Šta je novo?

Cene nekretnina

kontam da obrazovanje se gleda za bas juniore kao filter, tj ljude tek sa faxa
Dobro kontas ali nije to poenta. Poenta je da neki ljudi ovde se tako razbacuju neistinitim tvrdnjama (koje im nonstop drugi argumentovano pobijaju) da bi normalnog coveka bio blam da vise bilo sta ovde pise kad ga tako provale. Ali to ne vazi za doticne. Novi dan, novi post, nova glupost a sve u cilju da se prikaze kako mi ovde super živimo i kako je sve bas kako treba izmedju ostalog i na trzistu nekretnina.
 
Pozdrav svima, nadam se da ste svi dobro. Samo da prenesem utiske o jednoj ponudi - zvala sam danas za dvoiposoban stan kod Starog Merkatora. Traze 2,800eur/M2. Naravno, agencija. Elem, kako razgovor odmice, dolazimo do toga da:

- iako je jedini vlasnik I stan dobijen nasledstvom, stan nije jos uvek prebacen na prodavca (zbog Katastra navodno),
- ipak nije svuda pvc stolarija (priznato da nedostaje u jednoj sobi),
- kuhinja za komplet renoviranje (ukljucujuci I instalacije I sve ostalo),
- kupatilo podnosljivo.

Prednosti stana, po agenciji, su lokacija I niska spratnost, preciznije (kako gdja iz agencije kaze): nece niko napraviti zgradu ispred vase I stan je jako svetao.

Pitanje oko korekcije cene - kao ima prostora, ali ne previse.
Mislim se - ja ovde jos 200 EUR/M2 moram da ulozim, realno je da vam 2000 EUR/M2 I da pevate.

Ako ima jos neko pricu sa terena, pisite. Ja cekam da padnu cene na period pre dve godine, ali sporo ide (iako je prodaja stala poprilicno).

Pozdrav!
 
Dobro kontas ali nije to poenta. Poenta je da neki ljudi ovde se tako razbacuju neistinitim tvrdnjama (koje im nonstop drugi argumentovano pobijaju) da bi normalnog coveka bio blam da vise bilo sta ovde pise kad ga tako provale. Ali to ne vazi za doticne. Novi dan, novi post, nova glupost a sve u cilju da se prikaze kako mi ovde super živimo i kako je sve bas kako treba izmedju ostalog i na trzistu nekretnina.
U prevodu: "džabe pčela objašnjava muvi da je med bolji nego g..."
 
Pusti agencije šta pričaju, ponudiš svoju cifru (2000), i hoće-neće. Prodavac kome je hitno daće i za niže, a onaj ko neće da proda, njemu da daš i 2800 on bi se predomislio i digao cenu.
 
Ovde si naveo da tvoj drug i njegova zena zaradjuju 220k EUR godisnje, koliko im ostane nakon poreza i ostalih nameta, oko 10k eur mesecno? koliko od toga potrose na zivot i gde zive u Nemackoj? Sta znaci "na svake dve godine kupuje stan u Atini" Koliki stan, za koliko novca? Šta rade sa preostala 4 stana u Atini, koliki im to godišnji prinos donosi?
Što se tiče koliko im.ostane nakon poreza mislim oko 11k plus min 1000 e neto.
Zove u jednoj drugoj EU državi koja je skuplja od Nemačke , ali imaju i kuću u toj državi skroz isplaćenu!!! Skroz! Tako da je trošak života samo režije i hrana što na tu platu nije ništa!
Kupuje stanove u rasponu 120-150k u Atini zato što je čovek Grk i živeo u Atini. Naravno sve ih rentira ali ne stan na dan nego dugotrajni Rent. Naravno da ima prihode od svakog stana:) zato i kupuje. Rentovi su na nivou beogradskih ( znači trosoban stan širi centar Atine 70kvm iz 1970ih godina izdaje za 550 e mesečno). Sad je uzeo 50kvm, gradnja 2008god strogi centar, na izvršnoj prodaji ( pa moraš imati suvi keš da učestvuješ) za 120k i Rent kaže biće 300-350e.
Inače čovek je doktor nauka, velika fja u multinacionalnoj firmi. Ulagao 1x u Grčkoj u akcije ( kaže nikad više od 4k uloženih na kraju je sve spalo na nekih 20e plus min) rekao bolje da sam "kupio i zemlju u Nedodjiji nego akcije bar bi nešto vredila".
Drugi put u koroni kupovao akcije po US i EU tržištima zaradio 30%, izašao i rekao hvala nije ovo za mene da stalno strepim i gledam.
No on je da kažem jedini primer koji sve svoje nekretnine ima i poseduje a ne banka itd. Da kažem slobodno da mi je uzor i pokušavam da kopiram njegove korake ali naravno s velikim zakašnjenjem.
 
Sve losije i losije na zalost. Evo jedan novi video oko toga.
Meni se taj koncept rada svidja ali ima mnogo problema oko toga.

Na sve to nas Zakon ne poznaje bas lepo rad od kuce tj ima striktno da moraju da se prate logovi da mora da se detaljno prati i slicno.
Rad od kuće je u Srbiji zakonski potpuno neuređen i u praksi se skoro uvek sprovodi na štetu radnika. Sve firme koje zapošljavaju naše radnike na daljinu su potpuni predatori. Još uvek čekam da vidim koja to firma plaća radniku struju koju potroši na klimatizaciju u julu i avgustu. Znači sve troškove lepo prebace na radnika, a profit stave sebi u džep. Nego ovde su ljudi navikli da budu eksploatisani, jer ćuti, uvek može biti gore.
 
Rad od kuće je u Srbiji zakonski potpuno neuređen i u praksi se skoro uvek sprovodi na štetu radnika. Sve firme koje zapošljavaju naše radnike na daljinu su potpuni predatori. Još uvek čekam da vidim koja to firma plaća radniku struju koju potroši na klimatizaciju u julu i avgustu. Znači sve troškove lepo prebace na radnika, a profit stave sebi u džep. Nego ovde su ljudi navikli da budu eksploatisani, jer ćuti, uvek može biti gore.
Ne samo sto moras da mu uredis radno mesto bas kako si ti naveo (sto jeste problem) nego imas duznost firme da prati njegov rad na daljinu do detalja. Plus "zastita na radu".
Potpuno je neprilagodjen Zakon. Realno je da to promene.
 
Poslednja izmena:
Jasno mi je da na forumu ima ucesnika koji zele nizu cenu i pad cena. Iskreno i meni bi dobro doslo da cene budu nize ali ajmo pokusajmo da razumno i realno prokomentarisemo ovo ispod.


Rast broja turista 40%!! Da li je ovo realno??!!

Beograd ima 4.307 aktivna listinga na Airbnb-ju i racunajte jos toliko minimum na bookingu. A realno vise jer je booking popularniji.

Screenshot 2023-06-11 at 12.29.30 AM.png


Po meni deo uticaja na rast cena nekretnina je upravo Airbnb + booking + investitori u long term rental zato sto je povecan broj stranaca.

Kada investitori cuju/nanjuse da raste nenormalno broj turista i samim tim da rastu cene nocenja na airbnb-ju okrecu se prema tim investicijama.
Kupuju stanove da bi rentirali kratkorocno. Po meni glavni uzrok sto su kod nas cene prilicno stabilne i visoke je veoma agresivan rast broja turista a drugi glavni faktor je dijaspora.

Ono sto se moze ocekivati je sledece
- brza pruga do Budimpeste da dovede do jos veceg priliva u broju turista sledece godine
- brza pruga ka Grckoj takodje
- povecanje direktnih linija sa Aerodroma Nikola tesla doprinosi znacajno povecanju broja turista
- Sve vise autoputeva koji se centralizuju ka Beogradu dovode do znacajnog povecanja u broju turista


Moje misljenje je ako se ovako agresivan trend nastavi realno je da ocekujemo znacajan broj kupaca koji ce ulagati da bi radili "stan na dan" ili "kratkorocno iznajmljivanje" sto ce dovesti do ponovnog pritiska na cene nekretnina.
 
Najs. Usled nedostatka kineskog bulla, izbeglica iz izraela i poskupljenja materijala sada izvlacimo stari kec iz rukava - turiste koji dolaze da gledaju najlepsu fontanu i najbolju promenadu na svetu.
 
bila sam nedavno u stanu u kneza milosa, dve sobe gledaju ka KM, ostava i devojacka ka dvoristu, ima kupatilo sa wcom i odvojen wc. 110 kvadrata, treci sprat (nije poslednji), stara zgrada, ugradjen lift. potpuni raspad, bez resenog grejanja, neuseljiv bez opseznih radova. traze 289,000.
 
@vradovic Nemoj da ložiš ljude :LOL: Broj noćenja je opao značajno ove godine, ovo ti je statistika sa tog tog glupavog sajta za Airbnb u Beogradu. Malo uticaj krize, malo uticaj toga što smo uveli vize mnogim zemljama sa istoka zbog pritiska iz EU.

Screenshot 2023-06-11 at 10.32.24.png
 
Kako neumorno braniš agendu, svaka čast @vradovic !

Reci mi samo, koliki je broj noćenja turista u Budimpešti?

Pa onda sve po redu, cena kvadrata tamo, ukupna zarada od turizma itd.

Takođe, ti Rusi koji se spominju u članku, šta oni turistički obilaze?
 
Nema pvde6
Jasno mi je da na forumu ima ucesnika koji zele nizu cenu i pad cena. Iskreno i meni bi dobro doslo da cene budu nize ali ajmo pokusajmo da razumno i realno prokomentarisemo ovo ispod.


Rast broja turista 40%!! Da li je ovo realno??!!

Beograd ima 4.307 aktivna listinga na Airbnb-ju i racunajte jos toliko minimum na bookingu. A realno vise jer je booking popularniji.

Pogledajte prilog 164424

Po meni deo uticaja na rast cena nekretnina je upravo Airbnb + booking + investitori u long term rental zato sto je povecan broj stranaca.

Kada investitori cuju/nanjuse da raste nenormalno broj turista i samim tim da rastu cene nocenja na airbnb-ju okrecu se prema tim investicijama.
Kupuju stanove da bi rentirali kratkorocno. Po meni glavni uzrok sto su kod nas cene prilicno stabilne i visoke je veoma agresivan rast broja turista a drugi glavni faktor je dijaspora.

Ono sto se moze ocekivati je sledece
- brza pruga do Budimpeste da dovede do jos veceg priliva u broju turista sledece godine
- brza pruga ka Grckoj takodje
- povecanje direktnih linija sa Aerodroma Nikola tesla doprinosi znacajno povecanju broja turista
- Sve vise autoputeva koji se centralizuju ka Beogradu dovode do znacajnog povecanja u broju turista


Moje misljenje je ako se ovako agresivan trend nastavi realno je da ocekujemo znacajan broj kupaca koji ce ulagati da bi radili "stan na dan" ili "kratkorocno iznajmljivanje" sto ce dovesti do ponovnog pritiska na cene nekretn

Jasno mi je da na forumu ima ucesnika koji zele nizu cenu i pad cena. Iskreno i meni bi dobro doslo da cene budu nize ali ajmo pokusajmo da razumno i realno prokomentarisemo ovo ispod.


Rast broja turista 40%!! Da li je ovo realno??!!

Beograd ima 4.307 aktivna listinga na Airbnb-ju i racunajte jos toliko minimum na bookingu. A realno vise jer je booking popularniji.

Pogledajte prilog 164424

Po meni deo uticaja na rast cena nekretnina je upravo Airbnb + booking + investitori u long term rental zato sto je povecan broj stranaca.

Kada investitori cuju/nanjuse da raste nenormalno broj turista i samim tim da rastu cene nocenja na airbnb-ju okrecu se prema tim investicijama.
Kupuju stanove da bi rentirali kratkorocno. Po meni glavni uzrok sto su kod nas cene prilicno stabilne i visoke je veoma agresivan rast broja turista a drugi glavni faktor je dijaspora.

Ono sto se moze ocekivati je sledece
- brza pruga do Budimpeste da dovede do jos veceg priliva u broju turista sledece godine
- brza pruga ka Grckoj takodje
- povecanje direktnih linija sa Aerodroma Nikola tesla doprinosi znacajno povecanju broja turista
- Sve vise autoputeva koji se centralizuju ka Beogradu dovode do znacajnog povecanja u broju turista


Moje misljenje je ako se ovako agresivan trend nastavi realno je da ocekujemo znacajan broj kupaca koji ce ulagati da bi radili "stan na dan" ili "kratkorocno iznajmljivanje" sto ce dovesti do ponovnog pritiska na cene nekretnina.
Druže, izvini ali mislim da ti nisi dobar sa glavom, čitam tvoje postove, imaš bolesnu potrebu da stalno ukazuješ svima da pada cijena nekretnina neće biti i da će samo da rastu cijene...
 
Kako neumorno braniš agendu, svaka čast @vradovic !

Reci mi samo, koliki je broj noćenja turista u Budimpešti?

Pa onda sve po redu, cena kvadrata tamo, ukupna zarada od turizma itd.

Takođe, ti Rusi koji se spominju u članku, šta oni turistički obilaze?
Hvala ccc! :)

Ne znam sta obilaze zaista :)
 
Evo ovo je zanimljivo. Jako mali broj aktivnih listinga a da su veliki stanovi.
Druga zanimljiva stvar je da smo imali pad u broju listovanih stanova na airbnb-ju izmedju Aprila 2020 i tek je sad pocelo da se "dize". Sto ce reci najverovatnije se jedan broj hostova na Airbnb-ju odlucio da izda stan Rusima dugorocno kada je bio overhype a da se sada vracaju turistima kako je demand za turiste veci.

Screenshot 2023-06-11 at 1.48.57 AM.png
 
Beč je imao samo u Januaru 2023 1,1 milion noćenja, što je manje nego pre korone.
Što su cene nekretnine tamo onda slične? Prosečni Bečlija pored toga i pet puta više zaradi.
Znaš šta možeš još da kupiš za 4000€/m2? Stan u Eixample, Barcelona...
 
Nema Vradovic sta da se brine, ili da gura svoju pricu.
Ljudi su se istrosili, nemaju vise lovu. Zmije su izgrizle dzepove i napravile veliku rupu.
Sad se meri svaki cent, nema vise nonsalancije.
Cekamo pad cena koji je neminovan.
 
Beč je imao samo u Januaru 2023 1,1 milion noćenja, što je manje nego pre korone.
Što su cene nekretnine tamo onda slične? Prosečni Bečlija pored toga i pet puta više zaradi.
Znaš šta možeš još da kupiš za 4000€/m2? Stan u Eixample, Barcelona...
Screenshot 2023-06-11 at 2.09.22 AM.png


Nema Vradovic sta da se brine, ili da gura svoju pricu.
Ljudi su se istrosili, nemaju vise lovu. Zmije su izgrizle dzepove i napravile veliku rupu.
Sad se meri svaki cent, nema vise nonsalancije.
Cekamo pad cena koji je neminovan.
Ovde izgleda "povoljnu" statistiku ne treba deliti :) Samo hejt ili neka negativa zesca i na to se dobijaju lajkovi :)

Podelio sam bio samo statistiku uz minimalna objasnjenja i maltene sam se suzdrzao od mojih komentara i opet ne valja.
 
A ako hoćeš da se baviš turizma i Barcelona ti je predaleko onda razmotri Veneciju. To je pored toga još i jeftinije. Ili Trst, a to je baš bedno mesto. Kvadrat tamo košta polovinu toga šta naplati Beograđanin
 
A ako hoćeš da se baviš turizma i Barcelona ti je predaleko onda razmotri Veneciju. To je pored toga još i jeftinije. Ili Trst, a to je baš bedno mesto. Kvadrat tamo košta polovinu toga šta naplati Beograđanin
Evo ovaj kaze da bi pre kupio u Kambodzi nego u Italiji ili Spaniji
 
Mene samo zanima ,koje se istrošio,ko je ostao bez para i kome se probušio novčanik?
Ovi što peru pare,i dalje imaju te iste pare,jer ih niko i ne dira, još od 5 oktobra, pa do dana današnjeg.
Rajna-Majna,šljakatori svih fela,i dalje imaju pare,samo ćekaju onoga ko je dekretom proglasio pad cena,da istim tim dekretem,proglasi rast cena,i da krenu u novi stampedo.Jedino čega se plaše,je da im neka terasa ne padne na glavu.
Ovima što je bušan novčanik ,koliko vidim,država samo sipa dinare,što majkama,što deci,što penzionerima,što državnim lelizebima.
Najbolja borba protiv krize je:
Kada vas zovu iz banke,da vam uvale keš kredit,vi im samo recite,da hoćete da im date pare pod kamatu:ROFLMAO:
 
Vrh