Šta je novo?

Cene nekretnina

@poslednjimohikanac85 da li se slazes sa Hristijaninim zakljuckom da je svaki 5. stan uzet na kredit otisao na dobos prodaju?
Apsolutno netacno i lako proverljivo. Koga ne mrzi neka pogleda koliko nenaplativih kredita ima u SRB. 2013 oko 11%, 2018 oko 6%, danas oko 3%.

Ovo se odnosi na sve kredite fizickim licima, a to znaci maks svaki 30 kredit.

Ovo je osnovni pokazatelj upravljanja rizikom, drugo korisnici stambenih kredita su najkvalitetniji klijenti koje banka ima i cuva ih. Dok se dodje do prodaje stana banka isproba nize mera, od reprograma na dalje kako bi klijent vratio kredit. Sama prodaja nekretnine ni za banku nije dobra i povlaci mnoge troskove i u svakom slucaju ce gledati da istu izbegne.

Taj procenat koji je navela, uz ogradu, je mozda bio tacan 2001...
 
Apsolutno netacno i lako proverljivo. Koga ne mrzi neka pogleda koliko nenaplativih kredita ima u SRB. 2013 oko 11%, 2018 oko 6%, danas oko 3%.

Ovo se odnosi na sve kredite fizickim licima, a to znaci maks svaki 30 kredit.

Ovo je osnovni pokazatelj upravljanja rizikom, drugo korisnici stambenih kredita su najkvalitetniji klijenti koje banka ima i cuva ih. Dok se dodje do prodaje stana banka isproba nize mera, od reprograma na dalje kako bi klijent vratio kredit. Sama prodaja nekretnine ni za banku nije dobra i povlaci mnoge troskove i u svakom slucaju ce gledati da istu izbegne.
Hvala ti sto si ovo podelio. Imas li neke podatke zvanicne posto bi to bilo vrlo interesantno pratiti. Pravi pokazatelj paa cena nekretnina jeste ako bi krenuo da raste broj nenaplativih kredita. Ako tog rasta nema od pada nema nista. Eventualno neko spinovanje i mesetarenje pa odmah da se vrati.
 
Svašta sam pročitala na ovoj temi, ali evo tek sad čujem prvi put da:

- cene posle 2009 godine nisu drastično padale 🧐

- kamate za stambene kredite nisu sve veće, već sve manje😶 https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/banke-vise-podigle-kamate-na-kredite-nego-na-stednju/

- da se u Srbiji novac ne pere kroz kupovinu nekretnina
- u skladu sa ovim nelogicnostima koje si izneo i falsifikovanjem realnosti, možeš misliti koliko ti verujem da se kod profesora Savića imao ocenu deset i da si ekonomista po struci 🦧
Def dizem ruke 🙉😂

Pisao sam o ucescu kamte u anuitetu, rati kredita, ne o stopama. Kamate rastu poslednjih god dana radi rata, a padale su preko 10god...

Za pranje para sam ti postavio pitanje...


Aza ocenu, pa mozdati slikam indeks kad se vratim sa odmora...

Inace diplomirani ekonomista i master prava...univerzitet u Beogradu a ti misli sta zelis😂 samo nemoj ljude zavravati tekstovima priucenih ljudi i nazovi strucnjaka....
 

„Svideo mi se jedan salonac na Vračaru, čija je cena bila 150.000 evra. Posle pregovora, cena je pala na 135.000“, priča Uroš.

Iz edicije nije se desilo i izmislio sam pricu i likove da ispunim radnu kvotu.
Na stranu sto zaista treba spustati cene u pregovorima koliko god je moguce.
 
Hvala ti sto si ovo podelio. Imas li neke podatke zvanicne posto bi to bilo vrlo interesantno pratiti. Pravi pokazatelj paa cena nekretnina jeste ako bi krenuo da raste broj nenaplativih kredita. Ako tog rasta nema od pada nema nista. Eventualno neko spinovanje i mesetarenje pa odmah da se vrati.

Ovde je poslednji izvestaj iz 2018 i imas deo NPL gledas npl bankarskog sektora.


Sad nemam vremena imas i na sajtu NBS jos podataka.

Poslednji relevantni su sa kraja 2019 jer od tada zbog mera NBS sa olaksicama imas zastitu klijenata u tom pogledu. Ako stigne potrazicu i novu lokaciju na NBS pa okaciti.
 
Određeni broj stanova je kupljen od strane agencija direktno od investitora.
Sada te agencije prepodaju ove stanove po znatno višim cenama. Ovo dovodi do veštačkog pumpanja cena.
Situacija im je išla na ruku i sasvim normalno je da žele da ostvare mnogo veći profit nego da su samo posredovali u prodaji.
E sada, da li će se situacija okrenuti - videćemo. Ja lično mislim da će doći do korekcije u sledećih nekoliko godina.
 

Ovde je poslednji izvestaj iz 2018 i imas deo NPL gledas npl bankarskog sektora.


Sad nemam vremena imas i na sajtu NBS jos podataka.

Poslednji relevantni su sa kraja 2019 jer od tada zbog mera NBS sa olaksicama imas zastitu klijenata u tom pogledu. Ako stigne potrazicu i novu lokaciju na NBS pa okaciti.
Evo, pošto imamo ekonomistu na forumu, mogli bi neku analizu da napravimo koliko se u proseku mesečno/godišnje prodaje stanova u evropskim gradovima veličine Bg-a a koliko u samom Beogradu. Može i prodaja per capita.

Iako podaci sa Numbea nisu 100% tačni, evo jednog zanimljivog podatka (mada verujem da je ovo već neko stavljao ovde)

 
Evo, pošto imamo ekonomistu na forumu, mogli bi neku analizu da napravimo koliko se u proseku mesečno/godišnje prodaje stanova u evropskim gradovima veličine Bg-a a koliko u samom Beogradu. Može i prodaja per capita.

Iako podaci sa Numbea nisu 100% tačni, evo jednog zanimljivog podatka (mada verujem da je ovo već neko stavljao ovde)

Priblizno je tacan, kako sam cesto u Minhenu, problizna velicina grada, pogledajte koliko BEG jos ima prostora😂😂😂

Nasi tamo zaradjuju cca 3....4keur i znate kada mogu da kupe stan, skoro pa nikad.... Periferija aka Mirijevo 800keur....
 
Tacnije uvecao se za 28mlrd, gdp porastao za 50%, devizne rezerve za 14mlrd mozda i malo vise. Na to dodaj recimo poredjenje po stalnim cenama iz npr 2015god, nisam siguran na kraju sta si hteo da mi objasnis o kursu sa ovim parametrim?

Sto se tice expa nisam bio najjasniji, znam da nije to taj expo vec samo segment, u svakom slucaju mislim da pomenuti kapaciteti nisu dovoljni...
Pitao si zašto ljudi tvrde da je kurs precenjen kad je on toliko dugo vremena stabilan?

Naš kurs je precenjen jer država ima deficit. Da bi se deficit finansirao, država se zadužuje. Kad to ne bude više mogla, dolazi do korekcije kursa jer deficit mora da se smanji.

Koliko je BDP porastao je nebitno. Imali smo procentulano veći rast BDP 2000-2008, pa opet kad je zaduživanje postalo skupo kurs je brzo otišao sa 80 na 120.
 
Tvoja teorija dakle za rast cena stanova u Beogradu je SNS botovanje?
Pa mislim, tvoja retorika liči na botovsku (bez uvrede)
Priblizno je tacan, kako sam cesto u Minhenu, problizna velicina grada, pogledajte koliko BEG jos ima prostora😂😂😂

Nasi tamo zaradjuju cca 3....4keur i znate kada mogu da kupe stan, skoro pa nikad.... Periferija aka Mirijevo 800keur....
Pa znači i Bgu je daleko teže priuštiti stan sa prosečnom platom, nego u Minhenu? Neverovatno haha…
 
Pitao si zašto ljudi tvrde da je kurs precenjen kad je on toliko dugo vremena stabilan?

Naš kurs je precenjen jer država ima deficit. Da bi se deficit finansirao, država se zadužuje. Kad to ne bude više mogla, dolazi do korekcije kursa jer deficit mora da se smanji.

Koliko je BDP porastao je nebitno. Imali smo procentulano veći rast BDP 2000-2008, pa opet kad je zaduživanje postalo skupo kurs je brzo otišao sa 80 na 120.
Poenta je da to nije moguce izolovano posmatrati kao sto si naveo i jako je bitan odnos duga, bdp i kretanja deviznih rezervi. Jer na bazi toga imas onda i kretanje uvoza i izvoza koji direktno utice na kurs. Finansiranje kursa je jako skupo, posebno u obimu u kojem se definise.

Struktura ekonomije je bila pogubna u periodu koji pominjes, otpisana nam je masa kredita, dugova i na sve to upunpavana su sredstva ukroz sdi zbog politicke klime i kurs je pored svega navedenog otisao jer je bio precenjen.

Na sve to deficit sam po sebi je "zdrav" za ekonomiju zemlje, a suficit i ne bas. Na primeru Japana se to jasno vidi, i oni svoj suficit "peglaju" kroz razne donacije sirom sveta. Sa druge strane USA je ekstremno zaduzena, u dugovoma do bola, stampa pare bez pokrica kroz SDI, i pored svega dolar opstaje, a na ivici je provalije... Jedino sto ga vuce nazad je USA armija i ....
 
Pa mislim, tvoja retorika liči na botovsku (bez uvrede)

Pa znači i Bgu je daleko teže priuštiti stan sa prosečnom platom, nego u Minhenu? Neverovatno haha…
Lakše je u BG-u s ovim odnosom plata/cijena stana koji je napisao ili je makar egal. Stanovi su tamo 7-8 puta skuplji (ako 800.000 € košta nešto tipa Mirijevo), a plate im nisu toliko veće. Jesu veće ali ne baš 7-8 puta. Pogotovo kada se oduzme sve da bi se dobio raspoloživi dio plate koji se može štediti za stan.
 
Pa mislim, tvoja retorika liči na botovsku (bez uvrede)

Pa znači i Bgu je daleko teže priuštiti stan sa prosečnom platom, nego u Minhenu? Neverovatno haha…
Zavisi kako posmatras, ja sam posle faksa mogao da biram USA ili D, ali sam ostao jer sam procenio da mi je i ovde ok. Radim u privatnom sektoru, bez pomoci pri zaposlenju, ko se seca prve plate preko nje sam poceo i ako sve bude ok, do 45 cu otplatiti svoj stan. Nikada se nisam kacio za politiku niti me zanima, iskljucivo me zanima moj posao i od njega ovde moze dobro da se zivi...
Sa druge strane moja sestra je otisla u Minhen, jer njeno zanimanje ovde nije placeno. Radila je u klinickom, predavala u skoli morala da trpi retarde od roditelja i ispade dece, gde svi misle da su popili pamet sveta. Tamomradi u skoli i roditeljima ne pada na pamet da joj se mesaju u posao i preispitu ocene koje su bitno nize nego ovde...
Cene stanova su od 600...700keur pa do par miliona.... Proceni sam... Ja sam ga ovde otplatio skoro a tamo mozda ni do 65.... Platio sa kv 900eur sada je preko 2k, neka padne na 1.5k...prosudi sam da li sam trebao da cekam....
 
Evo da pridodam informacije za Zemun:

- Baranjska (Square Residence) - 2000 €/m2 + pdv
- Banatska (Zemona Nova) - 2100 €/m2 za keš kupce, 2550 €/m2 za kreditne kupce +pdv
- Cara Dušana 186 (Talex Invest) - 2300 €/m2 + pdv
Skoro 20% niza cena za kes kupce?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: max
I ja to primjetih. Jadni kreditni kupci. Em ih banka odere, em i investitor u odnosu na keš kupce. Ovolika razlika je kao da kažu ne prodajemo kreditnim kupcima.
I na to dodaj troskove mimo banke i drzave, procene, notari za hiporćteku, katastar za hipoteku, osiguranja, sve sto inace nisi u obavezi, a to je min 1000eur u startu
 
Sad si ga preterao u tri lepe 😂😂😂

P.s. poenta posta je bila da je ovde moguce, a tamo ne, cak i za mene sa mojim poslom i platom cirka 5keur tamo.

Meni sve deluje da ti poredis tebe i sestru pa donosis neku generalnu procenu.
Pravi razliku da li racunas 2 neto plate supruznika od 3k/4k/5k ili samo jednu (plus godisnji bonusi u tvojoj/mojoj struci nisu bas mali, a kojih verovatno nema toliko u struci tvoje sestre). Ima 'mali milion' faktora koji mogu da naprave razliku.

Drugo, Minhen vs BG, suludo je porediti...

Na kraju, da li je ispravno sto nisi izabrao US ili D, to nikada neces znati...
 
Imam ponudu za stan u Sazanovoj(pocetak ulice, blizu M Gorkog), manja zgrada, zavrsetak do kraja godine, 80m2 stan, investitor u poslu 30+ godina...
Zamolio bih vas za misljenje koja bi trenutno bila trzisna cena m2/eur a da se stan plati u celosti u ovom trenutku ?
 
Vrh