Šta je novo?

Cene nekretnina

tbh, zvuci mi kao #nijesedesilo


ali me interesuju ta pravila tamo koja se ultra postuju, za razliku od ovde (iskreno pitam). znam za one price tipa ne smeju da koriste kupatilo posle 10? ali niko iz inostranstva mi to nije potvrdio.
ono sto sam video nesto da je kao kucni red, je na primer u kanadi zgrade u kojima je skroz zabranjeno pusenje (ni unutar stana niti terasa, niti blizine zgrade) ali sve ostalo mi ko neke lovacke price...
Bukvalno se desilo zašto bih izmišljala priču, čak sam citirala od reči do reči šta je žena izgovorila... I meni je bilo vrlo šokantno.
Za ovo pitanje nemam odgovor a i mene bi zanimalo. Ja mogu samo da kažem svoj opšti utisak da isti ljudi koji se u inostranstvu ponašaju vrlo servilno, u domovini se ponašaju nevaspitano i raskalašno.
 
Bukvalno se desilo zašto bih izmišljala priču, čak sam citirala od reči do reči šta je žena izgovorila... I meni je bilo vrlo šokantno.
Za ovo pitanje nemam odgovor a i mene bi zanimalo. Ja mogu samo da kažem svoj opšti utisak da isti ljudi koji se u inostranstvu ponašaju vrlo servilno, u domovini se ponašaju nevaspitano i raskalašno.
 
tbh, zvuci mi kao #nijesedesilo


ali me interesuju ta pravila tamo koja se ultra postuju, za razliku od ovde (iskreno pitam). znam za one price tipa ne smeju da koriste kupatilo posle 10? ali niko iz inostranstva mi to nije potvrdio.
ono sto sam video nesto da je kao kucni red, je na primer u kanadi zgrade u kojima je skroz zabranjeno pusenje (ni unutar stana niti terasa, niti blizine zgrade) ali sve ostalo mi ko neke lovacke price...
Evo sta sam ja primetio (pre nego sto se Zapad raspao sad je skroz druga prica, dakle do pre kovida).
- ne suse ves na terasi
- ne puse u stanu/kuci (zabranjeno je)
- ne kace klime na fasadu
- ne puse u restoranima/kaficima
- ne razgovaraju sa telefonom na uvetu
- za svaki grafit policija izlazi na teren, gledaju kamere, uzimaju otiske
- komsije mnogo cesce prijavljuju komsije za razne sitnice
 
Evo sta sam ja primetio (pre nego sto se Zapad raspao sad je skroz druga prica, dakle do pre kovida).
- ne suse ves na terasi
- ne puse u stanu/kuci (zabranjeno je)
- ne kace klime na fasadu
- ne puse u restoranima/kaficima
- ne razgovaraju sa telefonom na uvetu
- za svaki grafit policija izlazi na teren, gledaju kamere, uzimaju otiske
- komsije mnogo cesce prijavljuju komsije za razne sitnice
Kakva je sada situacija?
Video sam za Beverli Hills skoro. Ukinuli su da se sve ispod 1000$ ne smatra kradjom. Fancy prodavnice sa artiklima gde je sve nadohvat ruke bilo od 10k i više se zatvaraju zbog kradje. Narkomana, beskućnika sve više i više. Više gotovo i nema bogataša po ulicama koji se eksponiranja sa skupom garderobom i nakitom po čemu je BH bio poznat. Npr zene sa torbicama od 20k. Nije vredno da ih napadaju. Kupuju i dalje ali baš i nemaju prilike gde da ih nose. Povukli se u svoje vile i to je to.
Nije mi jasno zašto su to dozvolili i kako se bogataši ne bune. Ne znam šta je u pitanju?
 
Ja ću reći, iz nekog svog ugla, od zemlaja EU gde sam boravio malo duže (Finska, Holandija, a i sve te razvijenije zemlje Evrope ulaze u to, po onome šta sam video):
* nema pušenja u zatvorenom prostoru - i kući bar 90% njih puši samo na terasi i na najhladnijim zimama)
* ulazak u verbalni sukob - ja nigde u z. Evropi nisam to doživeo, naravno da postoji - ali na na nivou kao kod nas gde se ljudi ozbiljno pobiju zbog parking mesta
* pravila, koja su i kod nas normalna, se itekako poštuju - prvo mi to možemo primetiti u saobraćaju, teško da ćeš videti vozila koja su van limita i koja su parkirana van svakih pravila
* nabitnija razlika iz koje sve poizilazi - ljudi su dosta ljubazniji, kulturniji, smireniji i rekao bih srećniji generalno. Čak i u Finskoj za vreme vikenda kada se oni oleše od alkohola i padaju u nesvest (bukvalno) od istog - ljudi su nenormalno ljubazni i nikada nisam video neke konflikte
* stvari se završavaju - ne ostavlja se nešto jer nije bitno, ne završavaju se polovnično i postoji neki kvalitet toga šta je završeno. Da neke stvari u izgradnji kod njih traju dosta dugo, ali kada završe to traje takođe dosta dugo - saobraćajnice recimo, čak i u Finskoj, mahom rade noću (dok kod nas održavanje auto-puta rade preko dana na 40C, na asfaltu i preko 50, kada je put dupke pun 'Nemaca' na putu ka Turskoj). To može da se prebaci na sve, dok smo radili u kooperaciji sa NL firmom na jednom SW projektu - oni, iako mnogo sporije rade, su svoj deo posla odradili tako profesionalno da je ceo naš menadžment bilo sramota 😁 dokukentacija je tako bila odrađena i njihova biblioteka tako pedantno da mi nije bilo dobro kada sam video po prvi put

Za USA, tj za Floridu i neke države (u kojima sam proveo više vremena) :
* do sada nisam video nekog da puši u zatvorenom, ali sam siguran da ima - jer ovde to niko ne kontroliše
* dosta Amera obavlja te neke poslove oko kuće sam, po DIY principu i uživaju u tome (nisam mnogo toga video u Evropi)
* nije sve savršeno odrađeno kao u zapadnoj Evropi, jeste sve odrađeno do kraja, ali često ti neki detalji nisu odrađeni na nivou kao u Evropi - tipa u Evropi sisteme za navodnjavanje odmah pokopaju i lepo sakriju u bašti - ovde često creva vire iz zemlje
* ljubaznost je isto na dosta visokom novou u odnosu na Srb, ali ne kao u nekim zemljama u EU. Znaju i ovde da se opsuju lagano, ali generalno su uvek spremni da pomognu. Naročito se poštuju komšije - ja sam imao ogromnu, ali ogromnu podršku i pomoć komšija. Pomagali su mi za svaku sitnicu i dosta su otvoreniji od nas (ono što je iščezlo kod nas sa Oktobarskim promenama)
* pravila u Saobraćaju se poštuju slično kao u Srbiji 😊 ali su generalno i tu ljubazniji
* za posao su okej, ali kada im ne trebaš nekada je 'challenge' da nahvataš ljude 🤣 takođe nisu profesionalni kao ljudi u Z Evropi, ali posao mora da se odradi do kraja - pa su profesionalniji od nas u Srb...

Ovo su onako najbitnije tačke koje nekako utiču na svakodnevni život
 

Da li postoji neka konkretna informacija iz MUP-a, koliki je tacan broj Rusa koji se prijavio 2022. godine, produzio privremeni boravak?
Ispred mene pre neki dan na gejtu na aerodromu za let u Skandinaviju
Rus i Ruskinja, mlađi, cca 30-35g sa našim pasošima.
Kako zašto, odakle im, ne znam
 
Nisam skoro gledao cenenekretnina.rs i primetim da nema više mogućnosti da se nađe na mapi klikom na predmet ugovora. Je l’ to ukinut feature?
 
On se ne uklapa u taj profil osobe. Gospodin Tin nema nikakve veze sa Srbijom, nema imovinu u njoj, ne namerava da kupi jer je rupcaga, a opet je ovde i nejasno je sta tacno radi i sa kojim interesom. Ja razumem da neko ko namerava da kupi stan ocekuje pad cena, ali ne razumem da neko ko se u potpunosti distancirao od Srbije ima potrebu da nas uci sta je sta, cak i ne boraveci ovde.
Nemas ni ti veze sa Bg, pa opet ovde si prvi u redu da objasnis koliko sta treba da kosta, kako se ovde zivi i sl. Pa nikom nista, pustimo te da kazes sta mislis.

Ispred mene pre neki dan na gejtu na aerodromu za let u Skandinaviju
Rus i Ruskinja, mlađi, cca 30-35g sa našim pasošima.
Kako zašto, odakle im, ne znam
Rusi ovde su ugl programeri, ljudi koji su primali uplate preko SWIFT-a, pa sad dok su sankcije mi smo im win-win sto se tice dobijanja viza i naplate. Uglavnom svi imaju love.
 
Rusi ovde su ugl programeri, ljudi koji su primali uplate preko SWIFT-a, pa sad dok su sankcije mi smo im win-win sto se tice dobijanja viza i naplate. Uglavnom svi imaju love.
EK i MUPovi EU su još u maju upozorili da se ne mogu davati državljanstva šakom i kapom posle godinu dana boravišta. Ne interesuje ih ko su i šta su i da li imaju para.
Kad usledi kazna svima nama, da ne bude eto iznenađeni smo, ministarstva su zatečena
 
Poslednja izmena:
Nisam skoro gledao cenenekretnina.rs i primetim da nema više mogućnosti da se nađe na mapi klikom na predmet ugovora. Je l’ to ukinut feature?
Privremeno je sklonjeno odatle. Može da se ode u odeljak Mapa i da se klikom na ugovor u listi prikaže na mapi. Verovatno ću vratiti da može da se klikne u odeljku ugovori, samo će voditi na mapu na sajtu, umesto da bude eksterni link ka gugl mapsu.
 
Ja sam 30 godina u nekretninama, cene kad rastu – rastu, ali kada padaju, mora da dođe do jednog perioda stagnacije, kao sada

Kako to da se ulaganje u nekretnine ne isplati? Ja sam cuo da je to uvek sigurna investicija. Cak i da sad padnu cene za 10-20-30 godina su sigurno u plusu, samo treba sacekati toliko.
1696791022821.png
 
Poslednja izmena:
Evo sta sam ja primetio (pre nego sto se Zapad raspao sad je skroz druga prica, dakle do pre kovida).
- ne suse ves na terasi
- ne puse u stanu/kuci (zabranjeno je)
- ne kace klime na fasadu
- ne puse u restoranima/kaficima
- ne razgovaraju sa telefonom na uvetu
- za svaki grafit policija izlazi na teren, gledaju kamere, uzimaju otiske
- komsije mnogo cesce prijavljuju komsije za razne sitnice
PA DODJI VISE U SRBIJU POBRATIME DA KACIMO KLIME NA FASADU ZAJEDNO I CRTAMO GRAFITE "KAD SE VOJSKA NA KOSOVO VRATI"!

edit: BEOGRADU NA VODI BAS FALE TAKVI GRAFITI
 
Nemas ni ti veze sa Bg, pa opet ovde si prvi u redu da objasnis koliko sta treba da kosta, kako se ovde zivi i sl. Pa nikom nista, pustimo te da kazes sta mislis.


Rusi ovde su ugl programeri, ljudi koji su primali uplate preko SWIFT-a, pa sad dok su sankcije mi smo im win-win sto se tice dobijanja viza i naplate. Uglavnom svi imaju love.
Kako nemam veze ako imam imovinu u Bg. Imam par drugova iz Bg sa kojima se vidim i iz prve ruke vidim kako zive, i kao podstanari i sa svojim stanom. Ja sam pola vremena u Bg, nisam na Marsu.
 
Mislim da je ceo članak dosta realan i da je agent skorz realan.

Do proleća će se sve iskristalisati. U jednom trenutku mora neko nešto da proba. To je svojevrsna igra živaca između prodavaca i kupaca“.
Tačno ili možda malo kasnije ali definitivno će nešto morati da urade ovi projekti koji su u middle class rangu (oko 3k po kvm) jer tu je prodaja dosta stala. Za premium sektor nema problema (npr. King's Circle i slični).

„Mi smo specifični. Kod nas sve kasni. Zato i kod nas sada cene stoje, a treba bi da padnu. Kad krene kod njih, treba pola godine do godina da stigne do nas. Inače, cene nisu ni bile realne. Bile su visoke u Beogradu. Ali, pašće do proleća. Da naglasim, neće one biti kao pre naglog skoka, ali će pasti svakako. I niko ne može da kaže koliko. To će odrediti tržište“, ukazuje Dević.
Ne bih se složio da smo mi specifični. Ali da kod nas kasni pola godine do godinu je tačno. To sam već i rekao i ja da je pre nekih 10tak godina kašnjenje bilo 2-3 godine, sada se to kašnjenje smanjilo zbog veće integrisanosti našeg tržišta u evropsko. Dobra je stvar da su sad agenti počeli da pričaju da je sad stagnacija i sledi pad i ovo je agent koji ne propagira "kupujte sada po svaku cenu" jer neće više biti stanova i tih cena... On je praktično rekao čekajte svi do proleća i sam je zakočio prodaju. Jer ko god je pročitao ovaj članak će reći, pa ok. Ako mi ne gori, čekam proleće i videću onda.
A da izuzmemo i agenta, ako ste slušali i Predsednika juče - čak ni on nije optimističam po pitanju situacije u svetu a i kod nas nije 100% siguran... Znači i kod njega smo došli od Zlatnog Doba do "situacija je nezahvalna i nije dobra"...

No bliži se i nedelja štednje - da vidimo ponude banaka i šta će biti. Uskoro će i sastanak NBS pa da vidimo kuda će da duva vetar:)
 
Ne bih rekao da srednja klasa kupuje kvadrate od 3k evra. Do 1500 ili 1800 max. Visa klasa kupuje od 2500 pa navise. Skorojevici i bogatasi kupuju od 3500 do 5000 il koliko vec. Fudbaleri, politicari i pevaljke do 10.000e po kvadratu.

Bas me zanima ko ce sada da kupuje sve te silne kvadrate... :)
 
Tačno ili možda malo kasnije ali definitivno će nešto morati da urade ovi projekti koji su u middle class rangu (oko 3k po kvm) jer tu je prodaja dosta stala.

Mislim da će veliki projekti (Lastavice, New Minel itd.) držati cenu koliko god mogu. Njima svakako nije frka, tj. solventni su dovoljno da čekaju. Možda ćemo videti pad kod malih novogradnji doduše jer je njima više stalo da obrnu pare.

Ali pre toga svakako će prvo pasti starogradnja.
 
Ja sam nekako ubedjen da će u slučaju nekih ozbiljnijih oscilacija na dole, ili čak i samog nagoveštaja problema, država uvesti bar još jednu meru "pomoći gradjanima vezano za stambene kredite" i time pokušati da ne dozvoli ozbiljniji pad cena novogradnje ... čak verujem da se o tome već negde uveliko razmišlja.
 
Ja sam nekako ubedjen da će u slučaju nekih ozbiljnijih oscilacija na dole, ili čak i samog nagoveštaja problema, država uvesti bar još jednu meru "pomoći gradjanima vezano za stambene kredite" i time pokušati da ne dozvoli ozbiljniji pad cena novogradnje ... čak verujem da se o tome već negde uveliko razmišlja.

S obzirom da su već oteli bankama "od usta" sa uredbom od prošlog meseca, jedini vid pomoći koji mogu da ponude jeste subvencionisanje kredita. Nisam siguran da država ima para za tako nešto u ovom trenutku.
 
Mislim da će veliki projekti (Lastavice, New Minel itd.) držati cenu koliko god mogu. Njima svakako nije frka, tj. solventni su dovoljno da čekaju. Možda ćemo videti pad kod malih novogradnji doduše jer je njima više stalo da obrnu pare.

Ali pre toga svakako će prvo pasti starogradnja.
Ako veliki ne budu spustali cene. Onda nista. Jer to sto ce Pera koji gradi zgradu s 7 stanova da spusti cenu - to niko nece ni da vidi ni da cuje ni da primeti. Moraju veliki inace nista od spustanja!
Ili ti koje si naveo - Lastavice, Pupinova Palata i BW ili nista... Ostali su beznacajni. Tj. nisu trend setteri
 
Vrh