Šta je novo?

Cene nekretnina

To tek kad ti počneš Čekić svoje komentare kojih ima podosta na forumu, da akademski i diplomski obrazlažeš!

Elem da ne skrenem sa ove važne teme. Vest da Srbija RUŠI REKORDE u TURIZMU je stvarno podstrek svima nama koji investiciono kupujemo nekretnine. Mislim da bi trebali da se ugledamo na Crnu Goru i počnemo samo vrhunske objekte da gradimo, jer ako ostane ovako nećemo iskoristiti ogroman potencijal koji imamo i postoji opasnost da zbog pohlepnih, priglupih i nekreativnih investitora i mi sami postanemo magareta koji kupujemo njihove krš kvadrate...učestvujući na taj način osrednjosti i ruženju naše lepe zemlje
Veruj mi za sve tvrdnje na ovom forumu potrebni su doktorati za dokazivanje. Sve ostalo je na nivou rekla-kazala, mislim biće ovo, mislim biće ono., Srbija razvaljuje u turizmu(na Zlatiboru). Za kafanu je dobro, kad popiješ malo, onda "OBJASNIŠ" svom drugu za stolom kako Srbija razbija u turizmu, pa onda odeš kući mirrno na spavanje, naravno ako ti žena to dozvoli.
 
I meni su neke agencije počele nuditi poslovne prostore, do pre mesec dana niko ništa. Nisu baš stanovi ali se nisam ni interesovao za njih skorije.
 
Da, na Zapadu antimonopolske komisije tako dobro rade posao da su cele pojedine grane svetske industrije u vlasnistvu jednocifrenog broja korporacija 🙄

Kod nas uvoznika tehnicke, modne ili sportske robe ima takodje cesto jednocifren broj i tu vidimo monopolsko ponasanje. Medjutim, gradjevinskih investitora ima ko kusih pasa. Pri tom, trziste ima komplikovanije ulaze i izlaze, znatno teze za predvideti i dozirati. Plus na to, ti investitori najcesce i nisu toliko iskusni u gradjevini nego eto ulazu ili peru pare iz ko zna cega. I jos se bore medjusobno za realno ograniceni resurs, zemljiste i lokaciju, dok uvoznici nemaju to ogranicenje.

Ideja da ce desetine takvih glava da se udruze u srecnu porodicu i tacno procene kako da doziraju sirenje ponude mi je naivna.
Antimonopolska tela na Zapadu nisu savršena, ali su sigurno bolja nego u Srbiji.
A naših 10 tajkunskih glava koje se za zemljište koje je ograničen resurs nisu blesavi da prokockaju taj ograničen resurs.
Umeli su da se udruže da poguraju ovaj zakon kojim se ukida konverzija uz naknadu, pa će sigurno umeti i da se udruže da dogovore tempo kojim će povećavati ponudu.
Kad bi istovremeno startovali Rakovicu IMT, NBG IMT, Luku Beograd i FOB samouništili bi se.
Cena kvadrata bi pala, a cena usluga izvođača bi jako skočila.
Ne moraju nužno da sede i da se dogovaraju da bi ovo shvatili, rekoh nisu retardirani (govorim ozbiljnim glavama na ozbiljnim lokacijama koje se ove odredbe o konverziji i tiču, ne pričam o tetoviranom debilu koji pere pare od gudre)
 
Mislim da se dosta potcenjuje nedostatak radne snage koja diktira koliko stanova uopste moze da bude napravljeno u jednoj godini. Ovaj forum je pun informacija o problemima vezanim za kasnjenje i nedostatke na gotovo svim novogradnjama i mislim i da sad svi krenu da rade na svim mogucim lokacijama (teorijski) ne bi smo imali gomilu gotovih stanova, vec otvorenih gradilista.
 
Antimonopolska tela na Zapadu nisu savršena, ali su sigurno bolja nego u Srbiji.
A naših 10 tajkunskih glava koje se za zemljište koje je ograničen resurs nisu blesavi da prokockaju taj ograničen resurs.
Umeli su da se udruže da poguraju ovaj zakon kojim se ukida konverzija uz naknadu, pa će sigurno umeti i da se udruže da dogovore tempo kojim će povećavati ponudu.
Kad bi istovremeno startovali Rakovicu IMT, NBG IMT, Luku Beograd i FOB samouništili bi se.
Cena kvadrata bi pala, a cena usluga izvođača bi jako skočila.
Ne moraju nužno da sede i da se dogovaraju da bi ovo shvatili, rekoh nisu retardirani (govorim ozbiljnim glavama na ozbiljnim lokacijama koje se ove odredbe o konverziji i tiču, ne pričam o tetoviranom debilu koji pere pare od gudre)
Sigurno su bolja nego u Srbiji :)))))))))))))))))))))
Kolji likovi na forumu sve ala Holivud percepcija
 
Radovicu, a zasto si ti jos u USA? Zasto si uopste bazirao biznis tamo?
Sto lepo sve ne razvijes u Srbiji, ovde prijavis full firmu (apsloutno sve da ide preko Srbije) - pa nam odna prodaj pricu kako je Srbija obecana zemlja

Jedna Delta, koja okrece milijarde ovde, ne vodi biznis preko Srbije....
 
Mislim da se dosta potcenjuje nedostatak radne snage koja diktira koliko stanova uopste moze da bude napravljeno u jednoj godini.
Veliki problem. Mi radnu snagu sada uvozimo.
Medjutim postoji veliki problem kvaliteta gradnje i kontrole iste. Bez zezanja, nase ultra lux, delux zgrade/projekti ne mogu da pridju klasicnim projektima na zapadu.
Ljudi uzmite recimo kamenu vunu koja se koristi za izolaciju. Odite do gradilista i bacite pogled na rockwoll, knaufinsulation, fibran - oanke pakete je nemoguce zapaziti na gradilistima po Evropi (kod nas se valja roba trece klase, dokazano na skoro svakom proizvodu). Osim kvaliteta, odnos radnika prema materijalima je ocajan. Otvore pakete i tako ostave i onda nedeljama to stoji na kisi, mrazu, kako god... i tako posle to ugradjuju - koliko fasada ste videli po gradu gde mozete da vidite vlagu na istoj, iako je odradjena pre mesec-dva? Eno vam i u Bg H2O primer "kvalitetnih" fasada koje su se ubudjale bukvalno...

Mozemo da pricamo do prekosutra, kazem ja - neka budu cene 3k eur prosek za Beograd. Ali za tu cenu zelim: Da nemam krive zidove, da ne zivim na gradilistu, da imam parking mesto da mogu da ubacim auto od 5 metara, da mi struja/napon ne varira, da se problemi oko zgrade resavaju u toku nedelje (a ne u toku godine), da odem do posla i vratim se cist i kada pada kisa....da ne renoviram ceo stan za 10 godina, zbog 'kvalitetno' izvedenih radova.

Ne zelim sada da idem u negativu, ali cinjenica je da nam je kvalitet gradnje sraman. Bukvalno mozete na prstima izbrojati projekte u Beogradu koji su izvedeni Ok i koji su na preko 95% zavrsenosti. Uvek nesto fali na kraju
 
Radovicu, a zasto si ti jos u USA? Zasto si uopste bazirao biznis tamo?
Sto lepo sve ne razvijes u Srbiji, ovde prijavis full firmu (apsloutno sve da ide preko Srbije) - pa nam odna prodaj pricu kako je Srbija obecana zemlja

Jedna Delta, koja okrece milijarde ovde, ne vodi biznis preko Srbije....
Jedan Apple, najvrednija firma na svetu, izbegava dobar deo poreza u US tako sto vodi biznis preko Irske.
 
Apsolutno, to stoji :) Ali Apple ostavlja Americi nesto mnogo vise od samih poreza... Vrlo dobro znas da nije sve u porezima kod tehnoloskih giganata kao sto je Apple, MS
Ne znam da li Irska ima pravo kontrole tehnologija koje je razvio Apple? A i dalje najveci deo novaca koje Apple zaradi van US, dolazi nazad u US

Mi imamo problem da firme koje poslovanje baziraju u Srbiji, dobar deo tog novca (neka je i 10%) iznesu iz zemlje. Nije u pitanju samo izbegavanje poreza, nego sto se dobar deo tih sredstava nikada ne vrati nazad u zemlju. Pazi ovo je sve nekako normalno u danasnje vreme.
Ali cinjenica jeste da mi i dalje nismo lokacija koju investitori prepoznaju kao dobru za vodjenje biznisa i investiranje.
Najvece investicije u zemlji su realizovane uz ogromna izdvajanja nasih para (moje, tvoje = nasi porezi) -> a to nisu realne investicije

@Defke : izvini editujem post - da bi bili svesni problema koje imamo, recimo cinjenica je da i dalje dobar deo firmi u Srbiji ima sediste u recimo Sloveniji (iako su u vlasnistvu stranih firmi, a ne slovenaca). Zbog cega? Tim firmama se rukovodi iz Slovenije, ne iz Srbije - ovde im je samo filijala. Znaci i sami ti investitori ne zele da izvrse prebacivanje firme u Srb, znaci da Slovenija ima bolje biznis okruzenje. Primeri firmi koje posluju u Sloveniji, a sedista su im kod nas - je veoma veoma malo

Sve se vidi, za one koji malo bolje poznaju ekonomiju, iz planiranja budzeta koliko smo mi daleko od zemalja u okruzenju. Nas planirani budzet je na nivou Slovenije koja je 3+ puta manja drzava (osim po broju stanovnika, tako i po teritoriji koju moraju 'odrzavati'). Takodje imamo ~10 milijardi eur manji budzet od Hrvatske. To su, ljudi, izuzetno velike razlike. Narocito imajuci u vidu ekifasnosti realizacije budzeta.
Odite u Slo i proverite put koji je radjen pre 5godina, pa proverite stanje nekog puta kod nas nakon 5godina :) A nasi putevi su daleko od jeftinih (tj svi infrastrukturni projekti)
 
Poslednja izmena:
Apsolutno, to stoji :) Ali Apple ostavlja Americi nesto mnogo vise od samih poreza... Vrlo dobro znas da nije sve u porezima kod tehnoloskih giganata kao sto je Apple, MS
Ne znam da li Irska ima pravo kontrole tehnologija koje je razvio Apple? A i dalje najveci deo novaca koje Apple zaradi van US, dolazi nazad u US

Mi imamo problem da firme koje poslovanje baziraju u Srbiji, dobar deo tog novca (neka je i 10%) iznesu iz zemlje. Nije u pitanju samo izbegavanje poreza, nego sto se dobar deo tih sredstava nikada ne vrati nazad u zemlju. Pazi ovo je sve nekako normalno u danasnje vreme.
Ali cinjenica jeste da mi i dalje nismo lokacija koju investitori prepoznaju kao dobru za vodjenje biznisa i investiranje.
Najvece investicije u zemlji su realizovane uz ogromna izdvajanja nasih para (moje, tvoje = nasi porezi) -> a to nisu realne investicije

@Defke : izvini editujem post - da bi bili svesni problema koje imamo, recimo cinjenica je da i dalje dobar deo firmi u Srbiji ima sediste u recimo Sloveniji (iako su u vlasnistvu stranih firmi, a ne slovenaca). Zbog cega? Tim firmama se rukovodi iz Slovenije, ne iz Srbije - ovde im je samo filijala. Znaci i sami ti investitori ne zele da izvrse prebacivanje firme u Srb, znaci da Slovenija ima bolje biznis okruzenje. Primeri firmi koje posluju u Sloveniji, a sedista su im kod nas - je veoma veoma malo
Dosta ovde pises odokativno. U realnosti, po privlacenju stranih investicija smo prilicno ok, po glavi stanovnika ih poslednjih godina primamo vise od Rumunije, a Rumunija je jedan od najsvetlijih primera ubrzanog razvoja na koji mozemo da se ugledamo u okolini.

U doing business rank isto stojimo dosta vise nego obicno na tim svetskim listama.

Ta mantra da izdvajamo ogromne pare za ta radna mesta, nisam siguran da stoji i dalje. Tacno je da je u vreme kada je nezaposlenost bila 20+% bilo nepovoljnih ugovora 'samo da se nesto radi', sada nam je pregovaracna pozicija bolja.

Jedna snazna antikorupciona kampanja bi nas dodatno pogurala. Nazalost, sada se politicki fokus skroz odaljio na Kosovo, Ukrajinu, a 'ekonomski tigar' vesti maskiraju totalni nedostatak borbe protiv korupcije (iako je SNS na toj prici i dosao na vlast, pogotovo Vucic koji je lovom na Miskovica prvi put i digao rejting iznad svih ostalih). Verujem da ce jedan od pozitivnih efekata krize koja dolazi biti i povratak price o anti-korupcijskim merama. Kada standard pocne da opada, potrebno je da se baci neko zrtveno jagnje pred narod.
 
Ta mantra da izdvajamo ogromne pare za ta radna mesta, nisam siguran da stoji i dalje.
Srbija izdvaja ogromna sredstva za Fiat. ogromna sredstva za Tigar (oslobadjanje od poreza, obezbedjivanje jeftine struje - to su ogromna sredstva za nasa ledja). Nema tog stranog investitora koji nema dil sa drzavom. One fabrike kablova po Srbiji, ogromna sredstva se izdvajaju iz budzeta - od obezbedjivanja lokacije i svega toga besplatno, do oslobadjanja dobrog dela obaveza. Nas budzet se i dalje najvise puni od akciza na gorivo, to dovoljno govori koliko nam je jaka industrija

Dopunio sam post iznad, dovoljan je pogled na budzet pa je jasno sve - da ne zalazimo dalje u dublje analize.

Ne pisem nista odokativno - sve je manje/vise dostupno u jednostavnim brojakma za oni koji zele da sagledaju situaciju realno, bez uplita politikanstva.

Ne kazem da mi ne napredujemo, ali smo totalno jedna od zadnjih rupa na svirali u Evropi

Jedna stvar je oslobadjanje poreza i reforma poreske politike i omogucavanje i domacim privrednicima napredak. Ali ono sta dobijaju strani investitori, su ogromne beneficije.
 
Па није баш да немамо користи. Малтене у свим тим фирмама, има наших менаџера који преко централне отаџбинске уп.. пардон, главног одбора, контролишу набавке, и враћају део "инвестиција" назад, нашим народним представницима.
 
Jedna snazna antikorupciona kampanja bi nas dodatno pogurala. Nazalost, sada se politicki fokus skroz odaljio na Kosovo, Ukrajinu, a 'ekonomski tigar' vesti maskiraju totalni nedostatak borbe protiv korupcije (iako je SNS na toj prici i dosao na vlast, pogotovo Vucic koji je lovom na Miskovica prvi put i digao rejting iznad svih ostalih). Verujem da ce jedan od pozitivnih efekata krize koja dolazi biti i povratak price o anti-korupcijskim merama. Kada standard pocne da opada, potrebno je da se baci neko zrtveno jagnje pred narod.
Apsolutno se slazem. Ali ovo je ono sto niko do sada nije uspeo da ozbiljnije pogura. Jer su svima (od pozicije, opozicije, lokalnih samouprava, mesnih zajednica) ruke do lakata obrezle u korupciji.
Nama ne treba mnogo, i daleko smo mi od lose lokacije. Nama treba bas malo, tj potrebna nam je bolja organizacija (tu dosta manjkamo), da se stane sa kompletnim javaslukom (bolja kontrola). Kazem eto, uzmimo puteve - osim sto kostaju kao da se prave u Kanadi, okej to je nesto sto ne moze tako lako da se izbegne - ali kvalitet je kao da se prave u nekoj zabacenoj provinciji u Indiji. Bez zezanja, sve je teze naci lepo odradjenu saobracajnicu. Pa bukvalno kada puste neku saobracajnicu to bude neravno, ispuca nakon dva-tri meseca, a drenaza je katastrofalna (ako uopste i postoji). iako je sve ovo lepo definisano u pravilnicima. Ali nema nikakve odgovornosti i to je nas najveci problem. Radio - ne radio, svira ti radio

Znaci mi duplo gubimo - osim sto preplate te puteve, kvalitet istih je ocajan

edit: jesam malo zastranio u pesimizam u zadnjih nekoliko postova, ne zelim ja odavde da se selim. Volim ja ovu zemlju i ovaj grad, ali zelim da svima bude bolje. Okej je meni, zaradjujem iznad proseka za ovu drzavu, imam svoju nekretninu - ali brate i ja izlazim iz "kaveza", a na ulici bure baruta na svakom koraku :)
 
Кад већ спомињете путеве, до није до квалитета само, већ до политике компаније. Рецимо фирма "Београдпут" намерно ставља лош квалитет битулита-асфалта, да би чешће имали посла, да би се стварале и крпиле рупе, и да могу да правдају трошкове. Ако једном ставе одличан материјал, који дуже траје, смањује им се интензитет посла... а ретко ко проверава дебљину асфалта и шта је стављено. Класично наше кокошарење.
 
Apsolutno se slazem. Ali ovo je ono sto niko do sada nije uspeo da ozbiljnije pogura. Jer su svima (od pozicije, opozicije, lokalnih samouprava, mesnih zajednica) ruke do lakata obrezle u korupciji.
Nama ne treba mnogo, i daleko smo mi od lose lokacije. Nama treba bas malo, tj potrebna nam je bolja organizacija (tu dosta manjkamo), da se stane sa kompletnim javaslukom (bolja kontrola). Kazem eto, uzmimo puteve - osim sto kostaju kao da se prave u Kanadi, okej to je nesto sto ne moze tako lako da se izbegne - ali kvalitet je kao da se prave u nekoj zabacenoj provinciji u Indiji. Bez zezanja, sve je teze naci lepo odradjenu saobracajnicu. Pa bukvalno kada puste neku saobracajnicu to bude neravno, ispuca nakon dva-tri meseca, a drenaza je katastrofalna (ako uopste i postoji). iako je sve ovo lepo definisano u pravilnicima. Ali nema nikakve odgovornosti i to je nas najveci problem. Radio - ne radio, svira ti radio

Znaci mi duplo gubimo - osim sto preplate te puteve, kvalitet istih je ocajan

edit: jesam malo zastranio u pesimizam u zadnjih nekoliko postova, ne zelim ja odavde da se selim. Volim ja ovu zemlju i ovaj grad, ali zelim da svima bude bolje. Okej je meni, zaradjujem iznad proseka za ovu drzavu, imam svoju nekretninu - ali brate i ja izlazim iz "kaveza", a na ulici bure baruta na svakom koraku :)
Pa jeste sve to tako kako si opisao, ali ima i čašćavanja, sendviča, izmišljenih radnih mesta, vaučera, treba namiriti mašineriju i ne remetiti joj blagostanje. Za ljubitelje fudbala biće uskoro i najmoderniji stadion u regionu i šire, e sad, što imaš druge preferencije, to je do tebe. :D
 
O tom stadionu ne zelim da trosim reci. Investiranje u stadion u zemlji koja ima hiljadu prioritetnijih projekata da zavrsi...

Da se razumemo, ne smaram ja da smo mi najgori, ali smo daleko od boljih - to je nasa realnost. Ovde se uporedjujemo sa gradovima koji su svetlosnim godinama ispred nas. Govorimo o biznisu, u zemlji kojoj su ove godine doneli zakone/pravilnike da ne mozes da zakasnis sa placanjem poreza bez debelih kazni - a svi smo mi ljudi i greske su itekako moguce.
Kako ovo pomaze razvoju biznisa, kada ja moram non-stop da budem u strahu od poreske. kazem, mnogi ljudi grese, lose se odrade obracuni (narocito kada imas konfuzne pravilnike oko subvencija recimo)?

U svakom slučaju, čak i za dan kačnjenja u plaćanju obaveza i za sitnija dugovanja, od 1. januara, Poreska mora da uradi prekršajne naloge. Kazna je za pravna lica je najmanje 250.000 dinara, a za preduzetnike 50.000 dinara.

A da se vratimo na temu. Evo gde trenutno zivim, stanje zgrade je veoma lose, ne zgrade kao zgrade, ali pristupnih puteva, ulaza, hodnika - ne moze se naterati skupstina stanara da sredi hodnik kako valja i po 'standardima' jer uvek imate ljude koji sabotiraju svaku dobru volju. I to ljudi kojima novac uopste nije problem. A ljudi cene starogradnju kao da je od zlata :) Pa 80% starogradnje u Bg-u je u teskom raspalom stanju da se postide i zgrade po imigrantskim predgradjima Pariza

pogledajte zgrade na snimku i pogledajte zgrade u Vasoj okolini :) ta predgradja Pariza su najgore vrste u EU

Kod mene u zgradi ovakvo stanje - komsije izbacuju ves masine na terasu, pregradjuju terase, prosiruju stanove. Susenje vesa na sve strane :LOL: zimnica se sprema na terasi (a zimi i skladisti)
Hajde realno, pogledajte stanje zgrada koje su starije od 10ak godina pa mi kazite sta vidite...
 
O tom stadionu ne zelim da trosim reci. Investiranje u stadion u zemlji koja ima hiljadu prioritetnijih projekata da zavrsi...

Da se razumemo, ne smaram ja da smo mi najgori, ali smo daleko od boljih - to je nasa realnost. Ovde se uporedjujemo sa gradovima koji su svetlosnim godinama ispred nas. Govorimo o biznisu, u zemlji kojoj su ove godine doneli zakone/pravilnike da ne mozes da zakasnis sa placanjem poreza bez debelih kazni - a svi smo mi ljudi i greske su itekako moguce.
Kako ovo pomaze razvoju biznisa, kada ja moram non-stop da budem u strahu od poreske. kazem, mnogi ljudi grese, lose se odrade obracuni (narocito kada imas konfuzne pravilnike oko subvencija recimo)?

U svakom slučaju, čak i za dan kačnjenja u plaćanju obaveza i za sitnija dugovanja, od 1. januara, Poreska mora da uradi prekršajne naloge. Kazna je za pravna lica je najmanje 250.000 dinara, a za preduzetnike 50.000 dinara.

A da se vratimo na temu. Evo gde trenutno zivim, stanje zgrade je veoma lose, ne zgrade kao zgrade, ali pristupnih puteva, ulaza, hodnika - ne moze se naterati skupstina stanara da sredi hodnik kako valja i po 'standardima' jer uvek imate ljude koji sabotiraju svaku dobru volju. I to ljudi kojima novac uopste nije problem. A ljudi cene starogradnju kao da je od zlata :) Pa 80% starogradnje u Bg-u je u teskom raspalom stanju da se postide i zgrade po imigrantskim predgradjima Pariza

pogledajte zgrade na snimku i pogledajte zgrade u Vasoj okolini :) ta predgradja Pariza su najgore vrste u EU

Kod mene u zgradi ovakvo stanje - komsije izbacuju ves masine na terasu, pregradjuju terase, prosiruju stanove. Susenje vesa na sve strane :LOL: zimnica se sprema na terasi (a zimi i skladisti)
Hajde realno, pogledajte stanje zgrada koje su starije od 10ak godina pa mi kazite sta vidite...
Nema se ni za zamenu roletni iz 70ih, al zato stan 200k eur 😃
 
O tom stadionu ne zelim da trosim reci. Investiranje u stadion u zemlji koja ima hiljadu prioritetnijih projekata da zavrsi...

Da se razumemo, ne smaram ja da smo mi najgori, ali smo daleko od boljih - to je nasa realnost. Ovde se uporedjujemo sa gradovima koji su svetlosnim godinama ispred nas. Govorimo o biznisu, u zemlji kojoj su ove godine doneli zakone/pravilnike da ne mozes da zakasnis sa placanjem poreza bez debelih kazni - a svi smo mi ljudi i greske su itekako moguce.
Kako ovo pomaze razvoju biznisa, kada ja moram non-stop da budem u strahu od poreske. kazem, mnogi ljudi grese, lose se odrade obracuni (narocito kada imas konfuzne pravilnike oko subvencija recimo)?

U svakom slučaju, čak i za dan kačnjenja u plaćanju obaveza i za sitnija dugovanja, od 1. januara, Poreska mora da uradi prekršajne naloge. Kazna je za pravna lica je najmanje 250.000 dinara, a za preduzetnike 50.000 dinara.

A da se vratimo na temu. Evo gde trenutno zivim, stanje zgrade je veoma lose, ne zgrade kao zgrade, ali pristupnih puteva, ulaza, hodnika - ne moze se naterati skupstina stanara da sredi hodnik kako valja i po 'standardima' jer uvek imate ljude koji sabotiraju svaku dobru volju. I to ljudi kojima novac uopste nije problem. A ljudi cene starogradnju kao da je od zlata :) Pa 80% starogradnje u Bg-u je u teskom raspalom stanju da se postide i zgrade po imigrantskim predgradjima Pariza

pogledajte zgrade na snimku i pogledajte zgrade u Vasoj okolini :) ta predgradja Pariza su najgore vrste u EU

Kod mene u zgradi ovakvo stanje - komsije izbacuju ves masine na terasu, pregradjuju terase, prosiruju stanove. Susenje vesa na sve strane :LOL: zimnica se sprema na terasi (a zimi i skladisti)
Hajde realno, pogledajte stanje zgrada koje su starije od 10ak godina pa mi kazite sta vidite...
Pošto kvadrat u predgrađu?
 
Podržavam stanogradnju, ali zašto kukate o kvalitetu, uzmite pa napravite sami zgradu po svojoj meri. Da se ne prodaju takvi stanovi ne bi ih ni pravili. Uostalom što se pre raspadnu stanovi, pre će se praviti novi. Šta bi vi da vam stan traje duže od 20 godina?
 
Podržavam stanogradnju, ali zašto kukate o kvalitetu, uzmite pa napravite sami zgradu po svojoj meri. Da se ne prodaju takvi stanovi ne bi ih ni pravili. Uostalom što se pre raspadnu stanovi, pre će se praviti novi. Šta bi vi da vam stan traje duže od 20 godina?
Kako bre Savo, vidi šta kaže gospođa Štrbac iz RGZ-a i gosn. Đorđević iz Upravnog odbora klaster nekretnine. https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/...esticija-vrednost-porasla-za-75-odsto-2284062

Cene idu na gore i dalje. Pošto ljudi ne mogu više da priušte stanove, ide se na garaže!
 
Dobro mozda katastrofa je prejaka rec (u fazonu clickbite) ali da je veliki pad jeste.
Kad pogledas u apsolutnom iznosu koliko je to $$ video bi da je to bas puno.

Ovaj pad nije zbog toga sto je "nista posebno" nego sto imaju logitic probleme u Kini i sto su se njihovi kontraktori tamo šibali :)
Otvorili su proizvodnju u Indiji ali ne moze to da nadomesti niti brzo niti lako.

Inace treba imati na umu da imaju jedno 70-80 nasih iz Beograda i Sarajeva koji rade kontrakt poslove za jabuku.

Za sada je IT stucnuo samo malo 5-10% i to ce lako da absorbuju manje firme/startupovi ali ako bi se trend nastavio ne bi bilo dobro.
Gubitak poslova je jedino sto realno moze da vodi u pad cena nekretnina.
 
Vrh