Šta je novo?

Cene nekretnina

Znači normalno je da gledam da li će pasti cene i koji je ROI.
Tebi je onda svejedno koja je cena, zanima te samo kretanje cene. Nije ti u interesu da pojeftine stanovi, jer to moze da se pretvori u trend.
Kakva je tvoja procena, koja će biti procentualna razlika u ceni nekretnina u Beogradu, YoY avgust 23-24?
 
STan od 200 kvadrata namesten se rentira za 2000 evra a placen je 12 milona lira u blizini Aja Sofije. U Izmiru stan od 150 kvadrata je placen 3 miliona lira i rentira se za 200 evra prazan. Jedino su cene vila vise. Info je od prijatelja koji ima svoju agenciju a ja sam u oba stana bio jer radim namestaj. Periferije su jeftinije. I kod njih su cene otisle gore ali manje nego kod nas.
Jel u Istanbulu standardna veličina stana u zgradi 150-200 m2? Pitam, jer od svih ljudi koje poznajem u Beogradu, ne mogu da se setim ni jedne jedine osobe koja živi u stanu (ne kući) te veličine.
 
Situacija od danas. Dolazi čovek u Veternik i raspituje se da li ima neko da bi menjao kuću za stan. Cena kuća Veternik je davno premašila 100.000 eura. Pitam ja komšiju pa zašto ne proda stan, pa kupi kuću. Kaže komšija: ma može da proda ali mora da doplati 20-30.000 eura za kuću, e sad koliki je stan i koliko para nisam ni pitao niti me zanima. Znam samo da se od svakog četvrtog prodatog stana u Ns kupuje kuća u okolini. Sada je problem začarano kolo, ako je cena stanova niža, padaće i cena kuća, jer do sada se od prodatog stana za isti novac kupovala kuća, sada više to ne može. Mnogo se i dalje gradi, ali se Investitori pribojavaju pada prodaje - koja je već počela. Svi dobro znamo da je pad cena stanova moguć samo kada se rasproda ceo Bnw, međutim izgleda da ni to nije garant opstanka cena.
 
A kvalitet gradnje smo vidjeli poslije zadnjeg zemljitresa
 
Retko kada ljudi koji su specijalisti pogotovu ovih "jakih" hirurških grana (kardio, plastična, vaskularna) idu u inostranstvo. Da bi uopšte "upao" na takvu specijalizaciju potrebne su ozbiljne kvalifikacije ili ozbiljna veza ili kombinacija ta dva I mnogi ti ljudi zarađuju veoma dobro čak i u Srbiji. Lekari koji odlaze su mahom mladi ljudi koji volontiraju godinama i nisu uspeli da se zaposle niti da dobiju specijalizaciju u Srbiji Ili ljudi sa institutskih disciplina koji nisu u nastavi, gde ne može da se radi privatno i gde si čitav život "osuđen" na platu od tipa 1000 eur mesečno, pa je njima 3-4k koje zarade u nekoj nemackoj nedođiji dovoljno jak razlog za odlazak. Što se Pakistanaca i ostalih tiče, oni već uveliko operišu širom EU i USA i naravno da ih ima jednako loših i vrhunskih u istoj meri kao i hirurga bilo koje druge nacionalnosti. Razlika je što Nemačka i ostale razvijene zemlje imaju jasnu strategiju i za narednih 5, 10 ili 25, a kod nas kad treba da se nesto isplanira za narednu godinu, svi su u fazonu "Ko živ Ko mrtav do tada".
Ima tu raznih prica, vrhunski spcijalisti koji su oko 50 god ne idu. Mogu da ozbiljno naplate svoj rad i za njih je 10 000 eura mesecno pocetna cifra. Anestezirani su na sistem, znaju lepo da kombinuju privatnu i drzavnu praksu i tako... Ali mladji svrseni specijalizanti , znam meni drage ljude, anesteziolog i hirug buduci bracni par odlaze. Iimaju odlican stan na dobroj lokaciji, imaju lepo porodicno nasledje pa opet odlaze. Trenutno u UC Beograd zaposljavaju ljude u 40 tim godinama koji su prekfalifikovani za sestre/ tehnicare, i ovo im je prvi posao u zdravstvu. U dobrom delu razvijenog sveta ima razlicitih nacionalnosti koje rade u zdravstvu, ali je pitanje u kakav sistem dolaze i sta se ocekuje od njih i sledstveno sta ste spremni da platite i sta dobijate za taj novac. . Problem Srbije je sto nema plana a bez plana i izvrsenja imate samo fantaziju. Ne vidim zelju da se to menja,, a da neko to i hoce ozbiljno da menja za to treba dobrih 10 godina. I zato ovaj par odlazi, novac im nije problem, ali sistem u zdravstvu a i van zdravstva im jeste problem. I zarad postenja, nije to samo SNS ova zasluga. Mozda je se sve ubrzalo i eskaliralo, ali zdravstvo je u decenijskom problemu.
 
Poslednja izmena:
Turska cene.... Novogradnja u bogatijoj izvedbi u mestima na primorju kvadrat je od 600 do 700 evra. Izmir je oko 800. Materijal kosta malo manje nego kod nas. Majstor je 50 evra dnevnica. Uglavnom nema stanova ispod 100 kvadrata. Stan od 150 kvadrata prazan sa kuhinjom i tri sobe se rentira oko 200 evra a kosta da se kupi 80.000 evra. Istanbul je 2 do 3 puta skuplji a rente su 5 puta skuplje. Sve info su iz prve ruke
Gde Tursku nadje, pa njima su se svi ti kvadrati sad srusili u zemljotresu.
 
Zasto onda prosecan kupac stana u Stokholmu placa i tri puta vecu cenu, kada za 2,5k moze naci pristojan stan na 10 min do centra? Pazi, to je prosecan, ne kupac nekog ultra luksa, koji tamo ide i po 20k. Zasto iko daje tolike pare ako je skroz pristojno stanovanje pristupacno po daleko nizim cenama? I pored toga, 35% ljudi odluci da ne kupi stan?

Koliko kosta stan koji je na 20-30 min do centra? Jel to uopste postoji, ili Svedska ima magicne puteve gde svako putovanje traje 10 min?

Jesu li Svedjani najiracionalniji narod na svetu koji ce za neznatne razlike da plati 3x vecu cenu, ili su mozda presli na neki novi vid postojanja pa su bica sastavljena od ciste energije i ljubavi i ne opterecuju se smrtnickim zeljama kao sto je posedovanje nekretnine?

To tvoje je ko da ja sad okacim ovaj oglas nekome ko nije video Srbiju u zivotu i kao, vidi novogradnja, podno grejanje, zelenilo okolo, on ukuca na navigaciju na Guglu, vidi 25 min do trga republike i wow, kakva ponuda.

Prvo prosecni kupci ne placaju 3x vecu cenu od ove koju sam naveo. Prosecan kupac ce ovde maksimalno da se nategne za malo bolju lokaciju koja kosta oko 5-6000e/m2.
Gledaj mapu i to sto vidis da su cene 8000-10000e/m2 su ti delovi grada Norrmalm i Södermalm, ekskluziva i tu prosecan kupac ne zalazi sem ako ne zaluta slusajuci agente kojima je cilj promet pa se posle jedva izvuku.
Do pre neku godinu su imali kamatne stope i 1.5% pa su se poznanici zaleteli i kupili nekretninu koju sada jedva otplacuju nakon skoka kamatnih stopa na 4.5%.

Zasto veliki deo ljudi ne poseduje nekretninu vec iznajmljuje. Prvo, kupuju oni i te kako, ali i prodaju cim im postane veliko opterecenje za budzet. Drugo, imaju mogucnost povoljnog iznajmljivanja iz prve ruke, nesto sto kod nas ne postoji i nisu socijalni stanovi. To im dosta olaksava kada dodju ovakva vremena.

Iz tvojih postova svako moze da primeti da ti namera nije diskusija da nesto saznas vec da omalovazis cak i kada je u pitanju nesto u sta se apsolutno ne razumes.
Strah te je da ljudi ne vide da je nas covek pod kreditom isto opterecen kao i covek u Stokholmu i to za stan iste kvadrature na slicnoj gradskoj lokaciji.

600e mesecno ide na kamatu coveku za stan u Beogradu, 600e daje onaj u Stokholmu.

Danas sam bio do dela grada gde je kvadrat oko 2500e, dal nam trebalo 10min do centra, a zamisli nismo putovali helikopterom. Kraj odlicno uredjen, kao blok 70 sa zgradama do 4-5 spratova, samo sa vise zelenila i novim fasadama.

Ali ne brini, nece moji niti slicni postovi da obore trziste nekretnina u Beogradu. Uradice to cista matematika, a to se vec desava jer promet drasticno pada.
 
Prvo prosecni kupci ne placaju 3x vecu cenu od ove koju sam naveo. Prosecan kupac ce ovde maksimalno da se nategne za malo bolju lokaciju koja kosta oko 5-6000e/m2.
Gledaj mapu i to sto vidis da su cene 8000-10000e/m2 su ti delovi grada Norrmalm i Södermalm, ekskluziva i tu prosecan kupac ne zalazi sem ako ne zaluta slusajuci agente kojima je cilj promet pa se posle jedva izvuku.
Do pre neku godinu su imali kamatne stope i 1.5% pa su se poznanici zaleteli i kupili nekretninu koju sada jedva otplacuju nakon skoka kamatnih stopa na 4.5%.

Zasto veliki deo ljudi ne poseduje nekretninu vec iznajmljuje. Prvo, kupuju oni i te kako, ali i prodaju cim im postane veliko opterecenje za budzet. Drugo, imaju mogucnost povoljnog iznajmljivanja iz prve ruke, nesto sto kod nas ne postoji i nisu socijalni stanovi. To im dosta olaksava kada dodju ovakva vremena.

Iz tvojih postova svako moze da primeti da ti namera nije diskusija da nesto saznas vec da omalovazis cak i kada je u pitanju nesto u sta se apsolutno ne razumes.
Strah te je da ljudi ne vide da je nas covek pod kreditom isto opterecen kao i covek u Stokholmu i to za stan iste kvadrature na slicnoj gradskoj lokaciji.

600e mesecno ide na kamatu coveku za stan u Beogradu, 600e daje onaj u Stokholmu.

Danas sam bio do dela grada gde je kvadrat oko 2500e, dal nam trebalo 10min do centra, a zamisli nismo putovali helikopterom. Kraj odlicno uredjen, kao blok 70 sa zgradama do 4-5 spratova, samo sa vise zelenila i novim fasadama.

Ali ne brini, nece moji niti slicni postovi da obore trziste nekretnina u Beogradu. Uradice to cista matematika, a to se vec desava jer promet drasticno pada.
7-8k je prosek, to uostalom se vidi i na www.hemnet.se. Vidljivo je i na svakom izvoru koji prikazuje prosecnu cenu koji se moze naci. Gledao sam danas po sajtu, i cak su i lokacije koje su po 30 minuta od grada uglavnom skuplje od onih koje si naveo. Pri tom, iskreno dosta onoga sa jeftinije strane spektra i ne izgleda bas bajkovito. Ima delova grada koji su blizi a jeftiniji od tih daljih. To mi govori da postoji neka zackoljica i razlog zasto su tako jeftini i pored na papiru bolje lokacije. Uostalom, svako je slobodan da istrazi i sam. Tako se i kada ljudi navode neke neverovatno jeftine stanove u Becu, uvek ispostavi da su u Favoritenu.

Cak i sa tri puta vecom prosecnom cenom kvadrata, Stokholm je prosecnom Svedjaninu priustiviji, jer su im plate vise nego tri puta vece, a uslovi kreditiranja povoljniji. Ali ne, to nije dovoljno, vec moras pricu naduvavati do besmisla sa tezom da se isti stan za istu cenu kupuje i u Bg-u i u Stokholmu, jer su tvoji drugari nasli nesto i ti si se vozio tamo. Nijedan sajt koji prati statistiku ne podrzava tu tezu, ali ne, ja samo hocu da se svadjam i necu da diskutujem, jer ne uzimam tvoju anegdotu sa svetu istinu.

Strah te je da ljudi ne vide da je nas covek pod kreditom isto opterecen kao i covek u Stokholmu i to za stan iste kvadrature na slicnoj gradskoj lokaciji.
Da, ne mogu da spavam u bojazni od ovoga :) Jer Svedska je tek otkrivena zemlja a ti si prvi nas covek koji se javlja odatle.
 
Vezano za cene nekretnina, cinjenica jeste da je sve teze kupiti nekretninu, ne samo kod nas, nego u svetu, narocito poslednjih par godina, mada koliko sam skontao, na zapadu su veci problem kamatne stope nego same cene koji su relativno niske za njihove plate. Medjutim, postoji neka prirodna granica dokle se cene maksimalno mogu pumpati. Realno, Beograd nije turisticki centar kao recimo Barselona ili Bec ili neki drugi atraktivan evropski grad, tako da, cak i da neko izdaje iskljucivo stan na dan preko AirBnB ili Bookinga strancima, vecina koja izdaje moze da izdaje uglavnom samo lokalcima, sto znaci da je visina kirije ogranicena platom lokalaca. Naravno, sad to zavisi od lokacije i povrsine stana, da li neko lice samo stanuje u tom stanu ili sa nekim pa deli troskove. S obzirom da plata lokalaca definise visinu kirije, a visina kirije koja se moze naplatiti odredjuje isplativost kupovine stana, i cena kupovine stana ima gornju granicu. Takodje, sto je visa kirija, vise se isplati kupovina stana na kredit, bez obzira na visinu kamate. Necu licitirati sa brojkama, ali mislim da je ta granica visine cena i kirija odavno probijena. Kratkorocni faktori kao sto su dolazak Rusa, novac iz helikoptera uz niske kamatne stope i slicno mogu samo kratkorocno poremetiti trziste, dugorocno trziste mora da dodje u ravnotezu, ili ce cene pasti na neki priblizno razumam nivo, ili ce ljudi sve masovnije odlaziti u druge zemlje gde je koliko toliko normalnije, pa oni koji izdaju stanove nek izdaju sami sebi.
Do negde 2020. godine ja znam dosta ljudi koji su kupovali stanove, neko ga je platio manje, neko vise, jesu i tad cene bile visoke u odnosu na plate, ali su bile nekako normalnije. U zadnjih par godina ne znam nikog ko na temu cena nekretnina nije prokomentario kako su cene nenormalne, i znam jako malo ljudi koji su kupili stanove u poslednjih par godina, a i ti koji su kupili, uglavnom su uspeli da nadju po nekim relativno normalnim cenama, daleko nizim od ovih oglasenih.
Inace, sto se tice Stokholma, ne znam bas situaciju na terenu, ali na numbeo pise da prosecna cena u centru iznosi 9.500 e/m2, a na periferiji 5.500 e/m2. Takodje, (https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150), Stokholm ima skoro 40% manji price to income ratio i duplo veci affordability index nekretnina u odnosu na Beograd (1.0 u odnosu na 0.5).
Ovaj isti sajt http://www.hemnet.se/ za apartmane prikazuje prosecnu cenu od 6.800 evra za Stokholm, odnosno oko 6.000 evra ako izaberes malo veci krug (+5-10km). I to je prosecna cena za protekle 3 godine, sad je niza od proseka posto je pala.
Naime, jasno se vidi da je cena opala oko 13% u proteklih manje od godinu i po dana.
1692485629548.png

Cak i brzinskim pregledom random oglasa vidi se da prica Pere Zdere pije mnogo vise vode nego Defketova, svako moze sam da pogleda realizovane transakcije, vidi cenu po m2 u SEK i prevede u evre i shvati gde zivi a gde bi mogao da zivi.
Kako god, ponovicu, mislim da je trenutno stanje neodrzivo, a na koji nacin ce se trziste dovesti neku ravnotezu, videcemo.
 
Poslednja izmena:
Cak i brzinskim pregledom random oglasa vidi se da prica Pere Zdere pije mnogo vise vode nego Defketova, svako moze sam da pogleda realizovane transakcije, vidi cenu po m2 u SEK i prevede u evre i shvati gde zivi a gde bi mogao da zivi.
Sta mnogo vise pije vode, bukvano si sam sad naveo prosecnu cenu koja je u nivou onoga sto sam ja napisao, dok on tvrdi da se za 2.500 opusteno nalazi stan na 10 min od centra. Jel citas uopste o cemu se prica ili samo izbacis refleksno ovaj tvoj isti wall of text svaki put?
 
Sta mnogo vise pije vode, bukvano si sam sad naveo prosecnu cenu koja je u nivou onoga sto sam ja napisao, dok on tvrdi da se za 2.500 opusteno nalazi stan na 10 min od centra. Jel citas uopste o cemu se prica ili samo izbacis refleksno ovaj tvoj isti wall of text svaki put?
On je nasao stanove na nekoj po njemu ok lokaciji po toj ceni, a ti negiras da se moze naci bilo sta normalno po pristojnoj ceni.
Evo ti recimo stan koji je juce prodat, na 15 min voznje do centra Stokholma, 2.400 e/m2 (88m2 za 213k evra)
Ili recimo drugi stan, na 17 min voznje do centra Stokholma, 3.000 e/m2 (50m2 za 155k evra)
Ili na 13 min kolima do centra, 3.000 e/m2 (89m2 za 265k evra):
Evo cak i jednog sa slikom, pristojan stan, 19 min od centra. 2.200 e/m2 (83.5m2 za 188k evra):
Evo, ko hoce, moze i sam da pretrazi: https://www.hemnet.se/salda/bostade...ids[]=18031&order=desc&preferred_sorting=true
Buikvalno sam gledao prodate stanove od najnovijih i izvukao par prvih na prvoj stranici u tom cenovnom rangu. Sigurno se daljom pretragom mogu naci i povoljniji stanovi blize centru, ali ovo sto sam nasao je priblizno onom sto on prica.
 
Poslednja izmena:
On je nasao stanove na nekoj po njemu ok lokaciji po toj ceni, a ti negiras da se moze naci bilo sta normalno po pristojnoj ceni.
Ne, on tvrdi da prosecan Svedjanin kupuje za 2500-4000 a da je taj pravi prosek neka ekskluziva. Da prosecan Svedjanin placa isto na kraju sto i prosecan Srbin.

Nigde ne tvrdim da se ne moze naci bilo sta po pristojnij ceni. Tvrdim da je to dosta ispod proseka i da sigurno postoji razlog za to. Smatram da Svedjani nisu iracionalan narod koji ce placati 10k u centru ako samo 10 min dalje ima skroz fine opcije za 4 puta manje pare. Stanovi koje si sad pokazao cak nemaju ni slike, sigurno ne zato sto su previse lepe za smrtnicke oci.

Treba se bas potruditi sa krivljenjem nasih tvrdnji da bi njegova ‘mnogo vise pila vodu’ od moje.
 
Kao neko ko je ziveo izmedju ostalog i u Svedskoj,par komentara, poslednji rat u kome je ucestvovala Svedska je bio 1814, imaju protestantsku kulturu koja znaci rad i stednju. Svedska je bila dovoljno dugo ispred drugih zemalja u industriji i tehnologiji, imala gomilu svetskih firmi (od kojih sada vecina ima sediste u Svajcarskoj) i shodno tome imaju ljude koji su stvorili ozbiljan novac kako u Svedskoj tako i sirom sveta. Postoje ostva ispred Stokholma gde je gotovo nemoguce kupiti kucu jer se to uglavnom ostavlja u porodici. Dobre kuce u luksuznim delovima su u milionima i to nije za poredjenje. Dakle imaju generalno mnogo vise sanse da nesto naslede nego neko u Srbiji zato sto mi od 14 veka nemamo period duzi od 50 godina bez rata, nemamo kulturu rada i stednje i defitivno nemaju korupciju u Svedskoj ni pribliznu nasoj. Pravilo je da oba partnera rade, zbog poreza plate nisu visoke, ali taj porez omogucuje odlicno obrazovanje, puno aktivnosti van nastave, gde kao roditelj gotovo nemate nikakve dodatne troskove, jaka je socijalna zastita, velika sansa da nadjete drugi posao ako izgubite postojeci. Imate ljude koji nece da se cimaju, iznajmljuju stanove od njihovih velikih fondova po razumnim cenama, imate ljude koji samo placaju kamatu i ne placaju glavnicu uopste, zaista nije po bilo cemu za poredjenje. Da, zimi je ocajna klima i to je jedina mana. Sve ostalo je za ucenje. Dozvolili su sebi da budu dobrronamerni i prime gomile izbeglica iz celog sveta koji im jedu sistem i narusavaju drrustveni dogovor i konsenzus na kome Svedska pociva. Osnovna stvar u Svedskoj, tamo nije normalno da ne radite, bez obzira koliko para imate. Ovde je san mnogima da imaju 5 stanova koje izdaju i da ne moraju da rade. Ostavimo se poredjenja neuporedivog. I da, brutalni su u naplati poreza na sve ali se vidi gde ide taj novac. Njih dovesti u Srbiju da iskontrolisu poreze, pa imali bi gradjanski rat....
 
Nigde ne tvrdim da se ne moze naci bilo sta po pristojnij ceni. Tvrdim da je to dosta ispod proseka i da sigurno postoji razlog za to.
To su stanovi koji su prodati, nisu oglaseni stanovi, sto znaci da ih je neko kupio, tj. procenio da ih vredi kupiti za taj novac.
Ne, on tvrdi da prosecan Svedjanin kupuje za 2500-4000 a da je taj pravi prosek neka ekskluziva. Da prosecan Svedjanin placa isto na kraju sto i prosecan Srbin....
Smatram da Svedjani nisu iracionalan narod koji ce placati 10k u centru ako samo 10 min dalje ima skroz fine opcije za 4 puta manje pare.
Mozda neko nema para da kupi u centru? Zasto neko kupuje luksuzna kola kad moze za mnogo manje para da kupi neka jeftinija. Luksuz ponekad znaci da nesto sto je bolje 10% platis vise 200%, samo moras da imas para za bacanje. Prosecan Svedjanin mozda nema para da kupi stan u centru, ali ima para da kupi na periferiji, ne vidim nista cudno u tome.
Stanovi koje si sad pokazao cak nemaju ni slike, sigurno ne zato sto su previse lepe za smrtnicke oci.
Na ovom sajtu vecian stanova nema slike, cak i stanovi na mnogo boljim lokacijama sa daleko vecom cenom.

Gde u Beogradu imas stanove 4 puta jeftinije nego u centru, a da je pristojno? Meni ono sto vidim na primeru Stokholma deluje kao zdravo trziste.
 
10 minuta od centra nije periferija. Ili nije zaista 10 minuta od centra.
Zavisi sta neko smatra pod centrom. Ja ne znam Stokholm, pa sam lokacije ovih stanove koje sam nalazio racunao na Google Maps u odnosu na najuzi centar, i nalazio udaljenosti u proseku od 15 min. Objektivno te lokacije jesu periferija, vidi se da nisu ni siri centar Stokholma, ali su daleko od nekih zaseoka, vidi se da su integralni deo grada. Da sam racunao u odnosu na granice sireg centra (kao sto neki investitori kod nas racunaju udaljenosti), sve ovo sto sam nasao bi ispalo mnogo blize centru. U svakom slucaju, deluju kao pristojna resenja stambenog pitanja.
 
Kao neko ko je ziveo izmedju ostalog i u Svedskoj,par komentara, poslednji rat u kome je ucestvovala Svedska je bio 1814, imaju protestantsku kulturu koja znaci rad i stednju. Svedska je bila dovoljno dugo ispred drugih zemalja u industriji i tehnologiji, imala gomilu svetskih firmi (od kojih sada vecina ima sediste u Svajcarskoj) i shodno tome imaju ljude koji su stvorili ozbiljan novac kako u Svedskoj tako i sirom sveta. Postoje ostva ispred Stokholma gde je gotovo nemoguce kupiti kucu jer se to uglavnom ostavlja u porodici. Dobre kuce u luksuznim delovima su u milionima i to nije za poredjenje. Dakle imaju generalno mnogo vise sanse da nesto naslede nego neko u Srbiji zato sto mi od 14 veka nemamo period duzi od 50 godina bez rata, nemamo kulturu rada i stednje i defitivno nemaju korupciju u Svedskoj ni pribliznu nasoj. Pravilo je da oba partnera rade, zbog poreza plate nisu visoke, ali taj porez omogucuje odlicno obrazovanje, puno aktivnosti van nastave, gde kao roditelj gotovo nemate nikakve dodatne troskove, jaka je socijalna zastita, velika sansa da nadjete drugi posao ako izgubite postojeci. Imate ljude koji nece da se cimaju, iznajmljuju stanove od njihovih velikih fondova po razumnim cenama, imate ljude koji samo placaju kamatu i ne placaju glavnicu uopste, zaista nije po bilo cemu za poredjenje. Da, zimi je ocajna klima i to je jedina mana. Sve ostalo je za ucenje. Dozvolili su sebi da budu dobrronamerni i prime gomile izbeglica iz celog sveta koji im jedu sistem i narusavaju drrustveni dogovor i konsenzus na kome Svedska pociva. Osnovna stvar u Svedskoj, tamo nije normalno da ne radite, bez obzira koliko para imate. Ovde je san mnogima da imaju 5 stanova koje izdaju i da ne moraju da rade. Ostavimo se poredjenja neuporedivog. I da, brutalni su u naplati poreza na sve ali se vidi gde ide taj novac. Njih dovesti u Srbiju da iskontrolisu poreze, pa imali bi gradjanski rat....
Nije nista novo da Svedska ima jedan od najvisih standarda zivota u svetu. Tesko dostizan cak i za dobar deo Zapada. Svasta moze od njih da se nauci i da se ugleda. Samo ne moramo od jedne price za primer praviti nerealnu bajku da bi postigli poentu.
 
Nije nista novo da Svedska ima jedan od najvisih standarda zivota u svetu. Tesko dostizan cak i za dobar deo Zapada. Svasta moze od njih da se nauci i da se ugleda. Samo ne moramo od jedne price za primer praviti nerealnu bajku da bi postigli poentu.
Sta je nerealna bajka? Samo cene su nerealne :) Mozemo da uzmemo za primer bilo koju drugu zemlju, u vecini drugih zemalja koje i nisu bogate kao Svedska je mnogo lakse kupiti stan za prosecnog coveka. Ne moramo gledati Svedsku, dovoljno je da pogledamo recimo Bugarsku ili Rumuniju. Mozemo i BiH, Makedoniju, Crnu Goru, Madjarsku, Grcku, Sloveniju,..., svuda je lakse kupiti stan nego ovde,...Jedino Hrvatska nam je mozda blizu, ali i tamo je lakse, a i imaju more, pa je to ocigledni razlog za visoke cene nekretnina.
 
San svakog Svedjanina je da ima kucu. Centar ne dozivljavaju kao mi, bitno im je da imaju gde da setaju, trce, imaju kontakt sa prirodom, veliki park ako ne i sumu u blizini. Pogled na more je uvek na ceni ...I vecina onih koji su iznad proseka gleda da ima kucu negde gde ima sunca gde planira penziju.
 
Zavisi sta neko smatra pod centrom. Ja ne znam Stokholm, pa sam lokacije ovih stanove koje sam nalazio racunao na Google Maps u odnosu na najuzi centar, i nalazio udaljenosti u proseku od 15 min. Objektivno te lokacije jesu periferija, vidi se da nisu ni siri centar Stokholma, ali su daleko od nekih zaseoka, vidi se da su integralni deo grada. Da sam racunao u odnosu na granice sireg centra (kao sto neki investitori kod nas racunaju udaljenosti), sve ovo sto sam nasao bi ispalo mnogo blize centru. U svakom slucaju, deluju kao pristojna resenja stambenog pitanja.
Kad se meri ovako nocu, i Borca je 12 min od trga republike. Znamo da je u realnosti to dosta dalje.

Sta je nerealna bajka? Samo cene su nerealne :) Mozemo da uzmemo za primer bilo koju drugu zemlju, u vecini drugih zemalja koje i nisu bogate kao Svedska je mnogo lakse kupiti stan za prosecnog coveka. Ne moramo gledati Svedsku, dovoljno je da pogledamo recimo Bugarsku ili Rumuniju. Mozemo i BiH, Makedoniju, Crnu Goru,..., svuda je lakse kupiti stan nego ovde,...
Nerealna bajka je da uporediv stan kosta isto u Stokholmu i u Beogradu.
To da je u Beogradu teze kupiti stan niko i ne osporava.
 
Kad se meri ovako nocu, i Borca je 12 min od trga republike. Znamo da je u realnosti to dosta dalje.
Kod nas mozda duze traje, tamo verujem da su mnogo bolje resili saobracajnu infrastrukturu.
Nerealna bajka je da uporediv stan kosta isto u Stokholmu i u Beogradu.
To da je u Beogradu teze kupiti stan niko i ne osporava.
Sta znaci uporediv? Evo recimo, ovaj poslednji stan sa slikom koji sam nasao kosta manje-vise isto kao neki prosecni stanovi na oglasima na Ledinama ili u Borci ili u Mirijevu.
Sad si malo kontradiktoran. U Beogradu je tesko kupiti stan bas zato jer kostaju isto kao u zemljama gde su plate mnogo vece, po cemu se razlikujemo od 99% zemalja slicne velicine i ekonomske snage. Pitanje je koliko je to sve odrzivo.
 
Sad si malo kontradiktoran. U Beogradu je tesko kupiti stan jer kostaju isto kao u zemljama gde su plate mnogo vece, po cemu se razlikujemo od 99% zemalja slicne velicine i ekonomske snage. Pitanje je koliko je to sve odrzivo.
Pa odrzava se vec 12 godina na vrlo slicnom odnosu zarada i cena.

U velikoj vecini slucajeva, pa i u slucaju Stokholma, cene nisu iste kao u Beogradu vec vece, samo nisu proporcionalno vece u skladu sa platama. Jedina dva glavna grada drzave gde je prosecna plata veca a cena kvadrata manja su Sofija i Bukurest.
Kod nas mozda duze traje, tamo verujem da su mnogo bolje resili saobracajnu infrastrukturu.
Naravno, svedski putevi su magicni, guzve postoje samo u Srbiji.
Sta znaci uporediv? Evo recimo, ovaj poslednji stan sa slikom koji sam nasao kosta manje-vise isto kao neki prosecni stanovi na Ledinama ili u Borci ili u Mirijevu. Nije to bajka, to je realnost.
Prosecan stan u Borci i Ledinama ne kosta 2200e/kvm.
 
Nije nista novo da Svedska ima jedan od najvisih standarda zivota u svetu. Tesko dostizan cak i za dobar deo Zapada. Svasta moze od njih da se nauci i da se ugleda. Samo ne moramo od jedne price za primer praviti nerealnu bajku da bi postigli poentu.
Svedska nije bajka, surova klima cini svoje i naterala je te ljude da rade i budu stedljivi, i dobrano depresivni. Videcemo sa generacijom Z i imigracijom kako ce ici.... Poenta moje objave je rad, stetnja, sistem, porezi i cinjenica da su imali poslednji rat kada je Srbija postajala drzava i to ih ne cini po bilo cemu uporedivim. Svedjanin koji zaradjuje dobrrano vise od Srba ce vrlo rado platiti Svedski poljoprivredni proizvood drasticno vise od uvoznog a u isto vreme biti neuporedivo stedljiviji od prosecnog Srbina u trgovini za ostale proizvode. Ogroman broj ljudi ce i po jezivom vremenu ici biciklom na posao, javni saobracaj fenomenalno fukcionise, to sto puno zaradjujete ne znaci da je auto neophodan za odlazak na posao i to sve daje drugu dinamiku svemu pa i stanovanju a time i ceni stanova. Puno toga poredimo sa Beogradom, a ne vidim vezu. Radimo, stvarajmo, cuvajmo, brinimo o prirodi i bice i u Beogradu bolje.
 
Vrh