Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali onda ne radi za minimalac i većinom stanuje u Beogradu ili ide autobusom. Kao kad bih rekao, a šta ako iz Beograda putuje svaki dan na posao u Novi Sad. Koliko ti mesečno goriva trošiš?
Ne treba traziti izuzetke koji samo potvrdjuju pravilo. Ljudi iz manjih mesta putuju u vece i sele se u vece zbog skolovanja i posla. Ima i kretanja u suprotnom smeru, ali jako retko.
Koliko ljudi koji nisu iz Beograda placa kirije Beogradjanima, a koliko je obrnutih situacija, i ko tu ima vece troskove?

Obrni okreni, ljudi vise vole da zarade 2k evra i potrose 2k evra nego da zarade 500 evra i potrose 500 evra. Iako im ostaje nista u oba slucaja, jasno je kome je bolje :)
 
Opet prelazimo na zamenu teza i ono što smo već ustanovili (zbog čega ljudi iz manjeg mesta idu u veće), a to nije bila tema. Nekad treba i pratiti ono što se piše.
 
Obrni okreni, ljudi vise vole da zarade 2k evra i potrose 2k evra nego da zarade 500 evra i potrose 500 evra. Iako im ostaje nista u oba slucaja, jasno je kome je bolje
Opet ne čitaš. Slažem se ali to nije bila tema. Da pokušam da ti jednostavnije obrazložim. Ako imaš platu 1000e i potrošiš 800 na troškove (neka osnovni troškovi budu 500e), ostaje ti 200e tj 20% od plate. Ako imaš 500e i potrošiš 400e na troškove ostaje ti 100e tj 20% od plate. U oba slučaja ostane ti procentualno isto s tim što je tih 200e manje ovom od 1000e nego 100e ovom drugom. Problem je što ovaj od 500e ne može da priušti osnovne troškove od 500e u većem gradu jer mu neće ostati ništa, dok će mu u manjem mestu ostati bar 100e (zbog sveukupnih nižih troškova) jer se ne šiša jednom godišnje, ne pregleda jednom godinje, manje goriva troši, manje poreze plaća, manje plaća usluge... jedino što plaća isto je hrana u marketima i tehnika. Zbog toga ljudi u manjim mestima imaju manje plate za iste poslove, što jeste nepošteno jer se time direktno blokira razvoj manjih mesta i stvara centralizacija. Sve su to možda zanemarljive cifre za nekog ko zaradjuje mnogo više ali kada se sve sabere na gomili to je primetna cifra onome ko je na minimalnoj plati. Zbog toga ljudi ne dolaze u Beograd da rade za 500e već za mnogo više jer sa 500e ne mogu da preguraju mesec (znam mnoge koji su se vratili u manja mesta jer nisu imali mogućnosti ni sposobnosti da zarade više).
 
Ja opet pitam koji sveobuhvatni troškovi su to niži ako je potrošačka korpa 100k i komunalije 20k 🙂 a plata 500-700e.
Niko da izvede računicu 🙂.
 
Očigledno ne razumeš šta je outsourcing.

Ikea angažuje milšped da im razvozi nameštaj - outsourcing

Ikea otvori svoju fabriku nameštaja u Srbiji, to nije outsourcing

Sad mi je jasnije, hvala ti Mbape. Mi spadamo u developing country i zato imamo puno razvojnih centara.
 
Posto se evo vec nekoliko stranica provlaci, sve sa nekim anegdotalnim i slabo konkretnim kriterijumima:

Mi po HDI spadamo u developed countries od 2019. a po GDP PPP per capita od 2023. Fali jos da nas IMF i WB stave u tu kategoriju, sto nece jos nekoliko godina sigurno, i tada cemo po svakom kriterijumu biti tu.


Interesantno je da je recimo Hrvatska po svim kriterijumima developed country, dok Poljska, Madjarska i Rumunija nisu.
 
Nisu potrebne nikakve anegdote i nadgornjavanja da bi se procenio nivo razvoja Srbije u odnosu na Evropu i svet:

1. BDP po glavi stanovnika (PPP) - 68. od 192 zemlje u svetu, otprilike oko globalnog proseka. U Evropi jedine siromasnije zemlje su Bosna, Makedonija, Kosovo, Albanija, Moldavija, Belorusija i Ukrajina. Polovina evropskih zemalja su najmanje dva puta razvijenije, 70% razvijenije za vise od 50%. Od Srbije je razvijenije i 35% americkih i azijskih zemalja. Jedini kontinent u odnosu na koji je Srbija razvijena je Afrika.
Kosovo nije posebna država, već lažna država na okupiranoj zemlji, koja se inače finansira od narko kartela i droge, a što sve velikodušno dopuštaju "demokratske velesile" amerika, engleska, nemačka i druge EU članice
Ima sve lepo objašnjeno u Ustavu Srbije
 
Kako je krenuo, Delez Srbija ce Ukrajini sam da kupi par aviona. Cene su im u nebesima i stalno rastu. Ovim tempom će da zatvore svoje radnje po manjim mestima, postaju nekonkurentni. Metro je povoljniji makar 20%, i cene ne idu na gore svaki čas. Setih se @Pera Zdera -ine priče o skupoći, samo što je odluka o cenama na Belgijskoj adresi.
 
Ja opet pitam koji sveobuhvatni troškovi su to niži ako je potrošačka korpa 100k i komunalije 20k 🙂 a plata 500-700e.
Niko da izvede računicu 🙂.
Onda mora biti skuplje u manjem gradu, kako se nisu svi preselili jos u krug dvojke u kojem je sve jeftino.
Ja sam ovde na forumu citao kako se ljudi zale da rade za 500e, a zive u krugu dvojke, a ti se pitas da li je 2000e po porodici u manjem gradu dovoljno za luksuzniji zivot. Naravno da jeste, pa i u Bg je 2000e dovoljno za dobar zivot, a u unutrasnjosti je to i vise nego dovoljno. Samim tim sto ljudi zive sa duplo manje.
 
Poslednja izmena:
Microsoft će sigurno da napravi development centar preko ovih Filipinaca koje si izbunario...
Filipinci su jako inteligentni i vredni, imao sam priliku da radim sa njima, ne znam zašto ih gledaš sa visine, Zato što su azijati? Nego kada ćeš da elaboriraš razloge zašto je MS otvorio razvojni centar kod nas. Nešto si počeo da pričaš kako ti jedini znaš razloge, ali nisi hteo ništa više da otkriješ ovde na ovoj javnoj temi, Pretpostavljam da imaš neke insajderske informacije i neko ekskluzivno znanje o razlozima zašto je bogata američka kompanija outsourcovala poslove u siromašniju državu, još uvek u razvoju (developing).
 
Ja opet pitam koji sveobuhvatni troškovi su to niži ako je potrošačka korpa 100k i komunalije 20k 🙂 a plata 500-700e.
Niko da izvede računicu 🙂.
Nek me neko ispravi ako gresim, ali potrosacka korpa bi vec trebalo da ukljucuje komunalije. Evo npr. Ovaj clanak ima izlistano sta sve ukljucuje:


Potrosacka korpa dosta varira u zavisnostibod toga gde zivite, da li ste samac ili porodica sa decom, kako se grejete, ali u praksi ne bih rekla da neka minimalna potrosacka korpa iznosi 100k po osobi pogotovo sto po pravilu ona ne ukljicuje racunicu za stanarinu (rentu,ratu i sl.)
 
Nek me neko ispravi ako gresim, ali potrosacka korpa bi vec trebalo da ukljucuje komunalije. Evo npr. Ovaj clanak ima izlistano sta sve ukljucuje:


Potrosacka korpa dosta varira u zavisnostibod toga gde zivite, da li ste samac ili porodica sa decom, kako se grejete, ali u praksi ne bih rekla da neka minimalna potrosacka korpa iznosi 100k po osobi pogotovo sto po pravilu ona ne ukljicuje racunicu za stanarinu (rentu,ratu i sl.)
Tako je. I ovde vidimo da minimalna potrošačka korpa raste brže od minimalne plate. 2021 39000, 2023 51000 što je rast preko 30%, dok je minimalac povećan malo iznad 10%.
 
Kosovo nije posebna država, već lažna država na okupiranoj zemlji, koja se inače finansira od narko kartela i droge, a što sve velikodušno dopuštaju "demokratske velesile" amerika, engleska, nemačka i druge EU članice
Ima sve lepo objašnjeno u Ustavu Srbije

Ustav - To beše onaj dokument koji je pogažen i uništen od strane naših političara (vladajucih i opozicije) Bris. sporazumom gde smo se obavezali da našoj južnoj pokrajini ukinemo sve naše institucije i pomognemo u formiranju Al. Gde smo im dali pozivni broj, carinu itd i ono glavno ODREKLI SE PRAVA VLASNIŠTVA svega u njihovu korist. Sve na kašičicu u poslednjih 10 godina.
Baš lepo poštuju Ustav, nema šta.
Onda mora biti skuplje u manjem gradu, kako se nisu svi preselili jos u krug dvojke u kojem je sve jeftino.
Ja sam ovde na forumu citao kako se ljudi zale da rade za 500e, a zive u krugu dvojke, a ti se pitas da li je 2000e po porodici u manjem gradu dovoljno za luksuzniji zivot. Naravno da jeste, pa i u Bg je 2000e dovoljno za dobar zivot, a u unutrasnjosti je to i vise nego dovoljno. Samim tim sto ljudi zive sa duplo manje.
To nije život. Popis nam to pokazuje godinama. To je maksimalno nategnuta situacija puna stresa gde dvoje u porodici rade i ne mogu da pokriju osnovne životne potrebe. Sa 2k ne juriš od marketa do marketa da bi uštedeo. 100rsd. Možeš da priuštiš auto, garderobu, more, sve potrebno oko deteta i to je to. Nikakav luksuz. To što su ljudi navikli da nemaju ništa je druga stvar. Život je zbog porasta cena hrane postao bezobrazno skup u Srbiji i naše cene su iste a ako ne i više u odnosu na EU zemlje.
 
Poslednja izmena:
Onda mora biti skuplje u manjem gradu, kako se nisu svi preselili jos u krug dvojke u kojem je sve jeftino.
Ja sam ovde na forumu citao kako se ljudi zale da rade za 500e, a zive u krugu dvojke, a ti se pitas da li je 2000e po porodici u manjem gradu dovoljno za luksuzniji zivot. Naravno da jeste, pa i u Bg je 2000e dovoljno za dobar zivot, a u unutrasnjosti je to i vise nego dovoljno. Samim tim sto ljudi zive sa duplo manje.
Ali šta znači "luksuzniji život"? Ako hoćeš da imaš besan auto, da se oblačiš skupo i putuješ na luksuzne deatinacije, i gajiš takav lifestyle, sve te stavke koštaju jednako u Rumi kao i u Beogradu. Jedina razlika je u tome što ako živiš u Rumi redovni mesečni izdaci su eventualno 100 eur niži u odnosu na Beograd, mada je i to iskljucivo zbog nize cene određenih sporadičnih usluga. Kilovat sat struje, litar benzina, vekna hleba, sirup iz apoteke što ga kupiš detetu kada kašlje, čak i pretplata na Box paket svuda koštaju isto.
 
Filipinci su jako inteligentni i vredni, imao sam priliku da radim sa njima, ne znam zašto ih gledaš sa visine, Zato što su azijati? Nego kada ćeš da elaboriraš razloge zašto je MS otvorio razvojni centar kod nas. Nešto si počeo da pričaš kako ti jedini znaš razloge, ali nisi hteo ništa više da otkriješ ovde na ovoj javnoj temi, Pretpostavljam da imaš neke insajderske informacije i neko ekskluzivno znanje o razlozima zašto je bogata američka kompanija outsourcovala poslove u siromašniju državu, još uvek u razvoju (developing).
U obrisanom postu, koji si video, sam ti na primeru Microsofta objasnio šta je outsourcing a šta ne. Al razumem da ne možeš da procesiraš informaciju...

Nešto si počeo da pričaš kako ti jedini znaš razloge, ali nisi hteo ništa više da otkriješ ovde na ovoj javnoj temi,
Ovo je već zabrinjavajući tok misli, čista deluzija.
 
@Salev85 To sto navodis da na zapadu ljudi imaju visi standard nije zato sto vise i bolje rade, nego zato sto pola sveta radi za njih kroz razne seme jos od kolonijalnih dana.
 
Ali šta znači "luksuzniji život"? Ako hoćeš da imaš besan auto, da se oblačiš skupo i putuješ na luksuzne deatinacije, i gajiš takav lifestyle, sve te stavke koštaju jednako u Rumi kao i u Beogradu. Jedina razlika je u tome što ako živiš u Rumi redovni mesečni izdaci su eventualno 100 eur niži u odnosu na Beograd, mada je i to iskljucivo zbog nize cene određenih sporadičnih usluga. Kilovat sat struje, litar benzina, vekna hleba, sirup iz apoteke što ga kupiš detetu kada kašlje, čak i pretplata na Box paket svuda koštaju isto.

Ne mogu vise na tu temu, napisao sam sve sta sam mislio. Neka bude da je Bg jeftin kao i svaki drugi grad, eventualno skuplji 100e za 4clanu porodicu, ja nisam to primetio na licnom primeru.
 
Ustav - To beše onaj dokument koji je pogažen i uništen od strane naših političara (vladajucih i opozicije) Bris. sporazumom gde smo se obavezali da našoj južnoj pokrajini ukinemo sve naše institucije i pomognemo u formiranju Al. Gde smo im dali pozivni broj, carinu itd i ono glavno ODREKLI SE PRAVA VLASNIŠTVA svega u njihovu korist. Sve na kašičicu u poslednjih 10 godina.
Baš lepo poštuju Ustav, nema šta.

To što ti i ja mislimo drugačije od njih po tim pitanjima opet ne dovodi u pitanje Ustav koji jasno kaže da je Kosovo neotuđivi deo Srbije, uključujući svaku pojedinačnu građevinsku parcelu, livadu koje god klase upisane u katastru, šumsko zemljište itd. Niti ćemo zbog nesposobnih političara menjati ili tumačiti osnovni smisao "Kosovo is Serbia"
 
Vrh