Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja se vratila na prve stranice ove teme, 1200 strana unazad, 2010. godina........vrlo slično ovome što se nowadays piše ovde. Dakle doći do nekretnine je bilo problematično onda, isto kao i sada, a pričamo o cenama dva i po puta manjim nego danas.
Daj neke highlightove iz tog perioda. Ja pamtim Vradovica iz 2020. :)
 
Da ne kpiram sada ovde, krenuti redom, već drugi post je identičan nekim današnjim i samo se nižu :)
 
Ne znam za Beograd, ali u Nisu su cene bile nominalno iste ili jeftinije 2019. nego 2010. Moji roditelji su 2010. kupili stan u starogradnji za oko 600 e / m2, a 2019. je moj drug kupio stan na boljoj lokaciji za 650 e / m2. Oba stana su bila u izvornom stanju, nerenovirana. Nagli rast cena je krenuo 2019-2020. Isto je na ovom forumu broj postova poceo eksponencijalno da raste negde u tom periodu. Ne treba porediti sa 2010, nego recimo sa 2015. kad se balon izduvao.
 
Tad je bila kriza, kao što je i sad (doduše malo drugačija i u kasnijoj fazi). Treba gledati tržište u ciklusima. mi smo sad tek zagazili u krizu, a cene su u piku. Sledeća godina će biti bolja indikacija stanja na tržištu, a moguće je, ako se kriza produži, da će cene padati godinama kao što su padale i onda.

Za 10 godina će neko da prevrti 1205. stranicu ove teme i reći će opet isto :LOL:
Uvek će nekome biti preskupo, koliko god da košta m2. Prevrtite od 2015-2018 kada, po pisanju sada ovde, je bio pravi trenutak za kupovinu, 80% postova da je balon koji se izduvava i da su cene preskupe.
 
vradovic je neprikosnoveni car foruma, i par njegovih vernih sledbenika i druzbenika…ja bi ih i sad slušao posto su očigledno u pravu…
 
Uvek će nekome biti preskupo, koliko god da košta m2. Prevrtite od 2015-2018 kada, po pisanju sada ovde, je bio pravi trenutak za kupovinu, 80% postova da je balon koji se izduvava i da su cene preskupe.
Stan u kom trenutno zivim, je 2003. placen 44.500 evra, 60 kv, izvorno stanje. Dobar deo Mirijeva, blize gradu.
2008/09 je bila eksplozija, a onda, celih 8 godina se cena drzala na oko 900 po kvadratu, negde i 850, sto je cca 50-55.000 evra, period od 2010 do 2018. Zlatno vreme kad je sve stajalo i cena se nije menjala ni mic. I onda je donet onaj zakon o zabrani prometovanja nekretnina, 1,4 mil. bespravno podignutih. Tad krece penjanje, soma evra kvadrat u 2020., pa 1100 ili 1150, a onda marta 2022. krece eksplozija od 50% vise zbog 15 raznih faktora koje je vec Tin objasnio.
Sad cekamo prizemljenje...
Cene su dakle, punih 8 godina bile sasvim prihvatljive, a sto je neko nerealan a nije kupio, nek cuti i pusi sto je ostao bez stana. Ako nije slusao Vradovica tada ne znam koga ce, ko tek ima ogroman uticaj. Trziste ima cikluse, uspone i padove, ko nema dovoljno mora da saceka jos koju godinu.
 
vradovic je neprikosnoveni car foruma, i par njegovih vernih sledbenika i druzbenika…ja bi ih i sad slušao posto su očigledno u pravu…
Onda je bio u pravu. Sada kada bi rekao, ne bi bio u pravu. Bar ja tako mislim. Ali, da otvorimo 2026.godine ovu temu pa da vidimo ko je sta pisao. Ko je promasio u proceni, placa veceru u Maderi, Sindjelicu ili Fransu :)
 
Onda je bio u pravu. Sada kada bi rekao, ne bi bio u pravu. Bar ja tako mislim. Ali, da otvorimo 2026.godine ovu temu pa da vidimo ko je sta pisao. Ko je promasio u proceni, placa veceru u Maderi, Sindjelicu ili Fransu :)
Ajde, ako ne naprave u medjuvremenu neke komplekse na tim mestima 😂 sve fine lokacije…
 
Stan u kom trenutno zivim, je 2003. placen 44.500 evra, 60 kv, izvorno stanje. Dobar deo Mirijeva, blize gradu.
2008/09 je bila eksplozija, a onda, celih 8 godina se cena drzala na oko 900 po kvadratu, negde i 850, sto je cca 50-55.000 evra, period od 2010 do 2018. Zlatno vreme kad je sve stajalo i cena se nije menjala ni mic. I onda je donet onaj zakon o zabrani prometovanja nekretnina, 1,4 mil. bespravno podignutih. Tad krece penjanje, soma evra kvadrat u 2020., pa 1100 ili 1150, a onda marta 2022. krece eksplozija od 50% vise zbog 15 raznih faktora koje je vec Tin objasnio.
Sad cekamo prizemljenje...
Cene su dakle, punih 8 godina bile sasvim prihvatljive, a sto je neko nerealan a nije kupio, nek cuti i pusi sto je ostao bez stana. Ako nije slusao Vradovica tada ne znam koga ce, ko tek ima ogroman uticaj. Trziste ima cikluse, uspone i padove, ko nema dovoljno mora da saceka jos koju godinu.
Slažem se, samo što tad ni plate nisu bile mic, sada se malo nakupilo para pa ljudi očekuju cene od pre 15-20god. Posle korone kreće bum, štampanje zbog korone, štampanje zbog ukrajine, štampanje zbog izraela... Neki to podržavaju kao "mala cena za pravičnost planete" i "nas ne košta ništa", a ne vide da ima direktno uticaj na sve. Bogati budu bogatiji, siromašni siromašniji i tako...
 
Onda je bio u pravu. Sada kada bi rekao, ne bi bio u pravu. Bar ja tako mislim. Ali, da otvorimo 2026.godine ovu temu pa da vidimo ko je sta pisao. Ko je promasio u proceni, placa veceru u Maderi, Sindjelicu ili Fransu :)

Neki imamo sreću da smo izbačeni s tržišta s ovim cenama pa svakako nema izbora da se načini :p
 
IMG_20231010_153256.jpg
IMG_20231010_153309.jpg
 
Morao bih da dodam ovde samo i odstupnicu u starosti. Sa danasnjom svesti i iskustvom, teško je ne razmišljati o tome šta nas čeka ako doguramo do penzije, da ne govorim o tome da do tad čoveka može mnogo štošta da strefi, dovoljno je zdravlje da se poremeti i ispadneš za čas iz koloseka. Mladi ljudi o tome ne razmišljaju, ali kad se zagazi u srednje godine i počne više da obraća pažnja na svet oko sebe, itekako je noramlno zamisliti se. Tačno je da što je čovek stariji, sve mu manje treba za život, ali je u većini slučajeva tačno da i mogućnost zarade opada sa prolaskom najboljih godina. Ne razmišljati o akumulaciji (očuvanju stečenog) kapitala je velika greška (naravno, ukoliko ima od čega da se akumulira)...
Gledao sam neki prilog koji je našao podatke o cenama u Britaniji, kao i zaradi u britaniji od pre tipa 70 godina i poredio dostupnost raznih proizvoda. Putovanja su značajno pojeftinila. Dok je nekad putovanje čak i do kontinentalne evrope iziskivalo znatnu štednju mesecima i godinama, sada ljudi za sedmičnu platu odlete do NYka, za polumesečnu do Tokija, Australije i sl... Hrana takodje znatno pojeftinila, posebno industrijska i egzotično (izdaleka dovezeno) i vansezonsko voće i povrće... Na zapadu često npr. bumeri prebacuju mlađim generacijama da ne mogu da kupe stan zbog toga što jedu avokado za doručak, ali nekad je taj avokado bio ozbiljan luksuz, sada više nije.
Za kućne uređaje nekad se isto ozbiljno moralo štediti, sada se frižider ili mašina za veš kupe platom koja se zaradi za par dana...

Ali nekretnine - one su znatno poskupele.

Evo, ja mesečno trošim 500injak evra na hranu (računajući restorane naravno). Kada bih jeo samo kod kuće i držao se najjeftinijih opcija (parizer), smanjio bih na možda 100 evra. Znači 400 evra uštede - godišnje nešto manje od 5000 evra - nedovoljno ni 2 kvadrata.

Znači - treba li ja da se sa svojom platom od par hiljada evra tako žrtvujem 10 godina u najboljim godinama moga života da bih na kraju tih 10 godina tom žrtvom uštedio manje od 20 kvadrata?
Slično je za putovanja.

Razumem ja da za ljude koji bedno zarađuju moje jedenje bifteka u restoranu ili jednogodišnje interkontinentalno putovanje gde potrošim 3000 evra deluje kao teški luksuz, i jeste luksuz koji mogu da priuštim, ali to ne znači da je opravdano štediti na tome da bih kad tad kupio marginalno veću nekretninu na marginalno boljoj lokaciji. Nekretnine su neopravano skupe za sve, i ako ja imam para da ih kupim, ne mogu možda kupiti onoliko koliko bih želio na lokaciji koju bih želio (stoga sam umesto Novog Dorćola gde sam bio zainteresovan kad su cene bile 3000 kupio na Karaburmi), a siromašniji slojevi su totalno sje*******ani jer ili ne mogu ništa kupiti ili na mogu garsonjericu na nekoj totalnoj periferiji bez infrastrukture (bataje, altine i sl)
 
Samo što je ta veš mašina ili frižider radio decenijama, sada se moliš da izdrži posle garancije. To što ti zaradiš za par dana možda neko odvaja ceo mesec. Svuda u svetu radna klasa (izvinjavam se ako nisi) mora da štedi ako hoće bolje lokacije (osim ako nisi milioner), ne kažem da je normalno ali se to nadovezuje na moj predhodni post gde bogati postaju bogatiji. Što su im dostupnije veće količine novca to će im više poskupljivati osnovne životne potrebe. Veći problem je što nam je periferije sje*******ana do te mere da se samo gledaju tri opštine u celom Beogradu, s toga i te cene. Problem je što ljudi hoće da kupe za keš nekretninu u krugu dvojke "štedeći" max 5 godina jer imaju platu 2000e. Pre par godina je ovde bio jedan član foruma, neko se možda seća, koji je kukao na nekoliko stranica kako on ne može da kupi stan u krugu dvojke za keš koji bi štedeo max 10 godina, jer ima platu 1000e.
 
Onda je bio u pravu. Sada kada bi rekao, ne bi bio u pravu. Bar ja tako mislim. Ali, da otvorimo 2026.godine ovu temu pa da vidimo ko je sta pisao. Ko je promasio u proceni, placa veceru u Maderi, Sindjelicu ili Fransu :)
Sinđelić je postao krš, hrana ispodprosečna + osoblje ima neke crne uniforme u kojima podsećaju više na.....ne znam ni ja, na primer pripadnike Obraza, nego konobare :D
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre rekao to nazvao visak nego stednja. Rekao bih cetvorocifren iznos.

A drugo, posavetovao bih mnoge ucesnike ove teme da se ugledaju na tebe umesto, sto se nadaju (prizivaju) padu nekrenetnina, jer na platu pojedinac i moze da utice, a na cenu nekretnina ne.

Bolje je imati platu 5000 e i placati 3k m2 u Mirijevu, nego imati 800e i nadati se nekavom padu.
Sada je trenutak velikih odluka. Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi.
 
Имаш тему о окупљању форумаша!
Pa reći ću samo ovu anegdotu: Predstavio sam se kao @vradovic, pa je tih nekoliko sledećih sekundi trajalo skoro pa večno. Imao sam dovoljno vremena da proučavam kako se formiraju i menjaju strukture facijalnih mišića kod uvaženih a tada prisutnih članova foruma. To se ne može nikako opisati, tako da se bojim da imam ekskluzivitet nad ovim utiskom.

Цитирам твој упис из 2019., претпоследње окупљање форумаша, после тога је било у години короне, исправите ме ако се не варам. :D
Значи пуне три године није било окупљања, могло би да се то реорганизује.
Ако буде окупљања, јел ја смем овог пута да се представим као Врадовић, а да ме неко неће погледати испод ока или с гомилом подозрења? Ваљда је рејтинг довољно подигнут у међувремену... многи су захвални што су купили стан на време. :)
 
Ne znam za Beograd, ali u Nisu su cene bile nominalno iste ili jeftinije 2019. nego 2010. Moji roditelji su 2010. kupili stan u starogradnji za oko 600 e / m2, a 2019. je moj drug kupio stan na boljoj lokaciji za 650 e / m2. Oba stana su bila u izvornom stanju, nerenovirana. Nagli rast cena je krenuo 2019-2020. Isto je na ovom forumu broj postova poceo eksponencijalno da raste negde u tom periodu. Ne treba porediti sa 2010, nego recimo sa 2015. kad se balon izduvao.
Dopuna ove informacije. Novogradnja u Nisu na dobroj lokaciji u centru je 2010. bila 1.200 evra. 2020. je bila isto toliko. Sad se za istu lokaciju trazi 2.000+ evra (2.100, 2.000, 2.400,...)
 
Jedan zanimljiv ali ne baš direktno vezan članak za temu...

Ukratko cene jesu porasle hrane, ali se u količini kupuje MANJE nego prošle godine!!
 
Vrh