Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sa druge strane gledam poslovanje privatnih kompanija. Stala su sva ulaganja i ustede na svakom koraku su aktuelne od pocetka rata. Niko nece da ulaze milione/milijarde evra ako mu povrat nije siguran. Kada krenu ulaganja kompanija, tada je pravi trenutak za kupovinu. Do tada on hold i cuvam keš, biće bolja prilika za kupovinu npr.
Ovo što država povećava bez osnova plate i penzije to ništa ne znači osim prelivanja novca trgovinskim lancima za namirnice i za skuplje energente. Videli smo da 80% ljudi ima štednju ispod 1 prosečne plate. Jedino ko se sada razbacuje novcem je drzava.
Ako nema investicija i ovo potraje dve-tri godine npr, platni bilans se pogoršava i samo država fiksira kurs na 145 i anulira povećanja državnom sektoru.
Tako da, nije bitno vreme i % pada nego trenutak kada nešto treba kupiti. Kako se ponašaju kompanije tako i ja. Ne treba nešto kupiti po svaku cenu.
Ne igra se sa velikim parama na osećaj.
Mislim da ako gledaš velike, multinacionalne kompanije, onda je RAT glavni faktor. Jer svima je NAREĐENO da moraju da uštede 10-15% čak i ako prodaja i sve ide odlično. Zašto ako ne za Zelenog!?
Ako gledaš velike naše kompanije onda je situacija drugačija.
Pad prometa imaš i na zapadu u trgovinskim lancima ali je prihod (revenue) veći zbog većih cena. Ali znači ljudi po komadu kupuju manje a firme imaju veći prihod što se vidi i kod nas.
 
Mislim da ako gledaš velike, multinacionalne kompanije, onda je RAT glavni faktor. Jer svima je NAREĐENO da moraju da uštede 10-15% čak i ako prodaja i sve ide odlično. Zašto ako ne za Zelenog!?
Ako gledaš velike naše kompanije onda je situacija drugačija.
Pad prometa imaš i na zapadu u trgovinskim lancima ali je prihod (revenue) veći zbog većih cena. Ali znači ljudi po komadu kupuju manje a firme imaju veći prihod što se vidi i kod nas.

Strane kompanije koje su izvozno orijentisane. Ove domaće ne računam. To je monopol. Prodaja je nominalno ok. U realnom broju pada. Inače vrhunski pokazatelj koliko smo na topu ciklusa:

Prvo pad, pa tek kad krene da raste onda se ide u kupovinu i rezervaciju.
Igra zivaca i strpljenja jbg.
PS: srećno svima ko sada uzima na kredit
 
Ocigledno da, ja znam puno njih koji idu u inostranstvo, a ne znam nijednog Nemca ili Svedjanina koji je dosao da zivi ovde.
Ja recimo znam zbog cega ljudi odlaze iz manjih mesta u vece, a ovde neki pisu bajke o tome kako se lepo moze ziveti i u nekim manjim mestima, a sami ne zive u njima.
Isto to vazi i za odlazak u inostranstvo. Mnogi misle da je tamo bolje i odu, ali retko ko se vraca, da je lose, vratili bi se, iako su skupi frizeri, zubari i iako je hladna klima.
Znam da tamo ne raste novac na drvecu, da "je i tamo tesko, da nije kao sto je nekad bilo", ali ocigledno je i dalje mnogo bolje nego ovde.

Pisao sam vec o tome, ja znam dosta ljudi iz mog okruzenja koji su otisli u inostranstvo, i to u skorije vreme (Nemacka, Luksemburg, jedan drug u SAD,...), jedan kolega sa ekonomije se bas nedavno preselio u Svedsku.
I ja sve ozbiljnije razmisljam o odlasku u inostranstvo, vise mi odgovara zemlja u kojoj postoji sistem nego zemlja u kojoj najbolje prolaze "snalazljivi".
Ja ne znam kako ljudi nece da shvate vec jednom da velika vecina ljudi ne ide prosto iz finansijskih razloga. Ljudi odlaze zbog apsolutno svega. Odlaze zbog agresije u saobracaju i po ulicama, zbog neefikasnog i korumpiranog sudstva. Najjednostavniji sporovi se odvijaju godinama. Kad je potrebno da drzava naplati potrazivanja od fizickog lica ili firme, proces traje 2 meseca, kada osteceni treba da naplati od drzave ili vece firme - ceka se 15 godina. Da ne govorim o krivicnim delima kada treba da se kazne zestoki momci "koji znaju nekog u policiji ili sudu". Policija je izuzetno korumpirana i sluzi samo da zastiti drzavu. U svakom slucaju pokusava da se "izmakne" i ono cuveno "resite medju sobom". Reaguju jedino kad je problem tipa "sirotinja protiv sirotinje", a kada slabijeg treba da zastiti nema ih.

Ljudi odlaze jer nema sistema u bilo kojoj sferi. Gde ne mozes da odes da zavrsis pregled kod pedijatra bez veze ili vezice. O bolnicama poput Tirsove, Instituta da ne govorim (licno iz iskustva govorim zbog deteta). Infrastruktura gradova je raspad sistema, cak i pojedine centralne opstine imaju bandere sa strujom iznad zemlje, ko pre 100 godina. U izgradnji, urbanom planiranju i pridrzavanju plana gradnje da ne govorim - nivo Bangladesa.
Ljudi odlaze jer su prakticno oterani, nemojte da mislite da nisu ni pokusali, vecina njih i jeste pokusalo, medjutim oni ne vide vise nikakav racionalni argument da zive ovde. Ukoliko si u Beogradu, sve ovo moras da trpis i jos da placas kvadrat u starogradnji 2500-3000 na nekoj pristojnoj lokaciji, dok ako oces da kupis stan po "normalnim" cenama primoran si da zivis na obodu u favela naseljima bez kanalizacije, prevoza i osnovne infrastrukture, o naprednijim stvarima poput trotoara i parkova da ne govorim haha.

Ja ne tvrdim da je svugde drugde bolje u svakom segmentu, ima gradova u Evropi koji su nebezbedniji, ili nemaju pomoc za decu npr ili besplatne drzavne vrtice, sta god. Ima stvari koje su u Beogradu bolje, ali da je Beograd nekakva metropola i regionalni centar kako neki tvrde i da je fenomenalan za zivot, mislim da su blago receno, skrenuli malo.

Imam drugara iz detinjstva, znaci drug s kim sam isao u osnovnu skolu, i dalje se druzimo aktivno, maltene ceo zivot, koji je se bavi izuzetno ozbiljnim poslom u Tirsovoj, i jedan je od retkih strucnjaka u svom polju na celom Balkanu a kamoli u Srbiji, od kojeg dobijem povremeno feedback sta se i kako se radi u zdravstvu. Covek mi je rekao da je zdravstveni sistem pred totalnim raspadom, i samo se maltene cek kad se raspasti, o njegovoj plati ne zelim ni da pocinjem, mene je sramota svaki put kad cujem, i muka mi pripadne. Pojedinih specijalizacija vise ni nema. Kad se zatvori krug, tj kad poslednji neurohirurzi, ili kardiohirurzi za decu odu u penziju, kraj je, nece visi biti ko da prenese znanje, jer novih studenata i novih lekara nema, jer odlaze, i specijalnosti ce poceti da se zatvaraju, pa ce biti - idi leci se u Tursku, Rusiju, Nemacku. Oni koji misle da se u Beogradu fantasticno zivi ako samo imas malo vise para od proseka, ne shvataju da uskoro nikakva plata od 7-8-9-10 hiljada evra nece znaciti, jer ce sistema nece ni biti pa ces za najmanju sitnicu ici u inostranstvo da se lecis, kao sto sad iz Krusevca ili Kragujevca za gastroenterologa idu na Klinicki centar u Beograd jer nema ko da ih leci. Osim ako se ne planira da Beograd postane mesto za zivot nekolicine bogatih vlasnika stanova po BnV, A blokovima, Westu itd, a za obicne radnike i lekare, zubare planiraju da nasele Bangladezane, Filipince, Pakistance, onda je to neka jos dublja tema.
Izvinjavam se za poduzi rant.
 
Ja ne znam kako ljudi nece da shvate vec jednom da velika vecina ljudi ne ide prosto iz finansijskih razloga. Ljudi odlaze zbog apsolutno svega. Odlaze zbog agresije u saobracaju i po ulicama, zbog neefikasnog i korumpiranog sudstva. Najjednostavniji sporovi se odvijaju godinama. Kad je potrebno da drzava naplati potrazivanja od fizickog lica ili firme, proces traje 2 meseca, kada osteceni treba da naplati od drzave ili vece firme - ceka se 15 godina. Da ne govorim o krivicnim delima kada treba da se kazne zestoki momci "koji znaju nekog u policiji ili sudu". Policija je izuzetno korumpirana i sluzi samo da zastiti drzavu. U svakom slucaju pokusava da se "izmakne" i ono cuveno "resite medju sobom". Reaguju jedino kad je problem tipa "sirotinja protiv sirotinje", a kada slabijeg treba da zastiti nema ih.

Ljudi odlaze jer nema sistema u bilo kojoj sferi. Gde ne mozes da odes da zavrsis pregled kod pedijatra bez veze ili vezice. O bolnicama poput Tirsove, Instituta da ne govorim (licno iz iskustva govorim zbog deteta). Infrastruktura gradova je raspad sistema, cak i pojedine centralne opstine imaju bandere sa strujom iznad zemlje, ko pre 100 godina. U izgradnji, urbanom planiranju i pridrzavanju plana gradnje da ne govorim - nivo Bangladesa.
Ljudi odlaze jer su prakticno oterani, nemojte da mislite da nisu ni pokusali, vecina njih i jeste pokusalo, medjutim oni ne vide vise nikakav racionalni argument da zive ovde. Ukoliko si u Beogradu, sve ovo moras da trpis i jos da placas kvadrat u starogradnji 2500-3000 na nekoj pristojnoj lokaciji, dok ako oces da kupis stan po "normalnim" cenama primoran si da zivis na obodu u favela naseljima bez kanalizacije, prevoza i osnovne infrastrukture, o naprednijim stvarima poput trotoara i parkova da ne govorim haha.

Ja ne tvrdim da je svugde drugde bolje u svakom segmentu, ima gradova u Evropi koji su nebezbedniji, ili nemaju pomoc za decu npr ili besplatne drzavne vrtice, sta god. Ima stvari koje su u Beogradu bolje, ali da je Beograd nekakva metropola i regionalni centar kako neki tvrde i da je fenomenalan za zivot, mislim da su blago receno, skrenuli malo.

Imam drugara iz detinjstva, znaci drug s kim sam isao u osnovnu skolu, i dalje se druzimo aktivno, maltene ceo zivot, koji je se bavi izuzetno ozbiljnim poslom u Tirsovoj, i jedan je od retkih strucnjaka u svom polju na celom Balkanu a kamoli u Srbiji, od kojeg dobijem povremeno feedback sta se i kako se radi u zdravstvu. Covek mi je rekao da je zdravstveni sistem pred totalnim raspadom, i samo se maltene cek kad se raspasti, o njegovoj plati ne zelim ni da pocinjem, mene je sramota svaki put kad cujem, i muka mi pripadne. Pojedinih specijalizacija vise ni nema. Kad se zatvori krug, tj kad poslednji neurohirurzi, ili kardiohirurzi za decu odu u penziju, kraj je, nece visi biti ko da prenese znanje, jer novih studenata i novih lekara nema, jer odlaze, i specijalnosti ce poceti da se zatvaraju, pa ce biti - idi leci se u Tursku, Rusiju, Nemacku. Oni koji misle da se u Beogradu fantasticno zivi ako samo imas malo vise para od proseka, ne shvataju da uskoro nikakva plata od 7-8-9-10 hiljada evra nece znaciti, jer ce sistema nece ni biti pa ces za najmanju sitnicu ici u inostranstvo da se lecis, kao sto sad iz Krusevca ili Kragujevca za gastroenterologa idu na Klinicki centar u Beograd jer nema ko da ih leci. Osim ako se ne planira da Beograd postane mesto za zivot nekolicine bogatih vlasnika stanova po BnV, A blokovima, Westu itd, a za obicne radnike i lekare, zubare planiraju da nasele Bangladezane, Filipince, Pakistance, onda je to neka jos dublja tema.
Izvinjavam se za poduzi rant.
Ovo je potpuno offtopic ali ako je drug takav specijalista lekar. Njemu onda plata dođe bukvalno kao džeparac. Ali bukvalno. On privatno uzme min i to TAX FREE 4k eura. Min! Ako ne i više. I to bez mita i korupcije skroz legalno. Ako je i malo veštiji, onda za ubacivanje u Tiršovu ili operaciju uzima ihaa... On te pare na Zapadu ni blizu ne bi zaradio. To što piše da on ima 100k din možeš mačku na rep okačiti. Pa i Siniša Mali ima platu zvaničnu 120,000 din! Da li ti veruješ da od toga živi?
 
Mene vise mrzi da citam sve iste komentare svaki dan od istih ljudi, da glasamo da zakljucamo temu na 6 meseci do godinu dana pa da se onda vratimo da vidimo ko je dobio opkladu 🤣.
Da svi prestanu da pisu na godinu dana umesto da neko koga pisanje smara dodje na temu za godinu dana i vidi ko je dobio opkladu- logicno 😃
 
To "kajanje" što si naveo može biti samo ako stan posmatraš na nivou 1-2 godine, pa ako padne cena sledeće godine a ti si "izgubio" 10k eura. Ali ako gledaš na period od 25-30 godina što je prosečno trajanje kredita, skoro sa 99% sigurnosti mogu reći da neće biti kajanja jer će cene porasti opet.
Eto ja mogu da navedem moj primer - kupio sam 2009 godine stan, malo sam uspeo da spustim cenu. Cene su pale 2013 u odnosu na moj trenutak nekih još 15%, ali mene je bilo briga koliko su pale ili porasle jer JA sam živeo u tom stanu. Posle su cene počele explozivno da rastu, tako da sada taj stan vredi 2x više nego što je inicijalno plaćen! I sad da li skačem od sreće jer je cena duplirana? NE. Isto zato što me briga koliko ja cena, ja ga ne prodajem. Ne živim u njemu, ali ga rentiram. Donosi prihod svaki mesec i nemam ni plan da ga prodam. Mogu cene da odu 10x, mene opet ne interesuje. A ko kupuje stan da ŽIVI u njemu (ne radi investicije) onda tu kajanja nema. Nema veće kamate od kirije!!
Ima smisla, ali u tu računicu dodaj kamatu koju vraćaš i cenu stana u trenutku kada taj kredit otplatiš. Da li to uopšte može da se predvidi i izračuna? Pitam, jer mi nema smisla da je svaki trenutak dobar trenutak za kupovinu stana u kome ćeš da živiš.
 
Ovo je potpuno offtopic ali ako je drug takav specijalista lekar. Njemu onda plata dođe bukvalno kao džeparac. Ali bukvalno. On privatno uzme min i to TAX FREE 4k eura. Min! Ako ne i više. I to bez mita i korupcije skroz legalno. Ako je i malo veštiji, onda za ubacivanje u Tiršovu ili operaciju uzima ihaa... On te pare na Zapadu ni blizu ne bi zaradio. To što piše da on ima 100k din možeš mačku na rep okačiti. Pa i Siniša Mali ima platu zvaničnu 120,000 din! Da li ti veruješ da od toga živi?
Mislim da je poenta celog posta upravo da nije sve do para ovde. I nije.
Ja oduvek govorim, u ovoj zemlji jeste lepo kad imas pare, ali nazalost nije primarno. Pre svega moras da imas veze. Za sve, bukvalno.
 
A što bi se uopšte desio značajan pad? Za to bi moralo da se desi sledeće:
- neka prirodna katastrofa
- rat i glad
- svi oni razlozi koje si pisala koji te lično dovode u Beograd u odnosu na provinciju, da se okrenu za 180 stepeni (tipa da ti je sve jedno gde živiš, da si opuštena što se tiče toga, da smo svi opušteni gde ćemo živeti, da te interesuje samo zdravlje i ljubav u porodici, a ovo drugo ćemo se sve malo potrpeti, malo sporije graditi karijeru i sl)
- kad se izgradi infrastruktura po Srbiji i raspodeli biznis kao što je u svim savremenim državama

Tek tada očekuj nezainteresovanost za Beograd i značajan pad cena...inače ovako svaki od vlasnika razmišlja: "Ako hoće u Beograd i na dobru lokaciju neka PLATI!"

Beograd, Zlatibor, delom NS su tražena roba
Ne kazem ja da hoce, samo pokusavam da shvatim i drugu stranu debate jer mozda nesto propustam. Na primer ljudi kazu da su problem kamate koje ce ici u nebo i zadrzati se tu jako dugo, ali ja ne razumem sto to tvrde i pokusavam da shvatim.
Na primer ovo su neki od sajtova koji prikazuju forecast euribora:

Screenshot_20230825_134458_Chrome.jpg



https://longforecast.com/euribor-forecast-2017-2018-2019
Screenshot_20230825_134839_Chrome.jpg

I to nikakakav cherry pick, prva 2 sajta koja prikazuju forecast po mesecima predvidjaju malo drugacije vrednosti ali vrlo slican trend gde vec kroz par meseci dolazi do stabilizacije a zatim do konstantnog postepenog opadanja. Sto mislite da ovo nije tacno?
 
Ne kazem ja da hoce, samo pokusavam da shvatim i drugu stranu debate jer mozda nesto propustam. Na primer ljudi kazu da su problem kamate koje ce ici u nebo i zadrzati se tu jako dugo, ali ja ne razumem sto to tvrde i pokusavam da shvatim.
Na primer ovo su neki od sajtova koji prikazuju forecast euribora:

Pogledajte prilog 171183


https://longforecast.com/euribor-forecast-2017-2018-2019Pogledajte prilog 171185
I to nikakakav cherry pick, prva 2 sajta koja prikazuju forecast po mesecima predvidjaju malo drugacije vrednosti ali vrlo slican trend gde vec kroz par meseci dolazi do stabilizacije a zatim do konstantnog postepenog opadanja. Sto mislite da ovo nije tacno?
Neki od tih sajtova su jako gresili. Vec sam pisao o nekim drugim prognozama u koje ja licno vise verujem:
Vezano za Euribor, neko je skoro delio prognozu kako ce do 2025. godine Euribor pasti na 2%. A kao izvor je uzeo neki sajt koji je daleko omasio sa svojim prognozama za 2023. godinu.
Uglavnom, evo jos par nekih procena vezano za Euribor:
Pogledajte prilog 168281

Pogledajte prilog 168282

Uglavnom, kao sto smo vec pisali, racunajte na to da verovatno nikad vise u istoriji necemo imati niske kamatne stope kao sto smo imali proteklih godina. Kamatne stope mogu pasti max 1% u odnosu na trenutni nivo u narednih 10 godina i to je verovatno to sto se tice pada kamatnih stopa (pre tog pada cemo imati i dalje manji rast).
Cak i OECD prognozira da pre kraja 2024. nece biti pada kamatnih stopa (https://data.oecd.org/interest/long-term-interest-rates-forecast.htm)
Pogledajte prilog 168283
Pa vi vidite da li ce novac i dalje biti obezvredjen, da li treba bezati iz kesa i kako ce to uticati na cene nekretnina.
Ne znaci ni da ce se ove predikcije koje sam ja nasao pokazati kao tacne, ali ne treba ni slepo verovati u to da ce kamatne stope biti niske u narednim godinama (mozda i budu bile, ali ne treba racunati na to kao sigurnu varijablu, osim ako nisi spreman na veliki rizik).
 
Ovo je potpuno offtopic ali ako je drug takav specijalista lekar. Njemu onda plata dođe bukvalno kao džeparac. Ali bukvalno. On privatno uzme min i to TAX FREE 4k eura. Min! Ako ne i više. I to bez mita i korupcije skroz legalno. Ako je i malo veštiji, onda za ubacivanje u Tiršovu ili operaciju uzima ihaa... On te pare na Zapadu ni blizu ne bi zaradio. To što piše da on ima 100k din možeš mačku na rep okačiti. Pa i Siniša Mali ima platu zvaničnu 120,000 din! Da li ti veruješ da od toga živi?
Tacno je da moze da uzme mnogo vise, ali bukvalno ceo post nije o tome koliko on malo uzima već koliko nema sistema a to za sobom povlači mnoge stvari, uključijući i to da mnogi kvalitetni doktori odlaze odmah na pocetku karijere jer im se bas i ne juri veza posle 10god studiranja. Tako da neće biti ni veterinara da nas leče a ne doktora. Mito naravno cveta i tu se slažem da smo podobno tlo. 😀
 
Neki od tih sajtova su jako gresili. Vec sam pisao o nekim drugim prognozama u koje ja licno vise verujem:

Ne znaci ni da ce se ove predikcije koje sam ja nasao pokazati kao tacne, ali ne treba ni slepo verovati u to da ce kamatne stope biti niske u narednim godinama (mozda i budu bile, ali ne treba racunati na to kao sigurnu varijablu, osim ako nisi spreman na veliki rizik).
Kamate idu dole kada se iscrpi kupovna moc stanovništva i kada firme krenu da pucaju. Samo tada će osigurati nisku inflaciju. Kada ce to biti, ne znamo. Sve ostalo je bla bla, truć truć.
Alternativa je stagflacija.
Npr, dobar deo gradj. materijala pada na pre covid nivoe. Da li ce to dovesti do pada cena ili povecanja profita investitora videcemo. Zavisi i od ponude a i potraznje.
Ne verujem da će se odreći ekstra profita. I sada je katastrofalno stanje po prometu pa niko ne smanjuje cene.
Znam smo jedno, kada promeniš pogled ljudima sa cene idu samo gore na padaju cene, uz ovoliki pad tražnje....ne menja se narativ lako.
 
Poslednja izmena:
Tacno je da moze da uzme mnogo vise, ali bukvalno ceo post nije o tome koliko on malo uzima već koliko nema sistema a to za sobom povlači mnoge stvari, uključijući i to da mnogi kvalitetni doktori odlaze odmah na pocetku karijere jer im se bas i ne juri veza posle 10god studiranja. Tako da neće biti ni veterinara da nas leče a ne doktora. Mito naravno cveta i tu se slažem da smo podobno tlo. 😀
Mislim da sam sebe si demantovao s "kvalitetan doktor na početku karijere"?!?! Taj što izađe s faxa NEMA pojma o ničemu i ni blizu kvalitetnog doktora. Min mora 5 godina da prolazi sito i rešeto da ispeče zanat.
Ja sam završio farmaciju, u BGu (ne privatni fakulteti i gluposti) u top 5% studenata, pa gledam sebe pre 20 godina i sada. Pa nisam znao iz prakse skoro ništa. Ali opet to nema veze s cenom nekretnina.
Inače kao neko ko živi na Zapadu ISTO je - moraš imati veze da središ nešto ILI ako nemaš (a ako nemaš ni da platiš - samo što ovde to ide na legalan način - uzmeš konsultanta pa plaćaš 300e/h) što je više manje legalna korupcija onda čekaš dok ne dođeš na red. To trenutno kad smo kod zdravstva znači min 3 meseca za specijalistički pregled!
pošto je neko spomenuo pedijatra - imam dvoje dece 9 i 6 godina. Za svo ovo vreme NITI jednom nismo videli pedijatra, ne zato što nismo hteli ili imali potrebe već zato što lekari opšte prakse brane! I po principu polako videćemo. I onda šta uradimo, uzmemo kartu, doletimo u Srbiju, obavim sve preglede, prevedem na engleski i refundiram troškove i ako treba dalje lečenje odnesem mišljenje iz Srbije pa onda kao moramo da proverimo i dobijem uput.
Ali eto kako izgleda Zapad bez veza.
 
Mnogi ovu krizu uporedjuju sa 2008., ali ja bih rekao da ova kriza, pored slicnosti sa 2008. ima velike slicnosti i sa krizom iz 1970-tih godina kad smo imali visoku inflaciju i stagnaciju (tzv. stagflacija).
Cisto podsecanja radi, pogledajte inflaciju u SAD-u u poslednjih 60 godina:
1692965915691.png


A pogledajte kamatne stope u SAD-u u manje-vise istom periodu:
1692965961815.png


Jel vidite kako je do 1960-tih inflacija bila relativno niska, i kamatne stope relativno niske. Kako je podivljala inflacija, tako su podigli i kamatne stope, i na niske nivoe su pale tek 2000-tih. Znaci, 40 godina se cekalo na pad kamatnih stopa. Ne kazem da cemo sad cekati 40 godina na pad kamatnih stopa (jer nemamo inflaciju kao sto je bila tad), niti da ce kamatne stope samo rasti, samo kazem da ne treba gledati podatke istorijski samo poslednjih 10-20 godina i biti siguran da ce vec za par godina kamatne stope ponovo biti niske. Kao sto rekoh, mozda i hoce, ali ja ne bih smeo da se kladim u to.
 
Poslednja izmena:
To "kajanje" što si naveo može biti samo ako stan posmatraš na nivou 1-2 godine, pa ako padne cena sledeće godine a ti si "izgubio" 10k eura. Ali ako gledaš na period od 25-30 godina što je prosečno trajanje kredita, skoro sa 99% sigurnosti mogu reći da neće biti kajanja jer će cene porasti opet.
Eto ja mogu da navedem moj primer - kupio sam 2009 godine stan, malo sam uspeo da spustim cenu. Cene su pale 2013 u odnosu na moj trenutak nekih još 15%, ali mene je bilo briga koliko su pale ili porasle jer JA sam živeo u tom stanu. Posle su cene počele explozivno da rastu, tako da sada taj stan vredi 2x više nego što je inicijalno plaćen! I sad da li skačem od sreće jer je cena duplirana? NE. Isto zato što me briga koliko ja cena, ja ga ne prodajem. Ne živim u njemu, ali ga rentiram. Donosi prihod svaki mesec i nemam ni plan da ga prodam. Mogu cene da odu 10x, mene opet ne interesuje. A ko kupuje stan da ŽIVI u njemu (ne radi investicije) onda tu kajanja nema. Nema veće kamate od kirije!!
Ovo je skroz pravilno razmišljanje, al odudara od stava velike većine ljudi u Srbiji. Što bi Basara reko, ljudi imaju usađen instinkt gladnog k koji ih je napravio, i ceo život se nešto preračunavaju, grče, razmišljaju dal će da se zaje*******u ako urade ovo ili ono, plaše se materijalnog gubitka a ne vide da im najvredniji resurs koji imaju, vreme na ovoj planeti ističe u tom grču...
 
Kamate idu dole kada se iscrpi kupovna moc stanovništva i kada firme krenu da pucaju. Samo tada će osigurati nisku inflaciju. Kada ce to biti, ne znamo. Sve ostalo je bla bla, truć truć.
Alternativa je stagflacija.
Inflacija ide dole kad PRESTANU da štampaju! I to oni znaju. Ali se prave ludi kao i Slobo 1992... Samo je ovo na većem nivou pa treba više vremena...
 
Mnogi ovu krizu uporedjuju sa 2008., ali ja bih rekao da ova kriza, pored slicnosti sa 2008. ima velike slicnosti i sa krizom iz 1970-tih godina kad smo imali visoku inflaciju i stagnaciju (tzv. stagflacija).
Cisto podsecanja radi, pogledajte inflaciju u SAD-u u poslednjih 60 godina:
Pogledajte prilog 171188

A pogledajte kamatne stope u SAD-u u manje-vise istom periodu:
Pogledajte prilog 171189

Jel vidite kakop je do 1960-tih inflacija bila relativno niska, i kamatne stope relativno niske. Kako je podivljala inflacija, tako su podigli i kamatne stope, i na niske nivoe su pale tek 2000-tih. Znaci, 40 godina se cekalo na pad kamatnih stopa. Ne kazem da cemo sad cekati 40 godina na pad kamatnih stopa (jer nemamo inflaciju kao sto je bila tad), niti da ce kamatne stope samo rasti, samo kazem da ne treba gledati podatke istorijski samo poslednjih 10-20 godina i biti siguran da ce vec za par godina kamatne stope ponovo biti niske. Kao sto rekoh, mozda i hoce, ali ja ne bih smeo da se kladim.
Mislim da si Kolega ovde glavnu stvar propusti reći, a to da je Inflacija 70-ih u USA krenula da leti u nebo kad su UKINULI zlatni standard. DO tada je dolar bio vezan za zlato i zato je inflacija bila niska 60-ih, ali onda im je zafalilo para zbog rata (u Vijetnamu) i šta su uradili, rekli nema potrebe za zlatnim standardom i upalili mašine... (kako ovo zvuči poznato). To je isto uradio i naš MUDRAC 1992 samo naravno pošto smo mali i zatvoren sistem bili vrlo brzo se "mudra politika" počela obijati o glavu.
Nisam ekonomista ali NAJGORE po meni je inflacija čak i ona od 2%. Po meni stabilnost cena, kursa i svega je najbolje čak i po cenu rasta!
 
Pa smanjuje se monetarna masa. Vec skoro 2 godine. Štampanje neće prestati nikad, samo se nekad pauzira kao sada.
 
Mislim da si Kolega ovde glavnu stvar propusti reći, a to da je Inflacija 70-ih u USA krenula da leti u nebo kad su UKINULI zlatni standard. DO tada je dolar bio vezan za zlato i zato je inflacija bila niska 60-ih, ali onda im je zafalilo para zbog rata (u Vijetnamu) i šta su uradili, rekli nema potrebe za zlatnim standardom i upalili mašine... (kako ovo zvuči poznato). To je isto uradio i naš MUDRAC 1992 samo naravno pošto smo mali i zatvoren sistem bili vrlo brzo se "mudra politika" počela obijati o glavu.
Nisam ekonomista ali NAJGORE po meni je inflacija čak i ona od 2%. Po meni stabilnost cena, kursa i svega je najbolje čak i po cenu rasta!
Slazem se, samo sam hteo da pokazem da nije bas ispravno shvatanje po kome je normalno da kamatne stope budu 1%, da to bude kao neka default vrednost, a da se kamatne stope od 5% smatraju visokim. To sto su se ljudi navikli na te niske kamatne stope prethodnih godina ne znaci da se na njih moze sa sigurnoscu racunati i u buducnosti.
Evo kod izvršitelja stanovi bagatela
Zalosno i strasno u isto vreme. A zna se ko to kupuje.
 
Auuu. Pa ovo je uigrana ekipa. Kriminal a sve po zakonu
Niko nije napisao zasto je dosao njegov slucaj do izvrsitelja!?! Po meni to je glavno. Nije placao rezije ili sta i onda sad kao kad je otisao na dobos hoce da se ubije. Trebao je skociti pre toga. Da ti slucaj dodje do izvrsitelja moras da ignorises par opomena za racune, onda te kontaktira i sam izvrsitelj da platis ili ce ici na izvrsenje, pa ako i to ignorises 2x onda dolazi do ovoga. Tako da ako se pravio blesav toliko dugo... Sta da kazem... Misli kao noj zabiti glavu u pesak i kao proci ce i zaboravice racune:))) i kao drzava kriva. nije nego on.
 
NIje ni prvi ni jedini slučaj. Verovatno je u nekom sudskom sporu izgubio stan, ne verujem da je do računa jer ima 45 godina.
 
Slazem se, samo sam hteo da pokazem da nije bas ispravno shvatanje po kome je normalno da kamatne stope budu 1%, da to bude kao neka default vrednost, a da se kamatne stope od 5% smatraju visokim. To sto su se ljudi navikli na te niske kamatne stope prethodnih godina ne znaci da se na njih moze sa sigurnoscu racunati i u buducnosti.

Zalosno i strasno u isto vreme. A zna se ko to kupuje.
Kamatne stope od 5-7% su uvek bile normalne. Ovo sto smo imali kamate od 1% to su pre u SFRJ dobijali samo prvoborci. To je jednostavno trenutak u zivotu ko uzme pa iskoristi ispadne pametan. Da ce se vratiti tako niske cisto sumnjam... Ali sta je tu je. Nismo kornjace pa da zivimo 300 godina pa kao ajd sad su visoke sacekacu 30 god bice opet niske... Ti za 30 god si vec pred penzijom i onda kraj. Nema kredita vise
 
Vrh