Šta je novo?

Cene nekretnina

Kupiš lux vilu, a onda ideš u šumu, pa sečeš drva pa cepaš drva svako jutro pa ložiš ceo dan. I onda postaneš Pero ložač...
Za vreme koje provedes u automobilu u Bg trazeci parking u toku jedne nedelje mozes da iscepas drva za celu sezonu.


Samo trazite mane, kad je u pitanju dascara u Svedskoj udaljena 1h od Stokholma to je raj na zemlji, ovde prava lux vila po ceni od 700e nista ne valja.
 
Izgleda da ce da ogranice na neko vreme kamate na kredite
 
Izgleda da ce da ogranice na neko vreme kamate na kredite

Ovo je velika stvar. Izgleda da je i NBS procenila da su banke prealave u poređenju sa regionalnim tržištima.
 
Kupiš lux vilu, a onda ideš u šumu, pa sečeš drva pa cepaš drva svako jutro pa ložiš ceo dan. I onda postaneš Pero ložač...
Šta ste zapeli sa grejanjem. Koliko znam toplotne pumpe rešavaju stvar za ok pare. Meni je stvarno problem da u tom kraju gledam bilo šta. Ne znam hoće li me isterati, napraviti rudnik na pljuc, da li će mi bunar biti zatrovan ili hiljade šlepera prolaziti pored kuće.

Mislim znam da neće, ali ne bih stavljao pare u tu opkladu.
 
Izgleda da ce da ogranice na neko vreme kamate na kredite
Šta se desi sa bilo kojom robom kojoj se ograniči cena?

Vi ste izgleda svi mladi ljudi, ne znate kakve su štetočine ovi na vlasti.
 
Evo vamo samo update iz EU. Holandska ekonomija će porasti samo 0,5% ove godine umesto planiranih 1,8%. Ali mnogo važnije je da je to zbog smanjenja GDPa u Nemačkoj od 0,4%!! E sad to prevedite i na Srbiju.


Ovo će imati uticaja i na nas!!
 
Kompletna lux vila za samo 700e po m2. Nisu nekretnine skupe nego samo treba znati traziti.

Ovo izgleda kao da je neki deda pravio mauzolej za sebe, kad je cepio deca ga sahranila na gradskom groblju a oglasili mauzolej na prodaju kao vilu xD
 
Šta se desi sa bilo kojom robom kojoj se ograniči cena?

Vi ste izgleda svi mladi ljudi, ne znate kakve su štetočine ovi na vlasti.
Obicno se stvara sivo/crno trziste, ali je u domenu nekretnina to skoro pa nemoguce.

Dakle, cene idu gore, jer se ovim granicni kupci navode da kupe tj udju u kredit, pod parolom "15 meseci ste osigurani, a posle..videcemo"
 
Dakle, cene idu gore, jer se ovim granicni kupci navode da kupe tj udju u kredit, pod parolom "15 meseci ste osigurani, a posle..videcemo"
Kako da ne. Granični kupci će nestati u dahu puf, onog trenutka kad cena ide 1e na gore. Ne zovu se džabe granični kupci.

A desiće se da će banke smanjiti broj odobrenih kredita.
 
Ne bih ja precenjivao efekat ove mere. Ipak je samo 15 meseci od ukupno 20-30 godina koliko ljudi plaćaju kredit. Banka svakako zaradi dobro čak i sa tim malim periodom manje marže :)
Kada drzava počne da se previše meša i propisuje kametne stope i cenu parizera onda to obično ne izadje na dobro...lako je drugima naredjivati i prisiljavati ih, što se država ne odrekne dela poreza ako vec hoce da pomogne...posledice obično izgledaju ovako: narode parizer je pojeftinio! (a proizvodjač samo dodao više vode ), kafa je pojeftinila! (a kafe 50% a ostalo dodatci), krediti će biti jeftini (ali ih niko neće dobiti) itd.
 
Poslednja izmena:
Ovo je za one kojima je to prvi stambeni kredit ali opet znacice ljudima jer ce se za neke rata solidno smanjiti. Jel ima reakcija banaka?
Ako kamate ne pocnu da padaju za 15 meseci, NBS ce produziti ovo ogranicenje. Jednostavno kopiraju druge zemlje narocito ove u okruzenju plus ovo je, kao i uvek, podrska trzistu gradjevine na neki nacin jer se smanjuje broj stanova koji bi isli na "dobos".
 
Poslednja izmena:
Ovo izgleda kao da je neki deda pravio mauzolej za sebe, kad je cepio deca ga sahranila na gradskom groblju a oglasili mauzolej na prodaju kao vilu xD
Vrlo moguce. Puna je Srbija praznih kuca koje su dede gradile pod parolom ja sam obezbedio i unucice, a unucici podstanari po Mirijevu. E da li ce i unucici danasnjih kupaca nekretnina po BG pod istom parolom zavrsiti kao podstanari u Torontu ili Minhenu ne znam.
 
Kako vama deluje ova rečenica?

Meni deluje kao da su pokušali nešto da se dogovore sa bankama, ali nisu uspeli pa su onda nametnuli obavezu na silu.

Samo moj osećaj.

Screenshot_2023-09-11-17-03-04-440-edit_com.android.chrome.jpg
 
Ne bih ja precenjivao efekat ove mere. Ipak je samo 15 meseci od ukupno 20-30 godina koliko ljudi plaćaju kredit. Banka svakako zaradi dobro čak i sa tim malim periodom manje marže :)
Ovo je 15meseci u odnosu na 30 godina znači malo jače od 1 god na 30 ili 3% efekat. To je ispod statističke greške! I onda uzmeš sada i do kraja 2024 si kao siguran a posle sky is the limit! Ko god uzima mora računati na ove veće kamate.
Eto videli ste šta je bilo s nižim cenovnicima banaka na godinu dana. Bilo, prošlo i svi vratili cene na stari nivo...
Znači isto će i sada ... računajte na veće kamate i tako ratu računajte. Ako možete to da plaćate uzmite. Ako ne, nemojte.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: max
Ovo je 15meseci u odnosu na 30 godina znači malo jače od 1 god na 30 ili 3% efekat. To je ispod statističke greške! I onda uzmeš sada i do kraja 2024 si kao siguran a posle sky is the limit! Ko god uzima mora računati na ove veće kamate.
Eto videli ste šta je bilo s nižim cenovnicima banaka na godinu dana. Bilo, prošlo i svi vratili cene na stari nivo...
Znači isto će i sada ... računajte na veće kamate i tako ratu računajte. Ako možete to da plaćate uzmite. Ako ne, nemojte.
Ali ko garantuje bankama da je i ovo samo 15 meseci? Ko zna da neće ograničiti još više posle 15 meseci?

To je problem kad država krene da se meša u tržišta na ovaj način. Onda svi beže sa tržišta i sve je skuplje.
 
Vrlo moguce. Puna je Srbija praznih kuca koje su dede gradile pod parolom ja sam obezbedio i unucice, a unucici podstanari po Mirijevu. E da li ce i unucici danasnjih kupaca nekretnina po BG pod istom parolom zavrsiti kao podstanari u Torontu ili Minhenu ne znam.
Ko god ima 2+ nekretnine u BGu i izdaje ih neće sigurno ići u Minhen ili Toronto jer može da živi u Srbiji i da ne radi ni dana! A to je ipak san svakog Srbina. Kirija dolazi i ne moram da radim. U poređenju sa 12h rada u Torontu?! I 1m snega 7 meseci godišnje?!hm...
 
Ko god ima 2+ nekretnine u BGu i izdaje ih neće sigurno ići u Minhen ili Toronto jer može da živi u Srbiji i da ne radi ni dana! A to je ipak san svakog Srbina. Kirija dolazi i ne moram da radim. U poređenju sa 12h rada u Torontu?! I 1m snega 7 meseci godišnje?!hm...
Namerno nisam napisao Miami jer bi ti napisao ko ce da se bakce sa uraganima i krokodilima, i napisem Toronto, i eto ti me opet nadmudris.
 
Izgleda da ce da ogranice na neko vreme kamate na kredite
Ovako nešto već nude banke, tipa fiksna rata prvih 3 god, a posle promenljiva. NLB. Mislim da RF daje varijantu na godinu 5 godina slična priča, Kao da zaštite klijenta od nepredvidivih kamata u narednih par godina. Mada ovo što Cica nudi će značiti za postojeće kreditne dužnike. Mada čim svi nude ovako nešto znači da realno kamate i neće više rasti.
 
Ovako nešto već nude banke, tipa fiksna rata prvih 3 god, a posle promenljiva. NLB. Mislim da RF daje varijantu na godinu 5 godina slična priča, Kao da zaštite klijenta od nepredvidivih kamata u narednih par godina. Mada ovo što Cica nudi će značiti za postojeće kreditne dužnike. Mada čim svi nude ovako nešto znači da realno kamate i neće više rasti.
Niko to sa sigurnošću ne zna. Jer da se zna da će kamate da padnu onda ih i ne bi ograničavali samo godinu dana ranije. Ionako se ljudima menjaju kamate na 3 ili 6 meseci
 
Ovako nešto već nude banke, tipa fiksna rata prvih 3 god, a posle promenljiva. NLB. Mislim da RF daje varijantu na godinu 5 godina slična priča, Kao da zaštite klijenta od nepredvidivih kamata u narednih par godina. Mada ovo što Cica nudi će značiti za postojeće kreditne dužnike. Mada čim svi nude ovako nešto znači da realno kamate i neće više rasti.
Da ali ta fiksna koju nude za 3-5 godina je 7-8% a ne 4%.
 
Znači ni ova mera ne valja? Ne mogu da razumem neke ljude zaista. Nije valjda motiv to što su se nadali da će biti stanova na doboš od neisplaćenih kredita pa im se sad izjalovilo?

Evo u Hrvatskoj ima zakonskih ograničenja na visinu kamatne stope, opširnije u ovom članku: https://zadarskilist.novilist.hr/no...di-jer-bi-udar-na-95-000-gradana-bio-strasan/

Tako eto i jedna EU zemlja nije dopustila da banke slobodno deru gradjane koliko im se ćefne već je uvela neka pravila igre. Lično, pozdravljam ovaj potez naše banke. Pretpostavljam da Hrvatska nije jedina EU zemlja koja ima ovakve mere koje štite gradjane.
 
Namerno nisam napisao Miami jer bi ti napisao ko ce da se bakce sa uraganima i krokodilima, i napisem Toronto, i eto ti me opet nadmudris.
Iskreno pre bi rekao bolje Miamiu nego sivilo i kisa i sneg. Bilo gde ima vise sunca je OK i podrzavam. Ali u hladnije i losije ne. Ako mozes dobiti bolju klimu i vecu lovu - naravno da! Ali losiju klimu i bolju lovu nominalno, a realno ne - onda NE podrzavam.
Klima ima mnogo uticaja na coveka!
 
Iskreno pre bi rekao bolje Miamiu nego sivilo i kisa i sneg. Bilo gde ima vise sunca je OK i podrzavam. Ali u hladnije i losije ne. Ako mozes dobiti bolju klimu i vecu lovu - naravno da! Ali losiju klimu i bolju lovu nominalno, a realno ne - onda NE podrzavam.
Klima ima mnogo uticaja na coveka!
Ali nije to sustina. Zasto je kuca koju je deda pravio za unuka prazna? Nit unuka nit podstanara? A prazna i dedina kuca.
 
Vrh