Šta je novo?

Cene nekretnina

Moguće je da hoće da smanje porez na kapitalnu dobit pa stavljaju niže cene u ugovore. Slično imaš na Kopaoniku u vikend naselju. Kvadrati po 900 evra itd.
 
U naselju su stanovi tipski. Presudio je njegov osećaj o dobroj energiji stana.
Ako su stanovi tipski, te vrlo slicni, ima smisla da izaberes onog s kim bi najlakse poslovao u procesu kupoprodaje koja nije uvek jednostavna. A ljudi to cesto interpretiraju kao 'dobru energiju' stana/porodice/prodavca- osecaj da su ljudi koji su tu ziveli dobri za saradnju i odgovorni, te da su ga uredno odrzavali, placali racune i slicno, da ce odrzati svoju rec u nekom dogovoru, da ce ti izaci u susret ako zapne. Smisliti pravilo da je 7 kao magican broj koji odredjuje kupovinu mi je vrlo zabavno, za kolumnu 'nije se desilo', i u najmanju ruku mislim da je losa biznis odluka 😃
 
Ja kad sam počeo da tražim, gledao sam novogradnju zbog povrata PDV-a (prva nekretnina), međutim ne mogu sa ovim cenama da se uklopim u to iz više razloga. Onda sam u jednom momentu počeo da gledam intenzivno starogradnju nadajući se da ću naći nešto jeftinije, ali i to je problem što su nabili cene u nebo, a dosta tih stanova traži renoviranje koje bi mi trošak podiglo taman toliko da sam kupio novogradnju.

Tamo gde se uklapam obično mi se lokacija ne dopada i tako u krug :D
Ovo kao ja da sam pisao.
 
Cena iz ugovora nema veze sa vredešću koju ti odredi poreska.
Ne može ni poreska da sanja neke svoje cene, nego gleda proseke iz ugovora, po oblastima. Kad se to smanjenje cena u ugovorima dešava duže vreme, a dešava se, onda to utiče i na poreske tablice po kojima određuju. Zato su po turističkim mestima (Kopaonik, Zlatibor itd) cene i kod poreske uvek manje nego realne. Konkretno znam da tamo gde je realno 2000 bude prikazano oko 1400, ili recimo gde je 1700 vidjao sam i po 900
Kao što kaže @chiki tako se smanjuje i potencijalna kapitalna dobit

Tako da sve te cene @goran123 nisu skoro nikakvo merilo, naročito kad su u pitanju turistička mesta...!
 
Poslednja izmena:
Kad se to smanjenje cena u ugovorima dešava duže vreme, a dešava se
A ne dešava se. Zato sam i pitao nekog za objašnjenje jer se desio iznenadni drastičan pad cena na Zlatiboru uz pozamašan promet.

Dakle nije tek 10 stanova sa čudnim prosekom.

Screenshot_2023-12-15-08-43-46-111-edit_com.android.chrome.jpg
 
Deo na ruke, deo na račun, izbegneš kapitalnu dobit, veći porez na stan (prilikom kupovine, ne prilikom godišnjeg poreza na nekreninu), nekad ima smisla, nekad ne. Pričali smo o ovome par stotina stranica unazad.
 
Do novembra sve regularno, od novembra jok.


Ne znam baš...
Tvoja vrednost za novembar je niža nego na Wolfovom sajtu gde je 1309...kako to?
Inače i u avgustu su bile niže vrednosti na 1334, ili u dec 2022 na 1372 pa nikoga nije začudilo. Plitko tržište + svi gore pobrojani faktori
 
Kako se meni čini i novembar će biti sličan oktobru po broju prodanih stanova. Osim par "black Fridaz" akcija novogradnja ne pada, čak najnoviji projekti i blago dižu cene. Za starogradnju ne znam i ne pratim to. Svi izgleda čekaju ishod izbora pa da se vidi kuda će tržište da krene.
 
Zavisi kad se potrefi neki koji odskače mnogo, kladim se da u svakom mesecu imaš sličnih primera npr gde je m2 3500 imaš i za 2000 ili 1500.
Preveliki je promet da bi par stanova drmalo kompletan prosek.

A, kao što se vidi promet je takođe drastično uvećan u poslednja dva meseca.

Ne pije mi to vodu što pišeš.
Screenshot_2023-12-15-09-37-55-870-edit_com.android.chrome.jpg
 
Preveliki je promet da bi par stanova drmalo kompletan prosek.

A, kao što se vidi promet je takođe drastično uvećan u poslednja dva meseca.

Ne pije mi to vodu što pišeš.

Nisi dobro sagledao, našao sam. Jedna stara zgrada gde je prodato 7 stanova po istoj ceni kvadrata od 490, verovatno je jedan kupac i tu su "cenu" uneli u ugovor. Pronađi na Wolfovom sajtu u delu "Mapa"
 
Svi izgleda čekaju ishod izbora pa da se vidi kuda će tržište da krene.

Ja ne mislim da će izbori išta bitno uticati na cenu. Naša politika je idi mi dođi mi, ne utiče mnogo koja je stranka na vlasti jer nijedna neće da uđe u borbu sa korupcijom i kriminalom.

Biće ovo razvlačenje sigurno do kraja zime, onda možda od proleća vidimo neka pomeranja, a ne isključujem da se stagnacija cena otegne i do leta.
 
Vrh