Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije sve crno ili belo, slazem se. Video sam i predgradja Pariza u koje ne bi trebalo ulaziti, kao i kako izgledaju neke cetvrti Londona.
to stizanje sa cenama se dogodilo u poslednjih godinu dve
Pa to sam i napomenuo, da smo zadnjih godina mi sustigli njih sa cenama i da dzabe nam nominalne plate rastu - kada standard sigurno opada u zadnjih isto toliko godinu-dve.
Kod nas su cene bezobrazno otisle gore da ti je sada cena slicna kao tamo, ali nase prosecne plate nisu slicne

Bas sam napomenuo da sam pre sedam godina bio u Geteburgu i sve mi je bilo skupo, a sada su cene kao kod nas - cak je jeftinije skoro sve od hrane, garderobe, tehnike, pa do cena u restoranima (nezamislivo da budu na nivou kao kod nas). Tako sam i krenuo sa ovim.
Doziveo sam da placam rucak u Amsterdamu kao u Beogradu.... To je problem, to je ona 'kriza' o kojoj pricam - mozemo zatvarati oci i pricati kako kod nas nema krize. Itekako je ima i placamo je svi
 
Poslednja izmena:
@BataDz To mislim da niko ne porice. Doduse, garderoba i tehnika su uvek bile jeftinije preko. Hrana djene djene zavisi sta, ali da, restorani su npr uvek bili jeftiniji.
Cudi me da su u Svedskoj iste cene jer ja sam pre par nedelja bio u Pragu i svratio do Bratislave i tamo su ipak za nekih 20-30% jace restoranske cene.

Takodje, secam se kad sam prvi out bio u Pragu pre 20 godina, to mi je bilo do tad najdalje putovanje na Zapad. Kinder Bueno je tamo bio tacno duplo jeftiniji nego ovde. Na stranu sto su imali dosta Ferero proizvoda kojih kod nas uopste nije bilo. Toliko sam Buena pojeo da mi se smucio na sledecih 10 godina. Iako sam bio jos par puta u Pragu posle i dalje pamtim taj Kinder Bueno šok 2003.

Sada kad sam bio, ne samo da je Bueno malkice skuplji tamo, nego je i Ferrero ponuda identicna ko ovde. Kada se pogleda kroz period od 20 godina, mnogo se smanjila razlika u nacinu i kvalitetu zivota ovde i tamo. Naravno Prag je Prag, jedan od najlepsih gradova na svetu, ne poredim Bg u tom smislu nego u raspolozivosti i kvalitetu robe i usluga.
 
@BataDz To mislim da niko ne porice. Doduse, garderoba i tehnika su uvek bile jeftinije preko. Hrana djene djene zavisi sta, ali da, restorani su npr uvek bili jeftiniji.
Cudi me da su u Svedskoj iste cene jer ja sam pre par nedelja bio u Pragu i svratio do Bratislave i tamo su ipak za nekih 20-30% jace restoranske cene.

Takodje, secam se kad sam prvi out bio u Pragu pre 20 godina, to mi je bilo do tad najdalje putovanje na Zapad. Kinder Bueno je tamo bio tacno duplo jeftiniji nego ovde. Na stranu sto su imali dosta Ferero proizvoda kojih kod nas uopste nije bilo. Toliko sam Buena pojeo da mi se smucio na sledecih 10 godina. Iako sam bio jos par puta u Pragu posle i dalje pamtim taj Kinder Bueno šok 2003.

Sada kad sam bio, ne samo da je Bueno malkice skuplji tamo, nego je i Ferrero ponuda identicna ko ovde. Kada se pogleda kroz period od 20 godina, mnogo se smanjila razlika u nacinu i kvalitetu zivota ovde i tamo. Naravno Prag je Prag, jedan od najlepsih gradova na svetu, ne poredim Bg u tom smislu nego u raspolozivosti i kvalitetu robe i usluga.
Bio sam u preagu pre 15ak godina. Secam se da je hotdog bio oko 1 EUR :)
 
Jel realno da kamatna stopa na stambeni kredit pređe 10%?
To bi i bankama predstavljalo problem, jer značajno povećava verovatnoću da dužnik bude u nemogućnosti da otplati kredit.
Trenutni EURIBORi 6m i 3m su 3-3.3%, na šta idu bankarske kamatne marže 2.5-3.5%.
Ako euribor nastavi rast i to poveća docnju u otplati, mislim da će i NBS izaći sa nekom privremenom regulativom koja će primeniti neka od rešenja za prvo gašenje požara (neko produženje otplate, pripisivanje dela neotplaćene kamate glavnici, šta god..)
 
Cudi me da su u Svedskoj iste cene jer ja sam pre par nedelja bio u Pragu i svratio do Bratislave i tamo su ipak za nekih 20-30% jace restoranske cene.
Pa ovako, alkoholna pica su cini mi se jaca sa cenom - inace rucak za dvoje sa 'sokicima' nas je ispadao do oko 50eur u pristojnim restoranima (prosek, srednji)... Mozda u Bg-u mozes jeftinije da prodjes, ali tesko da mozes osetno ispod te cene a da ne lutas po periferiji ili nalazis neka skrivena mesta :)

Mozda zvucim malo prejako - ali meni ovo para oci jer imam u vidu kolike su nase plate i pre svega sta mi dobijamo za iste novce. Kazem u Kelnu sam se osisao za 15eur, Turcin na moje oci vrsi pripremu 15 min pre nego sto zapocinje sledeceg musteriju (obavezno cisti stolicu, cisti masinice, cesljeve) - takodje salon lepo sredjen, prijatno... Kod nas, pa gde se ja sisam, nije ni blizu ovome, a podigli cene zadnji put na 900rsd (a znam da ljudi placaju i 1500rsd u Bg-u za musko siasanje, sigurno ima i za manje).
E sad meni bode oci, jer je covek ocistio sve, mene je bukvalno skroz zastitio, on trosi svoje vreme na to, plus ima sigurno skuplju struju, sigurno skuplje placa rentu i plus ima novije i odrzavaniju opremu i inventar (to meni mnogo govori, jer odmah racunam koliko sve to njega kosta i koliku on zaradu ima)
 
To bi i bankama predstavljalo problem, jer značajno povećava verovatnoću da dužnik bude u nemogućnosti da otplati kredit.
Trenutni EURIBORi 6m i 3m su 3-3.3%, na šta idu bankarske kamatne marže 2.5-3.5%.
Ako euribor nastavi rast i to poveća docnju u otplati, mislim da će i NBS izaći sa nekom privremenom regulativom koja će primeniti neka od rešenja za prvo gašenje požara (neko produženje otplate, pripisivanje dela neotplaćene kamate glavnici, šta god..)
A da banke smanje malo te svoje marze? Na kom nivou pocinje pucanje?
 
Prepiska dva IT strucnjaka..


Inace kako mislite da ce svo ovo otpustanje u velikim kompanijama da utice na nas koji tek sad pocinjemo? Cuo sam da su poceli i u BG i u Nisu da otpustaju

Biće sve teže doći do radnog mesta ako si početnik, što znači da će postati još bitnije pokazati kvalitet i zaista razbijati materiju. I kod mene u firmi je otpušteno nekoliko momaka koji su počeli da rade prošle godine kad i ja. Kažu, nije bilo projekata za njih + nisu pokazali neko znanje.

I u IT sektoru su vec krenuli otkazi izgleda
 
Pa pazi, moras pre svega ulagati u sebe i svoje znanje. Moras pratiti industriju i raditi i posle posla malo da cisto pratis sve sta se desava.
Iskreno jos uvek nema nekih velikih otpustanja, to sta se desava jeste kod nekih firmi koje su vezane iskljucivo za jednog-dva velika klijenta i ti klijenti gube projekte i onda seku troskove. takodje desavaju se otpustanja ljudi sa nekih totalno bezveznih pozicija, koje su nekako nastale - iz nemam pojma kog razloga
 
Gotovo je sa manjim obimom posla, krece kineski bull i to bas od premijum planine

 
Sto se IT-a tice, dobri ljudi su i dalje u deficitu. Cak i firme koje zvanicno otpustaju zaposljavaju kada nalete na dobrog kandidata. Amazon najavljuje talas za talasom otkaza a moj kolega prosli mesec otiso kod njih, sa sve sredjenom relokacijom za Kanadu. Kum upravo poceo da radi u jednoj domacoj firmi, koja je u isto vreme otpustila par celih timova. E sad, oni obojica kidaju i svaka firma ce se otimati za njih cak i u krizi.

E sad za pocetnike i slabije kandidate je druga prica.
Meni se javlja dosta vise kandidata nego ranije, i cesto su to ljudi iz vecih outsourcing firmi koje rade neku secu zbog gubitka projekata. Medjutim, kvalitet je iskreno i dalje generalno slab. Ima par bisera, ali to su uglavnom juniori koji jos uvek nisu svesni da su talentovani. Seniore koje valjaju moras juris i dvoris.
 
Sto se IT-a tice, dobri ljudi su i dalje u deficitu. Cak i firme koje zvanicno otpustaju zaposljavaju kada nalete na dobrog kandidata. Amazon najavljuje talas za talasom otkaza a moj kolega prosli mesec otiso kod njih, sa sve sredjenom relokacijom za Kanadu. Kum upravo poceo da radi u jednoj domacoj firmi, koja je u isto vreme otpustila par celih timova. E sad, oni obojica kidaju i svaka firma ce se otimati za njih cak i u krizi.

E sad za pocetnike i slabije kandidate je druga prica.
Meni se javlja dosta vise kandidata nego ranije, i cesto su to ljudi iz vecih outsourcing firmi koje rade neku secu zbog gubitka projekata. Medjutim, kvalitet je iskreno i dalje generalno slab. Ima par bisera, ali to su uglavnom juniori koji jos uvek nisu svesni da su talentovani. Seniore koje valjaju moras juris i dvoris.
Firma u kojoj sam ja zaposlen nije otpustila nijednog radnika i zaposlila je dosta. Nemaju nameru da otpuste, jer za pocetak, nikad nisu masovno zaposljavalji, nego uvek po potrebi, pa niko nije na bench-u nikad. Jako je tesko zaposliti kvalitetne strucnjake i dan danas i toga je uvek deficit. Na oglase se javljaju ljudi koji zaista imaju povrsno znanje i pored iskustva, a traze ogromne novce.
 
Svakako da i toga ima, i mi zaposljavamo kroz sve ovo, pola nedelje mi ode na intervjue.
 
Kriza je nas udarila, ali ako nas stvarno udari (a mislim da hoce krajem godine) - ne znam kako cemo se izvuci bez posledica.

Posledice sadasnje krize placamo svi - postali smo definitivno skupo mesto za zivot u Evropi (a primanja su nam na dnu u istoj toj Evropi). Ne zezam se, pre koronke neke stvari su kod nas ipak bile daleko prijustivije i jeftinije u odnosu na zapadnu Evropu - a sada smo sa svime dostigli, a Bogami i prestigli taj isti zapad. Sto bi rekli standar nam ne raste, kako bi mnogi zeleli ili imaju tu impresiju, nego nam opasno opada u zadnjih 3-4god.
Da remiziram, prijatelj, vozac Hitne Pomoci u Geteborgu, moj dobar prijatelj - ima platu od otprl 3k eur net. Covek je do pre 3 godine radio u urgentnom centru u Bg-u i kaze da sa svim prekovremenim satima nije mogao nikada da izgura preko 100k rsd i to je bilo cesto dosta cekanja da se isplate ti neki bonusi/prekovremeni....
A ovamo mu je, kaze, daleko relaksiranije i radi mnogo manje. Inace rentira stan sa 3 spavace i dnevnom sobom (4 sobni stan) - za oko 1200eur sa apsolutno svim rezijama (jeste na obodu grada, ali si za 15ak min u centru :D i to je novija gradnja (2010-o) bio opremljen extra kuhinjom i imao je dnevnu isto opremljenu). Sada kaze da ulazi u kredit za kupovinu svoje nekretnine, spominjao mi je cifre oko 3k eur po kvm, ali u predgradju/nekom mestu odmah pored grada - iskreno ne znam mesto pa mi je glupo da komentarisem da li je to ok ili nije ok cena :)

E sada vidi ti kako zivi nas vozac hitne pomoci ovde i tamo. Njegova supruga je med sestra - Oni tamo izguraju skoro 5, pa do 6k mesecno, dok u Srbiji nisu mogli 150k rsd. A troskovi su im skoro pa isti (klincima je besplatan prevoz do i od skole, tj sve oko skole ukljucujuci i vanskolske aktivnosti)

edit: Inflacija kod nas je bas bas dosta visoka... samo pogledati zvanicne brojke - a imajte u vidu da imamo bas visoku inflaciju kod osnovnih zivotnih namirnica/usluga
Cesto si mi bio nejasan tj. delovalo mi je da opravdavas ovo stanje kod nas. Drago mi je da si bio u Svedskoj i video da su cene zivota slicne, a plate vece nekoliko puta. I pre svega kao sto kazes daleko je manji stres i obim posla nego kod nas. O cistoci i uredjenosti svedskih gradova da ne pricamo. U sred grejne sezone napolju u centru grada kao na planini (ne Zlatibor).
Ranije su neki clanovi uporedjivali uslove kod nas i u Stokholmu, ne mogu da se setim ko bese, ali opet kazem da mi je drago da si i se licno uverio.
 
Tog dana sam zvao - rekli su mi 2350eur valjda za te stanove koje su pustili u pretprodaju... E sada hteli su da odrade online prezentaciju ili uzivo, medjutim nisam imao vremena, rekao sam im da odlazim na nekoliko dana u inostranstvo. Sto ih nije sprecilo da me svakog dana zovu
Situacija se promenila.
Investitor je korigovao cene.
Kvadrat je poskupeo.Cena je sada 2.550e +Pdv.
 
Zamisli Svedska ima dobar standard, da li je to stvarno nekome novost u 2023.
Poenta je u tome sta dobijas za za placeni kvadrat kod nas. Ko god je obisao malo Evropu prosto mu se place kada vidi sta dobije kupovinom stana u Beogradu. Bez da provociram, ali mislim da je Batu uhvatila depresija koliko ga je osamarila realnost.
To je ono sto pricaju ljudi koji su otisli, a nasi koji se ucaure ne shvataju - nista ne moze da ti nadoknadi ono sto ti pruza uredjena zemlja. Sta vredi bolja plata kod nas ljudima koji rade za zapadne firme ako se u toku cele zime guse u smogu pri koncentracijama zagadjenja visim nego u najvecim rupama Indije i Kine. Gledas svoju decu kako razvijaju hronicnu opstruktivnu bolest pluca od malena.
 

119.000e, renoviran, 3 sobe, Fontana, 9. sprat, 70m2
 
Poenta je u tome sta dobijas za za placeni kvadrat kod nas. Ko god je obisao malo Evropu prosto mu se place kada vidi sta dobije kupovinom stana u Beogradu. Bez da provociram, ali mislim da je Batu uhvatila depresija koliko ga je osamarila realnost.
To je ono sto pricaju ljudi koji su otisli, a nasi koji se ucaure ne shvataju - nista ne moze da ti nadoknadi ono sto ti pruza uredjena zemlja. Sta vredi bolja plata kod nas ljudima koji rade za zapadne firme ako se u toku cele zime guse u smogu pri koncentracijama zagadjenja visim nego u najvecim rupama Indije i Kine. Gledas svoju decu kako razvijaju hronicnu opstruktivnu bolest pluca od malena.
Opet malo tviter hiperbolisanja nedostojnog ozbiljne rasprave.
 
Poenta je u tome sta dobijas za za placeni kvadrat kod nas. Ko god je obisao malo Evropu prosto mu se place kada vidi sta dobije kupovinom stana u Beogradu. Bez da provociram, ali mislim da je Batu uhvatila depresija koliko ga je osamarila realnost.
To je ono sto pricaju ljudi koji su otisli, a nasi koji se ucaure ne shvataju - nista ne moze da ti nadoknadi ono sto ti pruza uredjena zemlja. Sta vredi bolja plata kod nas ljudima koji rade za zapadne firme ako se u toku cele zime guse u smogu pri koncentracijama zagadjenja visim nego u najvecim rupama Indije i Kine. Gledas svoju decu kako razvijaju hronicnu opstruktivnu bolest pluca od malena.

Ovo!
Svi pričaju o ceni kvadrata a niko ne priča šta se za te pare dobija. Kakav kvalitet stanovanja i života? Bez priče o tome diskusija o cenama kvadrata je apsolutno bespredmetna.
Poenta je da se ovde za trazene pare dobija premalo u poređenju sa zemljama kojima težimo da budemo slični.
 
Ovo!
Svi pričaju o ceni kvadrata a niko ne priča šta se za te pare dobija. Kakav kvalitet stanovanja i života? Bez priče o tome diskusija o cenama kvadrata je apsolutno bespredmetna.
Poenta je da se ovde za trazene pare dobija premalo u poređenju sa zemljama kojima težimo da budemo slični.
Navedi bar neki grad, neki primer, nesto konkretnije sta se to negde vise dobija nego u Bg.
 

119.000e, renoviran, 3 sobe, Fontana, 9. sprat, 70m2
Da, ali takođe: poslednji sprat, u praistorijskoj zgradi sa ravnim krovom, uknjižen na 60 m2.
 
Vrh