Šta je novo?

Cene nekretnina

Tema mozda nije "trazenje krova nad glavom" nego "cena nekretnina", ali najveci broj ljudi u Srbiji razmislja o kupoviniu nekretnine u konteksu krova nad glavom. Ako neko razmislja o kupovini nekretnine kao investicije, to je vec luksuz, i to znaci da se vec nafatirao, i da vrlo cesto nije svestan kako obican narod zivi. Mnogi koji investiciono kupuju nekretnine misle da ima puno ljudi sa dzakovima para koji ne pitaju za cenu kad kupuju nekretnine, a to misle na osnovu trznje u poslednjih nekoliko godina. Koliko je to realno razmisljanje? Normalna zemlja bi trebalo da uvede dodatne poreze na dodatne nekretnine kako bi sprecila da neciji luksuz ugrozava tudju potrebu za krovom nad glavom, ali to je druga tema.
Elem, ovde na forumu ima clanova koji, ne znam da li su botovi ili nisu, tj. da li im je posao da pisu ili to rade iz ubedjenja ili interesa, ali je ocigledno da im je cilj da diskredituju bilo koji argument koji govori u prilog tvrdnji da ce cene nekretnina padati. Cak i kad se ispostavi da nisu u pravu, oni ne priznaju greske. Koliko njih je tvrdilo da nece doci do pada traznje pre pola godine, a sad vec nakon samo pola godine imamo pad traznje od 30%. Niko od njih ne kaze: "pogresio sam", nego tu cinjenicu ignorisu i pisu o tome kako cene nece padati. Kad budu pale 10% pisace kako nece pasti vise od 10%, kad budu pale 20% pisace kako nece pasti vise od 20%.
Tacno je da se, istorijski gledano, uvek isplatilo kupovati nekretnine, sto za zivot, sto za investiciju. Ali, trendovi se menjaju. Ranije nismo imali pad broja stanovnika u vecim gradovima kao sto je Beograd, a sad imamo. Ranije nismo imali neke zakone i poreze koji se trenutno uvode ili ce se uvesti. Nikad nismo imali ovoliko prica o ekologiji i energentima kao sada. Nikad u istoriji nismo imali niske kamatne stope kao sto smo imali do prosle godine. Proteklih par godina smo imali istorijski veliki rast trzista nekretnina kao nikad u istoriji.
Ko zna sta ce se sve promeniti u narednim godinama. Evo sada smo bukvalno u roku od samo 3 godine dosli od toga da od relativno stabilnog trzista koje jeste brzo raslo zbog niskih kamatnih stopa bude prvo kratkotrajno ugrozeno zbog neizvesnosti oko korone, pa imamo helikopter novac koji je gurnuo cene nagore, pa imamo Ruse koji su jos digli cene nagore, pa imamo inflaciju, FOMO i hype koji su dodatno sve to gurali nagore, pa su porasle kamatne stope koje su ocigledno imale jak uticaj na trziste nekretnina koje ce se tek videti. Za sad vidimo samo pad prometa od 30% i mozda neki manji blagi pad cena, ali pravi efekti ce se tek videti. Neke stvari ne traju vecno. I frilenseri su radili preko interenta i nisu placali poreze, pa su na kraju morali da plate. Ko kaze da se i posedovanje dodatnih nekretnina i njihovo izdavanje nece strozije oporezivati u nekom trenutku u buducnosti? Ne moze se zakljucivati o isplativosti ulaganja u trziste nekretnina samo na osnovu toga koliko su cene porasle u proteklih 5 ili 10 godina. Trziste nekretnina treba posmatrati dugorocno, a dugorocno to sa sobom nosi puno rizika.
Ja nemam nista protiv toga da neko iznese drugacije misljenje od mog, ali to drugije misljenje meni zaista izgleda kao da je neko zaista ukljucio ChatGPT i rekao mu "kad god neko napise nesto, ti samo pricaj da cene nikad nece padati i da ce uvek rasti". I sa ekonomske tacke gledista ja ne vidim veliki potencijal ni za rast cena nekretnina ni za rast kirija, mislim da su cene dostigle neki svoj vrhunac i probile svaku psihicku barijeru bilo koje normalnosti, i pad cena je vrlo izvestan, poslednjih pola godine imamo pad prometa i blagi pad cena koji pokazuje da se nesto na trzistu desava. Gde su sad ti Rusi koji ce ovde kupovati stanove? Gde su sad ti gastarbajteri? Cuo sam od nekih na forumu da traznja nece padati, kad ono pada. Kako to?
Kome god treba stan za zivot, ako mu se finansijski uklapa, neka kupi. Ko misli da ce mu se investicija u vidu kupovine stana isplatiti, neka kupi. Samo nek bude svestan da cene mogu da idu i dole, da drzava moze uvoditi novu regulativu i poreze i da bude spreman na cinjenicu da mu se investicija mozda nece isplatiti. Mozda i hoce, ali to niko ne zna.
Evo recimo kako su se kretale cene nekretnina u Grckoj proteklih 20 godina, ko ga je kupio pre 15 godina i dalje je u velikom minusu. Ko kaze da se i kod nas to nece desiti?
(izvor: https://getgoldenvisa.com/property-prices-in-greece)
Pogledajte prilog 167474
Mislim da ovaj grafik ne odgovara ovoj temi. Jer pokazuje cenu nekretnina u celoj Grčkoj... Bolji bi grafik bio cena nekretnina u Atini pošto je to glavni grad kao BG.... Mislim da su se cene u Atini vratile i povećale.
 
Mislim da ovaj grafik ne odgovara ovoj temi. Jer pokazuje cenu nekretnina u celoj Grčkoj... Bolji bi grafik bio cena nekretnina u Atini pošto je to glavni grad kao BG.... Mislim da su se cene u Atini vratile i povećale.
Isto ti je i za Atinu, imas podatke u istom izvoru, kad se unese u Excel tabelu dobijas
1689370536367.png

Nazalost, nemam podatke za 2022 i 2023 godinu, mozda se tu dodatno popravila situacija, ali do 2021 godine cene se jos uvek nisu vratile na stari nivo (i dalje su oko 23% nominalno nize), a ne verujem ni da je tokom 2022 i 2023.
Tacno je da od 2018. postoji rast cena, ali ukupni pad cena je bio oko 45%, i rast cena tokom 4-5 godina ocigledno nije bio dovoljan da vrati cene na stari nivo. P.S. Kad ti cene padnu 45% na 55% inicijalne cene i porastu 11% nova cena nije 66% nego 60%.
 
Poslednja izmena:
A imas i indekse pojedinacnih delova grada Atine:
1689371792493.png

1689371778472.png

Mozda je Atina malo bolja od ostatka Grcke, tj. neki delovi grada, ali treba imati u vidu da ovi grafikoni uporedjuju sa 2011, a ne 2007/2008 godinom kad je bio pik, tako da mislim da se cak ni Atina nije oporavila. A pitanje je koliko se sad moze oporaviti u uslovima rasta kamatnih stopa i krize.
 
Jako je lepo sto mislis da bih savetovao nekog nemoj sad i iako mislim drugacije, da si čitala moje poruke videla bi da ima dosta nedvosmisleno iskrenih i otvorenih poruka no nebitno .
Nisam rekla da bi ti to radio, vec da ja to ne zelim da radim, a sa druge strane volim da ucestvujem u konstruktivnon debati na temu koja me zanima i o kojoj se inace redovno informisem.
Ovog meseca zavrsavam kupovinu stana koji mi je za zivot.
Cak ni ne mislim da ce cene stanova nuzno skakati, ja samo mislim da ima argumenata za sve opcije. Drzava uvek moze dodatno da pogura taj sektor pa da cene skoce. Mogu da nastave da stagniraju jos dugo vremena, ili da padnu. Trenutno se sve opcije cine mogucim. Jedino u sta ne verujem je u pad od 40%, 70% i slicno, jer misim da to znaci da je cela drzava u ozbiljnom problemu.
 
Nisam rekla da bi ti to radio, vec da ja to ne zelim da radim, a sa druge strane volim da ucestvujem u konstruktivnon debati na temu koja me zanima i o kojoj se inace redovno informisem.
Ovog meseca zavrsavam kupovinu stana koji mi je za zivot.
Cak ni ne mislim da ce cene stanova nuzno skakati, ja samo mislim da ima argumenata za sve opcije. Drzava uvek moze dodatno da pogura taj sektor pa da cene skoce. Mogu da nastave da stagniraju jos dugo vremena, ili da padnu. Trenutno se sve opcije cine mogucim. Jedino u sta ne verujem je u pad od 40%, 70% i slicno, jer misim da to znaci da je cela drzava u ozbiljnom problemu.
Cene nekretnina nece pasti 40%, 70%, ali mogu pasti 20-30% bez toga da drzava bude u nekom vecem problemu. S obzirom na to koliko su cene naduvane, to bi bila samo manja korekcija.
 
A imas i indekse pojedinacnih delova grada Atine:
Pogledajte prilog 167496
Pogledajte prilog 167495
Mozda je Atina malo bolja od ostatka Grcke, tj. neki delovi grada, ali treba imati u vidu da ovi grafikoni uporedjuju sa 2011, a ne 2007/2008 godinom kad je bio pik, tako da mislim da se cak ni Atina nije oporavila. A pitanje je koliko se sad moze oporaviti u uslovima rasta kamatnih stopa i krize.
Ja bih vise rekla da je ovo izuzetak koji potvrdjuje pravilo. U globalu je uvek jako isplativo imati nekretninu u glavnom gradu. E sad moze da se desi ovako nesto, moze da se desi kao sad u Rusiji, nepredvidjeno nesto, ali uvek kad donosimo odluke kladimo se na neku verovatnocu.
Kada bih ulagala u nekretninu kao investiciju svakako bih birala i mnogo manju kvadraturu zarad toga da bude u glavnom gradu, i na dobroj lokaciji koja nije privremeni hajp, vec istorijski dobra lokacija koja ima sve perspektive da to i ostane.
Ako bi tad u buducnosti kamate bile povoljnije ne bi mi ni trebalo da sacekam da nalagerujem neko bogatstvo vec bih uzela na kredit ukoliko bi renta bila znacajno veca od rate, makar bila na nuli u nekom periodu.
Sigurno da postoje pametniji nacini ulaganja u neki biznis, deonice, stednju u nekom periodu, ali to su nacini o kojima ne znam dovoljno, a i ako su na stednji, ja verujem u ono da pare umeju da iskliznu, nekako kad su ti tu, i mozes da ih uzmes, drugacije nego kad treba da prodas nekretninu da bi dobio pare nazad. To je neka moja logika.
 
Ja bih vise rekla da je ovo izuzetak koji potvrdjuje pravilo. U globalu je uvek jako isplativo imati nekretninu u glavnom gradu. E sad moze da se desi ovako nesto, moze da se desi kao sad u Rusiji, nepredvidjeno nesto, ali uvek kad donosimo odluke kladimo se na neku verovatnocu.
Kada bih ulagala u nekretninu kao investiciju svakako bih birala i mnogo manju kvadraturu zarad toga da bude u glavnom gradu, i na dobroj lokaciji koja nije privremeni hajp, vec istorijski dobra lokacija koja ima sve perspektive da to i ostane.
Ako bi tad u buducnosti kamate bile povoljnije ne bi mi ni trebalo da sacekam da nalagerujem neko bogatstvo vec bih uzela na kredit ukoliko bi renta bila znacajno veca od rate, makar bila na nuli u nekom periodu.
Sigurno da postoje pametniji nacini ulaganja u neki biznis, deonice, stednju u nekom periodu, ali to su nacini o kojima ne znam dovoljno, a i ako su na stednji, ja verujem u ono da pare umeju da iskliznu, nekako kad su ti tu, i mozes da ih uzmes, drugacije nego kad treba da prodas nekretninu da bi dobio pare nazad. To je neka moja logika.
Pa i frilensing se uvek isplatio sve do momenta dok se vise nije isplatio. :)
Ja samo kazem da ako svi mastaju o tome da imaju stan za izdavanje u glavnom gradu, na kraju ce svi imati po 2 stana u glavnom gradu, jedan u kome zive i drugi prazan koji nemaju kome da izdaju jer i drugi su takodje kupili stanove za izdavanje :) I na taj drugi placas vece troskove energije, vece poreze,...
U Beogradu se broj stanovnika smanjuje, broj stanova raste, porezi i energenti rastu,... , cene su dostigle maksimum maksimuma i vec se nazire da ce krenuti da padaju,.., Problem je samo sto se cene nekretnina ne menjaju svakodnevno, nego im se cene menjaju na 10-20 godina, pa o tome da li se nesto isplati ili ne ima smisla pricati tek kad prodju tih 10-20-30 godina. Danas se sve menja brze nego ikad i pitanje je sta nas ceka vec za par godina. Ne mora da se desi daleko bilo rat kao u Rusiji niti neka velika ekonomska kriza da bi ti nekretnina izgubuila 50% vrednosti. Dovoljno je recimo da drzava uvede neki novi porez ili regulativu i slicno. A i sama cinjenica da se broj stanovnika smanjuje a broj stanova raste unosi veliki rizik da mozda neces imati kome da izdajes stan. Kako god, svako raspolaze svojim finansijama kako zeli. Ako pricamo o trenutnim cenama, za sad se ispostavlja da neki od nas jesu bili u pravu kad smo pricali da su cene naduvane, da ce uskoro krenuti pad prometa, a zatim i pad cena. Pad cena jos uvek nemamo, samo se nazire, ali promet je vec pao 30%. Nadalje pratimo...
 
Cene nekretnina nece pasti 40%, 70%, ali mogu pasti 20-30% bez toga da drzava bude u nekom vecem problemu. S obzirom na to koliko su cene naduvane, to bi bila samo manja korekcija.
Cene jesu zaista jako visoke, ali nikad mi nije bilo jasno kako ljudi znaju da su cene naduvane, a jos vise kako procene za koliko su naduvane. Zaista bih volela ako moze neko da mi objasni svoje glediste, kako to procenjujete? Spram cega?
Moja logika je uvek bila ponuda i potraznja, a zatim i mogucnost kupovine stana za obicnog coveka. Ako je istina sto neko rece da je home ownership kod nas na visem nivou, ne znam kako je onda to balon?
 
Cene jesu zaista jako visoke, ali nikad mi nije bilo jasno kako ljudi znaju da su cene naduvane, a jos vise kako procene za koliko su naduvane. Zaista bih volela ako moze neko da mi objasni svoje glediste, kako to procenjujete? Spram cega?
Moja logika je uvek bila ponuda i potraznja, a zatim i mogucnost kupovine stana za obicnog coveka. Ako je istina sto neko rece da je home ownership kod nas na visem nivou, ne znam kako je onda to balon?
Home ownership je na visokom nivou zbog onih kojima je drzava gradila stanove pa su ih oni otkupili za 50 DEM. Cena jeste rezultat ponude i potraznje, ali ti recimo imas smanjenu ponudu zbog zabrane trgovine neuknjizenim nekretninama, a povecanu traznju zbog recimo pranja para, gastarbajtera, Rusa, nedostatka drugih mogucnosti za investicije itd. Cene nekretnina mogu da rastu u velikoj meri zbog pranja para i gastarbajtera, ali kirije ne mogu zbog toga sto te kirije placa lokalno stanovnistvo koje nema mnogo para. I ako od kupovine nekretnine ne mozes da izboksujes veliku kiriju, onda to vise nije isplativa investicija. Cena m2 je postala preskupa za obicnog gradjanina, narocito uz ove kamatne stope, a ocigledno je postala preskupa i za one koji imaju vise para, pa sad imamo pad traznje. A sta se desava kad pada traznja? Logicno, to pravi pritisak na cene da idu dole, a koliko ce ici, to je opet pitanje.
Inace, balon nekretnina je izraz koji opisuje cene nekretnina koje su mnogo vece od njihove realne vrednosti. Ja obicno volim da uporedjujem gradove slicne velicine, odnos plata i cena m2 u tim gradovima, mogucnosti za kvalitetan zivot u tim gradovima i slicno. 2 slicna grada bi trebalo da imaju slicne cene nekretnina, ali recimo Beograd ima daleko vece cene nekretnina u odnosu na mnoge druge gradove koji su daleko pozeljniji za zivot u odnosu na visinu plate. Gledaj recimo ovaj link: https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150. Beograd je posle Moskve najskuplji grad u Evropi sto se tice cene nekretnina u odnosu na platu. U Berlinu i Barseloni i Becu je duplo lakse kupiti stan sa lokalnom platom nego u Beogradu.
Ja smatram da trenutno imamo balon, jer su cene otisle previse nagore zbog privremenih i neregularnih faktora, kao sto je recimo dolazak Rusa, pranje novca, inflacija, nedostatak alternativa za investicije, FOMO, hype, koje su dovele cene na nivoe na kojima njihova vrednost vise nije realna, jer niti obican svet moze da kupi takve nekretnine, niti moze da placa kirije u tim nekretninama da bi se kupcu nekretnina po tim cenama isplatilo da izdaje, niti sam kupac nekretnine vidi vrednost u tome da da ogroman novac na stan u gradu kakav je Beograd, kad za manje-vise isti novac moze kupiti stan u mnogo boljim evropskim gradovima. Da li ima balona ili nema jeste mozda na neki nacin subjektivna kategorija, mi tvrdimo da imamo balon, investitori i agencije i botovi i oni koji se bave izdavanjem ce uvek tvrditi da nema balona i da su cene realne, ali objektivno trziste ocigledno govori da ove cene nisu odrzive i da balon mora da se izduva.
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala na pojasnjenju! Razumem neke od argumenata i mislim da ima prostora da se neke od tih stvari izmene npr. potraznja zbog prestanka dolaska Rusa koji vise ne vrse pritisak. Ali neki drugi argumenti, iako tacni, cini mi se da su tanke sanse da se promene. Npr. Mozda ako se vlast promeni i dodje neka bolja prestanu da se peru pare, ali za sad je to jako neizvesno, i to za sobom vuce da dok je ovako kako je ako se pare peru na takav nacin, drzavi odgovara da cene ostanu visoko, i verujem da ce onda upotrebiti razne mehanizme da ne dopuste ozbiljan pad. I onda mi je svejedno da li se to zove balon ili kako vec, ako ne vidim naznaku da moze da se promeni drasticno.
Sto se tice kupovine u inostranstvu, u teoriji da. U praksi, znam brdo ljudi koji hoce da uloze u nekretnine i svi to zele da urade ovde. Razlozi su: sto tamo ne mogu da dobiju kredit, negde su striktniji sa porezom, ne znaju pravila o kupoprodaji, treba da budu slobodni da putuju po vise puta u procesu razgledanja nekretnine i kupovine, ne znaju dovoljno dobro lokacije, tip gradnje, trendove na trzistu i u izdavanju, zatim je teze izdavanje na daljinu, imas dodatni trosak ako das agenciji da ti izdaje, imas problem ako treba licno da prijavis stanara, ako na daljinu moras da nadjes majstora jer se nesto pokvarilo itd. Mozda kad bi se taj proces mnogo olaksao, ali ne znam iskreno kako a i ne vidim da se ide ka tome.
 
Ok, hvala na pojasnjenju! Razumem neke od argumenata i mislim da ima prostora da se neke od tih stvari izmene npr. potraznja zbog prestanka dolaska Rusa koji vise ne vrse pritisak. Ali neki drugi argumenti, iako tacni, cini mi se da su tanke sanse da se promene. Npr. Mozda ako se vlast promeni i dodje neka bolja prestanu da se peru pare, ali za sad je to jako neizvesno, i to za sobom vuce da dok je ovako kako je ako se pare peru na takav nacin, drzavi odgovara da cene ostanu visoko, i verujem da ce onda upotrebiti razne mehanizme da ne dopuste ozbiljan pad. I onda mi je svejedno da li se to zove balon ili kako vec, ako ne vidim naznaku da moze da se promeni drasticno.
Sto se tice kupovine u inostranstvu, u teoriji da. U praksi, znam brdo ljudi koji hoce da uloze u nekretnine i svi to zele da urade ovde. Razlozi su: sto tamo ne mogu da dobiju kredit, negde su striktniji sa porezom, ne znaju pravila o kupoprodaji, treba da budu slobodni da putuju po vise puta u procesu razgledanja nekretnine i kupovine, ne znaju dovoljno dobro lokacije, tip gradnje, trendove na trzistu i u izdavanju, zatim je teze izdavanje na daljinu, imas dodatni trosak ako das agenciji da ti izdaje, imas problem ako treba licno da prijavis stanara, ako na daljinu moras da nadjes majstora jer se nesto pokvarilo itd. Mozda kad bi se taj proces mnogo olaksao, ali ne znam iskreno kako a i ne vidim da se ide ka tome.
Sve to sto si ti navela stoji. Ali Rusi su samo jedan od faktora. Takodje mislim da vise nemamo hype, FOMO, strah od inflacije, mnogi su se vec "ispucali", a trenutno su uslovi za kupovinu nikad losiji i zbog visokih cena i zbog visokih kamata. Zato i imamo pad traznje, a vrlo verovatno uskoro i pad cena. Uglavnom, pratimo situaciju, pa cemo videti :)
 
Pošto smo negde svi mišljenja da Premijum kvadrati nema šanse da padnu, što zbog kvalitetnijih materijala, bolje funkcionalnosti, dizajna i mnogih drugih detalja zbog kojih se razlikuju od običnih Standard zgrada, od boljih pozicija samih placeva koji su zato i skuplji u startu, kao uostalom i vrste investitora koji ih grade, jer definitivno ne može svako, niti ima znanja da gradi takvu vrstu nekretnine gde ne možeš da štediš na svakom ćošku...da ne pričam da takvim investitorima najčešće ne nedostaje novca...
Predlažem da se pozabavimo sa ovih 4-5 delova predgrađa Beograda gde su cene od 1500 pa do skoro 2000 i da vidimo da li prvo tu postoje šanse da cene padnu. To što ja lično mislim da tu cene treba da budu 800-1000 sad trenutno nije apsolutno važno niti merodavno, jer moramo realno pristupiti diskusiji i realnim stanjem na terenu...s druge strane ako ne padne predgrađe ne može ni centar, ili grešim?
 
Zakon ponude i tražnje.
Cena je rasla kada je tražnja bila velika. Cena će padati kada se tražnja smanji. Nema tu neke velike filozofije.
Jedino je pitanje kada ce cene poceti da padaju i u kom procentu.
 
Nije baš sasvim to jasno, cene su rasle dok je tražnja padala, bar 6 meseci, sada se tražnja počela stabilizovati, a cene počele da stagniraju...ako se nastavi ovaj trend onda će cene padati a tražnja rasti haha...šalim se naravno. Više verujem da će ono što je tek napravljeno ili se pravi a nema neku posebnost odnosno malo bolji kvalitet početi da pada, ali opet mi na pamet pada rak rana srpskog tržišta a to je lokacija, lokacija i lokacija i na neki način me demantuje, odnosno govori mi da će bolje lokacije zadržati pritisak na cenu, bez obzira na krizu
Jeste to glupo, ali izlazi iz istog takvog načina razmišljanja. Možda će me neko iz nekog za život lepog i mirnog predgrađa Londona, Minhena ili Moskve demantovati, jer tamo gde nama treba 2 sata oni stignu za 1 sat, ali tako je kako je

Recimo, posle 9 meseci pada opet je krenuo da raste broj građevinskih dozvola, kako to objasniti...a znamo da se pozitivan osećaj kod investitora vraća samo na osnovu bolje tražnje?
 
Misliš valjda da premijum kvadrati samo na Zlatiboru neće padati?

:)
 
Zakon ponude i tražnje.
Cena je rasla kada je tražnja bila velika. Cena će padati kada se tražnja smanji. Nema tu neke velike filozofije.
Jedino je pitanje kada ce cene poceti da padaju i u kom procentu.

Za rast cena kvadrata ovde je objasnjenje bilo sve drugo samo ne zakon ponude i potraznje.
 
Home ownership je na visokom nivou zbog onih kojima je drzava gradila stanove pa su ih oni otkupili za 50 DEM. Cena jeste rezultat ponude i potraznje, ali ti recimo imas smanjenu ponudu zbog zabrane trgovine neuknjizenim nekretninama, a povecanu traznju zbog recimo pranja para, gastarbajtera, Rusa, nedostatka drugih mogucnosti za investicije itd. Cene nekretnina mogu da rastu u velikoj meri zbog pranja para i gastarbajtera, ali kirije ne mogu zbog toga sto te kirije placa lokalno stanovnistvo koje nema mnogo para. I ako od kupovine nekretnine ne mozes da izboksujes veliku kiriju, onda to vise nije isplativa investicija. Cena m2 je postala preskupa za obicnog gradjanina, narocito uz ove kamatne stope, a ocigledno je postala preskupa i za one koji imaju vise para, pa sad imamo pad traznje. A sta se desava kad pada traznja? Logicno, to pravi pritisak na cene da idu dole, a koliko ce ici, to je opet pitanje.
Inace, balon nekretnina je izraz koji opisuje cene nekretnina koje su mnogo vece od njihove realne vrednosti. Ja obicno volim da uporedjujem gradove slicne velicine, odnos plata i cena m2 u tim gradovima, mogucnosti za kvalitetan zivot u tim gradovima i slicno. 2 slicna grada bi trebalo da imaju slicne cene nekretnina, ali recimo Beograd ima daleko vece cene nekretnina u odnosu na mnoge druge gradove koji su daleko pozeljniji za zivot u odnosu na visinu plate. Gledaj recimo ovaj link: https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150. Beograd je posle Moskve najskuplji grad u Evropi sto se tice cene nekretnina u odnosu na platu. U Berlinu i Barseloni i Becu je duplo lakse kupiti stan sa lokalnom platom nego u Beogradu.
Ja smatram da trenutno imamo balon, jer su cene otisle previse nagore zbog privremenih i neregularnih faktora, kao sto je recimo dolazak Rusa, pranje novca, inflacija, nedostatak alternativa za investicije, FOMO, hype, koje su dovele cene na nivoe na kojima njihova vrednost vise nije realna, jer niti obican svet moze da kupi takve nekretnine, niti moze da placa kirije u tim nekretninama da bi se kupcu nekretnina po tim cenama isplatilo da izdaje, niti sam kupac nekretnine vidi vrednost u tome da da ogroman novac na stan u gradu kakav je Beograd, kad za manje-vise isti novac moze kupiti stan u mnogo boljim evropskim gradovima. Da li ima balona ili nema jeste mozda na neki nacin subjektivna kategorija, mi tvrdimo da imamo balon, investitori i agencije i botovi i oni koji se bave izdavanjem ce uvek tvrditi da nema balona i da su cene realne, ali objektivno trziste ocigledno govori da ove cene nisu odrzive i da balon mora da se izduva.
Evo jedan primer iz uređenije države od naše. Holandska poreska uprava ovako računa "prihod od nekretnine za izdavanje". Znači od tržišne vrednosti nekretnine oduzme 30% kad se rentira zato što ljudi koji rentiraju ne paze tu nekretninu kao da je njihova pa samim tim ima i "manju vrednost". Zatim na tu vrednost su do prošle godine primenili procenat od 5,53% a od ove 6,17% i to je godišnji bruto prihod.

Znači na primeru stana od 100k, oduzmu 30k i na 70k ide procenat 6,17%. To znači da godišnji prihod od stana od 100k mora biti 4319 eura ili mesečni rent 360 eura. E sad od tog treba vi da odbijete još troškove poreza na stan, popravke, down time (vreme kad nije izdan stan) i sl ...
Tako da svako nek uzme papir i olovku i nek izračuna po ovoj formuli da li se uklapa. Sve ispod toga znači nije isplativo...
 
Meni ovo ima smisla. Od pomenutih lokacija, ukoliko cene krenu na dole, samo za Surcin verujem da ne moze da dozivi pad maltene stagod da se desavalo. Prevelika prasina se podize oko te Expo izlozbe, pa taman i da nije tako velika srvar, cini mi se da ce sve sto se tamo radi biti izreklamirano do maksimuma.
Sto se tice centralnijih lokacija, ukoliko znacajno padne cena (30, 40%), mislim da bi tu ponuda postala jako losa. Prodavao bi samo ko bas mora. Mislim podjite od sebe, da imate stan na trazenoj lokaciji, gde cena kvadrata istorijski cak i kad cena padne, na duze staze stalno se vrati i prevazidje prethodnu, da li biste prodali u periodu zvanicnog pada?
 
Misliš valjda da premijum kvadrati samo na Zlatiboru neće padati?

:)
Nema šta ja da mislim, crno na belo RSZ, tamo ne pada ni Standard...pričam ja već par godina ali me vi uporno ne slušate ;)
Novogradnja, presek po prometu - TROMESEČNI NIVO

1. Zlatibor….Promet Novogradnje +78,5% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno +11,4% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) ...cena rast 14,4% (sa 1546 €/m² na 1769 €/m²) …..…jak rast prometa

2. Beograd
....Promet

Meni ovo ima smisla. Od pomenutih lokacija, ukoliko cene krenu na dole, samo za Surcin verujem da ne moze da dozivi pad maltene stagod da se desavalo. Prevelika prasina se podize oko te Expo izlozbe, pa taman i da nije tako velika srvar, cini mi se da ce sve sto se tamo radi biti izreklamirano do maksimuma.
Sto se tice centralnijih lokacija, ukoliko znacajno padne cena (30, 40%), mislim da bi tu ponuda postala jako losa. Prodavao bi samo ko bas mora. Mislim podjite od sebe, da imate stan na trazenoj lokaciji, gde cena kvadrata istorijski cak i kad cena padne, na duze staze stalno se vrati i prevazidje prethodnu, da li biste prodali u periodu zvanicnog pada?
Ako posmatramo svih tih 4-5 lokacija, jedino Mirijevo je naslonjeno na sami centar takoreći, i ono verovatno nema šanse da padne. Surčin iz razloga koji si navela (blizina expo). Tako da ako bude nešto padalo postoji šansa da padnu samo Rakovica, Borča i Sremčica...i njih bi mogli da posmatramo kao buduće repere pada :cool:
 
Da li je ovo najava uskore legalizacije?
 
Vrh