Šta je novo?

Cene nekretnina

Naravno da prosecan Svedjanin sa prosecnom svedskom platom ima visi standard od prosecnog Srbina sa prosecnom srpskom platom, to je vazilo oduvek i ako njih ne pogodi neka teska kataklizma vazice i nadalje.

Medjutim, postoji rastuci sloj ljudi globalno koji ne radi za lokalne plate, i koji na cenu zivota u nekom gradu gleda apsolutno a ne relativno. Za te ljude, Beograd je cak i sa ovim cenama jos uvek jeftin, a ono sto nudi za te pare uopste nije toliko lose, ma koliko ljudi ovde odbijali da prihvate tu cinjenicu.

Takodje, Svedjani nemaju jos par miliona Svedjana u inostranstvu koji rade za plate nekoliko puta vece od svedskih, ulazu nazad u Svedsku i time prave dodatni pritisak na cene.

Svedjani se cesto penzionisu pa odu u inostranstvo i toplije krajeve, Srbi se iz inostranstva cesto penzionisu ovde sa svojim inostranim penzijama. Jos jedan pritisak na cene.

Kada sve te faktore primenis na trziste koje u svojoj rekordnoj godini izgradi manje stanova u celoj zemlji nego sto sama Budimpesta u toj godini izgradi, dobijes stanje kakvo imamo.

Potrebna je jos masovnija izgradnja, ili jos masovnija emigracija (na nivou Bugarske i Rumunije) da bi taj beogradski price-to-income index koji se ovde stalno citira ispao iz top 10 u Evropi. A taj indeks je u varira vrlo malo vec 15 godina, i na dnu trzista smo bili u tih top 10. Ocigledno su osnove problema vece i od vlasti, i od agenata, i od zlatnih doba i od kriza.
 
Kad pomislim kako nam je loše u državi, pogotovo u svetlu najnovijih dešavanja i ultimatuma gde je Srbija opet saterana u ćošak i uslovljena uvođenjem viza i uskraćivanjem finansiranja i ko zna čega sve ne, dođem ovde da udahnem malo optimizma i moram priznati da mi bude mnogo lakše kad pročitam da je ljudima u Švedskoj i Kanadi i u svetu generalno mnogo teže nego nama. Jesmo mi loši, al bar nismo najgori.
 
Naravno da prosecan Svedjanin sa prosecnom svedskom platom ima visi standard od prosecnog Srbina sa prosecnom srpskom platom, to je vazilo oduvek i ako njih ne pogodi neka teska kataklizma vazice i nadalje.

Medjutim, postoji rastuci sloj ljudi globalno koji ne radi za lokalne plate, i koji na cenu zivota u nekom gradu gleda apsolutno a ne relativno. Za te ljude, Beograd je cak i sa ovim cenama jos uvek jeftin, a ono sto nudi za te pare uopste nije toliko lose, ma koliko ljudi ovde odbijali da prihvate tu cinjenicu.

Takodje, Svedjani nemaju jos par miliona Svedjana u inostranstvu koji rade za plate nekoliko puta vece od svedskih, ulazu nazad u Svedsku i time prave dodatni pritisak na cene.

Svedjani se cesto penzionisu pa odu u inostranstvo i toplije krajeve, Srbi se iz inostranstva cesto penzionisu ovde sa svojim inostranim penzijama. Jos jedan pritisak na cene.

Kada sve te faktore primenis na trziste koje u svojoj rekordnoj godini izgradi manje stanova u celoj zemlji nego sto sama Budimpesta u toj godini izgradi, dobijes stanje kakvo imamo.

Potrebna je jos masovnija izgradnja, ili jos masovnija emigracija (na nivou Bugarske i Rumunije) da bi taj beogradski price-to-income index koji se ovde stalno citira ispao iz top 10 u Evropi. A taj indeks je u varira vrlo malo vec 15 godina, i na dnu trzista smo bili u tih top 10. Ocigledno su osnove problema vece i od vlasti, i od agenata, i od zlatnih doba i od kriza.
Kod nas već duže vremena nema masovne izgradnje(recimo od Stepe Stepanovića, a ne znam da li da računam Zemunske kapije...). Deluje mi da im se ta vrsta izgradnje ne isplati nego se sve upucava u Lux i Premium(trademark by @beli labud ).
 
Здравство и здравље у глобалу можда није прва ствар која падне на памет некоме ко размишља о куповини стана овде, али мислим да треба да се спомене. Па, ево још једног поређења у низу поређења:

Међу 122 земље на свету за које постоје доступни подаци, Србија се налази на другом месту по укупном вишку умрлих од почетка пандемије, посматрано релативно у односу на број становника. Око 62 хиљаде људи умрло је више него што би умрло да пандемије није било. Другим речима, сваки 108. становник Србије је превремено изгубио живот током пандемије. Једина гора земља од Србије по овом критеријуму је суседна Бугарска.

С друге стране, Данска је изгубила око 10 пута мање људи. Од европских држава, следе Норвешка и Ирска са око 7, Шведска око 6, Кипар око 5.5, Француска око 5, Финска и Швајцарска око 4.5, Немачка око 4, Белгија и Холандија око 3.7, Аустрија око 3.3, Словенија и Велика Британија око 3.2 пута мање и тако даље. Све је ово, наравно, релативно у односу на број становника.

Кога занима потпуна табела, налази се на овом линку. Извор је овде.
 
Здравство и здравље у глобалу можда није прва ствар која падне на памет некоме ко размишља о куповини стана овде, али мислим да треба да се спомене.
Slažem se. U Britaniji trenutno preko 400k pacijenata ima zakazanu intervenciju koju mora da čeka makar godinu dana.

 
U Britaniji trenutno preko 400k pacijenata ima zakazanu intervenciju koju mora da čeka makar godinu dana.
Не могу да нађем чланак који наводи колико људи у Србији толико чека. Но, чак и да не умре апсолутно нико од свих тих људи који у Србији толико чекају, а да умре свих 406 хиљада који у UK чекају интервенцију, вишак умрлих у Србији би и даље био већи него у UK.

Иначе, одлучи се да ли радиш као неурохирург у Стокхолму или си у њему био само један пут.. или само измишљаш како ти дуне.
 
au al se rasplamsala rasprava danas, daleko bilo, nervoza ko da će neki pad uskoro 🙃
Pre ce biti da su se podstanari unervozili jer pada nema, a stanodavci hoce da prodaju stan koji iznajmljuju na periferiji za 3k po m2. Stalno pristizu novi na temu sa svojim subjektivnim nadama koje crpe iz laicizma. I sada opet svakom treba sazvakati ponovo ono sto je na temi sazvakano 20 puta, od toga ko kupuje u najgoroj zemlji na planeti, i naravno iznova upoznavanje sa time ko su botovi na temi, ko su agenti. Tema otisla u aut zbog nervoznih podstanara, besmisleno je pisatii bilo sta na temu cena.
 
Hvala 🍀⛄Pre ću da verujem u ono što ti napišeš jer je to tvoja struka, dok je moje mišljenje pretežno subjektivno, s obzirom na to da nisam iz ekonomske struke. Nemam ekonomska znanja i služila sam se isključivo logikom u izvođenju zaključka i donošenju odluke šta da radim u ovakvoj situaciji.

Samo da nismo ovoliko korumpirana država sa nenormalnom količinom kriminala, koji vlast podržava, svako iole vredan i sposoban bi živeo u svom stanu, ne bi bilo ni ove teme, ni ovog Foruma, ili bi diskusija išla u mnogo lepšem pravcu.
Razmisljanje na nivou sastava u osmom razledu kako zamisljam drzavu.

Ljudi su skloni da bez razmisljanja prihvate ono sto im se dopada ili poklapa sa njihovim uverenjima i isto tako da bez razmisljanja odbace ono sto im se ne dopada. Tako onaj koji prica da pada nema postaje bot, a onaj koji prica da ce padati postaje cenjeni ekonomista cija rec ima tezinu. Bio je ovde jedan ekonomista zvani Bocko, nije znao razliku izmedju devizne partije i deviznog racuna, tako da ne veruj tako naivno bilo cemu, on nije dipl ekonomista po onome sto je do sada pisao, ili barem nikada nije napisao nista osim klasicnih opaski koje svaki ljubitelj kafanskih beseda zna da iznedri, tipa lopovi, sta nam rade i sl.
 
Razmisljanje na nivou sastava u osmom razledu kako zamisljam drzavu.

Ljudi su skloni da bez razmisljanja prihvate ono sto im se dopada ili poklapa sa njihovim uverenjima i isto tako da bez razmisljanja odbace ono sto im se ne dopada. Tako onaj koji prica da pada nema postaje bot, a onaj koji prica da ce padati postaje cenjeni ekonomista cija rec ima tezinu. Bio je ovde jedan ekonomista zvani Bocko, nije znao razliku izmedju devizne partije i deviznog racuna, tako da ne veruj tako naivno bilo cemu, on nije dipl ekonomista po onome sto je do sada pisao, ili barem nikada nije napisao nista osim klasicnih opaski koje svaki ljubitelj kafanskih beseda zna da iznedri, tipa lopovi, sta nam rade i sl.
Dobro😀

A kaži ti nama da li spada u kafanske besede ovo što noćas napisa član antibot, da će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Meni nema baš mnogo logike jer ću pre za te pare da kupim stan u centru Barselone ili Milana, nego baš na Mirijevu.

I kako to da cene nekretnina u većini evropskih zemalja, kao i u Americi sve više padaju, a kod nas će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Svi ekonomisti najavljuju recesiju koja je neizbežna. Kako onda cena nekretnina baš u očajnoj Srbiji može toliko da divlja, da teška periferija košta 5.000 EUR po kvadratu?

Ko bi normalan pre birao Mirijevo nego centar Barselone?

Mislim, vidimo mi po slici na avataru da si ozbiljan intelektualac, ali nigde da nam objasniš logičku povezanost između ekonomskih faktora na osnovu kojih izvodiš svoje zaključke, samo napišeš tek tako neki čudan i nelogičan zaključak, a nigde objašnjenja zašto bi to bilo tako.
 
Иначе, одлучи се да ли радиш као неурохирург у Стокхолму или си у њему био само један пут.. или само измишљаш како ти дуне.
Drago što si trošio vreme da čitaš moje poruke na forumu, nadam se da si uživao koliko i ja pišući ih.

Čitanje istorije poruka nekog korisnika i donošenje lažnog zaključka na osnovu njih je znak nedostataka argumenata. Možeš ti to i bolje.
 
Dobro😀

A kaži ti nama da li spada u kafanske besede ovo što noćas napisa član antibot, da će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Meni nema baš mnogo logike jer ću pre za te pare da kupim stan u centru Barselone ili Milana, nego baš na Mirijevu.

I kako to da cene nekretnina u većini evropskih zemalja, kao i u Americi sve više padaju, a kod nas će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Svi ekonomisti najavljuju recesiju koja je neizbežna. Kako onda cena nekretnina baš u očajnoj Srbiji može toliko da divlja, da teška periferija košta 5.000 EUR po kvadratu?

Ko bi normalan pre birao Mirijevo nego centar Barselone?

Mislim, vidimo mi po slici na avataru da si ozbiljan intelektualac, ali nigde da nam objasniš logičku povezanost između ekonomskih faktora na osnovu kojih izvodiš svoje zaključke, samo napišeš tek tako neki čudan i nelogičan zaključak, a nigde objašnjenja zašto bi to bilo tako.
Mirijevo 5000e kvadrat je mim/posalica na ovoj temi koja se ponavlja vec dve godine, ne treba ulaziti toliko duboko u njenu analizu.
 
Meni su fenomen botovi koji spamuju teme po forumima sve sa pričom kako se u razvijenim zemljama mnogo teško živi, čak su i programeri bukvalno socijalni slučajevi, ali je zato Srbija ekonomski lider na Balkanu.

Ovo mi je još jače i frapantnije od saveta ,,kupite stan što pre ako imate keš."
Ne živi se u razvijenijim zemljama teze nego u Srbiji već se sa prihodima koje radnička klasa ima u Švedskoj recimo, ipak mnogo lakše i lepše živi u Srbiji. Ovde kada porodica ima 5000 evra prihoda i sopstveni stan, bukvalno živi kao švedska viša klasa.

Dakle ne poredimo srpsku i švedsku srednju klasu već ljude koji imaju ista primanja bilo ovde ili tamo. Nema ih puno, ali ima ipak kao posledica digitalne ekonomije uglavnom.

Naravno da je sve to mač sa dve oštrice. Jasno je da život u državi kao što je Srbija ima hiljadu rizika, ali eto ima i te prednosti da sa manje para možeš da budeš "bogat".

Što se cena nekretnina tiče, sada možemo raspravljati samo koliki par očekujemo, a ne da li će biti pada.
 
Što se Mirijeva tiče mislim da je na njegovoj popularizaciji više doprineo vradovic nego metro. U znak zahvalnosti da se digne novo naselje posle Mirijeva IV i da se zove "Radojevo". 5k eur u sivoj fazi. :)
 
Što se Mirijeva tiče mislim da je na njegovoj popularizaciji više doprineo vradovic nego metro. U znak zahvalnosti da se digne novo naselje posle Mirijeva IV i da se zove "Radojevo". 5k eur u sivoj fazi. :)
У Новом Саду имаш Авијатичарско насеље, као и Адамовићево.
Аналогно томе, Радовићево насеље би било пун погодак. Купујем у том делу плац, сигурно! Градимо карингтонке као на Бежанијској коси, мале црвене, умилне, с базеном испред, и Бог да нас види! Овај форум може помоћи да се сви нађемо на пиву, ракији, умрежимо, направимо комплекс кућа - и уштедимо. У кафани су се увек правили најпогоднији послови! :)
 
Ja ne znam kako smo dosli do toga da uporedjujemo kvalitet zivota u Srbiji sa zemljama kao sto su Norveska, SAD, Svajcarska, Svedska,.. Jos neki govore kako tamo ne valja, a u Srbiji je super. Podseca me na Servernu Koreju i propagandu koja se servira tom narodu kako su oni pobedili na Svetskom prvenstvu u fudbalu. Mislim, lako je za neku zemlju izvuci neki podatak koji govori da tu toj zemlji mozda nesto nije savrseno, ali lista tih nesavrsenosti kod nas bi bila beskonacna. Znamo mi da tamo ne cveta novac na drvecu, ali ako vidis da ti prijatelji, komsije, kolege i rodjaci masovno odlaze u inostranstvo i skoro niko se ne vraca, onda ti je sve jasno gde se bolje zivi. I onda se pojavi neko ko ti kaze "Da li verujes meni ili svojim ocima?" i ubedjuje te da je Srbija ekonomski tigar koji obara sve rekorde i da svi zele da se presele u Srbiju jer sad krece kriza koju Srbija nece ni osetiti jer je kriza nasa sansa, i da ce zbog toga cene nekretnina ici jos navise. I kako da ne posumnjas da je taj neko bot, investitor, vlasnik agencije za nekrtnine i nesto slicno :)
 
Ja ne znam kako smo dosli do toga da uporedjujemo kvalitet zivota u Srbiji sa zemljama kao sto su Norveska, SAD, Svajcarska, Svedska,.. Jos neki govore kako tamo ne valja, a u Srbiji je super.
Evo, još jednom. Ja sam konkretno komentarisao moje viđenje kvaliteta radničkog zivota u Švedskoj. Nigde nisam pomenuo Srbiju.

Meni nije jeres da kažem da radnik tamo može skromno da živi. Zašto je to problem napisati, ili ostaviti link kako francuske novine pišu o epidemiji samoubistava francuskih poljoprivrednika?
Ako vidis da ti prijatelji, komsije, kolege i rodjaci masovno odlaze u inostranstvo i skoro niko se ne vraca, onda ti je sve jasno gde se bolje zivi.
Moji prijatelji, komsije, kolege, rodjaci ne odlaze u inostranstvo.

Edit, da dodam. Zapadna Evropa nije kao pre 20 godina i više. Vreme se promenilo, plate su javno dostupne na internetu, troškovi života takođe. Toga nekada nije bilo, tehnologija je promenila pristup informacijama.
 
Evo, još jednom. Ja sam konkretno komentarisao moje viđenje kvaliteta radničkog zivota u Švedskoj. Nigde nisam pomenuo Srbiju.

Meni nije jeres da kažem da radnik tamo može skromno da živi. Zašto je to problem napisati, ili ostaviti link kako francuske novine pišu o epidemiji samoubistava francuskih poljoprivrednika?
Ne razumem zasto bi pisao o tome na temi koja ima veze sa cenom nekretnina, totalni off-topic. Jedino sto ja mogu da zakljucim kad neko napise ovako nesto jeste da zeli da posalje poruku: "Ljudi, jeste da su njima plate vece, ali oni zive toliko bedno da je njima jos teze da kupe stan nego sto je vama problem da izdvojite 5.000 evra za m2 u Mirijevu, evo vec se razmisljaju da se presele u Srbiju i kupe ovde stanove", i da time opravda ovo ludilo od cena nekretnina.
Moji prijatelji, komsije, kolege, rodjaci ne odlaze u inostranstvo.
Mislim da se tvoje iskustvo razlikuje od iskustva mnogih koji zive u Srbiji. Verujem da tvoje prijatelji, komsije, kolege, rodjaci ne odlaze u inostranstvo jedino ako vec zive u inostranstvu. A da, vidim, ti vec zivis u Stokholmu u koji si otisao samo jednom u zivotu :) Da, verujem ti da Svedjani ne odlaze u inostranstvo.
 
Dobro😀

A kaži ti nama da li spada u kafanske besede ovo što noćas napisa član antibot, da će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Meni nema baš mnogo logike jer ću pre za te pare da kupim stan u centru Barselone ili Milana, nego baš na Mirijevu.

I kako to da cene nekretnina u većini evropskih zemalja, kao i u Americi sve više padaju, a kod nas će kvadratni metar na Mirijevu biti 5.000 EUR?

Svi ekonomisti najavljuju recesiju koja je neizbežna. Kako onda cena nekretnina baš u očajnoj Srbiji može toliko da divlja, da teška periferija košta 5.000 EUR po kvadratu?

Ko bi normalan pre birao Mirijevo nego centar Barselone?

Mislim, vidimo mi po slici na avataru da si ozbiljan intelektualac, ali nigde da nam objasniš logičku povezanost između ekonomskih faktora na osnovu kojih izvodiš svoje zaključke, samo napišeš tek tako neki čudan i nelogičan zaključak, a nigde objašnjenja zašto bi to bilo tako.
Da li sam intelektualac nije vazno, da sam bio inteletualac kao na primer ti, sada bih mi stanodavac pokazivao kupcima stan koji rentiram. Srecom sam na vreme pronasao ekonomsku logiku koju ti kao sto vidimo jos trazis, tako da sam na vreme obavio kupovinu. Ekonomsku logiku koju sam delio ovde mozes pronaci negde u proslim postovima, necu svakom pojedinacno pisati. Ono sto je sigurno je da oni koji su kupili kada sam rekao da je povoljno za kupovinu, sada trljaju ruke. A to je najvaznije😀😀😀
 
Nadam se da ne mislis na onu ekonomsku logiku, iz postova za koje si posle sam molio moderatora da se obrisu...
 
Ali imam jedno drugo pitanje. Ako mislite da je Srbija bolesna drzava, zasto zelite tu da kupite stan? Ja ne bih kupio stan u nekoj bolesnoj drzavi ni mrtav nego bih emigrirao.

Ja konkretno to i planiram. Odustao sam od kupovine stana u bg. Jedina moguca ali manje verovatna alternativa mi je neko manje mesto u Srbiji sa koliko toliko dobrom infrastrukturom. Ali zasto bih i to radio kad ima malih lepih gradova mesta po EU sa infrastrukturom boljom i od bg.
 
Ne razumem zasto bi pisao o tome na temi koja ima veze sa cenom nekretnina, totalni off-topic.
Lepo kažeš, mada mi nije mi bila namera da svojim postovima navodim na dalje zaključke u vezi nekretnina. Nego je bilo pomena plata u EU, pa sam dodao svoje viđenje.

Ako pričamo o nekretninama, mislim da je gotovo nemoguće da se samo sa radničkom platom u EU i u Srbiji, kupi stan na iole normalnoj lokaciji, na kredit ili štednjom.
 
Lepo kažeš, mada mi nije mi bila namera da svojim postovima navodim na dalje zaključke u vezi nekretnina. Nego je bilo pomena plata u EU, pa sam dodao svoje viđenje.

Ako pričamo o nekretninama, mislim da je gotovo nemoguće da se samo sa radničkom platom u EU i u Srbiji, kupi stan na iole normalnoj lokaciji, na kredit ili štednjom.
Postoji jedna razlika izmedju Srbije i mnogih drugih zemalja. U normalnim zapadnim zemljama ti mozda nemas mogucnost da sa prosecnom platom kupis stan u centru glavnog grada. Ali imas para da kupis neki stan ili kucu na periferiji, i da to bude vrlo pristojno resenje, odakle mozes recimo metroom da za 15 min budes u centru grada. Ja ne bih imao problem da kupim stan na periferiji uredjenog grada koji ima metro i niz drugih stvari koje zivot cine normalnim, ali bih imao problem da kupim stan na periferiji Beograda gde nema parkinga, kanalizacije, odakle mi treba 2 sata do centra grada,... U normalnim zemljama pored 2-3 najveca grada u zemlji ti mozes sasvim lepo da zivis i u mnogim manjim gradovima, da tamo imas posao i zaradjujes, u Srbiji van Beograda (75%), Novog Sada (15%), i u nekoj meri Nisa (7%) i Kragujevca (3%) skoro da nemas nikakve perspektive. Mnogi moj poznanici koji su otisli u inostranstvo nisu otisli u glavne gradove tih drzava, neki zive cak i u selima u okolini tih nekih gradova, i sigurno im je bolje nego ovde, cim se ne vracaju.
Zakljucak: U Srbiji se samo centar velikog grada moze smatrati normalnom lokacijom. U normalnim zemljama ti imas puno normalnih lokacija (manja mesta, periferije gradova,..). A sad su i te nepozeljne lokacije postale preskupe za obicnog coveka. Danas covek sa prosecnom platom moze da kupi stan jedino u onim malim mestima odakle svi beze i gde nikad nece moci da nadje posao, sto bi bilo ludacki potez. Znaci, nesto je trulo.
 
@gamblerNBG
Izmisljotine kao i uvek.
Nikada nisam molio bilo koga da bilo sta izbrise niti je bilo bilo kakvog razloga za to. Brisanje je zahtevao detektiv sa teme iz meni nepoznatog razloga, verovatno se uplasio da je zasao negde gde ne treba, ili umislio da je mene gurnuo u imaginarnu opasnost.
Jao tezak kriminal sto dva studenta fakturisu na jedan pausal, pa svako ko ima bilo kakvo internet poslovanje je poceo dovijajuci se, drugacije ne bi ni uspeo niti bi probao da uspe u neformalnom biznisu koji je nesiguran i u povoju, i to svi znaju, lol pa to te i knjigovodje savetuju...a ovde to neki gnevni i iz cistog suparnistva tumace kao cevapi iz ritopeka fazon.

Daj nemojte me zezati...uostalom drzava danas ima dosta koristi od mene, verovatno vise nego od pojedinih kriticara, ako o tome brinete, onda mirno spavajte.

Ja sam svoje vidjenje iskreno izneo i rekao da cu se truditi da dam sto manje drzavi gde god je moguce i pri tome stojim, a oni neka se trude da dobiju sta im treba, to im je posao, necu ga ja raditi sigurno. A ostali licemeri znam da trce i pitaju da daju i vise nego sto treba. Najskuplje je biti iskren u moru licemera.

Ono sto je sigurno je da i ti i ostali samo volite da naduvavate krivicu iz cistog animoziteta prema onome ko misli drugacije, a ne iz moralnih nacela.[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Vrh