Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne razumem kakve zatvorske terase? Pa i Belvil ti vazi za luksuzno naselje, a takodje ima te zatvorske terase. Evo jos jedno stana, ista lokacija, ista cena https://www.realtor.ca/real-estate/25234064/318-4673-jane-st-toronto-black-creek. Pa nije bas isto Borca i ovo. Ja bih ziveo na periferiji Toronta, u Borci ili Kaludjerici.
Pa pogledaj na šta liči zgrada, kao zatvorski paviljon. Belvil je za ovo lepota. Plus održavanje 700$ mesečno. I taj drugi link što si okačio. Pogledaj hodnike i vrata. Bukvalno zatvor. Kod nas imaš mnogo lepših starogradnji i novogradnji za te pare.

Pa i u Borci da uzmes stan od 60m2, po 1.500 evra, to je 90.000 evra. Ako das ucesce od 20k i kredit od 70k, na 30 godina rata kredita ti je 430 evra. A prosecna plata je 600. Opet je u Bgu gore :)
Kako gore? Koliki procenat od plate ti ostane u Bgu i u Toronti ako uzmemo navedene brojeve?
 
Nije Borca ovo, ovo je jos dalje od centra Toronta nego sto je Borca od centra Bg-a.

Kucao sam sad u Google Maps, sat i po prevozom, 50 min voznje, 5 sati peske :)
 
e sto je internet cudo sve moze lepo da se izanalizira i da se vidi da stvarno nigde ne cveta cvece. :)
Svuda je to vise manje slicno OSIM sto u Srbiji ako ostanes bez prihoda na neko vreme neces bas u bankrot da odes. Bice zaj****, tesko sve ok ali ne sad za neku kataklizmu.
Kad si na mesecnom prometu od 6.000 CAD i ostanes bez posla na recimo 6 meseci. Bukvalno si PUKO. Zato svi cute i rade i drze jezik za zubima da ne bi dobili otkaz. Zato se mnogoooo vise vodi racuna ko ce sta da i kako da kaze. Mnogo veci respect poslodavaca.
 
e sto je internet cudo sve moze lepo da se izanalizira i da se vidi da stvarno nigde ne cveta cvece. :)
Svuda je to vise manje slicno OSIM sto u Srbiji ako ostanes bez prihoda na neko vreme neces bas u bankrot da odes. Bice zaj****, tesko sve ok ali ne sad za neku kataklizmu.
Kad si na mesecnom prometu od 6.000 CAD i ostanes bez posla na recimo 6 meseci. Bukvalno si PUKO. Zato svi cute i rade i drze jezik za zubima da ne bi dobili otkaz. Zato se mnogoooo vise vodi racuna ko ce sta da i kako da kaze. Mnogo veci respect poslodavaca.
Nije istina... posla ima i previse i ljudi saltaju bukvalno lagano poslove... dodju u firmu i doslovno "nije im cool" i napuste i nadju drugo.... tako da ova tvrdnja ne stoji....
 
Nije istina... posla ima i previse i ljudi saltaju bukvalno lagano poslove... dodju u firmu i doslovno "nije im cool" i napuste i nadju drugo.... tako da ova tvrdnja ne stoji....
Pa juris kao manijak da brzo nadjes drugi posao daj sta das. Uber bilo sta samo da ne budes u tolikom mesecnom minusu. To se zove "skidas gaće".
Kad krene bear bas da te vidim da nadjes posao. Kada je bull ok mozes brzo da se snadjes.

Realno Vam iskreno kazem zeznuto je za zivot pogotovo u Kanadi. Zarade su premale za te troskove (jasno mi je da to sve zvuci jako cudno u Srb). Losiji je odnos nego kod nas. Boljih poslova ima ali da dobijes takav posao treba bas da si neki expert ili izuzetak ili dugorocno da si tamo 10-15 godina. Cak ni kao developer neces biti nesto posebno nego onako. Kod nas je sve to nalik na tome ili barem postaje. Osnovni troskovi sve veci itd i onda sve vise i vise ljudi su fokusirani na posao i na svoju porodicu a sve manje na zajednicu. Sve vise cute i rade i to ti je onda pravi oblik kapitalizma. Prosecna zarada = renta stana u nekom daljem delu recimo Borci. To je taj neki odnos.
 
Ne dao nam Bog da takav odnos postane ovde.
Sred jerocno, mislim da ce se cene rente, a i kupovne, malo usaglasiti sa primanjima.

Odumire polako globalno najbrojnija generacija, baby boomeri, pa se istovremeno pojavljuje visak nekretnina a manjak radnika.
 
Ja iskreno ne vidim resenje. Sve postaje gore/teze za srednju klasu ili barem za one koji rade a zive u zakupljenoj nekretnini.
Jednostavno inflacija je dodatno pogorsala situaciju. Tako da ono sto je vazilo u Kanadi pre 10 godina to vise ne vazi.
Inflacija je dodatno poremetila odnos prihod-troskovi i sve je gore upravo zbog tog bulla koji se desio u nekretninama u poslednjih 10 godina
a zarade nisu to pratile ili jedva nesto malo. U sustini ako se nesto drasticno ne promeni ja ne vidim kako ce to da se ispravi osim da postane sve teze.

Jedino da se desi neka masovna stanogradnja i da se izgradi 100k stanova i da stvarno padnu cene nekretnina 30% i da se odnos iznivelise.
Ako cene nekretnina padnu zbog recesije onda ce i za posao biti jos gore. Najbolje je masovna izgradnja.
Mogu misliti sta bi se desilo da nisu izgradili BNV i da je taj kapital usao u druge stanove po gradu.
 
Pa juris kao manijak da brzo nadjes drugi posao daj sta das. Uber bilo sta samo da ne budes u tolikom mesecnom minusu. To se zove "skidas gaće".
Kad krene bear bas da te vidim da nadjes posao. Kada je bull ok mozes brzo da se snadjes.

Realno Vam iskreno kazem zeznuto je za zivot pogotovo u Kanadi. Zarade su premale za te troskove (jasno mi je da to sve zvuci jako cudno u Srb). Losiji je odnos nego kod nas. Boljih poslova ima ali da dobijes takav posao treba bas da si neki expert ili izuzetak ili dugorocno da si tamo 10-15 godina. Cak ni kao developer neces biti nesto posebno nego onako. Kod nas je sve to nalik na tome ili barem postaje. Osnovni troskovi sve veci itd i onda sve vise i vise ljudi su fokusirani na posao i na svoju porodicu a sve manje na zajednicu. Sve vise cute i rade i to ti je onda pravi oblik kapitalizma. Prosecna zarada = renta stana u nekom daljem delu recimo Borci. To je taj neki odnos.
Nisi razume plus si izokrenuo... svakako pocetna tvrdnja vrlo nije tacna....
 
U redu ajde da se vratimo na nase trziste a ti sanjaj Kenjadu :)

Sve cesce kupuju investitori


Jedna od kljucnih recenica “nema usporavanja trzista”
 
Ne dao nam Bog da takav odnos postane ovde.
Sred jerocno, mislim da ce se cene rente, a i kupovne, malo usaglasiti sa primanjima.

Odumire polako globalno najbrojnija generacija, baby boomeri, pa se istovremeno pojavljuje visak nekretnina a manjak radnika.
Mislim da se u dobrom broju velikih gradova desava da ljudi koji nisu sa nekim ekstra primanjima ili trenutno jako dobro placenih poslova (a to je sve jako promenljiva kategorija) ne mogu vise da zive u tim gradovima ako placaju rentu. Svuda su potrebne vaspitacice, ucitelji, medicinske sestre, pomocno osoblje u restoranima, prodavnicama. Vidim da se za dosta naseg medicinskog kadra koji odlazi u Nemacku daje smestaj koji se opet deli sa cimerima sto i nije neko dugorocno resenje. Zivot postaje tezak ne samo u Parizu, Londonu ili Njujorku (nikad tu nije bilo lako ziveti samo od obicne plate) ali je sad nemoguce) Problem Beograda je sto ne moze da ponudi kao ozbiljni gradovi kao sto ni ne pruza toliko prilika a opet je jako nedostupan ... Cujem za mladog doktora koji je otisao da zivi u Padinskoj skeli, jer drugo ne moze da placa, a onda je zaista pakao sa dolaskom i odlaskom do posla ili socijalnim zivotom. Postoji jedan deo ove teme koji se tice cena i eventualnog profita kupaca, a opet ovakve cene odbijaju radnu snagu koja je Beogradu potrebna. Odlicno je sto se sad u Srbiji prihoduje 2.5 milijarde Eur od IT sektora i sto postoji solidan broj mladih ljudi koji je dobio priliku da ima podnosljiv zivot u Beogradu. Ali zaboravljamo na sve one koji to ne mogu i koji nam isto tako trebaju. Ideje o jeftinoj radnoj snazi koja vec dolazi i tek ce doci ce vrlo cesto dovesti do pada nivoa usluga koji ni sada nije sjajan. Svi oni koji su zvieli ili zive van Srbije znaju o cemu govorim. Kako mi je to lepo rekao profesor koji radi i kao konsultant inace Svajcarac, moramo svakoga da platimo da moze da pristojno zivi od svog rada kako bi nam svima bilo ugodno. U protivnom necemo imati kvalitet koji nas cini onim sto jesmo. Vankuver koji se ovde pominje je zbog novca koji je dosao pre svega iz Kine postao nedostupan za zivot svakome ko nema nekretninu i sigurno ce biti u problemu. Ali nemojmo se tesiti zato sto drugi imaju probleme, gledajmo sta je nama ciniti da stvari budu bolje. Ono sto je lux i puno kosta me ni na koji nacin ne dotice, prosto ko ima i zeli kupice. Svako trosi onako kako smatra za najbolje. Problem mi je kad stan u 62 bloku koji nije pipnut od useljenja (bukvalno raspad) bude potrebno 2000 eur po kvadratu plus troskovi renoviranja, za onakav krs od zgrada gde liftovi vise stoje nego sto rade, gde morate kruziti 30 min da bi parkirali itd. I sa tog aspekta je meni Beograd skup. Zgrada koja je preko puta Kalimegdana i kosta 7000 eur + me uopste ne uznemirava obzirom da u vec u jednom Becu ima stanova za 20 000 eura po kvadratu . Razlika je sto u Becu postoje stanovi tzv socijalni stanovi i onda ste u mogucnosti da resavate disbalans koji postoji izmedju primanja i cena.
 
Počeo i predsednik da mrači ….
Ako eskalira cela priča sve pade u vodu, ko zna šta sledi…možda bolje ipak biti u Vankuveru …

"Predstoji nam najveća kriza u svetu koju smo videli od Drugog svetskog rata. Ovo je bilo skoro pa ništa, od onoga što nam sledi. Sledi nam velika eskalacija. Ja se nadam da će neki ljudi da razumeju da eskalacija nikome nije potrebna i da će se truditi da deeskaliraju situaciju. U narednih 5/6 meseci slede najveći sukobi do sada. Pritisci će biti neuporedivo snažnjiji po pitanju Ruske Federacije. Biće snažni pritisci oko KiM. U ovom trenutku više nije sasvim jasno ko pobeđuje u Ukrajini. Mnogo je teško pobediti Zapad i njihovo jedinstvo u ovom trenutku. Niste imali Rusko jedinstvo na početku, a sada imate govoto jedinstvo unutar ruskog naroda, posebno nakon najave o slanju nemačkih tenkova", dodaje Vučić.

On je naglasio da nemački kancelar Olaf Šolc nije imao drugog izbora.

"Jasno vam je da idemo u potpuni haos. Ne možemo da pregazimo Putina u narednih nekoliko meseci. Ne smemo da dozvolimo da nemamo nigde prijatelja i da su nas počistili sve do granice sa Belorusijom, Naša zemlja će biti između čekića i nakovanja u svakom smislu. Teško je za nas ko god da pobedi. Zato sam rekao da pripadamo retkima koji govore u miru, ali mir ne sme više niko da pomene", naglasio je on.

Dodao je da moramo da vodimo računa o finansijskom interesu i o deci, a najveći deo investicija dolazi sa Zapada.”
 
Svakako je teško steći kapital da bi se kupio stan, ali čak i ljudi koji su na ovaj ili onaj način stekli vlasništvo nad nepokretnostima na tzv. "top" lokacijama su u velikoj većini u kanalu. Živeo sam nekoliko godina u Bloku 21, Šest kaplara. Ljudi koje sam susretao u tom periodu su bukvalno bili na ivici egzistencije.
Блок 21 у којем Хијене доминирају, никад није био на цени, пре него што је дошло до експанзије и раста Новог Београда, уместо класичне спаваонице.
Ја који сам са срца Звездаре, близу Врачарског поља, за стан од 60 квадрата сам увек могао добити стан код Сава Центра деведесетих од 85 квадрата. Али би ми било испод части да радим то.
Какав Нови Београд, равница, периферија. Врачар, Лион, Дорћол, Професорска Колонија... стари изворни Београд уместо сремске равнице и преко моста увек је имао предност. Не бих живео на НБГ и да ми плате. Ја бих први платио само да не живим на НБГ.
 
Poslednja izmena:
Interesantan podatak. Procentualno duplo više srba ima svoju kuću, u odnosu na švajcarca recimo. Pritom, švajcarci kad iznajmljuju stan, bukvalno se upišu na listu čekanja, pa donesu neke hrpe papira, izvode iz banke koliko primaju, zakupljuju stan prazan i slično. Opet, lagani su što nemaju stan, ne podrazumevaju da mogu da kupe stan kao srbi. Naročito ne sam lik da izfinansira stan, izvini imam višu poslovnu, i ne mogu da kupim sebi stan, znači ova zemlja je užas uh.

Cirih ima u guglu samo 2k programera, a gde su ostale firme? Je l stvarno misli neko da je super nekoj vaspitačici i tamo?

Za 15 godina će i u Bgd biti situacija da je preskupo da kupi stan par sa procečnim primanjima, danas još koliko toliko može, baba da kuću za tri stana unucima, pomažu roditelji skupe učešće pa se gura kredit, proda se neka livada u nekom selu, odeš preko 2-3 godine pa skupiš i slično.

Ne kažem da je situacija korektna, pošto će sigurno biti postova da me ubeđuje JE L MISLIŠ DA JE NORMALNO OVO ILI ONO, samo kažem kako je. Vremena gde napuniš 18 i čekaš posao, pa se na poslu upisuješ za polutku preko sindikata, a cvonjak odvojiš i stavi te na listu za stan na nbgd su prošla. I nikad se neće vratiti.
 
Prognozu kretanja cena nekretnina u budućnosti treba zasnivati na onome što pouzdano znamo. Između ostalog, znamo da je u Ukrajini izbio rat zbog čega su cene energenata otišle u nebo i neće se više nikada vratiti na stanje pre rata. To je dovelo do inflacije, a inflacija do pada kupovne moći u celoj Evropi. Takođe, pouzdano znamo da je zapadni neoliberalni model razvoja kome i sami pripadamo u krizi, države su listom prezadužene, pa na krizu izazvanu korona virusom nisu reagovale novim zaduživanjem, jer im je javni dug već udario u plafon, nego štampanjem novca što je takođe dovelo do inflacije i pada kupovne moći. Kupovna moć je ukupno gledano zbog ovih uzroka pala za bar 25-30% i ne bi bilo iznenađenje da nastavi da pada. Sada se postavlja pitanje kako vrednost bilo čega pa i nekretnina može da raste, ako kupovna moć opada. Može privremeno da raste zbog investicionih kupovina, tj. bega od inflacije. Sada cene stagniraju i očekuje se pad. Ali, ako nastave da rastu što niko razuman ne očekuje, to će samo značiti da će pad biti oštriji, jer balon što više naduvate jači je prasak kada pukne. Naročito će da padaju cene starogradnje na prosečnim lokacijama tipa Vidikovac, Cerak. Za 10-15 godina ti stanovi će vredeti duplo manje nego sada. Moje je mišljenje da će cene padati polako, ali da će ovaj pad koji je pred nama trajati duže nego ranije, trajaće decenijama. Jednostavno, u godinama koje su pred nama mi kao država (društvo) nemamo neki adut koji bi standard, a samim tim cene stanova pogurao na gore. Ima onih koji imaju novac da kupe stan i izdaju ga, ali nema dovoljno onih koji mogu da plaćaju očekivanu rentu. Drumovi će poželeti turaka (stanara), al turaka nigde biti neće. A sada malo o onome što pouzdano znamo o našoj privredi. Naša država je poslednjih 20 godina sastavljala kraj sa krajem tj. živela od prihoda od privatizacija i zaduživanjem. Prodali smo skoro sve iznad zemlje i sada prelazimo na ono ispod zemlje (litijum, Bor) ne pitajući za cenu. To praktično znači da smo bankrotirali (prodaje se porodično srebro - aerodrom, stotine hektara građevinskog zemljišta u centru Beograda se praktično poklanja "arapima", plodna zemlja se prodaje budzašto za rudarenje, prodaje se jedina domaća velika banka, naka se spreme EPS i Telekom), samo se to javno ne objavljuje. Tako ćemo da preživljavamo još neko vreme, a onda dolazi bolno suočavanje sa realnošću. Zaduživanje je već 10 godina bilo izlaz zbog niskih kamata, ali sada se to promenilo i kamate su paprene. Privredni rast nam je nedovoljan u odnosu na uporedive zemlje Evrope, a njegova struktura je još upitnija. U protekllih nekoliko godina industrija nam je rasla 1% godišnje, a građevinarstvo 20%. To nam govori da je naš ionako mali rast BDPa bio veštački i da će se kada građevina stane stropoštati. Kurs dinara je fiksni zahvaljujući devizama od doznaka, stranih investicija i zaduživanja. Doznake će verovatno ostati na ovom nivou, dok su strane investicije i nastavak politike zaduživanja pod znakom pitanja. Ne smem ni da pomislim šta bi se dogodilo sa cenama stanova ako bi kurs otišao na 180. Da ne bude da samo mračim, slamka spasa može da nam bude preseljenje tj. vraćanje određenog broja kompanija iz Ukrajine, Rusije, Kine, Indije, Afrike u Evropu zbog političkih rizika i prekida u lancima snabdevanja. Nama je dovoljno da 2% njih završi u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Kupovna moc pada zato sto novac manje vredi, ne zato sto ljudi nose kuci manje para nominalno.
A ako se inflacija stabilizuje, onda i kupovna moc opet jaca.
Ako se inflacija nastavi, suludo je ocekivati da ce za 10-15 godina neki stan vredeti duplo manje para koje ce i same po sebi vredeti manje nego tad.

To da nemamo adut koji bi dizao standard je budalastina. Privreda raste pa raste, ako nema nekih katastrofa to je prirodan proces.
 
Jedini nacin da se dodje do situacije kakvu prizeljkujes je jos veca ponuda, odnosno jos vise izgradnje.

To je otprilike jedina istina izrecena u vise desetina strana:

- niti je Srbija ekonomski tigar (Srbija je jedna od ubedljivo najslabijih ekonomija Evrope i jedva prosecna u svetu),
- niti ima ne znam koliko ljudi koji mnogo zaradjuju (vidi iznad),
- niti su stanovi svuda jednako skupi i svi tesko zive (u vecini razvijenih zemalja stanovi su osetno jeftiniji, a ostala roba i usluge svuda daleko jeftiniji u odnosu na dohodak),
- niti je to jednostavno kapitalizam (vidi iznad),

nego je u Srbiji i Beogradu premala i previse losa ponuda, a u ovom trenutku postoji odredjeni (mali, ali ocigledno i dalje veci od broja stanova) broj ljudi koji ne znaju sta bi drugo sa parama nego u stanove.

Pitanje je samo da li je ponuda tako mala slucajno ili namerno. Zemljista ima, vise od pola grada je favela, a i onaj relativno urbani je daleko ispod nivoa razvoja i izgradjenosti ozbiljnih gradova, tako da to nije razlog. Deo je sigurno do rizika niskoplateznog i plitkog trzista, deo do nesigurne globalne makroeonomske situacije. A deo moze biti i do nekih drugih faktora.

U svakom slucaju, koliko dugo investicioni kupci mogu sami sebi da dizu cene ako je sve manje kupaca koji stan kupuju za zivot, nema ni realnog rasta plata koji bi mogao da podrzi rast renti, nema ni imigracije koja bi generisala dodatnu traznju za iznajmljivanje stanova - dakle bukvalno se kupuju stanovi koji ce da stoje prazni - ostaje da se vidi. Ono sto amortizuje trenutni rascep jeste to sto se kupuju stanovi koji ce biti gotovi tek za nekoliko godina, a silne milijarde koje su navodno upumpane u nekretnine su u stvari samo na papiru - jer se sada placa samo rezervacija ili ucesce, a placanje ce tek uslediti u narednim godinama. Stoga oni koji kupuju i dalje misle da rade dobar posao, jer su platili tek mali deo a racunaju da ce im prihodi i dobit, kao i vrednost stanova, dalje rasti. Ako se makroekonomska situacija stabilizuje mozda tako i bude. Makroekonomski signali i berza trenutno stoje bolje nego pre nekoliko meseci. Ako stvari nastave nizbrdo, ludilo ne moze vecno da traje.
 
Poslednja izmena:
Nista licno, ali iz tvojih postova moze se zakljuciti sledece:
- Agent je djubre
- Vlasnik stana je djubre
- Stan je djubre

Sta tebe/vas drzi u tom stanu?
Sta te sprecava da nadjes nesto bolje? Vrlo verovatno je odgovor cena. Odnosno ono sto bi zelela ne mozes da priustis, i to je razlog tvoje frustracije.
I to je sasvim ok, ali onda hajde da stvari nazovemo pravim imenom, a ne da se gadjamo nekim preteranim tumacenjima.
Komentari su ti toliko zlonamerni i providni da nemam reči. Viđala sam agente koji pokušavaju da te podcene ukoliko ti je budžet za kupovinu stana manji od 100.000 EUR. Priučeni muljatori koji nisu ni za šta, pa se bave obmanjivanjem naivnih ljudi kojima đubre od stanova prodaju po nenormalnim cenama.
Možemo da platimo mnogo bolje od ovog stana, ali nam nije u interesu da se selimo sada, usred grejne sezone .Ovde je grejanje odlično. Ne žurimo se selidbom jer se ovo, s obzirom na cenu od 3.000 EUR po kvadratu, neće skoro prodati. Osim ako ne uspe da nađe nekog nelečenog psihotičara ili ozbiljno intelektualno ometeno lice.

Gledamo pre svega da nađemo normalnog stanodavca koji je od reči. Neverovatno koliko lažu pre nego što uopšte pogledaš stan. Ne zna se da li lažu više stanodavci ili agenti za nekretnine.

Drugi razlog zašto ne gledamo stanove skuplje od 350-400 EUR je to što štedimo za kupovinu stana. Sa ovim parama koje smo skupili do sad, pre dve godine bismo mogli da biramo stanove.

Sve je stvar strpljenja i dobre procene, i sa iznajmljivanjem i sa kupovinom stana. Prvo i osnovno je naći pouzdane stanodavce koji su od reči. Nigde ne žurimo jer ovo ko zna kad će se prodati. Danas me pita komšinica po kojoj ceni prodaju stan. Pita me da li je zezam ili sam ozbiljna.
 
Komentari su ti toliko zlonamerni
Rece osoba meni, pa nastavi dalje u dobronamernom tonu
Priučeni muljatori koji nisu ni za šta
đubre od stanova
nekog nelečenog psihotičara ili ozbiljno intelektualno ometeno lice

pre dve godine bismo mogli da biramo stanove.
Sto niste odabrali kad ste mogli? Izvinjavam se, nisam dobro procitao post. Znaci, cene od pre dve godine su vam odgovarale zvog novca koji imate sad. To je to, u jednoj recenici razmisljanje dobrog dela korisnika ovde.
 
Poslednja izmena:
Danas išli da pogledamo dvosoban stan u Rakovici, oglašen po ceni od 350 EUR. Vlasnik se kune da su stvari nove i stan kao da niko nije stanovao u njemu. Nama u startu čudno zašto bi onda bila ta cena. Navodno ne prima nikoga da pogleda stan dok god mi ne dođemo da vidimo. Dođemo da pogledamo, da ne poveruje čovek. Parket podignut na sred sobe, navodno zbog toga što je curela neka voda iz sudopere. Kuhinjski elementi štrokavi, prljavi, jednako kao i frižider, zamrzivač i šporet, sve nabrojano staro bar 30 - 40 godina. Ormar iz vremena druga Tita.

Kad bi neko izneo iz stana po to đubre od nameštaja i platio dve čistačice da očiste stan, pa onda parketara da sredi taj parket (pitanje je šta je zapravo razlog zbog kog je parket podignut), možda bi se stan mogao i nazvati prosečnim. Recimo da je u pitanju novogradnja koja i nije toliko loša, ali je stan katastrofalno održavan.

Da napomenem da nam je vlasnik pričao usput da mu je poštenje drugo ime i da su ga ljudi kroz život mnogo varali. Nakon što smo videli stan, zahvalili smo se i rekli da ćemo pogledati još nešto. Onda sledi njegova priča kako je zbog nas odbio 10 klijenata jer je baš nama hteo da izda, a njemu je delovalo da je sve dogovoreno telefonski. Rekoh, stan nije baš najbolje održavan, a i stvari su prilično stare. Zatim krene da nam priča kako su stvari stare možda pet šest godina (puta deset).

Meni je neverovatna psihologija ovakvih stanodavaca koji lažu sasvim očigledne stvari. Hajde da nas je slagao nešto šta bi smo otkrili tek za tri meseca, ali ovo je nešto šta se vidi čim uđeš u stan. Nije odustajao narednih pola sata sa nagovaranjem da ipak razmislimo, eto, nećemo naći takvu ponudu. Sve i da je ponudio daleko manju cenu i prazan sređen stan, opet ne bismo pristali jer nećemo da imamo nikakva posla sa ljudima koji od samog starta lažu, a glume velike poštenjačine.
 
Vrh