Šta je novo?

Cene nekretnina

taj visak para koji se investira u nekretnine je visak, ljudi kojima pretice su vec u nekom biznisu i ne trebaju im dodatna obrtna sredstva...
ali to je samo mali deo novca koji zavrsi u nekretninama, ostatak je visak koji pretice iz burazerske ekonomije, sivog trzista, pranja novca i kriminala...po mojoj proceni 90% novca...
 
Kako kad samo ovde imamo nekoliko "investitora" koji hoće da spucaju u cigle bez da imaju neki biznis? Svakako iako neko ima biznis može diverzifikovati, drugi biznis, nekretnine, kripto, akcije... ali mi znamo samo za beton. A i ne krivim ih, ne plaćaš porez na izdavanje, ne prijavljuješ zakupca, ne treba ti prijava firme, pasivni prihod... Zato većina koja ima višak ulaže u nekretnine imao nemao biznis.
 
Da se maknemo od pitanja cene nekretnina, činjenica da su kod nas ljudi spremni da slupaju tolike pare u cigle, ali da je mali broj spreman da investira u neki posao zapravo govori o tome koliko smo kao društvo u beznadežnoj situaciji.
Da.................to sam i ja pitala u jednom od svojih prvih postova. Koliko je smisleno utrošiti toliki novac u zidove, kad se njim može svašta drugo uraditi.
 
Mislim da smo konstatovali da Beograd nije dobar za investicije, ali da je i pored toga privlačan našim ljudima za investiranje u nekretnine samo jer ne postoji dobra i sigurna alternativa trenutno u Srbiji.
Pa što onda dijaspora ulaže...ne samo u Beograd naravno, mislim i na banje i planine...
 
Da bi se nešto drugo uradilo sa tim novcem potrebno je dodatno znanje, angažovanje, živci, vreme... Pitanje je koliki broj ljudi bira nešto drugo. Ipak je ovo Srbija.
Ovo je jasno, pitanje je samo dokle ce taj hajp da traje. Mozda bude splasnuo u slucaju pada cene, ali mnogima je i dalje zivotni cilj da ne rade nista i zive od izdavanja stanova. Cak i da ne bude pada cena (a verujem da hoce), vrlo ce moguce da cemo sve cesce imati razlicite mere kojima se regulise ovo trziste, sto ce mozda povoljno uticati na pad cena.
Mislim da mnogi nisu svesni da drzava trenutno, ni nasa, a ni mnoge druge, ne rade prakticno apsolutno nista da ublaze stambenu krizu, a imaju citav arsenal za to, tako da je pitanje sta ce biti sa ovim trzistem u narednim godinama i decenijama.
 
Ovo je jasno, pitanje je samo dokle ce taj hajp da traje.
Trajaće sve dok ljudi ne budu imali potrebno znanje za pokretanje biznisa ili diverzifikovanje. Kada se taj životni cilj bude smanjio ili prelio na nešto drugo.
 
Da bi se nešto drugo uradilo sa tim novcem potrebno je dodatno znanje, angažovanje, živci, vreme... Pitanje je koliki broj ljudi bira nešto drugo. Ipak je ovo Srbija.
Ne znam da li si ispratio ranije teme pre 2-3 godine, ali vec se pisalo o tome, nismo bas sigurna zemlja za biznis, mnogo startupova propada, zato ljudi se plase da izgube novac i radije ulazu u beton i ciglu.
Za brainstorming je ipak potrebno vreme istrazivanja i analiziranja, da bi biznis uspeo. Ali nasi ljudi su alavi i brzopleti, zele uspeh preko noci, a ne stepenik po stepenik.
Na fejsbuk geupi "ja preduzetnik" vidim mnoge vlasnike firmi kako kukaju ovog septembra sto smo u recesiji i kako im je opao promet. Inflacija tera ljude da kupuju samo hranu a ostalo, vrlo tanko. Da bi plivao u mulju moras znati plivati bolje nego Tarzan u mutnom Nilu.
Mnogi ce zatvoriti firme, ostace samo najjaci ili onaj koji ima stek s strane za crne dane dok ne prodje oluja.
 
Ovo je jasno, pitanje je samo dokle ce taj hajp da traje. Mozda bude splasnuo u slucaju pada cene, ali mnogima je i dalje zivotni cilj da ne rade nista i zive od izdavanja stanova.
Jesi li na studijama ekonomije čitao knjigu "Protestatska etika i duh kapitalizma" od Maksa Vebera? Ako nisi, savetujem ti da je pročitaš jer jer veoma dobro opisuje pokretačku snagu koja je vodila razvoju kapitalizma u Evropi. Osnova svega je akumulacija kapitala kroz investicije, a cilj svakako nije "da se ništa ne radi" baš suprotno od toga. Potestanti su smatrali da je to indikacija spasenja, a pravolsavna etika je da je akumulacija kapitala iznad nečijih potreba odraz pohlepe i gramzivosti. Ja lično nisam previše reigiozan, ali na osnovu ovoga ti proceni ko je istorijski bolji prošao.
 
Trajaće sve dok ljudi ne budu imali potrebno znanje za pokretanje biznisa ili diverzifikovanje. Kada se taj životni cilj bude smanjio ili prelio na nešto drugo.
Znaci nikad :)
Jesi li na studijama ekonomije čitao knjigu "Protestatska etika i duh kapitalizma" od Maksa Vebera? Ako nisi, savetujem ti da je pročitaš jer jer veoma dobro opisuje pokretačku snagu koja je vodila razvoju kapitalizma u Evropi. Osnova svega je akumulacija kapitala kroz investicije, a cilj svakako nije "da se ništa ne radi" baš suprotno od toga. Potestanti su smatrali da je to indikacija spasenja, a pravolsavna etika je da je akumulacija kapitala iznad nečijih potreba odraz pohlepe i gramzivosti. Ja lično nisam previše reigiozan, ali na osnovu ovoga ti proceni ko je istorijski bolji prošao.
Nisam citao i hvala na preporuci. Ekonomista sam i svestan sam toga da bez akumulacije kapitala ne bismo imali mnoge stvari koje danas imamo. Kapitalizam je nuzno zlo, bolji sistem nemamo, gori necemo naci. Fora je samo u tom sto bi svi hteli da budu kapitalisti i zalazu se za kapitalizam kad su u poziciji da budu kapitalisti, sto su svi u nekoj trci za kapitalom i lagodnim zivoton (dok kad nisu u nekoj imovinskoj situaciji onda su vise za komunizam). Ja licno nemam nista protiv kapitalizma, ali imam protiv 2 stvari vezane za kapitalizam. Prva stvar je da kapitalizam sve vise prerasta u korporativizam. Druga stvar je potreba kapitalizma u slucaju nedostatka inovacija i produktivnosti da povecanje profita trazi u ugrozavanju nekih osnovnih ljudskih prava i eksploataciji osnovnih zivotnih potreba kao sto je recimo potreba za krovom nad glavom. Kapitalista je onaj ko osmisli novi proizvod koji ce da resi neki problem i koji ce znati da ga plasira an trziste, a ne onaj koji zivi od izdavanja maminog i tatinog stana.
 
Licno poznajem nekoliko ljudi koji su u poslednjih 3 godine kupili skup stan (3000em2+ i 70+). Nekima je to drugi a nekima treci stan, ali nijedan nije prodao neku nekrteninu da bi kupio taj stan. Svi oni vec imaju dobar biznis, zenu, decu, dobar auto, neko plovilo, motor ili kvad, vikendicu ili splav.

Zar stvarno ocekujete da neko pored svega toga sto ima ulozi 300k evra u jos jedan biznis umesto u cigle?
 
Ne znam da li si ispratio ranije teme pre 2-3 godine, ali vec se pisalo o tome, nismo bas sigurna zemlja za biznis, mnogo startupova propada, zato ljudi se plase da izgube novac i radije ulazu u beton i ciglu.
Za brainstorming je ipak potrebno vreme istrazivanja i analiziranja, da bi biznis uspeo. Ali nasi ljudi su alavi i brzopleti, zele uspeh preko noci, a ne stepenik po stepenik.
Na fejsbuk geupi "ja preduzetnik" vidim mnoge vlasnike firmi kako kukaju ovog septembra sto smo u recesiji i kako im je opao promet. Inflacija tera ljude da kupuju samo hranu a ostalo, vrlo tanko. Da bi plivao u mulju moras znati plivati bolje nego Tarzan u mutnom Nilu.
Mnogi ce zatvoriti firme, ostace samo najjaci ili onaj koji ima stek s strane za crne dane dok ne prodje oluja.
Pa znam da nismo sigurna zemlja ali ako imaš znanja imaćeš i posla. Ni pre 10g se nije isplatilo biti majstor pa pogledaj sada. Ako ne probaš nikad nećeš znati da li bi uspeo. Pa i Ja sam zatvorio par firmi, par uspelo i tako u krug. Glavna mana biznisa kod nas je to što su mnoge institucije neusaglašene pa možeš da naje.eš zbog ft1p, a sve radiš po propisima. Pa onda nerviranje sa radnicima, obavezama... U biznisu ti je normalno da nešto izgubiš, a nešto dobiješ, samo što naši ljudi hoće da malo ulože, a mnogo dobiju. Tako imamo stanove kao jedinu opciju za ulaganje.

Zar stvarno ocekujete da neko pored svega toga sto ima ulozi 300k evra u jos jedan biznis umesto u cigle?
Pa evo Mišković, stalno započinje neke biznise, proda, pa započne drugi :) Cigle su ipak mnogo "lakše".
 
Triumvirat kao u rimskoj legiji Defke - Mariks - Vradovic bi bio toliko mocan da napravi imperiju kao Filip Cepter s serpama i loncima ;) nije bitna samo ideja, vec i egzekucija u surovom biznisu ;)
 
Evo ga jos jedan bez smisla za biznis, umesto da otvara privatne klinike i skole po Africi (siguran biznis) on kupuje cigle sirom sveta. Izlapeo
Untitled.png
 
Triumvirat kao u rimskoj legiji Defke - Mariks - Vradovic bi bio toliko mocan da napravi imperiju kao Filip Cepter s serpama i loncima ;) nije bitna samo ideja, vec i egzekucija u surovom biznisu ;)
Kad imaš ideju naći ćeš način da realizuješ. Rad je ono što nas gura napred. Da ljudi ulažu samo u cigle jer ništa drugo ne valja danas bi se još dopisivali sa pismonošama. :D

Evo ga jos jedan bez smisla za biznis, umesto da otvara privatne klinike i skole po Africi (siguran biznis) on kupuje cigle sirom sveta. Izlapeo
Mašiš poentu, da imam milijarde i mnoge uspešne poslove i Ja bih imao nekretnine svuda po svetu. Pored nekretnina ulagao bih i u još nešto. To se zove diverzifikacija.
 
Mašiš poentu, da imam milijarde i mnoge uspešne poslove i Ja bih imao nekretnine svuda po svetu. Pored nekretnina ulagao bih i u još nešto. To se zove diverzifikacija.
Isto tako licno poznajem i nekoliko ljudi koje ta diverzifikacija dovela do rubrike halooglasi/izdavanjestanovado300evra
 
Licno poznajem nekoliko ljudi koji su u poslednjih 3 godine kupili skup stan (3000em2+ i 70+). Nekima je to drugi a nekima treci stan, ali nijedan nije prodao neku nekrteninu da bi kupio taj stan. Svi oni vec imaju dobar biznis, zenu, decu, dobar auto, neko plovilo, motor ili kvad, vikendicu ili splav.

Zar stvarno ocekujete da neko pored svega toga sto ima ulozi 300k evra u jos jedan biznis umesto u cigle?
Velika je razlika da li nekretninu kupuje radnik ili neko ko ima svoj biznis. Radnik gine za svaki dinar i normalno da mu je skupo da mu m2 stana kosta kao 3-5-7 njegovih mesecnih plata. Vlasnik biznisa (ili nekoliko stanova za izdavanje) se generalno mnogo manje muci (a i ako se cima oko svog biznisa cima se za mnogo vise para), on se ponasa kao neko kome su poklonili novac, ko ima novac za bacanje, i njemu je svejedno da li m2 stana kosta 3k ili 10k evra. Iskreno, i meni da neko pokloni par miliona EUR i ja bih verovatno dobar deo novca ulozio u nekretnine. Ali kad svaki dan ginem zbog dinara koji zaradjujem nisam lud da ga ga tek tako bacam. Problem sa trenutnim cenama nekretnina je sto trenutno manje-vise samo vlasnici biznisa i mogu da kupuju stanove. Mislim da je ogroman procenat obicnih ljudi izbacen sa trzista ovim cenama i kamatnim stopama, cak i onih koji imaju relativno visoka primanja.
 
Isto tako licno poznajem i nekoliko ljudi koje ta diverzifikacija dovela do rubrike halooglasi/izdavanjestanovado300evra
Pa onda samo beton i cekamo mirijevo 5k.
Velika je razlika da li nekretninu kupuje radnik ili neko ko ima svoj biznis. Radnik gine za svaki dinar i normalno da mu je skupo da mu m2 stana kosta kao 3-5-7 njegovih mesecnih plata. Vlasnik biznisa (ili nekoliko stanova za izdavanje) se generalno mnogo manje muci (a i ako se cima oko svog biznisa cima se za mnogo vise para), on se ponasa kao neko kome su poklonili novac, ko ima novac za bacanje, i njemu je svejedno da li m2 stana kosta 3k ili 10k evra. Iskreno, i meni da neko pokloni par miliona EUR i ja bih verovatno dobar deo novca ulozio u nekretnine. Ali kad svaki dan ginem zbog dinara koji zaradjujem nisam lud da ga ga tek tako bacam. Problem sa trenutnim cenama nekretnina je sto trenutno manje-vise samo vlasnici biznisa i mogu da kupuju stanove. Mislim da je ogroman procenat obicnih ljudi izbacen sa trzista ovim cenama i kamatnim stopama, cak i onih koji imaju relativno visoka primanja.
Sto ti onda ne pokrenes svoj biznis i da se cimas za mnogo veci novac tj da imas osecaj kao da je pao sa neba?
 
Ne mozes da upordjujes ni turisticke centre kao sto je Dubrovnik sa gradom koji osim toga sto je glavni glad nema skoro nista turisticki vredno.
Da li si ti upravo izjavio da Beograd nema ništa turistički vredno? To što neko ne zna, nije sramota, i može da pita, reći će mu se i objasniti, ali davati takve izjave je stvarno nepoštovanje i neznanje pre svega. Vraćamo se na ono, kada ne znamo da cenimo svoje kako očekujemo da će drugi. Ako te zanima turistička ponuda Beograda javi se u pp.
Izvinjavam se za offtopic.
 
Vrh