Šta je novo?

Cene nekretnina


Deo relevantan za temu zapravo govori o padu udela stambenih kredita

Krediti stanovništvu su u trećem tromesečju povećani za 6,6 milijardi dinara ili za 0,4 odsto, vođeni rastom gotovinskih kredita, dok je stanje stambenih kredita smanjeno u odnosu na jun.
 
Napravio sam kuću u selu pre 3 godine po sistemu ključ u ruke sa faznim isplatama. Preduzimač je bio drug iz detinjstva. S obzirom da je to vreme korone nisam bio prisutan dok se gradilo, već sam došao na gotovo. Sve je urađeno odlično. Tačno je što ljudi govore da kuća na kraju izađe 30% skuplje od onoga što je planirano. Kreneš skromno, pa onda shvatiš značenje izreke kad je bal, nek je maskenbal. Na primer, temelji i terasa su obloženi prirodnim kamenom, ograda na terasi je od kovanog gvožđa, krov je podaščan sa unutrašnje strane što mnogi ne rade, ugrađene su betonske stope jer je kuća na kosini iako su svi majstori rekli da nisu potrebne, a samo to je već 5-6000e dodatnih troškova. Moja sestra je prošle godine napravila kuću u Barajevu i uložila u izgradnju 200.000e. Pravila je fazno sa različitim izvođačima i doživela nervni slom. Na primer, u podrum od 50m2 je ušla voda do visine jednog metra jer nisu izolovali po pravilima struke. U popravku te brljotine je uložena ogromna suma i pitanje je da li je sada definitivno rešen problem. Uzela je neki fensi betonski crep koji je počeo da prokišnjava, tj. voda joj se sliva kroz crep na foliju ispod, a zatim u fasadu. Reklamaciju joj nisu uvažili i sad tuži prodavca/proizvođača. Preporučio bih da pri gradnji uzmete preduzimača koga poznaje ili bar sa preporukama, ali da angažujete i nadzorni organ ili kako se već zove stručno lice koje kontroliše proces izgradnje. Svaki dinar nadzornom organu će se višestruko isplatiti. Navodno je u Beogradu m2 po sistemu ključ u ruke od 400 do 800e. Meni se čini da je realna cena od 600 do 800e da bi kuća ličila na nešto.
Ovo se odnosi na kuću. Kakva je situacija sa stanovima, koliko love je potrebno za stan od 86 kv. Ne mogu da verujem da je to preko 400E. I još šta obično uključuju u tu cenu. Koliko sam razumeo, npr. kuhinja se radi odvojeno, to ne bude uključeno u u cenu preduzimača.
 
Poznanik radi ful renoviranje stana sad osim prozora i to će ga izaći 400-500 EUR po kvadratu. Ali mislim da radi skoro sve, uključujući i izlivanje ravnajućeg sloja, nov parket, elektro i vodovodne instalacije, komplet novu kuhinju, kupatilo itd. Takođe bivša koleginica mi je dala info da je ispalo oko 500 EUR po kvadratu pre par meseci za renoviranje njenog stana.
 
Pa ako je za kuću potrebno do 800E onda je zgradu potrebno i više. Kada sam ulazio na jedno gradilište tu je bilo armature i betona ne pitaj, pa još 2 do 3 nivoa ispod zemlje za garaže. Pa onda silni hodnici, stepeništa i liftovi...
 
A vi pričate o izgradnji nove zgrade, onda ignorišite moj komentar :)
 
Pa ako je za kuću potrebno do 800E onda je zgradu potrebno i više. Kada sam ulazio na jedno gradilište tu je bilo armature i betona ne pitaj, pa još 2 do 3 nivoa ispod zemlje za garaže. Pa onda silni hodnici, stepeništa i liftovi...
Stan, ne kuća ili zgrada. Ti sve gledaš iz ptičje perspektive :ROFLMAO:
 
Mi smo razmatrali opciju preduzimaca i cena je varirala 300-400 evra po kvadratu ali samo sa najosnovnijim radovima, rusenje nekih zidova, gletovanje krecenje, elektro i hidro instalacije i postavljanje parketa bez obnove kosuljice, stolarija- prozori i vrata. Znaci bez kuhinje, nove kosuljice, bilo kakavih gipsarskih radova (tipa spustanje plafona, nadvratnici u slicno), cak ni farbanje radijatora nije bilo ukljuceno u cenu. Kad smo sve stavili na papir ruke bi nam izasle vise nekih 20-30% sa preduzimacem u zavisnosti od toga da li se sklapa ugovor i placa porez ili ne.
 
Jos godinu dana čekić :)


Onog trenutka kad krenu da spustaju kamate za stambene kredite (prakticno u Srb se to odnosi na euribor deo) eto cena nekretnina na gore.
Режимска слушкиња када број кредитних купаца тежи нули услед скока камата: Кредитних купаца је свакако било мало, цене ће на горе

Режимска слушкиња кад падну камате: Опоравак тржишта!!! Цене ће на горе!
 
Poslednja izmena:
Ovo se odnosi na kuću. Kakva je situacija sa stanovima, koliko love je potrebno za stan od 86 kv. Ne mogu da verujem da je to preko 400E. I još šta obično uključuju u tu cenu. Koliko sam razumeo, npr. kuhinja se radi odvojeno, to ne bude uključeno u u cenu preduzimača.
Nije preko 400e. Drug ima platu 5000e. Ovo pišem da ne bi pomislili da mu je novac problem. Upravo završava komplet renoviranje stana od 75m2. Sve sa nameštajem koštalo ga je 43.000e. Ne znam koji deo novca mu je otišao na nameštaj, ali samo renoviranje ga je po svoj prilici izašlo do 400e. Kuhinju radi stolar i nema veze sa renoviranjem.
 
Nije preko 400e. Drug ima platu 5000e. Ovo pišem da ne bi pomislili da mu je novac problem. Upravo završava komplet renoviranje stana od 75m2. Sve sa nameštajem koštalo ga je 43.000e. Ne znam koji deo novca mu je otišao na nameštaj, ali samo renoviranje ga je po svoj prilici izašlo do 400e. Kuhinju radi stolar i nema veze sa renoviranjem.
Da, ima smisla. Nas ce na kraju bez preduzimaca da izadje oko 35-37k sa namestajem (po meri), ugradnom kuhinjom i svim aparatima, stan 86m2. Ali naravno uz neuporedivo vece cimanje nego sto bi bilo sa preduzimacem.
 
Режимска слушкиња када број кредитних купаца тежи нули услед скока камата: Кредитних купаца је свакако било мало, цене ће на горе

Режимска слушкиња кад падну камате: Опоравак тржишта!!! Цене ће на горе!e

Ubeđena sam da im GPT piše tekstove o kojima cena nekretnina u isto vreme i raste i pada. Do skoro su samo kopirali tekstove iz 2008 godine i objavljivali doslovno isto.
 
Deo relevantan za temu zapravo govori o padu udela stambenih kredita
Nije samo to. Već po meni je važan i deo da se povećao udeo gotovinskih kredita. Znači ljudi se više zadužuju da bi održali standard na istom nivou. Znači treba više para za zimovanja, letovanja i ostalo. Pa samim tim ili ćete preskočiti nešto ili ćete uzeti keš kredit.
Ovo je vrlo mali pad precentualno u stambenim kreditima a mnogo je veći pad prometa... U svakom slučaju zanimljiv period je ispred nas i uzbudljiva zima.
 
Svi koji tek krecete u opremanje i renoviranje stana jedna zaista dobronamerna opaska. Ako racunate 35 na pocetku ispasce 50 hiljada na kraju. Jbg.
Tako je bilo uvek nezavisno od inflacije. Uvek su troškovi na kraju veći od planiranih. UVEK! 30% je konzervativan dodatak obično ide 70-80% iznad plana!
 
Pa ako je za kuću potrebno do 800E onda je zgradu potrebno i više. Kada sam ulazio na jedno gradilište tu je bilo armature i betona ne pitaj, pa još 2 do 3 nivoa ispod zemlje za garaže. Pa onda silni hodnici, stepeništa i liftovi...
Za zgradu je potrebno manje jer se npr trošak krova raspoređuje na 3-4 etaža i isto sa suterenom.ili podrumom...
 
Ako je renoviranje 400e po m2, za na primer 50m2 to je 20K ako se sam zezaš,
A koliko uzme preduzimač tj na koliko se pogodite? Fiksno npr 3K na sumu ili 25% to jest 4K npr?

Ili on dođe proceni, da predračun i kaže ovo je 24K sa mojim "menadžmentom"? (naravno to se probije)

Nemamo svi vremena ni mogućnosti da uzimamo 3-6mes neplaćeno na poslu da se mlatimo da majstorima, neki nemaju ni ukućane (ili roditelje penzose) pa da nadgledaju.
Ako ostaviš majstore same ugasio si ga, ima da isfušerišu najstrašnije (doduse isto važi i za preduzimača). Na stranu što i to mora da bude čovek sa preporukom
 
Svi koji tek krecete u opremanje i renoviranje stana jedna zaista dobronamerna opaska. Ako racunate 35 na pocetku ispasce 50 hiljada na kraju. Jbg.
Potpisujem! Bas tako su i nama rekli i tako je i bilo. I to ne zbog inflacije, nego zbog dodatnih troskova koji su nevidljivi ili nepredvidivi nekom ko je laik.
 
Stan, ne kuća ili zgrada. Ti sve gledaš iz ptičje perspektive :ROFLMAO:
Pa ti si pitao za stan, a stan je u zgradi. Moraš da imaš neki hodnik, lift i stepenište da bi došao do njega, pa neku garažu da parkiraš auto...ili si mislio negde da nadogradiš stan umesto golubarnika...

Za zgradu je potrebno manje jer se npr trošak krova raspoređuje na 3-4 etaža i isto sa suterenom.ili podrumom...
Meni deluje logično da su za zgradu svi parametri složeniji nego za običnu kuću, složenije operacije, masivnije grede, ipak je to projekat. Koliko znam običan majstor ne može tek tako da gradi zgradu a kuće gradi ko stigne
 
Ili on dođe proceni, da predračun i kaže ovo je 24K sa mojim "menadžmentom"? (naravno to se probije)
Ova varijanta je bila, on ti kaze ovo ti je toliko i toliko sa mojim menadzmentom i ako uzimas sve bazicno. E sad npr. Ako hoces skuplje varijante necega cena se koriguje. Primera radi u tu cenu spada lepljenje plocica nekih standardnih velicina, ali ako ti hoces plocice mozaik ili 2m sa 1m to je skuplje.
Mislim da se oni najozbiljniji koji sklapaju ugovor, naplacuju pdv, pridrzavaju dogovorene cene, ali se najvise i ugrade da bi bili sigurni da se uklapaju stagod da se desi.
 
Ova varijanta je bila, on ti kaze ovo ti je toliko i toliko sa mojim menadzmentom i ako uzimas sve bazicno. E sad npr. Ako hoces skuplje varijante necega cena se koriguje. Primera radi u tu cenu spada lepljenje plocica nekih standardnih velicina, ali ako ti hoces plocice mozaik ili 2m sa 1m to je skuplje.
Mislim da se oni najozbiljniji koji sklapaju ugovor, naplacuju pdv, pridrzavaju dogovorene cene, ali se najvise i ugrade da bi bili sigurni da se uklapaju stagod da se desi.
Ok, dakle sklopiš neki ugovor i napravite dinamiku plaćanja naprimer 5K svakih 10 dana kako bi on isplatio radnike koji idu dalje, to mi je jasno.
Tokom radova on kaže dobro imamo varijantu A za tuš kabinu ali ja predlažem B jer je kvalitetnija i skuplja. Nemojmo stolariju C nego D ali nje trenutno nema, pa možemo i malo skuplju E..
I tako dalje
Na kraju se napravi konačni obračun koji umesto 24 izadje 30K
 
Kad pogledam koliko su skočile cene renoviranja, zvuči neverovatno da starogradnja i novogradnja imaju gotovo Istu cenu. Verovatno ljudi kada kupuju starogradnju nemaju predstavu koliko će koštati renoviranje.
Iskreno mislim da kad se sve stavi na papir u vecem broju slucajeva to ne izadje na istu cenu, i bas zato se i dalje prodaje, nije bas da ljudi ne umeju da saberu za toliko. Mozda negde gde pricamo o kupovini u nekoj jako ranoj fazi gde treba da se ceka po 5 godina, sto dosta ljudi ne moze da saceka.
Jer ti i u novogradnju kad udjes treba da platis kuhinju, elektroniku, namestaj, nije bas da samo mozes da se uselis.
 
Iskreno mislim da kad se sve stavi na papir u vecem broju slucajeva to ne izadje na istu cenu, i bas zato se i dalje prodaje, nije bas da ljudi ne umeju da saberu za toliko. Mozda negde gde pricamo o kupovini u nekoj jako ranoj fazi gde treba da se ceka po 5 godina, sto dosta ljudi ne moze da saceka.
Jer ti i u novogradnju kad udjes treba da platis kuhinju, elektroniku, namestaj, nije bas da samo mozes da se uselis.
Upravo tako. Ne samo kuhinja nego i sadržaji. Koliko je trebalo Belvilu da zaživi, 5-6g? Imamo sad primer Sakure i Lastavica gde nema ničega dakle mora dete/penzioner da prelazi 6 traka da bi kupio jogurt, da ne pričamo o vrtiću/školi/pošti/..biće ih jednog dana
a možda i neće.

Nekad si razmatrao i 4 sprat potkrovlje bez lifta jer si mlad i lud, a lagano skapiraš vremenom da stariš i da će ti uskoro trebati i Dom Zdravlja, i pošta, neka klupa i park, banka, pijaca, prodavnica...što već imaš oko neke starogradnje. Za 5god ko živ ko mrtav.

Život leti kapetane moj.
 
Vrh