Bio sam 3x u Malagi i prokrstario celu Španiju, Malaga nije Balearsko ostrvo gde nema ničega sem turizma, nego je veliki grad kao Split koji usput ima metro, kulturne sadržaje cele godine, ima škole fakultete, koncerte itd i gde su između ostalih i bogati Rusi i stranci pokupovali nekretnine svojevremeno (iako je meni najružniji grad u Andaluziji al da ne širim temu).Tačno, tu su cifre stanova veoma jake, i Đoković otišao u obližnju Marbellu.
Španci žive pristojno, ništa luksuzno ali je život lep, tu je more, mediteranska ishrana, druženje i tapas, čaša vina do kasno u noć i kao rezultat toga postaju najdugovečniji narod u Evropi. Sigurno da i turizam diže i njihov standard.
Ono što je jeftino su stanovi oko Alicantea, ispod Valencie, pa Costa Del Luz, primorje Murcije odakle je mali Alcaraz, nešto gore po Galiciji, itd jer su navukli narod na kredite koje nisu mogli da vraćaju, banke zaplenile i eto jeftinih gajbi i to celih kompleksa.
Bili su sirotinja pre ulaska u EU, isto kao i Grci a da podsetim da je i u Grčkoj (pa i u Španiji) bila hunta do 70 i neke, odeš u provinciju nema krava šta da pase, zatim ih primili u EU preko veze 1981 (Šp i Portugal 1986) i sa turizmom i investicijama krenuo procvat.
Da skratim: ko hoće stan u nekom velikom centru koji je živ cele godine (Rijeka, Valensija, Solun) to i ima smisla ako će da živi tamo, a ko kao stranac kupuje u nekom Pefkohoriju Almeriji Cartageni, Menorci, ili selu na Braču to jedino iz ljubavi, ako ima para na bacanje i ako će da neko od porodice da sedi tamo bar 6mes godisnje ali kupovina gajbe na moru je posebna tema ako pričamo o alternativnom investiranju. Rentiranje takođe zahteva ozbiljno angažovanje.
Koga zanima da uleće u tu priču, dal u Grčkoj, Španiji ili bilo gde, neka dobro razmisli šta želi i zašto kupuje.
Što reče jedan: "Svima koji fantaziraju o životu u malom mestu na moru tokom cele godine, imam da poručim - saberite se."