Šta je novo?

Cene nekretnina

+ NS nema nijedno brdo iliti kale.
Nema Zvezdaru brdo, ni Banovo, ni Pevca, ni Labuda... tipicna backa ravnica, kao Nbg blokovi. I zene im puno piju piva i lakse su za pricu i muvanje u odnosu na Bg. To je dodatna prednost. Predgradje im se sad u zargonu zove Vjeternik. Fale jos Hercegovci.
NS nema Vradovica nit Beograd na Vodi. Nit je podeljen po opstinama, Nis je makar isparcelisan, Medijana ima bolji status od Rotkvarije, a Palilula od Adica :)
 
Žene u Bg su lakše za muvanje. Veternik je prigradsko mesto, koje je dobilo ime po mestu bitke u 1 Sv.ratu gde su naseljeni slepi i ranjeni, tako je i dobilo naziv. Po cenama Veternik najskuplje selo u Srbiji.
 
Bas tako. Kum se pokajao 2018., sto nije pozajmio od familije 20.000e za plac, pa ga prodao za 110.000e 4 god kasnije. Bilo je nesto prodatih kuca po paprenim cenama. Cene tamo su sumanute, kao da je u pitanju Beverli Hils. Mada prodaja je stala, izbeglice iz Bosanske Krajine kad zacepe cenu, to je dijagnoza.
Igrom slucaja, sestra od tetke je negde 2000. pobegla iz tog Vjeternika, plac i nezavrsenu kucu zamenila za manji dvosoban stan na Podbari. Da nije izvrsila zamenu, to bi sad bila premija. Pogresne procene...
 
Poslednja izmena:
Šta kazete na Sremske Karlovce kad smo u materiji?

Inače kaže agent za Beograd da je trenutno zatišje, slaba potražnja, kad neko da ponudu dosta je manja od oglasene cene…
Na slikama deluje bajkovito jer ima nekih turističkih atrakcija, spomenika kulture i slično. Kad pogledaš snimak na google-u, deluje kao neuredjeno selo. Nisam sigurna da li uopšte Ima zgrada tamo.
 
Inače u Novom Sadu ljudi slabo voze auta, jer kada se isparkiraju nađu mesto nikad. Kada sam živeo na Podbari mesto sam te 2017 godine nalazio 2 do 3 km dalje, a sada je još teže. Ovde na Nbg uvek ima mesta jer se parkiramo i bočno. Ako ti je skup majstor 12.000 u Bg, tamo će tek da te zgule. Al dobro ako misliš da je NS grad sreće samo napred.
 
Sremski Karlovci su super, pod uslovom da i radiš tu, ako ideš autom ka NS, gužve su postale nenormalne. Udaljenost do Ns koju ste pre mogli preći za 10 minuta, sada treba 45.
 
Sremski Karlovci su super, pod uslovom da i radiš tu, ako ideš autom ka NS, gužve su postale nenormalne. Udaljenost do Ns koju ste pre mogli preći za 10 minuta, sada treba 45.
Da li uopšte ima zgrada u Sremskim Karlovcima, uređenih naselja u kojima su zgrade, a ne kuće?

Ono što sam videla na google-u liči na neuredjeno selo.
 
Inače u Novom Sadu ljudi slabo voze auta, jer kada se isparkiraju nađu mesto nikad. Kada sam živeo na Podbari mesto sam te 2017 godine nalazio 2 do 3 km dalje, a sada je još teže. Ovde na Nbg uvek ima mesta jer se parkiramo i bočno. Ako ti je skup majstor 12.000 u Bg, tamo će tek da te zgule. Al dobro ako misliš da je NS grad sreće samo napred.
Ne, parkirao si deset km dalje od zgrade. Preteruješ sa kritikom na račun ns, devojka ako hoće da se preseli valjda će prvo da nađe posao i zna za koju sumu radi. Istina je samo da normalnih garsonjera za manje pd 200 evra nema.
 
A šta fali neuređenom selu? Da imamo plate kao ovde odmah bi se preselio u to neuređeno selo. Ako hoćeš uređene kvartove po tvom ukusu moraš izdvojiti malo više od 150 eura za mesečnu kiriju.
 
Ako gledamo istorijski (eno ga Wolfov sajt) cene novogradnje u NS su 2017/8 bile 1000e, a sad 1800+. Renta je tih godina zaista bila 100-200e sad je naravno jača. I to najviše zbog pruge.
Kad spominjete Karlovce nije loše ali kao investiciju pre vidim Suboticu. Novogradnja 2017/8 je bila 700, sad je 1200 (odokativno prema wolfovom sajtu) a kad tad moraju da zavrse tu prokletu prugu. Takođe kad tad će valjda i ova nesrećna zemlja ući u EU i ići će neki lokalni prevoz od Subotice do Segedina što sve ovaj grad čini itekako poželjnim. Do tad će da se ratosiljaju valjda i ovih migranata.
Na stranu to što je SU po meni prelep grad, mir i tišina, ugodan za život, tu je i Palić, Ludoško jezero itd. Nisu Rusi blesavi što se i tamo naseljavaju.
Ja bi tipovao na Suboticu, naravno ko ima vremena da čeka da mu se investicija vrati. Ovde ne pričam o dve tri godine nego o 2030, 2035..
 
Otidi sama u NS pa proveri. Što se tiče Bg, čudi me da Petica kompleks na Nbg, da još ima koji stan na prodaju. Kad bih imao para odmah bih uzeo, najbolja investicija što se tiče kupovine stana.
 
A šta fali neuređenom selu? Da imamo plate kao ovde odmah bi se preselio u to neuređeno selo. Ako hoćeš uređene kvartove po tvom ukusu moraš izdvojiti malo više od 150 eura za mesečnu kiriju.
Jao.

Moji roditelji imaju predivnu kuću nadomak Kosmaja (čuveno selo Bate Živojinovića i Neleta Karajlića, Nele nam je komšija😻).

Ukratko, nema vodovoda, nema kanalizacije, nema trotoara, do prve prodavnice imaš 3 km, a prevoz ide na svaka tri sata. Kao student sam se nekom prilikom vraćala sa fakulteta u sumrak, nisam smela da prođem sama neku krivinu, nego sam zamolila komšiju da me prevede, zato što je tata bio na putu. Taj nivo bezbednosti. Eto. Ako hoćeš da džogiraš, može, ali pored puta i sklanjaš se kada prolaze automobili. Ako si pored toga i žensko, u 9:00 h ujutru doživećeš gomilu neprijatnosti, jer tim putem vozi gomila manijaka koja posećuje sumnjive lokale na Kosmaju. Meni lično je bezbedniji Beograd u dva noću nego taj seoski put u 9:00 h ujutru.

Priroda bajkovita, predivne životinje, što bi rekla Ana Brnabić, ,,brrrrutalno dobro" mesto za život i ,,top topova", samo nema osnovne infrastrukture, trotoara, prevoza itd.
 
Sremski Karlovci su super, pod uslovom da i radiš tu, ako ideš autom ka NS, gužve su postale nenormalne. Udaljenost do Ns koju ste pre mogli preći za 10 minuta, sada treba 45.
Slažem se za Karlovce. Jedino što nema ni placeva ni dobrih kuća na prodaju. Ima voz ...
 
Sremski Karlovci su super, pod uslovom da i radiš tu, ako ideš autom ka NS, gužve su postale nenormalne. Udaljenost do Ns koju ste pre mogli preći za 10 minuta, sada treba 45.
Sremski Karlovci su super samo na slikama, dobio sam Paris Syndrome kad sam posetio grad prošle godine… One kuće bez fasade i asfalta pri ulazu iz pravca Bga su jezive, kao da ulazim u Gnjilane, a ne u grad koji je bio kulturni i duhovni centar Srba u okviru AU monarhije… Razočarenje…
 
To je generalni utisak za celu Srbiju, kad se promuvas po Dorćolu sve izgleda kao Bagdad…
Moje pitanje je bilo u smislu da se pogleda malo iz perspektive budućnosti , nekog razvoja urbanizma, kultivisanja …
 
Da li se neko ovde razume u stambene kredite?

Imam prijatelja kojem bih voleo da pomognem savetom obzirom da se muči oko dobijanja stambenog kredita. Pošto mi je blizak prijatelj znam tačno kako stoje stvari pa shodno tome nadam da će neko imati neki savet.

On i supruga imaju registrovane 2 paušalna preduzetnika od kraja 2020. godine. Delatnost im je konstalting. Pre toga su radili 10-ak godina za različite firme kao full time zaposleni, a u posledhje 3 godine su kao što rekoh privatnici. Nemaju druge zaposlene tako da im je kompletan prihod zapravo i profit (trošak im je samo visina paušala oko 300 eur mesečno)

Ukupni prihodi su im bili:
2021. godine - oko 75.000 eur
2022. godine - oko 65.000 eur
2023. godinu će završiti na oko 80.000 eur

Paušale su organizovali tako što kada dođu do limita (6 miliona dinara prometa u kalendarskoj godini) sa jednim onda ga zamrznu, pa odmrznu drugi paušal (registrovan na ženino ime) i onda sve uplate primaju tako, pa kada uđu u novu kalendarsku godinu onda ponovo odmrznu mužev paušal i idu preko njega.

Probali su da dobiju stambeni kredit 2021. ali većina banka uopšte ne radi sa paušalcima. Jedino su dobili ponudu od Intese i tu su im rekli da imaju problem što su zamezavalo agencije i da se to gleda kao da imaju prekide u poslovanju, bez obzira što su agencije zamrzavali su to kada dođu do limita, pa sve prihode (iste klijente) samo prebace na drugu koju odmrznu.

Probali su i početkom ove godine i imali su sličan odgovor, da je problem najveći to što imaju prekide u poslovanju, ali da bi možda mogli da prođu ako bi znatno pojačali visinu učešća (tipa na 50%).

Moj prijatelj je prilično očajan jer je u prilično nezgodnoj situaciji, obzirom na tržište nekretnina, a oni gledaju stanove u novogradnjama na NBG, u vrednosti od 300-400.000 eur jer planiraju da uzmu stan od 100 ili više m2 u novogradnjama tipa Lastavice, Airport Garden i sl. Znači sve ove gde je cena 3000 m2 pa na više obzirom da oni sada žive kao podstanari u Wellportu i plaćaju kiriju 1000 eur što je u njihovom slučaju baš bacanje para.

Da li ima neko neki predlog ili slično iskustvo?
 
Meni je Novi Sad najlepsi srpski grad. Prosle godine sam se preselio iz Bga u NS. I dalje putujem u Bg na posao. To sto je ravan mi je cak prednost. U odnosu na Bg velika je prednost sto svuda stignes za max 15min i to bajsom. Veci deo grada je pokriven biciklistickim stazama. Ko voli brda, tu je Fruska Gora.
Od mana bih naveo cene koje su u rangu Bga sto se tice vecine stvari, a ni cene nekretnina nisu male. Pristojna garsonjera za 150e je misaona imenica. Oglasio sam jednosoban stan u IZVORNOM stanju u zgradi iz '69 sa par komada namestaja blizu zeleznicke stanice za 250e, izdat je bio par minuta nakon objave.
 
Da li se neko ovde razume u stambene kredite?

Imam prijatelja kojem bih voleo da pomognem savetom obzirom da se muči oko dobijanja stambenog kredita. Pošto mi je blizak prijatelj znam tačno kako stoje stvari pa shodno tome nadam da će neko imati neki savet.

On i supruga imaju registrovane 2 paušalna preduzetnika od kraja 2020. godine. Delatnost im je konstalting. Pre toga su radili 10-ak godina za različite firme kao full time zaposleni, a u posledhje 3 godine su kao što rekoh privatnici. Nemaju druge zaposlene tako da im je kompletan prihod zapravo i profit (trošak im je samo visina paušala oko 300 eur mesečno)

Ukupni prihodi su im bili:
2021. godine - oko 75.000 eur
2022. godine - oko 65.000 eur
2023. godinu će završiti na oko 80.000 eur

Paušale su organizovali tako što kada dođu do limita (6 miliona dinara prometa u kalendarskoj godini) sa jednim onda ga zamrznu, pa odmrznu drugi paušal (registrovan na ženino ime) i onda sve uplate primaju tako, pa kada uđu u novu kalendarsku godinu onda ponovo odmrznu mužev paušal i idu preko njega.

Probali su da dobiju stambeni kredit 2021. ali većina banka uopšte ne radi sa paušalcima. Jedino su dobili ponudu od Intese i tu su im rekli da imaju problem što su zamezavalo agencije i da se to gleda kao da imaju prekide u poslovanju, bez obzira što su agencije zamrzavali su to kada dođu do limita, pa sve prihode (iste klijente) samo prebace na drugu koju odmrznu.

Probali su i početkom ove godine i imali su sličan odgovor, da je problem najveći to što imaju prekide u poslovanju, ali da bi možda mogli da prođu ako bi znatno pojačali visinu učešća (tipa na 50%).

Moj prijatelj je prilično očajan jer je u prilično nezgodnoj situaciji, obzirom na tržište nekretnina, a oni gledaju stanove u novogradnjama na NBG, u vrednosti od 300-400.000 eur jer planiraju da uzmu stan od 100 ili više m2 u novogradnjama tipa Lastavice, Airport Garden i sl. Znači sve ove gde je cena 3000 m2 pa na više obzirom da oni sada žive kao podstanari u Wellportu i plaćaju kiriju 1000 eur što je u njihovom slučaju baš bacanje para.

Da li ima neko neki predlog ili slično iskustvo?
Pausalac nece dobiti 400 000e sigurno, to neka zaboravi i neka se protegne koliko je dugacak. Banke ne daju kredit pausalcu, tj. skoro je nemoguce.

Ono sto je bilo logicno je da je imao PR vodjenje knjiga ili doo sa tolikim prihodima, onda bi i imao sanse. E sada posto je gledao kako da sto manje poreza plati, pa pravio te kombinacije dva pausala, to ima i negativne strane. Ako je znao da ce mu trebati kredit, nije trebao tako da radi.
 
Meni je Novi Sad najlepsi srpski grad. Prosle godine sam se preselio iz Bga u NS. I dalje putujem u Bg na posao. To sto je ravan mi je cak prednost. U odnosu na Bg velika je prednost sto svuda stignes za max 15min i to bajsom. Veci deo grada je pokriven biciklistickim stazama. Ko voli brda, tu je Fruska Gora.
Od mana bih naveo cene koje su u rangu Bga sto se tice vecine stvari, a ni cene nekretnina nisu male. Pristojna garsonjera za 150e je misaona imenica. Oglasio sam jednosoban stan u IZVORNOM stanju u zgradi iz '69 sa par komada namestaja blizu zeleznicke stanice za 250e, izdat je bio par minuta nakon objave.
Svaka čast na ekspeditivnosti, ali zar nije jako komplikovano i zamorno putovati svaki dan iz Novog Sada za Beograd?

Koje prevoze koristiš i koliko ti otprilike treba vremena da dođeš na posao?

Što se tiče izdavanja u Novom Sadu, juče sam postavila oglas za izdavanje sasvim pristojne garsonjere sa centralnim grejanjem na Detelinari. Stan je izdat za manje od 24 sata. Ne mislim da je to pravilo, ali naletiš vremena na vreme i može se naći. Ko školuje studenta u Novom Sadu, verujem da ima mnogo manje troškove jer to isto bi u Beogradu koštalo bar 40% skuplje.

Što se tvog stana tiče, cena je Ok jer se nalazi u strogom centru. Takav isti stan u strogom centru Beograda ne bi bio ispod 350 EUR.

Negde sam na čula da su manji troškovi infostana u Novom Sadu u odnosu na Beograd, ne znam da li je i dalje ostalo tako.

Verujem da je hrana jezivo skupa i ne kvalitetna i tamo i ovde, tu nema neke razlike.
 
Poslednja izmena:
Vrh