Šta je novo?

Cene nekretnina

Iskreno, nisam mnogo uzbudjen citanjem ovde. Onaj gore klip s instagrama.. 110 komentara. koja borba "nesvoja" (botova) s potencijalnim kupcima. A to sve ljudi sto rade po agencijama i plase ljude... teraju ih da kupuju al dzaba.. fale im novci, moji sinovci :)
 
Tržište nekretnina takođe nije podložno inflaciji na isti način na koji su tržišta koja direktno zavise od cene sirovina/rada itd. Ne postoji ekonomski razlog da cena nekretnina u starogradnji skoči zbog inflacije, postoji samo ponuda/tražnja i želje i prohtevi prodavaca koji mogu ali i ne moraju naići na odziv tržišta.

Sa novogradnjom je drugačije, jer tu zaista postoji efekat inflacije, ali u velikoj meri su skokovi cena na tržištu u BG zadnjih par godina uzrokovani povećanjem tražnje, a ne inflacijom. Imaju oni dosta prostora za spuštanje.

Tako je. Novogradnja ne košta više od 1000 EUR/kvm. Placeve su ranije uzeli. I sa 2.5k EUR po kvadratu imaju super zaradu.
Da ne ulazimo u nepotrebne diskusije, Beograd će dobiti 100-200k stanovnika u narednih 10 godina, neto. Mislim da trenutno ima 50k stranih radnika koji su dosli u poslednjih 4-5 godina, naravno najviše Rusa u ovom trenutku.
Ja ocekujem da se taj trend ubrza i da ćemo sve češće vidjati te radnike u retail-u, kao vozače, dostavljače s jedne strane, plus IT ekipa koja će doći u Bg, a vrlo brzo i u turizmu, po fabrikama itd.

Ponavljam, to je moje misljenje..
Ne bi složio. Spomenut je rast na Zlatiboru. Bio sam tamo i ispratio. Ceo taj kraj ide napred zbog Zlatibora. Dosta je novca došlo i dosta ljudi iz okoline se ovajdilo tj nemaju nameru da se sele za BG. Tako je i u nekim drugim krajevima. Ko se doselio, doselio se. Drugo, potez BG-NS dobija na značaju zbog pruge. Mnogi se sele u Pazove itd. Tamo je kvadrat za 1000-1100 i za 25 minuta su na NBG ... Banovce da ne spominjem. Tu su odavno počeli da se grade stanove za Beogradjane. Pa i spajanje Miloša Velikog će olaksati ljudima dnevne migracije zbog posla sa te strane. I poslednje, ono što se desilo u Mađarskoj, Beču i Bukureštu će se desiti i kod nas. Ljudi će početi da žive na periferiji u kvalitetnim kućama. I dalje moze za 120-150k EUR da napraviš kuću 150kvm + 20k za plac 5-10ari... Dok te takav stan košta 300k EUR min
 
Uv

Uvek se jave nakon što izađe nova statistika prodaje i cena :)

Iako je naravno besmisleno pratiti na nedeljnom nivou, meni je trend očigledan.
Naravno. Od 10 Beogradskih opština, 7 je zabeležilo veliki pad u oktobru mesecu, za jednu podaci nisu uneti, a dve su u stagnaciji. Pad prometa u oktobru je oko 40% (samo Vračar nije unet do kraja, što neće mnogo promeniti sliku). Četiri puta je rađeno ažuriranje Beograda tokom oktobra meseca i na svakom preseku se očitava pad u sedam beogradskih opština.

Ovo sa ograničavanjem kamata u narednih godinu dana je takva prevara da nemam reči, drži vodu dok majstori ne odu. Vučić pokušava da se dodvori glasačima dok mu ne prođu izbori, a posle nek bude šta bude. Nakon isteka tog perioda, banke dužnicima mogu da rade šta god požele, a Vučić će oprati ruke od svega i reci ,, uradio sam sve što je bilo u mojoj moći". Još jedna navlakuša da bi ekonomski monopolisti dobili poslušne robiće koje će da drndaju narednih 30 godina. Neviđeno naivan i hazarderski narod.

Poznajem ženu koja je vlasnik Agencije za nekretnine i predstavila mi je dosta neočekivanu sliku o tome ko su kupci stanova po ovakvim cenama. Za razliku od prošle godine, periferija ide jako slabo. Uži centar ide i dalje dobro i uglavnom kupuju ljudi koji su nešto prodali, pa im ostane nešto keša sa strane, pošto kupe manji stan (opet bih rekla da tu na snazi metode preživljavanja). Ima dosta klijenata koji su 60 + i nakon što su prodali veći, traže manji stan u užem centru sa terasom, u mirnoj ulici, u blizini doma zdravlja i pijace, po pravilu prizemlje, jer se penzioneri klone viših spratova (kad lift ne radi, u velikom su problemu). I dalje su dosta u igri klijenti koji su prodali veći stan i kupuju manji (neki od njih nakon razvoda). Zatim ima investicione kupce koji rentaju više stanova u užem centru, sve im je puno i žele da uvećaju prihode. Bolje idu novije kvalitetno građene zgrade u odnosu na starogradnju, jer ovo drugo podrazumeva i velika ulaganja.

Sve ukupno, još se dosta vrti novac od prethodnih kupoprodaja. Tokom prošle godine su se jako dobro prodavali veći stanovi (tipa prodao je veći stan za 200.000 EUR i sad kupuje manji u centru za 100.000 EUR, a preostalih 100.000 da deci, služi mu kao džeparac za penzionerske dane ili oroči u banci).
 
Poslednja izmena:
O banksterima znamo da mislis sve najgore (ali ih podrzavas ulupavanjem svog novca). Zanima me sta mislis o ljudima koji otvaraju agencije za nekretnine i agentima za nekretnine?
 
Mogu da zamislim sta ce banksteri da urade sa orocenom stednjom posle izbora, bice let za Kipar.
 
Pitanje za @Wolf -a i @goran123 .
Da li RGZ nudi informacije i o lokalima, poslovnim prostoru, garazama i da li to moze da se ubaci? Difolt da budu stanovi ali da se selektuje kroz poseban filter?
 
Upravo sam na Zlatiboru i ovo je neverovatno kolikomse gradi. Siguran sam da imaju veliki broj gradjevinskih dozvola. Grade se apart hoteli sa 5* (2200-2800 EUR/kvm), kuće, manje zgrade. Nisam ni znao da veći deo naselja ima priključak za gas... Ima dosta ponude za rentanje, prodaju. Pričao malo sa radnicima što rade po lokalima, tezgama, turističkim agencijama. Svi su zadovoljni. Pogledali ljudi pa ne moraju da se sele za BG.
Samo jedna mala ispravka, apart hoteli sa 5* se kreću oko 3500+ eur/m2 (najskuplji penthausi otišli za 5000-5500)...naravno sasvim je druga stvar kako neki investitor pravi razliku između 3*, 4* i 5*, odnosno misli da spa centar od 100m2, recepcija u holu od 10 kvadrata i sl ide odmah u 5*,...po onoj narodnoj "Što je babi milo to joj se i snilo!"
Sada već ima običnih tzv Standard zgrada sa tako malim spa prostorima i sl koji se prodaju 2000-2700 eur/m2 u zavisnosti od lokacije
 
Samo jedna mala ispravka, apart hoteli sa 5* se kreću oko 3500+ eur/m2 (najskuplji penthausi otišli za 5000-5500)...naravno sasvim je druga stvar kako neki investitor pravi razliku između 3*, 4* i 5*, odnosno misli da spa centar od 100m2, recepcija u holu od 10 kvadrata i sl ide odmah u 5*,...po onoj narodnoj "Što je babi milo to joj se i snilo!"
Sada već ima običnih tzv Standard zgrada sa tako malim spa prostorima i sl koji se prodaju 2000-2700 eur/m2 u zavisnosti od lokacije
Bio sam da pogledam ovaj projekat https://www.royalgardenszlatibor.rs/ . Završetak prve faze se očekuje do kraja godine.. 2200 EUR niži spratovi, 2800 EUR viši. 3000m2 će biti SPA.
 
Zlatibor je smesan u odnosu na Kop. Na Kopu starogradnja krece od 5k, a novogradnja ide do 9.5k (najskuplji objekat koji sam video). Cene su u rangu srednjih skijalista u EU sto Kopaonik i jeste.
Naravno pod Kopom podrazumevam samo centar (Ulice Jovana Cvijica i Nikole Tesle), vikend naselje i slicno nije Kopaonik.
 
Molim? U kojoj to državi?

U drzavi u kojoj doktoranD Hristiana vidi samo znacajne padove svakog cetvrtka.

U segmentu "starogradnje" međugodišnji rast cena je iznosio 9,26 odsto, dok je u segmentu "novogradnje", odnosno kupovine od investitora, rast cena iznosio 6,26 odsto, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda



Jos jedna zanimljiva informacija:

"6,6 odsto svih prometovanih nepokretnosti plaćeno je iz kredita, što je 3 procentna poena manje nego lane."

To je kvartal pre nego sto je pocelo ogranicavanje kamata na kredite.
 
Na realaciji Crveni Krst Neimar Cubura neke novogradnje koje tek nastaju traze 3200+pdv za kredite, a za kes 2950+pdv.
 
U drzavi u kojoj doktoranD Hristiana vidi samo znacajne padove svakog cetvrtka.





Jos jedna zanimljiva informacija:

"6,6 odsto svih prometovanih nepokretnosti plaćeno je iz kredita, što je 3 procentna poena manje nego lane."

To je kvartal pre nego sto je pocelo ogranicavanje kamata na kredite.

Taj članak i ceo tvoj post odišu lažnom statistikom.

- Priča se o Q3 2023 vs Q3 2022 (a ne o sadašnjem trenutku)
- Kolika je bila inflacija u istom periodu?
 
Da, mana statistika je sto se obicno odnose na proslost ne na sadasnjost i buducnost.

U tekstu je navedeno da se uporedjuje Q3 2023 vs Q3 2022. Sta si nam novo rekao svojim postom?

Sa cime ti voleo da se uporedjuje Q3 2023. kako statistika ne bi bila lazna kao sto je uporedjivanje Q3 2023 vs Q3 2022?
 
Ne treba biti Ajnštajn da bi se razumelo:

- uzimanje svežijih podataka, što bližih sadašnjem trenutku, kad isti već postoje
- ne provlačiti lažne tvrdnje

Tvoj kolega @Analitičar poredi novembar sa novembrom i priča da je rast na medugodišnjem nivou jednak inflaciji. Ti se nadovezuješ da potkrepiš to sveže recikliranim zastarelim člankom.

Svi znamo do kada je rast PROŠLE godine trajao. Svi znamo kolika je inflacija. Svi možemo da vidimo kakva je situacija i koliki je PAD cena sada. Većina ljudi ima IQ preko 90.
 
Ne treba biti Ajnštajn da bi se razumelo:

- uzimanje svežijih podataka, što bližih sadašnjem trenutku, kad isti već postoje
- ne provlačiti lažne tvrdnje

Tvoj kolega @Analitičar poredi novembar sa novembrom i priča da je rast na medugodišnjem nivou jednak inflaciji. Ti se nadovezuješ da potkrepiš to sveže recikliranim zastarelim člankom.

Svi znamo do kada je rast PROŠLE godine trajao. Svi znamo kolika je inflacija. Svi možemo da vidimo kakva je situacija i koliki je PAD cena sada. Većina ljudi ima IQ preko 90.
Koliki je pad cena u odnosu na novembar 2022? Prosečne vrednosti svakako rastu jer je sada više projekata (Victoria, Marina Dorcol, King's circle) sa cenama na nivou 5-6k EUR. Ja sam u prethodnom postu pomenuo da ne očekujem da će traznja za stanovima rasti jer je ljudima odjednom volšebno porastao standard, već zato što će se ljudi koji sede na kešu u nekom trenutku umoriti od čekanja prave prilike po pravoj ceni, već će kupiti ono što mogu da priušte po tržišnim uslovima koji su svakako ovde jedni od najbepovoljnijih u Evropi (ako posmatramo lokalni kupovnu moć u poređenju sa cenama nekretnina)
 
Tvoj kolega @Analitičar poredi novembar sa novembrom i priča da je rast na medugodišnjem nivou jednak inflaciji.

Netacno. Necu ulaziti da li je namerno iznosenje laznih tvrdnji ili ne spadanje u vecinu ljudi sto se IQ tice ali analiticar je prisao o periodu od 12 meseci ne novembar vs novembar:

Prošlo je tačno godinu dana od onog peaka u novembru 2022. a mi pored tog pada prometa i dalje nemamo ni najmanju naznaku da će cene ići na dole (zapravo cene su i u proteklih 12 meseci išle na gore, doduše u skladu sa inflacijom). Naravno, ovo su nekretnine, ne mogu promene doći preko noći, ali 12 meseci je ozbiljan period i svakako da ne uliva nadu da će se nešto promeniti.


Ti se nadovezuješ da potkrepiš to sveže recikliranim zastarelim člankom.

Q3 2022. i Q3 su zavrseni, skup podataka je konacan samim tim statistika nad tim podacima ne moze da zastari. Pogotovo ne odmah u Q4 iste godine.
 
Bio sam da pogledam ovaj projekat https://www.royalgardenszlatibor.rs/ . Završetak prve faze se očekuje do kraja godine.. 2200 EUR niži spratovi, 2800 EUR viši. 3000m2 će biti SPA.
Ovo je bukvalno džabe, za taj novac nemaš apartman ni na Fruškoj gori gde su u Vrdniku (selu bez infrastrukture) prodaje za 4000 eur/m2 u Fruškim residence. Na Popovici se uveliko prodaju luksuznije kuće za preko milion EUR. Centar Kopaonika u odnosu na centar Zlatibora je što se cena tiče ×3
 
Netacno. Necu ulaziti da li je namerno iznosenje laznih tvrdnji ili ne spadanje u vecinu ljudi sto se IQ tice ali analiticar je prisao o periodu od 12 meseci ne novembar vs novembar:






Q3 2022. i Q3 su zavrseni, skup podataka je konacan samim tim statistika nad tim podacima ne moze da zastari. Pogotovo ne odmah u Q4 iste godine.

Znaci poređenje u nazad 12 meseci je q3 vs q3?

I rast je jednak inflaciji za taj period?

Ok :D :D
 
Koje su to novogradnje?
Imaju dve blizu OS Milica Pavlovic jedna u Sumatovackoj druga u Cerskoj, jedna je u planu prekoputa Kapija Vracara tj.na raskrcu Sumatovacke, Bojanske i tuznog bulevara. Ove rve dve imaju vec neke radove dok ova treca je u planu uskoro ali ne verujem da ce pre proleca poceti. Ima jos nekih po Neimaru i Cuburi koji su mi rekli majstori da je oko 3k, cekam da mi investitori odgovore na mail sa ponudom pa ako i kada odgovore javljam.
 
Ti krajevi Cerske, Šumatovačke i Sazonove ka Djerdapskoj/Južnom Bulevaru su uvijek bili lošiji i jeftiniji od visočijih djelova bliže ka Maksima Gorkog i Mekenzijevoj/Cara Nikolaja i Čuburskom parku.
Recimo novogradnje na početku Sazonove ka Maksima Gorkog (blizu parka) su nebo i zemlja sa tim lokacijama po cijeni.
 
Vrh