Šta je novo?

Cene nekretnina

IMG_6983.jpeg
 
Vjerovatno je u pravu MrGood2016 da nalog Hristiana koristi više ljudi što se može vidjeti i po tome da se postovi pišu kasno u noć (tipa u 3 ili u 5 h), pa onda odma i rano ujutro (tipa u 7 ili 8 h).
Takođe prođe uvijek puno vremena u kom se ne odgovori na direktne poruke, a u tom međuvremenu se nešto novo postuje i piše sasvim nevezano sa prethodnim. Vjerovatno dok se onaj kome je upućena poruka ponovo ne uloguje i da odgovor na njemu postavljeno pitanje. Po stilu pisanja i po zajedljivosti, moguće da je jedan od korisnika i dijete.
Admin ovo sigurno može da ispita na neki način, a trebalo bi, jer se najvjerovatnije radi o nekoj vrsti gerila marketinga.
 
Kada je u pitanju prodaja nekretnina, i tu su cene počele da padaju. Međutim, taj pad je tek negde za oko 10%. Rusa ima i među kupcima nekretnina u Srbiji, ali ne u velikom broju kao što je to slučaj sa rentiranjem.
Cene jesu znatno više u odnosu na period pre rata u Ukrajini, pa tako i dalje u oglasima možete videti da se za kupovinu kvadrata stana u centru grada traži po par hiljada evra više. Cene su stabilizovane, idu na dole, ali ne tako vrtoglavo, kao što su se podigle", zaključuju u agenciji za nekretnine.
Profesor Ekonomskog fakulteta i ekonomski analitičar Ljubodrag Savić, za EURACTIV kaže da je pad cena nekretnina potpuno očekivan.
„Sve u tržišnoj ekonomiji ima svoje periode rasta, stagnacije i pada. Ništa ne traje večno", ističe Savić.
Porast cena nekretnina diktirala je pre svega pandemija Covid 19 jer su mnogi biznismeni i ljudi koji su imali novac, ulagali u nekretnine, kao jedinu sigurnu investiciju. Ova situacija se nastavila izgradnjom stanova na atraktivnim lokacijama. I tu su mnogi koji su imali neki novac kupovali nekretnine, pa ih iskoristili u ovoj situaciji sa potražnjom stanova od strane ruskih i ukrajinskih državljana, pojašnjava profesor.
„ Poznato je da su mnogi ukrajinski i ruski državljani, u težnji da pobegnu od ratovanja, plaćali za izlazak iz zemlje. Samim tim, ti ljudi, koji su ovde došli, imali su neki novac. Nisu dolazili siromašni građani, već oni koji imaju kapital i oni koji rade u sferama koje nisu vezane za mesto stanovanja", kaže profesor.
Po dolasku u Srbiju, gotovo da nisu pitali za cene, pa su tako vrtoglavo diktirali cene nekretnina i domaćim stanarima, nastavlja Savić.

Prema analizi stručnjaka, splet okolnosti je uticao na ovu pojavu u Srbiji. Dobra vest je da je period pada cena u ovoj grani očigledno nastupio.

 
Nedelja stednje jos ni na vidiku, a borba za depozite vec uveliko pocela (standardna ponuda bez ikakvih specijalnih uslova)...dovoljno za izracunati breakeven kiriju i sta se trenutno vise isplati
 

Prilozi

  • FB_IMG_1688970481995.jpg
    FB_IMG_1688970481995.jpg
    104,6 KB · Pregleda: 201
Nije on zlurad. Ti si zlurada. Uz to si i bahata i prepotentna. Kupi stan ili nemoj ga kupiti ali nemoj stalno da kritikuješ druge, da im se rugaš i da im priželjkuješ nesreću.
Koliko ti godina uopšte imaš ako se smije znati?
Stevane, ne znam kako se tako lako drzneš da vredjaš nekog, kad bi ti ovde mogao biti isponižavan za ono što si prethodno pisao…
 
Stevane, ne znam kako se tako lako drzneš da vredjaš nekog, kad bi ti ovde mogao biti isponižavan za ono što si prethodno pisao…
Besan je što sam citirala profesora Ekonomskog fakulteta Ljubodraga Savića čije se mišljenje vezano za podizanje kredita i kupovinu stana u ovo zlo doba, otprilike podudara sa mojim, s tim što je on ekspert za ekonomiju (kao što ja nisam, moje mišljenje je laičko).

Tako da nema više prostora da ekipa mrale studio, GPT chat, naslednik Kotromanića, Sintetičar, prviaustrijanac58 i ostali pišu kako je sada pravo vreme za kredit i kupovinu stana🦍🦧 i ,,uvek je vreme za kredit"🤥

Doktor ekonomskih nauka je u mnogo objavljenih članaka rekao svoje mišljenje na tu temu, ko želi da čuje glas nauke i zdravog razuma.
 
Poslednja izmena:
Ništa od tvoje zluradosti, nasuprot, rentu plaćamo od kamate u banci, i dva puta godišnje nosimo novi štek u banku. Za isti novac koliko naivni ljudi sada plaćaju jednosobne stanove, mi ćemo za godinu ili dve platiti duplo veći🙂. Tako da rentiranje stana nas ne košta skoro ništa, sve pokriva kamata.

Nikad u životu ništa nismo dugovali nikome, pa ni banci. Ne kaže se džabe ,,dug je zao drug". Videćeš uskoro na svom primeru u šta si se uvalio sa tim kreditom u pogrešno vreme, samo to nikoga neće interesovati.

Pametan čovek zna kada i kako podiže kredit i kupuje stan, g*** sve radi na pogrešan način i u pogrešno vreme. Pametan skuplja novac dok traje šišanje ovčica. Kad ponestane vune, onda kupuje ono što želi ali po mnogo povoljnoj ceni.
🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏🐏
Hajde pogledaj na knwebu br vlasnika stanova u h2o koji su stranci...da li stvarno mislis da su ti ljudi ovce? A ovde citiras naseg propalog investitora.... Takodje vremenom kamata u banci pada... Evo ja sada u rati imam 100eur kamate i jos 10 god otplate... Sta bi ja po tvojoj logici mogao da iznajmim za tu kamatu? Ili mi reci koliko su cene nekretnina pale 2008 kada se balon izduvao 😂😂😂
 
Hajde pogledaj na knwebu br vlasnika stanova u h2o koji su stranci...da li stvarno mislis da su ti ljudi ovce? A ovde citiras naseg propalog investitora.... Takodje vremenom kamata u banci pada... Evo ja sada u rati imam 100eur kamate i jos 10 god otplate... Sta bi ja po tvojoj logici mogao da iznajmim za tu kamatu? Ili mi reci koliko su cene nekretnina pale 2008 kada se balon izduvao 😂😂😂
1) nisi čitao Šta je rekao profesor Ljubodrag Savić. Sve ti lepo piše, ko je kupovao BG H2O i odakle mu tolike pare.

2) Ljubodrag Savić je profesor Ekonomskog fakulteta, nije propali investitor, zbunio si se.

3) pale su između 40 i 50%, negde i više, kako gde.

4) kamata u banci ne pada, nego raste 😂 Opet si se zbunio

5) Ne znam stvarno šta ćeš da radiš i mislim da je to tvoj problem.
 
Poslednja izmena:
Stevane, ne znam kako se tako lako drzneš da vredjaš nekog, kad bi ti ovde mogao biti isponižavan za ono što si prethodno pisao…
Nikoga nisam vrjedjao. To su sve vrjednosni sudovi epitetima koji nisu uvrede i dozvoljeni su. Jedan od tih epiteta je i prva Hristiana dodjelila Shadestudiu.
Ja ovdje i doživljavam pokušaje ponižavanja svakodnevno.
 
Nekom će možda trebati

HOCU DA OTPLATIM DEO KREDITA PRE VREMENA, KAKO TO DA URADIM?​


U bankarskom rečniku to se zove “pretrpljena šteta zbog prevremene otplate” i ta naknada može da bude najviše do 1% od iznosa kredita i to u slučaju ako je period između prevremene otplate i prvobitnog plana plaćanja duži od jedne godine. Ukoliko je ovaj period kraći od jedne godine, naknada ne može da bude veća od 0,5% iznosa kredita koji se otplaćuje.

U Srbiji je prevremena otplata kredita regulisana članom 36. Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga („Službeni glasnik RS“, br. 36/2011, 139/2014), koji predviđa da korisnik ima pravo da u bilo kom momentu, u potpunosti ili delimično, izvrši svoje obaveze iz ugovora o kreditu, u kom slučaju ima pravo na umanjenje ukupne cene kredita za iznos kamate i troškova za preostali period trajanja tog ugovora (prevremena otplata).

Visina naknade koju banka može da naplati pri prevremenoj otplati kredita, po ugovoru zaključenom do početka primene Zakona, zavisi od toga da li je u ugovoru navedena visina naknade ili je samo naznačeno da se naknada naplaćuje u skladu s tarifom naknada banke. Naime, banka ne može da naplati naknadu koja je veća od one utvrđene Zakonom u slučaju kada je ugovoreno da se naknada naplaćuje u skladu s tarifom naknada banke, jer je banka od početka primene Zakona u obavezi da primenjuje tarifu naknada koja je usaglašena sa odredbama ovog zakona.
Kada je u pitanju prevremena otplata kredita, građani se vrlo često obraćaju bankama i Narodnoj banci Srbije sa zahtevom da im banka vrati iznos kamate za preostali deo kredita, dakle, građani misle da im je banka prilikom prevremene otplate kredita naplatila kamatu na ceo iznos duga.

Međutim, kada se izvrši prevremena otplata, banka zaračunava iznos kamate samo do tog datuma kada je prevremena otplata izvršena, tj. za dospele obaveze, ali ne i na ostatak duga. Isto tako, na primer, ako mesečna obaveza (rata) dospeva 15. u mesecu, a prevremena otplata se izvrši poslednjeg dana u mesecu, banka će, bez obzira na to što nova rata nije dospela za plaćanje, na tih petnaest dana obračunati kamatu, sve u skladu sa ugovorom.

Ceo tekst je na linku
 
Vjerovatno je u pravu MrGood2016 da nalog Hristiana koristi više ljudi što se može vidjeti i po tome da se postovi pišu kasno u noć (tipa u 3 ili u 5 h), pa onda odma i rano ujutro (tipa u 7 ili 8 h).
Takođe prođe uvijek puno vremena u kom se ne odgovori na direktne poruke, a u tom međuvremenu se nešto novo postuje i piše sasvim nevezano sa prethodnim. Vjerovatno dok se onaj kome je upućena poruka ponovo ne uloguje i da odgovor na njemu postavljeno pitanje. Po stilu pisanja i po zajedljivosti, moguće da je jedan od korisnika i dijete.
Admin ovo sigurno može da ispita na neki način, a trebalo bi, jer se najvjerovatnije radi o nekoj vrsti gerila marketinga.

Uhvacena je vise puta u takvim situacijama. Jedan pise o plazmi i ceni, pa kad sledeci preuzme izlane se kako pojma nema koliko kosta plazma niti je kupuje.

Onaj ko placa tako nesto bukvalno baca pare, content koji generisu sa nickom Hristina je vrlo niskog kvaliteta. Bukvalno 10x bolji, smisleniji i za temu relevantniji content generise gpt.

Btw, Hristi generisala 15 poruka u protekla 24 casa. Naravno svi neki zluradi i vredjanja.
 

Savić kaže da ne veruje da će rast cena nekretnina još dugo trajati, jer je ovo, kako kaže, "plitko tržište i nema mnogo potencijala da gura gore" i dodaje da očekuje pad cena nekretnina, ali ne istom brzinom kao što je rasla

02.06.2021

Blago onom ko je ovog slusao..
 

Savić kaže da ne veruje da će rast cena nekretnina još dugo trajati, jer je ovo, kako kaže, "plitko tržište i nema mnogo potencijala da gura gore" i dodaje da očekuje pad cena nekretnina, ali ne istom brzinom kao što je rasla

02.06.2021

Blago onom ko je ovog slusao..
Njega treba zvati na ovaj forum. I on će nekad ubosti pad.
 
Dugo smo trazili stan i na srecu kupili pocetkom 2021 bas pre velikog rasta cena. Oko 40 stanova smo videli i zapanjeni smo bili kako zive ljudi u Beogradu. Kakve ruine prljavstina smrad a cene otkidaju i kako vi kazete arogantni vlasnici. Svuda u tom krsu uredno vise ikone. Kako ih nije sramota. Uzalud smo se trudili da vidimo "potencijal" tih "stanova".
Apsolutno, potvrdjujem.
 
Vidim da ima mnogo wishful thinking mišljenja oko budućih cena. I ja sam dugo živeo u ubeđenju i čekao da cene padnu, ali je sve išlo kontra mojim željama. Čekao sam koliko sam mogao i na kraju sam prelomio, sa određenom verovatnoćom da će taj stan manje vredeti u nekoj budućnosti kada dođe do korekcije cena u šta lično verujem i dalje, samo ja nisam imao više vremena i strpljenja da čekam tu promenu.

Ne vidim poentu ovih svakodnevnih prepucavanja oko projekcija budućih cena. Svako može da bude u pravu u zavisnosti koji vremenski period posmatra. Recimo dogodi se da za 2 godine dođe do korekcije na tržištu od 20-30%, a za 15 godina cene odu naviše i prestignu ovaj današnji nivo. I ko je u pravu?
 
Vidim da ima mnogo wishful thinking mišljenja oko budućih cena. I ja sam dugo živeo u ubeđenju i čekao da cene padnu, ali je sve išlo kontra mojim željama. Čekao sam koliko sam mogao i na kraju sam prelomio, sa određenom verovatnoćom da će taj stan manje vredeti u nekoj budućnosti kada dođe do korekcije cena u šta lično verujem i dalje, samo ja nisam imao više vremena i strpljenja da čekam tu promenu.

Ne vidim poentu ovih svakodnevnih prepucavanja oko projekcija budućih cena. Svako može da bude u pravu u zavisnosti koji vremenski period posmatra. Recimo dogodi se da za 2 godine dođe do korekcije na tržištu od 20-30%, a za 15 godina cene odu naviše i prestignu ovaj današnji nivo. I ko je u pravu?
Pa ja nemam nameru da kupujem stan za 15 godina, nego za godinu dve, tako da ova druga informacija za mene nije relevantna, ali ova prva jeste🙂.
 

Savić kaže da ne veruje da će rast cena nekretnina još dugo trajati, jer je ovo, kako kaže, "plitko tržište i nema mnogo potencijala da gura gore" i dodaje da očekuje pad cena nekretnina, ali ne istom brzinom kao što je rasla

02.06.2021

Blago onom ko je ovog slusao..
Još uvek se priča da će cene početi da padaju. Samo što nisu.
 

Savić kaže da ne veruje da će rast cena nekretnina još dugo trajati, jer je ovo, kako kaže, "plitko tržište i nema mnogo potencijala da gura gore" i dodaje da očekuje pad cena nekretnina, ali ne istom brzinom kao što je rasla

02.06.2021

Blago onom ko je ovog slusao..
Druže, profesor nije mogao da predvidi dolazak 400000 Rusa 2022 godine. Da se to nije desilo, pad bi krenuo godinu dana ranije. Ovako cene padaju sa godinu dana zakašnjenja u odnosu na njegova prvobitna predviđanja.
 
Dugo smo trazili stan i na srecu kupili pocetkom 2021 bas pre velikog rasta cena. Oko 40 stanova smo videli i zapanjeni smo bili kako zive ljudi u Beogradu. Kakve ruine prljavstina smrad a cene otkidaju i kako vi kazete arogantni vlasnici. Svuda u tom krsu uredno vise ikone. Kako ih nije sramota. Uzalud smo se trudili da vidimo "potencijal" tih "stanova".

dada, ovo sa ikonima je ono obrazac koji se ponavljana 99% stanova gde sam ja bio, nebitno da li je novija zgrada ili matora
 
Kada je u pitanju prodaja nekretnina, i tu su cene počele da padaju. Međutim, taj pad je tek negde za oko 10%. Rusa ima i među kupcima nekretnina u Srbiji, ali ne u velikom broju kao što je to slučaj sa rentiranjem.
Cene jesu znatno više u odnosu na period pre rata u Ukrajini, pa tako i dalje u oglasima možete videti da se za kupovinu kvadrata stana u centru grada traži po par hiljada evra više. Cene su stabilizovane, idu na dole, ali ne tako vrtoglavo, kao što su se podigle", zaključuju u agenciji za nekretnine.
Profesor Ekonomskog fakulteta i ekonomski analitičar Ljubodrag Savić, za EURACTIV kaže da je pad cena nekretnina potpuno očekivan.
„Sve u tržišnoj ekonomiji ima svoje periode rasta, stagnacije i pada. Ništa ne traje večno", ističe Savić.
Porast cena nekretnina diktirala je pre svega pandemija Covid 19 jer su mnogi biznismeni i ljudi koji su imali novac, ulagali u nekretnine, kao jedinu sigurnu investiciju. Ova situacija se nastavila izgradnjom stanova na atraktivnim lokacijama. I tu su mnogi koji su imali neki novac kupovali nekretnine, pa ih iskoristili u ovoj situaciji sa potražnjom stanova od strane ruskih i ukrajinskih državljana, pojašnjava profesor.
„ Poznato je da su mnogi ukrajinski i ruski državljani, u težnji da pobegnu od ratovanja, plaćali za izlazak iz zemlje. Samim tim, ti ljudi, koji su ovde došli, imali su neki novac. Nisu dolazili siromašni građani, već oni koji imaju kapital i oni koji rade u sferama koje nisu vezane za mesto stanovanja", kaže profesor.
Po dolasku u Srbiju, gotovo da nisu pitali za cene, pa su tako vrtoglavo diktirali cene nekretnina i domaćim stanarima, nastavlja Savić.

Prema analizi stručnjaka, splet okolnosti je uticao na ovu pojavu u Srbiji. Dobra vest je da je period pada cena u ovoj grani očigledno nastupio.

Pad cena nekretnina od 10% se već desio💨🤺
 
Vrh