Šta je novo?

Cene nekretnina

ja ću pokupovati stanove od banaka kada oglase javne prodaje

prvi krug 60%, drugi krug 40% procenjene vrednosti
 
Stranci stop! :)
Ja kad sam prico kako ce ti stanodavci proci sa rusima jer su gladni sto vecih kirija niko nije verovao..
Pisao sam da ce unisiti stanove i namestaj..ee ovo je jos gore..bas su orginalni rusi..aa mi smo alav narod i sve nam malo
 
Sad povrsno bacih pogled za SDI
2020 - 3
2021 - 3.9
2022 -4.3
Imamo porast zbog Rusa. 13x se pocecao broj njihovih kompanija. Nazalost, nisam uspeo da nadjem koliko je to u parama. Ako neko moze da nadje bilo bi pozeljno.
Inace, tokom SEKE smo imali SDI 2008 oko 4 milijarde eur. To se smanjivalo do 2012 kada su SDI iznosile 1 milijardu.
Kurs je odmah reagovao na smanjenje od 2009 do 2012 i oslabio je 40tak %.
Gledam logicki samo, tesko da ce neko da ulaze ukoliko nema stabilne trziste okolnosti i predvidivost povrata. Ove godine gotovo sigurno ce doci do pada. Ono sto je jedna verovatna mogucnost je da je pad vec krenuo u 22 ali da to brojke ne pokazuju zbog Rusa koji nisu imali izbora osim da presele poslovanje kod nas sto je samo godisnja anomalija kao sa rentama.
 
Nista to ce samo da dovede do toga da ce ovi sto rentiraju rusima da traze 3-4 depozita ili generalno do poskupljenja zakupa pa da preuzmu rizik.
 
Ne treba se radovati padu posla za agente za nekretnine posto ima zaista dobrih u agencija i agenata koji profesionalno rade svoj posao. Eventualni pad ce biti posledica vise faktora i posto jedno vuce drugo, to ce biti privredni pad. To znaci da ce neki ostati i bez posla a to ne zelimo sebi pa ni drugima.
 
Slazemo se ali chiki ovde na forumu imas trolove koji zagovaraju pad da li iz za*ebancije ili zarad neke njihove licne koristi. Po mom misljenju najbolje je kad se ima rast samo da bude umeren rast u okviru rasta BDP-a ili tako nesto slicno a naravno inflacija da bude 2-3%.
 

Uvek ce biti investicija, jer dosta firmi dosta zarađuje. Neke i više nego ikada. Njima keš ne treba, moraju konstantno da investiraju negde.

Ali i pored toga, kada se vide vesti, ne izgleda da će olako da investiraju u sve grane privrede. Verujem da će gledati da sačuvaju novac na neki način, da im ne propadne.
 
Matematika investicionog ulaganja je da prilično jasna- godišnja renta treba da iznosi minimalno 5% od plaćene cene. Pored prohoda od rente, ukoliko izuzmemo neuobičajene okolnosti koje su bile na snazi proteklih 2-3 godine, očekivani rast vrednosti nekretnine je oko 5% godišnje.
Kazu stručniji od mene minimum je 6%,a to je ipak minimum.
Ovde je drugi problem,neka bude i 5%,ali u kom periodu,to je kvaka.
Sa ovakvom neplanskom i stihijskom gradnjom,sve sto je važilo do sada,polako prestaje da važi.
 
Poslednja izmena:
Slazemo se ali chiki ovde na forumu imas trolove koji zagovaraju pad da li iz za*ebancije ili zarad neke njihove licne koristi. Po mom misljenju najbolje je kad se ima rast samo da bude umeren rast u okviru rasta BDP-a ili tako nesto slicno a naravno inflacija da bude 2-3%.
Koliko je izvesno da se inflacija spusti na 2-3% u 23 i 24? Moje misljenje je ne pre Q4 2024
 
Ne treba se radovati padu posla za agente za nekretnine posto ima zaista dobrih u agencija i agenata koji profesionalno rade svoj posao. Eventualni pad ce biti posledica vise faktora i posto jedno vuce drugo, to ce biti privredni pad. To znaci da ce neki ostati i bez posla a to ne zelimo sebi pa ni drugima.
Jaako jako retko ima ima dobrih agenata..vecinom su alavi jer od toga zive da za sto vecu cenu da prodaju..smejali su se nasim ljudima kada nisu mogli da nadju stan za normalnu paru..aa pogotovo za prodaju..paa stoo bi ja sada njega zalio kada on prvi nije mene zalio jos mi se smejao u lice..boli me uvo..kako radis tako ti se i vraca
 
Salev85 i meni deluje tako ako ikada iskreno. Nisam optimista u opste. Pratim sta kazu i uvek je bolje drzati se zvanicnih izvora nego teorija zavere samo iskreno ovog puta mi je zaista sumnjivo da ce uspeti. Pogotovo posle ovog fijaska sa bankama i stampanja za vikend.
 
Evo ga primer iz prve ruke. Prodaje se stan na Bez Kosi 2. Agent je okacio oglase na bezbroj sajtova pre mesec i kusur dana. Stan je u visokom prizemlju, oko 61 kvm + 8 kvm terasa koja je uknjizena + jos jedan deo terase i basta koja se koristi i koja je na istom nivou i ogradjena (+20 kvm). Specifican stan sa pogledam na parkic. Idealan za penzionere koji bi cackali oko baste/travnjaka ili za mladi par sa jednim ili najvise dva mala deteta koji po ceo dan mogu da budu napolju u bastici i da se igraju. Stan mora da se renovira posto je osrednje odzavan ali je u izvornom stanju. Oglasena cena 170k eur. Pojavila su se 4 zainteresovana za ovaj period. Prvi koji su dosli su odmah ponudili 160.000 pa je usledila kontra ponuda 164.000 da bi na kraju ponudjaci odustali da daju drugu ponudu i rekli su da ce se javiti za mesec, dva dana ako se stan ne proda. Ljudi su skapirali da je bolje da sacekaju da vide razvoj situacije.
 
Mislim da kada bi bilo manje trolova na forumu koji zagovaraju pad cena, da bi ovaj svet bio srećnije mesto za život.

Krenuli štrajkovi u Dojčland, da li će ovo uticati na pad cena nekretnina?

 
Evo ga primer iz prve ruke. Prodaje se stan na Bez Kosi 2. Agent je okacio oglase na bezbroj sajtova pre mesec i kusur dana. Stan je u visokom prizemlju, oko 61 kvm + 8 kvm terasa koja je uknjizena + jos jedan deo terase i basta koja se koristi i koja je na istom nivou i ogradjena (+20 kvm). Specifican stan sa pogledam na parkic. Idealan za penzionere koji bi cackali oko baste/travnjaka ili za mladi par sa jednim ili najvise dva mala deteta koji po ceo dan mogu da budu napolju u bastici i da se igraju. Stan mora da se renovira posto je osrednje odzavan ali je u izvornom stanju. Oglasena cena 170k eur. Pojavila su se 4 zainteresovana za ovaj period. Prvi koji su dosli su odmah ponudili 160.000 pa je usledila kontra ponuda 164.000 da bi na kraju ponudjaci odustali da daju drugu ponudu i rekli su da ce se javiti za mesec, dva dana ako se stan ne proda. Ljudi su skapirali da je bolje da sacekaju da vide razvoj situacije.
Gledao sam bas za vikend oglase i naisao na stan o kome pricas. Stan nije odrzavan uopste i treba sve kompletno da se menja. Minimum 30k dodatnih ulaganja + ulaganje i u tu legalizovanu zastakljenu terasu + ulaganje i u bastu. Ne znam koliko je onda to realna cena da te stan od 61m2 + 28m2 terase (baste) kosta skoro 200k i zivaca oko renoviranja. Cudno mi je da je neko uopste ponudio 160k za ono.

Edit: pogresio sam. Nisam taj video. Ja sam ovaj. Jos gori.

 
 
Ljudi su se istripovali tokom prethodnog perioda sumanutog rasta da sve može da prođe, pa tako ignorišu "sitnice" kod svoje nekretnine koju pokušavaju da prodaju, kao što su: prizemlje / 4. sprat bez lifta / ravan krov iznad / severna strana / raspad zgrada / lokacija 10 km od centra.

E za njih menjam prognozu da će biti stabilno / blagi pad - to sve ide dole jako brzo. Jer ako takve varijante imaju maltene istu cenu kao normalan stan na srednjem spratu u zgradi sa liftom, a tražnja je opala, zašto svako ne bi kupio normalan stan.
 
Ovo je dobra vest. Beograd će najzad početi da liči na svetske metropole. Rast cena nekretnina nikada neće stati.
 
Mislim da kada bi bilo manje trolova na forumu koji zagovaraju pad cena, da bi ovaj svet bio srećnije mesto za život.

Krenuli štrajkovi u Dojčland, da li će ovo uticati na pad cena nekretnina?

a ja kad sam pominjao Nemacku i Francusku bilo vam zabavno!!

A evo i ovih iz Svedske
-13.8% pad.
 
Prizemlje u Bezaniji 2300, potkrovlje u Rudu 2500, garsonjera u Rakovici 2000 + funkcionalne kosine u stanu... Stvarno treba biti trol da bi verovao da cene treba da se koriguju. Zao je meni agenta, al mi zao i obrazovanih ljudi koji rade dva posla, zive kao podstanari sa decom... Ni to ne mogu nikome da pozelim.
 
Sad povrsno bacih pogled za SDI
2020 - 3
2021 - 3.9
2022 -4.3
Imamo porast zbog Rusa. 13x se pocecao broj njihovih kompanija. Nazalost, nisam uspeo da nadjem koliko je to u parama. Ako neko moze da nadje bilo bi pozeljno.
Inace, tokom SEKE smo imali SDI 2008 oko 4 milijarde eur. To se smanjivalo do 2012 kada su SDI iznosile 1 milijardu.
Kurs je odmah reagovao na smanjenje od 2009 do 2012 i oslabio je 40tak %.
Gledam logicki samo, tesko da ce neko da ulaze ukoliko nema stabilne trziste okolnosti i predvidivost povrata. Ove godine gotovo sigurno ce doci do pada. Ono sto je jedna verovatna mogucnost je da je pad vec krenuo u 22 ali da to brojke ne pokazuju zbog Rusa koji nisu imali izbora osim da presele poslovanje kod nas sto je samo godisnja anomalija kao sa rentama.
Dopunio bih ovde nečim za šta mislim da dodatno objašnjava pad kursa 2008-9, tj. njegov incijalni veliki pad.
U oktobru 2008. godine dogodilo se "Krkobabićevo povećanje penzija" od najpre 10%, koje, izgleda, da je većim delom finansirano "štampanjem" dinara (u nedostatku realnih izvora). U prilog tome govori to što je kurs, doslovno, ripnuo od tog oktobra i to toliko da je eurski i više nego obezvredio dinarsko povećanje penzija.
Svakako, dalji pad kursa u tom periodu rezultat je pogoršanja platnog bilansa (uključujući i SDI koje navodiš).

Kurs za period 01.07.2008. - 31.03.2009.
1679905074883.png

1679905021135.png
 
tO
Prizemlje u Bezaniji 2300, potkrovlje u Rudu 2500, garsonjera u Rakovici 2000 + funkcionalne kosine u stanu... Stvarno treba biti trol da bi verovao da cene treba da se koriguju. Zao je meni agenta, al mi zao i obrazovanih ljudi koji rade dva posla, zive kao podstanari sa decom... Ni to ne mogu nikome da pozelim.
Došlo i njihovih 5 minuta slave,da se razvedu od kršogradnje za lepu otpremninu.:)
 
Vrh