Šta je novo?

Cene nekretnina

Na osnovu cega si ovo zakljucio? Kao pacijent ili si lekar u Svedskoj? Mogu da ti kazem da ovo sto si napisao je potpuno netacno. Lekar mora da ispostuje pacijenta, da ga saslusa prvo, pa da ga pregleda. Pacijent moze bez ikakvih problema da kaze sta misli, da pita 5x ako treba bez da neko pocne da vristi na njega. Kod nas se cesto lekari izderu na pacijenta.
Na osnovu iskustva ljudi koji su bili ozbiljno bolesni ili povređeni. Od saobraćajne nesreće do sepse. Kolega doveden posle saobraćajke sa višestrukim prelomima koji je urlikao od bolova je čekao dva sata da ga neko pogleda, završio u bolnici nakon toga. Otac mog prijatelja je imao sepsu, nekoliko puta je vraćen kući bez ikakvih analiza, uz savet da snižava temperaturu, ozbiljno su ga pregledali tek kad je pao u komu, i onda su ga jedva spasili. I još puno, puno negativnih iskustava. I da napomenem, ovo su sve Šveđani. Ja razumem da balkanci gledaju na novi svet kroz ružičaste naočare, al tamo je daleko od idile.
 
@Pera Zdera, eto. Započeo si na temu zdravstva i dobio odgovor. Na Reditu lik i komentatori kažu isto kao i kolega forumaš iznad.


Koje god se uhvatiš teme, u vezi Švedske, ispadne negativno po Švedsku. Stičem utisak da u stvari želiš da nam, na svoj način, saopštiš da ti ne prija Švedska. Možda da je konačno posetiš, pa da vidiš. Možda je i ok.
 
Poslednja izmena:
Da li se ROI od 20 god, uz minimalne obaveze (izdaš stan pristojnom stanaru na period ne kraći od godinu dana) smatra dobrim, osrednjim ili lošim?
Ovo je normalan ROI na nekretnine. Na Zapadu se smatra ROI od 6% na nekretninu optimalan! Tako da ako imaš nekretninu koja ti to nudi uzmi. Na sve nove ti je ROI oko 3%...
 
Znam dosta vise o njihovom zdravstvu od tih rekla kazala pojedinacnih prica cak i sa tog reddita.
Medjutim fale im specijalisti najvise zbog toga sto on tamo nece za smenu da dobije 70 pregleda kao kod nas vec ima neku maksimalnu normu.
Onda tu radi trijaza da se vidi sta je zaista hitno. Razumem i ljude kojima nesto fali, svakom je svoj problem najveci.
Na kraju svako bude pregledan sasvim korektno. Ne kazem da nema pojedinacnih propusta. Tek ce kod nas biti jos vise propusta zbog ovakvog odnosa prema lekarima tj srednjoj klasi.

Jedan od vecih faktora je cena nekretnina. Recimo jedan lekar na pocetku karijere, ozenio se, dobio dete i specijalizaciju, ide ka 30god polako, kako ce neko da kupi normalan stan po ovoj ceni?
Ovde masete nekim platama lekara koji kao mlate pare privatno posle posla, a nemate pojma koliko vremena treba jednom specijalisti da dodje do tog nivoa.
Bolja opcija je da dodje u Svedsku i kupi stan po nizoj ceni nego kod nas, a po povoljnijim kamatnim stopama. Opet kazem, srecni budite sto nismo u EU, ne bi ostalo nista od lekara. Za sada je poprilicno otezan put nostrifikacijom.
 
Bio je jedan lekar specijalista sa iskustvom, otisao iz Srbije u Svedsku da radi. Radio neko vreme za minimalac, ucio jezik.

Kad je trebao da mu se promeni ugovor i da pocne za stalno da radi i za pravu platu, ponuda je bila 1500 EUR mesecno. Jer je svezi doktor stigao iz Sirije, i Sirijac je bio spreman da radi za isto toliko, pa iz tehnickih razloga nisu mogli vise da mu ponude. Pogodi u kojoj je zemlji nastavio da radi.
 
Bio je jedan lekar specijalista sa iskustvom, otisao iz Srbije u Svedsku da radi. Radio neko vreme za minimalac, ucio jezik.

Kad je trebao da mu se promeni ugovor i da pocne za stalno da radi i za pravu platu, ponuda je bila 1500 EUR mesecno. Jer je svezi doktor stigao iz Sirije, i Sirijac je bio spreman da radi za isto toliko, pa iz tehnickih razloga nisu mogli vise da mu ponude. Pogodi u kojoj je zemlji nastavio da radi.
Nemačka 🙂? Plaćen smeštaj, hrana, 2.5k evra plata u periodu prilagođavanja i profesor jezika prvih par meseci koji te uhodi. Nakon toga 4k i biras specijalizaciju koju hoces. Nakon završetka specijalizacije plata se maltene duplira.
Cuo sam za slicnu pricu vezanu za Sloveniju inace. Isto je jedna zena izvisila
 
Poslednja izmena:
Nemačka 🙂? Plaćen smeštaj, hrana, 2.5k evra plata u periodu prilagođavanja i profesor jezika prvih par meseci koji te uhodi. Nakon toga 4k i biras specijalizaciju koju hoces. Nakon završetka specijalizacije plata se maltene duplira.
Cuo sam za slicnu pricu vezanu za Sloveniju inace. Isto je jedna zena izvisila
8k ali bruto...veoma mali broj lekara u Nemackoj ima 8k eura neto. Za razliku od Amerike gde je prodavanje zdravstvenih usluga veliki biznis, u Nemacka je jos uvek socijalna drzava kojoj su potrebni kvalifokovani radnici koji nisu skupi. Druga stvar je da je vecina nasih lekara u Nemackoj u malim mestima gde su troskovi zivota nizi nego u Beogradu pa se i sa relativno niskom platom moze tamo pristojno (pre)ziveti.
 
Rasprave o Švedskoj/Nemačkoj je, pored Zlatibora, najdosadniji aspekat ove teme. 99.9% ljudi koji gledaju stanove u Beogradu ne bi kupili stan u Švedskoj/Nemačkoj (i ne daj bože Zlatiboru) :)
Bukvalno, ne znam zaista kome je uopšte bitno kakva je situacija u nemačkoj i švedskoj i to još u ovako sitne detalje. Ne možemo da se izborimo ni sa našim životima, primanjima, stanovanjem i svim ostalim problemima, al bitno da se raspreda o zemljama koje su svetlosnim godinama daleko od nas…manite se ćorava posla braćo
 
Druga stvar je da je vecina nasih lekara u Nemackoj u malim mestima gde su troskovi zivota nizi nego u Beogradu pa se i sa relativno niskom platom moze tamo pristojno (pre)ziveti.
Pa i većina naših ljudi koji ide tamo i jesu ljudi iz manjih sredina u Srb, a ne iz Bg-a...
Nije samo novac "stimulans", verovali ili ne, u manjim sredinama je situacija kritična, tj ljudi se ucenjuju na raznorazne načine od strane rukovodioca.

A da, napomenuh ja jednom da u celoj Srbiji imamo samo 2 (dva) PET CT skenera i obavezno je jedan u kvaru... Moguće je da su nešto promenili u zadnje vreme, ali to je bila situacija pre nekoliko godina kada se na isti čekalo 2-3 meseca uz debele "veze" (a ko radi u zdravstvu zna šta to predstavlja za pacijente kojima je isti potreban)

Kažem, Bg je najmanje kritičan - zbog toga i imamo ovoliko priliv i pritisak stanovništva iz unutrašnjosti, jer se te "ucene" ne dešavaju na tom (često primitivnom) nivou kao u manjim sredinama
 
Rasprave o Švedskoj/Nemačkoj je, pored Zlatibora, najdosadniji aspekat ove teme. 99.9% ljudi koji gledaju stanove u Beogradu ne bi kupili stan u Švedskoj/Nemačkoj (i ne daj bože Zlatiboru) :)

Tako je. Ja bih uveo doduše novu destinaciju za razmatranje, Tel Aviv. Pratio sam cene od kako je počeo rat, ovaj stan od 45 m2 se pojavio u ponudi za 930k dolara, to je najjeftiniji "luksuzni" stan tamo. Sličan se prodavao prošle nedelje za 1.05 miliona dolara, da li je povučen iz prodaje ili prodat - ne znam, uglavnom nema ga više. Nije loše pratiti kako idu cene u Izraelu (i Ukrajini) sad, teoretski i nas može da zadesi slična sudbina.

p.s. Da li njima može neko da objasni da mogu da kupe mnogo više kvadrata za iste pare u nekom švedskom predgrađu?

Screenshot 2023-10-16 at 11.41.10.png
 
Bio je jedan lekar specijalista sa iskustvom, otisao iz Srbije u Svedsku da radi. Radio neko vreme za minimalac, ucio jezik.

Kad je trebao da mu se promeni ugovor i da pocne za stalno da radi i za pravu platu, ponuda je bila 1500 EUR mesecno. Jer je svezi doktor stigao iz Sirije, i Sirijac je bio spreman da radi za isto toliko, pa iz tehnickih razloga nisu mogli vise da mu ponude. Pogodi u kojoj je zemlji nastavio da radi.
Sa nasom diplomom procedura je sledeca - polozis Kunskapsprov, C1 i trazis praksu 6 meseci posle cega dobijas legitimaciju. To sto je on kod nas specijalista mu ne znaci puno.
On je verovatno radio kao underläkare u nekom starackom domu kao i vecina stranaca dok uce jezik i spremaju se za nostrifikaciju. To je i odlicno da se udje u sistem, ali bas potraje dok sve poloze.
Znaci lovacka prica koju si izmislio ili te je taj tvoj izvor lagao. Da je on sve to polozio i dobio legitimaciju, veruj mi moze bukvalno u Stokholmu da bira. Sem toga nema tu sta ko da se licitira sa nekim Sirijcima, 1500e nije ni minimalac za lekarsku platu bez specijalizacije.
Ukratko tezak je to put, razumem i ljude koji ne uspeju pa se vrate, ni to nije sramota.
Neko ko je studirao u EU zemlji samo nauci jezik i ne treba mu zezanje sa nostrifikacijom.

Sto Bata kaze, u Beogradu je jedino ostalo nesto sto vredi od zdravstva. Sve je tu tako da se tu i najbolje znanje stice.
A kako ce ti lekari da rese svoje stambeno pitanje da bi ziveli kao ljudi i osnovali porodicu neka nam kaze straw posto se bori da dodje do mikrofona 😄
 
A kako ce ti lekari da rese svoje stambeno pitanje da bi ziveli kao ljudi i osnovali porodicu neka nam kaze straw posto se bori da dodje do mikrofona

Pa neka reše kako oni misle da treba da reše, ja im ne branim da kupuju nekretnine po Nemačkoj i Švedskoj. Samo kažem da 99.9% naroda nisu lekari i cene nekretnina u Švedskoj im ne znače ništa jer sigurno neće emigrirati tamo.
 
Sa nasom diplomom procedura je sledeca - polozis Kunskapsprov, C1 i trazis praksu 6 meseci posle cega dobijas legitimaciju. To sto je on kod nas specijalista mu ne znaci puno.
On je verovatno radio kao underläkare u nekom starackom domu kao i vecina stranaca dok uce jezik i spremaju se za nostrifikaciju. To je i odlicno da se udje u sistem, ali bas potraje dok sve poloze.
Znaci lovacka prica koju si izmislio ili te je taj tvoj izvor lagao. Da je on sve to polozio i dobio legitimaciju, veruj mi moze bukvalno u Stokholmu da bira. Sem toga nema tu sta ko da se licitira sa nekim Sirijcima, 1500e nije ni minimalac za lekarsku platu bez specijalizacije.
Ukratko tezak je to put, razumem i ljude koji ne uspeju pa se vrate, ni to nije sramota.
Neko ko je studirao u EU zemlji samo nauci jezik i ne treba mu zezanje sa nostrifikacijom.

Sto Bata kaze, u Beogradu je jedino ostalo nesto sto vredi od zdravstva. Sve je tu tako da se tu i najbolje znanje stice.
A kako ce ti lekari da rese svoje stambeno pitanje da bi ziveli kao ljudi i osnovali porodicu neka nam kaze straw posto se bori da dodje do mikrofona 😄
Pero prvo se malo raspitaj oko diploma!!USLOV da bi ti diploma bila validna u drugoj EU državi je i da si završio u EU državi i da imaš EU pasoš!! Znači oba uslova. Ako si SR državljanin a završio si u EU (npr. Nemačkoj) pa se odlučiš da ideš da radiš u Švedsku OPET moraš raditi nostrifikaciju!!! Tako da nije baš sve jednostavno.
Drugo što kažeš SAMO jezik i to si napisao na C1 nivou. Pa znaš li ti koliko treba vremena da se dođe do C1 nivoa? To je 2 god min full time učenja uz život tamo. I to je min min.
Treće kažeš da ako uđemo u EU doktori bi svi otišli, pa to se NIJE desilo nigde ni u jednoj od EU članica, ni u Rumuniji ni u Bugarskoj koji su već dugo u EU. Ode jedan broj to je tačno, ali se veliki broj i vraća. Pogledaj primere sada za Rumuniju i Hrvatsku, doktori se masovno vraćaju jer kući mogu mnogo više da zarade. (pod tim mislim da radi i privatno i sve je tax free, dok tog u Švedskoj nema ili ako ima i sam si rekao da smanjuju na 75% radnog vremena jer im se ne isplati zbog poreza).
I kvalitet života u Švedskoj i Srbiji nije za poređenje. Srbija je daleko bolja, a pogotovo ako si neki vrhunski specijalista, ti sve ali bukvalno sve možeš da rešiš na jedan poziv telefonom. Svima će trebati tvoja usluga jednog dana. To se ne može novcima platiti, a tog u Švedskoj nećeš naći. Barem ne za naše doktore, za njihove da.
 
Pa i većina naših ljudi koji ide tamo i jesu ljudi iz manjih sredina u Srb, a ne iz Bg-a...
Nije samo novac "stimulans", verovali ili ne, u manjim sredinama je situacija kritična, tj ljudi se ucenjuju na raznorazne načine od strane rukovodioca.

A da, napomenuh ja jednom da u celoj Srbiji imamo samo 2 (dva) PET CT skenera i obavezno je jedan u kvaru... Moguće je da su nešto promenili u zadnje vreme, ali to je bila situacija pre nekoliko godina kada se na isti čekalo 2-3 meseca uz debele "veze" (a ko radi u zdravstvu zna šta to predstavlja za pacijente kojima je isti potreban)

Kažem, Bg je najmanje kritičan - zbog toga i imamo ovoliko priliv i pritisak stanovništva iz unutrašnjosti, jer se te "ucene" ne dešavaju na tom (često primitivnom) nivou kao u manjim sredinama
Za MRI i PET skenere - imaš klinika po BGu i unutrašnjosti koliko hoćeš. MRI je oko 300e i PET slična cena. Čekanje možda dan max. Keš i problem rešen. Ne znam čemu drama tolika. Običnom google pretragom po BGu sam našao min 7 klinika koje imaju MRI i PET skenere. Što je mnogo više od 2 na nivou države.
 
Glupi Izraelci nisu čuli za Valensiju :)
Bas sam se za vikend video sa prijateljicom Rumunkom koja zivi u Berlinu. Inace je zivela po celoj Evropi, malo i po Bliskom Istoku, izmedju ostalog i u Španiji par godina.

Sad je kupila stan u Berlinu, starogradnja 45-60 min od centra, 4k kvadrat. Pitam se sto nije otisla recimo u Valensiju, kad vec zna i jezik i kako stvari funkcionisu tamo, bolja klima a i mogla je palatu da uzme za te pare.

Kaze "pre bih se vratila u Rumuniju, manje lenji i konzervativni ljudi a i sistem se manje raspada".

Ne kazem da je u pravu ali mi je bilo interesantno rezonovanje.
 
Za MRI i PET skenere - imaš klinika po BGu i unutrašnjosti koliko hoćeš. MRI je oko 300e i PET slična cena. Čekanje možda dan max. Keš i problem rešen. Ne znam čemu drama tolika. Običnom google pretragom po BGu sam našao min 7 klinika koje imaju MRI i PET skenere. Što je mnogo više od 2 na nivou države.
Čemu keš kada državne bolnice imaju skenere koje ne koriste i kada plaćaš zdravstveno osiguranje? Čovek piše za skenere u državnim bolnicama, ne privatnim klinikama. I to najčešće skener radi tipa od 10 do 11h i jedan eventualno dva pacijenta dnevno pa je i normalno što se prave gužve iako ne bi trebalo da se prave.
 
Za MRI i PET skenere - imaš klinika po BGu i unutrašnjosti koliko hoćeš. MRI je oko 300e i PET slična cena.
Nisam u zdravstvu, ali zelim da mi nabrojis klinike u Bg-u i unutrasnjosti koje imaju PET CT skener? Zelim stvarno spisak, jer smo za pokojnog rodjaka morali da idemo do Skoplja (Acibadem) i upucivali su nas na Istanbul i Bec kada smo trazili skeniranje sto je pre moguce....

Mozda se situacija promenila, ovo je bilo pre 5god i muke smo imali...
 
Evo da ne bude da lupam
I to uopste nisam siguran da li je ovo realizovano (jer ne uspevam, osim ove najave, da nadjem da li je uopste isti i operativan danas)
 
Figures for the NHS in England show 7.75 million people were waiting to start treatment at the end of August, up from 7.68 million in July.
Za to vreme, UK nastavlja sa rekordima u duzini listi cekanja na medicninske usluge.

Sada je 7.75 miliona pacijenata na listama cekanja, za pocetak medicinskog tretmana.

 
Evo da ne bude da lupam
I to uopste nisam siguran da li je ovo realizovano (jer ne uspevam, osim ove najave, da nadjem da li je uopste isti i operativan danas)
I u Vojvodini je nabavljen jedan prosle godine https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...ju-vojvodine-pocinje-da-radi-do-kraja-meseca/
 
Ovo je normalan ROI na nekretnine. Na Zapadu se smatra ROI od 6% na nekretninu optimalan! Tako da ako imaš nekretninu koja ti to nudi uzmi. Na sve nove ti je ROI oko 3%...
Ako je tako, onda je na osnovu cene po kojoj se izdaje lako proceniti relativnu vrednost nekog stana. Npr. Ako se izdaje po ceni od 400 EUR, oduzmeš ulaganja koja imaš u stan, znači da ga vredi platiti oko 90.000 e.
 
To je odlicna vest... Nadam se da nije samo zamena za stari - jer su oni i imali jedan stari aparat (jedina dva aparata su tada bili upravo taj u Vojvodini i na klinickom - i samo je jedan bio operativan, bar su nam tako rekli - da je retkost da oba rade paralelno).
Sa nasim brojem pacijenata obolelih od karcinoma - ovo su veliki koraci
 
Mislim da smo odavno zaključili da je Beograd uz Zlatibor najbolji svetski izbor kako za investiranje tako i za život. Apsolutno je gubljenje vremena gledati bilo koju drugu opciju. 😃 Uskoro ćemo imati i najlepše patriotske poruke duž magistralnih i auto puteva. Lepota jedna koje nema preko grane. 😃
 
Vrh