Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da najbitnija vestina nije ni poznavanje konkretne tehnologije ni poznavanje biznis modela vec rasudjivanje iz prvih principa. Razbijanje kompleksnog problema na vise nivoa apstrakcije gde je svaki nivo jednostavan za citanje i dalju modifikaciju.

Dobar programer ne resava zamrsen problem nekim tajnim hakerskim tehnikama i code golfom, dobar programer razbija zamrsen problem tako da i junior moze lako da ga cita i razume.

Skoro svako ce uz dovoljno vezbe (ili pomoc chatGPT-a) doci do nivoa da kod koji pise radi posao, ali manji broj dodje do nivoa da ce taj kod moci lako da se odrzava godinama. I to je nesto gde ni AI nece moci da priskoci jos neko vreme.
 
Jeste podigli su cene. Doduse meni su prosle nedelje, kada su me zadnji put zvali, rekli da povecavaju cene na 2500 i da, ako sam jos uvek zainteresovan, mogu jos ove nedelje uzeti po staroj ceni.

Iskreno, meni ni po staroj ceni ne odgovara, samo NBg i Zemun i dolaze u obzir - dosta mi je mucenja ovde :)
Uskoro sledi jos jedno povecanje cena,cim se zapocne sa radovima.
 
Uskoro sledi jos jedno povecanje cena,cim se zapocne sa radovima.
Pa verujem da je veliko interesovanje, ali ne mislim da im je to bas ispravan pristup. Bas forsiraju povecanje cena koje ide mnogo brze nego sto idu faze, a ne verujem da su bas rasprodali sve stanove koje su pustili u prvoj fazi. Oni jos pripremaju gradiliste, a vec podizu cene - marketing radi punom parom da se predstave kao najprofesionalniji ikada u gradjevinarstvu u Srb, ali ja bas nisam siguran u to, ali hajde videcemo :)
 
sada videh na katastru, da u bloku 23, tamo u soliterima izmedju milentija i mulutina, se prodao stan 75m2 za 260k. a znam taj stan se bio oglasavao za za 299k i kada sam video taj oglas, bio sam u fazonu vidi ga ovaj, koji lud ce da tolke pare za to

edit: mislim da je to ovaj oglas https://www.halooglasi.com/nekretni...ica-id4/5425642697280?kid=1&sid=1680691402245

Znam i ja za ovaj oglas, ali ne znam koja buudala je platila cak i ovu cenu od 260k..
Baš dugo je bio na oglasima
 
Posto smo pricali o Svedskoj i njihovim platama, tamo je prosecna plata oko 3000e. Nakon svih troskova jedan covek moze da ustedi oko 1000e mesecno u najboljem slucaju. I recimo da stedi uredno u nameri da kupi stan u Beogradu, treba mu 25 godina da ustedi za gorepomenuti stan na nbg kada se uracuna i renoviranje.
Da li ljudi imaju predstavu sta znaci stedeti ceo radni vek i to u Svedskoj u kojoj je visok standard sto kaze drug koji intenzivno "intervjuise" za it firme.
Cene u Beogradu su nebulozno prenaduvane. Za vecinu stanova ne bih dao ni upola manje od oglasene cene i to da ih lux renoviraju pre prodaje.
Puklo je svojevremeno i trziste nekretnina u Japanu, a da ne pukne kod nas koji smo truba od ekonomije. Evo kako izgleda kada se zavrsi ludilo i okrene trend.
 
Zvao agenciju iz oglasa. Nije prodat.

Znaci to u katastru je neki drugi stan?

Posto smo pricali o Svedskoj i njihovim platama, tamo je prosecna plata oko 3000e. Nakon svih troskova jedan covek moze da ustedi oko 1000e mesecno u najboljem slucaju. I recimo da stedi uredno u nameri da kupi stan u Beogradu, treba mu 25 godina da ustedi za gorepomenuti stan na nbg kada se uracuna i renoviranje.
Da li ljudi imaju predstavu sta znaci stedeti ceo radni vek i to u Svedskoj u kojoj je visok standard sto kaze drug koji intenzivno "intervjuise" za it firme.
Cene u Beogradu su nebulozno prenaduvane. Za vecinu stanova ne bih dao ni upola manje od oglasene cene i to da ih lux renoviraju pre prodaje.
Puklo je svojevremeno i trziste nekretnina u Japanu, a da ne pukne kod nas koji smo truba od ekonomije. Evo kako izgleda kada se zavrsi ludilo i okrene trend.
Pa znaci taj Svedjanin ni za ceo radni vek stednje ne moze ustedeti za stan u Svedskoj?

Sto bi ekonomisti rekli postoje cetiri vrste ekonomija u svetu, razvijene, nerazvijene, Argentina i Japan. Ubacivati Japan kao bilo kakav primer nema veze s mozgom.
 
neki drugi je onda, ali nebitno i dalje mi je suludo za taj soliter
Moze biti da je neki drugi stan na poslednjem spratu pa da ima neko budzenje tipa vesernica i slicno pa je zbog toga toliko kostao. Ali ovo na oglasu je suludo. Jednostavno neki ljudi imaju zakasnelu reakciju u promeni percepcije. Danas mi isporucili neki namestaj i kazu mi momci sto ga sklapaju da osecaju da manje imaju posla na terenu nego pre godinu dana u isto vreme. Nadaju se za mesec, dva da se pojaca jer pocinje sezona. Svi koji prodaju meterijale za namestaj, kupatila, kuhinje ili za renoviranje stanova se svi nadaju da ce uskoro poceti sezona tj stampedo. Videcemo.
 
Moze biti da je neki drugi stan na poslednjem spratu pa da ima neko budzenje tipa vesernica i slicno pa je zbog toga toliko kostao.
Pa da, u katastru se vidi uknjizena kvadratura, a svi znamo koliko je teško u Beogradu naći zgradu koja nema kuću sazidanu na poslednjem spratu, a naravno ne vidi se sprat u katastru. Tu su i pregrađene terase, uzimanja hodnika, ostava i drugih zajednickih prostorija. Sa druge strane neki uzimaju deo novca na ruke pri prodaji, pa se ne vidi puna cena u katastru, pa ni sa te strane nije ograničena cena da bude stvarna.

Je l' vam se dešavalo da oglas koji pratite nestane, a da se nikad ne pojavi prodaja u katastru? Mislite da prodavci samo odustanu?
 
Par proverenih informacija oko stanova na Bez Kosi 2.

Ovakav stan se prodao za 220k EUR. Imaju 3.5 sobe i kvadratura ide od 100-105 kvm sa lodjom. Iste zgrade, 86 kvm tj 3.0 idu od 180-185k EUR (dva stana u poslednjih dva-tri meseca). Neki prosek cena je oko 2150 EUR/kvm.
 
Poslednja izmena:
ne znam sta ce da nabudze na poslednjem spratu tih solitera, a i da kazemo da je to sto posto tako, i dalje mi je suluda cena
 
Interesantan podatak na Numbeo-u, Beograd je grad sa drugim najvišim "price to income ratio" (odnos cene nekretnina i prihoda), što ga čini drugim najgorim gradom u Evropi po pristupačnosti nekretnina stanovništvu, posle Moskve:

price to income ratio.PNG
 
Interesantan podatak na Numbeo-u, Beograd je grad sa drugim najvišim "price to income ratio" (odnos cene nekretnina i prihoda), što ga čini drugim najgorim gradom u Evropi po pristupačnosti nekretnina stanovništvu, posle Moskve:

Pogledajte prilog 158417
To na temi otkrivamo svaka dva meseca :)

Inace, Beograd ne ispada iz top 10 te liste od 2009.
 
Par proverenih informacija oko stanova na Bez Kosi 2.

Ovakav stan se prodao za 220k EUR. Imaju 3.5 sobe i kvadratura ide od 100-105 kvm sa lodjom. Iste zgrade, 86 kvm tj 3.0 idu od 180-185k EUR (dva stana u poslednjih dva-tri meseca). Neki prosek cena je oko 2150 EUR/kvm.
prodao se jer su kupcu pale pare sa neba. skoro pa je ta prica.
ja sam rekao da je to jaka cena ali pare za stan kao da su sa lottoa, pa koga briga...
 
sada videh na katastru, da u bloku 23, tamo u soliterima izmedju milentija i mulutina, se prodao stan 75m2 za 260k. a znam taj stan se bio oglasavao za za 299k i kada sam video taj oglas, bio sam u fazonu vidi ga ovaj, koji lud ce da tolke pare za to

edit: mislim da je to ovaj oglas https://www.halooglasi.com/nekretni...ica-id4/5425642697280?kid=1&sid=1680691402245
Poznajem osobu koja je pre oko dva meseca prodala stan iste kvadrature u tom kraju za 250.000e. Stan u zgradama pored teniskih terena.
 
Vrh