Šta je novo?

Cene nekretnina

Tacno. potpisujem.....
Pre mesec dana u becu sam se zacudio kako nema turista, na Zlatiboru sigurno ima XX puta vise. A kako je Pariz podbacio da znas... Amsterdam isto. Propadaju brzinom svetlosti
Da ne napominjem sto loze kablove da se ugreju, zagadjenje je u full-u. Nemci vise i ne kupuju vozila, ne vozi se upste.
Sada vise na autoputevima u Srbiji ne mozes da predjes 100kmh od gustine saobracaja, dok u Nemackoj cepoas lagano i 200kmh, nigde nikoga na putevima - ne mogu vise oni priustiti da sipaju gorivo, a tek da kupuju automobile
I Beograd je podbacio ne brini, ali naše planine i banje su se pre oporavile nego zapadne. O tome se radi...treba čitati sa razumevanjem
 
Sasvim sigurno bogaćenju naprednih tajkuna. Radi se o vecoj pljački budžeta od Beograda na vodi.
Sve te firme su kupovane za smešne pare, jer su izgrađene na drzavnom industrijskom zemljišta sa pravom koriscenja dok se bave svojom delatnošću. I sad sve to postaje tajkunsko građevinsko zemljište.
 
Решење је планска привреда, универзални приход, екстра порез на луксуз (бургер преко глова и 3 аутомобила и 5 станова на закупу) и расподела ће бити боље. Неће се јести чипс и најнездравија храна, гледати бесмислени билборди и рекламе за производе који ником не требају и трају годину дана. Неће да се иде на потрошњу и сви ће бити сиромашнији али праведније и достојанственије. Кад је достојанство сведено на количину плате, цивилизација је пропала.
🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
Kako se niko toga nije setio do sada... ah, da... jeste se setio, vise nego jednom i svaki put je, gdegod je pokusano sa tim, propalo. Planska privreda, bar
 
Do 20. februara je nacrt Zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji na javnoj raspravi.
Najbitnija izmena je da se ukida konverzija uz naknadu tržišne vrednosti za imovinu stečenu u privatizaciji i stečaju (Fob, IMT Nbg, IMT Rakovica, Luka Beograd i sl.)


Šta mislite oće li ovo doprineti padu cena stanova ili samo bogaćenju kartela ?
Te dve stvari se ne iskljucuju medjusobno.
 
Eh titovi omladinci ni engleski cinizam vam neće pomoći :cool:

Ovo su stvarno dobre vesti, i po mesečnim parametrima idemo napred
Četniče, pogrešio sam, tu je i Kopaonik. Ajde navedi mi još neke planine i banje sa infrastrukrom osim Zlatibora, Kopaonika(pola infrastrukture) i Vrnjačke banje? Samo nemoj Soko Banju, Soko Grad, dođeš star odeš mlad? ;-)
 
Isključuju se jer će kartel ponudu novih stanova povećavati u međusobnom dogovoru i pomalo, živi bili pa videli.
Nisu vlasnici krupnog kapitala toliko glupi da odjednom povećaju ponudu toliko da cena trpi (da su glupi ne bi ni bili poziciji u kojoj jesu).
Tom logikom cene nicega nigde nikad ne mogu da padnu, jer nigde krupan kapital nije toliko glup da povecava ponudu toliko da cena trpi.
Izgleda da su samo nasi genijalci smislili kako da postepeno uvecavaju prodaju i dogovaraju se a ovi glupaci na Zapadu nista ne znaju pa im cene sad padaju.
 
Ajde navedi mi još neke planine i banje sa infrastrukrom osim Zlatibora, Kopaonika(pola infrastrukture) i Vrnjačke banje? Samo nemoj Soko Banju, Soko Grad, dođeš star odeš mlad? ;-)
Ajde, ajde ima toliko lepih banja i planina, ne mora sve da bude na izvolte kao kod Zlatibora, pričam o infrastrukturi pre svega...ali u banju/planinu ideš i da se zdravstveno okrepiš, piješ čiste vode, dišeš čist vazduh...taj deo je perfektan i savršen, kao i sami Bog, a ovaj deo što rade ljudi počevši od puteva, hotela i slično i to će lagano doći na svoje mesto. Pa neću valjda zbog toga da ne odem tamo gde ću da poboljšam zdravlje!? Ima vas nekih sa foruma koji razmišljate ili je idealno u svakom smislu ili je teško sranje! Mislim, čudno mi je u najmanju ruku jer tako razmišljaju ili klinke ispod 15 godina ili naši okolni vekovni neprijatelji...do duše i poneki neostvareni komunista ;)

Evo ti recimo Ribarske (Kraljevske) banje
 
Ajde, ajde ima toliko lepih banja i planina, ne mora sve da bude na izvolte kao kod Zlatibora, pričam o infrastrukturi pre svega...ali u banju/planinu ideš i da se zdravstveno okrepiš, piješ čiste vode, dišeš čist vazduh...taj deo je perfektan i savršen, kao i sami Bog, a ovaj deo što rade ljudi počevši od puteva, hotela i slično i to će lagano doći na svoje mesto. Pa neću valjda zbog toga da ne odem tamo gde ću da poboljšam zdravlje!? Ima vas nekih sa foruma koji razmišljate ili je idealno u svakom smislu ili je teško sranje! Mislim, čudno mi je u najmanju ruku jer tako razmišljaju ili klinke ispod 15 godina ili naši okolni vekovni neprijatelji...do duše i poneki neostvareni komunista ;)

Evo ti recimo Ribarske (Kraljevske) banje
U pravu si. Skoro cela Srbija ima potencijale za banjsko-planinski turizam. Samo je pitanje koliko koji deo može da privređuje od toga. O tome je bilo reči, a ne o čistom vazduhu i vodi? To niko ne spori.
 
I da, to su sve državni projekti, btw. Vrnjačka banja još iz vremena kraljeva, Zlatibor je sin svih naroda i narodnosti, Uberpionir , prvi pogurao. Stara planina nažalost, neuspeli pokušaj G17. A ostalo slabo ili ništa. Dosta banja je i propalo. Raspitaj se kako je i ko je selo Afitos, turističko selo na Kasandri Halkidiki, razvijao, na koji način i od kojih para(država). Došla ekipa, rekla sad ćemo da vam napravimo da selo bude turistička atrakcija. Ubacili lovu, skockali sve. i sada je bombonica + puno turista.
 
Labude beli, imamo, imamo mnogo toga za uzivati. Ali nemamo nista vise nego sto imaju zemlje u okruzenju, a da ne spominjem zemlje u Evropi.
Nasa turisticka ponuda, celokupna - nema ni % od toga koliko imaju zemlje u Evropi.

Mi smo 2019, kao najboljoj godini pre covid-a imali 1.9 miliona turista (cela Srbija). Spominjani Ajfelov toranj na godisnjem nivou poseti vise od 6 miliona turista (znaci samo jednu atrakciju).
Da li shvatate o kakvim brojevima govorimo. Lako je pricati o smanjenju turizma u Parizu koji na godisnjem nivou belezi brojke od nekoliko desetina miliona turista i pricati o napretku Srbije koja jedva da ima turiste (kada jedne godine imate 1 gosta, a sledece imate 2 gosta -> to je napredak od 100%)
 
Tom logikom cene nicega nigde nikad ne mogu da padnu, jer nigde krupan kapital nije toliko glup da povecava ponudu toliko da cena trpi.
Izgleda da su samo nasi genijalci smislili kako da postepeno uvecavaju prodaju i dogovaraju se a ovi glupaci na Zapadu nista ne znaju pa im cene sad padaju.
Kod nas je malo trziste. Mozda su svi u dogovoru da prave monopol i da samim tim kontrolisu cene. Ne kazem da je to slucaj, ali eto nacina.
 
Tom logikom cene nicega nigde nikad ne mogu da padnu, jer nigde krupan kapital nije toliko glup da povecava ponudu toliko da cena trpi.
Izgleda da su samo nasi genijalci smislili kako da postepeno uvecavaju prodaju i dogovaraju se a ovi glupaci na Zapadu nista ne znaju pa im cene sad padaju.

Ja se ne vodim poznavanjem logike nego poznavanjem prakse.
U praksi na zapadu antimonopolske komisije i slična tela rade svoj posao, kod nas ne rade svoj posao.
Kod nas je pao samo jedan kartel, kartel za patike, tamo 2016te-2017te. N-sport je bio na čelu kartela.
U Americi su još 1911te rasturili Rokfelerov Standard oil.
Kad je u Srbiji nešto pojeftinilo bez ulaska neke strane firme na tržište ?
 

Опа, није им требало пуно времена да покажу зубе :) Као и свуда, прво прихвате цене које јесу, а онда крене гунђање... и онда спуштање и извољевање.
Што би реко мој комша на приморју: "Русима се нико није обрадовао, ни у Бару ни у Будви..." познајући њихов менталитет.
 
U pravu si. Skoro cela Srbija ima potencijale za banjsko-planinski turizam. Samo je pitanje koliko koji deo može da privređuje od toga. O tome je bilo reči, a ne o čistom vazduhu i vodi? To niko ne spori.
Ma čim ti generalizuješ svojim komentarom stvari odma si u antireklami, odmah ništa ne valja...znaš valjda kako je kod nas. Ja ti pričam o rekordima u turizmu a ti pričaš o infrastrukturi. Na kraju krajeva ostvarujemo rekorde u turizmu i bez infrastrukture...a nju usput poboljšavamo

Labude beli, imamo, imamo mnogo toga za uzivati. Ali nemamo nista vise nego sto imaju zemlje u okruzenju, a da ne spominjem zemlje u Evropi.
Nasa turisticka ponuda, celokupna - nema ni % od toga koliko imaju zemlje u Evropi.

Mi smo 2019, kao najboljoj godini pre covid-a imali 1.9 miliona turista (cela Srbija). Spominjani Ajfelov toranj na godisnjem nivou poseti vise od 6 miliona turista (znaci samo jednu atrakciju).
Da li shvatate o kakvim brojevima govorimo. Lako je pricati o smanjenju turizma u Parizu koji na godisnjem nivou belezi brojke od nekoliko desetina miliona turista i pricati o napretku Srbije koja jedva da ima turiste (kada jedne godine imate 1 gosta, a sledece imate 2 gosta -> to je napredak od 100%)

Bato, šta se mene tiče turizam u Parizu i dalje, nek oni gledaju sebe i svoje brojke...ovde je naša najlepša zemlja Srbija ostvarila rekord u turizmu. To je tema!
 
Ma čim ti generalizuješ svojim komentarom stvari odma si u antireklami, odmah ništa ne valja...znaš valjda kako je kod nas. Ja ti pričam o rekordima u turizmu a ti pričaš o infrastrukturi. Na kraju krajeva ostvarujemo rekorde u turizmu i bez infrastrukture...a nju usput poboljšavamo



Bato, šta se mene tiče turizam u Parizu i dalje, nek oni gledaju sebe i svoje brojke...ovde je naša najlepša zemlja Srbija ostvarila rekord u turizmu. To je tema!
Ne generalizujem. Ti si skrenuo temu na čistu vodu i vazduh bez obzira koliko se zarađuje od toga i koliko takvih lokacija(razvijanih svesno od strane države) ima kod nas. Pa sada opet skrećeš temu o rekordima u turizmu, čak i bez infrastrukture. Evo jedno pitanje, rekordi u turizmu u odnosu na koga, na koju državu u Evropi. U stvari ajde ovako. U odnosu na koju državu na Balkanu? Jedno je ideološki lokal-patriotizam, drugo su brojevi. Samo me zanima prema čemu se merimo. Da li na primer imamo jači turizam od Slovenije? Ili možda bolje Rumunije? Crne Gore? Albanije? Daj neke brojeve, pa da slavimo.
 
Kod nas je malo trziste. Mozda su svi u dogovoru da prave monopol i da samim tim kontrolisu cene. Ne kazem da je to slucaj, ali eto nacina.
Ja se ne vodim poznavanjem logike nego poznavanjem prakse.
U praksi na zapadu antimonopolske komisije i slična tela rade svoj posao, kod nas ne rade svoj posao.
Kod nas je pao samo jedan kartel, kartel za patike, tamo 2016te-2017te. N-sport je bio na čelu kartela.
U Americi su još 1911te rasturili Rokfelerov Standard oil.
Kad je u Srbiji nešto pojeftinilo bez ulaska neke strane firme na tržište ?
100% ima toga i kod nas, ne znam za nekretnine ali za tehničku opremu da.
Da, na Zapadu antimonopolske komisije tako dobro rade posao da su cele pojedine grane svetske industrije u vlasnistvu jednocifrenog broja korporacija 🙄

Kod nas uvoznika tehnicke, modne ili sportske robe ima takodje cesto jednocifren broj i tu vidimo monopolsko ponasanje. Medjutim, gradjevinskih investitora ima ko kusih pasa. Pri tom, trziste ima komplikovanije ulaze i izlaze, znatno teze za predvideti i dozirati. Plus na to, ti investitori najcesce i nisu toliko iskusni u gradjevini nego eto ulazu ili peru pare iz ko zna cega. I jos se bore medjusobno za realno ograniceni resurs, zemljiste i lokaciju, dok uvoznici nemaju to ogranicenje.

Ideja da ce desetine takvih glava da se udruze u srecnu porodicu i tacno procene kako da doziraju sirenje ponude mi je naivna.
 
Jesi li ti uopšte pročitao neki od tekstova koje sam podelio? Jesi li pročitao neki PDF na sajtu https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/ugostiteljstvo-i-turizam/turizam ?
Daj ovde sumarno sve to što si delio i sve te pdf-ove koje si pročitao sa brojevima i uporednim rezultatima u odnosu na okolne zemlje i njihove prihode od turizma kao i broj turističkih lokacija koje prihoduju, broj ljudi koji živi od turizma.... Jesi uradio istraživanje na tu temu potkrepljen brojevima? Ako nisi onda možemo samo da se prepucavamo ovde i da se zezamo o premijum apartmanima na Zlatiboru i bumu u razvoju srpskog turizma. Ja tebe potpuno podržavam i voleo bih da je sve to istina što pričaš, ali ako svoje tvrdnje ne možeš da potkrepiš ozbiljnim istraživanjem i podacima onda to zaista ne vredi ni 5 para, ali dobra je tema za kafanske priče, uz dobru rakiju iz zapadne Srbije.
 
I jos se bore medjusobno za realno ograniceni resurs, zemljiste i lokaciju, dok uvoznici nemaju to ogranicenje.
Uvoznici takodje imaju ograničenje, ne u smislu zemlje ali u smislu da im roba prodje uopšte carinu. Zato i nemaš više malih privrednika koji bi mogli da spuste cenu, otežaju im poslovanje do gašenja. Ne verujem da bi to moglo tako u uredjenijoj zemlji. Ovde se bukvalno telefonom stopira ili oteža nekome uvoz. Tako i sa investitorima, i njih nemaš mnogo koji mogu kupiti zemljište na dobroj lokaciji i sa povoljnim uslovima. Nekome će čak otežati život dok dodje uopšte do dozvole za gradnju, a neko će početi da gradi za dva meseca. Nemaš ti tu nešto mnogo investitora, samo što otvaraju nove firme za svaki projekat pa misliš da ih ima više.
 
Kod nas je malo trziste. Mozda su svi u dogovoru da prave monopol i da samim tim kontrolisu cene. Ne kazem da je to slucaj, ali eto nacina.
A ovo nas ceka i sa bankama samo dok veliki pojedu male za jos koju godinu. Veoma verovatno da ce refinansiranja i slicne pogodnosti otici u istoriju kao opcija.

BTW, i kod mene se desava da imam pozive od agencija za neka stara interesovanja. Doslo je i do korekcija, ne znacajnih do duse.
 
To tek kad ti počneš Čekić svoje komentare kojih ima podosta na forumu, da akademski i diplomski obrazlažeš!

Elem da ne skrenem sa ove važne teme. Vest da Srbija RUŠI REKORDE u TURIZMU je stvarno podstrek svima nama koji investiciono kupujemo nekretnine. Mislim da bi trebali da se ugledamo na Crnu Goru i počnemo samo vrhunske objekte da gradimo, jer ako ostane ovako nećemo iskoristiti ogroman potencijal koji imamo i postoji opasnost da zbog pohlepnih, priglupih i nekreativnih investitora i mi sami postanemo magareta koji kupujemo njihove krš kvadrate...učestvujući na taj način osrednjosti i ruženju naše lepe zemlje
 
Vrh