Šta je novo?

Cene nekretnina

Prvi susret sa BG trzistem nekretnina leto/ jesen 2001. Gledao sam stanove 30-35 kvm u relativnoj blizini Pravnog fakulteta. Kvadrat je tada bio izmedju 1200-1500 DEM (600-750 EUR). Majka mi je radila u organima drzavne uprave plata joj je u tom trenutku bila oko 150 DEM (75 EUR) danas je u penziji ali kolege na njenom mestu imaju oko 700-750 EUR. Kredita stambenih naravno nije bilo.
 
Upravo je to moj argument da potražnja za stanovima neće opadati. Ovde svi govore ko papagaji "Rusi rentiraju stanove, tu su samo privremeno" Naravno da će prvo da rentiraju dok se ne snađu prvih godinu ili dve. Ali nakon toga mnogi od njih koji imaju novac i prihode, a koji ne žele da se vraćaju u Rusiju će shvatiti da im se više isplati da kupe stan nego da rentiraju u nedogled.
Rusi su samo trenutni fenomen, alipogledaj samo ovaj forum i koliko je frustriranih mladih ljudi koji nemaju svoj stan, pa onda pogledaj okruzenje i koliko ljudi 30+ godina starosti koji jos uvek zive u zajednici sa roditeljima, itd. Traznja za stanovima u Beogradu nece opadati u skorije vreme, sta ce ljudi moci da priuste je vec druga stvar.
Toliko o padu potražnje i cijena. U jednom prodajnom danu, jednog projekta, rezervisano je 170 stanova. Pa neka ih pola zaključi ugovore to je 15-ak miliona € ili više prometa iz jednog dana za jedan projekat.
Pre samo pola godine se pricalo kako traznja nece padati, sad evo imamo pad traznje 30%. Sad se prica da cene nece padati, sledece godine ce se verovatno pricati da cene nece pasti vise od 10-15%, one tamo da nece pasti vise od 30%,...
 
Prvi susret sa BG trzistem nekretnina leto/ jesen 2001. Gledao sam stanove 30-35 kvm u relativnoj blizini Pravnog fakulteta. Kvadrat je tada bio izmedju 1200-1500 DEM (600-750 EUR). Majka mi je radila u organima drzavne uprave plata joj je u tom trenutku bila oko 150 DEM (75 EUR) danas je u penziji ali kolege na njenom mestu imaju oko 700-750 EUR. Kredita stambenih naravno nije bilo.

Ovo što si ti opisao Je neki davni period kada su ljudi u državnoj službi bili očajno plaćeni. Danas su sve sa ovih 750 EUR za radno mesto koje zahteva srednju školu plaćeni ok, ali to su odreda neki stranački poltroni koji pored redovnog posla botuju i pišu budalaštine po forumima. Dakle, takvo radno mesto je retko kome dostupno, treba za to posebna struktura ličnosti da bude🦧🦍🤥
Nisam sigurna da je lokacija u blizini Pravnog fakulteta relevantna za ono što poredimo, jer je to uvek bila jedna od najskupljih lokacija u Beogradu.

Hajde da pokušamo da uporedimo odnos zarade jednog lekara koji još uvek nije specijalista i i kvadratnog metra u blokovima na Novom Beogradu (ne mislim na Novi Merkator, Stari Merkator Hyatt i slično). Da li je u svim periodima prethodnih 20 godina taj odnos bio znatno bolje nego sada?
 
Ovo što si ti opisao Je neki davni period kada su ljudi u državnoj službi bili očajno plaćeni. Danas su sve sa ovih 750 EUR za radno mesto koje zahteva srednju školu plaćeni ok, ali to su odreda neki stranački poltroni koji pored redovnog posla botuju i pišu budalaštine po forumima. Dakle, takvo radno mesto je retko kome dostupno, treba za to posebna struktura ličnosti da bude🦧🦍🤥
Nisam sigurna da je lokacija u blizini Pravnog fakulteta relevantna za ono što poredimo, jer je to uvek bila jedna od najskupljih lokacija u Beogradu.

Hajde da pokušamo da uporedimo odnos zarade jednog lekara koji još uvek nije specijalista i i kvadratnog metra u blokovima na Novom Beogradu (ne mislim na Novi Merkator, Stari Merkator Hyatt i slično). Da li je u svim periodima prethodnih 20 godina taj odnos bio znatno bolje nego sada
Majka nije radila kao cinovnik vec na daleko odgovornijoj poziciji naravno sa fakultetom. Nikada nije bila ni u jednoj stranci niti joj je to ikada trazeno tokom 90ih. Kolike su po tebi u to doba bile plate lekara ?
 
kod tih agencija, kako su ti trazili/prodavali stan, tako sto okace samo oglas na par sajtova ili imaju kao neku svoju bazu pa prvo tu pregovaraju?
meni dosta tih agencija govorilo kako oni imaju svoje veze.. a na kraju sam sam nasao stan iz oglasa...
Stan je bio na oglasu, otprilike zajedni smo ga našli. Ali ima je problem pa mi agencija sređivala papire išla u katadtar itd. Ja sam za svaki slučaj konsultovao advokata, ali sve je bilo čisto
 
Majka nije radila kao cinovnik vec na daleko odgovornijoj poziciji naravno sa fakultetom. Nikada nije bila ni u jednoj stranci niti joj je to ikada trazeno tokom 90ih. Kolike su po tebi u to doba bile plate lekara ?
Nisam ni rekla da je tvoja majka u to vreme bila u nekoj stranci, već da oni koji danas dobijaju poslove u državnoj službi po pravilu jesu iz sns-a.

Nisam sigurna ali mislim da su lekari opšte prakse 2003 godine imali oko 300 e platu. Verovatno će neko naći podatak koliko je onda koštao kvadrat na Novom Beogradu.
 
Poslednja izmena:
Stan je bio na oglasu, otprilike zajedni smo ga našli. Ali ima je problem pa mi agencija sređivala papire išla u katadtar itd. Ja sam za svaki slučaj konsultovao advokata, ali sve je bilo čisto

sto znaci dao si 2% provizije + neki dinar za advokata? to mi je u sustini najgore, sto im dajem pare ni za sta. ali ima i dosta prodavaca koji nece da kupuju van agencije...
 
2003 plate lekara opste prakse 13000 dinara znaci u to doba 200e
Čini mi se da su ipak lekari Imali nešto veću platu možda oko 250 EUR, jer je drugarica psiholog u domu zdravlja u to vreme imala 13.000, sa 0 godina radnog staža. Psiholozi u domu zdravlja su uvek bili lošije plaćeni od lekara i to ne malo. Nemedicinsko osoblje u zdravstvu je uvek bilo očajno plaćeno.

Otprilike četiri mesečne plate jednog lekara su i tad i sad bile potrebne za kvadratni metar u blokovima na Novom Beogradu. Druga je stvar što su sada stambeni krediti najnepovoljniji u istoriji, pa ako taj lekar kupuje na kredit, treba mu devet mesečnih plata za jedan kvadratni metar u blokovima na Novom Beogradu.

u periodima nakon 2005 verujem da je ta srazmera bila bolja.
 
Kvadrat je tada bio izmedju 1200-1500 DEM (600-750 EUR). Majka mi je radila u organima drzavne uprave plata joj je u tom trenutku bila oko 150 DEM (75 EUR) danas je u penziji ali kolege na njenom mestu imaju oko 700-750 EUR. Kredita stambenih naravno nije bilo
Slazem se, suprugovi roditelji su mislim bas u tom periodu kupovali stan. Svaki put mi kazu kako je tad bilo mnogo nepovoljnije samom cinjenicom da nisu imali opciju da podignu stambeni. Nego su imali neku foru da plate u 3 mesecne rate i muz je uzeo neki kao zajam od drzavne firme koji je tad postojao, a veliki deo stana im je kesirala familija iz instranstva pa vracali postepeno, jer ne bi bilo sanse da ustede. Inace su platili 1000e kvadrat na Nbgu, malo dalji deo opstine.
 
A evo i grafika plata iz tog perioda 2001
Screenshot_20230714_180024_Chrome.jpg

Prosecna cena kvadrata na nivou celog Bga (ne Nbg-a) je u proseku bila oko 60k. Tako da cak i da je taj lekar imao znatno vise od proseka trebalo mu je nekih 9 plata, ali bez opcije kredita, za kvadrat u novobeogradskim blokovima koji su bili skuplji od prosecne cene kvadrata.
 
Zakonski agencija ima pravo da naplati proviziju samo onome ko ju je ovlastio kao zastupnika prilikom prodaje, odnosno kupovine. Međutim, agencija kupcu pre nego što pogleda stan uvali neki papir i traži da potpiše kako je on ovlastio agenciju za traženje stana ( iako ih nije ovlastio uopšte). Oni zakonski nemaju pravo na takvu ucenu, ali ukoliko ne pristaneš da potpišeš, neće pristati da ti pokažu stan. Rešenje je da pošalješ nekog druga da pogleda stan i uzme podatke gde se nalazi. Kasnije tražiš vlasnike direktno, ako si zainteresovan za kupovinu.

Agencije su značajnim delom i odgovorne za ovaj haos koji je nastao na tržištu, jer su namerno pumpale cene, oglašavale fiktivne stanove po nenormalno visokim cenama, da bi podstakle i ostale vlasnike da traže sumanute cene za šklopocije na periferiji.
Da imas svoj stan i da hoces da ga prodas, na koji nacin bi to uradila i po kojoj ceni bi prodala?
 
Umesto prepirke i ,,icice gore, aaa nece icice dole,, - pokušaću da podelim svoje mišljenje i jos par prijatelja sa kojima sam pričao na tu temu. Biću duži ali pokušavam da sažmem par godina frustracija mladih parova koji bi da se skuće :)

Mogu čak cene i da idu gore koliko hoće,
dok nema PONUDE i iole OK KREDITA sa kojima ljudi mogu da priušte te stanove, sve ce se manje kupovati.
Ko gleda kao investiciju vec je kupio kad je bilo jeftino jer je već i tad imao keš i sigurno nije čekao po onom ludilu do sada da kupi po 2400 nesto sto je mogao za 1200 pa 1400itd.

Krajem 2022 je bilo i navale Rusa zbog kojih su isteravali ljude sa stanova, koji su onda odlepljivali i uletali u kredite i uzimali bilo sta jer bolje i kredit za svoje nego gazdi koji ce da dize, izbacuje itd. A i nije da su imali opcija jer su tad i geta iznajmljivana za duple cene.
Kad kazem geto ne mislim npr često spominjano celo Mirijevo naselje no razna Zagradja, Orlovska i ostale ruralne delove koja mnoga naselja imaju. Dakle ne ono u kompleksu i razmaženom stavu aaa moram npr. sa Dorćola u predgradje, no baš su se tad nudili samo ostaci (kao i sad za prodaju).
Plus bitna napomena - tad su i krediti bili jako povoljniji :)

E sad je problem jer nema vise ni približno kupaca, krediti otišli kao i navala Rusa.
Nema vise panike kod ljudi. Za izdavanje moze i lepo da se bira za negde malo manje a negde i dosta manje cene rente od 2022.
Što je jos bitnije dosta je bolja PONUDA stanova ZA IZDAVANJE.
Setimo se koliko je ljudi tad mislilo da se to nece desiti pa evo desilo se :)
Sad vise ne idu ti ,,losiji,, stanovi i geta.
Nit mogu se izdaju nit prodaju po tim starim cenama. Cak i luxuzniji za iznajmljivanje ne drže iste cene.
I sad ide tugica, depra i trolovanje ovde na forumu investitora, vlasnika, agenata i svih ostalih koji su hteli više da zarade.

Isto onako kako su ljudi koji su jurili za zivot, bili zaslepljeni i odbijali da poveruju da nije normalno da cene skaču po 20 posto svakih par meseci (što priznaćemo i nije normalno) tako ce sad i ovi odbijati da veruju sta se desava dok ne bude kasno i dok ne krene ozbiljniji pad.
Nas je zaslepljivao strah od duplo većih zaduživanja no planiranih (izvodljivih) i nada da će se smiriti malo, da bi dosli do krova nad glavom pod iole normalnim uslovima, i bez ropstva do kraja života.
Njih vozi zelja za zaradom sto je ledzit i svako neka fura svoje, mnogi su verovatno i mukom zaradili te stanove ili pošteno nasledili tako da što da ne zarade.
Samo ajmo da realno govorimo i nazivamo stvari i ko ovde iz kojih razloga navija za pad ili rast :)
 
Ne znam kad je bio nedostupniji ali najdostupniji stan je bio 1995/6, taman smo izašli iz sankcija tada je stan u blokovima koštao 40-50K DEM a dobra plata je bila oko 600-800 DEM. Bio je neki uzlet, živnula spoljna trgovina posle blokade, svi osnivali neke firme, kupovali lokale itd. Pa lokal u kineskom bloku 70 je 1994 koštao 15-20K DEM živih para. Ko je tada kupio, rešio je sve probleme (pa i nek mu izgorelo pre par godina) izdajući ga do pre par godina i za po par hiljada evra.
Ako izuzmemo 1999, drugi dobar period bio 2003-2004, stan bio 20-30-40K EUR a plata tipa 500-600e koliko se sećam. Tad su i došle strane banke i počeli prvi krediti.
Hoce secanja da prevare i da se ulepsaju.

Srecom imamo internet koji pamti malo bolje. Ko hoce neka trazi prosecnu platu u Sr. 2003. i prosecan m2 novogradnje u Bg 2003.

Prosecna plata je bila oko 185e, a m2 oko 1300e po tadasnjem kursu.

Danas je prosecna oko 650e ako se ne varam, a m2 oko 2500e.

To je ako gledamo cisto statisticki.


Tako da ne znam sta je to 2003. moglo da se kupi za 20k evra.
 
Izvinjam se zaboravio sam da dodam da znam da ima i nekih koji stvarno samo brane logiku jer se ovde svasta pise i priželjkuje, iako bi i sami voleli da padne, ali ovu bracu koja navijaju stalno za skakanje i jos javno likuju kad nesto skače bas ne razumem.
Zamisli dodjes na temu gde brdo ljudi traze krov nad glavom I imas masu u fazonu aaaaa jel vidis jos je skočilo tek ce da skače hahah eto ludi ste jer niste hteli da uzmete sta je ostalo u sitacijama kad je sve skakalo duplo.
A tek ce da skače nema pada nikada,nikada se necete skuciti pod iole normalnijim uslovima... Sve ce biti gore itd.

Zato opet kazem ne razumem ljude koji su u tom fazonu majke mi :)
Jedino da imaju neki jak interes ili zbog posla, ali ovako bas bas eto enigma da neko moze se troluje 1500tu poruku nznm.
 
Izvinjam se zaboravio sam da dodam da znam da ima i nekih koji stvarno samo brane logiku jer se ovde svasta pise i priželjkuje, iako bi i sami voleli da padne, ali ovu bracu koja navijaju stalno za skakanje i jos javno likuju kad nesto skače bas ne razumem.
Zamisli dodjes na temu gde brdo ljudi traze krov nad glavom I imas masu u fazonu aaaaa jel vidis jos je skočilo tek ce da skače hahah eto ludi ste jer niste hteli da uzmete sta je ostalo u sitacijama kad je sve skakalo duplo.
A tek ce da skače nema pada nikada,nikada se necete skuciti pod iole normalnijim uslovima... Sve ce biti gore itd.

Zato opet kazem ne razumem ljude koji su u tom fazonu majke mi :)
Jedino da imaju neki jak interes ili zbog posla, ali ovako bas bas eto enigma da neko moze se troluje 1500tu poruku nznm.
To je po meni malo obesmisljavanje teme. Ovo nije tema trazenje krova nad glavom nego cena nekretnina. Mnogo clanova prati temu zato sto izmedju ostalog trazi nekretninu kao investiciju. Ja kupujem stan za zivot, ali dugorocni planovi mi za sad jesu da ulozim u nekretnine, zato i jesam i dalje na ovoj temi i interesuje me analiza trzista i trendovi. Najlicemernije bi mi bilo da pisem "ma pasce ti cena sigurno mnogo", a za sebe se mislim "ja bih moju kupila sad".
 
Hoce secanja da prevare i da se ulepsaju.

Srecom imamo internet koji pamti malo bolje. Ko hoce neka trazi prosecnu platu u Sr. 2003. i prosecan m2 novogradnje u Bg 2003.

Prosecna plata je bila oko 185e, a m2 oko 1300e po tadasnjem kursu.

Danas je prosecna oko 650e ako se ne varam, a m2 oko 2500e.

To je ako gledamo cisto statisticki.


Tako da ne znam sta je to 2003. moglo da se kupi za 20k evra.

Ja sam se ze**nuo u ceni 2003/4 jer sam tada obavio neku transakciju ali to je bila polovina stana što me zbunilo, a 40m2 stan je bio oko 50-60K u Jerkoviću, Banovom Brdu i na NBG stari blokovi. Oko Arene malo jače cene.
Mali stan u centru sam rentirao za 200e 2003 a 250e 2007. Dakle taj stanar je morao da ima veću platu da bi platio i kiriju i da bi mu ostalo za život. Pri tome niko od stanara nije bio budžovan.

Bila je priča o lekarskoj plati a ne o prosečnoj. Sa prosečnom teško, skoro nikako,
Baš sam pogledao.2003. sam i ja (nisam bio menadžerska struktura nego neki viši srednji nivo u dobroj firmi) i komšija lekar (nije primarijus niti top lekar( imali platu oko 30K dinara a kurs bio 60rsd. Dakle lekar oko 500e. 2007 smo imali oko 50K rsd -kurs 80rsd dakle oko 600e.
Na stranu što si sa 500e tada duplo bolje živeo nego sada sa npr 1000e jer je sve bilo ubedljivo jeftinije.
Od 2009/10 nadalje je pad i kirija I cena kvadrata. 2014/5 taj stan od 250e si jedva za 160 mogao da izdaš
 
Poslednja izmena:
To je po meni malo obesmisljavanje teme. Ovo nije tema trazenje krova nad glavom nego cena nekretnina. Mnogo clanova prati temu zato sto izmedju ostalog trazi nekretninu kao investiciju. Ja kupujem stan za zivot, ali dugorocni planovi mi za sad jesu da ulozim u nekretnine, zato i jesam i dalje na ovoj temi i interesuje me analiza trzista i trendovi. Najlicemernije bi mi bilo da pisem "ma pasce ti cena sigurno mnogo", a za sebe se mislim "ja bih moju kupila sad".
To je po meni malo obesmisljavanje teme. Ovo nije tema trazenje krova nad glavom nego cena nekretnina. Mnogo clanova prati temu zato sto izmedju ostalog trazi nekretninu kao investiciju. Ja kupujem stan za zivot, ali dugorocni planovi mi za sad jesu da ulozim u nekretnine, zato i jesam i dalje na ovoj temi i interesuje me analiza trzista i trendovi. Najlicemernije bi mi bilo da pisem "ma pasce ti cena sigurno mnogo", a za sebe se mislim "ja bih moju kupila sad".
Ja ne kažem nista o tome pričam o ljudima koji otvoreno likuju i prizeljkuju da raste.

Nemam protiv, kao sto sam rekao, da ljudi kupuju ili da poseduju nekretninu koju su nasledili ili teškom mukom zaradili i misle da ce rasti pa priželjkuju. Samo da se ne likuje :)

Bas sam zato i napisao da ima i ljudi koji kao sto ti kazes, traze za zivot (mada mislim da sam negde procitao da si vec kupila izvini ne pratim vise temu toliko pa brkam informacije) ali ne dele misljenje da ce padati pa brane drugu ideju. Jako je lepo sto mislis da bih savetovao nekog nemoj sad i iako mislim drugacije, da si čitala moje poruke videla bi da ima dosta nedvosmisleno iskrenih i otvorenih poruka no nebitno .
Da ne dužim i ne masim temu, samo vi ovde nastavite sa vašom debatom.
Ja sam samo hteo da podelim misljenje nas par koji to gledamo iz ovih omasenih uglova nekretnine kao nesto gde treba da zivis :)

Ionako ce se stvari odvijati kako bude bilo a ne kako bude pisalo više ili manje ljudi ovde :)
Svako dobro :)
 
Izvinjam se zaboravio sam da dodam da znam da ima i nekih koji stvarno samo brane logiku jer se ovde svasta pise i priželjkuje, iako bi i sami voleli da padne, ali ovu bracu koja navijaju stalno za skakanje i jos javno likuju kad nesto skače bas ne razumem.
Zamisli dodjes na temu gde brdo ljudi traze krov nad glavom I imas masu u fazonu aaaaa jel vidis jos je skočilo tek ce da skače hahah eto ludi ste jer niste hteli da uzmete sta je ostalo u sitacijama kad je sve skakalo duplo.
A tek ce da skače nema pada nikada,nikada se necete skuciti pod iole normalnijim uslovima... Sve ce biti gore itd.

Zato opet kazem ne razumem ljude koji su u tom fazonu majke mi :)
Jedino da imaju neki jak interes ili zbog posla, ali ovako bas bas eto enigma da neko moze se troluje 1500tu poruku nznm.
Paa logicno je.. i imaju jak interes..jer kad bilo ko nesto napise ovaj ChatGP.Mr2016..odmah odgovori u roku 2 min..u pola noci u pola noci..sto znaci da taj nalog koriste vise ljudi i troluju. Mile,inace vozac hitne sto je dobio posao preko stranke troluje 06-14 h zatim se na isti nalog loguje Violeta,zaposlena u opstini na ugovor..od 14-22 ii onda nastupa Pera vaspitac u vrticu inace bez skole od 22-06h..i na svakakav nacin gledaju da uticu na ljude da im izvuku ono crno ispod nokta i zarobili jos koga u kreditu..inace za uzvrat im se produzava ugovor na radnim mestima i kao nagradu dobijaju sendvic i bonzitu..🙂
.

..jadni su..😥
 
To je po meni malo obesmisljavanje teme. Ovo nije tema trazenje krova nad glavom nego cena nekretnina. Mnogo clanova prati temu zato sto izmedju ostalog trazi nekretninu kao investiciju. Ja kupujem stan za zivot, ali dugorocni planovi mi za sad jesu da ulozim u nekretnine, zato i jesam i dalje na ovoj temi i interesuje me analiza trzista i trendovi. Najlicemernije bi mi bilo da pisem "ma pasce ti cena sigurno mnogo", a za sebe se mislim "ja bih moju kupila sad".
Tema mozda nije "trazenje krova nad glavom" nego "cena nekretnina", ali najveci broj ljudi u Srbiji razmislja o kupoviniu nekretnine u konteksu krova nad glavom. Ako neko razmislja o kupovini nekretnine kao investicije, to je vec luksuz, i to znaci da se vec nafatirao, i da vrlo cesto nije svestan kako obican narod zivi. Mnogi koji investiciono kupuju nekretnine misle da ima puno ljudi sa dzakovima para koji ne pitaju za cenu kad kupuju nekretnine, a to misle na osnovu trznje u poslednjih nekoliko godina. Koliko je to realno razmisljanje? Normalna zemlja bi trebalo da uvede dodatne poreze na dodatne nekretnine kako bi sprecila da neciji luksuz ugrozava tudju potrebu za krovom nad glavom, ali to je druga tema.
Elem, ovde na forumu ima clanova koji, ne znam da li su botovi ili nisu, tj. da li im je posao da pisu ili to rade iz ubedjenja ili interesa, ali je ocigledno da im je cilj da diskredituju bilo koji argument koji govori u prilog tvrdnji da ce cene nekretnina padati. Cak i kad se ispostavi da nisu u pravu, oni ne priznaju greske. Koliko njih je tvrdilo da nece doci do pada traznje pre pola godine, a sad vec nakon samo pola godine imamo pad traznje od 30%. Niko od njih ne kaze: "pogresio sam", nego tu cinjenicu ignorisu i pisu o tome kako cene nece padati. Kad budu pale 10% pisace kako nece pasti vise od 10%, kad budu pale 20% pisace kako nece pasti vise od 20%.
Tacno je da se, istorijski gledano, uvek isplatilo kupovati nekretnine, sto za zivot, sto za investiciju. Ali, trendovi se menjaju. Ranije nismo imali pad broja stanovnika u vecim gradovima kao sto je Beograd, a sad imamo. Ranije nismo imali neke zakone i poreze koji se trenutno uvode ili ce se uvesti. Nikad nismo imali ovoliko prica o ekologiji i energentima kao sada. Nikad u istoriji nismo imali niske kamatne stope kao sto smo imali do prosle godine. Proteklih par godina smo imali istorijski veliki rast trzista nekretnina kao nikad u istoriji.
Ko zna sta ce se sve promeniti u narednim godinama. Evo sada smo bukvalno u roku od samo 3 godine dosli od toga da od relativno stabilnog trzista koje jeste brzo raslo zbog niskih kamatnih stopa bude prvo kratkotrajno ugrozeno zbog neizvesnosti oko korone, pa imamo helikopter novac koji je gurnuo cene nagore, pa imamo Ruse koji su jos digli cene nagore, pa imamo inflaciju, FOMO i hype koji su dodatno sve to gurali nagore, pa su porasle kamatne stope koje su ocigledno imale jak uticaj na trziste nekretnina koje ce se tek videti. Za sad vidimo samo pad prometa od 30% i mozda neki manji blagi pad cena, ali pravi efekti ce se tek videti. Neke stvari ne traju vecno. I frilenseri su radili preko interenta i nisu placali poreze, pa su na kraju morali da plate. Ko kaze da se i posedovanje dodatnih nekretnina i njihovo izdavanje nece strozije oporezivati u nekom trenutku u buducnosti? Ne moze se zakljucivati o isplativosti ulaganja u trziste nekretnina samo na osnovu toga koliko su cene porasle u proteklih 5 ili 10 godina. Trziste nekretnina treba posmatrati dugorocno, a dugorocno to sa sobom nosi puno rizika.
Ja nemam nista protiv toga da neko iznese drugacije misljenje od mog, ali to drugije misljenje meni zaista izgleda kao da je neko zaista ukljucio ChatGPT i rekao mu "kad god neko napise nesto, ti samo pricaj da cene nikad nece padati i da ce uvek rasti". I sa ekonomske tacke gledista ja ne vidim veliki potencijal ni za rast cena nekretnina ni za rast kirija, mislim da su cene dostigle neki svoj vrhunac i probile svaku psihicku barijeru bilo koje normalnosti, i pad cena je vrlo izvestan, poslednjih pola godine imamo pad prometa i blagi pad cena koji pokazuje da se nesto na trzistu desava. Gde su sad ti Rusi koji ce ovde kupovati stanove? Gde su sad ti gastarbajteri? Cuo sam od nekih na forumu da traznja nece padati, kad ono pada. Kako to?
Kome god treba stan za zivot, ako mu se finansijski uklapa, neka kupi. Ko misli da ce mu se investicija u vidu kupovine stana isplatiti, neka kupi. Samo nek bude svestan da cene mogu da idu i dole, da drzava moze uvoditi novu regulativu i poreze i da bude spreman na cinjenicu da mu se investicija mozda nece isplatiti. Mozda i hoce, ali to niko ne zna.
Evo recimo kako su se kretale cene nekretnina u Grckoj proteklih 20 godina, ko ga je kupio pre 15 godina i dalje je u velikom minusu. Ko kaze da se i kod nas to nece desiti?
(izvor: https://getgoldenvisa.com/property-prices-in-greece)
1689361168274.png
 
Poslednja izmena:
Vrh