Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije bitan samo broj onih koji mogu da kupe, nego i broj koliko mogu da kupe oni koji mogu da kupe.

Btw, samo na ovoj temi na malom uzorku, imamo frilenserku, advokata i ekonomistu koji kupuju stan za kesh. Kao i vise investicioni kupaca koji kupuju ne bas prvi stan, takodje za kesh.
 
I oni će se zasititi kad tad, što naravno zavisi od njihovog broja, a čim promet opada znači da se njihov broj smanjuje, no sve to ostaje da se vidi u narednom periodu.
 
Ako doktorand Hristi deli linkove na kojima tvrde da pad prometa nije i nece dovesti do pada cena, ko sam ja da to osporavam.
 
Bio sam do OTP danas i evo par detalja o trenutnoj ponudi:

Učešće obavezno 20%

fiksna kamatna stopa: 5.03%
promenljiva kamatna stopa: 3.65% + 3M EURIBOR - s tim što fiksni deo može ići dole i do 3.09%.

  1. Kombinovani kredit - svake 3 godine biraš da li ćeš fiksnu ili promenljivu
  2. prvih 5 godina fiksna kamatna stopa, onda promenljiva do kraja trajanja otplate
  3. Promenljiva stopa kao gore, tj. 3.09% + 3M EURIBOR
  4. Fiksna kamatna stopa u dužini trajanja kredita, a maksimalno do 240 meseci - ovo nema po internetu već nude ovako, kamata 5.03%

Eto to je u principu to, mislim da sam video da neke druge banke daju niži fiksni deo kamate, ali to nemam proverenu informaciju nego ću proveriti ovih dana. NLB navodno ide i do 2.8%, ne znam da li ovde to neko može da potvrdi?

EDIT: formatiranje teksta
 
Ja iskreno ne znam kako im ne smeta da žive na gradilištu, šiznuo bi posle nekoliko meseci a ne godina. A ovo na NBG će se otegne još duže bogami
E al lako je tebi, ti odeš u tvoju omiljenu City break destinaciju, Zagreb, koji si tako zdušno nahvalio, koji je pun adventa, zanosa, raznoraznih čarolija, kulture visoke zapadne (moš mislit) itd itd, pa se resetuješ...a mi moramo da idemo na Sajam peglane kobasice u Pirot, pa na Šumadijski festival rakije, pa na Slaninijadu u Kačarevo, Kobasicijade u Turiji, Šidu, Baču, Belom Blatu..., Kulenijadu u Erdeviku, Jagnjijadu kod Mladenovca, Belmužijadu u Svrljigu, na dane Belopalanačke banice, Leskovačku roštiljijadu, Kupusijadu u Mrčajevcima, Festival duvan čvaraka u Valjevu, Sarmijadu u Bač.Topolu, raznorazne berbe, Guče, trubači...i onda odemo na planinu da se odmorimo, kad tamo nas sačeka jagnjeće pečenje u Pastuvu ili u Kolibi kod Milunke gde ćeš se između ostalog sigurno prisetiti mamine i bakine kujne (uskoro u novom objektu sa pogledom na sve zlatiborske vrhove)
08.jpg
05.jpg


ili možda na Skobaljijadu i razne riblje kotliće u onom posnom, mirnijem delu godine

Vidiš, nije nama uopšte lako kada moramo negde bežati od bučnih gradova i gradilišta...ko zna možda delom i zbog toga cene nekretnina nikako da padnu :cool:
 
Poslednja izmena:
Moja greška onda. Čini mi se da je realno da će u narednih par godina pasti malo referentna, tako da ova kombinovana na 3 godine nije toliko loša varijanta.
 
Treba otvoriti jedan brzi jednosmerni prelaz ka van .
Sva ta prosečna i ispodprosečna masa da se ukloni .
Mislim kakav privredni doprinos daje jedna kasirka u poređenju sa Mislilicom...
Nisam baš sigurana šta da mislim o njenom ,,privrednom doprinosu". Pisala je kako radi u ljudskim resursima i kako menja posao na svake dve godine. Neko vreme sam radila selekciju kadrova i prijave kandidata koji menjaju posao na dve godine (zvali smo ih preletači) smo ugl odbacivali, sem ako nije low Skill job. Troškovi nove regrutacije, selekcije kandidata, obuke i adaptacije na radno mesto su ogromni, tako da vrlo retko se događa da su poslodavci voljni da prime radnike koji za 20 godina promene 10 preduzeća. To bukvalno znači da kako počne da radi u nekoj firmi, evo je, već gleda konkurse za drugo preduzeće. Niko ne želi nelojalne radnike, a fluktuacija pravi ogroman problem.

Što se tiče logike ,,kupi stan kada su cene na vrhuncu, jer će cene nekretnina dugoročno samo rasti💀", to tek zvuči zabrinjavajuće. Evo, ja imam nameru da kupim najobičniji televizor i neću ga kupiti ovog momenta, već čekam novogodišnja sniženja, zato što mi nije svejedno da ću ga platiti 50.000 ili 45.000. Zašto bih sa tih 5.000 RSD više punila džepove Vučićevim poltronima?
 
Ja sam mislica, kupila sam stan na kredit pa bih sada "bilo lepse da je cena visa", zabole me da li ce druge porodice sa malom decom moci da dodju do jbn krova nad glavom, vazno da se ja bolje osecam🫠
Uh uh, stvarno patetika na maks. Generalno ljudi u svetu retko mogu da kupe nekretnine u glavnom gradu za kes, a ne samo ovde, osim ako nemaju neko nasledje koje mogu da utope, zaista nije nesto drasticno. Zato ili jure poslovne prilike koje omogucavaju podizanje kredita ili se opredeljuju da zive u mestina gde je cena nekretnine daleeeko manja. Najjace mj je ovo kad ljudi napusu da samo traze "krov nad glavom", a posle se kroz pricu otkriva da je krov nad glavom iskljucivo u glavnom gradu, eventualno Novom Sadu, po mogucstvu u trazenijim opstinama, i da taj krov zele da mogu da kupe za kes u tridesetim ili cetrdesetim godinama. Nemam nista protiv da neko ima jaku preferencu i potrebu da zivi u Bgu ali predstavljati to kao "potragu za krovom nad glavom", stvarno je preterivanje.
Pa da te razocaram, zavrsili smo sa jbn inflacijom, cak sta vise, hvala Bogu, u sred smo ciklusa vracanja kupovne moci novcu, i ono sto sledi pre ili kasnije sa ovim padom prometa je svakako pad cena stanova..
Necu se razocarati, jer nemam nista protiv pada cena, ja sam skroz ok sa svojim odlukama i kupovinama bilo da padnu bilo da rastu, ako do pada dodje mozda budem u prilici da kupim jos neku nekretninu kao investiciju, i bice mi drago za sve ostale ljude koji uspeju da kupe.
Ne, mislilica je pre par godina kupila za zivot Mali stan, udala se i kupila veci za porodicu. Mislim da je prodala stari ali neka me ispravi ako gresim
Sve je tacno samo sto smo na kraju povuci-potegni zadrzali taj mali stan, i sad imamo ta 2 stana na kredit. U vecem cemo ziveti a taj mali izdavati.

I ok je ako neko misli da su krediti greska, nuzno zlo, ropstvo i sta sve ne, ja nemam takvo emotivno vidjenje, meni je to proizvod banke koji mi omogucava da imam danas nesto sto ne bih imala jos 20, 30 godina, i da mozda cak od toga napravim dobitak. Sve velike i uspesne firme uzimaju kredite, ne zato sto hoce da robuju banci ili zato sto su glupe, nego zato sto znaju da finansije ulozene danas mogu da se vrate mnogostruko u buducnosti i vrednije su od para koje ce potencijalno imati sutra. Koga krediti plase, slazem se da treba da ih zaobidju, i urade najbolje sto mogu u datoj situaciji.
 
E al lako je tebi, ti odeš u tvoju omiljenu City break destinaciju, Zagreb, koji si tako zdušno nahvalio, koji je pun adventa, zanosa, raznoraznih čarolija, kulture visoke zapadne (moš mislit) itd itd, pa se resetuješ...a mi moramo da idemo na Sajam peglane kobasice u Pirot, pa na Šumadijski festival rakije, pa na Slaninijadu u Kačarevo, Kobasicijade u Turiji, Šidu, Baču, Belom Blatu..., Kulenijadu u Erdeviku, Jagnjijadu kod Mladenovca, Belmužijadu u Svrljigu, na dane Belopalanačke banice, Leskovačku roštiljijadu, Kupusijadu u Mrčajevcima, Festival duvan čvaraka u Valjevu, Sarmijadu u Bač.Topolu, raznorazne berbe, Guče, trubači...i onda odemo na planinu da se odmorimo, kad tamo nas sačeka jagnjeće pečenje u Pastuvu ili u Kolibi kod Milunke gde ćeš se između ostalog sigurno prisetiti mamine i bakine kujne (uskoro u novom objektu sa pogledom na sve zlatiborske vrhove)
Pogledajte prilog 183018Pogledajte prilog 183019

ili možda na Skobaljijadu i razne riblje kotliće u onom posnom, mirnijem delu godine

Vidiš, nije nama uopšte lako kada moramo negde bežati od bučnih gradova i gradilišta...ko zna možda delom i zbog toga cene nekretnina nikako da padnu :cool:
Boze zdravlja pa da se ovi objekti sto pre izgrade kako bismo zavrsili sto pre sa jadnijadama i bolestijadama. Moze se napravi na Zlatiboru za zlatne klijente Sušijada ili Kavijarijada eto. Samo samo progres!
 
Neko vreme sam radila selekciju kadrova i prijave kandidata koji menjaju posao na dve godine (zvali smo ih preletači) smo ugl odbacivali, sem ako nije low Skill job.
Trziste rada se ne bi slozilo sa tvojom procenom, ja sam ti zivi dokaz 😃 isto kao sto se trziste nekretnina ne slaze sa tvojom procenom koliko treba da vrede nekretnine u Bgu.
Evo, ja imam nameru da kupim najobičniji televizor i neću ga kupiti ovog momenta, već čekam novogodišnja sniženja, zato što mi nije svejedno da ću ga platiti 50.000 ili 45.000.
Poredjenje televizora i stana- odlicno.
logike ,,kupi stan kada su cene na vrhuncu
Vrhuncu u kom periodu? Vrhuncu do kad? Zauvek? Opet da kazem- ja sam i mali stan kupovala u dotadasnjem vrhuncu pre 5 godina, danas vredi oko 110% vise. A cak i da ne bude taj odnos za ovaj stan, meni to ovde nije kljucno, jer je ovo stan koji sam kupila za sebe i prodicu kao trajno resenje i orilo gorilo meni je ta cena i rata koju placam skroz ok.
 
Sta mislis da li bi bolje prosla da si pre 5 godina umesto svoje procene i intuicije odluke donosila na osnovu likova sa ove teme, i cesto ovde citiranog, Milica Djokovica?
 
Poslednja izmena:
Uh uh, stvarno patetika na maks. Generalno ljudi u svetu retko mogu da kupe nekretnine u glavnom gradu za kes, a ne samo ovde, osim ako nemaju neko nasledje koje mogu da utope, zaista nije nesto drasticno. Zato ili jure poslovne prilike koje omogucavaju podizanje kredita ili se opredeljuju da zive u mestina gde je cena nekretnine daleeeko manja. Najjace mj je ovo kad ljudi napusu da samo traze "krov nad glavom", a posle se kroz pricu otkriva da je krov nad glavom iskljucivo u glavnom gradu, eventualno Novom Sadu, po mogucstvu u trazenijim opstinama, i da taj krov zele da mogu da kupe za kes u tridesetim ili cetrdesetim godinama. Nemam nista protiv da neko ima jaku preferencu i potrebu da zivi u Bgu ali predstavljati to kao "potragu za krovom nad glavom", stvarno je preterivanje.

Necu se razocarati, jer nemam nista protiv pada cena, ja sam skroz ok sa svojim odlukama i kupovinama bilo da padnu bilo da rastu, ako do pada dodje mozda budem u prilici da kupim jos neku nekretninu kao investiciju, i bice mi drago za sve ostale ljude koji uspeju da kupe.

Sve je tacno samo sto smo na kraju povuci-potegni zadrzali taj mali stan, i sad imamo ta 2 stana na kredit. U vecem cemo ziveti a taj mali izdavati.

I ok je ako neko misli da su krediti greska, nuzno zlo, ropstvo i sta sve ne, ja nemam takvo emotivno vidjenje, meni je to proizvod banke koji mi omogucava da imam danas nesto sto ne bih imala jos 20, 30 godina, i da mozda cak od toga napravim dobitak. Sve velike i uspesne firme uzimaju kredite, ne zato sto hoce da robuju banci ili zato sto su glupe, nego zato sto znaju da finansije ulozene danas mogu da se vrate mnogostruko u buducnosti i vrednije su od para koje ce potencijalno imati sutra. Koga krediti plase, slazem se da treba da ih zaobidju, i urade najbolje sto mogu u datoj situaciji.
Sve je to lepo Mislice, lepo si ti to objasnila, samo nikoga nisi izvredjala, ismejavala, napravila glupim...ja bih te banovala, nisi ti za ovaj forum
 
+1

I pored gore navedenog, sreća da je na ovom forumu eto takva osoba. Mi smo bili gotovi da ulupamo svu ušteđevinu na neku kantu na periferiji. Sreća da sam naišla na ovaj forum i dotičnog. Onda sam odlučila da pažljivo čitam sve što piše i radim suprotno. Tako sam uštedela 10.000 EUR jer je cena nekretnina već pala 10%. 🍀
(evo, u skladu s pravilima foruma)
😄😄😄😄😄😄😄
 
Hvala na info!

Jel bio neko mozda u Rajfajzenu skoro? Sta li oni nude?
Мени су дали следећу понуду:
  • до краја следеће године како је НБС одредила
  • од 1.1.2025. 3.1% + тромесечни ЕУРИБОР
  • ЕКС 7.09%
  • минимум 20% учешћа
  • могућност превремене отплате без накнадне
 
Na sajtu stoji EX maksimalno 3,5%. I to za depozite preko 55 000 EUR.
Kad odes u banku i trazis ponudu, ne dobijes je odmah nego moras da cekas neko vreme dok oni pitaju tamo glavne direktore sta ti je znam u BG-u. Tako su meni javili ove stope danas, ali sad moram da cekam da ovaj direktor iz moje lokalne otp banke dobije saglasnost od jos dva direktora. Tako nesto mi je objasnio, e onda idem da potpisem novi ugovor. Uvek cekam min nedelju dana da se oni lepo dogovore. Bar je tako kod mene, nisam u Beogradu. Tako da mislim da je to na sajtu okvirno, ali u zavisnosti od sume i roka orocenja mozes da izvuces vise ako ides licno.
 
Мени су дали следећу понуду:
  • до краја следеће године како је НБС одредила
  • од 1.1.2025. 3.1% + тромесечни ЕУРИБОР
  • ЕКС 7.09%
  • минимум 20% учешћа
  • могућност превремене отплате без накнадне
Hvala! Znaci nemaju vise kombinovanu...
 
Мени су дали следећу понуду:
  • до краја следеће године како је НБС одредила
  • од 1.1.2025. 3.1% + тромесечни ЕУРИБОР
  • ЕКС 7.09%
  • минимум 20% учешћа
  • могућност превремене отплате без накнадне
Koje im je max opterecenje plate da li znas?
I da li gledaju za opterecenje plate trenutnu ratu ili ratu od 1.1.2025 (3.1% + trenutni/prognozirani euribor) ?
 
Vrh