Šta je novo?

Cene nekretnina

I zive na NBGu sa 70% green povrsina....
Ali ih te green povrsine ne zanimaju previse izuzev kao kereci wc. Problem sa "zelenim" povrsinama na NBG je sto su nicije i svacije, i niko se ne bavi njihovim odrzavanjem, pa cim krene leto zelene povrsine postanu zute povrsine koje se koriste samo kao precica da se sa sto manje hodanja dodje do solitera. Na jesen i zimu se ne koriste ni za to.
 
Da, nisu ni sve zelene povrsine iste. Miljakovac na kome sam odrastao ima po meni dosta bolje iskoriscen i izgradjen zeleni prostor u poredjenju sa dosta blokova koji su na papiru 'zeleniji'. Hektar livade bez icega nije interesantan ni deci ni odraslima.

Mene je blizina parka, šume, skole i vrtica najvise i privukla da uzmem stan gde sam uzeo (Marije Bursac/Kalvarija), iako lokacija ima mana zbog divljeg naselja u blizini.
 
A i tu si u pravu. Psi neka trče po kondominijumu, a i dete šta ima da juri loptu po livadi kad može da roditeljima da se šeta po tržnom centru i uči koji brend valja 😉 što da se seljački slavi rođendan u prirodi pored reke za dž, kad je bolje u igraonici za 500 evra da se ostavi utisak na druge napucane mame i tate

Istina, nema vise takvog prostornog planiranja i tolike sirine, hierarhije i zivine :) Sidjes uvece na pivo, u sred si grada a cujes zrikavce, reka na 100m... M' kak'i... Sloboda, nema dalje. West 65, Belvil i slicno su blokovi iz uma nekoga ko nikad nije ziveo u blokovima. To je ono, kako prekorecani zamisljaju NBG, izbetonirana kocka, fenserica, mnogo para - malo smeka.
Desice se i u BG kao sto se desilo i u drugim metropolama a to je pomeranje iz grada na periferiju. Preduslov za to je dobra infrstruktura. Obilaznica se privodi kraju, makiski vodovod je kreno od Mladenovca na sever, brza pruga ce se praviti do Smederevske Palanke. Plus ce "elita" odluciti da zivi u vilama na obodu grada u jednom trenutku...
 
Taj prorok predvidja da ce inflacija da "skoči do neba". Kako inflacija utice na cene nekretnina?
 
A i tu si u pravu. Psi neka trče po kondominijumu, a i dete šta ima da juri loptu po livadi kad može da roditeljima da se šeta po tržnom centru i uči koji brend valja 😉 što da se seljački slavi rođendan u prirodi pored reke za dž, kad je bolje u igraonici za 500 evra da se ostavi utisak na druge napucane mame i tate

Desice se i u BG kao sto se desilo i u drugim metropolama a to je pomeranje iz grada na periferiju. Preduslov za to je dobra infrstruktura. Obilaznica se privodi kraju, makiski vodovod je kreno od Mladenovca na sever, brza pruga ce se praviti do Smederevske Palanke. Plus ce "elita" odluciti da zivi u vilama na obodu grada u jednom trenutku...
Elita vec zivi u vilama na Dedinju i Senjaku, sto bi oni menjali Dedinje za Zuce?
 
Odlican video kako je bilo kada je kamata za kuce bila 17%!!
Nije za poredjenje, jer su zbog vec visokih kamata same cene bile dosta manje. Evo dva primera za kredit od 160k evra na 30 godina:
Primer 1: Kamata ode sa 3% na 7% kao sto se sad desava -> rata ode sa 675 na 1065 evra, ili povecanje rate od 57%.
Primer 2: Kamata ode sa 10% na 17% kao sto je tada bilo -> rata ode sa 1400 na 2280 evra, ili povecanje rate od 62%.

E sad, fora je sto i kad su bile niske kamate u godinama pre 81., nisu bile ludacki niske kao u poslednjih par godina, tako da ni cene nekretnina nisu bile ludacki visoke kao danas, pa ti ne bi trebalo 160k nego pola od toga ili mozda i dosta manje. Hocu da kažem da sa današnjim cenama i kamatnim stopama, nekome ko uzima kredit za stan su stanovi bukvalno duplo skuplji nego pre dve godine. Eto, toliko su i kupci i prodavci u iluziji. Ili je sad sve preskupo ili je pre dve godine bilo sve previse jeftino, a mislim da je jasno moje misljenje.
 
Затворена дворишта унутар блока зграда само за станаре је класичан пример промашених квадрата, доказано у свим централним зонама Београда. Нит се деца играју, нит станари одмарају. Глупост коју понављају архитекте из генерације у генерацију. На крају увек заврше запуштени и без употребе. Простори морају да буду отворени да би било живота, а деца под стакленим звоном ником нису корисна кад одрадсту тако.
Pa moras ostaviti dete negde da se igra ,njemu je sigurne u zatvorenom dvorištu, istu stvar Imas u Central garden bese ? Tamo gde baka prase ima stan,da narokas tu zgradu u sredini koji razmak izmedju zgrada bi dobio ? Čak lepše kad ostane nesto izmedju neka zelena povrsina,ali naravno to ne ide investitoru na novcanik
 
Pa moras ostaviti dete negde da se igra ,njemu je sigurne u zatvorenom dvorištu, istu stvar Imas u Central garden bese ? Tamo gde baka prase ima stan,da narokas tu zgradu u sredini koji razmak izmedju zgrada bi dobio ? Čak lepše kad ostane nesto izmedju neka zelena povrsina,ali naravno to ne ide investitoru na novcanik

O kojoj sigurnosti je rec u tim zatvorskim dvoristima? Da dete ne izadje na ulicu da ga pregazi auto?
 
Pa moras ostaviti dete negde da se igra ,njemu je sigurne u zatvorenom dvorištu, istu stvar Imas u Central garden bese ? Tamo gde baka prase ima stan,da narokas tu zgradu u sredini koji razmak izmedju zgrada bi dobio ? Čak lepše kad ostane nesto izmedju neka zelena povrsina,ali naravno to ne ide investitoru na novcanik
Imate na drugim temama na ovom forumu kako je u tim kondom(inijum)ima. Vlasnici izvedu kucu koji se uneredi na to malo travnate povrsine a onda se klinci time gadjaju i prljaju fasadu. Sala na stranu, citao sam to pre par godina na forumu i jedna od stanarki je tako to opisala.
 
Znaci kasirke iz Maksija ce se zlopatiti u vilama na Dedinju, a elita ce uzivati u Zucetu.

Te bajke kruze vec decenijama.
OVi što su na Dedinju će ostati gde jesu. Slao sam gore link na oglas za stan na BK za 250000 evra. Za te pare se može i dalje napraviti vrhunska kuća i da preostane za automobile radi prevoza.
Decenijama jeste, ali znaš zašto? Jer na 15 minuta od Gazele imaš naselja bez kanalizacije, sa neispravnom vodom i slično. Kad se odradi infrastrktura stvari će se promeniti. Kad će to biti, ne znam... verovatno kad se popune svi placevi u širem centru i na NBG pa neće više imati gde da se zidaju nove zgrade.
 
Odlican video kako je bilo kada je kamata za kuce bila 17%!!
U jednom trenutku kamatna stopa će morati porasti preko stope inflacije...
 
OVi što su na Dedinju će ostati gde jesu. Slao sam gore link na oglas za stan na BK za 250000 evra. Za te pare se može i dalje napraviti vrhunska kuća i da preostane za automobile radi prevoza.
Decenijama jeste, ali znaš zašto? Jer na 15 minuta od Gazele imaš naselja bez kanalizacije, sa neispravnom vodom i slično. Kad se odradi infrastrktura stvari će se promeniti. Kad će to biti, ne znam... verovatno kad se popune svi placevi u širem centru i na NBG pa neće više imati gde da se zidaju nove zgrade.
Rekao si da ce elita da ode van grada, elita zivi na Dedinju, ne na NBG.
 
OVi što su na Dedinju će ostati gde jesu. Slao sam gore link na oglas za stan na BK za 250000 evra. Za te pare se može i dalje napraviti vrhunska kuća i da preostane za automobile radi prevoza.
Decenijama jeste, ali znaš zašto? Jer na 15 minuta od Gazele imaš naselja bez kanalizacije, sa neispravnom vodom i slično. Kad se odradi infrastrktura stvari će se promeniti. Kad će to biti, ne znam... verovatno kad se popune svi placevi u širem centru i na NBG pa neće više imati gde da se zidaju nove zgrade.
Sve i da se napravi kanalizacija, šta god i dalje ćeš biti u okruženju drugih kuća. A gde su kuće, tu je i ekstremno zagađenje vazduha zimi. Džaba ti što imaš kuću od 500m², kvalitet života u tim uslovima je loš, a život kraći.
 
Vrh