Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je, već je rečeno. Uglavnom je to bilo samo u prvim zgradama. Samo što niko nije bio primoran kao što to ljudi zamišljaju, kupi ili te neće biti. Već država izlazi u susret pojedinim privrednicima pa je tražila uslugu nazad.
I mi to odobravamo ovde sa odusevljenjem?!

Sto drzava ‘izlazi u susret’ pojedinim ‘privrednicima’ nasim parama koje skuplja tako sto nas pljacka na svakom koraku

Pa fenomenalno kao i sve
 
Mi smo postali sila u Evropi sto setice cena i troskova zivota :) evo nekoliko dana sam proveo u Geterborg-u, posle 7 godina.
Koliko su se samo stvari promenile za ovih 7 godine, jbt... Definitivno je sve postalo jeftinije, kada se uporede cene tamo i u Bg-u
 
Cekaj to bi trebalo da bude onde gde se nalazi(o) auto-plac, iza poste?
Lokacija je skroz okej, ako urade kako treba. Mislim okej, koliko moze biti za taj kraj :D

A sad, hajde ja cu pozvati danas - ali ako se drze svoje politike kao u Kg-u, onda u pocetnim fazama drze cenu po kvm-u isto za sve stanove koje pustaju u prodaju (ne pustaju sve stanove u prodaju)

Videcu da li Siti Eksperti imaju nekih dodatnih informacija - nesto mi se ne svidja fasada kako izgleda na renderima
BataDz
Da li si saznao cene za Evolution?
 
I mi to odobravamo ovde sa odusevljenjem?!

Sto drzava ‘izlazi u susret’ pojedinim ‘privrednicima’ nasim parama koje skuplja tako sto nas pljacka na svakom koraku

Pa fenomenalno kao i sve
Neko odobrava svesno, neko nesvesno. Ako svi ćutimo znači da odobravamo. Pisao sam o tome na drugoj temi. Uništavamo svoje da bi punili džepove pojedincima. A neko sa strane gleda i lepo mu je što je poljsko mleko 3din jeftinije od domaćeg.
 
Ovo u rangu one izjave da su se pojedinci prevarili jer su izdali stan na legalno i prijavili stanara :)
 
Mi smo raj i generalno drustvo bas samo za to, sns praziluk koji je do juce imao samo osnovnu i 5 zuba u vilici i razne mace diskrecije, kao i uvek sto volim da napomenem i zenske i muske bogami podjednako. Sto kroz politiku sto kroz estradu sto kroz zadovoljstvo. Jedna elita sve u svemu za treci svet
 
BataDz
Da li si saznao cene za Evolution?
Tog dana sam zvao - rekli su mi 2350eur valjda za te stanove koje su pustili u pretprodaju... E sada hteli su da odrade online prezentaciju ili uzivo, medjutim nisam imao vremena, rekao sam im da odlazim na nekoliko dana u inostranstvo. Sto ih nije sprecilo da me svakog dana zovu
 
Bnw-om smo pokazali celom svetu da je itekako moguće napraviti nešto ovako na reci. Uz dobro planiranje i pripremu dokazano je da ni Nacisti, ni Rimljani, ni Austrougari, ni Turci nisu znali da naprave nešto ovako, a da ne potone, i da ne plavi. Jedini problem su gužve malo, ali mitrović će napraviti leteće ususivače i nema brige.
 
zavisi koga pitas
Ja mislim da posle ovog najnovijeg "stumulansa" naravno da sve ide na gore ponovo.
Daljim stampom održavaju inflaciju i dizu cene. Ljudi se fokusiraju na prioritete tj egzistenciju. Sve manje njih razmišlja o nekretninama. To se vidi i kod nas sa padom prometa.

Evo ga i dodatak:

Significant events in the 2000s created by fallacious Central Bank policies:

2000-2 Market collapse: Tech stocks down 80%

2006-8 Subprime banking crisis: Dow down 54%, massive money printing

2009-21 Stocks & asset markets exploding: Dow up 6X, Nasdaq up 16X

2006-20 Manipulation of rates: US 10yr treasury down from 5.4% to 0.5%

2000-23 US Debt explosion: Up 3.5X from $27t in 2000 to $95t in 2023

2000-23 Global debt explosion: Up 3X from $100t in 2000 to $300t in 2023

2020-23 Real inflation US EU: Up from 0% in 2020 to 10%+ in 2023

The extreme moves and volatility exemplified in the table above has nothing to do with free markets.

They are the manifest consequences of shameless manipulation of markets and market conditions by Central Banks. Such extreme moves could never happen if markets followed nature’s laws and the laws of supply and demand.

For example, in an unmanipulated market it would be totally impossible for credit to expand exponentially and interest rates to remain at zero. The basic principle of supply and demand would force the cost of money up when demand for credit expands. And if there was no demand, the cost of money would obviously come down to the level where demand resumes.

If markets were allowed to follow the natural rhythm of nature, they would be self-correcting without extreme tops and bottoms.
 
Za Srbiju su bitnije kamatne stope, od stimulansa. A što se kamatnih stopa tiče, još neko vreme neće one niđe.
A kako će da obuzdaju inflaciju? Kako će se manifestovati npr povećanje zarada svim zaposlenima u Austriji od 9% u ovoj godini?
Mene ne bi čudilo da kamate u Srbiji na stambene kredite do kraja godine preskoče 10%.
 
Ljudi koji su blizu brige za egzistenciju su izbaceni sa trzista vec neko vreme.
Ljudi koji imaju visak kapitala, sa druge strane ce i dalje gurati nekretnine ako se inflacija ne obuzda.

Ljudi se kratkovido raduju krizi u nadi da ce pojeftiniti bas ono sto im treba a u vecini slucajeva kriza ce ih jos vise odaljiti od toga.
 
Ljudi koji su blizu brige za egzistenciju su izbaceni sa trzista vec neko vreme.
Ljudi koji imaju visak kapitala, sa druge strane ce i dalje gurati nekretnine ako se inflacija ne obuzda.

Ljudi se kratkovido raduju krizi u nadi da ce pojeftiniti bas ono sto im treba a u vecini slucajeva kriza ce ih jos vise odaljiti od toga.
Ali nije to samo jedna dimenzija. Sve je povezano. Taj što je izbačen sa tržišta možda ne kupuje ni kola, niti renovira vikendicu ili stan u kojem je sad, niti kupuje plac, niti upgrejduje gejming PC detetu itd. Onda svi ovi koji su na strani prodaje svih tih industrija vide smanjenje potražnje i tako u krug. Primer: U Darexu danas, čekaš 7 dana da ti se iseku pločasti materijal za kuhinju. Prošle godine u ovo vreme se čekalo mesec dana.
Ako inflacija nastavi gore, misilm da ce ovi sto imaju viskove likvidnosti poceti da razmisljaju o diverzifikaciji. Nije pametno biti većma u nekretninama.
 
Ali nije to samo jedna dimenzija. Sve je povezano. Taj što je izbačen sa tržišta možda ne kupuje ni kola, niti renovira vikendicu ili stan u kojem je sad, niti kupuje plac, niti upgrejduje gejming PC detetu itd. Onda svi ovi koji su na strani prodaje svih tih industrija vide smanjenje potražnje i tako u krug. Primer: U Darexu danas, čekaš 7 dana da ti se iseku pločasti materijal za kuhinju. Prošle godine u ovo vreme se čekalo mesec dana.
Ako inflacija nastavi gore, misilm da ce ovi sto imaju viskove likvidnosti poceti da razmisljaju o diverzifikaciji. Nije pametno biti većma u nekretninama.
Nemas bas neke opcije u Srb.
Beogradska berza je slabasna (mada mozda razlog vise za neki %)
Fizicko zlato je ok al sta zapali ti se stan ili sef?
Bitcoin 2-3% je ok
Akcije na berzi u US i nisu bas lako dostupne plus mogu da ti zatvore nalog i zadrze pare kad im se cefne.

Jedino mozda zemlja? Sta jos?
 
Ljudi se kratkovido raduju krizi u nadi da ce pojeftiniti bas ono sto im treba a u vecini slucajeva kriza ce ih jos vise odaljiti od toga.
Kriza je nas udarila, ali ako nas stvarno udari (a mislim da hoce krajem godine) - ne znam kako cemo se izvuci bez posledica.

Posledice sadasnje krize placamo svi - postali smo definitivno skupo mesto za zivot u Evropi (a primanja su nam na dnu u istoj toj Evropi). Ne zezam se, pre koronke neke stvari su kod nas ipak bile daleko prijustivije i jeftinije u odnosu na zapadnu Evropu - a sada smo sa svime dostigli, a Bogami i prestigli taj isti zapad. Sto bi rekli standar nam ne raste, kako bi mnogi zeleli ili imaju tu impresiju, nego nam opasno opada u zadnjih 3-4god.
Da remiziram, prijatelj, vozac Hitne Pomoci u Geteborgu, moj dobar prijatelj - ima platu od otprl 3k eur net. Covek je do pre 3 godine radio u urgentnom centru u Bg-u i kaze da sa svim prekovremenim satima nije mogao nikada da izgura preko 100k rsd i to je bilo cesto dosta cekanja da se isplate ti neki bonusi/prekovremeni....
A ovamo mu je, kaze, daleko relaksiranije i radi mnogo manje. Inace rentira stan sa 3 spavace i dnevnom sobom (4 sobni stan) - za oko 1200eur sa apsolutno svim rezijama (jeste na obodu grada, ali si za 15ak min u centru :D i to je novija gradnja (2010-o) bio opremljen extra kuhinjom i imao je dnevnu isto opremljenu). Sada kaze da ulazi u kredit za kupovinu svoje nekretnine, spominjao mi je cifre oko 3k eur po kvm, ali u predgradju/nekom mestu odmah pored grada - iskreno ne znam mesto pa mi je glupo da komentarisem da li je to ok ili nije ok cena :)

E sada vidi ti kako zivi nas vozac hitne pomoci ovde i tamo. Njegova supruga je med sestra - Oni tamo izguraju skoro 5, pa do 6k mesecno, dok u Srbiji nisu mogli 150k rsd. A troskovi su im skoro pa isti (klincima je besplatan prevoz do i od skole, tj sve oko skole ukljucujuci i vanskolske aktivnosti)

edit: Inflacija kod nas je bas bas dosta visoka... samo pogledati zvanicne brojke - a imajte u vidu da imamo bas visoku inflaciju kod osnovnih zivotnih namirnica/usluga
 
Poslednja izmena:
@vradovic Zemlja, zlato, ako imas skladiste- roba siroke potrosnje sa duzim rokom trajanja, celik itd. Zlato ne zauzima mnogo mesta. 500 grama zlata ti je 30k eur. 10x 500g je 300k eur. Ako nista drugo rasporedis u nekoliko sefova...
 
Akcije na berzi u US i nisu bas lako dostupne plus mogu da ti zatvore nalog i zadrze pare kad im se cefne.
Znas i sam da se ovo nikada nece desiti - ali da, ulaganje iz Srbije je malo komplikovanije nego iz EU/US. Ali samo dobar i proveren broker i nema zime :) Na zalost moramo da koristimo usluge brokera iz Srb
 
Znas i sam da se ovo nikada nece desiti - ali da, ulaganje iz Srbije je malo komplikovanije nego iz EU/US. Ali samo dobar i proveren broker i nema zime :) Na zalost moramo da koristimo usluge brokera iz Srb
Meni se desilo. Ne lozim te. 3.000 eura nije neka suma ali su me prevarili. Zatvorili nalog i kao jbg. Bilo davno ja zaboravio akcije skocile. Da uzmes advokata dzaba ne isplati se osim ako nisu milioni. Pamet u glavu i nikako na fizicko lice ako nisi US drzavljanin. Ili na kolrporaciju Delaware (ne zna se ko je vlasnik) ili investirati lokalno sa firmama u Srbiji. Svakako je za zaobilazenje.


 
Ljudi koji su blizu brige za egzistenciju su izbaceni sa trzista vec neko vreme.
Ljudi koji imaju visak kapitala, sa druge strane ce i dalje gurati nekretnine ako se inflacija ne obuzda.

Ljudi se kratkovido raduju krizi u nadi da ce pojeftiniti bas ono sto im treba a u vecini slucajeva kriza ce ih jos vise odaljiti od toga.
Opet ljudi koji se raduju krizi? ;) Ko se raduje krizi? Po stoti put se pravimo da ne razumemo. Kad uzimas lek, da li se radujes leku ili ozdravljenju? Ako se pusti inflacija da klizi, onda mi obicni pilici tek nema cemu da se nadamo.

Nase trziste je bolesno, bilo i pre korone. Nasa 'elita' != elita na zapadu. Kod nas se nadam da ce ova situacija ipak malo urazumiti prodavce starogradnji i manje atraktivnih novogradnji, a lovatori nek kupuju Beograde naVodi, konake, vile i ostalo.
 
Vrh