Šta je novo?

Cene nekretnina

Pogledajte prilog 164447


Ovde izgleda "povoljnu" statistiku ne treba deliti :) Samo hejt ili neka negativa zesca i na to se dobijaju lajkovi :)

Podelio sam bio statistiku i maltene sam se suzdrzao od mojih komentara i opet ne valja.

8000 (i više) u starom gradu gde su u glavnom samo kancelarije i luksuzne radnje kao Prada a skoro niko ne živi. To nisu ni približno reprezentativne cene kvadrata u Beču.
 
Mene samo zanima ,koje se istrošio,ko je ostao bez para i kome se probušio novčanik?
Ovi što peru pare,i dalje imaju te iste pare,jer ih niko i ne dira, još od 5 oktobra, pa do dana današnjeg.
Rajna-Majna,šljakatori svih fela,i dalje imaju pare,samo ćekaju onoga ko je dekretom proglasio pad cena,da istim tim dekretem,proglasi rast cena,i da krenu u novi stampedo.
Ovima što je bušan novčanik ,koliko vidim,država samo sipa dinare,što majkama,što deci,što penzionerima,što državnim lelizebima.
Najbolja borba od krize je:
Kada vas zovu iz banke,da vam uvale keš kredit,vi im samo recite,da hoćete da im date pare pod kamatu:ROFLMAO:
Mislim da se stvarno realno usporenje desilo:
- kupci koji su zeleli da kupe na kredit sada su polako odustali jer su kamate 6+% (delimicno strah da ode na gore a delimicno im je rata postala previsoka).
- neki mozda koji su radili u IT firmama pa realno otkazi koji su se desili 5-6% su zapravo destimulisali druge
- Neki su mozda usporili investicije i zbog tenzija koje su se desile oko Kosova.

Zatisje je u toku i ceka se ishod hoce li na gore ili na dole :)

8000 (i više) u starom gradu gde su u glavnom samo kancelarije i luksuzne radnje kao Prada a skoro niko ne živi. To nisu ni približno reprezentativne cene kvadrata u Beču.
Tu statistiku sam nasao online to nisam ja smislio. Bec je dosta skuplji kada se gleda u proseku u odnosu na Bg.
Ja nemam licne informacije o Becu jer ih ne pratim i ne tvrdim da je tako ali u sustini to je ono sto pise online.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče koliko im.ostane nakon poreza mislim oko 11k plus min 1000 e neto.
Zove u jednoj drugoj EU državi koja je skuplja od Nemačke , ali imaju i kuću u toj državi skroz isplaćenu!!! Skroz! Tako da je trošak života samo režije i hrana što na tu platu nije ništa!
Kupuje stanove u rasponu 120-150k u Atini zato što je čovek Grk i živeo u Atini. Naravno sve ih rentira ali ne stan na dan nego dugotrajni Rent. Naravno da ima prihode od svakog stana:) zato i kupuje. Rentovi su na nivou beogradskih ( znači trosoban stan širi centar Atine 70kvm iz 1970ih godina izdaje za 550 e mesečno). Sad je uzeo 50kvm, gradnja 2008god strogi centar, na izvršnoj prodaji ( pa moraš imati suvi keš da učestvuješ) za 120k i Rent kaže biće 300-350e.
Inače čovek je doktor nauka, velika fja u multinacionalnoj firmi. Ulagao 1x u Grčkoj u akcije ( kaže nikad više od 4k uloženih na kraju je sve spalo na nekih 20e plus min) rekao bolje da sam "kupio i zemlju u Nedodjiji nego akcije bar bi nešto vredila".
Drugi put u koroni kupovao akcije po US i EU tržištima zaradio 30%, izašao i rekao hvala nije ovo za mene da stalno strepim i gledam.
No on je da kažem jedini primer koji sve svoje nekretnine ima i poseduje a ne banka itd. Da kažem slobodno da mi je uzor i pokušavam da kopiram njegove korake ali naravno s velikim zakašnjenjem.
Mislim da je tajna uspeha ovog čoveka pre svega pre svega što je očigledno enormno štedljiv ako sa datim prihodom svake godine stavi sa strane 70k EUR. Čak i kada imaš potpuno isplaćenu kuću, koliko izađu ostali troškovi, režije, osiguranje (zdravstveno, životno, property), rata za auto srednje klase plus troškovi osiguranja, goriva, registracije itd. Zatim koliko košta hrana za četvoročlanu porodicu, pa recimo da odeš u sezoni na letovanje u tu Grčku ali ne u apartman nego u hotel? Ili nedelju dana skijanja u Austriji ili Francuskoj, opet u hotelu nekom osrednjem sa 4 zvezdice? Ako ima decu koja su srednjoškolskog uzrasta, da ne govorim koliko je dodatnog novca potrebno njihove prohteve, odeću, putovanja, škole jezika u insotranstvu i slično. Ja živim u Beogradu, i ove stavke koje sam naveo gore su značajne čak i ovde, a kamoli "u zemlji skupljoj od Nemačke".
 

Nemam šta da klikćem :). U tom sam poslu (između ostalog), Airdna je težak krš ali se ipak i tamo vide naznake pada broja rezervacija (grafik koji sam okačio). Situacija je ove godine toliko loša po pitanju kratkoročne rente da se npr. na Booking.com pojavljuje masa fake rezervacija. Fake rezervacije su posledica "kanibalizma" među rentijerima. Neki ljudi koji su kupili stanove u BnV da bi rentali (i zadužili se verovatno) su u tolikom problemu da na Booking-u otvaraju nove naloge čim dobiju 9-ku. Zbog toga iskreno sumnjam da postoje i "realni" fake gosti koji dolaze na dan-dva samo da bi oskrnavili nečiju ocenu. Uglavnom, ko je upućen u stanje na terenu, zna da je situacija blago alarmantna ove godine po tom pitanju. Na Airbnb-u imaju bolju zaštitu od zloupotreba (i fake rezervacija i duplih naloga) pa otuda i objašnjenje da se te rezervacije sa Booking prelivaju na Airbnb. Sve u svemu, za kratkoročno rentiranje u BnV je situacija 2023. godine izuzetno loša (čak i ako se gledaju cene stanova pre vrtoglavog rasta zbog inflacije). Situacija je utolio gora ako se zna da mnogi vlasnici bolju računicu nalaze u dugoročnom najmu Rusima (koji su otkrili da je BnV jedan od retkih za koje vredi dati zapadnjčke cene za rentu).

Još jedan pokazatelj da je kratkoročna renta trenutno, a verovatno i na srednje staze, neprofitabilna je i broj garsonjera u izgradnji u BnV koje se trenutno nalaze u oglasima. Do pre godinu dana je bila misaona imenica da se takvi oglasi javno objave, sad ih ima na desetine.

p.s. ja sam prošle godine imao 10-15% income od platežnih Indijaca, oni su odavali utisak da im je baš sve potaman. Ove godine 0 takvih gostiju, zašto bi se smarali sa vizama. Kad sam čuo da smo im uveli vize, kad nisam srčku dobio... Da podsetim i na tu vest https://www.slobodnaevropa.org/a/indija-sbija-vize-eu/32170908.html "Varhelji pozdravlja uvođenje viza Indiji od Srbije" - to je uvreda za našu samostalnost identična kao i zavitlavanje sa priznavanjem Kosova.
 
Poslednja izmena:
Ono sto si ti okacio je do januara kada jeste bio dip. Pogledaj grafikon do danasnjeg dana i videces da je ovo ATH.

Sto se tice pojave stanova pa to je normalno vidis da ih i grade kao da nema sutra? Izbacuju zgrade cesce nego sto ja menjam carape :))
Valjda je normalno da bude i povecan broj u prometu.
 
Evo ovaj kaze da bi pre kupio u Kambodzi nego u Italiji ili Spaniji
Čovek kuka da postoji regulacija u Italiji i Španiji i da moraš da platiš porez.
Naravno, u ovome slučaju je bolje da živiš u Kambođi ili u Sudanu.
Plaća se porez da imaš infrastrukturu, škole, zdravstveni sistem i penzije. Mi nemamo ni trotoar ili kanalizaciju.
Ja ne želim da se Srbija orijentira ka Kambodži, jer tamo ljudi ne žive bolje nego u Italiji osim neki mali broj bogataša.
 
Mislim da se stvarno realno usporenje desilo:
- kupci koji su zeleli da kupe na kredit sada su polako odustali jer su kamate 6+% (delimicno strah da ode na gore a delimicno im je rata postala previsoka).
- neki mozda koji su radili u IT firmama pa realno otkazi koji su se desili 5-6% su zapravo destimulisali druge
- Neki su mozda usporili investicije i zbog tenzija koje su se desile oko Kosova.

Mislim da ce se posle ovog zatisja koje se desilo na par meseci ponovo pokrenuti kupovina ali za kes.
Ti kreditni kupci,nikada nisu ni imali para,zato nisu ni mogli da se istroše,niti da im se probuši novčanik,
Zato nisu ušli na Top-Listu.
Svaka od onih strana, koja je pumpala cene kvadrata,ima para,to je cela suština,ove odiseje o padu cena kvadrata.
Oni samo čekaju pogodan trenutak,za ponovni start.Čekaju gospojicu Kaćicu,da istakne belu zastavicu,i da potpiše kapitulaciju.U tom vakumu,mi sada gledamo ovu stagnaciju,koja će potrajati duže ,nego što se to ovde očekivalo.
 
Poslednja izmena:
Ono sto si ti okacio je do januara kada jeste bio dip. Pogledaj grafikon do danasnjeg dana i videces da je ovo ATH.

Sto se tice pojave stanova pa to je normalno vidis da ih i grade kao da nema sutra? Izbacuju zgrade cesce nego sto ja menjam carape :))
Valjda je normalno da bude i povecan broj u prometu.

ATH na Airbnb je na tom grafiku zbog toga što je Booking prso skroz na skroz ove godine zbog pojave koju sam opisao.

Btw, proveren info iz decembra prošle godine je da je 50% stanova u BnV oglašenih za izdavanje radilo nelegalno (oba podatka su javna, lako je uraditi poređenje, ali izgleda da našu turističku inspekciju to mrzi). Kako TOB računa (vest iz Novosti), to mislim da ni oni ne znaju :) Ili malo lage ili su promenili metodologiju ili su ljudi počeli da koriste registrovane apartmane da peru pare (eto vam još jedan način za pranje novca).

Situacija na terentu je takva da je ATH bio prošle i pretprošle godine a da smo sad na ~70% od toga, i to u proseku ;) Svako dobro, @vradovic-u, ja ipak volim da ljudima prezentujem objektivne informacije. Hype nikome ne odgovara, jer hype stvara što bi ti rekao ATH posle kog bole guze kad se padne na zemlju.
 
Trziste je prezasiceno "high end" stanovima za iznajmljivanje. Npr ako se pogleda blok 65, A blok i belvil ukupno preko 200 oglasa za iznajmljivanje na halo oglasima. BNV trenutno 367 oglasa za iznajmljivanje. Ja sam mislio da su Rusi sve iznajmili kao ono medjutim... Tako da ko sada planira da kupi da bi rentirao, zeznuo se u startu :D
 

Ovakvih zgrada je pun Beograd, i moje pitanje (retoricko) ovde je sta ce da se desi u narednih 10,20,30 godina sa njima znajuci da se u medjuvremenu nece nista promeniti? Koliko ovakvih betonki znate da je obnovljena fasada u potpunosti? (verujem da ih ima, samo me zanima koliki je to procenat) Pominjali smo Rudo gde se fasada takodje kruni i samo se ceka slican slucaj. Dok ovde par dezurnih forumasa sa vlaznim snovima o kupovini govore kako je takva starogradnja na NBG zapravo odlicna investicija.
 
Poslednja izmena:
Jasno mi je da na forumu ima ucesnika koji zele nizu cenu i pad cena. Iskreno i meni bi dobro doslo da cene budu nize ali ajmo pokusajmo da razumno i realno prokomentarisemo ovo ispod.


Rast broja turista 40%!! Da li je ovo realno??!!

Beograd ima 4.307 aktivna listinga na Airbnb-ju i racunajte jos toliko minimum na bookingu. A realno vise jer je booking popularniji.

Pogledajte prilog 164424

Po meni deo uticaja na rast cena nekretnina je upravo Airbnb + booking + investitori u long term rental zato sto je povecan broj stranaca.

Kada investitori cuju/nanjuse da raste nenormalno broj turista i samim tim da rastu cene nocenja na airbnb-ju okrecu se prema tim investicijama.
Kupuju stanove da bi rentirali kratkorocno. Po meni glavni uzrok sto su kod nas cene prilicno stabilne i visoke je veoma agresivan rast broja turista a drugi glavni faktor je dijaspora.

Ono sto se moze ocekivati je sledece
- brza pruga do Budimpeste da dovede do jos veceg priliva u broju turista sledece godine
- brza pruga ka Grckoj takodje
- povecanje direktnih linija sa Aerodroma Nikola tesla doprinosi znacajno povecanju broja turista
- Sve vise autoputeva koji se centralizuju ka Beogradu dovode do znacajnog povecanja u broju turista


Moje misljenje je ako se ovako agresivan trend nastavi realno je da ocekujemo znacajan broj kupaca koji ce ulagati da bi radili "stan na dan" ili "kratkorocno iznajmljivanje" sto ce dovesti do ponovnog pritiska na cene nekretnina.
Jesi ti svestan koliko je milion noćenja u Beogradu za 5 meseci smešan broj. Neka je prosečan broj dana koji turisti borave 5, to je 200 hiljada turista za 5 meseci. Ajde da nas ne poredim sa Parizom, Berlinom i sl. kojima dolaze deseci miliona turista godišnje (iako ti često voliš porediti cene nekretnina), ovo je skaliramo na godinu manje turista nego čak Sofija i Bukurešt koje po Mastercard indexu imaju preko milion turista godišnje, a sa Budimpeštom bi smešno bilo da se poredimo.
 
Onaj ko plati 3.000 evrića,za tu kršogradnju, kod notara da se obaveže,da će platiti i sanaciju fasade.
Samo pozitivni zakonski propisi, treba da reše takve probleme.Da vide ovi što su otkupili stan za 100 maraka,kako izleda prava terasa :ROFLMAO:
 

Ovakvih zgrada je pun Beograd, i moje pitanje (retoricko) ovde je sta ce da se desi u narednih 10,20,30 godina sa njima znajuci da se u medjuvremenu nece nista promeniti? Koliko ovakvih betonki znate da je obnovljena fasada u potpunosti? (verujem da ih ima, samo me zanima koliki je to procenat) Pominjali smo Rudo gde se fasada takodje kruni i samo se ceka slican slucaj. Dok ovde par dezurnih forumasa sa vlaznim snovima o kupovini govore kako je takva starogradnja na NBG zapravo odlicna investicija.
Investicija u stanove I održavanje zgrade gde se ti isti stanovi nalaze su dve potpuno odvojene kategorije. Stanovi u tim starim blokovima su odlična investicija pre svega zbog lokacije. Sa druge strane, sve zgrade se moraju odrzavati, a pogotovo one stare 50+ godina. Problem u održavanje zgrada (uključujući fasade, hodnike, liftove, javne površine ispred zgrada) je u tome što mnogi stanovnici tih blokova su socijalni slučajevi koji nemaju sredstava da bilo šta plate, isto tako mnogi od njih su stanove dobili ili nasledili pa imaju mentalitet da je održavanje nečija druga briga. Jedini način da se ovo promeni je da se uvede centralizovana naplata održavanja (kao recimo Infostan) i da se onda sprovode postupci izvršenja nad vlasnicima koji ne servisiraju svoje obaveze. Ako ostaviš ljudima da se dogovore, taj dogovor nikada neće biti postignut jer mnogi ljudi jednostavno odbijaju da bilo šta plate, makar im sopstvena terasa pala na glavu dok ulaze u zgradu.
 

Ovakvih zgrada je pun Beograd, i moje pitanje (retoricko) ovde je sta ce da se desi u narednih 10,20,30 godina sa njima znajuci da se u medjuvremenu nece nista promeniti? Koliko ovakvih betonki znate da je obnovljena fasada u potpunosti? (verujem da ih ima, samo me zanima koliki je to procenat) Pominjali smo Rudo gde se fasada takodje kruni i samo se ceka slican slucaj. Dok ovde par dezurnih forumasa sa vlaznim snovima o kupovini govore kako je takva starogradnja na NBG zapravo odlicna investicija.
Ja nebih kupio u takvim zgradama. Ili predratna zgrada ili kvalitetna mlađa zgrada. Ove betonske imali smo i po zapadu ali većinom se moralo to da se ruši jer previše skupo (ili čak i nemoguće) da takve betonske konstrukcije popraviš.
 
Investicija u stanove I održavanje zgrade gde se ti isti stanovi nalaze su dve potpuno odvojene kategorije. Stanovi u tim starim blokovima su odlična investicija pre svega zbog lokacije. Sa druge strane, sve zgrade se moraju odrzavati, a pogotovo one stare 50+ godina. Problem u održavanje zgrada (uključujući fasade, hodnike, liftove, javne površine ispred zgrada) je u tome što mnogi stanovnici tih blokova su socijalni slučajevi koji nemaju sredstava da bilo šta plate, isto tako mnogi od njih su stanove dobili ili nasledili pa imaju mentalitet da je održavanje nečija druga briga. Jedini način da se ovo promeni je da se uvede centralizovana naplata održavanja (kao recimo Infostan) i da se onda sprovode postupci izvršenja nad vlasnicima koji ne servisiraju svoje obaveze. Ako ostaviš ljudima da se dogovore, taj dogovor nikada neće biti postignut jer mnogi ljudi jednostavno odbijaju da bilo šta plate, makar im sopstvena terasa pala na glavu dok ulaze u zgradu.
Hahahaha!

Kažeš: "Stanovi u u tim blokovima su odlična investicija"

A onda: "mnogi stanovnici nemaju para ili imaju mentalitet k...obolje"

Pa kako je onda druže raspala komunistička gradnja odlična investicija? Valjda treba uračunati i troškove popravke te zgrade?

-----

A za ove što furaju priču da je novogradnja najbolja investicija:

Možda, ali kad bi je bilo u jednačini "ok lokacija - postoji uređena infrastruktura - neće da padne sa prvim zemljotresom - ne košta mnogo više od onoga što pruža"

E zato je Beograd jedna velika prevara :)
 

"Digitization, the turnaround in interest rates and inflation have fundamentally changed the mortgage lending market"
 
Ne, ne mora se živeti NBG, samo kažem da je daleko komfornije kada "iskočim" sa posla i podignem dete iz škole ili ga odvedem dalje na sport ili engleski, ili i to sve u plafon pola sata. Neki na posao idu busom, neki kolima putuju sat vremena, pa posle još pola sata traže parking kad se vrate kući, svako ima svoje metode i razloge zbog kojih negde živi. Ja samo govorim sa stanovišta logistike i uređenja života, a gledajući kolege koji rade u Blue Centru i okolnim poslovnim zgradama, vidim da nisam jedini koji se vodi ovom logikom.
Nešto se setih ovog tvog opisa i pomislih pa to je "15 minutes city"
 
E zato je Beograd jedna velika prevara :)
Ko je uspeo da pogleda malo kako drugi gradovi izgledaju i kakve su cene u odnosu na prihod videce upravo to sto si rekao (a o kvalitetu mozemo jos 100 strana).
Grad se ne siri, infrastruktura jako losa, desilo nam se stampanje i davanje jefitnih kredita i onda masovna gradnja u vec natrpanom gradu. Kada nas bude udarila realnost (citaj: "ne bude para"). Onda ce svi pricati u kakvoj dzungli od grada zivimo. Mediji ce takodje pumpati na lose vesti jos gorih vesti (trenutno terasa propada, cene stagniraju).

Mislite da rast ovolikog duga od 2008 do 2020 nece doci na naplatu?

P.S sada je 30 milijardi
1686496596186.png
 
Zbog enormnih dugova, država će prepustiti eps, nacionalne parkove, rio tinto...možete pogoditi dalji razvoj stanovništva koje je sve ulagalo u beton, jer je jedino u tome videlo perspektivu. Otrežnjenje sa stanovima će biti bolno, a posebno za one u kreditima.
 
Novogradnja da, starogradnja 3500 do 4500. Savski venac, stari grad, Vračar i čak i NBG su sve 3000 do 3500 za starogradnje
Sa malom korekcijom cene, verovatno oko 2.100 €/m2.
 
Vrh