Šta je novo?

Cene nekretnina

To znaci da cuvas tesko stecenu lovu za crne dane. Ako si citala Pilipendu od Sime Matavulja.. moras zadrzati tu nepokolebljivu veru u to sto verujes. Samo strpljivi zaradjuju na stanovima i bitcoinima. ;) izdrzi jos godinu i par meseci dok investitori ne izgube zivce. Cash is king
Trudim se da učim na osnovu grešaka drugih ljudi. Najgore su prošli oni koji su kupovali stanove kada su cene bile na vrhuncu, 2007 i 2008 godine. Nije baš bilo lako preživeti onu Rusomaniju, kada nisi mogao da nađeš normalan stan mesecima i stanodavci delili otkaze dugogodišnjim stanarima kako su stigli. Kad smo uspeli da preguramo taj period, preživećemo i još pola godine - godinu.
 
Gledam sad ove stanove, vecina ovih od oko 64kvm ima sirinu dnevne sobe ili 3.40 ili jos neverovatnije 3.20!!! Jbte ko ovo projektuje...
i posle sto je cena starogradnje visoka
Gledam dalje, jedna spavaca sirine 2.09, dok u stanovima od 72kvm sirina jedne spavace 1.83!!!! Ej, 1.83 sirina sobe. Kakav crni petak, popusti i slicna sr..nja, ko ove tunelcice uopste kupuje bilo koji dan u godini po bilo kojoj ceni...izvinjavam se ali meni je neshvatljivo
 
Gledam dalje, jedna spavaca sirine 2.09, dok u stanovima od 72kvm sirina jedne spavace 1.83!!!! Ej, 1.83 sirina sobe. Kakav crni petak, popusti i slicna sr..nja, ko ove tunelcice uopste kupuje bilo koji dan u godini po bilo kojoj ceni...izvinjavam se ali meni je neshvatljivo
Ni starigradnje nisu nista bolje i njihove ipo sobe.
 
Očigledno su odabrali najmanje tražene (da ih tako nazovemo) tipove stanova i napravili marketinški potez da ih prodaju. Naći će se kupac spreman na kompromis za te novce - bez osvrtanja na generalni cenovni trend, ipak nazovimo povoljno u odnosu na cene sličnih struktura konkurentskih projekata i zgrada 20ak godina starih koje su značajno skuplje, tako da ništa neobično i ne znam da li zavređuje pažnju u smislu dešavanja na tržištu. Osim ako ne bude češćih “akcija”, ipak je to samo 5 stanova.
 
Ni starigradnje nisu nista bolje i njihove ipo sobe.
Postojalo je nešto što se zvalo JUS u građevinarstvu i tačno se znalo koliko treba prostora po čoveku. Eto u blokovima 45 i 70 imaš crvene solitere. U jednoj hemisferi samo tri tipa stana: 43, 60, 90m2. U drugoj:55, 59, 86. Dakle ceo soliter samo tri veličine ali opet dovoljne za samca/par/višečlane porodicu. U dvo/četvorospratnicama pored reke ima 34 plus terasa (veća na dnu zgrade), ima 60 plus terasa, i ima dvostrana velika gajbetina sa tri terase 85-100m2 zavisi koja visina.
Dakle za sve strukture porodice bilo rešenje sem za tipa četri generacije u stanu italijanski fazon, za to kuća jedini rešenje 😃 ne sećam se u panonskim blokovima 61-64 al bio i tamo sličan raspon. Pre ovog investitorskog urbanizma, jasno da se ipak vodilo računa da ne sede jedan drugom na glavi.
Ja se slažem i da se koncept života promenio, nažalost nema toliko dece, gradi se sa jednom spavaćom sobom i jednom velikom sobetinom gde možeš i bilijar da ubaciš da bi se divili nečijem lifestyleu, takva su (samoživa) vremena.
 
Postoje normativi prilikom projektovanja i širina sobe od 1,8 m definitivno ne bi mogla proći reviziju. To je neka budževina prilikom izvođenja. Od jedne, dvije sobe, ili od kuhinje soba, pa kuhinja na drugu stranu zida u dnevnu... Za razliku od toga, širina dnevne od 3,4 m je koliko toliko ok. Čak te uske, a dugačke dnevne sobe mogu biti ok ako im je kuhinja na jednom kraju (obično nema prirodnu ventilaciju i poseban ulaz što su mane), a otvori na drugom-izlaz na balkon obično bočno pa je balkon u stvari ispred spavaće.
 
Daj, ne zaje*******... majke ti :)
mozda ako su naknadno napravljene od ostave (sto nije redak slucaj, priznajem), ali 1.83 sirinu sobe u zivotu nisam videla.
Ima sobičaka. Zavisi od zgrade do zgrade. Od stana do stana. Nisi valjda obišla sve starogradnje pa da možeš da generalizuješ? Ošljarilo se i tada, nije baš bilo sve savršeno. Meni je i 2m širine malo. A 1,83 je kriminal, slažem se.
 
Pa sta znam, ja sam pred pandemiju trebao da kupim stan u bloku 33 i dve sobe su bile te sa jedva 2m sirine. Jos kuhinja na suprotnom kraju od dnevne i tako neke diskutabilna resenja, svakako smo planirali sve da rusimo i od nule renoviramo.

Kada pogledam iz ove perspektive, sreca sto nam je to zbog pandemije propalo jer bi me sa svim tim renoviranjem kostalo kao novogradnja koju sam na kraju kupio, a opet bi ziveo u staroj zgradi.

U novom stanu mi je jedna soba nesto uza ali je opet 2.6m sto je ipak komotnije. Imam nornalna garazna mesta, ostavu, i ne gubim 20 kvadrata na bespotrebne hodnike sto je problem u maltene svakoj starogradnji koju sam gledao.

Ja zaista ne vidim gde su starogradnje toliko superiorne po rasporedu jer sve koje sam ja gledao su zahtevale da se bar neki zid pomera i rusi. Ok ima i glupavih rasporeda u novogradnjama (the One sa onim coskovima odnosi pobedu tu) pogotovo kada pokusavaju da uguraju jednu sobu vise nego sto to kvadratura dopusta, ali u proseku mi je raspored po novogradnjama daleko bolji i efikasniji.
 
U novogradnji je sve uslovljeno konstruktivnim sistemom tj rasterom parking mesta ako su u pitanju betonski zidovi pa onda recimo maksimalan raspon bude oko 7,5m (3 parking mesta) i u to treba uklopiti ili dnevnu i sobu ili 2 sobe. Možda je to ovde slučaj. Stubovi i grede donose više slobode, ali i svoje mane - svakako bolja opcija mislim.
 
Narod se generalno protegne koliko je dugačak pa posle lupa glavu šta da radi.
Dakle mi smo laici, imamo para za 50m2, ajd mi to da uzmemo pa posle da vidimo šta ćemo.
Onda dođe improvizacija, e ruši ovo, pa pregradjuj ono.
Isto kao i što je u životu najskuplje kupovati stan bez advokata tako je skupo i kupovati bez arhitekte. Ima gomila njih koji će vam za neke pristojne pare (a negde i besplatno, bili neki forumi) definisati kakav vama stan treba sada, a kakav će vam trebati za 15-20god, jer složićemo se, kupuje se manje više za ceo život.
Jedna je filozofija samca, druga mladog bračnog para bez dece/sa malom decom, treća penzionera, četvrta od investicionog kupca koji bi da izdaje.
Nemojte uletati u kupovinu tih hipotetičkih 50m2 (jer je povoljno) a da nemate jasnu viziju šta i kako dalje, savetujte se sa profesionalcem šta vi zapravo hoćete i šta vam realno treba, da se ne bi kajali natenane.
 
Ja zaista ne vidim gde su starogradnje toliko superiorne po rasporedu jer sve koje sam ja gledao su zahtevale da se bar neki zid pomera i rusi. Ok ima i glupavih rasporeda u novogradnjama (the One sa onim coskovima odnosi pobedu tu) pogotovo kada pokusavaju da uguraju jednu sobu vise nego sto to kvadratura dopusta, ali u proseku mi je raspored po novogradnjama daleko bolji i efikasniji.

ja na primer kada sam gledao stanove u bloku 24, meni je tu bio raspored bomba (gledao trosobne stanove), odvojen spavaci blok, trpezarija, kuhinja sa ostavom, dve lodje itd itd.. takav slican pristup je i u novom delu bloka 29. dok na primer u 23. je mnogo cudno, jer su stanovi 2iposobni svi, sa hodnikom koji ne znas da li spaja ili razdvaja :D

a novogradnja mi je bila problem, ceo taj open space dnevna/trepzarija/kuhinja bez prozora i onda subjektivno taj koncept mi je uvek gori nego ove starogradnje po nbgu sa kojim imam iskustva

edit: takodje i licni bias da u starogradnji imam ideju gde bih uglavio ugradne ormare dok u novogradnjom mi delovalo tanko
 
Ja stvarno ne mislim da su starogradnje generalno superiornije, ima raznih i starogradnji i novogradnji. Kad udjem u neku raspad zgradu, zivot da ti se smuci, to u novogradnji ne moze da ti se desi. Ali kad je starogradnja dobra, za mene nijedna novogradnja ne moze da joj parira, narocito s rasporedom. Generalno, glavna mana stanova u novogradnji mi je sto su dvostrano orijentisani stanovi na nivou statisticke greske (ne racunam ove velike stancuge na povucenim spratovima, oni eventualno). Ja svoja dva hodnika ne bih menjala nizasta, stan mi dise nekako. Ali to sam samo ja.
Ovde sam generalno govorila o konkretnim stanovima u Lastavicama koji su zaista problematicni koliko god neko da voli novogradnju. Mada, evo gledam dalje, i tu ima dobrih stanova i struktura, nije da nema, ali za njih izgleda nema popusta...ovo drugo je po meni skandalozno
 
Postoje normativi prilikom projektovanja i širina sobe od 1,8 m definitivno ne bi mogla proći reviziju. To je neka budževina prilikom izvođenja. Od jedne, dvije sobe, ili od kuhinje soba, pa kuhinja na drugu stranu zida u dnevnu... Za razliku od toga, širina dnevne od 3,4 m je koliko toliko ok. Čak te uske, a dugačke dnevne sobe mogu biti ok ako im je kuhinja na jednom kraju (obično nema prirodnu ventilaciju i poseban ulaz što su mane), a otvori na drugom-izlaz na balkon obično bočno pa je balkon u stvari ispred spavaće.
Koji su to normativi u pitanju, gde postoji vise informacija o tome? Spominjalo se ovde pitanje imanja dvoje dece u koji dele sobu, licno sam odrastao sa sestrom gde smo delili sobu pa se nisam osecao da mi je nesto falilo slobode, cak bih rekao da je i bolje jer smo dosta vremena provodili zajedno, naucis da delis stvari, postujes drugu osobu u prostoru i ne budes razmazen. Meni je licno jako problematican open space koncept novogradnje gde otvaras vrata i odmah si u trpezariji/kuhinji/dnevnoj sobi a pravi hodnik ne postoji mada je to neka licna preferenca.
 
Ako imaju musko i zensko dete, onda je ruzno da spavaju u istoj sobi.
2 muska, tako da je manji problem, ali ipak jeste problem, mozda i pre puberteta, a u pubertetu pogotovo. Iskreno ja sam delio sobu sa bratom do njegovog faksa, ali ne bih voleo (i neće naravno) da to moja deca sutra dožive. Ali okolnosti su drugačije jer su nas roditelji podizali u 90tih za vreme sankcija u 50m2 na Karaburmi pa nije bilo ni prostora da se razmislja o optimalnoj kvadraturi za cetvoroclanu porodicu ;)
Mozda ne razmisljaju dugorocno, a mozda je ego u pitanju. Nije isto kad se osetis da si vazan/bitan jer kad te neko pita gde zivis, kazes da si u Westu 65 a ne u Bloku 37, pa imas manju vrednost u ocima drugih.
To verovatno jeste tako jer su oboje zaposleni u korpo priči, a on je pri tome srednji menadžer, tako da ima dosta do ega.
Nije bitno samo gde ziveti, vec i kako ziveti.
Apsolutno saglasan.
Snobizam/egomanija odavno je prisutan u nasem gradu.
Side effect toga što je realno dosta više para nego pre 10-15 godina kada nam većini bilo isto manje više
 
I meni je raspored u starogradnji uglavnom daleko bolji. Naravno uvek se nadje izuzetak. Kad smo kupovali stan razmisljali smo isto inicijalno da mozemo da menjamo raspored ali kad smk krenuli da se raspitujemo oko cena rusenja i pravljenja novih zidova to je ispala bas skupa stavka. Takodje mislim da je to tesko izvesti bez arhitekte, a kada smo trazili ponude cena se kretala od 300 do 500e/m2 za projekat, sto nam je stvarno bilo dosta. Ne kazem da ne vredi, ali kad smo vec imali tolike izdatke ovo nam je bilo bas previse.
 

Beograd osamdesetih godina.

Kakvu smo arhitekturu nekad imali, urbanizam, prosvetu, zakon, a danas - čemer i jad☹️
 
Moraju da neutrališu Đukina predviđanja o 20% pada. Samo zbunjuju narod koji posle prepričava te vesti.
Mislim da namerno naručuju kontradiktorne članke po novinama: jedni tvrde da će cene uskoro pasti 20%, drugi da neće pasti nikad i da je prodaja nikad bolja. Ne znaju kako da pokrenu tržište jer vlasnici stanova teško spuštaju cene, a kupci se teško odlučuju za kupovinu, pa gledaju da uplaše i jedne i druge.

Ovo predviđanje da će se uskoro desiti pad od 20% - nisam sigurna da li je tako nešto moguće u skorijoj budućnosti, osim kada je reč o periferiji. Za uži centar iskreno sumnjam, jer se bolji i kvalitetniji stanovi u užem centru izdaju odlično.

Mada, postavljala sam link za članak koji govori o tome da je pre nego što je kriza praktično i krenula, 2008 godine, do decembra meseca cena nekretnina u Novom Sadu pala za 30 do 35 posto.

Da li neko može da objasni kako je bio moguć ovakav strmoglavi pad za manje od godinu dana, pre nego što je kriza uopšte i počela? U istom periodu pad cena nekretnina u Beogradu skoro da nije ni bio zabeležen. Tek polovinom 2009 godine očitavao se pad od nekih 15% u bg.
 
To "ocitavanje" pada u periodu 2008-2015. godine i nesto kasnije je bilo uglavnom zbog privatizacija. Tada je bila krenula masovnija privatizacija pa su prodavali razne nekretnine pa i stanove od Investbanke/Beobanke i slicno. (masovno) a ispod cene drasticno. Dodatno banke su tada 'pucale' pa su masovno pokusavale da izadju iz lokala pod zakupom i samim tim oborili cenu zakupa. Generalno kada bi mogli da uporedimo cene iz oglasa iz 2007. godine i 2010. godine u oglasima bi se jako tesko primetila neka specijalna razlika. Trziste je bilo umrtvljeno ali izvan kruga dvojke bio je pad ali u samom krugu dvojke nista. Isto bi se desilo i danas da recimo krene nekakva privatizacija gde se prodaju nekretnine jeftino a kad kupujes preko oglasa skupo.

Evo na primer ovo

Toga je 2009-2015. bilo koliko hoces. Svaka tako neka anomalija utice na cene. Ne kazem da je to glavni faktor ali sigurno je imalo nekog uticaja.
 
Teška priča da za sada možemo da pričamo o bilo kakvom osetnom padu. Dobio sam info na dva projekata:

1) the one druga faza -
Cene su stanova od 3 300- 3 900 sa PDV-om po kvadratu
Cene parking mesta ce biti oko 25 000 sa PDV-om
2) AD residence (Aleksandra Dubčeka 3) - Cena stambenih jedinica do 50m2 se krecu od 3200e do 3600e/m2 + PDV.
Cene parking mesta u garazi po nivoima
-1 22.000 + PDV
-2 20.000 + PDV
-3 18.000 + PDV

Kod mene postoji nada za neku eventualnu korekciju za ne više od 10% tek tamo negde od nekog momenta sledeće godine…sve do tad, jedan investitor vuče drugog po sistemu što njegova trava da bude zelenija od moje-kad on može, mogu i ja!
 
Koji su to normativi u pitanju, gde postoji vise informacija o tome? Spominjalo se ovde pitanje imanja dvoje dece u koji dele sobu, licno sam odrastao sa sestrom gde smo delili sobu pa se nisam osecao da mi je nesto falilo slobode, cak bih rekao da je i bolje jer smo dosta vremena provodili zajedno, naucis da delis stvari, postujes drugu osobu u prostoru i ne budes razmazen. Meni je licno jako problematican open space koncept novogradnje gde otvaras vrata i odmah si u trpezariji/kuhinji/dnevnoj sobi a pravi hodnik ne postoji mada je to neka licna preferenca.
Iz Pravilnika o projektovanju zgrada i stanova:

Dnevne sobe, višenamenske sobe i sobe ne mogu biti uže od polovine svoje dužine.

Minimalna širina dnevne sobe i višenamenske sobe iznosi:

1) 320 cm - garsonjera, jednosobni i jednoiposobni stan;

2) 340 cm - dvosobni i dvoiposobni stanovi;

3) 360 cm - trosobni i troiposobni stanovi;

4) 380 cm - četvorosobni i veći.

Minimalna širina sobe iznosi:

1) soba za 1 osobu - 210 cm;

2) soba za 2 osobe - 240 cm;

3) u dvosobnim i većim stanovima, najmanje jedna soba za dve osobe - 280 cm.

Minimalna širina prostora za pripremanje hrane (kuhinje) iznosi 170 cm.

Minimalna širina prostora za obedovanje iznosi 220 cm.

Minimalna širina kupatila iznosi 160 cm.

Minimalna širina WC-a iznosi 90 cm.

Minimalna širina prostorije za potrebe domaćinstva iznosi 90 cm.

Minimalna širina prostora za kretanje na ulazu u stan iznosi 120 cm, a ostalih hodnika i degažmana 90 cm.

Minimalna širina kraka unutrašnjeg stepeništa iznosi 80 cm.

Minimalne širine iz st. 2, 3. i 4. ovog člana predstavljaju rastojanje između finalno obrađenih površina.
 
Vrh