Šta je novo?

Cene nekretnina

U celoj prici o kamatama sve se vrti oko dve teze:

1. Niske kamate koje smo videli su anomalija, necemo ih videti vise, kamate ce od sad biti ‘normalne’.
2. Ljudi nece uzimati kredite sa ovako visokim kamatama.

Zanima me, jesu li postojali krediti u vreme ‘normalnih’ kamata ili su oni izmisljeni tek u poslednjih 10 godina? Ko su bili ti ludi ljudi koji su ih uzimali?
Ovde je kljucno pitanje inflacija i koliko ce kes biti skup u narednom periodu.

Nekretnine su bile resenje za ljude koji su imali visak novca i investirali su u nekretnine da ne bi izgubili novac zbog inflacije. Stagnacija cena, povecanje kamata na stednju, smanjenje inflacije i generalno skup kes zbog visokih kamatnih stopa (sto se vec desava i desavace se u narednom periodu), smanjuju potrebu za bezanjem iz kesa u druge investicije (u slucaju Srbije nekretnine su definitivno broj 1 investicija u ovom slucaju). To dovodi do smanjenja potraznje sto posledicno utice na usporavanje trziste, a dugorocno i na cenu. Svako ko je imao kes i do sada ga nije ulozio u nekretnine je propustio investicionu priliku. U trenutnoj situaciji rizik kupovine investicione nekretnine sa jedne strane i alternative za investicije sa druge ce uticati na smanjenje prometa. Po ranijim diskusijama na ovoj temi, procena je da je polovina transakcija bila ove prirode (kupovina investicionih nekretnina iz viska kesa).

Druga polovina je vezana za kupovinu iz kredita i vezane kes prodaje.

Svi gore navedeni faktori uticu na smanjenje prometa i nije dovoljno posmatrati samo jedan od njih kao jedini razlog za trenutno stanje.

Veliki potres na trzistu moze da se desi ukoliko vlasnici investicionih nekretnina procene u vecem broju da postoji bolja prilika za investiranje i odluce da prodaju svoje nekretnine da bi novac iskoristili na drugom mestu.
 

Udruženje banaka: U septembru uvećani krediti građana Srbije, najviše stambeni​


Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika su 15. septembra ove godine iznosili oko 3.409 milijardi dinara, što je 2,3 odsto više nego u avgustu prošle godine, objavilo je danas Udruženje banaka.

Pozajmice privrede bile su 1.847 milijardi dinara i za 0,6 odsto su manje nego pre godinu dana, a krediti preduzetnika smanjeni su za 4,3 odsto, na 68,3 milijarde dinara.


Dug stanovništva bankama uvećan je 6,5 odsto, na oko 1.493 milijarde dinara.

Među kreditima stanovništva, gotovinski su povećani 4,6 odsto, potrošački su smanjeni 26,9 odsto, stambeni su uvećani 10,6 odsto, poljoprivredni su veći 8,9 odsto, a zajmovi za refinansiranje su smanjeni 13,5 odsto.

U kašnjenju otplate sredinom septembra bilo je 2,8 odsto ukupnih bankarskih pozajmica, koliko i u avgustu prošle godine.


 
Zivis u ovoj zemlji 40+ god, pa se naviknes na anomalije :) Posle ti ne smeta, prosto se iznenadis kad vidis nesto logicno. Jos je ovo mala razlika u ceni, vidjao sam i vece za podjednako skrsene stanove u istoj zgradi.
Ko ima para za bacanje, sad mu je savrseno vreme da baci pare. 100-105 soma za televizorku i da peva od srece, kojih 135 :)
 
Postoji razlog zašto je nešto jeftino ili skupo.

Podsetimo se šta kaže top komenentar na reditu, na isto pitanje:

A sta kaze drugi komentar?
Östberga does have its problems, and the architecture is not very nice, but it is not dangerous, you will be perfectly safe living there! And its for sure the closest you can get to the inner city for that price.

I tako mozemo u nedogled nego kad smo vec poceli:


Evo mapa, stavio sam za ovu godinu. Ni tu, niti u delu Sundbiberija koji sam kacio se nije nista desilo. Prosle godine jedan pokusaj ubistva ili ubistvo u delu Östberga gde je cena oko 2600e/m2.
Ne osporavam da se sa dolaskom migranata pogorsala situacija, ali nije to bas takvo ratno stanje kako ekipa ovde pokusava da predstavi.
Ispade jos da su bas ovi kvartovi najmirniji, a cena najniza. I sta cemo sad drugari? 😄
Sto vise pokusavate da ispljujete nesto to vam vise nalazim dokaze koji vas preklapaju.
 
Nisi odgovorio zašto je u tom kraju pala cena 20% za 12 meseci, kad je tako bajno. U ostalim krajevima Stokholma je varijacija cene +-5%.
 
A sta kaze drugi komentar?
Östberga does have its problems, and the architecture is not very nice, but it is not dangerous, you will be perfectly safe living there! And its for sure the closest you can get to the inner city for that price.

I tako mozemo u nedogled nego kad smo vec poceli:


Evo mapa, stavio sam za ovu godinu. Ni tu, niti u delu Sundbiberija koji sam kacio se nije nista desilo. Prosle godine jedan pokusaj ubistva ili ubistvo u delu Östberga gde je cena oko 2600e/m2.
Ne osporavam da se sa dolaskom migranata pogorsala situacija, ali nije to bas takvo ratno stanje kako ekipa ovde pokusava da predstavi.
Ispade jos da su bas ovi kvartovi najmirniji, a cena najniza. I sta cemo sad drugari? 😄
Sto vise pokusavate da ispljujete nesto to vam vise nalazim dokaze koji vas preklapaju.
Pa, kao da si opisao Mirijevo, Karaburmu, Borču ili Krnjaču, a cene tu su svakako mnogo niže nego u centru, pa i od tog u Švedskoj, a faktički kao što si rekao, baciš kamen u centar. Pa se opet niko ne bije za te krajeve te je i cena solidno niža. Ne branim ni te krajeve niti blatim taj u Švedskoj ali sve ima svoju cenu i razloge zašto je skupleje ili jeftinije.

Mozda su Svedjani samo rasisti i ne zele da zive pored migranata iako ovi ne prave probleme?
Iskreno ne vole ni nas balkance, za nas kažu da smo mnogo bučni i nevaspitani.
 
Da li se zna kada ce biti sledeci update sa septembarskom prodajom? Da vidimo kako stoje stvari osim kod BW Victoria-je koja je razbila s prodajom.
 
Zanimljivo formulisano:
Screenshot_2023-09-21-18-42-07-259-edit_com.android.chrome.jpg
 
Nisi odgovorio zašto je u tom kraju pala cena 20% za 12 meseci, kad je tako bajno. U ostalim krajevima Stokholma je varijacija cene +-5%.
A nisi ni ti povukao svoju rec da je to zbog pucnjave, ubistava i sl. Eto vidis, pokazao sam ti da su ta dva kvarta potpuno mirna u poslednjih godinu dana.

Evo pokusacu da ti dam razumno objasnjenje zasto je u tim delovima veci pad, a vec i jesam u nekom od prethodnih postova. I Östberga i Stora Ursvik koje sam uzimao za primer su cisto radnicka naselja za srednju klasu. Zgrade su uradjene po standardu, odrzavane, ali nisu nesto posebno lepe vec funkcionalne. Uporedio bih sa blokom 70, ali da je sve odrzavano i da ima liftove.
Po meni ti kvartovi sveukupno lepo izgledaju i rado bih tu ziveo zbog blizine centra. Medjutim ne pruzaju nista drugo sem stanovanja pa zato i nisu popularna ljudima sa dubljim dzepom koji mogu da priuste skuplje stanove. Srednja klasa vise reaguje na povecanje kamatnih stopa. Ti ljudi nemaju ni veliku ustedjevinu i kada im rata skoci kao sto se desilo u poslednjih godinu dana onda im ostaje poprilicno manje za druge stvari koje su takodje bitne.
Takodje kao sto sam rekao, ovde je svako prijavljen na one sajtove gde moze da konkurise za stan iz prve ruke, i bogati i siromasni. Cene rente vidis na onim sajtovima, a u tu cenu kirija je uracunat infostan (veoma bitna stavka) pa ako neko ne moze da izdrzi ovaj skok rate onda prelazi u podstanare i ceka neko bolje vreme. Naravno ne prelaze svi u podstanare, a i dalje se i kupuje.

A sada pogledaj na sta lice stanovi koji su pored vode blizu centra. Fantazija ko ima stan sa takvim pogledom na more. Pa onda pogledaj za koliko su se prodavali u poslednjih godinu dana. Vec od 6000e/m2 moze da se nadje lep stan sa takvim pogledom, a za 8000e/m2 mozes da biras i to u centru pored vode.
I onda dodje neko i pise kako je kvadrat od 5600e u nekoj Victoria zgradi kod nas super ponuda. Tu vise ni skuplji infostan u takvim stanovima pored vode koji se krece oko 300e za oko 60m2 nije opravdanje jer koliko je odrzavanje u Victoria zgradi? Ispod 100e tesko da bude za stan od 60m2, plus infostan 100e, minimum 200e mesecno. Evo vec u Big residence se placa 50e mesecno samo za odrzavanje, plus info stan, dodje na pola infostana u Stokholmu gde je u infostan uracunato i odrzavanje.
Stokholm nije jeftin vec je Beograd preskup. Kakva inflacija, kakvi bakraci. Jedino da se ceo Stokholm (sa sve Svedjankama) prebaci na mesto Beograda pa da koliko toliko budu opravdane cene.
 
Poslednja izmena:
Ti ljudi nemaju ni veliku ustedjevinu i kada im rata skoci kao sto se desilo u poslednjih godinu dana onda im ostaje poprilicno manje za druge stvari koje su takodje bitne.
Znači slazeš se sa mojim viđenjem da radnička klasa u Stokholmu ne živi lagodno, zahvaljujem se.

A gde se onda presele, ako im je najjefitniji kraj Stokholma skup?
 
Evo pokusacu da ti dam razumno objasnjenje zasto je u tim delovima veci pad, a vec i jesam u nekom od prethodnih postova. I Östberga i Stora Ursvik koje sam uzimao za primer su cisto radnicka naselja za srednju klasu. Zgrade su uradjene po standardu, odrzavane, ali nisu nesto posebno lepe vec funkcionalne. Uporedio bih sa blokom 70, ali da je sve odrzavano i da ima liftove.
Po meni ti kvartovi sveukupno lepo izgledaju i rado bih tu ziveo zbog blizine centra. Medjutim ne pruzaju nista drugo sem stanovanja pa zato i nisu popularna ljudima sa dubljim dzepom koji mogu da priuste skuplje stanove. Srednja klasa vise reaguje na povecanje kamatnih stopa. Ti ljudi nemaju ni veliku ustedjevinu i kada im rata skoci kao sto se desilo u poslednjih godinu dana onda im ostaje poprilicno manje za druge stvari koje su takodje bitne.
Znaci tamo srednja klasa zivi u najjeftinijim kvartovima a bogatasi kupuju sve ostalo? Pa to ko kod nas.
A sada pogledaj na sta lice stanovi koji su pored vode blizu centra. Fantazija ko ima stan sa takvim pogledom na more. Pa onda pogledaj za koliko su se prodavali u poslednjih godinu dana.
Ja sam gledao i bogami video sam neke dosta dalje od centra koji ne izgledaju nesto posebno a opet su skuplji od tih u Ostberg-u. Pa se pitam u cemu je fazon.

Evo npr:


Zasto bi neko ovo placao 4k kvadrat kad je duplo dalje od centra u odnosu na duplo jeftiniji Ostberg? A daleko je od nekog ultra luksuza, okolina izgleda cak i gore od onog stana sto si pokazivao.
 
Da li je usled rasta cena porastao procenat kvadrata koje investitor daje vlasniku placa kao kompenzaciju?
 
Pocinje iz provincije. Vec sam rekao da je u leto bio oglas u Somboru za mlade bracne parove od 10% a parove s decom 15% popusta. Sad eto u Vrnjackoj Banji daju 10k eura popusta sto opet slicno ispadne oko 10-15%... Sad jedino da vidimo kako ce se to odraziti na BG.
 
Vidim da se porede cene nekretnina u Beogradu i Švedskoj. Evo još jednog poređenja: kvalitet vazduha u Evropi, meren izloženosti PM 2.5 česticama.

PM2.5 Zagađenje vazduha u Evropi.png


Cela Evropa udiše ne-kvalitetan vazduh. Neki manje, neki više.

Najnekvalitetniji vazduh u Evropi udišu naši susedi u Severnoj Makedoniji. Dve trećine makedonaca udiše vazduh koji je 4 puta zagađeniji od preporuka Svetske zdravstvene organizacije. Građani Skoplja udišu vazduh koji je 6 puta zagađeniji od preporuka SZO.

Mi smo se izborili za drugo mesto :)

Svi građani Severne Makedonije, Srbije, Albanije, Rumunije, Poljske, Slovačke i Mađarske udišu vazduh koji je duplo zagađeniji od preporuka SZO. Pola građana Srbije udiše vazduh koji je 4 puta zagađeniji od preporuka SZO.

U Švedskoj ne postoji region gde zagađenje preazi duplu vrednost preporuke SZO.

Izvor: https://www.theguardian.com/environ...almost-everyone-in-europe-breathing-toxic-air
 
Vrh