Šta je novo?

Cene nekretnina

Pogledajte prilog 155887


Promet feb 2023 vs 2022, 160M vs 180M evra. Proverio sam poslednju godinu i ovaj indikator je uvek beležio rast YoY tokom svakog meseca, od nekih dvadesetak do fantastičnih osamdesetak procenata što je zabeleženo u novembru usled porasta i cena i prometa. Februar će biti prvi mesec da je promet u smislu potrošenog novca opao u odnosu na februar prošle godine iako je cena kvadrata povećana za 350 evra.

Ovo je indikator na koji reaguju agencije i država.
Država i agencije ne reaguju, to je mit. Sve je prepušteno slobodnom tržištu, zakonu ponude i potražnje.... not
 
Iskreno pre bi supu kupio nego drzao pare u banci.
kada dodje do ovoga, da odredjeni depoziti u bankama nisu osigurani i da ljudi ne mogu doci do istih - onda znaj da i sa parama koje imas u slamarici i sa zidovima mozes samo da obrises d*pe - ali bukavlno :)
Celokupna ekonomija ce se urusiti kao kula od karata i svi biznisi sveta ce propasti u istom trenutku.
Tako da pricanje da osigurani depoziti su samo prica - pricas narodu koji je ulagao stednju u banke 90ih u Srb. Ali da li taj isti narod zaboravlja da je drzava vracala pare stedisama nakon 2000ih ?
Mom dedi je drzava uredno sve isplatila sa stedne knjizice, sav novac koji je ulozio u banke 90ih

To se desilo u Srbiji
 
Zbog ovakvih stvari uvek je preporucljivo da se ulaze samo do osigurane sume - tj ako imate vecu ustedjevinu najbolje je da podelite na vise banaka...
Ko prati i ovo trenutno stanje u US, zna vrlo dobro da su svi depoziti osigurani od strane FDIC-a 100% sigurni i ako bi se to dovelo u pitanje urusilo celokupnu zapadnu ekonomiju (to bi se brzinom svetlosti prelilo na EU)
 
Nove funkcionalnosti na cenenekretnina.rs!
  • Statistika za sve stanove, pored pojedinačne za novogradnju i starogradnju
  • Ukupan obim prometa
  • Prosečna kvadratura
Takodje, UI je malo izmenjen, javljajte utiske 👋
Sto se tice kolorita krivih linija, mislim da bi trebalo zadrzati zelenu i crvenu boju samo za linije povecanja/smanjenja. Linija starogradnje bi trebalo da bude zuta a novogradnje plava dok bi linija za neke ukupne brojke mogla da bude narandzasta.
 
Da li je cena novogradnje na cenenekretnina.rs sa PDV ili bez. Izvinjavam se ako je ovo pitanje već bilo.

Takođe me zanima kako gledate na situaciju da su reaizovane cene za neke projekte znatno niže u odnosu na oglašene. Da li je to neko prebijanje, da li se deo daje u kešu, da li su to neke ranije rezervacije ili jednostavno postoji šansa da se spusti cena?
 
Ko odavde ide na protest?

Pa to je taj lux kvalitet :) I ranije sam cuo da se BgH2O raspada, a evo sad jos jedne potvrde. Ali navali narode, jos malo pa nestalo. I posle ce neko da prica bajke da to vredi 4k i vise evra po m2. Vredi malo sutra.

Inace, skoro sam pisao za novogradnju u Nisu. Postoji jedna novogradnja u Nisu na dobroj lokaciji gde cisto informativno pratim situaciju, s obzirom da investitor ima sajt na kome se moze pratiti koji stanovi su prodati, a koji dostupni za prodaju. Uglavnom, u zadnjih mesec dana nije prodat nijedan stan, a prodato je ukupno svega 25% stanova za vise od godinu dana, a zgrada ce biti gotova do kraja godine. Ali zato mi reklame tog investitora izlaze svakodnevno. Ipak, pohvala za transparentnost.
 
Poslednja izmena:
😂😂😂 ma gde ne zna, vradovic se u sve razume…
Slao sam skoro projekat novogradnje u primorskom gradu u Bugarskij gde je cena bila oko 900€/kvm, pa se ekipa živa iscudjavala kako je moguće kad je gradjevinski materijal toliko otišao naviše, a i Varna možda i nije neki grad 😉
Evo i u tem Somboru, prosečna cena novogradnje za 2022 godinu 838€/kvm, gore su verovatno besplatni komunalni troškovi i gradjevinske parcele, majstoru rade probono, a investitor dobrotvor….
 
Mislim da se većina forumaša seća da sam (pogrešno) tvrdio da FED neće povećavati kamatne stope više od oko 3 posto jer će sve preko toga dovesti do teških ekonomskih lomova.

FED je povećao stope mnogo više i ozbiljni lomovi počinju. E, sad, ako sam ja to znao, svakako su još bolje znali bankarski oligarsi koji u realnosti kontrolišu FED. Powel i Jellen su samo figure.

Svakako su bankarski oligarsi svesni da sada moraju da biraju između spasavanja dolara, koji je prvi put stvarno ugrožen zadnjim ciklusima života FIAT valuta i možda za njih preranim sukobom sa Rusijom i Kinom, i spasavanja bankarskog sistema.

Pitanje od hiljadu milijardi dolara je šta će izabrati?

Mislim da je jedino realno održivo rešenje novi monetarni sistem. Koliko će dugo proći do njegovog uvođenja? Možda se desi već narednih godina.

U međuvremenu, ako se desi lančani kolaps bankarskog sektora, možda već sledeće nedelje, mislim da će napraviti neki novi QE kojim će se dodatno obogatiti dok mnogi budu propadali, a kad dolar i evro počnu da klize uvešće novi sistem.

Tako da tržište nekretnina može da se nada normalnosti tek sa novim monetarnim sistemom za koju godinu. Pre toga, ako bude QE, ništa od nekog značajnog pada cena u Srbiji. Iako u Srbiji stvari dolaze sa zakašnjenjem, recimo kriza 2008 je ozbiljno počela da udara firme u Srbiji 2010, ovoga puta, zbog ubrzanja događaja, neku fazu krize verovatno i preskočimo.
 
😂😂😂 ma gde ne zna, vradovic se u sve razume…
Slao sam skoro projekat novogradnje u primorskom gradu u Bugarskij gde je cena bila oko 900€/kvm, pa se ekipa živa iscudjavala kako je moguće kad je gradjevinski materijal toliko otišao naviše, a i Varna možda i nije neki grad 😉
Evo i u tem Simboru, prosečna cena novogradnje za 2022 godinu 838€/kvm, gore su verovatno besplatni komunalni troškovi i gradjevinske parcele, majstoru rade probono ….
Pa ovde su se neki cudili kad sam rekao da su troskovi za izgradnju m2 stambenog prostora daleko ispod 1.000 evra, verovatno nisu vise od 600-700 evra. Plus kad gradis velike komplekse tebi se znatno smanji cena po m2 zbog ekonomije obima. Ali nase ovde uredjuju da troskovi izgradnje iznose 3.000 evra po m2, i da su investitori jedva u plusu kad prodaju po 3.500 :)
 
Ako je PROSECNA cena kvadrata u Parizu 14.000e, sto znaci da je stan od 50m2 700.00e, koliku onda platu imaj taj drzavni sluzbenik tamo kad moze da kupi stan i jos da mu ostane za licnog sofera?

Samo sto si uzeo otprilike najskuplji grad na svetu. I samo sto prosecna cena kvadrata nije 14k. I samo sto od 10-ak miliona ljudi koji zive u Parizu ispod dva miliona zivi u opstinama koje se zvanicno zovu Pariz (sto je otprilike Stari grad, Vracar, Savski venac, samo vece i razvijenije), a ostali zive u pregradjima koja se ne zovu Pariz (Palilula, Zvezdara, Vozdovac, Cukarica itd.).

I opet, cak i u tom preskupom Parizu za prosecnog coveka je zapravo jeftinije nego u Beogradu - plate su preko cetiri puta vece, a rata za stambeni kredit za istu kvadraturu u centru grada ispod tri puta veca.

Mozda najzabanije na ovoj temi je tako divno razumevanje izmedju onih koji se loze da su Beograd i Srbija mnogo jaki (zbog rasta nominalnih varijabli), da ce u Beogradu vecno kao u raju ziveti gastarbajteri (sa Zapada) i programeri (koji rade za Zapad), a da se na Zapadu zivi teze nego u Srbiji i Zapad samo sto nije propao (zbog rasta nominalnih varijabli) jer je cela zapadna ekonomija samo od papira. I to cesto u istoj osobi. Istovremeno neki od njih non stop dezuraju i osecaju obavezu da odgovore na svaku neutemeljenu izjavu, nadanje pa i glupost u pogledu cena stanova u Beogradu i Srbiji, ali nemaju bas nikakvu reakciju ni obavezu za ove druge nebuloze. 😇
 
Pa i ti odgovaras na nebuloze pretezno jedne strane, svi smo ljudi :)
 
Joj, ljudi, života vam, koji to obični smrtnici kupuju stanove na kredit u Parizu i Londonu, u gradu?! Digneš kredit od milion evra, s dve plate od po 2.000... Oće to.

Pa u Londonu je moj drug osnivač i šef arhitektonskog biroa, a njegova žena molekularni biolog, i žive u iznajmljenoj kući, sat vožnje železnicom. Imaju dvorište 3 sa 3. Nemaju kola. Vrtić plaćali 3.000£ po detetu, sve će da pretekne za hipoteku...

Stanovi u gradu su za investitore, i u njima se živi (za velike pare) pod kiriju. Kupuje se na dalekoj periferiji. Tako će odsad i kod nas: ko bude imao za Batajnicu, dobar je; ako nema, možda ima za Banovce, Vojku... Rabrovac kod Smederevske Palanke. Došlo i ono od kapitalizma što nam se mnogo i ne sviđa, žebiga, udobnije bilo ranije, makar i bez kinte u džepu.
 
Država i agencije ne reaguju, to je mit. Sve je prepušteno slobodnom tržištu, zakonu ponude i potražnje.... not
Ako se pad prometa nastavi reagovaće posredno, preko medija, moraće da naprave atmosferu koja će vlasnike stanova olabaviti u njihovim zahtevima. Znaćemo od marta koji će verovatno biti katastrofa u smislu prometa obzirom da je prošli mart bio neverovatno jak.
 
Ako se pad prometa nastavi reagovaće posredno, preko medija, moraće da naprave atmosferu koja će vlasnike stanova olabaviti u njihovim zahtevima. Znaćemo od marta koji će verovatno biti katastrofa u smislu prometa obzirom da je prošli mart bio neverovatno jak.
Mediji i agencije nikako ne utiču na tržište, evo pitaj Defketa. I ja sam bio u zabludi dok mi on to nije objasnio na relativno-banalno plastičnom primeru. Sve je pitanje ponude, potražnje i slobodnog tržišta. Mi smo slobodna demokratija sa slobodnim učesnicima na tržištu bez mešanja ikakvih eksternih i internih faktora. Mediji ne služe da kreiraju trendove, već ih samo prate i prenose. Not.
 
Hajde da vidimo :) Ja sam sad fokusiran na Nis, da vidimo kako ce se tamo kretati cene - jer on ima bas veliki pad prometa... Ako tamo ne krenu da padaju cene znacajnije (jer su povecali cene duplo u ovo ludo vreme) - nece ni u Bg-u

edit: Dok ne krenu da padaju cene u unutrasnjosti - nece ni ovde. Ona stara - Dok ne krenu da padaju cene na periferiji, nece ni u centru
 
Joj, ljudi, života vam, koji to obični smrtnici kupuju stanove na kredit u Parizu i Londonu, u gradu?! Digneš kredit od milion evra, s dve plate od po 2.000... Oće to.

Pa u Londonu je moj drug osnivač i šef arhitektonskog biroa, a njegova žena molekularni biolog, i žive u iznajmljenoj kući, sat vožnje železnicom. Imaju dvorište 3 sa 3. Nemaju kola. Vrtić plaćali 3.000£ po detetu, sve će da pretekne za hipoteku...

Stanovi u gradu su za investitore, i u njima se živi (za velike pare) pod kiriju. Kupuje se na dalekoj periferiji. Tako će odsad i kod nas: ko bude imao za Batajnicu, dobar je; ako nema, možda ima za Banovce, Vojku... Rabrovac kod Smederevske Palanke. Došlo i ono od kapitalizma što nam se mnogo i ne sviđa, žebiga, udobnije bilo ranije, makar i bez kinte u džepu.
Ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima.Koliko mislite da je realna cena?
Citiram prvu poruku sa ove teme iz 2010.
O cemu se prica ovde poslednjih 13 godina, o ceni nekretnina u Beogradu ili o ceni nekretnina na sat vremena vozom od Bg?
 
Hajde da vidimo :) Ja sam sad fokusiran na Nis, da vidimo kako ce se tamo kretati cene - jer on ima bas veliki pad prometa... Ako tamo ne krenu da padaju cene znacajnije (jer su povecali cene duplo u ovo ludo vreme) - nece ni u Bg-u

edit: Dok ne krenu da padaju cene u unutrasnjosti - nece ni ovde. Ona stara - Dok ne krenu da padaju cene na periferiji, nece ni u centru
Nemoguće. Ušli smo u kapitalizam i jedino mesto gde će srednja klasa moći da priušti sebi da živi(iznajmljuje) je puka periferija. Široki centar Beograda, komunistička gradnja na NBGD je rezervisana za bogatu klijentelu i to će se sve izdavati. Srednja klasa koja preostane će živeti u Vojci, a oni bolje stojeći će moći da priušte nešto i u Pazovi(samo Novoj jer Stara je već Lux lokacija).
 
Da, ali glavni razlog sto su cene nekretnina u zapadnim gradovima u centralnom jezgru visoke - jeste to sto nemas nikakvu gradnju, tj postoji samo trgovina starogradnjom. Dok kod nas moze da se izgradi ceo kvart u strogom centru, samo treba da se pojavi jedan "kompletni idijot" i resi problem :D
 
U centru Rume koja je na nekih 30 min voznje od NBG kvadrat je 1000 evra, dakle bliza poslovnom delu Beograda nego Vidikovac, kako objasnjavas tu anomaliju?
 
Vrh