Šta je novo?

Cene nekretnina


Odlican video koji pokazuje koliko rast plata nema
ama bas nikakve veze sa cenama nekretnina ili renti.

Obicno lupetanje. Rast renti vrlo blisko prati rast BDP-a po glavi stanovnika, a rast cena takodje prati rast BDP-a na dug rok, iako u srednjem roku cene mogu da polete pa se onda godinama nivelisu.

1696187705112.png
 
Dok se gradi dobro je, kada stane stanogradnja kreću veeeliki problemi. Za sada je pala za nekih 15%, ono što brine je dalji pad, i izgradnja samo na "boljim" lokacijama. Ono o čemu sam ranije govorio se poklapa potpuno sa zakašnje jem od godinu dana. Rast cena goriva, energenata i hrane, će se tek nastaviti...zamislimo scenario gde je stala prodaja stanova, stala stanogradnja, cene svega visoke a krenuli masovni otkazi, sankcije, kriza Kosovo...problem je samo nasilno pumpanje cena stanova, gde će zbog toga sve stati. Cene su trebali spustiti pre 10-tak meseci za 40%, ovako su sami sebi napravili svi problem, jer su propustili priliku da masovno isprodaju stanove. Sada će jesti plodove toga zajedno sa agentima.
Prodaja stanova nikad neće skroz stati. Nije stala ni za vreme bombardovanja, ni u vreme najtežih sankcija. Sada NEMA šanse da nam UN uvede sankcije. Mogu biti neke EU light verzija sankcija, tipa ukidanje viza, ili slično...
 
Ako se pad prodaje beleži, iz meseca u mesec to je za mene pad. Prodavaće se starogradnje, a slabo novi.
Ja bi pre rekao da će biti obrnuto. Pre će se prodavati novogradnja a stari slabo. Jer po ovim cenama (oglašenim cenama starogradnje) koja je višlja od novogradnje za 10-15% i još nemaš povrat PDV-a i nemaš energetski pasoš (ili je tipa Š razred) ko će da kupi to a ima novogradnju za nižu cenu + država vraća PDV + min C ili B energetski razred!?
Starogradnja će jedino da ide da se spuste cene u odnosu na trenutno oglašene 30-40%.
Evo navešću konkretan primer. Belvil traže 3800e kvm (gradnja stara 10+ godina). Dok Lastavice su 3300e neto (bez PDVa) - glanc nove ispod čekića. Tako da kad Belvil bude 2500-2600 max po kvm onda će ići prodaja. A sa cenom od 3800 mislim šanse nema...
Ali to je neka moja računica opet. Svako ima svoje računice, mišljenja itd... U svakom slučaju izbora ima i ko ima keš polako može da bira na miru.

Evo još jedna informacija. U zadnje dve nedelje su me dve agencije kontatkirale i šalju poruke preko vibera o novim stanovima u ponudi a koji odgovaraju mojim kriterijumima... Imaju moj broj kad sam ih zvao i sada redovno šalju. To se do sada NIJE dešavalo. Opet radi se o malim stanovima do 40kvm...
 
Primetio sam da se ovde na forumu vrlo cesto mesaju pojmovi kao sto su vrednost i cena.
"Cena je ono sto platis, vrednost je ono sto dobijes". (source)
Nekretnine definitivno trenutno imaju velike cene, pitanje je samo da li one i u kojoj meri odrazvaju njihovu vrednost.
Definicija balona:
Balon je situacija kada su cene neke robe vece od njene unutrasnje vrednosti. Balon je vrlo cesto posledica prevelikog optimizma u pogledu buduceg rasta ili verovanja da unutrasnja vrednost vise nije relevantna prilikom odlucivanja o investiranju. Balon je vrlo cesto rezultat prevelike likvidnosti na trzistu ili promenjene psihologije investitora. U pocetnim fazama balona mnogi investitori nisu ni svesni postojanja balona i veruju da je rast cena opravdan. Balon se obicno prepoznaje retrospektivno, tj. kada balon vec pukne i cene padnu. (source)
Necu pricati o tome da li mi sada imamo balon ili nemamo i da li ce cene padati ili nece, samo mi je bilo zanimljivo da podelim ove definicije za razmisljanje, pa neko svako tumaci onako kako zeli.

Mislim da si se malo pogubio ovde. Cena robe je razmenska vrednost robe, tj. koliko x vredi y. "Unutrašnja" vrednost robe je neka metafizička kategorija koju si ti ovde uveo da fingiraš razliku koja je navodni "dokaz" balona, međutim uopšte nije jasno šta bi trebalo da predstavlja "unutrašnja" vrednost.

Jedini način da iskažemo vrednost robe, barem u ovom ekonomskom sistemu, jeste razmenska vrednost robe (cena). Ako se roba prodaje po određenoj ceni, znači da je to njena vrednost.
 
Mislim da si se malo pogubio ovde. Cena robe je razmenska vrednost robe, tj. koliko x vredi y. "Unutrašnja" vrednost robe je neka metafizička kategorija koju si ti ovde uveo da fingiraš razliku koja je navodni "dokaz" balona, međutim uopšte nije jasno šta bi trebalo da predstavlja "unutrašnja" vrednost.

Jedini način da iskažemo vrednost robe, barem u ovom ekonomskom sistemu, jeste razmenska vrednost robe (cena). Ako se roba prodaje po određenoj ceni, znači da je to njena vrednost.
Jasno mi je sta hoces da kazes. Vrednost robe jeste neuhvatljiva kategorija. Ali da li bi se npr. slozio da je vrednost hirurske maske 100 RSD koliko se prodavala za vreme korone ili da je vrednost NFT majmuna 2-3 miliona USD jer su se prodavali po toj ceni? To sto se nesto proda po nekoj ceni u nekom trenutku ne znaci da ima tu vrednost. Zar nije rast ili pad cene oscilacija u odnosu na unutrasnju vrednost, pri cemu udaljavanje od unutrsasnje vrednosti moze da bude rezultat spekulacije ili balona a priblizvanje unutrasnjoj vrednosti dovodjenje cene u neke normalne granice?
 
Poslednja izmena:
Jasno mi je sta hoces da kazes. Vrednost robe jeste neuhvatljiva kategorija. Ali da li bi se npr. slozio da je vrednost hirurske maske 100 RSD koliko se prodavala za vreme korone ili da je vrednost NFT majmuna 2-3 miliona USD jer su se prodavali po toj ceni? To sto se nesto proda po nekoj ceni u nekom trenutku ne znaci da ima tu vrednost.

Pa alternativni pristup je marksistički, gde se prepoznaje upotrebna vrednost robe - tj. njen kapacitet da obavlja funkciju za koju je proizvedena (u slučaju koji navodiš, upotrebna vrednost hirurške maske je uvek ista koliko god novca je platiš) - međutim, nama je ovakvo koncipiranje vrednosti beskorisno ako želimo da razumemo zašto je cena neke robe na tržištu takva kakva je. Ekonomski sistem u kom živimo ne uzima upotrebnu vrednost robe kao osnovu njenog vrednovanja na tržištu, već samo pita "koliko je neko spreman da plati x?".

Moje pitanje za tebe je, ako je neko platio USD 2m NFT majmuna, a ti misliš da to nije njegova vrednost, šta se tu zapravo odigralo i kolika je njegova "prava" vrednost? :)
 
Pa alternativni pristup je marksistički, gde se prepoznaje upotrebna vrednost robe - tj. njen kapacitet da obavlja funkciju za koju je proizvedena (u slučaju koji navodiš, upotrebna vrednost hirurške maske je uvek ista koliko god novca je platiš) - međutim, nama je ovakvo koncipiranje vrednosti beskorisno ako želimo da razumemo zašto je cena neke robe na tržištu takva kakva je. Ekonomski sistem u kom živimo ne uzima upotrebnu vrednost robe kao osnovu njenog vrednovanja na tržištu, već samo pita "koliko je neko spreman da plati x?".

Moje pitanje za tebe je, ako je neko platio USD 2m NFT majmuna, a ti misliš da to nije njegova vrednost, šta se tu zapravo odigralo i kolika je njegova "prava" vrednost? :)
NFT je kao i ceo kripto bio klasican balon. Vrednosti su bile naduvane usled hajpa i verovanja da ce cene jos da rastu. Mnogi su platili te cene ne zato sto su mislili da to vredi toliko, nego zato sto su po "greter fool theory" verovali da postoje vece budale od njih kojima ce to prodati jos skuplje. Problem je kad u tom "greater fool" lancu ti ispadnes poslednji koji kupi nesto.
Ako kupis nesto sa ciljem spekulacije i prodas vecoj bu**** od sebe, onda si pametan, a ako balon pukne i ne nadjes vecu budalu onda si prevaren.
Moje licno misljenje je da je ceo kripto veliki balon, piramidalna sema, prevara.
Mislim, kripto je ekstreman primer gde su trenutne cene vecine kriptovluta i NTF-jeva 100 puta manje od cene koje su imali pre godinu-dve dana. Bitcoin i Etherium nisu doziveli toliki pad cene, ali su i oni prevara u svakom smislu.
Sto se tice nekretnina, tesko je reci sta je prava realna unutrasnja vrednost, tu su oscilaije oko realne vrednosti 10-20-30-40%, a ne 10.000% kao u slucaju kriptovaluta i NFT-jeva, a da li imamo to odstupanje i koliko je, videcemo.
Naravno da ekonomski sistem polazi od pretpostavke da je cena ili trenutna vrednost necega odredjena time koliko je neko spreman da plati nesto, ali je problem u tome sto se spremnost ljudi da plate nesto menja tokom vremena, pa je mozda bolje posmatrati kratkorocnu i dugorocnu vrednost necega. Cene odrazavaju mozda kratkorocnu vrednost necega, sto je vrlo cesto posledica hajpa, balona, spekulacija, ali osciliraju oko dugorocne realne vrednosti. Vrednost NFT-jeva je bila napucana zbog hajpa i piramide, vrednost hirurskih maski zbog psihickog efekta i straha od korone,..., Ne bih rekao da su cene nekretnina imune ne spekulacije, hajp,... Mislim, nisam ja izmislio termin balon nekretnina.
 
Cene odrazavaju mozda kratkorocnu vrednost necega, sto je vrlo cesto posledica hajpa, balona, spekulacija, ali osciliraju oko dugorocne realne vrednosti.

Mislim da, dok ne definišemo šta je to "realna vrednost", ne vredi pričati o tome jer samo unosi konfuziju. Ja ne znam po kom parametru se "realna vrednost" uopšte može meriti bar.
 
NFT je kao i ceo kripto bio klasican balon. Vrednosti su bile naduvane usled hajpa i verovanja da ce cene jos da rastu. Mnogi su platili te cene ne zato sto su mislili da to vredi toliko, nego zato sto su po "greter fool theory" verovali da postoje vece budale od njih kojima ce to prodati jos skuplje. Problem je kad u tom "greater fool" lancu ti ispadnes poslednji koji kupi nesto.
Ako kupis nesto sa ciljem spekulacije i prodas vecoj bu**** od sebe, onda si pametan, a ako balon pukne i ne nadjes vecu budalu onda si prevaren.
Moje licno misljenje je da je ceo kripto veliki balon, piramidalna sema, prevara.
Mislim, kripto je ekstreman primer gde su trenutne cene vecine kriptovluta i NTF-jeva 100 puta manje od cene koje su imali pre godinu-dve dana. Bitcoin i Etherium nisu doziveli toliki pad cene, ali su i oni prevara u svakom smislu.
Sto se tice nekretnina, tesko je reci sta je prava realna unutrasnja vrednost, tu su oscilaije oko realne vrednosti 10-20-30-40%, a ne 10.000% kao u slucaju kriptovaluta i NFT-jeva, a da li imamo to odstupanje i koliko je, videcemo.
Naravno da ekonomski sistem polazi od pretpostavke da je cena ili trenutna vrednost necega odredjena time koliko je neko spreman da plati nesto, ali je problem u tome sto se spremnost ljudi da plate nesto menja tokom vremena, pa je mozda bolje posmatrati kratkorocnu i dugorocnu vrednost necega. Cene odrazavaju mozda kratkorocnu vrednost necega, sto je vrlo cesto posledica hajpa, balona, spekulacija, ali osciliraju oko dugorocne realne vrednosti. Vrednost NFT-jeva je bila napucana zbog hajpa i piramide, vrednost hirurskih maski zbog psihickog efekta i straha od korone,..., Ne bih rekao da su cene nekretnina imune ne spekulacije, hajp,... Mislim, nisam ja izmislio termin balon nekretnina.
Postoje razne vrste investicija i njihova vrednost je u velikoj meri nije intrizička, odnosno zavisi od percepcija tržišta. Samim tim, cene variraju i nisu uklesane u kamen. U tom smislu ne mislim da su nekretnine imune na određene flultuacije, ali porediti ih sa crypto i NFT je, sa investicionog aspekta, potpuno pogrešno. Ljudi koji investiraju u nekretnine u Srbiji mogu očekivati 5% ROI od rente sto je čak i da ne platiš porez na prihod, jako skromno. Pitaj ljude koju uslovno rečeno "žive" od rente i imaju 5+ stanova pod rentom, 95% njih nije ni culi za NFT i crypto a kamoli da upucavaju pare u takve neopipljive i virtuelne stvari. Dakle imaš grupu veoma konzervativnih investitora sa jedne strane, i ove "new age" investitore sa druge strane i to su potpuno različiti svetovi.
 
Nije baš sve tako crno u Srbiji kao što se možda ljudima koji žive tamo čini. Niti da je u EU sve savršeno.
Slažem se! Zbog toga sam i naveo ranije da se mi moramo potruditi oko svoje kuće

Svo ovo razbacivanje sa brojkama, sa standardima, sad ko gde i kako živi.... E, pa sve to pada u vodu kada vidiš realnost.
Sada trebaš se vratiti u Srb i živeti malo da bi video sve pluseve i minuse. Najgore je što ni vlast, a ni narod uopšte ne brinu o svojoj državi

Pričamo o gradnji i meni nije jasno zašto smo došli do toga da ne znamo napraviti saobraćajnicu (put) kako treba. Kada ste u Srb zadnji put videli neku saobraćajnicu koja je isprojektovana i realizovana do kraja - da je asfalt dobrog kvaliteta, da je drenaža odrađena kako treba, da je sve obeleženo, da nema ostataka šuta, kamenčića... i da može da potraje godinama bez nekih velikih rekonstrukcija
Eto neka mi neko objasni zašto nam se putevi raspadaju posle samo godinu-dve, zašto se nikad ne srede do kraja nego se uvek neke stvari ostave nezavršene, zašto se naprave bare posle svake malo jače kišice?

To mi je uvek neki utisak kada sam iz Srbije išao u zapadne zemlje, kako i zašto se sami ne potrudimo da napravimo stvari kako valja - a ne nikako nije novac u pitanju i te priče da nemamo sredstava. Imamo, ali je javašluk na sve strane...
 
Mislim da, dok ne definišemo šta je to "realna vrednost", ne vredi pričati o tome jer samo unosi konfuziju. Ja ne znam po kom parametru se "realna vrednost" uopšte može meriti bar.
Postoje razne vrste investicija i njihova vrednost je u velikoj meri nije intrizička, odnosno zavisi od percepcija tržišta. Samim tim, cene variraju i nisu uklesane u kamen. U tom smislu ne mislim da su nekretnine imune na određene flultuacije, ali porediti ih sa crypto i NFT je, sa investicionog aspekta, potpuno pogrešno. Ljudi koji investiraju u nekretnine u Srbiji mogu očekivati 5% ROI od rente sto je čak i da ne platiš porez na prihod, jako skromno. Pitaj ljude koju uslovno rečeno "žive" od rente i imaju 5+ stanova pod rentom, 95% njih nije ni culi za NFT i crypto a kamoli da upucavaju pare u takve neopipljive i virtuelne stvari. Dakle imaš grupu veoma konzervativnih investitora sa jedne strane, i ove "new age" investitore sa druge strane i to su potpuno različiti svetovi.
Tesko je definisati realnu vrednost, jer zavisi od milion parametara: lokacija, povrsina, spratnost, orijentacija, stanje stana, struktura stana, troskovi odrzavanja, mogucnosti za zaradu od izdavanja,... Stanovi u istoj vertikali jedan ispod drugog mogu imati ogromnu razliku u vrednosti / ceni. Ja sam pojam "vrednost" pomenuo samo u kontekstu price da "osoba X ima stan koji vredi X EUR". Poredjenje sa kriptom sam napravio ne kako bih rekao da je ulaganje u nekretnine rizicno kao ulaganje u kripto, samo sam predstavio u karikiranoj varijanti kako cena ne odgovara uvek realnoj vrednosti, tj. kako cena po kojoj se neka nekretnina prometuje ne odgovara njenoj pravoj vrednosti. U kripto svetu tebi se cena krece u rasponu - 99.99% do +10.000%, dok je u slucaju stanova to ±20-30%. Mislim, sad se opet vracamo na pocetak price i pitanje sta je realna vrednost. Ali poenta price jeste da to sto je nesto u nekom vremenskom periodu prometovano po nekoj ceni ne znaci da da je ta cena realna, tj. da cena odgovara realnoj vrednosti.
Kao sto pise u onom tekstu za balon, balon se moze uociti tek kad se izduva. Recimo iz ove perspektive, ako pogledamo cene poslednjih nekoliko godina, slazem se da se moze reci da su bile realne. Iako su u tom trenutku delovale kao naduvane, zbog delovanja inflacije ispostavilo se da se danas mogu tumaciti kao realne za taj period. Medjutim, u slucaju pada cene onda ce se postaviti pitanje da li su te cene bile realne. Mislim, lako je biti general posle bitke, ali ja se ne slazem sa ciljenicom da nesto vredi onoliko koliko je neko spreman da plati i koliko placa. Kosta toliko u tom trenutku, ali ne mora da vredi toliko.
 
I da pitaš Piroćance šta je po njima realna vrednost pitanje je da li bi dobio realan odgovor. Druga stvar je što se "realna vrednost" menja sa kupovnom moći. Tebi je realna vrednost 2500e po m2, nekome ni 1500e po m2 nije realna vrednost.
 
Jeste, 'realna cena' je jedan filozofski koncept, ja bih pre pitao da li je realna pojava da stanovi u centru Bg budu istie cene ili skuplji od Brisela, Madrida, Mancestera, Atine... da ne pominjem spanske priomorske gradove (tipa Valensiju, koja je postala mim). Skoro pa ce Srbinu biti jeftinije da se skuci u Hagu (no pun intended) nego u svom rodnom gradu, polako se BG priblizava Hagu:
2023-10-02 13_13_00-Window.png

Ako vam je to realno, onda nista, vama je stvaro bas bas dobro. Da li je to moguce objasniti na neki normalan nacin? (shade i Mumbaj - STOP, ljubitelji kiselog grozdja - STOP)
 
I da pitaš Piroćance šta je po njima realna vrednost pitanje je da li bi dobio realan odgovor. Druga stvar je što se "realna vrednost" menja sa kupovnom moći. Tebi je realna vrednost 2500e po m2, nekome ni 1500e po m2 nije realna vrednost.
I to je tacno, zato "realnu vrednost" ne definisu individualne zelje nego celo trziste, kakvo god bilo. To sto je za Pirocanca to nerealna cena ne znaci nista, jer on to nece kupiti. Ali kad 30-40% ljudi manje kupuje nego ranije, to je mozda pokazatelj da sve veci broj ljudi smatra da cena nije realna, i to znaci da se trziste menja i trazi novu realnu, ravnoteznu cenu. Okolnosti se menjaju, nekad idu u korist rasta cene, nekad u korist pada cene.
 
Jeste, 'realna cena' je jedan filozofski koncept, ja bih pre pitao da li je realna pojava da stanovi u centru Bg budu istie cene ili skuplji od Brisela, Madrida, Mancestera, Atine... da ne pominjem spanske priomorske gradove (tipa Valensiju, koja je postala mim). Skoro pa ce Srbinu biti jeftinije da se skuci u Hagu (no pun intended) nego u svom rodnom gradu, polako se BG priblizava Hagu:

Pojava je očigledno "realna", sad je na nama da tumačimo razloge :) Ali to da je Beograd toliko skup nije od juče pojava i može se objasniti nizom faktora, od infrastrukturnih nedostataka samog grada koji ima malo poželjnih lokacija za život i potpuno odsustvo predgrađa, manjkom ponude u odnosu na tražnju, konstantnim prilivom stanovništva iz unutrašnjosti, činjenicom da su nekretnine u Beogradu jedan od glavnih metoda pranja novca, usmerenošću dijaspore i regiona na investiranje u nekretnine u BG itd.

Ja mislim da je skroz besmisleno porediti gradove u različitim zemljama jer cene nekretnina u svakoj zemlji/gradu su rezultat spoja svojih jedinstvenih okolnosti koje te cene definišu. I na kraju dana, nama ništa ne znači cena nekretnina u Valensiji jer mi nećemo nikad kupiti nekretnine u Valensiji. Sutra da padnu cene 30% u Valensiji ja opet nemam ništa od toga jer ne mogu da živim u Valensiji.
 
Sa druge strane okrenuo se ekonomski ciklus, ljudi došli do para i sad, pošto je sve ostalo prevara i balon, normalno je da će ulagati u beton. Treba videti malo i svest tih stanovnika drugih gradova da li znaju samo za beton tj da li su beton liga ili ipak razmišljaju malo drugačije.
 
"Kod nas se štampa 20 odsto više nego što je privredni rast. Zato što slede izbori. I potrebno je da jedina osoba koja se pita u ovoj zemlji, ispadne laf, i svi pričaju da su nešto dobili“, rekla je Popović.

Štampamo ali na svu sreću još je kurs stabilan. I biće barem do marta (do izbora u decembru) i onda još 3 meseca dok se ne oformi nova Vlada... E sad posle videćemo...
 
Pojava je očigledno "realna", sad je na nama da tumačimo razloge :) Ali to da je Beograd toliko skup nije od juče pojava i može se objasniti nizom faktora, od infrastrukturnih nedostataka samog grada koji ima malo poželjnih lokacija za život i potpuno odsustvo predgrađa, manjkom ponude u odnosu na tražnju, konstantnim prilivom stanovništva iz unutrašnjosti, činjenicom da su nekretnine u Beogradu jedan od glavnih metoda pranja novca, usmerenošću dijaspore i regiona na investiranje u nekretnine u BG itd.

Ja mislim da je skroz besmisleno porediti gradove u različitim zemljama jer cene nekretnina u svakoj zemlji/gradu su rezultat spoja svojih jedinstvenih okolnosti koje te cene definišu. I na kraju dana, nama ništa ne znači cena nekretnina u Valensiji jer mi nećemo nikad kupiti nekretnine u Valensiji. Sutra da padnu cene 30% u Valensiji ja opet nemam ništa od toga jer ne mogu da živim u Valensiji.
Spanija ima Madrid i Valensiju, mi imamo Beograd i Vlasotince. Sta tacno poredimo?
 
"Kod nas se štampa 20 odsto više nego što je privredni rast. Zato što slede izbori. I potrebno je da jedina osoba koja se pita u ovoj zemlji, ispadne laf, i svi pričaju da su nešto dobili“, rekla je Popović.

Štampamo ali na svu sreću još je kurs stabilan. I biće barem do marta (do izbora u decembru) i onda još 3 meseca dok se ne oformi nova Vlada... E sad posle videćemo...
Kakve veze kurs ima sa bilo cime, evo u Bosni kurs potpuno stabilan vec 25 godina i sta to govori, da im je ekonomija stabilna?
 
Nadam se da se samo šališ..... možda zato što su kupovna moć ljudi i krediti indeksirani u evrima. Imali smo pre 13 godina skok sa 90 na 120 npr.
 
Verovatno je Srbija samo ispratila količinu novih štampanih Eura u EU, pa ponovila taj korak sa istom razmerom dinara. Nema prevelike nauke, pretopostavljam.
 
Vrh