Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo!
Svi pričaju o ceni kvadrata a niko ne priča šta se za te pare dobija. Kakav kvalitet stanovanja i života? Bez priče o tome diskusija o cenama kvadrata je apsolutno bespredmetna.
Poenta je da se ovde za trazene pare dobija premalo u poređenju sa zemljama kojima težimo da budemo slični.
A kako se odredjuje to? S obzirom da je vecina zemalja kojima tezimo da budemo slicni nominalno skuplja sa cenama kvadrata, kako racunamo da li smo dovoljno jeftiniji?
Da li su najskuplji gradovi i lokacije one sa najvise parkova, najcistijim ulicama, najboljim javnim prevozom? Ili one sa najvise sadrzaja? Ili one sa najvise poslova? Ili one sa najboljom gradnjom? Kako se svaki od tih faktora uklapa u cenu?
 
Navedi bar neki grad, neki primer, nesto konkretnije sta se to negde vise dobija nego u Bg.
Hajde sad, nećemo se sprdati. Naravno da je Beograd po mnogim parametrima jedna zakržljala naseobina kada se poredi sa ostatkom Evrope, ali eto, tražena od strane naših ljudi.

A dobija se:

- metro (ili znatno bolja saobraćajna infrastruktura)
- energetski efikasn(ij)e zgrade i/ili bolja klima
- izostatak smrada od loženja jalovine ili automobilskih guma
- niz planskih projekata koji poboljšavaju kvalitet života, a ne investitorski urbanizam
- periferija koja je zapravo pogodna za život
- zelenilo i ostale službe koje zapravo (mogu da/imaju čim) rade svoj posao i van najužeg centra
- lift koji je menjan u poslednjih 40 godina
- stanari koji ne dižu bunu kad treba da se sanira ravan krov
- reka bez stotina splavova koji izlivaju fekalije direktno u nju
- asfalt bez hiljada udarnih rupa, kolotraga i loših krpljenja
- kafiće bez duvanskog dima

Je l' dovoljno?
 
Opet neka poređenja cena sa zapadom....
Što je babi milo to joj se i snilo. A stvari stoje ovako:
Srbija - Nemačka 5-0
755 rsd vs 3.5eur
Screenshot_20230404_215052_Instagram.jpg
 
Hajde sad, nećemo se sprdati. Naravno da je Beograd po mnogim parametrima jedna zakržljala naseobina kada se poredi sa ostatkom Evrope, ali eto, tražena od strane naših ljudi.

A dobija se:

- metro (ili znatno bolja saobraćajna infrastruktura)
- energetski efikasn(ij)e zgrade i/ili bolja klima
- izostatak smrada od loženja jalovine ili automobilskih guma
- niz planskih projekata koji poboljšavaju kvalitet života, a ne investitorski urbanizam
- periferija koja je zapravo pogodna za život
- zelenilo i ostale službe koje zapravo (mogu da/imaju čim) rade svoj posao i van najužeg centra
- lift koji je menjan u poslednjih 40 godina
- stanari koji ne dižu bunu kad treba da se sanira ravan krov
- reka bez stotina splavova koji izlivaju fekalije direktno u nju
- asfalt bez hiljada udarnih rupa, kolotraga i loših krpljenja
- kafiće bez duvanskog dima

Je l' dovoljno?
Ti si ovde naveo mane Beograda. Naravno da ne mozemo da se poredimo sa gradovima u EU, ali nije ni sve tako crno kao sto si napisao, niti je sve idealno u EU. Ima i tamo mnogo problema.

Ali slazem se sa ovim sto si napisao.
 
Pa valjda nećemo da ga poredimo sa Dakom u Bangladešu ili sa Lagosom u Nigeriji.

Ako je cena kvadrata izuzetno uporediva sa mnogim gradovima u EU, onda valjda treba i ono što se dobija za taj novac? To je bilo pitanje, zar ne?
 
@BataDz To mislim da niko ne porice. Doduse, garderoba i tehnika su uvek bile jeftinije preko. Hrana djene djene zavisi sta, ali da, restorani su npr uvek bili jeftiniji.
Cudi me da su u Svedskoj iste cene jer ja sam pre par nedelja bio u Pragu i svratio do Bratislave i tamo su ipak za nekih 20-30% jace restoranske cene.

Takodje, secam se kad sam prvi out bio u Pragu pre 20 godina, to mi je bilo do tad najdalje putovanje na Zapad. Kinder Bueno je tamo bio tacno duplo jeftiniji nego ovde. Na stranu sto su imali dosta Ferero proizvoda kojih kod nas uopste nije bilo. Toliko sam Buena pojeo da mi se smucio na sledecih 10 godina. Iako sam bio jos par puta u Pragu posle i dalje pamtim taj Kinder Bueno šok 2003.

Sada kad sam bio, ne samo da je Bueno malkice skuplji tamo, nego je i Ferrero ponuda identicna ko ovde. Kada se pogleda kroz period od 20 godina, mnogo se smanjila razlika u nacinu i kvalitetu zivota ovde i tamo. Naravno Prag je Prag, jedan od najlepsih gradova na svetu, ne poredim Bg u tom smislu nego u raspolozivosti i kvalitetu robe i usluga.
WOW, kakve divne uspomene si poneo iz Praga :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
Gotovo je sa manjim obimom posla, krece kineski bull i to bas od premijum planine


Solidno se penjemo i bez Kineza, a sad blago onima sa skupljim Premium smeštajem...ne znam da li ga mi i sad uopšte imamo dovoljno!?
 
Poslednja izmena:
WOW, kakve divne uspomene si poneo iz Praga :rolleyes:
Naveo sam jednu specificnu stvar koja mi je eto dobra kao poredjenje gde smo biki pre 20 god a gde smo sad. Tema nije moji generalno utisci i osecanja o Pragu (koji jako gotivim i vracam mu se svako malo).

Hajde sad, nećemo se sprdati. Naravno da je Beograd po mnogim parametrima jedna zakržljala naseobina kada se poredi sa ostatkom Evrope, ali eto, tražena od strane naših ljudi.

A dobija se:

- metro (ili znatno bolja saobraćajna infrastruktura)
- energetski efikasn(ij)e zgrade i/ili bolja klima
- izostatak smrada od loženja jalovine ili automobilskih guma
- niz planskih projekata koji poboljšavaju kvalitet života, a ne investitorski urbanizam
- periferija koja je zapravo pogodna za život
- zelenilo i ostale službe koje zapravo (mogu da/imaju čim) rade svoj posao i van najužeg centra
- lift koji je menjan u poslednjih 40 godina
- stanari koji ne dižu bunu kad treba da se sanira ravan krov
- reka bez stotina splavova koji izlivaju fekalije direktno u nju
- asfalt bez hiljada udarnih rupa, kolotraga i loših krpljenja
- kafiće bez duvanskog dima

Je l' dovoljno?
Bas onako svuda u EU tako, svaki grad isti bez ijednog od navedenih problema? Pogotovo oni sto su uporedivi sa cenom?
 
Baš si našao da budeš, baš onako, potpuno, 100 % bukvalista? Doživljavam te inače kao ozbiljnog sagovornika, tako da hajde da ne raspravljamo da li je more slano, pa da ti kažeš "e pa Crno more ima manji salanitet".

Ima gradova koji imaju apsolutno sve to, da, pa opet uporedivu cenu kvadrata. Ne moraš daleko da ideš, dovoljna je Budimpešta.
 
Jel ima neko informaciju da li se po Bukureštu pale automobilske gume i kablovi zbog bakra?
S obzirom da u Rumuniji zivi skoro tri puta vise Roma nego u Srbiji, vrlo moguce.

Spominjali su ljudi i Valensiju, pa nemoj mi samo reći da grad nudi lošije uslove za život od Beograda:


(Edit: upućeno @Defke-tu)
Za Valensiju smo odavno zakljucili da je verovatno najbolji odnos cena-kvalitet u Evropi. Ako si digitalni nomad, jer ces ovako lakse naci posao u Beogradu nego tamo.
 
Ne znam za Numbeo ali po meni treba da budemo barem 70-80 pozicija iznad al ajde neka bude. Svaka cast Misi Lazovicu na uspehu sa Krediumom. Evo bubble liste koju je podelio na Linkedinu. Takodje dole je podelio i rang Srbije u drzavnoj digitalizaciji (sto je zaista nevidjen uspeh).

balon.jpg


trava.jpg
 
I pored velike želje da cene budu visoke, to se ne može održati. Do kraja 2023 godine poskupljenja hrane minimum još 100% ,kao što sam rekao prvo se odražava na podstanare, što ima za rezultat niže kirije, što ima za rezultat prodaju mase stanova. Oni što imaju keš neka kupuju ako im se isplati.
 
Izlgeda da Rusi stvarno odlaze. Informacija iz prve ruke od vlasnika stana koji je izdavao Rusima je da su nestali preko noci. NIsu se javljali vec neko vreme morao je da udje u stan a pritom su imali i registrovanu firmu na adresi stana. Mogu samo da zamislim kolicinu problema koje to moze da prouzrokuje ako dodje do neke prinudne naplate potrazivanja. Ovo ce verovatno da smanji pritisak na strani potraznje za rentiranjem jer deluje da ih je sve manje, gde idu ne znam.

Koliko pratim oglase krenule su da se pojavljuju neki nebulozni oglasi tipa stan 68m2 250K na prvom spratu, isti takav stan samo sprat iznad oglasen za 170K. Oba za renoviranje.
 
Cesto si mi bio nejasan tj. delovalo mi je da opravdavas ovo stanje kod nas. Drago mi je da si bio u Svedskoj i video da su cene zivota slicne, a plate vece nekoliko puta.
Nisam ja bio nejasan, ali ja imam specifican pogled na sve ovo :) S jedne strane ja sam neko ko trenutno zaradjuje daleko iznad proseka u Srb, a sa druge strane pokusavam da razumem i ljude sa prosecnim primanjima.
Ja inace, zbog posla, a i privatno - dosta dosta putujem po Evropi i severnoj Americi i ziveo sam u inostranstvu (sto zbog usavrsavanja/skolovanja, sto zbog posla).
E sad, ja ne gledam sve aspekte zivota, jednostavno u zadnjih 10ak godina ja putujem kao turista/poslovno i ne obracam paznju na neke detalje. Sada sam samo izneo da smo izuzetno poskupeli 'zivot' od ove krize sa koronom, a inflacija nas udara izuzetno jako. Daleko jace nego ove razvijenije ekonomije. Takodje, priznajem, vodjen ovom temom - ja sam se sada video sa poznanikom (koga licno poznajem dosta dugo i koji je pre samo 3-4god napustio Bg i otisao za Svedsku) kome verujem i iz znatizelje dosao do detalja koje njemu znace sa preseljenjem.

Pazi, meni vrv ne bi bila drasticna promena da sada odem za duplo vecu platu na zapad, ali njemu je itekako velika promena. Meni niko ne meri vreme, svakog meseca dobijem lepu svotu na racunu i nemam stresa oko zivotnih pitanja. Medjutim kada ti covek, cija su primanja (on i supruga) bila oko (bi bila sada) oko 150k rsd u Bgu - a sada primaju 5-6k eur sa mnogo manje stresa i daleko kvalitetnijim zivotom, argumentovano dokaze i pokaze koliko mu se kvalitet zivota promenio, ne mogu da ostanem kao noj u pesku. Ne samo sa finansijske strane, eto setali se, vozikali se, proveli neko vreme zajedno - i ljudi su daleko srecniji i zadovoljniji zivotom sada nego pre. Prva godina je vrv pakao dok se sve kockice sloze, ali i nasih ljudi (balkanaca) na sve strane pa sve i ide lakse. Ima i nekih losih stvari, ali ne lazimo se - i mi gubimo ono sto smo nekada imali (bezbednost pre svega, nekada si mogao dete da ostavis u skoli totalno spokojan), a postajemo sve skuplji i skuplji za zivot.

Pa sta mislite da ce ovi ljudi sa prosecnim primanjima ostati ovde? Eeeej inzenjeri u EMS-u nemaju jos uvek 100k rsd plate (EPS ima - totalna nebuloza i paradoks ove drzave), pa zasto da ne odu za plate koje se u toj struci krecu iznad 5k+ na zapadu (placeniji su od sw inzenjera u zapadnoj evropi)
 
Situacija se promenila.
Investitor je korigovao cene.
Kvadrat je poskupeo.Cena je sada 2.550e +Pdv.
Jeste podigli su cene. Doduse meni su prosle nedelje, kada su me zadnji put zvali, rekli da povecavaju cene na 2500 i da, ako sam jos uvek zainteresovan, mogu jos ove nedelje uzeti po staroj ceni.

Iskreno, meni ni po staroj ceni ne odgovara, samo NBg i Zemun i dolaze u obzir - dosta mi je mucenja ovde :)
 
Ali sve je too zbog manjeg obima posla izgleda
Moj savet, ako sada kreces ili si pocetnik, da ulazes sve sta mozes u znanje i da se fokusiras na neke oblasti i lepo savladas to.
Nemoj samo da budes klasican koder, iako je danas unosno - ne znas kako ce biti sutra.
Ukoliko budes savladao odredjene tehnologije i ukoliko dodjes do potrebnog znanja u nekoj specificnoj oblasti ti si na konju i nece te ni AI zameniti u sledecih 20ak godina :)
Sta znaci znanje u nekoj oblasti, pa znaci da ako razvijas satelitske komunikacione sisteme, da imas razumevanje celog tog sektora, da vrlo dobro razumes komunikacija/kolaboraciju, a da odlicno poznajes bas specificnosti oko satelitskih komunikacija :) I onda ces firmi kao takav biti nezamenljiv i prepoznat u tom sektoru, pa iako firma ode u pm - ti imas odmah prolaznost kod drugih. Ovo je primer, ali kao takav ti ces dobiti i lepu zaradu i malo fleksibilniji posao (i da putujes i da imas kolaboraciju sa ljudima iz razclicitih sektora/grana).
Ali moras da se boris, znaci moras biti vrsan inzenjer i da napreujes step by step ;) A ako imas osecaj za preduzetnistvo, sto da ne i pokrenes sopstveni biznis (ali nije ovo za svakoga)
 
Moj savet, ako sada kreces ili si pocetnik, da ulazes sve sta mozes u znanje i da se fokusiras na neke oblasti i lepo savladas to.
Nemoj samo da budes klasican koder, iako je danas unosno - ne znas kako ce biti sutra.
Ukoliko budes savladao odredjene tehnologije i ukoliko dodjes do potrebnog znanja u nekoj specificnoj oblasti ti si na konju i nece te ni AI zameniti u sledecih 20ak godina :)
Sta znaci znanje u nekoj oblasti, pa znaci da ako razvijas satelitske komunikacione sisteme, da imas razumevanje celog tog sektora, da vrlo dobro razumes komunikacija/kolaboraciju, a da odlicno poznajes bas specificnosti oko satelitskih komunikacija :) I onda ces firmi kao takav biti nezamenljiv i prepoznat u tom sektoru, pa iako firma ode u pm - ti imas odmah prolaznost kod drugih. Ovo je primer, ali kao takav ti ces dobiti i lepu zaradu i malo fleksibilniji posao (i da putujes i da imas kolaboraciju sa ljudima iz razclicitih sektora/grana).
Ali moras da se boris, znaci moras biti vrsan inzenjer i da napreujes step by step ;) A ako imas osecaj za preduzetnistvo, sto da ne i pokrenes sopstveni biznis (ali nije ovo za svakoga)
Hvala,too sam ja samo cito razne komentare ljudi koji se bave Ti pa prenosim utiske.👍
 
Dobar savet Bato, u sustini. Danas je vaznije znati svoj 'domain' nego tehnologiju. Pre 10ak god je bila mantra da naucis dobro tehnologije, a biznis deo ces lako, menjaces firme. Ako danas radis aplikacije za osiguranje, da dobro naucis o biznisu osiguranja, ako radis aplikacije za banke - trudis se da dobro izucis workflow-ove za bankarstvo. Cet botovi i git kopiloti ce mozda nauciti da pisu kod, mozda ce da nauce i o biznisu, ali neko ce morati da zna i da poprica sa njima ;)
 
Pre 10ak god je bila mantra da naucis dobro tehnologije, a biznis deo ces lako, menjaces firme.
Uh ovo je baš diskutabilno - jer tehnologiju možeš naučiti za neko konačno vreme. A biznis tj domen u kome radiš baš i nije tako lako. Kada radiš na banking softverskom sistemu, ti moraš veoma dobro znati taj domen, moraš znati kako rade nihovi mozgovi, koje su bitne stvari tamo, kako oni komuniciraju, moraš biti i ekonomista i onda moraš da savladaš sve što se tiče tih procedura, samog znanja o domenu za koji razvijaš taj sistem. Eto recimo kod banaka se i dalje široko koristi fax :) Seća li se neko toga? Jednostavno razmena nekih podataka može biti samo posredstvom faksa, ne priznaje se mail :D A vreme koje imaš da naučiš taj biznis ti je veoma limitirano i to traje godinama
Recimo na berzama se i dalje razmenjuje ogromna količina podataka preko tekstualnih fajlova :D Neko će reći davno prevaziđene tehnologije, ali i dalje u širokoj upotrebi u nekom "domenu".

Eto krenuli smo sa AI-em, tj nije ovo ništa novo šta se dešava, nego su se samo neki sistemi otvorili široj javnosti i omogućeno je ljudima da lakše "komuniciraju" sa sistemima. Mada se najavljuju storge regulative, jer je prepoznata i ogromna potencijalna pretnja ali otom potom :)
 
Vrh