Šta je novo?

Cene nekretnina

Hahaha :) to je to karakteristicno ponasanje priucenih agenata, koji misle da su mnogo pametni, Holivud je vapio za njima, al eto... Uz to i pitanje da li sam "ozbiljan kupac" a jos nisam ni pogledao stan :) e to kad pitaju dodje mi da ih zabodem u glavu, okrenem se i odem... Jok, neozbiljan sam, na sta ti licim. Daj da vidimo prvo da i je ponuda ozbiljna.
 
Hahaha :) to je to karakteristicno ponasanje priucenih agenata, koji misle da su mnogo pametni, Holivud je vapio za njima, al eto... Uz to i pitanje da li sam "ozbiljan kupac" a jos nisam ni pogledao stan :) e to kad pitaju dodje mi da ih zabodem u glavu, okrenem se i odem... Jok, neozbiljan sam, na sta ti licim. Daj da vidimo prvo da i je ponuda ozbiljna.
U US je rad sa agentom sredjen na ovakav nacin (kada si kupac):
- Dostavis dokaz o sredstvima (na primer promet po racunu iz banke za poslednja 3 meseca)
- Ako je na kredit onda pismo gde banka pise da je uradila inicijalnu procenu i da ce ti dati kredit
- Ako imas neke akcije ili stednju prilazes to kao dokaz ili na primer potvrdu da radis za stalno negde i za koji iznos (sto bolji "slucaj" veca je sansa da ce ti prihvatiti ponudu)
- To se predaje na svaku "obavezujucu ponudu". Ako ti prihvate ponudu onda dajes earnest money depozit koji stoji kod javnog beleznika dok se ne "zatvori" kupoprodaja.
(Ako odustanes ne vraca ti se earnest money depozit).
- Ponuda je obavezujuca i potpisujes dosta dokumenata i sve je vrlo formalno. Ne mozes da das 3 ponude pa ko prihvati jer su sve tri obavezujuce (osim ako bas neces da kupis tri nekretnine).
- U stan uglavnom ides sam (open house subota ili nedelja o 11AM-3PM) i uglavnom nisi jedini vec sa puno drugih zainteresovanih zato sto se nekretnine uglavnom oglasavaju "ispod cene".
- Kupac i prodavac se nikada ne srecu. Ni na potpisivanju, ni na open house, nikada.
 
Poslednja izmena:
Cekaj, dajes depozit pre nego sto pogledas stan/kucu? I ne vracaju ti ako neces da kupis?
 
I koja je poenta obavezujuce ponude za stan koji ne znam ni gde se nalazi ni kako izgleda? Nesto tu ne stima, ili fali neka informacija ili si lose objasnio ili ovo nije normalno
 
Ne ovako. Cek malo detaljnije cu.

Znaci prvo ugovoris sa agentom da ce da te on zastupa i da ti on bude tvoj "kupovni agent". Kada utanacis to sa svojim agentom sa kojim radis (ne radis sa 5 agenata nego samo sa jednim). Potpisujes dokument koliko % je fee i slicno.

Ides sam na Open House (subotom ili nedeljom). Sam razgledas koliko hoces nekretnina. Te nekretnine su sve otvorene za razgledanje subotom i nedeljom bez najave.
U svakoj kuci/stanu je "prodajni agent" i "pomocnik". Oni te docekuju a ti ides da razgledas bez svog agenta. Tu popunis formular gde napises ko je tvoj "kupovni agent".

Kada nadjes nekretninu koja ti odgovara ti onda zovnes svog "kupovnog agenta" i kazes mu ajde da damo ponudu za tu i tu nekretninu.
Prvo sta radis:
- Trazis full disclosure package (znaci sve o toj nekretnini na 50-70 strana). Prodavac je to potpisao i popunio i sta god da nema tu napisano mozes da trazis odstetu nazad. (na primer ne radi klima a nema u full disclosures). Javni beleznik ti pomogne da se to uzme od prodavca nazad. (cifra ili za popravku ili za nabavku nove).
- Pitas agenta da li imaju druge ponude (kupovni agent kontaktira prodajnog agenta) i pita da li imaju druge ponude
- Potpisujes dokument "ponuda za kupovinu stana". To je prakticno UGOVOR a ne "ponuda" jer se ti OBAVEZUJES da ces da isplatis tu cenu iz tog UGOVORA. Ugovor vazi samo u slucaju da ga PRIHVATI prodavac.
- Zajedno sa tim ugovorom saljes dokaz (sredstva na racunu, pre-odobrenje od banke, ko si sta si i jedno PISMO zasto mislis da prodavac treba tebi da proda a ne nekom drugom).
- Ako ti prihvate ponudu ti onda imas rok od 24h da uplatis earnest money depozit (javnom belezniku) i od tog trenutka se smatra da si pod ugovornom obavezom.

E sad ti u PONUDI/UGOVORU mozes da navedes uslove (contingency)
- moja ponuda vazi samo ako mi banka odobri kredit
- moja ponuda vazi samo ako organizujem full inspection i sve bude u skladu sa full disclosures
- moja ponuda vazi samo u slucaju da procenitelj napise da je procenjena vrednost ista kao ponudjena.

Ako ti prihvati prodavac ponudu to je to ide se sa tim u proces.
 
Hvala za objasnjenje. Mada i kod nas je slicno. Kad potpises predugovor ti se obavezujes da kupis, a ako odustanes kapara ostaje prodavcu. Dok se ne potpise predugovor ti ne mozes da znas ko je "ozbiljan kupac". Jedino je razlika u tome sto ovde ne vidis kupca, nego dajes ponudu (sto je neka vrsta cenkanja) i time pokazujes da si "ozbiljan", pa ako prodavac prihvati, to je to.
 
Hvala za objasnjenje. Mada i kod nas je slicno. Kad potpises predugovor ti se obavezujes da kupis, a ako odustanes kapara ostaje prodavcu. Dok se ne potpise predugovor ti ne mozes da znas ko je "ozbiljan kupac". Jedino je razlika u tome sto ovde ne vidis kupca, nego dajes ponudu (sto je neka vrsta cenkanja) i time pokazujes da si "ozbiljan", pa ako prodavac prihvati, to je to.
Da ali dajes i dokaz o sredstvima na racunu plus agent ne mora da te “voda” po celom gradu i u tom smislu je efikasnije.
 
Iskreno, meni se to i svidja. Imas mogucnost da das ponudu bez cenkanja (ja bar ne volim cenkanje) pa prodavac ako hoce nek prihvati, ako nece ne mora. Jedino je rizik da propustis priliku ako neko drugi da vise, a ti si mozda bio spreman da das i vise od njega, ako je bas dobra nekretnina.
 
Iskreno, meni se to i svidja. Imas mogucnost da das ponudu bez cenkanja (ja bar ne volim cenkanje) pa prodavac ako hoce nek prihvati, ako nece ne mora. Jedino je rizik da propustis priliku ako neko drugi da vise, a ti si mozda bio spreman da das i vise od njega, ako je bas dobra nekretnina.
Cenkanje je uobicajena praksa.

Ide ovako:
Ti das ponudu a prodavac umesto da je prihvati on ti posalje “counter offer” on to potpisuje (opet obavezujuce) i salje ti. Ti dobijas counter offer i imas 12 sati da odgovoris.
Posle ti mozes opet counter i das mu 2 sata da odgovori

Uobicajeno je da dokumenta idu 5-6 puta tamo vamo :) i veoma je stresno!!!
Razlog sto je stresno i napeto je sto ides iznad svojih mogucnosti a sve formalno kroz zilion potpisivanja!! Napravljeno je tako da ti izvuku poslednji $ sa sve overhype koji traje u tom trenutku.
 
Efikasnije bi bilo da ne možeš da pogledaš stan ako nisi ozbiljan kupac, tipa da pokažeš sredstva na računu i kupovnog agenta. Ovako i u amerikama idu da bleje na tim openhous-ima. Pojedu poneko posluženje :D Kao što i ovde dodju blejači samo da bi pričali sa nekim.
 
Zato su i nabili sve te probirace razgledace u jedan termin 11AM-3PM i to je to :)
 
Pa cela tema je tako i pocela, davne 2010.:
Ja pratim rekreativno trziste nekretnina od neke 2007., 2008. Ne secam se tacno, davno je bilo. Ali recimo da je to taj period.
I uvek, ali uvek je postojao broj ljudi, vecina rekao bih, koja je tvrdila da je cena nerealna i precenjena. Samo, kako je rasla cena nekretnina, rasla je i procena 'realne' cene. Nekada su ljudi tvrdili da ce za 5,6 godina stan u centru kostati 300 evra. Evo sad u BW ide po 10k.
Jednostavno, ljudi agresivno projektuju svoje zelje, verovatno jer ne mogu da priuste to sto zele.

Da li je realna cena goriva ona koju trenutno imamo, s obzirom da je u okruzenju dosta niza i s obzirom da u vreme kad je barel kostao isto kao sada pre nekih godinu-dve dana gorivo je bilo dosta jeftinije. Jos plus navodno imamo jeftinije gorivo od Rusa. Svi smo svesni da nas pljackaju kad je gorivo u pitanju. Ista je situacija i sa nekretninama. Ja pod realnom cenom smatram cenu sa kojom 95% ljudi moze sebi da priusti stan bilo gde, neko u centru grada za 200k evra, neko na selu bogu iza nogu za 5k evra. Po trenutnoj ceni samo 5% ljudi u Srbiji moze da priusti stan, i ako ti smatras da stan treba da bude luksuzna roba koju mogu da bude samo najbogatiji, onda Ok. Po tvom shvatanju je realna cena ona po kojoj ima dovoljno kriminalaca spremnih da plate naduvane cene. Ocigledno se shvatanje realne i normalne cene razlikuje od osobe do osobe.
Lupio si ogromnu glupost.
Prvo, dao si veoma proizvoljnu definiciju na osnovu koje donosis zakljucke. Zasto 95% ljudi, a ne 90% ili 99% ili 80%.
Zasto bilo gde. Ja bih sebi mogao da priustim kucu od 10k u nekoj zabiti, ali ne pada mi na pamet da to kupujem. Pre bih bio podstanar u gradu, nego imao svoju kucu u mestu bez ikakvih sadrzaja. Jednostavno kvalitet zivota, koji dolazi sa razvijenom sredinom u kojoj zivis, je meni bitniji od pukog posedovanja zidova na moje ime. Vecini ljudi ne pada na pamet da kupuju kucu u toj istoj zabiti i zato ona kosta 10k ili manje. Sa druge strane, vecina ljudi bi kupila stan u BW kada bi mogla, i zato tamo cena kosta 5k, 10k. To je definicija ponude i potraznje.
Trece, stan jeste luksuzna roba. Stan nije kilo jabuka, da ga kupujes u proizvoljnoj kolicini i u proizvoljnom kvalitetu. I na zapadu imas rentere i home ownere. Nigde, osim u danasnjim post socijalistickim drzavama, nemas procenat vlasnika stanova u procentu od 95%.

Svi se brate mili ubise da pokazu kako je Beograd skuplji od Londona, Pariza, Beca, Madrida, Berlina. A losiji je za zivot.
Pa izvoli brate mili, prodaj svoj precenjeni stan i preseli se u London ili gdegod.

Obelezio sam deo na koji se odnosi moj post. To sto ti (ja, Vucic, Pera ili bilo ko) imas svoju definiciju realne cene to tu cenu ne cini realnom. Realno je samo ono koliko trziste placa (da i kriminalci i svi drugi koji u tome ucestvuju). Nema sta ja ili ti ili bilo ko da smatramo koji procenat ljudi bi trebalo da moze da kupi stan - to trziste odredjuje. Kako trziste funkcionise je razlicito od zemlje do zemlje i prema tome ljudi i biraju gde ce ziveti (izmedju ostalog).
Upravo.
 
Žena je u najmanju ruku tragikomična, bilo mi je dosadno da je slušam pa sam gledala nešto na telefonu. Stane na sred terase, pa drži predavanje i divi se lepoti stana u potkrovlju koji treba da se renovira. Onda se divi lepoti terase koja je isto za renoviranje, može da posluži da sušiš veš na njoj ili skladištiš voće i povrće. Nađe neku glupost, pa se oduševljava, ko u nekoj crnoj komediji.

Pitaju je kupici da li može da se desi da terasa prokišnjava jer su to čuli od komšija. Ona pada u trans i tvrdi da ne može ni slučajno (pre par meseci majstori tri puta dolazili zbog prokišnjavanja).

Ne znam koliko je vlasnik stana upoznat sa cenama. Znam samo da je prilično lažljiv i g*** čovek, koji nedostatak inteligencije pokušava da nadomesti laganjem. Primetila sam da laže i potpuno besmislene stvari.
Nista licno, ali iz tvojih postova moze se zakljuciti sledece:
- Agent je djubre
- Vlasnik stana je djubre
- Stan je djubre

Sta tebe/vas drzi u tom stanu?
Sta te sprecava da nadjes nesto bolje? Vrlo verovatno je odgovor cena. Odnosno ono sto bi zelela ne mozes da priustis, i to je razlog tvoje frustracije.
I to je sasvim ok, ali onda hajde da stvari nazovemo pravim imenom, a ne da se gadjamo nekim preteranim tumacenjima.
 
Tako je a ja kad kad to napisem drvlje i kamenje.
Jedina realna razlika izmedju mene i svih ovih sto se pojavljuju je sto ja krenem da pricam bukvalno prerano o tome i sto pisem ekstremnije umesto lepo umereno fino kao oni.
Sve ce vise da isplivava istina za Kanadu a pogotovo Vankuver.
 
Zapao mi malopre na Tiktok ovaj Kanađanin koji se doselio u Beograd a govori i cenama nekretnina. Pouka čupava vremena https://vm.tiktok.com/ZMY6c2Aq1/
Poruka da prosečan građanin neće moći da priušti prosečan stan ni u Kanadi, ni u Nemačkoj a kamoli u Beogradu koji je objektivno gledajući jedini urbani predeo u Srbiji, a i šire (CG,BiH,MKD,KS).

Svakako je teško steći kapital da bi se kupio stan, ali čak i ljudi koji su na ovaj ili onaj način stekli vlasništvo nad nepokretnostima na tzv. "top" lokacijama su u velikoj većini u kanalu. Živeo sam nekoliko godina u Bloku 21, Šest kaplara. Ljudi koje sam susretao u tom periodu su bukvalno bili na ivici egzistencije. Srećom budžet stambene zajednice se puni prihodom od reklama, od kojih se vrši tekuće održavanje zgrade, ali nekolicina komšija mi je tražila na pozajmicu 1000-2000 dinara za mleko i to prilično učestalo. Ekipa ljudi mahom penzioneri ili ljudi koji žive u zajednci sa roditeljima i decom, tri generacije pod istim krovom. Jedan viđeniji advokat je kupio u kešu stan od 120 m2 i full ga sredio, da bi nakon par meseci nakon useljenja procurila veš mašina komšije na spratu i uništila mu plafon i električne instalacije. Naravno komšiji mala penzija pa nema od čega da se sanira šteta. Ispred zgrade pakao za parking, bukvalno u istom ulazu žive ljudi koji voze 40+ godina stare Zastave i Lade i Range Rovere. Ne znam kako je u drugim delovima Srbije, ali život u ovom "prestižnom" bloku je iz moje perspektive nadrealan. Po ovim socio ekonomskim razlikama Beograd je baš daleko od Evrope, koliko god da cene nepokretnosti skaču.
 
Pa ne mora ni Srbin u Starom Gradu, može recimo u Borči. Još ako je neka starogradnja sa zatvorskim terasama kao taj na linku onda može još povoljnije da prodje.
 
Pa ne mora taj Kanadjanin da kupi kucu od 800k CAD, moze i stan recimo za 300k. i to sa 2 spavace sobe, mozda malo vece cene nego u Bg-u, npr. https://www.realtor.ca/real-estate/25174166/534-4645-jane-st-s-toronto-black-creek. Ni ja ne gledam vile na Dedinju i Senjaku za kupovinu.
Decko, ti očigledno ne poznaješ okolinu Niša jer je na mnogim mestima moguće kupiti kuću i za 20k. Naravno, mora malo da se sredi, ali ako si za DIY varijantu i tu se može uštedeti. Jednino pitanje je ko bi istinski želeo da stanuje u takvom okruženju, koliko god bilo priuštivo.
 
Pa ne mora taj Kanadjanin da kupi kucu od 800k CAD, moze i stan recimo za 300k. i to sa 2 spavace sobe, mozda malo vece cene nego u Bg-u, npr. https://www.realtor.ca/real-estate/25174166/534-4645-jane-st-s-toronto-black-creek. Ni ja ne gledam vile na Dedinju i Senjaku za kupovinu.
Slažem se, s tim što ima dosta i do društvenog miljea. Kod nas je živeti u blokovima kul. Kod njih kad živiš u "projektima" kakvi su ovi ispadas najgori klošar.

Al nije to poenta, nego postalo je stvarno loše za radničku pa i za srednju klasu (koja bukvalno nestaje) svugde.

Poruka da prosečan građanin neće moći da priušti prosečan stan ni u Kanadi, ni u Nemačkoj a kamoli u Beogradu koji je objektivno gledajući jedini urbani predeo u Srbiji, a i šire (CG,BiH,MKD,KS).

Svakako je teško steći kapital da bi se kupio stan, ali čak i ljudi koji su na ovaj ili onaj način stekli vlasništvo nad nepokretnostima na tzv. "top" lokacijama su u velikoj većini u kanalu. Živeo sam nekoliko godina u Bloku 21, Šest kaplara. Ljudi koje sam susretao u tom periodu su bukvalno bili na ivici egzistencije. Srećom budžet stambene zajednice se puni prihodom od reklama, od kojih se vrši tekuće održavanje zgrade, ali nekolicina komšija mi je tražila na pozajmicu 1000-2000 dinara za mleko i to prilično učestalo. Ekipa ljudi mahom penzioneri ili ljudi koji žive u zajednci sa roditeljima i decom, tri generacije pod istim krovom. Jedan viđeniji advokat je kupio u kešu stan od 120 m2 i full ga sredio, da bi nakon par meseci nakon useljenja procurila veš mašina komšije na spratu i uništila mu plafon i električne instalacije. Naravno komšiji mala penzija pa nema od čega da se sanira šteta. Ispred zgrade pakao za parking, bukvalno u istom ulazu žive ljudi koji voze 40+ godina stare Zastave i Lade i Range Rovere. Ne znam kako je u drugim delovima Srbije, ali život u ovom "prestižnom" bloku je iz moje perspektive nadrealan. Po ovim socio ekonomskim razlikama Beograd je baš daleko od Evrope, koliko god da cene nepokretnosti skaču.
Meni se uvek dopadalo što kod nas svi društveni staleži žive zajedno. To mi je idealna situacija. Živela sam i u JAR neko vreme i mnogo je nezdravo a dugoročno i nestabilno, imati te totalno odvojene svetove u istom gradu (aparthejd nikad stvarno nije ukinut jer aparthejd nisu samo rasni zakoni već prvenstveno klasna podela). I u Americi je tako samo manje ekstremno.
 
Pa ne mora taj Kanadjanin da kupi kucu od 800k CAD, moze i stan recimo za 300k. i to sa 2 spavace sobe, mozda malo vece cene nego u Bg-u, npr. https://www.realtor.ca/real-estate/25174166/534-4645-jane-st-s-toronto-black-creek. Ni ja ne gledam vile na Dedinju i Senjaku za kupovinu.
i dalje je to 2,500 CAD mesecno a plata ti 3k cak i na takvoj lokaciji gde bas moras kolima svuda.
pogledaj posto je odrzavanje zgrade :( - https://www.chestnutpark.com/ON/toronto/m3n2k9/10986152-MLS-W5865240-na-534---4645-Jane-St-S
i dole nisu kamatu lepo update treba na 6.55%
i ovaj porez na imovinu je kakav je trenutno a racuna se vrednost kada je on platio.
Kad budes kupio po ovoj ceni bice 600-700 (ako imas low income)
 
Pa ne mora ni Srbin u Starom Gradu, može recimo u Borči. Još ako je neka starogradnja sa zatvorskim terasama kao taj na linku onda može još povoljnije da prodje.
Ne razumem kakve zatvorske terase? Pa i Belvil ti vazi za luksuzno naselje, a takodje ima te zatvorske terase. Evo jos jedno stana, ista lokacija, ista cena https://www.realtor.ca/real-estate/25234064/318-4673-jane-st-toronto-black-creek. Pa nije bas isto Borca i ovo. Ja bih ziveo na periferiji Toronta, u Borci ili Kaludjerici.
Decko, ti očigledno ne poznaješ okolinu Niša jer je na mnogim mestima moguće kupiti kuću i za 20k. Naravno, mora malo da se sredi, ali ako si za DIY varijantu i tu se može uštedeti. Jednino pitanje je ko bi istinski želeo da stanuje u takvom okruženju, koliko god bilo priuštivo.
Moze se kupiti kuca na selu, ali za 20k slabo. Vec imam 2 kuce na selu, ne treba mi treca, pa ne razmatram tu opciju.
 
Ne razumem kakve zatvorske terase? Pa i Belvil ti vazi za luksuzno naselje, a takodje ima te zatvorske terase. Evo jos jedno stana, ista lokacija, ista cena https://www.realtor.ca/real-estate/25234064/318-4673-jane-st-toronto-black-creek. Pa nije bas isto Borca i ovo. Ja bih ziveo na periferiji Toronta, u Borci ili Kaludjerici.

Moze se kupiti kuca na selu, ali za 20k slabo. Vec imam 2 kuce na selu, ne treba mi treca, pa ne razmatram tu opciju.
Vaistinu moze da bude... ima tu istine...
 
i dalje je to 2,500 CAD mesecno a plata ti 3k cak i na takvoj lokaciji gde bas moras kolima svuda.
pogledaj posto je odrzavanje zgrade :( - https://www.chestnutpark.com/ON/toronto/m3n2k9/10986152-MLS-W5865240-na-534---4645-Jane-St-S
i dole nisu kamatu lepo update treba na 6.55%
Pa i u Borci da uzmes stan od 60m2, po 1.500 evra, to je 90.000 evra. Ako das ucesce od 20k i kredit od 70k, na 30 godina rata kredita ti je 430 evra. A prosecna plata je 600. Opet je u Bgu gore :)
 
Vrh