Šta je novo?

Cene nekretnina

Što se tiče razmene iskustava bilo bi lepo da postoji kao dobra poslovna praksa formiranje foruma na sajtu projekta (ili da to bude nekako fiksirano u nekom zakonu/pravilniku) naročito za ove veće projekte. Takav forum bi omogućio lakše praćenje same gradnje ali bi i kasnije mogao da nastavi da živi i nakon useljenja.

Kad smo već kod toga, gledajući u tom pravcu, meni se čini postoji jedan mnogo veći problem (ili ja prosto nisam dovoljno upoznat) a to je neuskladjenost zakona sa novim tržišnim trendovima. Bilo bi jako važno i korisno (sa moje tačke gledišta) da zakon jasno prepozna, razgraniči i definiše pravila igre pri kupovini stana u izgradnji. Laički rečeno, trebalo bi da postoji neka vrsta solidne finansijske garancije da investitor ne može jednostavno da se pokupi i ode iz zemlje sa tudjom lovom uzetom unapred, ili da projekat ostane nedovršen - jer ako već nema sredstava da garantuje da može sam da završi projekat, onda kupac koji kupuje na početku gradnje nije prosto kupac već neka vrsta partnera u gradnji...
 
Mislim da vec postoji tema na forumu: Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

E, tu bi mogli oni koji su vec kupili stan da pricaju o iskustvima sa investitorima, katastrom, bankama itd. Bilo bi zanimljivo cuti, a ovo je tema o cenama nekretnina, to je sasvim posebna ekonomsko/filozofska kategorija. :) Nikako ne bih mogao da podelim potencijalne kupce na profeisonalne i hobiste :ROFLMAO: to bi bilo kao profesionalni mladozenja, koji se vec ozenio i hobista.
 
mnogi solidni članovi su i odustali jer se poslednjih 50 strana piše o nekim glupostima, platama menadžera i slično

Plate menadzera su gluposti u kontekstu cena nekretnina, ali su zato izuzetno kvalitetne tvoje Ilijade i odiseje kojima spamujes ovde o tome kako je stanodavac (koji te je izbacio iz stana) ruzan, kako si asocijalna pa se druzis samo sa par drugara iz skole i ne zanima te uklapanje u sredinu, kako tvoja macka obozava da jede rio mare?
 
Ne znam odakle da počnem.

Sticajem okolnosti za vreme najezde Rusa nije bilo moguće naći neki normalan pet friendly stan na boljoj lokaciji, pa smo se tako našli na Mirijevu.

Za 18-20 minuta sa izlaskom iz stana smo u centru grada, ali...

- dišem na škrge, ne izlazim bez maske napolje, prilično kašljem, što se ranije nije događalo, a jedno vreme od raznoraznih alergena nisam bila ni za šta.
(Muž se adaptirao i njemu ništa ne fali, njega gde god da staviš on se snađe i prilagodi).

- trotoara skoro i da nema, ljudi se parkiraju na trotoaru.

- naselje je jezivo ružno, sve je nabacano jedno na drugo, baš kao što je Sava napisao, da ne ponavljam. Ko ovde plati kvadrat više od 500 EUR, mislim da je klinički lud i da treba odmah da potraži stručnu pomoć.
Draga moja, da nisi pomenula ovo oko dijagnoze ne bih ni reagovao.
Mirijevo uopšte nije tako loše naselje kao što si ga ti doživela. I nejasno mi je zašto si došla tu da živiš i da se toliko patiš ako si mogla naći
bolje mesto za život ... za te pare.
Po opisu bih rekao da si negde na izlazu iz Mirijeva prema Zvezdarskoj šumi gde su nikle one masovne novogradnje u uličicama širine 4m.
Poneke ''nove'' zgrade imaju čak i zajedničke bazene. Naravno posle 5 godina nijedan nije u funkciji, krovovi prokišnjavaju, fasade su požutele i odvojile se i sl.
U tim ulicama nema ni trotaoara, ni parkinga, ni kišne kanalizacije, ali meni nije jasno da neko dođe tu da živi i ne vidi da nema tih osnovnih
stvari a posle kuka i žali se. Ne znam kolika ti je renta, ali u takve ulice i zgrade ne bih došao ni džabe a ne da platim 500e/m2.
Iz mog iskustva starogradnja (do 90te) je i dalje bolji i humaniji izbor od bilo koje novogradnje i nisu mi jasni ovi koji se iščuđavaju
što cena starogradnje dostiže novogradnju. Pa prosto, ljudi imaju oči. Hoće prostor oko zgrade, zelenilo, hoće fasadnu ciglu, podrumsku ostavu,
trotoar, kišnu kanalizaciju ... prosto neće šminku, uske hodnike u kojima im se otirači sa komšijom dodiruju, poplavljene podz. garaže i ulaz
i lift koji dele sa 50 komšija.

Vazduh u Mirijevu nije uopšte loš ako nisi baš dole u rupi kod starog maksija. Recimo Karaburma, Višnjica, Dorćol, NBG su što se tiče toga mnogo lošija naselja ...
To si mogla koliko jutros da se uveriš ... od magle se sunce tu pojavilo tek malo pre, a u Mirijevu je u 7:00 bilo sunčano.
Nema industrije, toplana je gasna a sama činjenica da je na visini (kao i Višnjička Banja) doprinose da stalno struji vazduh
pa je leti nešto prijatnije ali zimi nešto hladnije nego u ostalim naseljima.

U osnovi naselje ... tj. onaj kršten deo je planski osmišljeno i urađeno ... što bi rekli kad je Bog hodao po zemlji. Dosta je upropašćeno u poslednjih 20 godina
i to novogradnjama, ali to nije problem samo ovog naselja. Postoji dom zdravlja, pijaca, toplana, osnovne škole, obdaništa, veliki fudbalski teren, benz. pumpa,
apoteke, laboratorije, knjižare, supermarketi, kafići, balon i tereni za sport, igraonice, park za kućne ljubimce itd.
Istina nema pozorište i operu, verovatno ti tada ne bi izgledalo tako grozno.
 
Screenshot_20231017-103235_Chrome.jpg
kolika je kvadratura,da li neko zna?
 
Draga moja, da nisi pomenula ovo oko dijagnoze ne bih ni reagovao.
Mirijevo uopšte nije tako loše naselje kao što si ga ti doživela. I nejasno mi je zašto si došla tu da živiš i da se toliko patiš ako si mogla naći
bolje mesto za život ... za te pare.
Po opisu bih rekao da si negde na izlazu iz Mirijeva prema Zvezdarskoj šumi gde su nikle one masovne novogradnje u uličicama širine 4m.
Poneke ''nove'' zgrade imaju čak i zajedničke bazene. Naravno posle 5 godina nijedan nije u funkciji, krovovi prokišnjavaju, fasade su požutele i odvojile se i sl.
U tim ulicama nema ni trotaoara, ni parkinga, ni kišne kanalizacije, ali meni nije jasno da neko dođe tu da živi i ne vidi da nema tih osnovnih
stvari a posle kuka i žali se. Ne znam kolika ti je renta, ali u takve ulice i zgrade ne bih došao ni džabe a ne da platim 500e/m2.
Iz mog iskustva starogradnja (do 90te) je i dalje bolji i humaniji izbor od bilo koje novogradnje i nisu mi jasni ovi koji se iščuđavaju
što cena starogradnje dostiže novogradnju. Pa prosto, ljudi imaju oči. Hoće prostor oko zgrade, zelenilo, hoće fasadnu ciglu, podrumsku ostavu,
trotoar, kišnu kanalizaciju ... prosto neće šminku, uske hodnike u kojima im se otirači sa komšijom dodiruju, poplavljene podz. garaže i ulaz
i lift koji dele sa 50 komšija.

Vazduh u Mirijevu nije uopšte loš ako nisi baš dole u rupi kod starog maksija. Recimo Karaburma, Višnjica, Dorćol, NBG su što se tiče toga mnogo lošija naselja ...
To si mogla koliko jutros da se uveriš ... od magle se sunce tu pojavilo tek malo pre, a u Mirijevu je u 7:00 bilo sunčano.
Nema industrije, toplana je gasna a sama činjenica da je na visini (kao i Višnjička Banja) doprinose da stalno struji vazduh
pa je leti nešto prijatnije ali zimi nešto hladnije nego u ostalim naseljima.

U osnovi naselje ... tj. onaj kršten deo je planski osmišljeno i urađeno ... što bi rekli kad je Bog hodao po zemlji. Dosta je upropašćeno u poslednjih 20 godina
i to novogradnjama, ali to nije problem samo ovog naselja. Postoji dom zdravlja, pijaca, toplana, osnovne škole, obdaništa, veliki fudbalski teren, benz. pumpa,
apoteke, laboratorije, knjižare, supermarketi, kafići, balon i tereni za sport, igraonice, park za kućne ljubimce itd.
Istina nema pozorište i operu, verovatno ti tada ne bi izgledalo tako grozno.
Ne shvataj to lično, ni dan danas ne znamo koliko ljudi je zapravo na tom nalogu. Zapravo je pozitivno pisala (pisali) o Mirijevu pre nekoliko desetina stranica, ali se narav menja kako vetar duva.
 
Krece Kineski bull.

Za one koji ne razumeju: Kinezi ili strani investitori krecu da jure magacine ili industrijske prostore. Posto mi imamo mnogo bolji status u svetu za export robe. Postajemo PROXY drzava za izvoz iz Kine. Na primer carina za uvoz iz Kine u USA je 25%+2.75%. Uvezes to iz Kine u Srbiju. Prepakujes stavis Made in Serbia i exportujes.
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao. Mislim da jedan solidan deo učesnika su entuzijasti i hobisti koje ova tema zanima u fazonu kao kada neko čita podatke o nekoj temi sa Wikipedije pa onda posle nekog vremena stekne utisak da vlada tom temom, a u stvari znanje mu je i dalje vrlo oskudno i površno bez obzira koliko čitao. Tako doživljavam jedan deo učesnika ovde.

Zato sam možda u jednoj poruci koja mi je obrisana bio malo grublji kada sam naveo hipotetičku situaciju nekog ko vozeći se gradskim prevozom gleda novogradnje pored kojih prolazi i posle krene da kucka o tim istim novogradnjama na forumu.

Razumem entuzijazam (verovatno) mladih članova (ja imam 35 godina i nisam više tako mlad) i razumem njihovu potrebu da pišu o tome, ali prosto to nisu informacije proistekle od nekog ko je učesnik na tržištu nekretnina, i zbog toga smatram da bi bilo dobro na neki način odvojiti članove koji su zaista učesnici na tržištu nekretnina od entuzijasta i hobista koji nisu učesnici na tržištu, a žele da podele svoja zapažanja sa forumskim auditorijumom.
Ne bi valjalo da ovo što je ovaj dasa napisao prođe''neobrađeno''.
ON kao nakredibilniji Mojsije od menađmenta će da deli more od 1200 strana na one koje su manje ili više kredibilne ili verifikovane.
ON će da predlaže adminstratorima šta da menjaju.Menadzer će posle 3 dana na forumu da menadzuje.
Podseća me na mog rodjenog burazera kad je tek ušao u milione, kad je zubaru govorio kako treba a radii da njega uči posao.

Dalje, ON kvalifikuje ravnopravne učesnike rasprave prema tome kako se ko vozi, a li je kupio nekretninu ili tek kupuje. Deli na učesnike i neučesnike tržišta dok perfidno pravi neke klasne podele.ON bi ''dodeljivao statuse'', ''odvajao kukolj''.
Pa će ON nekome da ispravlja diskurs uz ''Nemoj me shvatiti pogrešno'' ''Ništa lično nemam protiv tebe'' mislim te forice ostavi za Mokrogorsku školicu menađmenta.
Da ne komentarišem onaj privileged rant kako on vozi Q8 i kako je "verifikovan kupac stana u Sakura Parku"....božemesačuvaj

Mislim radi se nekoj ozbiljnoj infekciji moralnog aparata. Dečije bolesti kod srbistanskih gazda.

Kako bi mene klasifikovao daso? U gradjevinskoj firmi sam bio 10 godina.Prijatelji su mi investitori i agenti za prodaju? Stan mi se gradi, vozim skupa kola, i imam svoju firmu.Mogu ja da uđem u tvoj ''klub''?

Mislim...daj ne dajte ovakvima puno pažnje, očigledno nema dovoljno od tih svojih 40 koje plaća.

Tema je ''Cene nekretnina'' i nečije ''rekla kazala'' vredi više ovde nego tvoja keš pozicija.
 
Sto ne pazaris to Dzo?
Sledeće godine. Ovo vreme. Vidiš da tržište ide u dobrom smeru. Pre nisi mogao ni da sanjaš da ti nude garsonjere. Trebala ti je jača veza da kupiš garsonjeru nego za klinički centar Srbije. Ja sam rekao svoje. Prvo 6-12 meseci orocene štednje onda uzimam. Mislim da sam dobro procenio. Ako promasim moj promašaj.
 
Krece Kineski bull.

Za one koji ne razumeju: Kinezi ili strani investitori krecu da jure magacine ili industrijske prostore. Posto mi imamo mnogo bolji status u svetu za export robe. Postajemo PROXY drzava za izvoz iz Kine. Na primer carina za uvoz iz Kine u USA je 25%+2.75%. Uvezes to iz Kine u Srbiju. Prepakujes stavis Made in Serbia i exportujes.
Zar neće onda doći do ,,packi" od EU? U smislu poništenja ugovora o slobodnoj trgovini?
Ovo je fenomenalna stvar ali mislim da neće proći bez posledica od druge strane...
Imaš li neku informaciju?
 
Vrh