Šta je novo?

Cene nekretnina

Zanimljivo, stanovi na ovoj lokaciji su prošle godine bili 3100€+ čak sam video i za 3800€/m2

Sad je neko oglasio za 2790€/m2

Bili su a i ima ih i sad ali su manji stanovi u pitanju, ovo je ipak 77m2 i poslednji sprat. Po izvestajima u septembru su manji stanovi u tom delu isli za 3-3.5k.
 
Cringe. Da im nisi gledao platne listice?
Ne, ali normalno je da pričamo o tome i da se te cifre znaju, a pošto sam ipak solidno pozicioniran u biznisu, normalno je da me te stvari zanimaju jer moram biti up to date vezano za plate za različite menadžerske role jer sam vlasnik firme koja raste, te stoga u nekom bliskom momentu ću i sam morati da zapošljavam ljude na te pozicije pa moram i sa platama biti konkurentan.

Nemoj me shvatiti pogrešno, cenim tvoj entuzijazam da mi "dokažeš" nešto, ali jedna je stvar biti entuzijasta i marketwatcher a sasvim druga biti aktivan učesnik u biznisu i na tržistu rada sa strane poslodavca. Ništa lično nemam protiv tebe, samo moram izbalansirati naš diskus, jer su nam pozicije očigledno drugačije. ;) I prilično sam siguran da je sa druge strane ekrana entuzijasta koga sve to zanima, a ne neko ko je stvarno u biznisu i ko se na dnevnoj bazi susreće sa tim stvarima.
 
dejane stekaj lovu, možda budeš mogao jedan dan da zaposliš i marketwatcher-a ili ipak ne …🙃
 
Možda on puca samo na CXO role, u tom slučaju mrka kapa, nisam taj kalibar 😂 😁
 
Isto je i u Švedskoj samo predji neku granicu primanja pa ćeš videti. Imao sam direktora iz Danske on je na bonuse plaćao 65% poreza! Zlo!
Pa neka placa, na bonuse, ne placa na celu platu toliki porez. To je opste poznato i sve je javno, zna se tacno koliki je porez do koje zarade, a koliko se placa na sumu preko. Pojedinci u zavisnosti od zanimanja, a i plate, mogu da iskalkulisu kao recimo da li ce otvarati sopstvenu firmu i preko nje da posluju. Recimo lekari u Svedskoj imaju i tu mogucnost i tako ustede neuporedivo vise. Ili da ne rade 100% vec na primer 75%, dobijas slicnu platu, a manje vremena provedes na poslu. Potpuno drugi svet od nas.
Ali ono sto mi bode oci je kukanje na ostale troskove. Kako onda svi ti ljudi prezivljavaju? Zasto onda mi nemamo imigraciju tih ljudi, nismo zatvoreni za strance vec se suprotno desava, odose nasi kod njih?

Ja sam uvek za to da se koliko je god moguce realno sve sabere i oduzme.
Medjutim, ova tema je sasvim ocigledno zloupotrebljena od jedne neumorne grupice ljudi kojoj je jedini cilj da popljuje bukvalno svaki komentar koji ne ide u prilog hvaljenju ovakvog stanja u Srbiji. Politika, cene nekretnina, kvalitet zivota, u medicinu se razumeju, sve. I uvek im se svima pali alarm i sjate se kada naidje koska komentar 😄

Steta samo sto nismo pametnije odigrali dok je moglo i da se nekako umuvamo u EU. Time bi se daleko vecem broju ljudi otvorilo evropsko trziste rada. Najvrednija stvar je mogucnost izbora pa onda nisi ni prisiljen da kupujes precenjene kvadrate vec biras tamo gde ti je bolje.
 
Pa neka placa, na bonuse, ne placa na celu platu toliki porez. To je opste poznato i sve je javno, zna se tacno koliki je porez do koje zarade, a koliko se placa na sumu preko. Pojedinci u zavisnosti od zanimanja, a i plate, mogu da iskalkulisu kao recimo da li ce otvarati sopstvenu firmu i preko nje da posluju.
Po cemu se sve nabrojano razlikuje u odnosu na Srbiju?
Potpuno drugi svet od nas.
Znaci ipak si na Balkanu.
Ali ono sto mi bode oci je kukanje na ostale troskove. Kako onda svi ti ljudi prezivljavaju?
Meni je bilo iznenađujuće kada sam video Švedske porodice kako se raduju poseti i ručku u restoranu srednjeg cenovnog ranga. Vidi se da ne praktikuju često. Mnogo sam više blagostanja očekivao, možda baš zato što sam slušao lovačke priče kako je bajno i bogato.

Da se razumemo, ko ima nisku platu u Srbiji, ili bilo gde na svetu, naravno da treba da se bori za sebe i da razvije svoj potencijal, gde god je u tom trenutku moguće.

Zasto onda mi nemamo imigraciju tih ljudi, nismo zatvoreni za strance vec se suprotno desava, odose nasi kod njih?
Složenije je pitanje nego pretpostavka na koju navodiš.

Seta samo sto nismo pametnije odigrali dok je moglo i da se nekako umuvamo u EU. Time bi se daleko vecem broju ljudi otvorilo evropsko trziste rada. Najvrednija stvar je mogucnost izbora pa onda nisi ni prisiljen da kupujes precenjene kvadrate vec biras tamo gde ti je bolje.
Srbi imaju mogućnost izbora, kao i rada u EU. Pa ti kažeš da dolaze u Švedsku, kako onda sad kažeš nemaju mogućnost izbora.

Politika, cene nekretnina, kvalitet zivota, u medicinu se razumeju, sve. I uvek im se svima pali alarm i sjate se kada naidje koska komentar
I za kraj, ti se baviš politikom na forumu. Zaviješ to u neke priče o stanovima, mlevenom mesu ili evo sada o porezu i čemu sve ne.
 
Poslednja izmena:
Za vikend stan se jesam sprdao. Da zelim da izbegnem placanje kirija kad god mogu i to je tacno. Naravno da sad nema smisla kupiti stan gde god ides na odmor da ne bi placao smestaj, ali ja sticajem okolnosti imam jako puno kontakata u Beogradu i potrebu da cesto dolazim, ali bas zato sto nemam svoj stan, izbegavam. Kad bih kupio stan, dolazio bih cesce, pa bi mi se vise isplatilo nego da nekom placam kiriju. Sto se tice kategorzacije ljudi, nisam siguran na sta mislis. Kog ja to kategorizujem i gde sebe preskacem? Mislis na ovo?

Ja sam se prvi cudio ko kupuje i onda su mi ovde odgovarali da postoje ljudi koji imaju para da plate i 10k e / m2, ja sam samo prihvatio taj narativ, Naravno da medju onima koji imaju para postoje i posteni i lopovi, postenima svaka cast. Ali da sad ne zalazimo u to ko je stvarno posten, ko izdaje sve racune i sl. Ne pratim mnogo sta pises, koliko se secam, pominjao si da imas neku svoju firmu, da nemas veze sa politikom, da si sav novac stekao posteno i da tim novcem kupujes nekretnine, Ako je tako, svaka cast, ali ja nigde nisam rekao da ne postoje slucajevi kao sto si ti. Ali i ti se moras sloziti da ima puno novca sumnjivog porekla koji zavrsi na trzistu nekretnina, i za taj novac cene nisu bitne.
2020. jesam razmatrao i kupovinu stana u Beogradu kao opciju, ali sam se ipak odlucio za Nis jer za kupovinu stana u Nisu nisam morao da uzimam kredit, a i generalno jesam vise vezan za Nis. Ali nije tacno to sto ti pokusavas da imputiras da se ja sad kao nesto kajem jer nisam kupio tad 2020. u Beogradu ili nesto slicno. Meni kupovina stana u Beogradu jeste opcija, ali ne sada i ne po ovim cenama. Po trenutnim uslovima, ako nekad budem odlucio da idem iz Nisa, mnogo mi je blize inostranstvo nego Beograd. Naravno da se sa platom od 3k evra moze kupiti stan, ali kad neko ima tu platu i uporedi Beograd i neku uredjeniju zemlju, kupovna stana u Beogradu po ovim cenama deluje kao pomalo losa odluka, barem meni.

Vise puta sam na forumu napisao da ne zelim da kupim stan kao investiciju, niti planiram da nekom izdajem, nego za sopstvene potrebe. To nesto kesa sam ustedeo u poslednje 2 godine, tako i da sam hteo da kupim ranije, nisam mogao jer nisam imao ni za ucesce. A sada iako imamo inflaciju verujem da cene nekretnina nece rasti pa cu sa istom kolicinom kesa moci u narednih X godina da kupim istu ili cak i vecu kvadraturu, tako da tu ne vidim neki gubitak, osim propustene kirije, ako kao sto rekoh, ne planiram da izdajem. Takodje, pitanje je da li je to uopste i gubitak, s obzirom da smatram da su nekretnine preskupe, a i kamatne stope dosta visoke, morao bih da uzmem bas ogroman kredit reda velicine 150k evra minimum, sto je nenormalno. Mozda gresim, ali sam cvrsto uveren u to sto pricam. Kao sto su ranije mnogi kupovali jer su se kladili na rast cene, ja se sad eto prakticno kladim na pad cene. Cak i da nisam u pravu, bitno mi je da nisam rob kredita za stan u Beogradu.
Meni je neverovatno kako si dozvolio da te na idiotski način izmobinguju sa teme.

Umesto da se pravdaš na šest strana zašto kupuješ ili ne kupuješ stan i sa kojim motivima si na ovoj temi, zašto jednostavno takvoj osobi ne odgovoriš ,,šta te briga"? Samo ta jedna rečenica. Ovde niko nije dužan da se pravda zašto je došao, da iznosi podatke o svom bankovnom računu ili izvod iz katastra. Međutim, ima jezivo nevaspitanih likova koji su na prethodnim stranicama zavirivali ne samo u ove dokumente, nego i u frižider i trpezarijski sto (!)

Mnogi od njih su toliko imućni i uspešni, da konzervu tunjevine od 500 RSD smatraju luksuzom.

Pohvale koje si pisao su me podsetile na neke direktore sitne muljatore koje poznajem, koji navodno glume ladovinu i ne mobinguju zaposlene, ali zato imaju zaštićene mobere koje po potrebi puštaju sa lanca.

Svakome ko te pita ,,ko si ti i šta hoćeš na ovoj temi, koliko para imaš na računu, zašto nisi kupio stan, lažeš da jesi, lažeš da ćeš kupiti, što nisi kupio još jedan, a zašto kupuješ još jedan", umesto 6 stranica referata odgovoriš lepo ,,ajd od...i" i Bog da te vidi.
 
ooo de si Hristiana :) Vratila se tunjevina u igru :)

Evo jednog teksta

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), prosečna cena kvadrata u novogradnji u Beogradu u prvoj polovini godine iznosila je oko 2.430 evra. To je gotovo tri i po puta više od prosečne mesečne plate u Srbiji, čime se ukazuje da bi prosečan građanin trebao raditi oko 11 godina da bi zaradio dovoljno za kupovinu stana površine od oko 40 kvadrata.
 
ooo de si Hristiana :) Vratila se tunjevina u igru :)

Evo jednog teksta

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), prosečna cena kvadrata u novogradnji u Beogradu u prvoj polovini godine iznosila je oko 2.430 evra. To je gotovo tri i po puta više od prosečne mesečne plate u Srbiji, čime se ukazuje da bi prosečan građanin trebao raditi oko 11 godina da bi zaradio dovoljno za kupovinu stana površine od oko 40 kvadrata.
ooo de si Hristiana :) Vratila se tunjevina u igru :)

Evo jednog teksta

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), prosečna cena kvadrata u novogradnji u Beogradu u prvoj polovini godine iznosila je oko 2.430 evra. To je gotovo tri i po puta više od prosečne mesečne plate u Srbiji, čime se ukazuje da bi prosečan građanin trebao raditi oko 11 godina da bi zaradio dovoljno za kupovinu stana površine od oko 40 kvadrata.
Da, ako jede parizer. A ako jede tunjevinu, za 11 godina biće u minusu 40.000 evra.
 
@keks
Javi se u pm za foto dokaz jer ti je toliko bitno da vidis gde sam 😄
Na osnovu onog sto vidim, u Beogradu je sve skuplje nego u Stokholmu sem kirija i majstorskih usluga koje ti i ne trebaju sve vreme. Sve je skuplje, od hrane, odece, tehnike, gorivo isto kosta, zdravstveno je besplatno i svima dostupno... a i ono najzanimljivije za ovu temu i cene kvadrata su ruku pod ruku.
Parking mesto u garazi u okviru zgrade kosta mesecno da se iznajmi oko 100e za ovaj kraj gde je kvadrat oko 4000e.
Nije mi cilj da hvalim Stokholm, nego da pokazem koliko su cene kod nas poremecene. To je za pocetak najbitnije, da znas da nesto nije u redu, a onda trazis uzroke takvog stanja.
Ali je veoma bitno i kod donosenja odluke da li nesto vredi kupiti.
 
@keks
Javi se u pm za foto dokaz jer ti je toliko bitno da vidis gde sam 😄
Na osnovu onog sto vidim, u Beogradu je sve skuplje nego u Stokholmu sem kirija i majstorskih usluga koje ti i ne trebaju sve vreme. Sve je skuplje, od hrane, odece, tehnike, gorivo isto kosta, zdravstveno je besplatno i svima dostupno... a i ono najzanimljivije za ovu temu i cene kvadrata su ruku pod ruku.
Parking mesto u garazi u okviru zgrade kosta mesecno da se iznajmi oko 100e za ovaj kraj gde je kvadrat oko 4000e.
Nije mi cilj da hvalim Stokholm, nego da pokazem koliko su cene kod nas poremecene. To je za pocetak najbitnije, da znas da nesto nije u redu, a onda trazis uzroke takvog stanja.
Ali je veoma bitno i kod donosenja odluke da li nesto vredi kupiti.
Interesantno da sami Stokholmljani ne misle tako. Jos jedan udarac za Numbeo kao izvor https://www.numbeo.com/cost-of-livi...ity2=Stockholm&tracking=getDispatchComparison
 
Ako tako stvarno jeste, i ako cene zaista jesu daleko iznad vrednosti dobijenog, onda ce se hipoteza istestirati sama.

I zasto samo bojkot novogradnje kada smo zakljucili vise puta da je starogradnja jos precenjenija? Zasto dodatno pumpati taj balon?

Ja nikoga ke zovem da kupi, svakako nikoga necu zvati da ne kupi, jer bi bilo vrlo licemerno posto sam ja kupio i na forumu sam izmedju ostalog da bi pratio taj projekat.

Srecno sa akcijom u svakom slucaju, evo obecavam da necu ni negativno komentarisati ako pocente.

Treba za kampanju bojkota novogradnje jak lider, narocito u prvoj fazi dok se ne dobije podrska.

Mislim da bi ti bio idealna osoba za tako nesto:

-Imas liderske predispozicije bliske srpskom mentalitetu (autoritet, mora tvoja da bude zadnja, i sl.).
-Inteligentan si.
- Imas viska vremena da se posvetis tome (prilicno si prisutan ovde).
-Istrajan si kad se uhvatis neke teme.
-Prate te ostali dosta prisutni ovde (ranije pobrojani).

I ti bi imao koristi od ovakve kampanje:
-Drustveno dobro - zamisli koliko porodica bi ti bilo zahvalno ako bi uspeo da im olaksas dolazak do stambenog prostora - bio bi heroj (to ne moze da se plati).
-Iskustvo - kazes da si menadzer - uspesno vodjenje ovako necega bi te vinulo u visine (CEO bez problema).

Verujem da ce uslediti pitanje zasto ne ja? Uz ostale nedostatke, zbog posla nemam dovoljno vremena...



bojkot novogradnje --> investitor nelikvidan --> spusta cenu da bi opstao
 
Konacno jedna drzava da napravi pravi korak u pravom smeru. Ali i dalje nedovoljno dobar potez.. oporezuju tek sestu nekretninu (sa smesnih 6%) umesto drugu ili ajde mozda eventualno trecu. Ali ok bar ce uticati malo na korporacije koje zele da poseduju stotine nekretnina za izdavanje.

Poland cuts tax for first-time homebuyers and raises it for those buying multiple properties

Poland has exempted first-time homebuyers from paying a 2% transaction tax when purchasing a property on the secondary market. It will also soon introduce a new 6% transaction tax on those who buy six or more properties in the same development.
The changes are part of the government’s efforts to help young people buy their first home and to discourage individuals from purchasing multiple properties for profit, as Poland grapples with a housing shortage.

 
@Tin
Otvori sajt kao Wolf samo pod nazivom bojkotnekretninaubeogradu.rs i vrlo brzo skupices armiju obozavalaca, Perica ce ti biti desna ruka. :)
A i verovatno ces imati i sledbenike koji ce po Terazijama da dele pamflete s adresom sajta i propratnim tekstom s 15 razloga koje si nabrojao, balon, pranje novca, fomo, rusa sve manje itd.
Ako nemas ko da ti radi sajt javi se Wolfu :) Moju podrsku imas...
 
kod mene u firni to je početna plata koju dajem senior programerima

Ne dajes ti nikom platu. Ti ispunjavas ugovornu obavezu tako sto isplacujes naknadu za rad iz budzeta firme.
Smanji malo dozivljaj menadzeru, ne dajes ti nikom nista. Nisi ti predsednik... samo on moze a i sme da drugima daje pare.
 
Ne dajes ti nikom platu. Ti ispunjavas ugovornu obavezu tako sto isplacujes naknadu za rad iz budzeta firme.
Smanji malo dozivljaj menadzeru, ne dajes ti nikom nista. Nisi ti predsednik... samo on moze a i sme da drugima daje pare.
Tako je ispunjavam ugovornu obavezu i dajem platu kao vlasnik firme programeru koji za uzvat ulaže u njegovo vreme, da bih ja kao vlasnik firme mogao da ostvarim lepu profitnu marginu, a on s druge strane imao mogućnost da živi kvalitetno u Srbiji od svoje lepe plate (senior programeri 3K+ eur).
 
Taj čovek ni u ludilu ne bi trebao da razmišlja o podizanju kredita.

Prvo tih 3K i nije neka visoka cifra (npr. kod mene u firni to je početna plata koju dajem senior programerima), drugo taj ako toliko nije siguran u sebe i ako smatra da će za 20g imati možda i manje prihode, to znači da ga je tih 3K na trenutnom poslu prilično, da se izrazim politički korektno, posrećilo ;) i da o nekom građenju karijere i napredovanju ni ne razmilja.

Uz to žena ne radi, familija verovatno u još goroj situaciji, čim oni svi gledaju kako da ulete i pomognu oko deteta, sve to miriše na vrlo veliki problem ako posao izgubi ili mu se smanje prihodi, bolje da bude bez kredita nego sa omčom oko vrata.

A pro po svega toga moj predlog ljudima koje "posreći" posao sa dobrom platom je da ipak vide na koji način mogu dalje da napreduju i grade karijeru kako bi te prihode ipak osigurali i povećali umesto da razmišljaju kako im je dobar posao "uleteo", ali da je pitanje da li će tako dobra priča biti za 10-20g.

Verovatno menadžerska. Običan zaposleni nigde nema 8K neto. To su menadžerske plate. I ti menadžeri bi i kod nas radili za slične cifre, već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + razni benefii (službeni automobili u višoj klasi koje mogu i privatno da koriste, najjači paketi privatnog zdravstvenog osiguranja, itd) tako da kad sve to sračunaš u praksi vrednost menadžerske kompenzacije je još i viša.
"već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + benefiti"
Dakle, taj srednji menadzer u Srbiji kosta firmu oko 150 hiljada evra godisnje (bruto)!? Da li bi mogao da navedes u kojim firmama ili barem u kojim industrijama rade ti menadzeri i koliko ljudi vode direktno i indirektno?
 
"već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + benefiti"
Dakle, taj srednji menadzer u Srbiji kosta firmu oko 150 hiljada evra godisnje (bruto)!? Da li bi mogao da navedes u kojim firmama ili barem u kojim industrijama rade ti menadzeri i koliko ljudi vode direktno i indirektno?
Ma gluposti, čovek ne zna o čemu govori- prvo netačno navodi primere iz multinacionalnih kompanija koje generalno slabo zapošljavaju bilo kakav menadžment u Srbiji jer vec imaju ljude na rukovodecim pozicijama u klasteru kome pripada Srbija (da li Bosch-u treba jedan menadžer ili 10 radnika u pogonu ako pretpostavimo da isto koštaju). Onda piše da on gleda primere multinacionalnih kompanija kako bi on bio sq svojim malim doo bio konkurentan u Srbiji. Bukvalno kako mali Perica zamišlja biznis.
 
Glas za Hristianu, jer sam siguran da 90% njih što imaju po 2 stana, nisu probali tu tunu od 5 eura, jer je "skupa". Kao narod smo oboleli; jedemo meso iz 1976 godine, salamu kancerušu, hleb pun aditiva, povrće pesticidirano, ali zato nam uvaljuju stanove po 3.000 eur/mkv, i to nam je super. Narod pristaje na škart stan, pez parkinga, bez terase, bez ostave, bez podruma i biciklane, narodu je dobro da živi u oboru, i to plati 2500 i zarobi se doživotno da bi jeo salamu i udisao otrove. Loše je vreme za kupovinu došlo, sada samo kirije niže tražiti i čekati. Ko ima para bolje i kuća u Topoli/ Sopotu, nego kredit i dug za stan.
 
Onda si slagao sve na forumu 🙂. Makar sto se tice usluznih firmi u finansijama. Da nagovestim, manje vise sve sto si naveo su usluzne firme i IT. Nijedna proizvodna. Navedeni rukovodioci sektora koji spadaju u senior managere uglavnog imaju platezni rang oko 3.5-4k bez auta. Tek njihovi sefovi biju preko 5k ali najcesce imaju ucesce u kapitalu firme. Tu se radi od 2-3 osobe najvise. To i ne smatram platom. Tu si vec "gazda".
 
Poslednja izmena:
Vrh