Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da nema nista od znacajnog pada, ako ga bude uopste. Inflacija je i dalje vrlo prisutna. Yoy cena stanova u starogradnji je 10-15% rasta u Beogradu. U Zemunu su se skoro prodali neki stanovi koji nisu bas kvalitetni i stoje dugo vremena u oglasima. Prodati su po trazenim cenama.

Sta moze da pada je periferija, male novogradnje koje su kratke sa novcem, ili preskupe novogradnje u ciju cenu je vec dodat popust koji ce dati (samo pretpostavka). Iako lici da treba da pocne pad, jer je smanjena traznja, ipak ne znaci da ce doci do znacajnog pada cena, npr 15%, na zalost ili srecu.
 
Video pre tog koji je objavio najavljuje visegodisnju inflaciju. Znaci sve ce da poskupljuje samo ce cene stanova u Beogradu opadati, i to drasticno i to vec od naredne godine?
Visegodisnja inflacija ne znaci nuzno da ce cena kvadrata da raste. Hrane moze, goriva takodje, sve ostalo... poput patika, igle, kondoma, sminke - mozda. Ako niko nema para jer sve ide na hranu (koja ce biti sve skuplja) ko ce ti kupiti stan?
Ove godine inflacija moze biti 7%, sledece 5,2%, one tamo 3,9% a cilj je vratiti na 2% sto je uzasno tesko. Potrajace...
 
Tržište nekretnina takođe nije podložno inflaciji na isti način na koji su tržišta koja direktno zavise od cene sirovina/rada itd. Ne postoji ekonomski razlog da cena nekretnina u starogradnji skoči zbog inflacije, postoji samo ponuda/tražnja i želje i prohtevi prodavaca koji mogu ali i ne moraju naići na odziv tržišta.

Sa novogradnjom je drugačije, jer tu zaista postoji efekat inflacije, ali u velikoj meri su skokovi cena na tržištu u BG zadnjih par godina uzrokovani povećanjem tražnje, a ne inflacijom. Imaju oni dosta prostora za spuštanje.
 

Nebojša Nešovanović, stručnjak za nekretnine nedavno je izjavio da se na Zlatiboru gradi više nego u Ljubljani.
 
Tržište nekretnina je usporilo, pad prometa u Q3 ove godine je pao preko 20% u odnosu na isti kvartal 2022.godine. Cene su veće, ali kad uporedimo sa ovom godinom i isključimo Savski Venac, rast cene ove godine je jako mali, par procenata. S obzirom da su izbori za par nedelja, i Q4 će imati manji promet , ali mislim da će biti više ugovora kod Wolf-a na sajtu nego u Q3.

Par ozbiljno velikih projekata je dobilo gradjevinske dozvole i par velikih projekata uskoro izlaze na 80% izgradjenosti ( Q1 sledeće godine) pa su moje predikcije za sledeću godinu sledeće:

- NOVOGRADNJA-Rast cene 6-7 % u odnosu na 2023.godinu, a najviše zbog par poprilično skupih projekata. Suštinski kad budemo gledali realizovane ugovore za većinu projekata, cene će biti slične ili malo veće nego ove godine.
-STAROGRADNJA- Stagnacija cena ili neki sitan rast ( 2%-4%)
-Veći promet nego ove godine u Beogradu, a manji u svim ostalim opštinama
-Više projekata na periferiji tipa Paunov Breg, SIlva, Sunyvill, Zemona... 2.000-3.000 Eur/m2 sa PDV-om.
-Relaksiranje kamatnih stopa u 2. polovini sledeće godine.
-Snažna ekspanzija gated community projekata oko Beograda tipa Hrastov Breg, Kosmajski Vrtovi, Avalske Doline, Avala Homeconcept,Šumadijski Kutak itd.

Naravno sve ovo će biti ako ne bude neke političke krize ili ne daj Bože nekog sukoba u lokalu ili eskalacija postojećih na našu štetu.

Beograd će u nekom trenutku imati preko 25.000 transakcija stanova godišnje i to je na ovaj fond stanova realno. Druga je stvar što ljudi nemaju para, pa se prometuje ispod 20k stanova, ali će u narednih par godina to biti realnost.

Novi Beograd će u narednih 5 godina vredeti nekih 25%-30% više nego sad, tako da ako Kenedy, West i ti bolji kompleksi idu po 4.000-5.000 Eura/m2, ja ih uskoro očekujem da budu 6.000-7.000. AKo prodju Marina Dorćol i King Circle po 6.000-8.000 i oni će u narednih par godina porasti 20-30%.

O kojem mi onda padu pričamo, pre će biti Mirijevo 5.000 :)
 
Naravno sve ovo će biti ako ne bude neke političke krize ili ne daj Bože nekog sukoba u lokalu ili eskalacija postojećih na našu štetu.
Da li se gubitak vlasti u Beogradu racuna u politicku krizu? Ako ne bude ista gradska i republicka vlast? Ne razumem ovo eskalacija postojecih sukoba na nasu stetu. Koji su postojeci sukobi?
 
Jel skočio standard, kako kažeš gradjanima, poslednjih 3 godine kad su eksplodirale i cene i promet?

Ti si taj koji je pomenuo da ljudi nemaju para i da je zato promet slabiji, ali da očekuješ da se to promeni u narednih par godina, pa sam zato pitao na osnovu čega to misliš?
 
Ti si taj koji je pomenuo da ljudi nemaju para i da je zato promet slabiji, ali da očekuješ da se to promeni u narednih par godina, pa sam zato pitao na osnovu čega to misliš?
Svi u Beograd... Beogradjani, unutrašnjost, dijaspora, Bosna i Cg, Rusi, Kinezi, Turci ( to će se preliti iz Cg), plus svi ostali tipa Kuba, Pakistan, Indija i ostala gologuzija..

Raslojavanje će se produbiti, znači još više siromašnih i više ovih koji mogu da kupuju, a pošto sve ide u Bg, onda je jasno šta će biti sa tržištem.
 
Interesantna teorija, ali nerealna. Zasto?
Ljudi iz unutrasnjosti ce prelaziti u Beograd, medjutim, dobar deo Beogradjana ce poci za inostranstvo, kao u Hrvatskoj (Zagreb, Osijek, Split, Varazdin) sto su pobegli zbog malih plata. Tako da ce Beograd izmeniti tip stanovnistva, ali ce brojka ostati ista, moguce s 3% varijacije pada ili uspona.
Dolazice afrikanci i azijati misleci da smo istocnoevropska Svajcarska iliti ekonomska tigrica.
 
Raslojavanje ce se definitivno produbiti i pogledajte samo koliko se radne snage uvozi iz zemalja treceg sveta, trenutno je u Beogradu je procenat ljudi koji zive u iznajmljenim stanovima oko 10% mislim sto je dosta manje nego u Nemackoj gde oko 50% ljudi renta ili Francuskoj gde je oko 35%. Kod nas jos nije zazivela kultura gde prijatelji zive kao cimeri zbog visokih renti i van studija sto ce neminovno uslediti. Nazalost po vecinu ljudi dolazimo i mi u situaciju da imati svoju nekretninu u glavnom gradu postaje nedokucivo za 95% ljudi. Trenutna statistika je vrlo falicna jer ne prikazuje sta je sve prodato po predugovoru u novoj gradnji. Pricamo o padu u oktobru a samo BW je prodao 200 stanova u Noti u oktobru po 3.5-5k cenama za kvadrat koji nisu tu.A gde su ostali projekti…ovde u USA su procene da je najgore proslo, GDP je imao fin rast, podrska za rat u Ukrajini deluje da se ozbiljno smanjuje i da ce se nalaziti resenje u roku od godinu dana, spekulativne investicije rastu, kripto je skocio fino.Apropo odlaska ljudi u inostranstvo iz Beograda - dobar deo njih (u koje i ja spadam) zbog porodicnih ili licnih razloga zeli da se vraca i kasnije dugorocno nastani u Beogradu i bice platezno sposobniji da priusti visu cenu kvadrata.
 
Interesantna teorija, ali nerealna. Zasto?
Ljudi iz unutrasnjosti ce prelaziti u Beograd, medjutim, dobar deo Beogradjana ce poci za inostranstvo, kao u Hrvatskoj (Zagreb, Osijek, Split, Varazdin) sto su pobegli zbog malih plata. Tako da ce Beograd izmeniti tip stanovnistva, ali ce brojka ostati ista, moguce s 3% varijacije pada ili uspona.
Dolazice afrikanci i azijati misleci da smo istocnoevropska Svajcarska iliti ekonomska tigrica.
Da ne ulazimo u nepotrebne diskusije, Beograd će dobiti 100-200k stanovnika u narednih 10 godina, neto. Mislim da trenutno ima 50k stranih radnika koji su dosli u poslednjih 4-5 godina, naravno najviše Rusa u ovom trenutku.
Ja ocekujem da se taj trend ubrza i da ćemo sve češće vidjati te radnike u retail-u, kao vozače, dostavljače s jedne strane, plus IT ekipa koja će doći u Bg, a vrlo brzo i u turizmu, po fabrikama itd.

Ponavljam, to je moje misljenje..
 
Raslojavanje ce se definitivno produbiti i pogledajte samo koliko se radne snage uvozi iz zemalja treceg sveta, trenutno je u Beogradu je procenat ljudi koji zive u iznajmljenim stanovima oko 10% mislim sto je dosta manje nego u Nemackoj gde oko 50% ljudi renta ili Francuskoj gde je oko 35%. Kod nas jos nije zazivela kultura gde prijatelji zive kao cimeri zbog visokih renti i van studija sto ce neminovno uslediti. Nazalost po vecinu ljudi dolazimo i mi u situaciju da imati svoju nekretninu u glavnom gradu postaje nedokucivo za 95% ljudi. Trenutna statistika je vrlo falicna jer ne prikazuje sta je sve prodato po predugovoru u novoj gradnji. Pricamo o padu u oktobru a samo BW je prodao 200 stanova u Noti u oktobru po 3.5-5k cenama za kvadrat koji nisu tu.A gde su ostali projekti…ovde u USA su procene da je najgore proslo, GDP je imao fin rast, podrska za rat u Ukrajini deluje da se ozbiljno smanjuje i da ce se nalaziti resenje u roku od godinu dana, spekulativne investicije rastu, kripto je skocio fino.Apropo odlaska ljudi u inostranstvo iz Beograda - dobar deo njih (u koje i ja spadam) zbog porodicnih ili licnih razloga zeli da se vraca i kasnije dugorocno nastani u Beogradu i bice platezno sposobniji da priusti visu cenu kvadrata.
Neka ode na 15% i imamo šou na tržištu
 
Tržište nekretnina je usporilo, pad prometa u Q3 ove godine je pao preko 20% u odnosu na isti kvartal 2022.godine. Cene su veće, ali kad uporedimo sa ovom godinom i isključimo Savski Venac, rast cene ove godine je jako mali, par procenata. S obzirom da su izbori za par nedelja, i Q4 će imati manji promet , ali mislim da će biti više ugovora kod Wolf-a na sajtu nego u Q3.

Par ozbiljno velikih projekata je dobilo gradjevinske dozvole i par velikih projekata uskoro izlaze na 80% izgradjenosti ( Q1 sledeće godine) pa su moje predikcije za sledeću godinu sledeće:

- NOVOGRADNJA-Rast cene 6-7 % u odnosu na 2023.godinu, a najviše zbog par poprilično skupih projekata. Suštinski kad budemo gledali realizovane ugovore za većinu projekata, cene će biti slične ili malo veće nego ove godine.
-STAROGRADNJA- Stagnacija cena ili neki sitan rast ( 2%-4%)
-Veći promet nego ove godine u Beogradu, a manji u svim ostalim opštinama
-Više projekata na periferiji tipa Paunov Breg, SIlva, Sunyvill, Zemona... 2.000-3.000 Eur/m2 sa PDV-om.
-Relaksiranje kamatnih stopa u 2. polovini sledeće godine.
-Snažna ekspanzija gated community projekata oko Beograda tipa Hrastov Breg, Kosmajski Vrtovi, Avalske Doline, Avala Homeconcept,Šumadijski Kutak itd.

Naravno sve ovo će biti ako ne bude neke političke krize ili ne daj Bože nekog sukoba u lokalu ili eskalacija postojećih na našu štetu.

Beograd će u nekom trenutku imati preko 25.000 transakcija stanova godišnje i to je na ovaj fond stanova realno. Druga je stvar što ljudi nemaju para, pa se prometuje ispod 20k stanova, ali će u narednih par godina to biti realnost.

Novi Beograd će u narednih 5 godina vredeti nekih 25%-30% više nego sad, tako da ako Kenedy, West i ti bolji kompleksi idu po 4.000-5.000 Eura/m2, ja ih uskoro očekujem da budu 6.000-7.000. AKo prodju Marina Dorćol i King Circle po 6.000-8.000 i oni će u narednih par godina porasti 20-30%.

O kojem mi onda padu pričamo, pre će biti Mirijevo 5.000 :)

Pa jesi kupio par stanova i zasto nisi kad verujes u svoja predvidjanja? Digni kredite ako nemas kes i pokupuj, sve ce ti se to vratiti za 5-10 godina.

Naravno sve ovo će biti ako ne bude neke političke krize ili ne daj Bože nekog sukoba u lokalu ili eskalacija postojećih na našu štetu.

A sve vece raslojavanje koje spominjes ne smatras krizom?
 
Ti si taj koji je pomenuo da ljudi nemaju para i da je zato promet slabiji, ali da očekuješ da se to promeni u narednih par godina, pa sam zato pitao na osnovu čega to misliš?
Prošlo je tačno godinu dana od onog peaka u novembru 2022. a mi pored tog pada prometa i dalje nemamo ni najmanju naznaku da će cene ići na dole (zapravo cene su i u proteklih 12 meseci išle na gore, doduše u skladu sa inflacijom). Naravno, ovo su nekretnine, ne mogu promene doći preko noći, ali 12 meseci je ozbiljan period i svakako da ne uliva nadu da će se nešto promeniti. Niko nije lud da na investiciji od reda veličine 200k eur koliko danas košta prosečan stan, ne uštedi 20-30k time što će sačekati par meseci. Međutim, što više vremena bude prolazilo, ljudi će postajati nestrpljiviji da kupe nešto što im se otvori čak i ako smatraja da je cena nerealna. U svom okruženju poznajem nekoliko ljudi koji čekaju sa kešom (oročenim u banci na 4-5% godišnje kamate) da kupe nešto ali po nižoj ceni. Ako se famozni pad ne dogodi u toki Q1, očekujem več na proleće povećanje prometa jer će mnogima od ovih sa parama pući film i krenuće da kupuju po prinicpu daj šta daš.
 
Ako se famozni pad ne dogodi u toki Q1, očekujem več na proleće povećanje prometa jer će mnogima od ovih sa parama pući film i krenuće da kupuju po prinicpu daj šta daš.

Očekujem i ja da će neki koji sede na kešu da izgube strpljenje na proleće, ali to ne može da vrati trend iz 2021-2022, već samo neki kratkotrajni peak :) I ne verujem da će to bitno uticati na cene.
 
Očekujem i ja da će neki koji sede na kešu da izgube strpljenje na proleće, ali to ne može da vrati trend iz 2021-2022, već samo neki kratkotrajni peak :) I ne verujem da će to bitno uticati na cene.
Mislim da niko ne ocekuje da se trend iz 2021-2022 vrati sledece godine.

Ali i kratkotrajan peak je dovoljan da se postojece cene zadrze jos neko vreme.
 
Prošlo je tačno godinu dana od onog peaka u novembru 2022. a mi pored tog pada prometa i dalje nemamo ni najmanju naznaku da će cene ići na dole (zapravo cene su i u proteklih 12 meseci išle na gore, doduše u skladu sa inflacijom)

Molim? U kojoj to državi?
 
Vrh