativnih opcija za profitabilnije ulaganje. A koje su sanse za to, stvarno ne znam...
 
Evo par zanimljivih podataka:

- u Srbiji je 2022. godine, 29.810 osoba imalo platu preko 3 prosečne plate, tj. preko 225.000 dinara neto (oko 1920 evra)
- od gore navedenih, 19.914 živi u Beogradu (i to 5123 na NBGD, 4914 u Centru, 2163 na Voždovcu, itd)

Ovi gore su ono što bi mogli nazvati kreditno sposobnim za stambene kredite (govorimo o cenama stanova u Beogradu).

Bilo bi zanimljivo videti koliko je stambenih kredita odobreno u Beogradu, i uporediti koliki je dodatni potencijal, imajući u vidu postojeću izloženost (oni koji su uzeli, verovatno nemaju više prostora). U mnogim velikim projektima u gradu, priličan broj stanova je prodat na kredit, što se može proveriti u javnim knjigama, tj. katastru. Npr. samo u Novom Dorćolu je oko 150 jedinica (za sada) prodato na kredit, tj. imaju upisanu hipoteku.

Ne može keš nadomestiti pad stambenog kreditiranja uzrokovanog visokim kamatnim stopama.
 
Individualne plate nisu parametar za kreditnu sposobnost jer porodice uglavnom imaju bar dve plate koje solidarno učestvuju u servisiranju kredita.
 
Nova vlast u Beogradu ce svakako procesljati papire vezane za korpucionaske projekte SNS-a, od Beograda na vodi do brace Stajic.
Gradjevinski sektor je zlatna koka napredne mafije, sitnije ribe zidaju po Mirijevu, a krupnije prave autoput kroz Banat za 4 milijarde evra.
Srbija 2024. ulazi u veliku politicku krizu i to ce se oseteti u svakoj sferi zivota.
 
Ne znam cemu toliki trud da se opovrgnu ocigledne stvari, cene nekretnina su u Srbiji naduvane. One ce ici dole, polako, ali ce ici dole.
Za kretanje cena nekretnina u Srbiji su relevantna desavanja preko okeana, USA ulazi u recesiju, a posto smo mi periferija kapitalizma kod nas ce se posledice osetiti sa zakasnjenjem, na jesen i zimu.

Djole sta predvidjas za ovu zimu?
 
Nova vlast u Beogradu ce svakako procesljati papire vezane za korpucionaske projekte SNS-a, od Beograda na vodi do brace Stajic.
Gradjevinski sektor je zlatna koka napredne mafije, sitnije ribe zidaju po Mirijevu, a krupnije prave autoput kroz Banat za 4 milijarde evra.
Srbija 2024. ulazi u veliku politicku krizu i to ce se oseteti u svakoj sferi zivota.
Kao što je ova vlast hapsila sudila prethodnoj? Nema od toga ništa...
 
Ponuda na oglasima nikad gora, aj da prođu izbori pa malo da se ljudi opuste, ovo je nehumano :)
Prosli. Potvrdjena stabilnost. (u smislu bez vecih problema sa izborima i posle). Pokazuje se da je Srbija jedna od najozbiljnijih drzava.
Mislim da je ovo dobra vest i za cene nekretnina za koje se ocekuju da budu stabilne sa blagim rastom do kraja 2025. godine kada se ocekuje jaci rast.
 
Poslednja izmena:
Kakva stabilnost? Mi smo prakticno jedina drzava u Evropi u kojoj moze da izbije sukob oko Kosova. Ukrjinu i Rusiju ne racunam. Ako to sto nije izbio gradjanski rat posle izbora pokazuje da smo najozbiljnija drzava, onda svaka nama cast. Na osnovu cega se ocekuje taj jaci rast? :) pitam iz radoznalosti, ozbiljno.
 
Prosli. Potvrdjena stabilnost. (u smislu bez vecih problema sa izborima i posle). Pokazuje se da je Srbija jedna od najozbiljnijih drzava.
Mislim da je ovo dobra vest i za cene nekretnina za koje se ocekuju da budu stabilne sa blagim rastom do kraja 2025. godine kada se ocekuje jaci rast.
Daj bre, čitam već milioniti tvoj komentar u istom stilu, ali ovaj sada je stvarno vređanje inteligencije i zdrave pameti... Ja ne znam kako posle svega što se desilo večeras ovaj komentar da je Srbija jedna od najozbiljnijih država može biti postavljen od strane nekog razumnog.
 
Daj bre, čitam već milioniti tvoj komentar u istom stilu, ali ovaj sada je stvarno vređanje inteligencije i zdrave pameti... Ja ne znam kako posle svega što se desilo večeras ovaj komentar da je Srbija jedna od najozbiljnijih država može biti postavljen od strane nekog razumnog.
izvini to "sta se desilo veceras" ja ne dozivljavam kao lose vec kao dobro jer imamo kontinuitet i stabilnost. Drugo pominjao sam desavanja posle izbora jer su najavljivali nerede. Ocigledno je da smo sazreli kao demokratsko drustvo i da nikakvih nereda tu nema. Ne znam sta jos drugo da ti kazem (osim da se vidi da si iziritiran). Za cene nekretnina dugorocna stabilnost je bitna.

Ako bi gledao iz svoje licne perspektive meni je bolje da budu nize cene ali za drzavu i za vecinu gradjana je bolje da imamo stabilnost u cenama sa minimalnim rastom od 3-5% godisnje (a ne ludackim kao sto je bilo 30% zbog svetskog stampanja). Mada od 2025. godine pa na dalje se ocekuje jaci rast jer ocigledno planiraju da spustaju visinu kamata.
 
Bio sam za vikend poslovno u Bukurestu, i stekao sam utisak da je Bukurest 20 godina ispred Beograda, duplo bogatiji grad od Beograda. Na ulicama je gomila luksuznih automobila, Tesle na svakom koraku.
Mislim da su cene nekretnina tamo nize nego u Beogradu, tako da cene u Beogradu treba da padnu maltene duplo da bi dosle na neku razumnu meru shodno ekonomiji koju Beograd ima, i kvalitetu zivota koji pruza.
Imaju i jako ozbiljan metro evo kako izgleda.
1280px-Bucharest-Metro-Map-2011.png
 
U Bukureštu je pre 13 godina počelo preseljenje iz grada i stanica na periferiju u kuće.
 
Da moguce, jer je sve ravno, lako je kretati se biciklom ili peske, a i imaju ovaj metro - a i bulevari su im siroki - barem u delovima grada kroz koji sam ja prolazio - tako da verovatno moze lako da se dodje i autom u bilo koji deo grada.
Ponekad na nekim mestima moze da se naleti na ostatke siromastva iz kojeg su izasli - tipa ruinirane delove grada (objekte), elektricne vodove razvucene po banderama, ima i beskucnika, zrtava tranzicije (ili licne nesposobnosti - kako vam volja). Ali za 10 godina grad ce biti picikato - ima da bude jako blizu Becu - Rumunija bas ima veliki rast - mislim da ce narednih 10 godina imati rast od nekih 4% u proseku - otprilike takva su neka predvidjanja.
 
Vrh