Šta je novo?

Cene nekretnina

Što se tiče štednje mislim da je i dalje alta najbolja 6% na 12mes na dinare. 6.2% na 24mes je po mom mišljenju isto jako dobra ako ne i bolja opcija.
 
Još jedna vrlo važna stvari Analitičaru. Pošto se radi o investicionom FONDU - moraš da znaš da NEMAŠ garanciju da ćeš npr. za godinu dana imati i da podigneš i ono što si uložio jer oni te dinare ulažu u hartije od vrednosti i akcije. Pa ako akcije padnu ode i vrednost tvoje investicione jedinice na dole.
2.) Ne znam da li si čitao imaš trošak održavanja fonda od 0,8% godišnje plus 0.1% nekom menadžeru....

Po meni ako ćeš u dinarima - kao što sam rekao do 20k eura u dinarskoj protiv vrednosti najbolje je 6-mesečno oročenje uz kamatu od 5,5% u Adiko banci, nema poreza i bez ikakvih troškova.
Ako ćeš ulagati više od 20k eura (u dinarima) onda ti se daleko više isplati da otvoriš sam svoj brokerski račun i kupiš državne obveznice u dinarima. Pre 2-3 nedelje su ih prodavali s kamatom od 7%. Nemaš porez na dinarske obveznice. Ali imaš cimanje jer moraš imati i brokerski račun, moraš platiti proviziju brokeru da ti kupi obveznice, itd. Zato i kažem to se isplati na iznose preko 20k eura u dinarima. Na manje iznose klasična štednja je daleko povoljnija i manje cimanja.

Pazi se dobro inevsticionih fondova!!! Da li si pročitao koliki im je bio prinos od osnivanja....

To ćeš imati u bilo kojoj banci i sa garancijom Agencije za depozite i bez poreza i bez troškova održavanja računa.
Ovo ti je samo moj savet. Ti kako hoćeš.
Imam iznos za kupovinu manjeg stana u centru za izdavanje (oko 15 miliona dinara), prinos je od jula 23 bio 5,5% a ovaj fond je sa najnižom stopom rizika, tako da ne verujem da će sredstva tek tako da nestanu, mada mi je potpuno jasno da svako ulaganje nosi izvesnu dozu rizika. Uostalom, čak i ako imaš osiguran depozit u banci koja propadne, garant do 50k eur je Republika Srbija, što samo po sebi ne znači previše- zamisli samo taj proces za naknadu štete koji bi vodio pred domaćim sudovima protiv države.
Ovo sa obveznicama me zanima, jel može neki detalj o tome? Pre svega, zašto bi bilo ikakvo cimanje otvoriti brokerski račun? Trenutno koristim Intesa mobi aplikaciju za sve namene od plaćanja infostana do kupovine investiciinih jedinica i sve se rešava u 3 klika, bio bih iznenađen da je u današnjem trenutku neka vrsta investiranja iziskuje cimanje bilo koje vrste. Investicioni horizont mi je narednih 6 do 12 meseci, nadam se da ce se u tom periodu otvoriti prilika za odgovarajuću kupovinu nepokretnosti.
 
Investicioni horizont mi je narednih 6 do 12 meseci, nadam se da ce se u tom periodu otvoriti prilika za odgovarajuću kupovinu nepokretnosti.

Ti i svi ostali koji sede na parama :) Što kaže onaj agent, ovo je sad igra ko će prvi da trepne. Mislim da je realniji rok za pad cena 12-18 meseci, tj. 2025, a sledeće godine ćemo gledati nastavak ovog razvlačenja tržišta.

Ja planiram kreditnu kupovinu negde na proleće/leto sledeće godine, ali ne gajim preterani optimizam u vezi sa cenama u tom periodu.
 
Imam iznos za kupovinu manjeg stana u centru za izdavanje (oko 15 miliona dinara), prinos je od jula 23 bio 5,5% a ovaj fond je sa najnižom stopom rizika, tako da ne verujem da će sredstva tek tako da nestanu, mada mi je potpuno jasno da svako ulaganje nosi izvesnu dozu rizika. Uostalom, čak i ako imaš osiguran depozit u banci koja propadne, garant do 50k eur je Republika Srbija, što samo po sebi ne znači previše- zamisli samo taj proces za naknadu štete koji bi vodio pred domaćim sudovima protiv države.
Ovo sa obveznicama me zanima, jel može neki detalj o tome? Pre svega, zašto bi bilo ikakvo cimanje otvoriti brokerski račun? Trenutno koristim Intesa mobi aplikaciju za sve namene od plaćanja infostana do kupovine investiciinih jedinica i sve se rešava u 3 klika, bio bih iznenađen da je u današnjem trenutku neka vrsta investiranja iziskuje cimanje bilo koje vrste. Investicioni horizont mi je narednih 6 do 12 meseci, nadam se da ce se u tom periodu otvoriti prilika za odgovarajuću kupovinu nepokretnosti.
Što se tiče Agencije za Osiguranje Depozita - nema nikakvih sudova ili šta već. Proces je vrlo jednostavan i isplata sredstava je za par dana.

Naravno da je bolje da ne "testiramo" taj scenario, ali ne tužiš ti nigde državu i s pravne strane su vrlo pojednostavili pravila. 100% sigurnosti nemaš nigde ali duplo osiguranje je sigurno dobro...
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-13-12-29-51-26_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    Screenshot_2023-11-13-12-29-51-26_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    50,8 KB · Pregleda: 144
Inače, povodom ove teme, počeo sam da primećujem stidljivo pomeranje cena starogradnje. Ništa epohalno, ali određeni prodavci su izgleda počeli da shvataju da će teško postići cenu iz 2022.

Danas su dva stana koja pratim oborila cenu za po 4-5% na oglasima, a u prethodnim nedeljama je još nekoliko prodavaca oborilo svoje cene za sramežljivih do 5%. Jedan stan je spuštan 2x po 5% u poslednja dva meseca - i dalje stoji okačen, pritom je u dosta dobrom stanju na odličnoj lokaciji (prošle godine bi bio prodat bez ikakvih problema).

Mislim da su ovo sitni signali i najava okretanja trenda u drugom pravcu, mada ne očekujem tektonske promene još sigurno godinu dana. Ovih sitnih korekcija naduvanih cena, međutim, očekujem da ćemo sve više gledati.
 
Kopaonik nema ništa od navedenog, a ima 3x veće cene od Zlatibora. Mislim da je do toga da se Zlatibor pozicionirao kao poželjna destinacija za ljude sa prosečnim primanjima iz provincije. Za ove sa lovom Zlatibor je krindž.
Kopaonik dugo ima sneg, a to je velika prednost. Ima najbolju klimu za skijalište u Srbiji. Prošla godina je bila izuzetak i nije bilo tako malo snega od 1998., ali mene je ubolo početkom marta da je bilo puno snega i sve je bilo puno ljudi sa gomilom stranaca.
 
Gde ti to vidiš da je 6,5%?!
Ja vidim max 5,5% i to na 6 miliona din i na period od 12 meseci....
Jel nije onda sigurnije ista kamata na 6 meseci? Zbog izbora i svega...
Kod OTP-a je 6.5 % na iznose preko 6mil din i na 25mes.
Dobra stvar je što osim za nove korisnike u ovaj model upadaju i korisnici koji povećaju za 20% "ulog" u odnosu na ono što već imaju u banci.
 
Ista ponuda kao Procredit jedina prednost je što je za iznose preko 30k pa onda možeš 2x50k i na taj način su ti osigurani ulozi. Što kod ProCredit nije slučaj.
Nije ti osigurano 2x50K u istoj banci .
Max 50K po jmbg i banci a tih 50K moze da bude i na pet računa, svejedno
50 u Procredit, 50 u AIK to je osigurano.
Ako imaš >50K (npr70K) u jednoj banci dobiješ 50K a sve preko (20K) ide u stečajnu masu pa se ti zezaj godinama.
 
Kod OTP-a je 6.5 % na iznose preko 6mil din i na 25mes.
Dobra stvar je što osim za nove korisnike u ovaj model upadaju i korisnici koji povećaju za 20% "ulog" u odnosu na ono što već imaju u banci.
Prevelik je rizik za dinare! 25 meseci.... Ako razročiš i jedan dan pre roka gubiš SVU kamatu! A period je previše dugačak. S obzirom na izbore i sve ostalo preko 6 meseci je dosta diskutabilno u dinarima. Tek kad prođu izbori pa da se zna ko će da vlada i ko je u Vladi, onda možda. Zbog 1% više uzimaš jako veliki rizik po meni. Naravno svako ima svoje mišljenje i svoj profil rizika koji mu je "prihvatljiv"... Neko gleda i kripto - to ja nisam i ne gledam.
 
Ne možeš 2x50K u istu banku.
Max 50K po jmbg i banci a tih 50K moze da bude na pet računa.
50 u Procredit 50 u AIK to je osigurano.
Ako imaš >50K dobiješ 50K a ide u stečajnu masu sve preko
Pa ne možeš 2x50k na isto ime naravno. Ali ti i žena to su dva JMBGa i dva nezavisna računa. Oba osigurana. U ProCredit to nemaš jer MORAŠ staviti 100k na jedno ime da bi dobio 4% kamatu.
 
Teško da može da bude scenario da rikne jedna jaka banka u srbiji a da ne riknu sve ostale. I onda ako se uzdaš u agenciju za osiguranje depozita piši propalo.
 
Pa ne možeš 2x50k na isto ime naravno. Ali ti i žena to su dva JMBGa i dva nezavisna računa. Oba osigurana. U ProCredit to nemaš jer MORAŠ staviti 100k na jedno ime da bi dobio 4% kamatu.
Ok nismo se razumeli. Ja koliko se sećam ranije je bilo 50K po jmbg uopšte. Dakle imaš po 50K u šest banaka, jedna propadne, digneš. Druga propadne mozes da se slikaš. Nisam siguran al mislim da je tako bilo u početku.
Nešto je AV pričao da će da dignu osigurani iznos na 100K al od toga nista.
 
2000tih sa tadašnjim nivoima referentnih kamatnih stopa centralnih banaka EU i SAD su domaće banke imale oročene kamate i do 7% na tri godine.
Kamatne stope jesu padale i padale, negde posle 2010 su pale na tih nekih 2-3% i postale irelevantne.

Ovi sada toliko nisu sigurni da nude manje kamate na duže oročenje.

Da vidim EKS preko 4 posto i stavljam pare u banku.
 
Teško da može da bude scenario da rikne jedna jaka banka u srbiji a da ne riknu sve ostale. I onda ako se uzdaš u agenciju za osiguranje depozita piši propalo.
Pukla Agrobanka i Univerzal, svi dobili keš na šalteru PŠ posle nekoliko nedelja. Sad da pukne Kombanka, AiK ili Intesa pitanje je šta bi bilo al teško će takve banke propadnu
 
Ova ponuda od EKS 4,5% u ProCredit za eure je super. To je bilo u leto pa su vratili i sada za sve iznose!
A plus je što isplaćuju kamatu svaki mesec!! Praktično kao da rentirate stan!
 
Vrh